Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Måndag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2018-11-19 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2018-11-19

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
EKkn10
K874
KD
K53
?
D92
ED62
kn82
Ekn7
?
753
1053
1096
9862
?
864
kn9
E7543
D104

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N9109109
S9109109
Ö32323
V43424
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+2 9 460 32/0
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT N+1 10 430 26/6
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Karen Nielsen - Berit Linse 3NT S+1 7 430 26/6
Barbro Melander - Anders Nordberg Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 3NT S+1 2 430 26/6
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+1 2 430 26/6
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N+1 9 430 26/6
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N= 2 400 18/14
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT S= 2 400 18/14
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT S= 2 400 18/14
Christian Frisk - Mona Andersson Simon Ekenberg - Jan Clementsson 1NT N+4 6 210 14/18
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2NT N+2 10 180 12/20
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Björn Klefbohm - Stig Unoson 2NT N+1 2 150 9/23
Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman Anitha Lindgren - Monica Borg 1NT N+2 2 150 9/23
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Ulla Borgström - Monica Wester 2 N= 10 110 6/26
Gunnar Olsson - Jan Öhman Patrik Elofsson - H.O. Thulin 3NT N-1 9 -50 3/29
Björn Nilsén - Irene Nilsén Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 2NT N-1 6 -50 3/29
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 3NT N-2 10 -100 0/32

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
KD8543
86
9875
2
#
kn62
K10972
6
Kkn96
#
10
Ekn43
EDkn103
1073
#
E97
D5
K42
ED854

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N45187
S45187
Ö78956
V78956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4D V-2 2 300 32/0
Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 S+1 6 140 30/2
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Karen Nielsen - Berit Linse 4D V-1 2 100 27/5
Christian Frisk - Mona Andersson Simon Ekenberg - Jan Clementsson 5 V-2 2 100 27/5
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 V-1 K 50 24/8
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N-1 10 -100 22/10
Gunnar Olsson - Jan Öhman Patrik Elofsson - H.O. Thulin 2 V+1 2 -140 20/12
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V+1 K -170 18/14
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 N-2 E -200 14/18
Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman Anitha Lindgren - Monica Borg 4 N-2 E -200 14/18
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 4 N-2 E -200 14/18
Barbro Melander - Anders Nordberg Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 4 N-3 E -300 9/23
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 N-3 E -300 9/23
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 S-4 6 -400 6/26
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Ulla Borgström - Monica Wester 4 V= 2 -420 3/29
Björn Nilsén - Irene Nilsén Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 4 V= 2 -420 3/29
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4D V= 2 -590 0/32

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
E94

E632
KDkn832
#
D
10964
kn87
E10975
#
K1082
D732
KD10
64
#
kn7653
EKkn85
954

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N78798
S78798
Ö54535
V64535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Gunlis Åberg - Torgny Olsson 4 S= 6 420 29/3
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 S= E 420 29/3
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander 4 S= 10 420 29/3
Gunnar Olsson - Jan Öhman Simon Ekenberg - Jan Clementsson 4 S= E 420 29/3
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 S+1 Kn 140 24/8
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Björn Klefbohm - Stig Unoson 2NT N= K 120 22/10
Karen Nielsen - Berit Linse Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 2 N= 2 90 19/13
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 2 N= K 90 19/13
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Barbro Melander - Anders Nordberg 2NT N-1 K -50 11/21
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 N-1 4 -50 11/21
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 N-1 K -50 11/21
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2NT N-1 2 -50 11/21
Patrik Elofsson - H.O. Thulin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 S-1 7 -50 11/21
Anitha Lindgren - Monica Borg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S-1 E -50 11/21
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N-2 2 -100 2/30
Björn Nilsén - Irene Nilsén Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 3 N-2 K -100 2/30
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 4 S-2 7 -100 2/30

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Väst giv
alla i zon
#
D1086
1065
E3
D932
#
Kkn32
KD732

