Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-05-02 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-05-02

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Nord giv
ingen i zon
KD876
Ekn8765
8
8
E42
3
10965
ED654
kn105
D
EK432
K1072
93
K10942
Dkn7
kn93

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N331075
S331075
Ö1010337
V1010347
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Jan Berggren - Olan Hedström 5D N= K 650 22/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 N= E 450 19/3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Olsson - Ulla Berglund 4 N+1 E 450 19/3
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N= K 420 14/8
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 4 N= K 420 14/8
Agneta Danielsson - Ylva Papp Liz Callbo - Roger Edholm 4 N= E 420 14/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N+2 E 200 10/12
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 Ö-2 9 100 8/14
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Göran Olsson - Jan Söderberg 5 Ö-1 K 50 6/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 N-1 E -50 3/19
Bertil Häggström - Christer Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 5 N-1 K -50 3/19
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Inger Byström - Ulla Blanck 5D N-1 K -100 0/22

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Öst giv
N-S i zon
7
E9732
kn976
D83
kn9643
1064
D10
E94
EKD
Kkn85
K85
1075
10852
D
E432
Kkn62

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N78644
S78644
Ö65788
V65788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT Ö-1 2 50 22/0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Göran Olsson - Jan Söderberg 1NT Ö= 2 -90 20/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö= D -110 17/5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Olsson - Ulla Berglund 2 Ö= D -110 17/5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT Ö= 2 -120 14/8
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 Ö+1 D -140 10/12
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Inger Byström - Ulla Blanck 2 Ö+1 D -140 10/12
Bertil Häggström - Christer Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö= 6 -140 10/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 Ö+2 D -170 5/17
Agneta Danielsson - Ylva Papp Liz Callbo - Roger Edholm 2 Ö+2 E -170 5/17
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö= D -420 1/21
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 4 V= E -420 1/21

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Syd giv
Ö-V i zon
kn843
Kkn765
4
D102
K10965
102
Kkn86
E8
D2
ED9843
7
Kkn75
E7

ED109532
9643

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N46344
S46344
Ö871089
V871089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 4D Ö-2 E 500 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö= E -140 17/5
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö+1 E -140 17/5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö= E -140 17/5
Yngve Sundberg - Leif Persson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö= E -140 17/5
Inger Olsson - Ulla Berglund Jan Berggren - Olan Hedström 3 S-3 10 -150 11/11
Agneta Danielsson - Ylva Papp Bertil Häggström - Christer Hellström 3 S-3 E -150 11/11
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3D S-3 10 -500 8/14
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Byström - Ulla Blanck 4 Ö= E -620 6/16
Göran Olsson - Jan Söderberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V+1 4 -630 3/19
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist 3NT V+1 4 -630 3/19
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Liz Callbo - Roger Edholm 5D S-5 E -1100 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Väst giv
alla i zon
92
753
Dkn9
K8732
KDkn65
kn64
E8754
E10873
K102
6
kn1065
4
ED98
K1032
ED94

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N97527
S97527
Ö466116
V366116
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 S-1 Kn -100 22/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 3 Ö+1 4 -170 18/4
Göran Olsson - Jan Söderberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V+1 D -170 18/4
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Liz Callbo - Roger Edholm 2 V+2 D -170 18/4
Inger Olsson - Ulla Berglund Jan Berggren - Olan Hedström 3 V+2 3 -200 11/11
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist 2 V+3 D -200 11/11
Agneta Danielsson - Ylva Papp Bertil Häggström - Christer Hellström 3 V+2 3 -200 11/11
Yngve Sundberg - Leif Persson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö+2 Kn -200 11/11
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V= 2 -620 4/18
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Byström - Ulla Blanck 4 V= 2 -620 4/18
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 V= 9 -620 4/18
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2D V+3 3 -1270 0/22

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Nord giv
N-S i zon
KD532
KD
E103
KDkn
9
86543
K87
10764
E8764
1092
D95
92
kn10
Ekn7
kn642
E853

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N10981011
S10981011
Ö23532
V23532
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Häggström - Christer Hellström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 6NT N= 10 1440 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N+2 2 660 15/7
Inger Olsson - Ulla Berglund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT N+2 4 660 15/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Ulla Blanck 3NT S+2 3 660 15/7
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N+2 5 660 15/7
Lars Olsson - Kurt Norström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT S+2 4 660 15/7
Anneli Sagersten - Björn Backlund Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3NT N+2 10 660 15/7
Yngve Sundberg - Leif Persson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S+1 3 630 8/14
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N= 2 600 5/17
Liane Svensson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 3NT N= 6 600 5/17
Jan Berggren - Olan Hedström Göran Olsson - Jan Söderberg 6NT S-1 9 -100 1/21
Agneta Danielsson - Ylva Papp Gunnel Modig - Britt Bergman 6 N-1 9 -100 1/21

