Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
BK Bridgehuset » Falkenberg Bridgeweekend Tävling 2 GRÖN 2018-11-03 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Falkenberg Bridgeweekend Tävling 2 GRÖN 2018-11-03

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Nord giv
ingen i zon
E109
Kkn63
E2
D983
765
54
kn9654
K42
Dkn8
D982
K7
E1076
K432
E107
D1083
kn5

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N88999
S88999
Ö55444
V45444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 2 V-3 E 150 14.0/0.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Berit Jellhede - Bert Jellhede 1NT N+1 3 120 11.0/3.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Lars Persson - Eva Rimstedt 1NT N+1 7 120 11.0/3.0
Lena Gullin - Mats Gullin Ellinor Madsen - Leif Ekblad 2 N= E 110 8.0/6.0
Bengt Rydén - Gert Johansson Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller 3NT N-1 3 -50 4.0/10.0
Jill Franssohn - Lars Andersson Iris Walliin - Lena Carlsson 3 N-1 Kn -50 4.0/10.0
Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 2NT N-1 D -50 4.0/10.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Katarina Hultgren - Marianne Lührs 3NT N-2 7 -100 0.0/14.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Öst giv
N-S i zon
Dkn8
6
E1062
D7653
96
1085
Kkn97
EK84
K1075
Ekn974
D8
kn9
E432
KD32
543
102

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N66565
S55555
Ö77877
V67877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Berit Jellhede - Bert Jellhede 3 Ö-2 10 100 14.0/0.0
Bengt Rydén - Gert Johansson Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller Pass   10.0/4.0
Jill Franssohn - Lars Andersson Iris Walliin - Lena Carlsson Pass   10.0/4.0
Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl Pass   10.0/4.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Lars Persson - Eva Rimstedt 1 Ö= 10 -80 6.0/8.0
Lena Gullin - Mats Gullin Ellinor Madsen - Leif Ekblad 2 Ö+1 3 -140 3.0/11.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 3 Ö= E -140 3.0/11.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Katarina Hultgren - Marianne Lührs 2NT Ö+1 K -150 0.0/14.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Syd giv
Ö-V i zon
EKkn652
D10
73
KD9
4
Kkn8
D98
kn108543
D109
E53
Kkn42
E76
873
97642
E1065
2

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N45685
S45685
Ö98757
V98757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jill Franssohn - Lars Andersson Iris Walliin - Lena Carlsson 2 N+1 Kn 140 12.0/2.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Berit Jellhede - Bert Jellhede 2 N+1 E 140 12.0/2.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Lars Persson - Eva Rimstedt 1 N+2 4 140 12.0/2.0
Bengt Rydén - Gert Johansson Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller 1 N+1 4 110 6.0/8.0
Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 2 N= 4 110 6.0/8.0
Lena Gullin - Mats Gullin Ellinor Madsen - Leif Ekblad 2 N= E 110 6.0/8.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Katarina Hultgren - Marianne Lührs 3 N-1 E -50 2.0/12.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 4 V= E -130 0.0/14.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Väst giv
alla i zon
KD9543
43
84
Ekn2
1062
kn76
10652
D104
E7
E95
EKkn73
653
kn8
KD1082
D9
K987

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N96896
S96896
Ö47447
V47447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl 4 Ö-3 Kn 300 14.0/0.0
Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 3 N= E 140 12.0/2.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Katarina Hultgren - Marianne Lührs 3 Ö-1 Kn 100 10.0/4.0
Lena Gullin - Mats Gullin Lars Persson - Eva Rimstedt 1NT Ö= 7 -90 8.0/6.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Bengt Rydén - Gert Johansson 4 N-1 E -100 6.0/8.0
Berit Jellhede - Bert Jellhede Iris Walliin - Lena Carlsson 2NT Ö= 2 -120 3.0/11.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Ellinor Madsen - Leif Ekblad 1NT Ö+1 10 -120 3.0/11.0
Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller Jill Franssohn - Lars Andersson 3NT S-3 4 -300 0.0/14.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Nord giv
N-S i zon
kn102
EKkn2
kn65
Dkn3
ED63
D865
EK107
6
85
73
D98
K98752
K974
1094
432
E104

