Kommande tävlingar
26/07 SM Par Veteran
26/07 SM Par Veteran - Omgång 1
26/07 SM Par Veteran - Omgång 2
Rapporterade tävlingar
18/07 Walthers Bildelar Guldpar Falk
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
Bridgeklubben BFR » *Vårsilver Avslutning 2019-05-23 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

*Vårsilver Avslutning 2019-05-23

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Nord giv
ingen i zon
1086
D96
E832
D103
Ekn
Kkn103
7
EKkn976
K943
752
K65
842
D752
E84
Dkn1094
5

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N47564
S47565
Ö95877
V95877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V-2 2 100 20/2
Staffan Hedman - Emil Tibblin Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 5 V-2 E 100 20/2
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Roger Edholm - Britt Bergman 3NT Ö-2 D 100 20/2
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V-1 E 50 15/7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V-1 E 50 15/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 S-1 3 -50 11/11
Inger Byström - Bo Byléhn Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3 S-1 E -50 11/11
Agneta Boberg - Jan Berggren Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 2 V+1 6 -110 4/18
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jeanette Jensen - Yngve Sandström 2 V+1 6 -110 4/18
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 2 V+1 6 -110 4/18
Inger Olsson - Marianne Norström Sune Häggbom - Lennart Wiklund 2 V= 2 -110 4/18
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Kurt Norström - Lars Olsson 3 V= E -110 4/18

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Öst giv
N-S i zon
kn109832
K5
8
8532
D64
E109
653
D976
K7
7632
EDkn7
Kkn10
E5
Dkn84
K10942
E4

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N67686
S67686
Ö76747
V76747
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Boberg - Jan Berggren Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 4 Ö-4 E 200 21/1
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö-4 E 200 21/1
Inger Byström - Bo Byléhn Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 2 N+1 Kn 140 18/4
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 1NT V-2 Kn 100 16/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1 Ö-1 D 50 13/9
Inger Olsson - Marianne Norström Sune Häggbom - Lennart Wiklund 2 Ö-1 E 50 13/9
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Roger Edholm - Britt Bergman 1NT V= 5 -90 10/12
Eva Engström - Kerstin Engström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2NT S-1 3 -100 4/18
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jeanette Jensen - Yngve Sandström 1 S-1 3 -100 4/18
Staffan Hedman - Emil Tibblin Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 3 S-1 6 -100 4/18
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Kurt Norström - Lars Olsson 4 N-1 E -100 4/18
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 S-1 3 -100 4/18

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Syd giv
Ö-V i zon
kn87653
D10
E4
742
EK42
876
kn98
D63
D109
Kkn9432
K76
10

E5
D10532
EKkn985

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N119574
S109464
Ö23866
V23856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3 N+2 K 150 22/0
Roger Edholm - Britt Bergman Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 3 S+1 8 130 18/4
Margareta Sandberg - Per Sandberg Eva Engström - Kerstin Engström 3 S+1 E 130 18/4
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Agneta Boberg - Jan Berggren 4 S= 8 130 18/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 4 Ö-1 E 100 14/8
Staffan Hedman - Emil Tibblin Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 N-1 4 -50 11/11
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5 S-1 8 -50 11/11
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kurt Norström - Lars Olsson 5 S-2 E -100 6/16
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N-2 10 -100 6/16
Inger Olsson - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4D S-1 K -100 6/16
Inger Byström - Bo Byléhn Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö+2 E -200 2/20
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S-6 6 -300 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Väst giv
alla i zon
D3
D1032
E43
9765
EK109

9765
Ekn1032
kn8742
kn86
D2
KD8
65
EK9754
Kkn108
4

Optimalt kontrakt: 6D N-2 -500
 NT
N371013
S371013
Ö1032113
V1032113
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S+1 K 650 22/0
Inger Byström - Bo Byléhn Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S+2 E 150 20/2
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 S-1 E -100 18/4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3 Ö+3 3 -230 16/6
Staffan Hedman - Emil Tibblin Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö+1 K -650 12/10
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kurt Norström - Lars Olsson 4 V+1 D -650 12/10
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö+1 E -650 12/10
Roger Edholm - Britt Bergman Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 4 Ö+2 E -680 4/18
Margareta Sandberg - Per Sandberg Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö+2 E -680 4/18
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Agneta Boberg - Jan Berggren 4 Ö+2 E -680 4/18
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 Ö+2 K -680 4/18
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 4 Ö+2 E -680 4/18

