Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Måndag partävling m hcp max 54 par TL Rolf 2018-08-06 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag partävling m hcp max 54 par TL Rolf 2018-08-06

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
E107
EK7
Ekn9
kn743
?
53
D10863
1087
1065
?
K98642
942
K62
E
?
Dkn
kn5
D543
KD982

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N1010789
S109679
Ö22653
V22653
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 3NT N+2 2 460 13.0/3.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N+2 6 460 13.0/3.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3NT N+2 6 460 13.0/3.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+2 6 460 13.0/3.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3NT N+1 6 430 6.0/10.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Björn Klefbohm - Stig Unoson 3NT N+1 8 430 6.0/10.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 3NT N+1 9 430 6.0/10.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N= 9 400 2.0/14.0
Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 2D Ö-1 K 100 0.0/16.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D10
K1082
86
KD976
#
kn8
Dkn
Ekn7543
543
#
K9732
654
KD2
Ekn
#
E654
E973
109
1082

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N95966
S95966
Ö48467
V48467
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N= K 110 16.0/0.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 3 V-1 9 50 14.0/2.0
Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 1NT V= K -90 12.0/4.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 N-1 K -100 10.0/6.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Björn Klefbohm - Stig Unoson 1NT V+1 9 -120 7.0/9.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Ulla Borgström - Monica Wester 1NT V+1 K -120 7.0/9.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3 V+1 9 -130 4.0/12.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 4D N-1 K -200 2.0/14.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D N-2 K -500 0.0/16.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
Kkn87
K82
107
9854
#
D10
Dkn9
E8642
ED7
#
E65432
654
Dkn
62
#
9
E1073
K953
Kkn103

Optimalt kontrakt: 2NTD S-1 -100
 NT
N75656
S76657
Ö57785
V58785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V-2 9 200 15.0/1.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 1NT V-2 9 200 15.0/1.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 3 V-1 2 100 12.0/4.0
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Ulla Borgström - Monica Wester 1NT S= 4 90 10.0/6.0
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1NT V= 2 -90 8.0/8.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V= 2 -110 6.0/10.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= 3 -140 2.0/14.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Ebba Ericsson - Ulla Regnér 2 V+1 2 -140 2.0/14.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+1 2 -140 2.0/14.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Väst giv
alla i zon
#
Ekn5
EK10
K10732
87
#
1083
kn8543
4
10932
#
D9642
D7
865
ED5
#
K7
962
EDkn9
Kkn64

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N11129912
S10129911
Ö21441
V21441
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+3 4 690 15.0/1.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3NT N+3 4 690 15.0/1.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 3NT N+2 2 660 9.0/7.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT N+2 4 660 9.0/7.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N+2 4 660 9.0/7.0
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+2 4 660 9.0/7.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N+1 4 630 4.0/12.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 N= 4 600 1.0/15.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 5 N= 5 600 1.0/15.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
D10
K7642
ED10
974
#
K65
D5
Kkn32
K1065
#
kn9432
E3
97
Ekn32
#
E87
kn1098
8654
D8

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N47944
S47944
Ö96485
V96497
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Björn Klefbohm - Stig Unoson 3 N= 7 140 15.0/1.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 N+1 9 140 15.0/1.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 Ö-1 Kn 50 11.0/5.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunlis Åberg - Mona Berge 3 Ö-1 Kn 50 11.0/5.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Pass   8.0/8.0
Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö= D -110 4.0/12.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 1 Ö+1 Kn -110 4.0/12.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 2 Ö= Kn -110 4.0/12.0
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Andersson - Sten Ahlgren 2 Ö+1 Kn -140 0.0/16.0

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
852
D10984
9
Ekn107
#
10643

K108765
D63
#
K
EK76
ED3
K9854
#
EDkn97
kn532
kn42
2

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N43874
S43874
Ö910559
V910559
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Andersson - Sten Ahlgren 3 Ö-3 E 300 16.0/0.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 2 V-2 9 200 14.0/2.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 S+1 D 140 12.0/4.0
Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-1 8 100 9.0/7.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3 Ö-1 E 100 9.0/7.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 S-1 3 -50 6.0/10.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Gunlis Åberg - Mona Berge 2 S-2 3 -100 4.0/12.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Björn Klefbohm - Stig Unoson 3NT V+1 8 -630 1.0/15.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 3NT Ö+1 2 -630 1.0/15.0