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Öst giv
Ö-V i zon
D9865
542
Ekn
1087
Kkn107
Kkn7
765
kn94
2
E10963
D10
EK653
E43
D8
K98432
D2

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N38373
S38373
Ö951066
V951066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö-1 9 100 19/3
Lars Olsson - Kurt Norström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö-1 E 100 19/3
Agneta Danielsson - Ylva Papp Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö-1 E 100 19/3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3 Ö-1 8 100 19/3
Bertil Häggström - Christer Hellström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 S-2 K -100 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N-3 E -150 12/10
Inger Olsson - Ulla Berglund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 Ö+2 E -170 9/13
Yngve Sundberg - Leif Persson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö+1 D -170 9/13
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Ulla Blanck 2 Ö+3 D -200 5/17
Liane Svensson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 3 Ö+2 4 -200 5/17
Jan Berggren - Olan Hedström Göran Olsson - Jan Söderberg 3D N-2 K -300 2/20
Liz Callbo - Roger Edholm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö+1 D -650 0/22

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Syd giv
alla i zon
D3
875
10754
E842
E98
6432
D32
Dkn3
kn10752
K9
986
1075
K64
EDkn10
EKkn
K96

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N111011711
S111011711
Ö22262
V22252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 3NT S+1 8 630 17/5
Inger Olsson - Ulla Berglund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S+1 3 630 17/5
Liz Callbo - Roger Edholm Jan Berggren - Olan Hedström 3NT S+1 8 630 17/5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Byström - Ulla Blanck 3NT S+1 2 630 17/5
Yngve Sundberg - Leif Persson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3NT S+1 6 630 17/5
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S+1 3 630 17/5
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT S= 8 600 8/14
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S= 2 600 8/14
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bertil Häggström - Christer Hellström 3NT S= 6 600 8/14
Göran Olsson - Jan Söderberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT S-1 3 -100 2/20
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT S-1 6 -100 2/20
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT S-1 8 -100 2/20

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Väst giv
ingen i zon
K974
2
10843
K982
Ekn103
K9
EKkn
D643
86
Ekn7543
D952
7
D52
D1086
76
Ekn105

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N74365
S74365
Ö691078
V691078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Ulla Berglund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1NT V-2 8 100 18/4
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT V-2 4 100 18/4
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö-2 7 100 18/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bertil Häggström - Christer Hellström 4 Ö-2 7 100 18/4
Yngve Sundberg - Leif Persson Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 V-2 2 100 18/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 4 V-1 2 50 6/16
Liz Callbo - Roger Edholm Jan Berggren - Olan Hedström 4 V-1 3 50 6/16
Göran Olsson - Jan Söderberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2NT V-1 4 50 6/16
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö-1 6 50 6/16
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Byström - Ulla Blanck 4 V-1 2 50 6/16
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-1 7 50 6/16
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-1 D 50 6/16

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn3
EK762
D4
D62
1052
kn1094
E62
543
EK984
D
K1093
K97
76
853
kn875
Ekn108

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N77757
S76756
Ö66686
V66686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Olsson - Jan Söderberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö-2 8 200 22/0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 N+1 E 140 20/2
Liz Callbo - Roger Edholm Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1NT S+1 2 120 18/4
Anneli Sagersten - Björn Backlund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö-1 8 100 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Ulla Blanck 2 N-1 K -50 14/8
Bertil Häggström - Christer Hellström Jan Berggren - Olan Hedström 3 N-2 K -100 12/10
Inger Olsson - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö= 8 -110 7/15
Gunnel Modig - Britt Bergman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1 Ö+1 5 -110 7/15
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö= 8 -110 7/15
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1 Ö+1 8 -110 7/15
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 3 Ö= 5 -140 1/21
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Leif Persson 2 Ö+1 E -140 1/21

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Öst giv
alla i zon
852
98
D7542
kn63
EK107
Dkn1054
98
KD
Dkn43
K763
kn10
954
96
E2
EK63
E10872

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N99447
S99447
Ö33995
V33995
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Agneta Danielsson - Ylva Papp 4D V-1 Kn 200 22/0
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 4 V-1 3 100 19/3
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V-1 Kn 100 19/3
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Leif Persson 4 S-1 K -100 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Ulla Blanck 3 Ö= E -140 7/15
Inger Olsson - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö= E -140 7/15
Liz Callbo - Roger Edholm Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 V= Kn -140 7/15
Gunnel Modig - Britt Bergman Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V+1 8 -140 7/15
Göran Olsson - Jan Söderberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V+1 8 -140 7/15
Bertil Häggström - Christer Hellström Jan Berggren - Olan Hedström 2 V+1 2 -140 7/15
Anneli Sagersten - Björn Backlund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V= Kn -140 7/15
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 Ö+1 E -140 7/15