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Nord giv
N-S i zon
86
1076
kn1096532
7
ED1095
kn42
7
10954
K32
KD
KD84
EDkn6
kn74
E9853
E
K832

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N35533
S35533
Ö10771010
V10661010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Emil Tibblin Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 4 V-2 7 100 22/0
Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson Inger Byström - Bo Byléhn 3 V+1 10 -170 20/2
Agneta Boberg - Jan Berggren Inger Olsson - Marianne Norström 2NT Ö+2 2 -180 18/4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö= 5 -400 16/6
Eva Engström - Kerstin Engström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö= E -420 11/11
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 4 Ö= E -420 11/11
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö= 3 -420 11/11
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V= 7 -420 11/11
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 3NT Ö+1 3 -430 5/17
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö+1 3 -430 5/17
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö+1 E -450 1/21
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 Ö+1 E -450 1/21

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Öst giv
Ö-V i zon
EK96
75
864
EK86
1085
109642
kn10
D54
kn3
Dkn
KD53
kn10973
D742
EK83
E972
2

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N7109119
S7109119
Ö53424
V53424
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N+1 Kn 450 20/2
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N+1 Kn 450 20/2
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 N+1 K 450 20/2
Agneta Boberg - Jan Berggren Inger Olsson - Marianne Norström 3NT N+1 3 430 16/6
Staffan Hedman - Emil Tibblin Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 4 N= 9 420 12/10
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 4 N= K 420 12/10
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N= Kn 420 12/10
Eva Engström - Kerstin Engström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N= 3 400 6/16
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N= 10 400 6/16
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N= Kn 400 6/16
Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson Inger Byström - Bo Byléhn 2 N+2 D 170 2/20
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 4 S-3 Kn -150 0/22

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Syd giv
alla i zon
742
109
kn1073
10952
E6
KD4
EKD865
kn4
KD10985
6532
4
D7
kn3
Ekn87
92
EK863

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N73414
S73414
Ö598107
V598107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 V-3 Kn 300 22/0
Roger Edholm - Britt Bergman Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 4 V-1 10 100 20/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö= 10 -110 16/6
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 V= 10 -110 16/6
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3 V= 10 -110 16/6
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Kurt Norström - Lars Olsson 3 V+1 2 -130 12/10
Inger Byström - Bo Byléhn Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 Ö+1 E -170 10/12
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 Ö= E -620 4/18
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö= E -620 4/18
Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 Ö= E -620 4/18
Inger Olsson - Marianne Norström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö= E -620 4/18
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Boberg - Jan Berggren 4 Ö= E -620 4/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Väst giv
ingen i zon
6
KDkn9853
Dkn75
10
9753
10762
EK32
3
ED1084
E
6
KD9842
Kkn2
4
10984
Ekn765

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N48936
S48936
Ö954106
V854106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Boberg - Jan Berggren 6 V-3 10 150 22/0
Roger Edholm - Britt Bergman Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 4 V-1 10 50 15/7
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Kurt Norström - Lars Olsson 5 Ö-1 E 50 15/7
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö-1 4 50 15/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V-1 K 50 15/7
Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 V-1 10 50 15/7
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 4 Ö-1 4 50 15/7
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö+1 4 -170 8/14
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 V= 10 -420 5/17
Inger Byström - Bo Byléhn Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 Ö= 4 -420 5/17
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anneli Sagersten - Björn Backlund 5D N-3 E -500 1/21
Inger Olsson - Marianne Norström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5D N-3 6 -500 1/21

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Nord giv
Ö-V i zon
EK742
3
Dkn7
8643
D93
Dkn842
E83
E10
85
E9765
K954
D5
kn106
K10
1062
Kkn972

