Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2018-09-20 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2018-09-20

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Nord giv
ingen i zon
76
ED87
73
Ekn1054
EKDkn32
K9
65
KD8
4
106532
D10984
72
10985
kn4
EKkn2
963

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N107766
S107766
Ö35667
V35667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 V-2 2 100 14.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 V-2 7 100 14.0/2.0
Klas Löfgren - Bertil Häggström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V-2 7 100 14.0/2.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V-1 7 50 9.0/7.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Urszula Lind - Rune Lind 2 V-1 7 50 9.0/7.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1 V= 7 -80 4.0/12.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Barbro Andersson - Gunnel Selling 1 V= 7 -80 4.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Poul Steckhahn - Christer Hellström 1 V= 4 -80 4.0/12.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson 2 V= E -110 0.0/16.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - -/11.8

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Öst giv
N-S i zon
6
Dkn652
E93
EK64
D10873
103
K872
87
92
987
kn10654
953
EKkn54
EK4
D
Dkn102

Optimalt kontrakt: 7 S= 2210
 NT
N138131012
S138131012
Ö05031
V05031
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 6NT S+1 7 1470 16.0/0.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 6 N+1 9 1460 14.0/2.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Barbro Andersson - Gunnel Selling 6NT N= 10 1440 10.0/6.0
Laila Näslund - Eva Angestad Linda Eklund - Hans Gösta Engren 6NT N= 4 1440 10.0/6.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Poul Steckhahn - Christer Hellström 6NT N= Kn 1440 10.0/6.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 6 N= 9 1430 6.0/10.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson 4 N+3 Kn 710 3.0/13.0
Klas Löfgren - Bertil Häggström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 N+3 10 710 3.0/13.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Urszula Lind - Rune Lind 5 N+2 2 640 0.0/16.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - -/11.8

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Syd giv
Ö-V i zon
D42
kn862
K
ED1082
9853
43
108
K9753
Ekn
105
E9765432
4
K1076
EKD97
Dkn
kn6

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N10511109
S10511109
Ö38222
V38222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S+1 3 450 11.0/5.0
Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S+1 10 450 11.0/5.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lars Magnusson - Göran Berggren 4 S+1 10 450 11.0/5.0
Barbro Andersson - Gunnel Selling Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S+1 9 450 11.0/5.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 S+1 9 450 11.0/5.0
Klas Löfgren - Bertil Häggström Laila Näslund - Eva Angestad 4 N+1 10 450 11.0/5.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 4 S= 8 420 3.0/13.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S= 10 420 3.0/13.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Urszula Lind - Rune Lind 5 S-1 10 -50 0.0/16.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin     - -/5.8

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Väst giv
alla i zon
Kkn8
108
ED1074
1063
E964
653
K9
D854
D732
Ekn2
kn85
Ekn7
105
KD974
632
K92

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N58857
S58857
Ö74576
V74575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Gunnel Selling Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 Ö-2 K 200 15.0/1.0
Klas Löfgren - Bertil Häggström Laila Näslund - Eva Angestad 2 V-2 10 200 15.0/1.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V-1 10 100 11.0/5.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Urszula Lind - Rune Lind 2 Ö-1 4 100 11.0/5.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 1 V= 10 -80 8.0/8.0
Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= K -110 5.0/11.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lars Magnusson - Göran Berggren 2 Ö= K -110 5.0/11.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Poul Steckhahn - Christer Hellström 1NT Ö+1 4 -120 2.0/14.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 Ö+1 9 -140 0.0/16.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin     - -/5.8

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Nord giv
N-S i zon
8
E63
E543
Kkn754
K94
kn1092
D109
1063
E10532
4
Kkn86
ED9
Dkn76
KD875
72
82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Urszula Lind - Rune Lind 3NT S= 4 600 16.0/0.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT S+1 9 120 13.0/3.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Gunilla Hermansson - Karin Selin 2NT S= K 120 13.0/3.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson 2 Ö-1 8 50 10.0/6.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö= 8 -140 6.0/10.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö= 2 -140 6.0/10.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Klas Löfgren - Bertil Häggström 2 Ö+1 2 -140 6.0/10.0
Barbro Andersson - Gunnel Selling Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 Ö+2 2 -170 2.0/14.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 S-2 10 -200 0.0/16.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin     - 9.2/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Öst giv
Ö-V i zon
D2
1032
Ekn643
Kkn4
E109
Ekn6
K9
E9632
Kkn764
D98
1087
75
853
K754
D52
D108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Urszula Lind - Rune Lind 1NT Ö-2 2 200 16.0/0.0
Barbro Andersson - Gunnel Selling Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT V-1 3 100 14.0/2.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N= 7 90 12.0/4.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 Ö= 4 -110 10.0/6.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson 1 Ö+2 2 -140 7.0/9.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 Ö+1 2 -140 7.0/9.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Klas Löfgren - Bertil Häggström 2 V+2 3 -170 4.0/12.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 2NT V+2 3 -180 2.0/14.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Louise Edholm - Roger Edholm 2 V+3 E -200 0.0/16.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin     - 9.2/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Syd giv
alla i zon
83
K9732
kn8652
D
102
D105
ED74
K943
EKD97
8
103
kn10876
kn654
Ekn64
K9
E52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Urszula Lind - Rune Lind Klas Löfgren - Bertil Häggström 4 V-2 3 200 16.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 2 N+1 E 140 14.0/2.0
Louise Edholm - Roger Edholm Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson 2 N= E 110 12.0/4.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V-1 4 100 10.0/6.0
Barbro Andersson - Gunnel Selling Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 S-1 E -100 7.0/9.0
Laila Näslund - Eva Angestad Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N-1 E -100 7.0/9.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 3 Ö= E -110 4.0/12.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V= 3 -130 2.0/14.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S-2 2 -200 0.0/16.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson     - -/6.8

