Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Falkenberg Bridgeweekend Tävling 2 VIT 2018-11-03 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Falkenberg Bridgeweekend Tävling 2 VIT 2018-11-03

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Nord giv
ingen i zon
E109
Kkn63
E2
D983
765
54
kn9654
K42
Dkn8
D982
K7
E1076
K432
E107
D1083
kn5

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N88999
S88999
Ö55444
V45444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 2NT Ö-3 7 150 10.0/2.0
Göran Ekblad - Christina Ekblad Marianne Jerre - Sven Jerre 2NT N+1 2 150 10.0/2.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 1NT N+2 7 150 10.0/2.0
Britt Lindberg - Monica Gilhorn Karin Ranbro - Lars Ranbro 2 N+1 D 140 6.0/6.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Mats Carlsson - Lena Carlsson 1NT N+1 D 120 4.0/8.0
Rolf Holmström - Ulla Holmström Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson 3NT S-1 4 -50 1.0/11.0
Anita Nilsson - Jan Nilsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 1 S-1 2 -50 1.0/11.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Öst giv
N-S i zon
Dkn8
6
E1062
D7653
96
1085
Kkn97
EK84
K1075
Ekn974
D8
kn9
E432
KD32
543
102

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N66565
S55555
Ö77877
V67877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Monica Gilhorn Karin Ranbro - Lars Ranbro 3 Ö-2 10 100 12.0/0.0
Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 4 Ö-1 5 50 8.0/4.0
Anita Nilsson - Jan Nilsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 Ö-1 4 50 8.0/4.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3 Ö-1 10 50 8.0/4.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Mats Carlsson - Lena Carlsson Pass   4.0/8.0
Göran Ekblad - Christina Ekblad Marianne Jerre - Sven Jerre 2NT V= 2 -120 2.0/10.0
Rolf Holmström - Ulla Holmström Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson 1NT V+2 5 -150 0.0/12.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Syd giv
Ö-V i zon
EKkn652
D10
73
KD9
4
Kkn8
D98
kn108543
D109
E53
Kkn42
E76
873
97642
E1065
2

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N45685
S45685
Ö98757
V98757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 2NT Ö-3 8 300 12.0/0.0
Rolf Holmström - Ulla Holmström Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson 2 N= E 110 9.0/3.0
Anita Nilsson - Jan Nilsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 N= 2 110 9.0/3.0
Britt Lindberg - Monica Gilhorn Karin Ranbro - Lars Ranbro 3 N-1 E -50 4.0/8.0
Göran Ekblad - Christina Ekblad Marianne Jerre - Sven Jerre 4 N-1 E -50 4.0/8.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Mats Carlsson - Lena Carlsson 3 N-1 E -50 4.0/8.0
Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 3 V= E -110 0.0/12.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Väst giv
alla i zon
KD9543
43
84
Ekn2
1062
kn76
10652
D104
E7
E95
EKkn73
653
kn8
KD1082
D9
K987

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N96896
S96896
Ö47447
V47447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Ranbro - Lars Ranbro Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3 N+1 E 170 11.8/0.2
Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3 N= E 140 7.2/4.8
Mats Carlsson - Lena Carlsson Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson 3 N= E 140 7.2/4.8
Göran Ekblad - Christina Ekblad Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 N= E 140 7.2/4.8
Marianne Jerre - Sven Jerre Britt Lindberg - Monica Gilhorn 3 Ö-1 Kn 100 2.5/9.5
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 4 N-1 E -100 0.2/11.8
Rolf Holmström - Ulla Holmström Anita Nilsson - Jan Nilsson     A- 4.8/7.2

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Nord giv
N-S i zon
kn102
EKkn2
kn65
Dkn3
ED63
D865
EK107
6
85
73
D98
K98752
K974
1094
432
E104

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N55677
S55677
Ö87666
V87666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 1NT N+1 7 120 12.0/0.0
Mats Carlsson - Lena Carlsson Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson 1NT N= 2 90 9.0/3.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 1NT N= 7 90 9.0/3.0
Rolf Holmström - Ulla Holmström Anita Nilsson - Jan Nilsson 2NT V-1 E 50 6.0/6.0
Karin Ranbro - Lars Ranbro Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 2 V= K -110 4.0/8.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Britt Lindberg - Monica Gilhorn 2NT V= D -120 2.0/10.0
Göran Ekblad - Christina Ekblad Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 V+2 K -130 0.0/12.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Öst giv
Ö-V i zon
KD97
743
KD
9753
kn864
10862
52
kn42
E1032
kn5
E9864
D8
5
EKD9
kn1073
EK106