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Syd giv
alla i zon
#
EKkn6
D9
D9
E10643
#
8
kn53
E1086532
82
#
D543
K108742
74
9
#
10972
E6
Kkn
KDkn75

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N1045109
S1045109
Ö38833
V38833
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N= 7 620 15.0/1.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 4 N= 9 620 15.0/1.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 3NT S= 2 600 11.0/5.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3NT S= E 600 11.0/5.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 S+1 E 130 8.0/8.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 N-1 9 -100 4.0/12.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S-1 E -100 4.0/12.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 5 S-1 8 -100 4.0/12.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 6NT S-4 6 -400 0.0/16.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
E10865
KD1083
3
D5
#
D972
E9
Ekn54
864
#
K
76542
KD976
kn7
#
kn43
kn
1082
EK10932

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N947107
S947107
Ö48626
V48626
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Sten Ahlgren Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 4 N= K 420 16.0/0.0
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N= 7 140 14.0/2.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Thomas Ålander - Christina Kronlund 2 N= K 110 9.0/7.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 N= Kn 110 9.0/7.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 2 N= Kn 110 9.0/7.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N= K 110 9.0/7.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 2NT V-2 10 100 4.0/12.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N-1 7 -50 2.0/14.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 4 N-3 K -150 0.0/16.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
9
K963
E10
EK9652
#
EK108742
4
kn9
kn107
#
Dkn53
ED10752
5
84
#
6
kn8
KD876432
D3

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -100
 NT
N910514
S910514
Ö007100
V007100
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Björn Klefbohm - Stig Unoson 5 V-1 E 100 15.0/1.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 5 V-1 E 100 15.0/1.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 6 S-1 4 -50 8.0/8.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ebba Ericsson - Ulla Regnér 5 S-1 E -50 8.0/8.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 5 S-1 E -50 8.0/8.0
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 S-1 E -50 8.0/8.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 S-1 E -50 8.0/8.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 5 N-2 5 -100 2.0/14.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 4 V= E -620 0.0/16.0

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Öst giv
alla i zon
#
10965
D92
EKD10
104
#
kn32
K10
87542
852
#
87
7653
63
EKkn96
#
EKD4
Ekn84
kn9
D73

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N79101010
S79101010
Ö64323
V54323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3NT S+2 5 660 15.0/1.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N+2 E 660 15.0/1.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 N+1 E 650 12.0/4.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+1 4 630 8.0/8.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 3NT S+1 8 630 8.0/8.0
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+1 4 630 8.0/8.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 S= 2 620 4.0/12.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 3NT S= 2 600 1.0/15.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 3NT S= 8 600 1.0/15.0

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
95
KD983
10973
93
#
742
Ekn104
EKD86
kn
#
E10
762
kn2
EKD876
#
KDkn863
5
54
10542

Optimalt kontrakt: 7NT V= -1520
 NT
N00350
S00350
Ö131110813
V131110813
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 4 V-2 9 100 16.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V= 9 -130 13.0/3.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 V= 9 -130 13.0/3.0
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Gunlis Åberg - Mona Berge 4 Ö+2 5 -170 10.0/6.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö+3 K -190 8.0/8.0
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Ulla Borgström - Monica Wester 5 Ö+2 5 -440 6.0/10.0
Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 3NT Ö+4 K -520 2.0/14.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT V+4 9 -520 2.0/14.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+4 K -520 2.0/14.0

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
KDkn63
10975
E6
54
#
E
K643
kn1092
K763
#
975
E8
K754
Dkn108
#
10842
Dkn2
D83
E92

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N33676
S33676
Ö99657
V99657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 3 V-2 E 100 16.0/0.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 V-1 K 50 13.0/3.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 5 V-1 E 50 13.0/3.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Marianne Servin - Ulla Öberg Pass   5.0/11.0
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Gunlis Åberg - Mona Berge Pass   5.0/11.0
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Ulla Borgström - Monica Wester Pass   5.0/11.0
Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Pass   5.0/11.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Pass   5.0/11.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Pass   5.0/11.0

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Nord giv
alla i zon
#
1093
kn4
KDkn102
kn107
#
Kkn8
E109765
83
64
#
ED
D
E97654
EKD9
#
76542
K832

8532

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N13131
S13131
Ö1210121012
V111011912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 6NT V-2 K 200 15.0/1.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Gunlis Åberg - Mona Berge 5D V-1 K 200 15.0/1.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 3NT Ö-1 7 100 12.0/4.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3NT Ö= 5 -600 9.0/7.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö= 2 -600 9.0/7.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 7 -630 5.0/11.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 3NT Ö+1 3 -630 5.0/11.0
Björn Klefbohm - Stig Unoson Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+1 K -650 2.0/14.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 3NT Ö+2 7 -660 0.0/16.0

