Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2018-10-04 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2018-10-04

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Nord giv
ingen i zon
kn983
E107632
86
kn
K75
Dkn95
54
10983
D6
K84
EK93
KD75
E1042

Dkn1072
E642

Optimalt kontrakt: 3NTD Ö-1 100
 NT
N47695
S47695
Ö95748
V85747
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Urszula Lind - Rune Lind Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT Ö-3 D 150 12/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Sören Jansson - Ingemar Svensson 2NT Ö-2 D 100 7/5
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Karin Selin - Gunilla Hermansson 3 V-2 Kn 100 7/5
Louise Edholm - Roger Edholm Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3NT Ö-2 D 100 7/5
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V-2 Kn 100 7/5
Hjördis Smedberg - Emma Sundström Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 S-1 10 -50 2/10
Ulla Nilsson - Lena Johansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3D S-1 D -100 0/12

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Öst giv
N-S i zon
10874
ED107
K
K1087
D6
K85
D10862
E93
532
kn4
9543
Dkn42
EKkn9
9632
Ekn7
65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Sören Jansson - Ingemar Svensson 4 S+1 10 650 11/1
Ulla Nilsson - Lena Johansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 N+1 D 650 11/1
Louise Edholm - Roger Edholm Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 4 S= E 620 8/4
Urszula Lind - Rune Lind Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S+3 8 200 6/6
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 S+1 E 170 4/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 S-1 8 -100 1/11
Hjördis Smedberg - Emma Sundström Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 S-1 5 -100 1/11

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Syd giv
Ö-V i zon
432
Ekn7
KDkn2
KD8
K986
K10632
E874
Dkn75
95
1093
kn652
E10
D84
65
E109743

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N+3 9 490 12/0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3NT N= 5 400 10/2
Karin Selin - Gunilla Hermansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 S+2 E 150 7/5
Sören Jansson - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S+2 E 150 7/5
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Hjördis Smedberg - Emma Sundström 3 S+1 2 130 4/8
Urszula Lind - Rune Lind Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT N-1 5 -50 2/10
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2NT N-2 5 -100 0/12

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Väst giv
alla i zon
kn52
E43
E75
KD109
73
982
Kkn9864
32
ED8
KD106
D3
Ekn64
K10964
kn75
102
875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Selin - Gunilla Hermansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT Ö-2 5 200 12/0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 2NT Ö-1 7 100 10/2
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1NT Ö= 8 -90 8/4
Urszula Lind - Rune Lind Ulla Nilsson - Lena Johansson 1NT Ö+3 9 -180 6/6
Sören Jansson - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N-2 D -200 4/8
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Hjördis Smedberg - Emma Sundström 3NT Ö= 8 -600 1/11
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT Ö= 6 -600 1/11

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Nord giv
N-S i zon
943
9874
E1094
85
ED52
KD5
KDkn63
4
1086
32
82
Dkn10932
Kkn7
Ekn106
75
EK76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 N= 4 110 10/2
Sören Jansson - Ingemar Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 S= 4 110 10/2
Urszula Lind - Rune Lind Karin Selin - Gunilla Hermansson 2 S= 4 110 10/2
Poul Steckhahn - Christer Hellström Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3NT V-2 9 100 6/6
Ulla Nilsson - Lena Johansson Hjördis Smedberg - Emma Sundström 2 V-1 8 50 3/9
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V-1 7 50 3/9
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V= 5 -90 0/12

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Öst giv
Ö-V i zon
EKD
86
K1096
ED94
kn5
E93
kn843
K1087
82
7542
D5
kn6532
1097643
KDkn10
E72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Hjördis Smedberg - Emma Sundström 6 S= E 980 12/0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N+3 2 490 10/2
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5 S+1 E 480 6/6
Sören Jansson - Ingemar Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S+2 7 480 6/6
Poul Steckhahn - Christer Hellström Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 5 N+1 2 480 6/6
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT N+1 6 430 2/10
Urszula Lind - Rune Lind Karin Selin - Gunilla Hermansson 2NT N+3 3 210 0/12

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Syd giv
alla i zon
10954
kn54
kn103
432
E3
EK632
K95
kn86
KD72
D98
742
K105
kn86
107
ED86
ED97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sören Jansson - Ingemar Svensson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V-1 2 100 12/0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V= 4 -140 9/3
Louise Edholm - Roger Edholm Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V+1 10 -140 9/3
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Urszula Lind - Rune Lind 3 V+1 4 -170 4/8
Poul Steckhahn - Christer Hellström Hjördis Smedberg - Emma Sundström 3 V+1 Kn -170 4/8
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V+2 2 -170 4/8
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3NT V= 2 -600 0/12

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Väst giv
ingen i zon
kn95
1086
D73
Ekn108
EK102
D54
652
973
843
Ekn9
Ekn1098
52
D76
K732
K4
KD64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Urszula Lind - Rune Lind 1NT N+1 9 120 12/0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 S= E 90 9/3
Sören Jansson - Ingemar Svensson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 S= 4 90 9/3
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 1NT N-1 8 -50 3/9
Louise Edholm - Roger Edholm Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT N-1 8 -50 3/9
Poul Steckhahn - Christer Hellström Hjördis Smedberg - Emma Sundström 1NT N-1 8 -50 3/9
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S-1 6 -50 3/9

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Nord giv
Ö-V i zon
ED54
Dkn1083
ED
kn9
kn82
E942
Kkn73
73
109
75
109652
EK102
K763
K6
84
D8654

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT N+1 2 430 12/0
Louise Edholm - Roger Edholm Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S= 7 420 8/4
Sören Jansson - Ingemar Svensson Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 N= K 420 8/4
Poul Steckhahn - Christer Hellström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S= 7 420 8/4
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3 Ö-2 E 200 4/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1NT N+3 2 180 2/10
Urszula Lind - Rune Lind Hjördis Smedberg - Emma Sundström 2 S+2 7 170 0/12