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N55677
S55677
Ö87666
V87666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Katarina Hultgren - Marianne Lührs 2NT S= 7 120 14.0/0.0
Berit Jellhede - Bert Jellhede Iris Walliin - Lena Carlsson 2 V-1 E 50 12.0/2.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl 2 V= Kn -90 9.0/5.0
Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller Jill Franssohn - Lars Andersson 2 V= E -90 9.0/5.0
Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 2 N-1 8 -100 5.0/9.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Ellinor Madsen - Leif Ekblad 1NT N-1 2 -100 5.0/9.0
Lena Gullin - Mats Gullin Lars Persson - Eva Rimstedt 2 N-2 9 -200 2.0/12.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Bengt Rydén - Gert Johansson 2NT N-3 8 -300 0.0/14.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Öst giv
Ö-V i zon
KD97
743
KD
9753
kn864
10862
52
kn42
E1032
kn5
E9864
D8
5
EKD9
kn1073
EK106

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1099810
S108989
Ö34453
V34453
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Katarina Hultgren - Marianne Lührs 3NT N+3 4 490 14.0/0.0
Berit Jellhede - Bert Jellhede Iris Walliin - Lena Carlsson 3NT S+1 2 430 12.0/2.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl 1NT S+4 2 210 10.0/4.0
Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 1NT S+3 2 180 8.0/6.0
Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller Jill Franssohn - Lars Andersson 3 S+2 5 150 5.0/9.0
Lena Gullin - Mats Gullin Lars Persson - Eva Rimstedt 2NT S+1 5 150 5.0/9.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Ellinor Madsen - Leif Ekblad 4 S= 5 130 2.0/12.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Bengt Rydén - Gert Johansson 3NT S-2 4 -100 0.0/14.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Syd giv
alla i zon
ED52
E85
kn983
D9
10
D2
ED1074
EKkn52
K983
Kkn10973
K
106
kn764
64
652
8743

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N23252
S23252
Ö10101189
V10101189
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Iris Walliin - Lena Carlsson Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl 3NT Ö-1 4 100 14.0/0.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Katarina Hultgren - Marianne Lührs 3 Ö+1 6 -170 12.0/2.0
Ellinor Madsen - Leif Ekblad Lars Persson - Eva Rimstedt 3 Ö+2 6 -200 9.0/5.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 3 Ö+2 6 -200 9.0/5.0
Jill Franssohn - Lars Andersson Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd 4 Ö= 6 -620 5.0/9.0
Lena Gullin - Mats Gullin Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 4 Ö= 4 -620 5.0/9.0
Berit Jellhede - Bert Jellhede Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller 4 Ö+1 8 -650 2.0/12.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Bengt Rydén - Gert Johansson 1D V+3 2 -740 0.0/14.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Väst giv
ingen i zon
K74
10
Kkn53
E8742
ED106
Kkn653
104
95
kn932
82
D862
Kkn6
85
ED974
E97
D103

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N109769
S109769
Ö34674
V34674
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Bengt Rydén - Gert Johansson 2NT S= 8 120 14.0/0.0
Ellinor Madsen - Leif Ekblad Lars Persson - Eva Rimstedt 3 N= 2 110 12.0/2.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 2 V-2 5 100 10.0/4.0
Jill Franssohn - Lars Andersson Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd 1NT N= 2 90 8.0/6.0
Lena Gullin - Mats Gullin Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 2 V-1 10 50 6.0/8.0
Iris Walliin - Lena Carlsson Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl Pass   4.0/10.0
Berit Jellhede - Bert Jellhede Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller 2NT S-1 6 -50 1.0/13.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Katarina Hultgren - Marianne Lührs 3 S-1 E -50 1.0/13.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Nord giv
Ö-V i zon
ED732
EKkn9
kn9
K10
kn98
D1086
7
Dkn743
1054