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
E
Kkn83
KDkn54
E72
#
D9753
E95
9
10984
#
K1084
D1062
102
kn63
#
kn62
74
E8763
KD5

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N912869
S912869
Ö41563
V41563
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Stig Unoson Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 6 N= 2 920 16.0/0.0
Ulla Borgström - Monica Wester Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 5 N+1 2 420 11.0/5.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg 5 N+1 8 420 11.0/5.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 5 N+1 4 420 11.0/5.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Gunlis Åberg - Mona Berge 5 N+1 8 420 11.0/5.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 5 N= Kn 400 4.0/12.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S= 5 400 4.0/12.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 3NT S= 3 400 4.0/12.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 3 N+2 2 150 0.0/16.0

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
43
64
KDkn1093
E73
#
KDkn108
D97
842
D4
#
E652
kn53
65
kn862
#
97
EK1082
E7
K1095

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N10111068
S10111068
Ö21363
V21363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Thomas Ålander - Christina Kronlund 4 S= K 620 15.0/1.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 S= K 620 15.0/1.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 N= E 600 11.0/5.0
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg 5 N= 5 600 11.0/5.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Mona Berge 3 V-3 6 150 7.0/9.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 N+2 E 150 7.0/9.0
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 4 N= E 130 4.0/12.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Björn Klefbohm - Stig Unoson 3 V-2 6 100 2.0/14.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S-3 K -300 0.0/16.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
1073
K1053
E976
E2
#
8
7
Kkn432
1087643
#
EKD62
D4
D85
Kkn5
#
kn954
Ekn9862
10
D9

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N33968
S33958
Ö89365
V89365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 S= 8 420 16.0/0.0
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 4 Ö-3 10 300 14.0/2.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 Ö-2 E 200 12.0/4.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Mona Berge 3 S+1 8 170 7.0/9.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S+1 8 170 7.0/9.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S+1 8 170 7.0/9.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 S+2 8 170 7.0/9.0
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 8 140 2.0/14.0
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Thomas Ålander - Christina Kronlund 3 V+1 5 -130 0.0/16.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
D875
85
1062
KD104
#
643
KD9732
E
875
#
92
kn1064
85
Ekn632
#
EKkn10
E
KDkn9743
9

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N5114106
S5114106
Ö72922
V72922
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 4 S+2 E 480 15.0/1.0
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+2 K 480 15.0/1.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 N= Kn 450 12.0/4.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Gunlis Åberg - Mona Berge 5 N= E 400 7.0/9.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 S= K 400 7.0/9.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 5 S= K 400 7.0/9.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 5 S= K 400 7.0/9.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 S+1 K 150 1.0/15.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S+2 K 150 1.0/15.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
K95
D865
E3
E1072
#
Ekn7632
Kkn9
D52
4
#
D
E74
109764
Dkn93
#
1084
1032
Kkn8
K865

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N75756
S75756
Ö68686
V68686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ålander - Christina Kronlund Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 3 Ö-2 10 100 16.0/0.0
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-1 E -100 13.0/3.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Gunlis Åberg - Mona Berge 3 S-1 E -100 13.0/3.0
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 2 V= E -110 7.0/9.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V= E -110 7.0/9.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Björn Klefbohm - Stig Unoson 2 V= E -110 7.0/9.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 V= E -110 7.0/9.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+1 6 -140 1.0/15.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 E -140 1.0/15.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
9652
53
652
KD85
#
D8
D876
KD1093
kn10
#
EKkn3
Ekn1042
kn8
E9
#
1074
K9
E74
76432

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N42233
S42233
Ö71111108
V71111108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 Ö= 7 -620 15.0/1.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö= 4 -620 15.0/1.0
Ulla Borgström - Monica Wester Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 5 Ö= E -650 6.0/10.0
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 Ö+1 E -650 6.0/10.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+1 10 -650 6.0/10.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 5 Ö= 4 -650 6.0/10.0
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Mats Andersson - Sten Ahlgren 4 Ö+1 4 -650 6.0/10.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Gunlis Åberg - Mona Berge 4 Ö+1 7 -650 6.0/10.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 Ö+1 4 -650 6.0/10.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K
K1082
EK85
D1072
#
E753
D54
9743
kn4
#
kn109642
E63
62
86
#
D8
kn97
Dkn10
EK953