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1099810
S108989
Ö34453
V34453
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Jerre - Sven Jerre Britt Lindberg - Monica Gilhorn 3NT S+3 5 490 12.0/0.0
Göran Ekblad - Christina Ekblad Thomas Ålander - Christina Kronlund 3NT N+1 9 430 8.0/4.0
Karin Ranbro - Lars Ranbro Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3NT N+1 8 430 8.0/4.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 3NT S+1 5 430 8.0/4.0
Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NT N= 6 400 4.0/8.0
Mats Carlsson - Lena Carlsson Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson 1NT S+3 2 180 2.0/10.0
Rolf Holmström - Ulla Holmström Anita Nilsson - Jan Nilsson 2 S= 2 110 0.0/12.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Syd giv
alla i zon
ED52
E85
kn983
D9
10
D2
ED1074
EKkn52
K983
Kkn10973
K
106
kn764
64
652
8743

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N23252
S23252
Ö10101189
V10101189
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson Marianne Jerre - Sven Jerre 3NT Ö= 6 -600 12.0/0.0
Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson Rolf Holmström - Ulla Holmström 4 Ö= Kn -620 10.0/2.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NT Ö+1 4 -630 8.0/4.0
Göran Ekblad - Christina Ekblad Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 Ö+1 Kn -650 4.0/8.0
Anita Nilsson - Jan Nilsson Karin Ranbro - Lars Ranbro 4 Ö+1 6 -650 4.0/8.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Britt Lindberg - Monica Gilhorn 4 Ö+1 7 -650 4.0/8.0
Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson Mats Carlsson - Lena Carlsson 3NT V+3 3 -690 0.0/12.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Väst giv
ingen i zon
K74
10
Kkn53
E8742
ED106
Kkn653
104
95
kn932
82
D862
Kkn6
85
ED974
E97
D103

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N109769
S109769
Ö34674
V34674
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekblad - Christina Ekblad Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3NT N+1 6 430 12.0/0.0
Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson Marianne Jerre - Sven Jerre 2NT N= 2 120 10.0/2.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Britt Lindberg - Monica Gilhorn 3 N= 2 110 8.0/4.0
Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson Mats Carlsson - Lena Carlsson 3 N-1 8 -50 5.0/7.0
Anita Nilsson - Jan Nilsson Karin Ranbro - Lars Ranbro 1NT N-1 2 -50 5.0/7.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3 N-2 8 -100 2.0/10.0
Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson Rolf Holmström - Ulla Holmström 3NT N-4 3 -200 0.0/12.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Nord giv
Ö-V i zon
ED732
EKkn9
kn9
K10
kn98
D1086
7
Dkn743
1054

K1065432
E62
K6
75432
ED8
985

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N77121012
S77111011
Ö56020
V56121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekblad - Christina Ekblad Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 S+2 7 480 10.0/2.0
Anita Nilsson - Jan Nilsson Karin Ranbro - Lars Ranbro 4 N+2 E 480 10.0/2.0
Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson Marianne Jerre - Sven Jerre 4 N+2 E 480 10.0/2.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Britt Lindberg - Monica Gilhorn 4 N+1 E 450 6.0/6.0
Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson Mats Carlsson - Lena Carlsson 4 S= 9 420 3.0/9.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 4 S= 7 420 3.0/9.0
Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson Rolf Holmström - Ulla Holmström 3 Ö-3 K 300 0.0/12.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Öst giv
alla i zon
D10
EK82
K105
E1087
K7
kn9653
742
KD4
9853