K1065432
E62
K6
75432
ED8
985

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N77121012
S77111011
Ö56020
V56121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Bengt Rydén - Gert Johansson 4 N= 6 420 11.0/3.0
Ellinor Madsen - Leif Ekblad Lars Persson - Eva Rimstedt 4 N= 6 420 11.0/3.0
Jill Franssohn - Lars Andersson Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd 4 N= 2 420 11.0/3.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 4 S= 7 420 11.0/3.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Katarina Hultgren - Marianne Lührs 2 N+2 E 170 6.0/8.0
Lena Gullin - Mats Gullin Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 1 N+2 2 140 4.0/10.0
Berit Jellhede - Bert Jellhede Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller 2 N= E 110 2.0/12.0
Iris Walliin - Lena Carlsson Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl 4 N-1 5 -50 0.0/14.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Öst giv
alla i zon
D10
EK82
K105
E1087
K7
kn9653
742
KD4
9853

Dkn983
9652
Ekn642
D1074
E6
kn3

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N9810911
S9811911
Ö35232
V35232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Lena Gullin - Mats Gullin 3NT N+1 3 630 14.0/0.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Berit Jellhede - Bert Jellhede 4 S= 4 620 12.0/2.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Lars Persson - Eva Rimstedt 1NT S+3 D 180 10.0/4.0
Katarina Hultgren - Marianne Lührs Bengt Rydén - Gert Johansson 4 S-1 K -100 8.0/6.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Jill Franssohn - Lars Andersson 3NT N-2 D -200 5.0/9.0
Ellinor Madsen - Leif Ekblad Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 4 S-2 K -200 5.0/9.0
Iris Walliin - Lena Carlsson Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 4 S-3 K -300 2.0/12.0
Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller 6 N-4 D -400 0.0/14.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Syd giv
ingen i zon
K10842
D43
kn10
D96
Dkn97
EK8
K987
kn8
E3
kn95
ED62
EK53
65
10762
543
10742

Optimalt kontrakt: 7 V= -1440
 NT
N20332
S20332
Ö1013101011
V1113101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Lars Persson - Eva Rimstedt 2 Ö= 7 -90 14.0/0.0
Ellinor Madsen - Leif Ekblad Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 5 Ö= 6 -400 12.0/2.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Jill Franssohn - Lars Andersson 3NT Ö+1 4 -430 8.0/6.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Lena Gullin - Mats Gullin 3NT Ö+1 2 -430 8.0/6.0
Iris Walliin - Lena Carlsson Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 3NT Ö+1 2 -430 8.0/6.0
Katarina Hultgren - Marianne Lührs Bengt Rydén - Gert Johansson 3NT V+2 8 -460 2.0/12.0
Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller 3NT V+2 2 -460 2.0/12.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Berit Jellhede - Bert Jellhede 3NT Ö+2 2 -460 2.0/12.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Väst giv
N-S i zon
87
85
KDkn10982
75
K965
kn9764
6
kn84
Ekn1032
K103
7
KD62
D4
ED2
E543
E1093

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N610448
S610448
Ö73883
V73883
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Lars Persson - Eva Rimstedt 3NT S+2 Kn 660 14.0/0.0
Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin Lena Gullin - Mats Gullin 4 N= E 130 12.0/2.0
Iris Walliin - Lena Carlsson Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 3 V-1 8 50 10.0/4.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Jill Franssohn - Lars Andersson 5 N-1 K -100 7.0/7.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Berit Jellhede - Bert Jellhede 5 N-1 E -100 7.0/7.0
Katarina Hultgren - Marianne Lührs Bengt Rydén - Gert Johansson 5D N-1 K -200 3.0/11.0
Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller 5 N-2 E -200 3.0/11.0
Ellinor Madsen - Leif Ekblad Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 3D V= K -530 0.0/14.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Nord giv
alla i zon
E107
EDkn4
Ekn9654
K62
8
D10732
E942
D543
K1052
8
8765
kn98
9763
K
KDkn103