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N111111710
S111111710
Ö22262
V22262
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 N= Kn 600 15.0/1.0
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 5 S= E 600 15.0/1.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1NT S+4 5 210 12.0/4.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S+1 E 150 7.0/9.0
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Mats Andersson - Sten Ahlgren 4 N+1 Kn 150 7.0/9.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Gunlis Åberg - Mona Berge 3 S+2 E 150 7.0/9.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Björn Klefbohm - Stig Unoson 3 S+2 4 150 7.0/9.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3 N+1 Kn 130 2.0/14.0
Ulla Borgström - Monica Wester Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo 4 S-2 E -200 0.0/16.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
103
95
Kkn108
EDkn108
#
ED2
E2
9754
K532
#
Kkn654
K8763
63
9
#
987
Dkn104
ED2
764

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N88546
S88546
Ö44894
V55896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Björn Klefbohm - Stig Unoson 2 V-1 9 50 14.0/2.0
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Ebba Ericsson - Ulla Regnér 2 Ö-1 D 50 14.0/2.0
Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo Mats Andersson - Sten Ahlgren 3NT V-1 D 50 14.0/2.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N-1 6 -100 8.0/8.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Ulla Borgström - Monica Wester 2 N-1 9 -100 8.0/8.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N-1 5 -100 8.0/8.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 1 Ö+1 D -110 3.0/13.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1 Ö+1 D -110 3.0/13.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+2 7 -170 0.0/16.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#

8743
D943
108764
#
Ekn743
E105
EK872
#
KD86
KD
kn1065
Dkn3
#
10952
kn962

EK952

Optimalt kontrakt: 7D S-4 -800
 NT
N91713
S91713
Ö41151210
V41251110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 6D Ö-1 E 200 16.0/0.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 6 V-1 3 100 14.0/2.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö= K -620 12.0/4.0
Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo Mats Andersson - Sten Ahlgren 4 V+2 4 -680 9.0/7.0
Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+2 4 -680 9.0/7.0
Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén Ebba Ericsson - Ulla Regnér 5D Ö= E -850 6.0/10.0
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Björn Klefbohm - Stig Unoson 6 V= 8 -1430 2.0/14.0
Gunlis Åberg - Mona Berge Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson 6 V= 8 -1430 2.0/14.0
Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg 6 V= 4 -1430 2.0/14.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Syd giv
alla i zon
#
ED2
92
10
KD87542
#
95
EKkn6
ED6
Ekn93
#
Kkn74
D87
Kkn942
6
#
10863
10543
8753
10

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N51121
S51121
Ö712121111
V812121111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö+2 10 -150 15.9/0.1
Thomas Ålander - Christina Kronlund Ebba Ericsson - Ulla Regnér 5 Ö= 10 -600 13.6/2.4
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+1 K -630 11.4/4.6
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Gunlis Åberg - Mona Berge 3NT V+2 K -660 8.0/8.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Björn Klefbohm - Stig Unoson 3NT V+2 10 -660 8.0/8.0
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 3NT V+3 K -690 4.6/11.4
Marianne Servin - Ulla Öberg Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 3NT Ö+4 4 -720 2.4/13.6
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D N-3 7 -800 0.1/15.9
Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg     A- 6.4/9.6

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.08.06

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
EDkn106
86
KD532
K
#
K98
Dkn94
964
975
#
54
K1052
10
Ekn10832
#
732
E73
Ekn87
D64

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N51261111
S51261111
Ö81711
V81711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 4 N+2 E 480 12.0/4.0
Ulla Wästberg - Ulf Schjånberg Gunlis Åberg - Mona Berge 4 N+2 E 480 12.0/4.0
Mats Andersson - Sten Ahlgren Björn Klefbohm - Stig Unoson 4 N+2 10 480 12.0/4.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Kjell Åke Nilsson - Lars Becklén 4 N+2 10 480 12.0/4.0
Thomas Ålander - Christina Kronlund Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 N+2 E 480 12.0/4.0
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 S= 9 400 6.0/10.0
Jonas Tjärnemo - Håkan Tjärnemo Anne-Catherine Svenning - Maj-Britt Nordberg 2 N+5 10 190 4.0/12.0
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Britta-Lena Rundcrantz - Kerstin Degermark 3 S+1 D 130 1.0/15.0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S= 9 130 1.0/15.0