Dkn983
9652
Ekn642
D1074
E6
kn3

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N9810911
S9811911
Ö35232
V35232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Britt Lindberg - Monica Gilhorn 3NT N+2 D 660 12.0/0.0
Anita Nilsson - Jan Nilsson Marianne Jerre - Sven Jerre 4 N+1 D 650 10.0/2.0
Rolf Holmström - Ulla Holmström Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NT N+1 D 630 8.0/4.0
Mats Carlsson - Lena Carlsson Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 4 S= 7 620 5.0/7.0
Karin Ranbro - Lars Ranbro Göran Ekblad - Christina Ekblad 4 S= 7 620 5.0/7.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson 4 S-1 K -100 1.0/11.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 4 N-1 5 -100 1.0/11.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Syd giv
ingen i zon
K10842
D43
kn10
D96
Dkn97
EK8
K987
kn8
E3
kn95
ED62
EK53
65
10762
543
10742

Optimalt kontrakt: 7 V= -1440
 NT
N20332
S20332
Ö1013101011
V1113101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ålander - Christina Kronlund Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson 6NT V-2 4 100 11.0/1.0
Karin Ranbro - Lars Ranbro Göran Ekblad - Christina Ekblad 6NT Ö-2 2 100 11.0/1.0
Anita Nilsson - Jan Nilsson Marianne Jerre - Sven Jerre 6NT V-1 D 50 8.0/4.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 3NT V+2 4 -460 6.0/6.0
Mats Carlsson - Lena Carlsson Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 6 Ö= 10 -920 3.0/9.0
Rolf Holmström - Ulla Holmström Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 6 V= Kn -920 3.0/9.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Britt Lindberg - Monica Gilhorn 6NT Ö= 6 -990 0.0/12.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Väst giv
N-S i zon
87
85
KDkn10982
75
K965
kn9764
6
kn84
Ekn1032
K103
7
KD62
D4
ED2
E543
E1093

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N610448
S610448
Ö73883
V73883
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Britt Lindberg - Monica Gilhorn 4 N= E 130 10.0/2.0
Anita Nilsson - Jan Nilsson Marianne Jerre - Sven Jerre 4 N= E 130 10.0/2.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 4 N= K 130 10.0/2.0
Mats Carlsson - Lena Carlsson Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 4 Ö-1 E 50 5.0/7.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson 4 Ö-1 E 50 5.0/7.0
Rolf Holmström - Ulla Holmström Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 5 N-1 K -100 2.0/10.0
Karin Ranbro - Lars Ranbro Göran Ekblad - Christina Ekblad 5D N-1 7 -200 0.0/12.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Nord giv
alla i zon
E107
EDkn4
Ekn9654
K62
8
D10732
E942
D543
K1052
8
8765
kn98
9763
K
KDkn103

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N981099
S981099
Ö33233
V45244
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 S+1 2 650 11.0/1.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 4 N+1 8 650 11.0/1.0
Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 S= 2 620 8.0/4.0
Mats Carlsson - Lena Carlsson Rolf Holmström - Ulla Holmström 2 N+2 8 170 6.0/6.0
Anita Nilsson - Jan Nilsson Britt Lindberg - Monica Gilhorn 4 N-1 8 -100 3.0/9.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Göran Ekblad - Christina Ekblad 4 N-1 8 -100 3.0/9.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Karin Ranbro - Lars Ranbro 5 N-2 8 -200 0.0/12.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Öst giv
ingen i zon
1062
K53
kn
K109653
EDkn9874
D10
K64
kn

8742
ED10973
E74
K53
Ekn96
852
D82

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N93635
S83635
Ö410698
V410698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Carlsson - Lena Carlsson Rolf Holmström - Ulla Holmström 4 V-1 K 50 11.0/1.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Göran Ekblad - Christina Ekblad 5 Ö-1 2 50 11.0/1.0
Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 2 V+1 Kn -140 7.0/5.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Karin Ranbro - Lars Ranbro 2 V+1 Kn -140 7.0/5.0
Anita Nilsson - Jan Nilsson Britt Lindberg - Monica Gilhorn 3 Ö+1 Kn -170 3.0/9.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 3 V+1 Kn -170 3.0/9.0
Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 V= 9 -420 0.0/12.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Syd giv
N-S i zon
98
ED864
K1075
32
Dkn53
K109
E9842
kn
K2
753
63
D109765
E10764
kn2
Dkn
EK84