10764
#
974
kn
Dkn109642
E5
#
E5
E984
K875
Kkn8

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N75769
S75869
Ö56574
V56574
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-3 E 300 30/2
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 Ö-3 E 300 30/2
Anitha Lindgren - Monica Borg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 Ö-3 E 300 30/2
Karen Nielsen - Berit Linse Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3 Ö-2 E 200 21/11
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Björn Klefbohm - Stig Unoson 3 Ö-2 E 200 21/11
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 3 Ö-2 E 200 21/11
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Christian Frisk - Mona Andersson 3 Ö-2 E 200 21/11
Patrik Elofsson - H.O. Thulin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 V-2 6 200 21/11
Björn Nilsén - Irene Nilsén Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 3 Ö-2 8 200 21/11
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 2NT S= 2 120 14/18
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 N= Kn 110 12/20
Ulla Borgström - Monica Wester Gunlis Åberg - Torgny Olsson 3 Ö-1 E 100 7/25
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Barbro Melander - Anders Nordberg 3 Ö-1 E 100 7/25
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 Ö-1 E 100 7/25
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander 3 Ö-1 E 100 7/25
Gunnar Olsson - Jan Öhman Simon Ekenberg - Jan Clementsson 3NT S-1 6 -100 2/30
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 N-2 Kn -200 0/32

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
D9753
K92
82
1062
#
10
Ekn1086
K5
EKDkn7
#
kn64
5
E9764
9854
#
EK82
D743
Dkn103
3

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N24575
S24575
Ö118758
V118758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Simon Ekenberg - Jan Clementsson Patrik Elofsson - H.O. Thulin 2D N+1 5 870 32/0
Barbro Melander - Anders Nordberg Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3 V-3 8 150 30/2
Björn Klefbohm - Stig Unoson Ulla Borgström - Monica Wester 3 V-2 5 100 27/5
Gunnar Olsson - Jan Öhman Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V-2 8 100 27/5
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1 V= 2 -80 24/8
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 2 N-1 5 -100 22/10
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 2 V+1 8 -110 19/13
Anitha Lindgren - Monica Borg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V= D -110 19/13
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 2 V+3 K -150 13/19
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 V+2 K -150 13/19
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Karen Nielsen - Berit Linse 3 V+2 5 -150 13/19
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 V+2 8 -150 13/19
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 1 V+3 8 -170 7/25
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1 V+3 8 -170 7/25
Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander 5 Ö= E -400 2/30
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 5 V= 7 -400 2/30
Christian Frisk - Mona Andersson Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 5 Ö= E -400 2/30

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
853
Kkn654
K98
62
#
E76
D72
kn7643
D3
#
KD1092
E109
102
kn108
#
kn4
83
ED5
EK9754

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N97856
S97856
Ö46587
V46587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Stig Unoson Ulla Borgström - Monica Wester 3 S= E 110 26/6
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 E 110 26/6
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 S+1 7 110 26/6
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 2 S+1 3 110 26/6
Gunnar Olsson - Jan Öhman Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S= 7 110 26/6
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 3 S= E 110 26/6
Simon Ekenberg - Jan Clementsson Patrik Elofsson - H.O. Thulin 3 S= E 110 26/6
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Karen Nielsen - Berit Linse 2 Ö-1 K 100 18/14
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 S= 6 90 13/19
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 2 S= 6 90 13/19
Barbro Melander - Anders Nordberg Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 2 S= E 90 13/19
Anitha Lindgren - Monica Borg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 S= E 90 13/19
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 S-1 E -50 8/24
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S-2 E -100 6/26
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 Ö= E -110 2/30
Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander 2 Ö= 8 -110 2/30
Christian Frisk - Mona Andersson Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 2 Ö= E -110 2/30

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K85
E10962
kn9542
#
kn763
D54
106
KD109
#
D10
kn3
873
kn85432
#
E942
K87
EKD
E76