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N85496
S85496
Ö47844
V47844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S= 2 130 22/0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2 N= E 110 20/2
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V-1 E 100 16/6
Eva Engström - Kerstin Engström Kurt Norström - Lars Olsson 3 V-1 E 100 16/6
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 4 V-1 E 100 16/6
Agneta Boberg - Jan Berggren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N-1 E -50 11/11
Staffan Hedman - Emil Tibblin Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 4 N-1 E -50 11/11
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2 V= E -110 8/14
Roger Edholm - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 Ö= Kn -140 4/18
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 2 Ö+1 2 -140 4/18
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V= E -140 4/18
Inger Olsson - Marianne Norström Inger Byström - Bo Byléhn 2 V+2 7 -170 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Öst giv
alla i zon
kn63
10876
kn6
E1086
E9874
D5
109
Kkn93
D102
EK43
D532
52
K5
kn92
EK874
D74

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N67645
S77645
Ö66797
V66797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Edholm - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 V-1 Kn 100 20/2
Agneta Boberg - Jan Berggren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V-1 Kn 100 20/2
Staffan Hedman - Emil Tibblin Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 3 V-1 Kn 100 20/2
Eva Engström - Kerstin Engström Kurt Norström - Lars Olsson 1NT N= 2 90 16/6
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 V= Kn -110 13/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 Ö= E -110 13/9
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2 V+1 Kn -140 9/13
Inger Olsson - Marianne Norström Inger Byström - Bo Byléhn 3 V= Kn -140 9/13
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 2 V+2 E -170 6/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 2 S-2 8 -200 3/19
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT S-2 4 -200 3/19
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2 S-3 D -300 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Syd giv
ingen i zon
D83
1084
K10873
K5
E765
Ekn7
kn6
kn1063
Kkn
KD963
2
98742
10942
52
ED954
ED

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N38265
S38265
Ö1051066
V1051066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kurt Norström - Lars Olsson 2 S+1 E 110 21/1
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 2 S+1 Kn 110 21/1
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jeanette Jensen - Yngve Sandström 2 S= 6 90 18/4
Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 4 Ö-1 E 50 16/6
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 S-1 E -50 11/11
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 S-1 E -50 11/11
Inger Byström - Bo Byléhn Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NT N-1 8 -50 11/11
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Inger Olsson - Marianne Norström 1NT N-1 3 -50 11/11
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Roger Edholm - Britt Bergman 5 S-2 E -100 6/16
Eva Engström - Kerstin Engström Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 4 V= K -130 4/18
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö= E -140 2/20
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Staffan Hedman - Emil Tibblin 2NT S-3 5 -150 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Väst giv
N-S i zon
kn4
kn865
E109
ED109
EKD5
KD1042
K8
63
9863
E3
Dkn
kn8752
1072
97
765432
K4

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N57435
S57435
Ö859108
V859108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Roger Edholm - Britt Bergman 3 V= D -140 21/1
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jeanette Jensen - Yngve Sandström 1 V+2 Kn -140 21/1
Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2 V+2 E -170 16/6
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 3 V+1 E -170 16/6
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Inger Olsson - Marianne Norström 2 V+2 E -170 16/6
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 Ö+2 6 -200 11/11
Inger Byström - Bo Byléhn Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NT N-2 8 -200 11/11
Eva Engström - Kerstin Engström Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 4 Ö= 4 -420 4/18
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 Ö= K -420 4/18
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kurt Norström - Lars Olsson 4 V= 9 -420 4/18
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö= K -420 4/18
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V= E -420 4/18

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Nord giv
alla i zon
EK2
EK75
E854
kn5
1054
D82
76
D10873
Dkn7
kn106
KD109
EK9
9863
943
kn32
642

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N57675
S56665
Ö86667
V86667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 Ö-3 9 300 22/0
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 2 N= 9 110 20/2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Engström - Kerstin Engström 3 Ö-1 Kn 100 17/5
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Kurt Norström - Lars Olsson 1NT Ö-1 9 100 17/5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 1NT Ö= 9 -90 14/8
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Roger Edholm - Britt Bergman 2 N-1 K -100 10/12
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N-1 E -100 10/12
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NT N-1 K -100 10/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT Ö+1 9 -120 6/16
Staffan Hedman - Emil Tibblin Inger Olsson - Marianne Norström 2 N-2 E -200 3/19
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NTD N-1 K -200 3/19
Agneta Boberg - Jan Berggren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT N-3 9 -300 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Öst giv
ingen i zon
1083
5
kn1062
Dkn986
Dkn9
EKkn42
83
E52
765
10987
KD754
10
EK42
D63
E9
K743