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Väst giv
ingen i zon
E5
kn108
Kkn1098
Kkn6
K82
76
653
E9543
D76
KD954
42
D107
kn10943
E32
ED7
82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N= 9 400 16.0/0.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT N+3 4 180 14.0/2.0
Louise Edholm - Roger Edholm Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson 1NT N+2 4 150 11.0/5.0
Laila Näslund - Eva Angestad Gunilla Hermansson - Karin Selin 1NT N+2 9 150 11.0/5.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1 S+2 6 140 8.0/8.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 N+2 2 130 5.0/11.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 2 N+2 4 130 5.0/11.0
Urszula Lind - Rune Lind Klas Löfgren - Bertil Häggström 3 N= K 110 2.0/14.0
Barbro Andersson - Gunnel Selling Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT N= 4 90 0.0/16.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson     - -/6.8

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Nord giv
Ö-V i zon
9843
Ekn872
83
52
K76
KD96
E10
K973
ED5
1054
K976
Dkn8
kn102
3
Dkn542
E1064

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3NT Ö-2 2 200 16.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT Ö-1 2 100 14.0/2.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V= 3 -90 12.0/4.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson 1 V+1 5 -110 10.0/6.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Barbro Andersson - Gunnel Selling 3NT Ö= 4 -600 7.0/9.0
Klas Löfgren - Bertil Häggström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT Ö= D -600 7.0/9.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 3NT Ö+1 4 -630 2.0/14.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V+1 8 -630 2.0/14.0
Urszula Lind - Rune Lind Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö+1 6 -630 2.0/14.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 5.9/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Öst giv
alla i zon
5
1097
Ekn987
KDkn7
kn964
ED
KD1053
E3
3
832
642
1096542
EKD10872
Kkn654

8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Löfgren - Bertil Häggström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4RD S= E 1080 16.0/0.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3D S+1 K 930 14.0/2.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson 4 S= E 620 10.0/6.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 4 S= E 620 10.0/6.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Laila Näslund - Eva Angestad 4 S= K 620 10.0/6.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lars Magnusson - Göran Berggren 3 S+1 E 170 5.0/11.0
Urszula Lind - Rune Lind Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 S+2 E 170 5.0/11.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 3NT N-2 2 -200 1.0/15.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Barbro Andersson - Gunnel Selling 5NTD N-1 6 -200 1.0/15.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 5.9/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Syd giv
ingen i zon
D64
97
K862
kn986
kn109
D104
E107
D532
EK875
kn63
D9
E74
32
EK852
kn543
K10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Ingemar Svensson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 Ö-2 E 100 16.0/0.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 Ö-1 K 50 14.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 S-1 9 -50 10.0/6.0
Louise Edholm - Roger Edholm Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1NT N-1 E -50 10.0/6.0
Barbro Andersson - Gunnel Selling Urszula Lind - Rune Lind 2 S-1 Kn -50 10.0/6.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 1NT N-2 E -100 6.0/10.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Klas Löfgren - Bertil Häggström 2 Ö= E -110 3.0/13.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Laila Näslund - Eva Angestad 2 Ö= E -110 3.0/13.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö+1 E -140 0.0/16.0
Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson     - 9.3/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Väst giv
N-S i zon
6543
EK3
EK6
D62
9
1095
D983
Ekn1093
Ekn7
D764
104
K874
KD1082
kn82
kn752
5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 4 N+1 4 650 16.0/0.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 N+2 4 170 13.0/3.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Klas Löfgren - Bertil Häggström 2 N+2 10 170 13.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N+1 8 140 9.0/7.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 N+1 4 140 9.0/7.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Poul Steckhahn - Christer Hellström 1NT N+1 4 120 5.0/11.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Laila Näslund - Eva Angestad 1NT N+1 4 120 5.0/11.0
Lars Magnusson - Göran Berggren Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 2 N= 4 110 2.0/14.0
Barbro Andersson - Gunnel Selling Urszula Lind - Rune Lind 4 N-1 4 -100 0.0/16.0
Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson     - 9.3/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Nord giv
alla i zon
K72
D3
kn1095
ED97
kn9854
954
D6
Kkn3
E3
EK108
K74
10854
D106
kn762
E832
62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT Ö-2 2 200 15.0/1.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lars Magnusson - Göran Berggren 2NT Ö-2 E 200 15.0/1.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Urszula Lind - Rune Lind 1NT N+1 K 120 12.0/4.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 Ö-1 6 100 9.0/7.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö-1 2 100 9.0/7.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Klas Löfgren - Bertil Häggström 1NT S= 9 90 6.0/10.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson 1NT S-1 4 -100 4.0/12.0
Barbro Andersson - Gunnel Selling Laila Näslund - Eva Angestad 2 V= D -110 2.0/14.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1NT N-2 E -200 0.0/16.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - 6.7/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Öst giv
ingen i zon
Dkn43
kn92
K103
763
E105
85
D942
KD94
9876
KD3
kn76
kn102
K2
E10764
E85
E85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Urszula Lind - Rune Lind 1NT S+3 9 180 16.0/0.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Klas Löfgren - Bertil Häggström 2 S+1 5 140 14.0/2.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 1NT S+1 9 120 10.0/6.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson 1NT S+1 4 120 10.0/6.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT S+1 4 120 10.0/6.0
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö-2 6 100 6.0/10.0
Barbro Andersson - Gunnel Selling Laila Näslund - Eva Angestad 1NT S= K 90 3.0/13.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1NT S= K 90 3.0/13.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lars Magnusson - Göran Berggren 3 S-1 4 -50 0.0/16.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - 6.7/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Syd giv
N-S i zon
832
Kkn654
D107
105
KD6
D10973
Kkn63
2
Ekn5
8
9852
KD987
10974
E2
E4
Ekn643