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N712121111
S712121111
Ö61121
V61121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Bibi Jönsson - Willy Landgren 6NT S= K 1440 32/0
Simon Ekenberg - Jan Clementsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 6 S= K 1430 30/2
Barbro Melander - Anders Nordberg Karen Nielsen - Berit Linse 3NT S+4 K 720 28/4
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT S+3 3 690 26/6
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 S+2 K 680 20/12
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 4 S+2 K 680 20/12
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gunlis Åberg - Torgny Olsson 4 S+2 6 680 20/12
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 4 S+2 10 680 20/12
Anitha Lindgren - Monica Borg Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 4 N+2 8 680 20/12
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+2 K 660 14/18
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 K 650 9/23
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Christian Frisk - Mona Andersson 4 S+1 K 650 9/23
Björn Nilsén - Irene Nilsén Patrik Elofsson - H.O. Thulin 4 S+1 K 650 9/23
Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 S+1 10 650 9/23
Ulla Borgström - Monica Wester Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 3NT S+1 9 630 2/30
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Björn Klefbohm - Stig Unoson 3NT S+1 K 630 2/30
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT S+1 K 630 2/30

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E10984
K5
E82
EK2
#
D
D862
Dkn974
D83
#
kn6
1097
K106
kn10654
#
K7532
Ekn43
53
97

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N7891210
S7891210
Ö55313
V55313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 6 N= 6 980 31/1
Simon Ekenberg - Jan Clementsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 6 N= Kn 980 31/1
Ulla Borgström - Monica Wester Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 4 N+2 Kn 480 15/17
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 N+2 6 480 15/17
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 4 N+2 10 480 15/17
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 N+2 6 480 15/17
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+2 Kn 480 15/17
Barbro Melander - Anders Nordberg Karen Nielsen - Berit Linse 4 N+2 Kn 480 15/17
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 N+2 Kn 480 15/17
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gunlis Åberg - Torgny Olsson 4 N+2 6 480 15/17
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 N+2 Kn 480 15/17
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Christian Frisk - Mona Andersson 4 N+2 Kn 480 15/17
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 5 N+1 6 480 15/17
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N+2 5 480 15/17
Anitha Lindgren - Monica Borg Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 4 N+2 10 480 15/17
Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 N+2 10 480 15/17
Björn Nilsén - Irene Nilsén Patrik Elofsson - H.O. Thulin 2 N+3 Kn 200 0/32

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
8743
E1082
kn5
753
#
KDkn96
D
K1043
Dkn4
#
E105
kn94
D62
EK96
#
2
K7653
E987
1082

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N24723
S24723
Ö11961010
V11961010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 3NT Ö-2 5 200 32/0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-1 E 100 30/2
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V+1 E -170 28/4
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 V+3 7 -200 26/6
Simon Ekenberg - Jan Clementsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 V+3 Kn -230 23/9
Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 2 V+4 3 -230 23/9
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anitha Lindgren - Monica Borg 4 V= 5 -620 20/12
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT Ö+1 5 -630 14/18
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT Ö+1 5 -630 14/18
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 3NT Ö+1 5 -630 14/18
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Gunnar Olsson - Jan Öhman 3NT Ö+1 7 -630 14/18
Björn Nilsén - Irene Nilsén Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT Ö+1 5 -630 14/18
Björn Klefbohm - Stig Unoson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 4 V+1 5 -650 5/27
Karen Nielsen - Berit Linse Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 4 V+1 Kn -650 5/27
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 V+1 3 -650 5/27
Christian Frisk - Mona Andersson Patrik Elofsson - H.O. Thulin 4 V+1 3 -650 5/27
Barbro Melander - Anders Nordberg Gunlis Åberg - Torgny Olsson 4 V+2 Kn -680 0/32

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Öst giv
alla i zon
#
ED3
KD865
K
kn1093
#
10
97
Ekn9743
D875
#
987642
Ekn1032
6
6
#
Kkn5
4
D10852
EK42