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N95376
S95376
Ö371066
V371066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 1NT S+1 Kn 120 22/0
Agneta Boberg - Jan Berggren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 V-1 D 50 19/3
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V-1 D 50 19/3
Staffan Hedman - Emil Tibblin Inger Olsson - Marianne Norström 2 V= D -110 14/8
Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 V= 8 -110 14/8
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Kurt Norström - Lars Olsson 2 V= D -110 14/8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Engström - Kerstin Engström 2 V+1 Kn -140 8/14
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 V+1 2 -140 8/14
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 V+1 D -140 8/14
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 2NT V+1 6 -150 4/18
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Roger Edholm - Britt Bergman 2 V+2 3 -170 1/21
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 V+2 D -170 1/21

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Syd giv
N-S i zon
D932
105
K964
K96
E1087
D9874
E10
kn5
kn654
EK2
kn2
D1082
K
kn63
D8753
E743

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N68444
S68444
Ö65997
V65997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Eva Engström - Kerstin Engström 4 V-3 9 150 19/3
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 V-3 K 150 19/3
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Inger Olsson - Marianne Norström 4 V-3 9 150 19/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö-3 5 150 19/3
Agneta Boberg - Jan Berggren Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 4 V-1 5 50 14/8
Inger Byström - Bo Byléhn Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S-1 Kn -100 12/10
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Jeanette Jensen - Yngve Sandström 2 Ö= E -110 10/12
Roger Edholm - Britt Bergman Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 2 V+1 3 -140 7/15
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V= 6 -140 7/15
Kurt Norström - Lars Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö+1 E -170 4/18
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V= 6 -420 1/21
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 V= 3 -420 1/21

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Väst giv
Ö-V i zon
E9
EKkn94
963
972
10732
D86
EKkn10
ED
KD64

D52
Kkn8543
kn85
107532
874
106

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N11613
S11613
Ö12126117
V121271110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Edholm - Britt Bergman Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 3 N-2 D -100 22/0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Jeanette Jensen - Yngve Sandström 2NT V= 9 -120 20/2
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Eva Engström - Kerstin Engström 3 V= E -140 17/5
Agneta Boberg - Jan Berggren Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 3 Ö= 10 -140 17/5
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 Ö= K -620 12/10
Kurt Norström - Lars Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 Ö+1 7 -620 12/10
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Sune Häggbom - Lennart Wiklund 4 V= E -620 12/10
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Inger Olsson - Marianne Norström 3NT V+1 E -630 8/14
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V+2 E -680 5/17
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 V+2 E -680 5/17
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5D N-5 K -1100 2/20
Inger Byström - Bo Byléhn Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NTD V+2 E -1150 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Nord giv
ingen i zon
108
kn986
D976
kn86
Ekn972
E2
K10832
4
D6
KD103
kn54
D973
K543
754
E
EK1052

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N62434
S62434
Ö710999
V710898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 2 Ö-2 E 100 20/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 2NT Ö-2 5 100 20/2
Inger Byström - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö-2 E 100 20/2
Kurt Norström - Lars Olsson Agneta Boberg - Jan Berggren 2NT Ö-1 E 50 14/8
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT Ö-1 K 50 14/8
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT Ö-1 K 50 14/8
Staffan Hedman - Emil Tibblin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S-1 E -50 10/12
Roger Edholm - Britt Bergman Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NT Ö= K -90 8/14
Eva Engström - Kerstin Engström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 V= 6 -110 5/17
Agneta Danielsson - Marianne Nyberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V= Kn -110 5/17
Anneli Sagersten - Björn Backlund Sune Häggbom - Lennart Wiklund 3 V+1 6 -130 2/20
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 S-3 4 -150 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Öst giv
N-S i zon
Ekn96
D843
9
kn987
52
K
E1087643
K42
1084
kn1065
Kkn2
1053
KD73
E972
D5
ED6