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT Ö-3 4 150 16.0/0.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 1NT N+1 7 120 14.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT N= K 90 12.0/4.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Urszula Lind - Rune Lind 2 V-1 5 50 10.0/6.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 1 V= 10 -80 8.0/8.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Louise Edholm - Roger Edholm 2 V= 10 -90 4.0/12.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Klas Löfgren - Bertil Häggström 1NT Ö= 4 -90 4.0/12.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Barbro Andersson - Gunnel Selling 1NT Ö= 3 -90 4.0/12.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2 S-1 2 -100 0.0/16.0
Lars Magnusson - Göran Berggren     - -/6.9

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Väst giv
Ö-V i zon
1064
EK984
1082
E3
D92
kn105
EKkn9
876
E8
D72
D75
KD942
Kkn753
63
643
kn105

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT N+2 9 150 16.0/0.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin 1 S+1 E 110 14.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2NT Ö-1 6 100 12.0/4.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 1 N= E 80 10.0/6.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Urszula Lind - Rune Lind 1 N-1 D -50 7.0/9.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Barbro Andersson - Gunnel Selling 2 S-1 E -50 7.0/9.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Klas Löfgren - Bertil Häggström 2 Ö+1 6 -110 4.0/12.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Margareta Ljunggren - Kerstin Westin 2NT Ö= 6 -120 1.0/15.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Louise Edholm - Roger Edholm 1NT V+1 K -120 1.0/15.0
Lars Magnusson - Göran Berggren     - -/6.9

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Nord giv
ingen i zon
Dkn1042
986
EK10
52
765
kn1052
kn5
D983
K83
EKD4
D864
104
E9
73
9732
EKkn76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Lars Magnusson - Göran Berggren 2 N+1 E 140 16.0/0.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Urszula Lind - Rune Lind 2 N= 4 110 13.0/3.0
Klas Löfgren - Bertil Häggström Barbro Andersson - Gunnel Selling 2 N= E 110 13.0/3.0
Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö-2 E 100 9.0/7.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1 Ö-2 E 100 9.0/7.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö-1 E 50 6.0/10.0
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S-1 8 -50 3.0/13.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 S-1 Kn -50 3.0/13.0
Laila Näslund - Eva Angestad Poul Steckhahn - Christer Hellström 1 Ö= E -80 0.0/16.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson     - 9.7/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.20

Öst giv
N-S i zon
K8652
EK
73
E953
4
854
EKD98
10872
kn7
Dkn10632
kn642
6
ED1093
97
105
KDkn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Kerstin Westin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S+1 E 650 8.0/8.0
Louise Edholm - Roger Edholm Lars Magnusson - Göran Berggren 5 S= E 650 8.0/8.0
Hjördis Smedberg - Jan Jacobsson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S+1 E 650 8.0/8.0
Ing-Marie Östman - Inga-Lill Edin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S+1 6 650 8.0/8.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S+1 E 650 8.0/8.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Urszula Lind - Rune Lind 4 S+1 E 650 8.0/8.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S+1 E 650 8.0/8.0
Laila Näslund - Eva Angestad Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 S+1 K 650 8.0/8.0
Klas Löfgren - Bertil Häggström Barbro Andersson - Gunnel Selling 4 S+1 E 650 8.0/8.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson     - 9.7/-