Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Svenska Bridgeförbundet » SM Par Open - Final - Omgång 5 [Föregående]  [Alla givar]  [Nästa]   [Tävlingsinfo] [Simultan] [PBN]
Svenska Bridgeförbundet

SM Par Open - Final - Omgång 5

Bricka 98

Sveriges Bridgeförbund, Sverige 2019.08.04

Öst giv
N-S i zon
EK85
K2
E98
D952
6
D7
KD753
E10743
Dkn1093
985
kn10
Kkn8
742
Ekn10643
642
6

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N55979
S55979
Ö87454
V87454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Geiborg - Jaan Heinlo Daniel Gustafsson - Per-Inge Helmertz 4D Ö-4 6 800 50/0
Eva Gunnarsson - Nils Åhlén Henry Franzén - Bengt-Göran Olofsson 4D V-2 E 300 47/3
Maria Grönkvist - Rolf Selander Hans Bengtsson - Roger Rundkvist 4D V-2 E 300 47/3
UllaBritt Goldberg - Lars Goldberg Kent Hidsjö - Tony Lindblom 3 S= 6 140 42/8
Ulf Nohrén - Anders Blomé Johnny Petersson - Henrik Sällberg 3 N= D 140 42/8
Pontus Silow - Erik Bergengren Thomas Johansson - Hans Bogeskär 3 S= 6 140 42/8
Pierre Carbonnier - Håkan Tjärnemo Kjell Hedman - Christer Eriksson 3D Ö-1 6 100 37/13
Lars Kennethsson - Per Jansson Sanna Clementsson - Fredrik Nyström 2 Ö-2 6 100 37/13
Mikael Johansson - Kenneth Hallgren Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 S-1 K -100 26/24
Tomas Andgren - Per Sjöberg Mikael Westerlund - Tomas Börgesson 3 S-1 2 -100 26/24
Bo Sundström - Carina Sjöblom Nils-Erik Ekholm - Ingemar Henrysson 3 S-1 6 -100 26/24
Jan Selberg - Olle Wademark Thomas Karlsson - Morgan Svensson 4 N-1 D -100 26/24
Solveig Byström - Eva Czajkowski Benny Olsson - Roger Nyman 3 S-1 D -100 26/24
Johnny Östberg - Tommy Bergdahl Mats Sjöberg - Håkan Strääf 4 S-1 K -100 26/24
Björn Alenfalk - Hans Kvick Annette Antonsson - Jan-Olof Eriksson 3 S-1 3 -100 26/24
Agneta Oppenstam - Håkan Nilsson Christian Carlsson - Sören Lennartsson 3 S-1 6 -100 26/24
Helena Strömberg - Dan Bylund Gunnar Sjökvist - Håkan Johansson 4 N-1 D -100 26/24
Tommy Johansson - Ulf Backman Gunnar Elmroth - PG Eliasson 4 S-2 6 -200 11/39
Markus Bengtsson - Lars-Anders Callenberg Urban Finnsson - Pierre Thunström 4 S-2 6 -200 11/39
Dan Granberg - Marcus Hjelte Tatyana Trendafilova - Fredrik Jarlvik 4 S-2 K -200 11/39
Jan Gutenwik - Linus Dahlström Torbjörn Nyberg - Bo Petersson 4 S-2 6 -200 11/39
Anders Landmark - Leif Lundberg Olof Bergström - Jan-Erik Thomasson 4 S-2 K -200 11/39
Jan Enarsson - Torgny Carlsson Kenneth Wallin - Pasi Kallio 4D S-1 6 -200 11/39
Johan Grönkvist - Thomas Brehmer Ronny Ovesson Ejnell - Jan-Erik Åsmo 3NT N-5 Kn -500 2/48
Björn Sörling - Bo Roos Frank Westman - Lars Ramquist 4D S-2 6 -500 2/48
Markus Hedström - Alf Dahlgren Mats Pettersson - Johan Bennet 3NT N-5 D -500 2/48