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N959106
S959106
Ö48436
V48436
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Marianne Nyberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N= Kn 620 22/0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT S= 5 600 20/2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Sune Häggbom - Lennart Wiklund 2 N+1 K 140 17/5
Eva Engström - Kerstin Engström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 S+1 E 140 17/5
Kurt Norström - Lars Olsson Agneta Boberg - Jan Berggren 4 V-2 3 100 14/8
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V-1 E 50 12/10
Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S-1 E -100 6/16
Staffan Hedman - Emil Tibblin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S-1 10 -100 6/16
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 3NT S-1 10 -100 6/16
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 5 S-1 E -100 6/16
Inger Byström - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S-1 5 -100 6/16
Roger Edholm - Britt Bergman Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 S-2 E -200 0/22

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Syd giv
Ö-V i zon
86
K3
Dkn962
EKD4
kn10953
E7
E83
kn32
KD42
D52
75
10975
E7
kn109864
K104
86

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N8101067
S8101067
Ö42375
V43375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Edholm - Britt Bergman Inger Olsson - Marianne Norström 4 S= 3 420 22/0
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3 S+2 3 200 20/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kurt Norström - Lars Olsson 2 S+2 E 170 18/4
Staffan Hedman - Emil Tibblin Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N+1 7 140 14/8
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 S= Kn 140 14/8
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Agneta Boberg - Jan Berggren 3 S= 5 140 14/8
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N= K 110 10/12
Agneta Danielsson - Marianne Nyberg Inger Byström - Bo Byléhn 3 V-1 E 100 8/14
Anneli Sagersten - Björn Backlund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-1 K -50 4/18
Eva Engström - Kerstin Engström Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 4 S-1 E -50 4/18
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S-1 8 -50 4/18
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT N-3 2 -150 0/22

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Väst giv
alla i zon
Dkn
9872
Ekn95
EKkn
754
EKDkn4
103
652
9632
65
KD76
D93
EK108
103
842
10874

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N98687
S88687
Ö44656
V44656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kurt Norström - Lars Olsson 2 V-2 D 200 22/0
Eva Engström - Kerstin Engström Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 1NT N+2 7 150 17/5
Staffan Hedman - Emil Tibblin Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT N+2 6 150 17/5
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 1NT N+2 9 150 17/5
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 1NT N+2 7 150 17/5
Roger Edholm - Britt Bergman Inger Olsson - Marianne Norström 1NT N+1 6 120 10/12
Agneta Danielsson - Marianne Nyberg Inger Byström - Bo Byléhn 1NT N+1 K 120 10/12
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Agneta Boberg - Jan Berggren 1NT N+1 6 120 10/12
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1 Ö-1 3 100 6/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1NT N= 5 90 4/18
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2NT N-1 2 -100 2/20
Anneli Sagersten - Björn Backlund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S-3 K -300 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Nord giv
N-S i zon
E74
EK92
EDkn8
106
D952
8743
43
K32
K10
1065
10652
Ekn84
kn863
Dkn
K97
D975

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N89989
S89989
Ö43343
V43343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Edholm - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT N+1 4 630 16/6
Agneta Boberg - Jan Berggren Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N+1 4 630 16/6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3NT N+1 4 630 16/6
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N+1 4 630 16/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3NT S+1 5 630 16/6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Staffan Hedman - Emil Tibblin 3NT S+1 2 630 16/6
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT N+1 4 630 16/6
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 3NT N= 5 600 8/14
Eva Engström - Kerstin Engström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 N+2 E 150 6/16
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Inger Olsson - Marianne Norström 1 N+3 10 130 4/18
Kurt Norström - Lars Olsson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT S-1 2 -100 2/20
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 S-3 4 -300 0/22

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Öst giv
Ö-V i zon
ED3
kn43
D5
E7642
5
EKD87
Ekn3
kn1083
8764
1096
10876
K9
Kkn1092
52
K942
D5

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N66496
S66496
Ö66946
V66946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Sandberg - Per Sandberg Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3 S= E 140 18/4
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Inger Olsson - Marianne Norström 3 S= E 140 18/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 2 S+1 D 140 18/4
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S= E 140 18/4
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Agneta Danielsson - Marianne Nyberg 3 S= E 140 18/4
Eva Engström - Kerstin Engström Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 S= E 110 11/11
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Staffan Hedman - Emil Tibblin 2 S= K 110 11/11
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V-1 E 100 8/14
Roger Edholm - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S-1 E -50 5/17
Agneta Boberg - Jan Berggren Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 S-1 K -50 5/17
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N-2 10 -100 2/20
Kurt Norström - Lars Olsson Inger Byström - Bo Byléhn 2 V+3 E -200 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Syd giv
alla i zon
kn93
D6
kn752
D1042
62
82
K1093
EK875
E1087
K1097
ED86
9
KD54
Ekn543
4
kn63