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N97779
S97779
Ö45564
V45564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 3NT N+2 2 660 32/0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3NT N+1 9 630 28/4
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S+1 5 630 28/4
Barbro Melander - Anders Nordberg Gunlis Åberg - Torgny Olsson 3NT N+1 6 630 28/4
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT S= 10 600 21/11
Björn Nilsén - Irene Nilsén Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT N= 9 600 21/11
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anitha Lindgren - Monica Borg 3NT N= 6 600 21/11
Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 3NT N= 9 600 21/11
Simon Ekenberg - Jan Clementsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 V-5 Kn 500 16/16
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 S-1 10 -100 10/22
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3NT S-1 10 -100 10/22
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S-1 9 -100 10/22
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 3NT N-1 6 -100 10/22
Christian Frisk - Mona Andersson Patrik Elofsson - H.O. Thulin 3NT N-1 9 -100 10/22
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3NT S-2 10 -200 4/28
Karen Nielsen - Berit Linse Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 3 N-4 6 -400 2/30
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Gunnar Olsson - Jan Öhman 4D N-4 6 -1100 0/32

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
EK63
E1082
K86
E5
#
kn842
964
kn97
kn62
#
D105
K
E52
KD10843
#
97
Dkn753
D1043
97

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N6101088
S6101088
Ö63253
V63253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N= K 420 29/3
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 4 N= K 420 29/3
Barbro Melander - Anders Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 N= E 420 29/3
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Karen Nielsen - Berit Linse 4 N= K 420 29/3
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3 N+1 K 170 22/10
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 3 N+1 K 170 22/10
Anitha Lindgren - Monica Borg Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander 3 S+1 7 170 22/10
Björn Klefbohm - Stig Unoson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 N= D 140 16/16
Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 2 N+1 8 140 16/16
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S= Kn 140 16/16
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 2NT N= K 120 12/20
Bibi Jönsson - Willy Landgren Simon Ekenberg - Jan Clementsson 3 Ö-2 9 100 10/22
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 S= 6 90 8/24
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Christian Frisk - Mona Andersson 4 S-1 Kn -50 6/26
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 2 Ö= D -90 3/29
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 Ö= 9 -90 3/29
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Patrik Elofsson - H.O. Thulin 3 N-2 K -100 0/32

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
kn1065
10
D2
Kkn8762
#
D432
K7
Ekn76
E105
#
K7
D9854
105
D943
#
E98
Ekn632
K9843

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N77676
S77686
Ö65757
V65757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Melander - Anders Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö-3 8 150 31/1
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 2 V-3 D 150 31/1
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT V-2 Kn 100 26/6
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 2NT V-2 7 100 26/6
Björn Nilsén - Irene Nilsén Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 V-2 10 100 26/6
Björn Klefbohm - Stig Unoson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 Ö-1 9 50 21/11
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 1NT Ö-1 4 50 21/11
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 1NT Ö= 4 -90 17/15
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Gunnar Olsson - Jan Öhman 1NT Ö= 2 -90 17/15
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Christian Frisk - Mona Andersson 3 N-1 10 -100 14/18
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 1NT V+1 8 -120 10/22
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Karen Nielsen - Berit Linse 2NT Ö= 3 -120 10/22
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Patrik Elofsson - H.O. Thulin 1NT Ö+1 4 -120 10/22
Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 3 S-2 2 -200 6/26
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT V= 8 -400 4/28
Anitha Lindgren - Monica Borg Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander 3D N-2 K -500 2/30
Bibi Jönsson - Willy Landgren Simon Ekenberg - Jan Clementsson 3NTD S-4 3 -1100 0/32

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Nord giv
alla i zon
#
3
K108743
K7532
5
#
9764
95
kn10
KD1063
#
KD82
ED6
9
E8742
#
Ekn105
kn2
ED864
kn9