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N981099
S981099
Ö33233
V45244
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Hultgren - Marianne Lührs Jill Franssohn - Lars Andersson 4 N+1 8 650 13.0/1.0
Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd 4 N+1 8 650 13.0/1.0
Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 4 N= 8 620 9.0/5.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Bengt Rydén - Gert Johansson 4 N= 8 620 9.0/5.0
Ellinor Madsen - Leif Ekblad Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 3NT N= 3 600 6.0/8.0
Lars Persson - Eva Rimstedt Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 1 N+2 5 110 4.0/10.0
Berit Jellhede - Bert Jellhede Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 4 S-1 7 -100 1.0/13.0
Lena Gullin - Mats Gullin Iris Walliin - Lena Carlsson 2 N-1 10 -100 1.0/13.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Öst giv
ingen i zon
1062
K53
kn
K109653
EDkn9874
D10
K64
kn

8742
ED10973
E74
K53
Ekn96
852
D82

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N93635
S83635
Ö410698
V410698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 5 Ö-1 9 50 13.0/1.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Bengt Rydén - Gert Johansson 3NT Ö-1 6 50 13.0/1.0
Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd 2 V= Kn -110 10.0/4.0
Lena Gullin - Mats Gullin Iris Walliin - Lena Carlsson 2NT Ö= 2 -120 8.0/6.0
Lars Persson - Eva Rimstedt Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 2 V+2 Kn -170 6.0/8.0
Ellinor Madsen - Leif Ekblad Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 2 V+3 Kn -200 4.0/10.0
Berit Jellhede - Bert Jellhede Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 4 V= 3 -420 2.0/12.0
Katarina Hultgren - Marianne Lührs Jill Franssohn - Lars Andersson 4 V+1 Kn -450 0.0/14.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Syd giv
N-S i zon
98
ED864
K1075
32
Dkn53
K109
E9842
kn
K2
753
63
D109765
E10764
kn2
Dkn
EK84

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N781099
S781099
Ö65344
V65333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellinor Madsen - Leif Ekblad Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 3NT N+1 6 630 14.0/0.0
Katarina Hultgren - Marianne Lührs Jill Franssohn - Lars Andersson 3NT N= 6 600 12.0/2.0
Lena Gullin - Mats Gullin Iris Walliin - Lena Carlsson 2NT N+3 10 210 10.0/4.0
Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 2 V-4 8 200 8.0/6.0
Lars Persson - Eva Rimstedt Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 2 N= 6 110 5.0/9.0
Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd 2 S= Kn 110 5.0/9.0
Berit Jellhede - Bert Jellhede Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 3NT N-2 6 -200 1.0/13.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Bengt Rydén - Gert Johansson 4 S-2 E -200 1.0/13.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn10643
92
E974
8
D82
K84
D85
D943
97
Ekn1075
K3
EKkn6
E5
D63
kn1062
10752

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N38384
S38384
Ö1041046
V1041056
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Rydén - Gert Johansson Jill Franssohn - Lars Andersson 4 Ö-3 E 300 14.0/0.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl 2 N= E 110 12.0/2.0
Iris Walliin - Lena Carlsson Ellinor Madsen - Leif Ekblad 4 Ö-1 E 100 8.0/6.0
Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller Lena Gullin - Mats Gullin 2 Ö-1 E 100 8.0/6.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd 3 Ö-1 E 100 8.0/6.0
Katarina Hultgren - Marianne Lührs Berit Jellhede - Bert Jellhede 3 Ö= E -140 2.0/12.0
Lars Persson - Eva Rimstedt Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 2 Ö+1 E -140 2.0/12.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 2 Ö+1 E -140 2.0/12.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Nord giv
ingen i zon
Dkn96
986
D10
EKkn2
104
E1072
Ekn
D7643
K873
KDkn43
8654
E52
5
K9732
10985