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Syd giv
ingen i zon
E9
D9
876543
E87
kn1074
84
Dkn109
942
K2
EKkn103
EK2
D105
D8653
7652

Kkn63

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N65374
S65374
Ö67868
V67668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö-1 5 50 22/0
Inger Byström - Ulla Blanck Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist 4 S-1 8 -50 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1 Ö= 3 -80 18/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Leif Persson 3 S-2 8 -100 16/6
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1 Ö+1 6 -110 13/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 1 Ö+1 5 -110 13/9
Bertil Häggström - Christer Hellström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2NT Ö= 6 -120 10/12
Agneta Danielsson - Ylva Papp Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö+1 5 -140 8/14
Göran Olsson - Jan Söderberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT Ö+1 5 -150 4/18
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT Ö+1 3 -150 4/18
Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer Inger Olsson - Ulla Berglund 2NT Ö+1 6 -150 4/18
Gunnel Modig - Britt Bergman Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö= 5 -420 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Väst giv
N-S i zon
9
D94
KDkn5
Kkn974
KDkn74
EK32
107
D6
E6
kn87
E963
E853
108532
1065
842
102

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N53333
S53333
Ö8810109
V89101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V-1 K 50 16/6
Gunnel Modig - Britt Bergman Jan Berggren - Olan Hedström 3NT Ö-1 10 50 16/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT Ö-1 10 50 16/6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö-1 10 50 16/6
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V-1 K 50 16/6
Agneta Danielsson - Ylva Papp Lars Olsson - Kurt Norström 4 V-1 K 50 16/6
Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer Inger Olsson - Ulla Berglund 3NT Ö-1 10 50 16/6
Bertil Häggström - Christer Hellström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 V= K -420 7/15
Inger Byström - Ulla Blanck Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist 4 V= 9 -420 7/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT Ö+1 10 -430 3/19
Göran Olsson - Jan Söderberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V+1 K -430 3/19
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1D V+3 K -460 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Nord giv
alla i zon
1065
EK10987
10
EDkn
D73
64
Dkn3
K7643
942
Dkn2
E986
1098
EKkn8
53
K7542
52

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N8911119
S8911119
Ö54222
V54222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N+1 8 650 17/5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 N+1 10 650 17/5
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N+1 10 650 17/5
Yngve Sundberg - Leif Persson Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 N+1 E 650 17/5
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist 4 N+1 10 650 17/5
Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer Göran Olsson - Jan Söderberg 4 N+1 9 650 17/5
Inger Olsson - Ulla Berglund Inger Byström - Ulla Blanck 4 N= 10 620 8/14
Gunnel Modig - Britt Bergman Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 N= 10 620 8/14
Bertil Häggström - Christer Hellström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N= E 620 8/14
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liz Callbo - Roger Edholm 3NT N= 10 600 4/18
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 2NT N+2 10 180 2/20
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jan Berggren - Olan Hedström 3NT N-1 10 -100 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Öst giv
ingen i zon
kn42
kn9852
kn74
109
E1096
10
D95
EK854
D5
EK76
K1062
732
K873
D43
E83
Dkn6

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N23533
S23433
Ö111081010
V111081010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö-2 D 100 21/1
Gunnel Modig - Britt Bergman Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT Ö-2 3 100 21/1
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT V+3 Kn -210 18/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT V= 5 -400 13/9
Yngve Sundberg - Leif Persson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT V= 5 -400 13/9
Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer Göran Olsson - Jan Söderberg 3NT Ö= 6 -400 13/9
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liz Callbo - Roger Edholm 3NT V= 2 -400 13/9
Inger Olsson - Ulla Berglund Inger Byström - Ulla Blanck 3NT V+1 5 -430 6/16
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Jan Berggren - Olan Hedström 3NT V+1 2 -430 6/16
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist 3NT Ö+1 3 -430 6/16
Bertil Häggström - Christer Hellström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT Ö+2 7 -460 1/21
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT V+2 8 -460 1/21

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Syd giv
N-S i zon
kn62
ED7
Ekn107
874
D1054
K82
D8
D963
873
kn963
K54
K105
EK9
1054
9632
Ekn2