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 200
 NT
N3101046
S3101046
Ö93397
V93397
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Karen Nielsen - Berit Linse 4 V-3 K 300 32/0
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 V-2 3 200 30/2
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson 3 S+1 4 170 26/6
Barbro Melander - Anders Nordberg Björn Klefbohm - Stig Unoson 2 N+2 9 170 26/6
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 9 170 26/6
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 2 N+1 9 140 22/10
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S= K 130 19/13
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 3 S+1 K 130 19/13
Ulla Borgström - Monica Wester Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 4 V-1 3 100 12/20
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 Ö-1 2 100 12/20
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 V-1 K 100 12/20
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 V-1 5 100 12/20
Simon Ekenberg - Jan Clementsson Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander 4 V-1 3 100 12/20
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunlis Åberg - Torgny Olsson 4 Ö= 8 -130 4/28
Patrik Elofsson - H.O. Thulin Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 4 Ö= Kn -130 4/28
Christian Frisk - Mona Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö= E -130 4/28
Gunnar Olsson - Jan Öhman Anitha Lindgren - Monica Borg 5 S-2 K -200 0/32

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
D7
962
762
kn10932
#
E652
D75
ED103
74
#
K984
kn1084
K85
E5
#
kn103
EK3
kn94
KD86

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N64435
S64435
Ö699107
V699107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 V-1 10 50 28/4
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 4 V-1 Kn 50 28/4
Patrik Elofsson - H.O. Thulin Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 4 Ö-1 E 50 28/4
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V-1 Kn 50 28/4
Christian Frisk - Mona Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V-1 Kn 50 28/4
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 2 V= Kn -90 22/10
Gunnar Olsson - Jan Öhman Anitha Lindgren - Monica Borg 2 V+1 D -110 20/12
Ulla Borgström - Monica Wester Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 1 Ö+2 K -140 16/16
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson 3 V= Kn -140 16/16
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V+1 Kn -140 16/16
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Karen Nielsen - Berit Linse 4 S-3 E -150 12/20
Barbro Melander - Anders Nordberg Björn Klefbohm - Stig Unoson 1 Ö+3 Kn -170 7/25
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Gunlis Åberg - Torgny Olsson 3 V+1 Kn -170 7/25
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 2 Ö+2 K -170 7/25
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 Ö+1 Kn -170 7/25
Simon Ekenberg - Jan Clementsson Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander 2D N-2 Kn -300 2/30
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 4 V= 3 -420 0/32

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
EDkn762
D
762
1053
#
K854
K1052
kn953
6
#
1093
9763
8
Ekn942
#

Ekn84
EKD104
KD87

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N910789
S910789
Ö43534
V43534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 3NT N+2 2 660 32/0
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Gunlis Åberg - Torgny Olsson 3NT S+1 2 630 27/5
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT S+1 3 630 27/5
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Christian Frisk - Mona Andersson 3NT S+1 6 630 27/5
Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 3NT S+1 2 630 27/5
Patrik Elofsson - H.O. Thulin Anitha Lindgren - Monica Borg 4 N= 8 620 22/10
Björn Klefbohm - Stig Unoson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3NT S= 2 600 17/15
Karen Nielsen - Berit Linse Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT S= 4 600 17/15
Barbro Melander - Anders Nordberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT S= 4 600 17/15
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT S= 5 600 17/15
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 5 S-1 6 -100 8/24
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson 6 S-1 6 -100 8/24
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S-1 4 -100 8/24
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-1 8 -100 8/24
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Simon Ekenberg - Jan Clementsson 3 S-1 6 -100 8/24
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 5NT S-3 6 -300 2/30
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 S-5 6 -500 0/32

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
532
D985
K5
kn1087
#
Dkn1086
kn
Dkn43
K63
#
EK7
E6432
1086
D4
#
94
K107
E972
E952