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N99487
S98487
Ö34856
V44856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd 1NT S+2 3 150 14.0/0.0
Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller Lena Gullin - Mats Gullin 1NT S+1 3 120 12.0/2.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl 2 N+1 K 110 10.0/4.0
Katarina Hultgren - Marianne Lührs Berit Jellhede - Bert Jellhede 4 Ö-2 E 100 8.0/6.0
Lars Persson - Eva Rimstedt Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 2 N= K 90 6.0/8.0
Bengt Rydén - Gert Johansson Jill Franssohn - Lars Andersson 3 N-1 K -50 4.0/10.0
Iris Walliin - Lena Carlsson Ellinor Madsen - Leif Ekblad 3 Ö= E -140 1.0/13.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 3 V= E -140 1.0/13.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Öst giv
N-S i zon
E54
10973
9
D10763
D109
Kkn52
ED654
K
82
ED4
K83
Ekn842
Kkn763
86
kn1072
95

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N43353
S43363
Ö91010710
V91010710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Eva Rimstedt Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 2 V+2 3 -130 13.0/1.0
Iris Walliin - Lena Carlsson Ellinor Madsen - Leif Ekblad 2 V+2 E -130 13.0/1.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl 2 V+1 6 -140 10.0/4.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd 2NT V+2 10 -180 8.0/6.0
Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller Lena Gullin - Mats Gullin 3NT Ö= 6 -400 5.0/9.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl 3NT Ö= 6 -400 5.0/9.0
Katarina Hultgren - Marianne Lührs Berit Jellhede - Bert Jellhede 3NT Ö+1 7 -430 1.0/13.0
Bengt Rydén - Gert Johansson Jill Franssohn - Lars Andersson 3NT Ö+1 3 -430 1.0/13.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn10
54
E642
D932
98
D103
D10985
K85
EK653
K7
Kkn3
kn107
742
Ekn9862
7
E64

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N64855
S64855
Ö79587
V79587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 2 S= 10 110 13.0/1.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Lena Gullin - Mats Gullin 2 S= 5 110 13.0/1.0
Lars Persson - Eva Rimstedt Iris Walliin - Lena Carlsson 3NT Ö-1 Kn 100 10.0/4.0
Bengt Rydén - Gert Johansson Berit Jellhede - Bert Jellhede 1NT Ö= 2 -90 8.0/6.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Jill Franssohn - Lars Andersson 2 Ö= E -110 6.0/8.0
Ellinor Madsen - Leif Ekblad Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller 2NT V= 4 -120 4.0/10.0
Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 2 Ö+1 7 -140 2.0/12.0
Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl Katarina Hultgren - Marianne Lührs 1NT Ö+3 8 -180 0.0/14.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Väst giv
alla i zon
kn8
kn74
82
D107632
K9653
106
EKD10
kn5
ED1074
KD3
kn64
84
2
E9852
9753
EK9

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N93824
S93824
Ö495106
V495106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellinor Madsen - Leif Ekblad Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller 4 V= 2 -620 10.0/4.0
Lars Persson - Eva Rimstedt Iris Walliin - Lena Carlsson 4 V= 3 -620 10.0/4.0
Bengt Rydén - Gert Johansson Berit Jellhede - Bert Jellhede 4 V= 7 -620 10.0/4.0
Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 4 V= 10 -620 10.0/4.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Lena Gullin - Mats Gullin 4 V= D -620 10.0/4.0
Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl Katarina Hultgren - Marianne Lührs 4 V+1 8 -650 2.0/12.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 4 V+1 6 -650 2.0/12.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Jill Franssohn - Lars Andersson 4 V+1 8 -650 2.0/12.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Nord giv
N-S i zon
D
K8
10765
KD9864
Ekn106
E
EK8432
kn10
K8732
97642
9
52
954
Dkn1053
Dkn
E73