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N68778
S78778
Ö65665
V65665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Olsson - Ulla Berglund 3NT S= 3 600 22/0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Bertil Häggström - Christer Hellström 3 S+1 5 130 20/2
Liz Callbo - Roger Edholm Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 3 S= 8 110 13/9
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Jan Berggren - Olan Hedström 3 N= 4 110 13/9
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 S= 4 110 13/9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 S= 4 110 13/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 S= 4 110 13/9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S= 3 110 13/9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Pass   6/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT S-1 4 -100 3/19
Lars Olsson - Kurt Norström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S-1 5 -100 3/19
Inger Byström - Ulla Blanck Göran Olsson - Jan Söderberg 3NT N-2 3 -200 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Väst giv
Ö-V i zon
kn5
9732
KD10732
kn
D972
K64
E
EK653
1086
kn8
kn654
D972
EK43
ED105
98
1084

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N49955
S49965
Ö94477
V94477
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 S+2 E 170 21/1
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Bertil Häggström - Christer Hellström 3 S+1 E 170 21/1
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S= E 140 18/4
Liz Callbo - Roger Edholm Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 2 N+1 Kn 110 13/9
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Jan Berggren - Olan Hedström 3 N= Kn 110 13/9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 N+1 D 110 13/9
Lars Olsson - Kurt Norström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N= Kn 110 13/9
Inger Byström - Ulla Blanck Göran Olsson - Jan Söderberg 4 V-1 9 100 8/14
Liane Svensson - Birgitta Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 N= D 90 6/16
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 N-1 Kn -50 4/18
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 4 S-2 K -100 2/20
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Olsson - Ulla Berglund 2 V+1 K -110 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Nord giv
ingen i zon
E87
D852
832
1094
K9653
Ekn63
kn105
3
kn10
9
ED964
D7652
D42
K1074
K7
EKkn8

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N74868
S74968
Ö69474
V69474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V-3 10 150 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT S+1 3 120 17/5
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT S+1 3 120 17/5
Göran Olsson - Jan Söderberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT S+1 3 120 17/5
Inger Byström - Ulla Blanck Liz Callbo - Roger Edholm 1NT S+1 5 120 17/5
Inger Olsson - Ulla Berglund Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 V-1 E 50 11/11
Liane Svensson - Birgitta Svensson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 V-1 2 50 11/11
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Yngve Sundberg - Leif Persson 1NT S-1 5 -50 5/17
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Olan Hedström 1NT S-1 3 -50 5/17
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 1NT S-1 6 -50 5/17
Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer Bertil Häggström - Christer Hellström 1NT S-1 3 -50 5/17
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V+1 2 -170 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Öst giv
N-S i zon
6
EK32
KDkn953
103
D
D865
74
K97642
EKkn109852
kn9
E2
kn
743
1074
1086
ED85

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -200
 NT
N69734
S69844
Ö74599
V74599
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Olsson - Jan Söderberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 5 Ö-2 10 100 21/1
Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer Bertil Häggström - Christer Hellström 5 Ö-2 10 100 21/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö-1 10 50 12/10
Inger Olsson - Ulla Berglund Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö-1 4 50 12/10
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö-1 6 50 12/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 Ö-1 8 50 12/10
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 4 Ö-1 6 50 12/10
Inger Byström - Ulla Blanck Liz Callbo - Roger Edholm 4 Ö-1 3 50 12/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-1 6 50 12/10
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 N-1 E -100 4/18
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Yngve Sundberg - Leif Persson 4 Ö= 7 -420 1/21
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö= 8 -420 1/21

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Syd giv
Ö-V i zon
1097
98
kn10
E98752
Ekn85432
kn763
7
kn
6
EK105
EK862
1043
KD
D42
D9543
KD6

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N77127
S77127
Ö5610115
V5610105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1 S+2 7 110 22/0
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-1 6 100 19/3
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 V-1 E 100 19/3
Inger Olsson - Ulla Berglund Yngve Sundberg - Leif Persson 2 V+2 10 -170 13/9
Göran Olsson - Jan Söderberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 V+1 9 -170 13/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V+1 E -170 13/9
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 V+2 Kn -170 13/9
Jan Berggren - Olan Hedström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V+2 Kn -200 8/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 Ö= K -620 4/18
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 V= 10 -620 4/18
Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V= Kn -620 4/18
Bertil Häggström - Christer Hellström Inger Byström - Ulla Blanck 4 V+1 9 -650 0/22

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Väst giv
alla i zon
432
kn6
E842
E962
kn105
E95
D763
Dkn3
ED86
842
K109
1087
K97
KD1073
kn5
K54