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N75746
S75746
Ö58697
V58697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 V-1 Kn 100 32/0
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Simon Ekenberg - Jan Clementsson 1NT Ö+1 2 -120 30/2
Björn Klefbohm - Stig Unoson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3 V= Kn -140 17/15
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3 V= Kn -140 17/15
Karen Nielsen - Berit Linse Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist 2 V+1 Kn -140 17/15
Barbro Melander - Anders Nordberg Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 V+1 Kn -140 17/15
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 1 V+2 Kn -140 17/15
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulla Borgström - Monica Wester 3 V= K -140 17/15
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+1 10 -140 17/15
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 V= Kn -140 17/15
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 V+1 7 -140 17/15
Patrik Elofsson - H.O. Thulin Anitha Lindgren - Monica Borg 3 V= K -140 17/15
Björn Nilsén - Irene Nilsén Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 1 V+2 Kn -140 17/15
Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 2 V+1 Kn -140 17/15
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Gunlis Åberg - Torgny Olsson 1NT Ö+2 7 -150 4/28
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson 1 V+3 10 -170 1/31
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Christian Frisk - Mona Andersson 3 V+1 Kn -170 1/31

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
KD63
K97
873
K96
#
kn82
Ekn105432
E4
D
#
94

Kkn106
E1085432
#
E1075
D86
D952
kn7

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N36457
S36557
Ö107856
V107856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-2 K 100 28/4
Patrik Elofsson - H.O. Thulin Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 V-2 K 100 28/4
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 4 V-2 K 100 28/4
Anitha Lindgren - Monica Borg Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 5 Ö-2 E 100 28/4
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 V-2 K 100 28/4
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 3 V-1 K 50 15/17
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 5 Ö-1 E 50 15/17
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3 V-1 3 50 15/17
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 3 V-1 D 50 15/17
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Gunlis Åberg - Torgny Olsson 3 V-1 K 50 15/17
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Simon Ekenberg - Jan Clementsson 3 V-1 K 50 15/17
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 V-1 K 50 15/17
Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 3 V-1 K 50 15/17
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Barbro Melander - Anders Nordberg 2 V= 6 -110 5/27
Christian Frisk - Mona Andersson Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 2 V= K -110 5/27
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Karen Nielsen - Berit Linse 4 Ö= E -130 1/31
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Björn Klefbohm - Stig Unoson 3 Ö+1 6 -130 1/31

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
KD3
108
E10753
D43
#
10874
Kkn932
8
1076
#
Ekn52
D7
kn2
Kkn852
#
96
E654
KD964
E9

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N510648
S510548
Ö83785
V83785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Patrik Elofsson - H.O. Thulin Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4D Ö-2 E 300 32/0
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3 S+2 8 150 29/3
Christian Frisk - Mona Andersson Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 4 Ö-3 K 150 29/3
Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen Karen Nielsen - Berit Linse 3 S+1 6 130 17/15
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Barbro Melander - Anders Nordberg 2 S+2 6 130 17/15
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 3 S+1 10 130 17/15
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Björn Klefbohm - Stig Unoson 2 S+2 10 130 17/15
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad 4 N= D 130 17/15
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Gunlis Åberg - Torgny Olsson 3 S+1 6 130 17/15
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Simon Ekenberg - Jan Clementsson 3 S+1 6 130 17/15
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 3 S+1 6 130 17/15
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S= 10 130 17/15
Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 3 S+1 10 130 17/15
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Ulla Borgström - Monica Wester 4 V-2 E 100 6/26
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 Ö-1 E 50 3/29
Björn Nilsén - Irene Nilsén Gunnar Olsson - Jan Öhman 4 Ö-1 K 50 3/29
Anitha Lindgren - Monica Borg Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 5 S-1 10 -100 0/32

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
72
872
Dkn87
K1072
#
kn96
E54
K109
kn953
#
K8543
D
E6
ED864
#
ED10
Kkn10963
5432