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N781099
S781099
Ö65344
V65333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Jerre - Sven Jerre Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 3NT N+2 7 660 12.0/0.0
Anita Nilsson - Jan Nilsson Britt Lindberg - Monica Gilhorn 3NT N= 7 600 10.0/2.0
Mats Carlsson - Lena Carlsson Rolf Holmström - Ulla Holmström 3NT V-6 9 300 8.0/4.0
Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 N+1 6 170 6.0/6.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Karin Ranbro - Lars Ranbro 2 S+1 Kn 140 4.0/8.0
Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 S-2 Kn -200 1.0/11.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Göran Ekblad - Christina Ekblad 3NT S-2 10 -200 1.0/11.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn10643
92
E974
8
D82
K84
D85
D943
97
Ekn1075
K3
EKkn6
E5
D63
kn1062
10752

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N38384
S38384
Ö1041046
V1041056
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Jerre - Sven Jerre Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NT V-3 Kn 300 12.0/0.0
Britt Lindberg - Monica Gilhorn Göran Ekblad - Christina Ekblad 4 Ö-1 E 100 6.0/6.0
Rolf Holmström - Ulla Holmström Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 4 Ö-1 E 100 6.0/6.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 4 V-1 9 100 6.0/6.0
Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson Karin Ranbro - Lars Ranbro 4 Ö-1 E 100 6.0/6.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Mats Carlsson - Lena Carlsson 4 Ö-1 E 100 6.0/6.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Anita Nilsson - Jan Nilsson 3 Ö= E -140 0.0/12.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Nord giv
ingen i zon
Dkn96
986
D10
EKkn2
104
E1072
Ekn
D7643
K873
KDkn43
8654
E52
5
K9732
10985

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N99487
S98487
Ö34856
V44856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Jerre - Sven Jerre Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3 V-1 E 50 12.0/0.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 4 N-2 K -100 10.0/2.0
Britt Lindberg - Monica Gilhorn Göran Ekblad - Christina Ekblad 2 Ö= 10 -110 8.0/4.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Anita Nilsson - Jan Nilsson 3 Ö= 7 -140 4.0/8.0
Rolf Holmström - Ulla Holmström Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 3 Ö= E -140 4.0/8.0
Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson Karin Ranbro - Lars Ranbro 3 Ö= 10 -140 4.0/8.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Mats Carlsson - Lena Carlsson 3 Ö+2 E -200 0.0/12.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Öst giv
N-S i zon
E54
10973
9
D10763
D109
Kkn52
ED654
K
82
ED4
K83
Ekn842
Kkn763
86
kn1072
95

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N43353
S43363
Ö91010710
V91010710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ålander - Christina Kronlund Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 2 V= 9 -110 12.0/0.0
Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson Karin Ranbro - Lars Ranbro 3NT V= 10 -400 10.0/2.0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Anita Nilsson - Jan Nilsson 3NT V+1 7 -430 5.0/7.0
Britt Lindberg - Monica Gilhorn Göran Ekblad - Christina Ekblad 3NT Ö+1 6 -430 5.0/7.0
Rolf Holmström - Ulla Holmström Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 3NT V+1 5 -430 5.0/7.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson 3NT Ö+1 3 -430 5.0/7.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Mats Carlsson - Lena Carlsson 3NT V+2 4 -460 0.0/12.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn10
54
E642
D932
98
D103
D10985
K85
EK653
K7
Kkn3
kn107
742
Ekn9862
7
E64

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N64855
S64855
Ö79587
V79587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Carlsson - Lena Carlsson Marianne Jerre - Sven Jerre 2 S= 9 110 11.0/1.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Anita Nilsson - Jan Nilsson 2 S= 8 110 11.0/1.0
Rolf Holmström - Ulla Holmström Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 Ö-1 7 100 7.0/5.0
Karin Ranbro - Lars Ranbro Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 3 V-1 5 100 7.0/5.0
Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson Göran Ekblad - Christina Ekblad 2 Ö= 7 -110 4.0/8.0
Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 1NT V+2 2 -150 1.0/11.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Britt Lindberg - Monica Gilhorn 2NT V+1 5 -150 1.0/11.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Väst giv
alla i zon
kn8
kn74
82
D107632
K9653
106
EKD10
kn5
ED1074
KD3
kn64
84
2
E9852
9753
EK9