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N77868
S77868
Ö46465
V46465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT N+2 8 150 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NT N+1 6 120 13/9
Inger Olsson - Ulla Berglund Yngve Sundberg - Leif Persson 1NT N+1 6 120 13/9
Liz Callbo - Roger Edholm Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT N+1 6 120 13/9
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1NT N+1 6 120 13/9
Göran Olsson - Jan Söderberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT N+1 6 120 13/9
Bertil Häggström - Christer Hellström Inger Byström - Ulla Blanck 1NT N+1 8 120 13/9
Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Britt Bergman 1NT N+1 8 120 13/9
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT N+1 8 120 13/9
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT N= 10 90 3/19
Jan Berggren - Olan Hedström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT N= 6 90 3/19
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 S-1 Kn -100 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Nord giv
N-S i zon
D
kn10965
E108
D1095
10974
EKD
kn75
EK2
E52
2
KD9632
kn87
Kkn863
8743
4
643

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N52652
S52652
Ö8116811
V8117811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Anneli Sagersten - Björn Backlund 6 Ö-1 3 50 22/0
Bertil Häggström - Christer Hellström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö+3 3 -150 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V+2 Kn -460 13/9
Gunnel Modig - Britt Bergman Inger Byström - Ulla Blanck 3NT V+2 Kn -460 13/9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT V+2 Kn -460 13/9
Göran Olsson - Jan Söderberg Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT V+2 Kn -460 13/9
Jan Berggren - Olan Hedström Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT V+2 Kn -460 13/9
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3NT V+2 5 -460 13/9
Inger Olsson - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT V+3 Kn -490 3/19
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT V+3 5 -490 3/19
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 3NT V+3 Kn -490 3/19
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V+3 5 -490 3/19

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn109
943
K10
E542
K
D72
D73
kn109873
E86543
K85
kn2
K6
72
Ekn106
E98654
D

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N59876
S59876
Ö74466
V74456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Anneli Sagersten - Björn Backlund 3D Ö-3 E 800 22/0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 3NT N= 5 400 20/2
Inger Olsson - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö-3 D 300 16/6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck 3 Ö-3 E 300 16/6
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö-3 E 300 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö-2 D 200 12/10
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2NT N= D 120 10/12
Gunnel Modig - Britt Bergman Inger Byström - Ulla Blanck 3 S= K 110 7/15
Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S+1 K 110 7/15
Bertil Häggström - Christer Hellström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Pass   4/18
Göran Olsson - Jan Söderberg Yngve Sundberg - Leif Persson 3 V= K -110 2/20
Jan Berggren - Olan Hedström Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT N-3 3 -150 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Syd giv
alla i zon
7652
5
765
K10832
KD
EKD964
kn2
D94
Ekn843
73
D108
Ekn5
109
kn1082
EK943
76

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N45000
S45000
Ö98111111
V98111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Yngve Sundberg - Leif Persson 5 V-2 7 200 21/1
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 5NT V-2 2 200 21/1
Gunnel Modig - Britt Bergman Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 5 V-1 7 100 17/5
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö-1 E 100 17/5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist 2 V+2 5 -170 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Berggren - Olan Hedström 4 V= 2 -620 9/13
Göran Olsson - Jan Söderberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V= 7 -620 9/13
Bertil Häggström - Christer Hellström Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V= 7 -620 9/13
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V= 7 -620 9/13
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Inger Olsson - Ulla Berglund 4 V+1 7 -650 4/18
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Inger Byström - Ulla Blanck 4 V+2 5 -680 1/21
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 V+2 2 -680 1/21

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Väst giv
ingen i zon
K954
83
D10
K10976
kn103
ED52
E72
854
872
kn1064
Kkn65
ED
ED6
K97
9843
kn32

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N74354
S74354
Ö691079
V691079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Olsson - Jan Söderberg Agneta Danielsson - Ylva Papp Pass   19/3
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Pass   19/3
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Liane Svensson - Birgitta Svensson Pass   19/3
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Inger Olsson - Ulla Berglund Pass   19/3
Bertil Häggström - Christer Hellström Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT N-1 4 -50 14/8
Gunnel Modig - Britt Bergman Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT V+2 7 -150 12/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Berggren - Olan Hedström 3 Ö+1 E -170 5/17
Liz Callbo - Roger Edholm Yngve Sundberg - Leif Persson 2 V+2 4 -170 5/17
Marianne Nyberg - Anna Greta Bäck Lennart Wiklund - Margaretha Nehrer 3 V+1 5 -170 5/17
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Inger Byström - Ulla Blanck 3 V+1 9 -170 5/17
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Jeanette Jensen - Gudrun Nordkvist 3 Ö+1 2 -170 5/17
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö+1 3 -170 5/17