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N39936
S38935
Ö1044106
V1043106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 2D S+1 9 570 32/0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunlis Åberg - Torgny Olsson 4 S= E 420 30/2
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander 3NT V-2 8 200 28/4
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Björn Klefbohm - Stig Unoson 2 Ö-1 5 100 23/9
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 4 Ö-1 10 100 23/9
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Anitha Lindgren - Monica Borg 4 Ö-1 5 100 23/9
Gunnar Olsson - Jan Öhman Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö-1 5 100 23/9
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 3 N-1 E -50 17/15
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 4 S-1 6 -50 17/15
Simon Ekenberg - Jan Clementsson Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 5D S-1 Kn -100 14/18
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Barbro Melander - Anders Nordberg 3 V= 8 -110 12/20
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 3 Ö= 9 -140 8/24
Karen Nielsen - Berit Linse Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 2 Ö+1 5 -140 8/24
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3 Ö= Kn -140 8/24
Björn Nilsén - Irene Nilsén Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 3 Ö+1 Kn -170 4/28
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö= 5 -620 2/30
Bibi Jönsson - Willy Landgren Patrik Elofsson - H.O. Thulin 4 Ö+1 Kn -650 0/32

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Väst giv
alla i zon
#
kn4
KD643
7
kn10974
#
ED9872
92
98
D32
#
10653
kn1085
63
K65
#
K
E7
EKDkn10542
E8

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N912957
S912957
Ö31171
V31171
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Björn Klefbohm - Stig Unoson 6NT N+1 Kn 1470 32/0
Simon Ekenberg - Jan Clementsson Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 3D Ö-5 E 1400 30/2
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 6 S= E 1370 27/5
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Anitha Lindgren - Monica Borg 6 N= 5 1370 27/5
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 3NT S+4 8 720 23/9
Gunnar Olsson - Jan Öhman Christian Frisk - Mona Andersson 3NT S+4 8 720 23/9
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Barbro Melander - Anders Nordberg 5 S+2 9 640 19/13
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman 5 S+2 9 640 19/13
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunlis Åberg - Torgny Olsson 5 S+1 E 620 14/18
Karen Nielsen - Berit Linse Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 5 N+1 5 620 14/18
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Ulla Borgström - Monica Wester 5 S+1 9 620 14/18
Björn Nilsén - Irene Nilsén Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 5 S= E 600 10/22
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 4 V-3 7 300 8/24
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 4 S+2 9 170 4/28
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander 4 S+2 E 170 4/28
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 4 S+2 9 170 4/28
Bibi Jönsson - Willy Landgren Patrik Elofsson - H.O. Thulin 6 S-1 9 -100 0/32

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
KD
842
kn109732
kn9
#
kn96
Ekn965
D65
84
#
87532
K103

ED652
#
E104
D7
EK84
K1073

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N79547
S79547
Ö64896
V64896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+1 6 630 32/0
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2NT S+2 Kn 180 30/2
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 3 N= 8 110 26/6
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 3 N= 5 110 26/6
Patrik Elofsson - H.O. Thulin Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander 3 N= 8 110 26/6
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 4 Ö-2 E 100 21/11
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Karen Nielsen - Berit Linse 3 Ö-2 E 100 21/11
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Björn Klefbohm - Stig Unoson 2 Ö-1 E 50 17/15
Christian Frisk - Mona Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 2 Ö-1 E 50 17/15
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Ulla Borgström - Monica Wester 1NT S-1 6 -100 11/21
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 1NT S-1 6 -100 11/21
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N-1 3 -100 11/21
Björn Nilsén - Irene Nilsén Anitha Lindgren - Monica Borg 4 N-1 E -100 11/21
Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman Simon Ekenberg - Jan Clementsson 2 V= 9 -110 6/26
Barbro Melander - Anders Nordberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 1NT S-2 6 -200 2/30
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunnar Olsson - Jan Öhman 5 S-2 6 -200 2/30
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 1NT S-2 5 -200 2/30

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
E953
K
1097643
E2
#
64
kn53
EKkn
Kkn1073
#
KD72
D10642
52
86
#
kn108
E987
D8
D954