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N93824
S93824
Ö495106
V495106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Holmström - Ulla Holmström Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 V= Kn -620 11.0/1.0
Karin Ranbro - Lars Ranbro Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 4 V= 2 -620 11.0/1.0
Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 V+1 8 -650 4.0/8.0
Mats Carlsson - Lena Carlsson Marianne Jerre - Sven Jerre 4 V+1 8 -650 4.0/8.0
Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson Göran Ekblad - Christina Ekblad 4 V+1 8 -650 4.0/8.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Britt Lindberg - Monica Gilhorn 4 V+1 8 -650 4.0/8.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Anita Nilsson - Jan Nilsson 4 V+1 8 -650 4.0/8.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Nord giv
N-S i zon
D
K8
10765
KD9864
Ekn106
E
EK8432
kn10
K8732
97642
9
52
954
Dkn1053
Dkn
E73

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N84725
S84725
Ö496117
V496117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Britt Lindberg - Monica Gilhorn 4 Ö-2 E 100 12.0/0.0
Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 Ö-1 E 50 10.0/2.0
Karin Ranbro - Lars Ranbro Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 3 V= D -110 8.0/4.0
Mats Carlsson - Lena Carlsson Marianne Jerre - Sven Jerre 2 V+1 K -140 6.0/6.0
Rolf Holmström - Ulla Holmström Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 V+2 Kn -200 3.0/9.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Anita Nilsson - Jan Nilsson 3 Ö+2 D -200 3.0/9.0
Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson Göran Ekblad - Christina Ekblad 4 Ö+1 D -450 0.0/12.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Öst giv
Ö-V i zon
53
E1086
43
Ekn943
kn10876
K9
Ekn9
D62
EKD4
Dkn543
K
1085
92
72
D1087652
K7

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N68436
S68436
Ö74787
V74787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Jerre - Sven Jerre Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 4 V-1 4 100 12.0/0.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Mats Carlsson - Lena Carlsson 2 V+2 4 -170 10.0/2.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Rolf Holmström - Ulla Holmström 4 V= E -620 8.0/4.0
Britt Lindberg - Monica Gilhorn Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson 4 V+1 E -650 3.0/9.0
Göran Ekblad - Christina Ekblad Anita Nilsson - Jan Nilsson 4 V+1 K -650 3.0/9.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 V+1 4 -650 3.0/9.0
Karin Ranbro - Lars Ranbro Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 4 V+1 4 -650 3.0/9.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Syd giv
alla i zon
D9
EK9764
K982
5
K753
D5
43
Ekn982
E1042
32
ED6
D1063
kn86
kn108
kn1075
K74

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N37734
S37734
Ö1065107
V1065107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekblad - Christina Ekblad Anita Nilsson - Jan Nilsson 4 V-1 K 100 12.0/0.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Mats Carlsson - Lena Carlsson 3 N-1 E -100 9.0/3.0
Karin Ranbro - Lars Ranbro Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 3 N-1 E -100 9.0/3.0
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 2 V+2 E -170 6.0/6.0
Britt Lindberg - Monica Gilhorn Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson 4 N-2 3 -200 2.0/10.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 3 V+2 E -200 2.0/10.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Rolf Holmström - Ulla Holmström 3 N-2 3 -200 2.0/10.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Väst giv
ingen i zon
KD1062
K1063
K1062

EDkn984
EDkn3
Kkn2
543

9874
876543
Ekn987
752
5
ED109

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N447109
S44699
Ö98624
V99624
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stefan Rosenberg - Mikael Gustafsson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4D V-3 K 500 12.0/0.0
Britt Lindberg - Monica Gilhorn Inga-Lill Stenberg - Eva Thorsson 4 N= 9 420 7.0/5.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Mats Carlsson - Lena Carlsson 4 N= 8 420 7.0/5.0
Karin Ranbro - Lars Ranbro Gunvor Sällvik - Gunilla Axelsson 4 N= 5 420 7.0/5.0
Marianne Arvidsson - Per Arvidsson Rolf Holmström - Ulla Holmström 4 N= 9 420 7.0/5.0
Göran Ekblad - Christina Ekblad Anita Nilsson - Jan Nilsson 2 N+3 4 200 1.0/11.0
Marianne Jerre - Sven Jerre Birgitta Bengtsson - Evert Bengtsson 5 V-4 K 200 1.0/11.0