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N54664
S54654
Ö89778
V89778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Boberg - Jan Berggren Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 2 Ö-2 4 200 21/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Björn Backlund 2NT Ö-2 D 200 21/1
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Olsson - Marianne Norström 1 Ö-1 4 100 17/5
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT Ö-1 3 100 17/5
Inger Byström - Bo Byléhn Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 2 N-1 K -100 13/9
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 2 S-1 E -100 13/9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 Ö+1 K -110 9/13
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Roger Edholm - Britt Bergman 3 V= 4 -110 9/13
Kurt Norström - Lars Olsson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2NT Ö= K -120 6/16
Agneta Danielsson - Marianne Nyberg Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 Ö+1 D -130 3/19
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 Ö+1 3 -130 3/19
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1 S-2 E -200 0/22

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Väst giv
ingen i zon
E843
E62
108543
D
Kkn975
kn8
EKD
E85
D6
D1074
7
K107643
102
K953
kn962
kn92

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N36433
S36433
Ö96899
V96899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Boberg - Jan Berggren Lilian Mårtensson - Elisabeth Åström 3 V-1 D 50 19/3
Inger Byström - Bo Byléhn Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 4 Ö-1 D 50 19/3
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 4 V-1 D 50 19/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V-1 D 50 19/3
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1NT Ö+1 3 -120 14/8
Agneta Danielsson - Marianne Nyberg Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 Ö+1 5 -130 12/10
Jeanette Jensen - Yngve Sandström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NT V+2 3 -150 9/13
Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT Ö+1 5 -150 9/13
Eva Engström - Kerstin Engström Inger Olsson - Marianne Norström 3NT Ö= 3 -400 4/18
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Roger Edholm - Britt Bergman 3NT Ö= 5 -400 4/18
Kurt Norström - Lars Olsson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT V= 3 -400 4/18
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö+1 3 -430 0/22

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Nord giv
Ö-V i zon
63
Dkn105
KD102
kn62
KD92
K42
6
K9854
E54
87
Ekn8743
D10
kn1087
E963
95
E73

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N34633
S34633
Ö1087109
V1087109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V-3 D 300 22/0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Kurt Norström - Lars Olsson 3 Ö-2 Kn 200 19/3
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 2 Ö-2 9 200 19/3
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jeanette Jensen - Yngve Sandström 3 V-1 D 100 16/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson Pass   13/9
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Pass   13/9
Roger Edholm - Britt Bergman Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö= Kn -90 8/14
Agneta Danielsson - Marianne Nyberg Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 2 Ö= E -90 8/14
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eva Engström - Kerstin Engström 2 Ö= E -90 8/14
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2NT V= 5 -120 4/18
Agneta Boberg - Jan Berggren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 V= D -140 2/20
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Olsson - Marianne Norström 1NT V+3 D -180 0/22

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.23

Öst giv
alla i zon
7
Dkn9853
KD4
E102
KD3
1072
kn1086
743
E9865
E4
E753
D5
kn1042
K6
92
Kkn986

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 500
 NT
N941046
S941056
Ö38385
V38385
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Olsson - Marianne Norström 4 N= E 620 21/1
Inger Byström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N= D 620 21/1
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eva Engström - Kerstin Engström 3 Ö-2 K 200 18/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Torbjörn Larsson - Gunilla Hermansson 3 N+1 E 170 14/8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jeanette Jensen - Yngve Sandström 2 N+2 E 170 14/8
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 N+1 E 170 14/8
Roger Edholm - Britt Bergman Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 N+1 E 140 9/13
Agneta Danielsson - Marianne Nyberg Margaretha Nehrer - Ingegerd Backlund 3 N= E 140 9/13
Agneta Boberg - Jan Berggren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö-1 K 100 5/17
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg 3 Ö-1 K 100 5/17
Staffan Hedman - Emil Tibblin Kurt Norström - Lars Olsson 2 Ö= 9 -110 1/21
Sune Häggbom - Lennart Wiklund Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 Ö= 9 -110 1/21