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N84725
S84725
Ö496117
V496117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Jill Franssohn - Lars Andersson 3 N= 9 110 14.0/0.0
Ellinor Madsen - Leif Ekblad Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller 4 V-2 K 100 12.0/2.0
Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 4 N-1 9 -100 10.0/4.0
Bengt Rydén - Gert Johansson Berit Jellhede - Bert Jellhede 2 V+1 K -110 7.0/7.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Lena Gullin - Mats Gullin 3 V= K -110 7.0/7.0
Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl Katarina Hultgren - Marianne Lührs 2 Ö+1 E -140 4.0/10.0
Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 1 V+3 K -170 2.0/12.0
Lars Persson - Eva Rimstedt Iris Walliin - Lena Carlsson 5 N-2 9 -200 0.0/14.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Öst giv
Ö-V i zon
53
E1086
43
Ekn943
kn10876
K9
Ekn9
D62
EKD4
Dkn543
K
1085
92
72
D1087652
K7

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N68436
S68436
Ö74787
V74787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Rydén - Gert Johansson Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl 4 V-1 3 100 13.0/1.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Ellinor Madsen - Leif Ekblad 4 V-1 3 100 13.0/1.0
Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl Iris Walliin - Lena Carlsson 3 V= 3 -140 10.0/4.0
Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller Lars Persson - Eva Rimstedt 3 V+2 3 -200 8.0/6.0
Katarina Hultgren - Marianne Lührs Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 4 V= E -620 6.0/8.0
Jill Franssohn - Lars Andersson Berit Jellhede - Bert Jellhede 4 V+1 E -650 2.0/12.0
Lena Gullin - Mats Gullin Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 4 V+1 3 -650 2.0/12.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 4 V+1 E -650 2.0/12.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Syd giv
alla i zon
D9
EK9764
K982
5
K753
D5
43
Ekn982
E1042
32
ED6
D1063
kn86
kn108
kn1075
K74

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N37734
S37734
Ö1065107
V1065107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Ellinor Madsen - Leif Ekblad 5 V-2 E 200 14.0/0.0
Katarina Hultgren - Marianne Lührs Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 1 N+2 2 140 11.0/3.0
Jill Franssohn - Lars Andersson Berit Jellhede - Bert Jellhede 2 N+1 E 140 11.0/3.0
Lena Gullin - Mats Gullin Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 2 N= 6 110 8.0/6.0
Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl Iris Walliin - Lena Carlsson 2 Ö-1 8 100 6.0/8.0
Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller Lars Persson - Eva Rimstedt 2 N-1 6 -100 4.0/10.0
Bengt Rydén - Gert Johansson Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl 3 Ö= 8 -140 1.0/13.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 2 V+1 E -140 1.0/13.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.03

Väst giv
ingen i zon
KD1062
K1063
K1062

EDkn984
EDkn3
Kkn2
543

9874
876543
Ekn987
752
5
ED109

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N447109
S44699
Ö98624
V99624
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Hartman - Barbro Sandberg-Möller Lars Persson - Eva Rimstedt 4 N+2 5 480 14.0/0.0
Ing-Britt Blomstrand - Bernt Ahl Iris Walliin - Lena Carlsson 4 N+1 3 450 11.0/3.0
Lena Gullin - Mats Gullin Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 4 N+1 8 450 11.0/3.0
Katarina Hultgren - Marianne Lührs Marianne Rosenberg - Margaretha Gustafsson 4 N= 8 420 7.0/7.0
Jill Franssohn - Lars Andersson Berit Jellhede - Bert Jellhede 4 N= 3 420 7.0/7.0
Bengt Rydén - Gert Johansson Iréne Grahn - Ingrid Ekedahl 3 S+1 E 170 4.0/10.0
Gull-Britt Larsson - Gun Lloyd Ellinor Madsen - Leif Ekblad 4 S-1 8 -50 1.0/13.0
Barbro Emmoth - Agneta Olofsson Birgitta Kjellin - Torsten Kjellin 4 N-1 3 -50 1.0/13.0