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N57565
S57565
Ö75867
V75867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 2 S= E 110 32/0
Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT V-1 4 100 23/9
Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson Margareta Levinsohn - Barbro Fahl 3 Ö-1 D 100 23/9
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 Ö-1 D 100 23/9
Patrik Elofsson - H.O. Thulin Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander 2 Ö-1 D 100 23/9
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 1NT V-1 10 100 23/9
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunnar Olsson - Jan Öhman 2 V-1 E 100 23/9
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 2 Ö-1 D 100 23/9
Björn Nilsén - Irene Nilsén Anitha Lindgren - Monica Borg 2 Ö-1 D 100 23/9
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg 2 N-1 10 -50 14/18
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N-2 8 -100 12/20
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö= D -110 8/24
Barbro Melander - Anders Nordberg Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén 1 Ö+1 D -110 8/24
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Björn Klefbohm - Stig Unoson 2 Ö= D -110 8/24
Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson Karen Nielsen - Berit Linse 2 Ö+1 D -140 3/29
Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman Simon Ekenberg - Jan Clementsson 2 Ö+1 D -140 3/29
Christian Frisk - Mona Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 4D N-2 8 -300 0/32

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Syd giv
alla i zon
#
kn982
10973
K3
K43
#
653
D85
954
kn1076
#
EK10
EK42
E862
98
#
D74
kn6
Dkn107
ED52

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N76677
S76677
Ö66766
V66766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 V-3 3 300 32/0
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 1NT S+1 6 120 29/3
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 1NT S+1 10 120 29/3
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2NT Ö-1 Kn 100 23/9
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Björn Klefbohm - Stig Unoson 2NT V-1 3 100 23/9
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson 1NT Ö-1 Kn 100 23/9
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V-1 K 100 23/9
Karen Nielsen - Berit Linse Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 1NT S= 5 90 17/15
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Patrik Elofsson - H.O. Thulin 1NT S= 6 90 17/15
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 1 Ö= D -80 14/18
Gunnar Olsson - Jan Öhman Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 2 Ö= Kn -90 12/20
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 2 S-1 4 -100 10/22
Björn Nilsén - Irene Nilsén Simon Ekenberg - Jan Clementsson 1NT Ö+1 D -120 8/24
Anitha Lindgren - Monica Borg Christian Frisk - Mona Andersson 2NT Ö+1 D -150 6/26
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT S-2 6 -200 2/30
Barbro Melander - Anders Nordberg Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 2 N-2 E -200 2/30
Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1NTD N-1 2 -200 2/30

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.11.19

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
kn1043
763
876
EK5
#
D65
85
Dkn103
kn842
#
9
EDkn10
E942
D963
#
EK872
K942
K5
107

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N55797
S55797
Ö88645
V88645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Leif Rosenblad Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S+1 8 140 20/12
Sonja Lindblom - Gun Jensen-Carlén Björn Klefbohm - Stig Unoson 3 S= D 140 20/12
Karen Nielsen - Berit Linse Birgitta Kiotseridis - Berth Rasmusson 3 S= D 140 20/12
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Anne-Cathrine Svenning - Eva Persson 2 S+1 8 140 20/12
Barbro Melander - Anders Nordberg Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 2 S+1 D 140 20/12
Stefan Ziedén - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 S+1 8 140 20/12
Helen Roos - Marianne Ahlner Elmqvist Anna-Greta Fristedt - Margareta Thorsen 2 S+1 8 140 20/12
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Patrik Elofsson - H.O. Thulin 3 S= D 140 20/12
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 S+1 8 140 20/12
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 3 S= Kn 140 20/12
Anitha Lindgren - Monica Borg Christian Frisk - Mona Andersson 3 S= Kn 140 20/12
Björn Nilsén - Irene Nilsén Simon Ekenberg - Jan Clementsson 3 S= 8 140 20/12
Lars-Göran Niklasson - Klas Bellander Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 S+1 D 140 20/12
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Bengt Brynell - Carl-Johan Lindgren 2 S= Kn 110 6/26
Margareta Levinsohn - Barbro Fahl Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-1 E 50 4/28
Ulla Hellqvist - Ann Christin Åxman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S-1 8 -50 1/31
Gunnar Olsson - Jan Öhman Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 3 S-1 8 -50 1/31