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Öst giv
alla i zon
K5
EK864
kn1053
K2
D93
D1075
E94
953
876
2
KD876
E1087
Ekn1042
kn93
2
Dkn64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 N= E 620 10/2
Sören Jansson - Ingemar Svensson Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 N= E 620 10/2
Urszula Lind - Rune Lind Hjördis Smedberg - Emma Sundström 4 N= E 620 10/2
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3 S= Kn 140 5/7
Poul Steckhahn - Christer Hellström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 N= 8 140 5/7
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 S= E 110 2/10
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2NT N-2 6 -200 0/12

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Syd giv
ingen i zon
D7
KD62
D982
kn85
E954
kn7
EKkn65
92
kn102
E53
74
KD743
K863
10984
103
E106

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 V-3 2 150 12/0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 3 V-2 K 100 10/2
Hjördis Smedberg - Emma Sundström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V-1 2 50 6/6
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Urszula Lind - Rune Lind 4 V-1 8 50 6/6
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT Ö-1 3 50 6/6
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V= K -110 2/10
Sören Jansson - Ingemar Svensson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2NT Ö+1 3 -150 0/12

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Väst giv
N-S i zon

EDkn764
ED1043
K2
Kkn10983
K5
K2
D108
D52
8
kn976
Ekn763
E764
10932
85
954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hjördis Smedberg - Emma Sundström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 N+1 E 650 12/0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Urszula Lind - Rune Lind 3 N+2 5 200 10/2
Poul Steckhahn - Christer Hellström Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson 4 V-1 E 50 8/4
Sören Jansson - Ingemar Svensson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 V+1 E -170 6/6
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5 N-2 E -200 4/8
Louise Edholm - Roger Edholm Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 V= E -420 1/11
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V= E -420 1/11

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Nord giv
alla i zon
kn75
Kkn95
KD753
3
K83
E74
kn1092
E97
92
D1083
E4
Kkn1082
ED1064
62
86
D654

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT V-1 5 100 12/0
Karin Selin - Gunilla Hermansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö= 8 -90 9/3
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= 2 -90 9/3
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Urszula Lind - Rune Lind 2 S-1 E -100 6/6
Poul Steckhahn - Christer Hellström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö+1 8 -110 4/8
Louise Edholm - Roger Edholm Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1NT V+1 2 -120 2/10
Hjördis Smedberg - Emma Sundström Sören Jansson - Ingemar Svensson 1 Ö+2 4 -140 0/12

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Öst giv
ingen i zon
ED
D82
EKD102
1094
kn864
K109
94
KDkn8
1097
E3
kn765
7653
K532
kn7654
83
E2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 N= 10 420 12/0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N= 5 400 10/2
Hjördis Smedberg - Emma Sundström Sören Jansson - Ingemar Svensson 2 N+3 5 200 8/4
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 N+2 5 170 5/7
Karin Selin - Gunilla Hermansson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 S+2 8 170 5/7
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Urszula Lind - Rune Lind 2 N+1 10 110 2/10
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N-1 E -50 0/12

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Syd giv
N-S i zon
10742
E5
K8752
K4
kn985
Dkn1087632
6
KD3
K9
Dkn43
E752
E6
4
E109
Dkn109863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 N-1 5 -100 12/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 V= K -420 9/3
Hjördis Smedberg - Emma Sundström Louise Edholm - Roger Edholm 4 V= 2 -420 9/3
Karin Selin - Gunilla Hermansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 Ö+1 K -450 4/8
Sören Jansson - Ingemar Svensson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 5 V= K -450 4/8
Urszula Lind - Rune Lind Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V+1 4 -450 4/8
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Lena Andersson - Jan Jacobsson 5D V= K -650 0/12

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Väst giv
Ö-V i zon
ED65432
E8
D65
7
kn
KD932
kn984
D52
97
kn74
E72
kn9643
K108
1065
K103
EK108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N+2 E 480 8/4
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 N+2 Kn 480 8/4
Karin Selin - Gunilla Hermansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 N+2 2 480 8/4
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N+2 3 480 8/4
Sören Jansson - Ingemar Svensson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 N+2 9 480 8/4
Hjördis Smedberg - Emma Sundström Louise Edholm - Roger Edholm 4 N+1 Kn 450 1/11
Urszula Lind - Rune Lind Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 N+1 E 450 1/11

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Nord giv
ingen i zon
EK742
103
EKDkn
62

EDkn9854
1092
D53
D986
2
8653
kn1084
kn1053
K76
74
EK97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Sören Jansson - Ingemar Svensson 4 N= 2 420 10/2
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 N= 2 420 10/2
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Hjördis Smedberg - Emma Sundström 4 N= 2 420 10/2
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Louise Edholm - Roger Edholm 3 S+1 E 170 6/6
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 N-1 2 -50 4/8
Urszula Lind - Rune Lind Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N-2 2 -100 2/10
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Andersson - Jan Jacobsson 6D N-3 2 -500 0/12

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.04

Öst giv
N-S i zon
D2
KDkn10963

kn1094
10984
872
ED9
D65
EKkn6

K7643
8732
753
E54
kn10852
EK

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Sören Jansson - Ingemar Svensson 4 N+1 E 650 12/0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Karin Selin - Gunilla Hermansson 4 N= K 620 7/5
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Louise Edholm - Roger Edholm 4 N= E 620 7/5
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N= E 620 7/5
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Hjördis Smedberg - Emma Sundström 4 N= E 620 7/5
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V-2 E 100 2/10
Urszula Lind - Rune Lind Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V-1 3 50 0/12