Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-04-25 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-04-25

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Nord giv
ingen i zon
KD42
D52
D64
EK2
109875
Ekn63
8
D105
6
K10874
E103
kn764
Ekn3
9
Kkn9752
983

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -100
 NT
N510387
S510387
Ö721056
V721056
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT N= 4 400 20/0
Karin Lodin - Liz Callbo Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S+2 10 150 18/2
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT N= 7 90 16/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Renate Rhodin - Jan Berggren 3NT N-2 7 -100 8/12
Marianne Norström - Inger Olsson Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT N-2 7 -100 8/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N-2 7 -100 8/12
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Ulla Blanck 3NT N-2 7 -100 8/12
Ylva Papp - Agneta Danielsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N-2 4 -100 8/12
Inger Byström - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT S-2 8 -100 8/12
Hans Selling - Tom Emanuelz Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N-2 4 -100 8/12
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT N-4 7 -200 0/20

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Öst giv
N-S i zon
7
KD1074
D1082
743
Kkn964

9763
KDkn9
E83
kn8652
Kkn4
62
D1052
E93
E5
E1085

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N55835
S65846
Ö68497
V67497
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Renate Rhodin - Jan Berggren 3 N= E 140 20/0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3D V-1 K 100 18/2
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 V-1 7 50 16/4
Karin Lodin - Liz Callbo Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT S-1 2 -100 14/6
Marianne Norström - Inger Olsson Bert Hellström - Nils Wänglund 3 V= 8 -140 11/9
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Ulla Blanck 2 V+1 7 -140 11/9
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 V+2 D -170 8/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 N-2 E -200 5/15
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2NT N-2 5 -200 5/15
Hans Selling - Tom Emanuelz Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S-4 6 -400 2/18
Inger Byström - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4D N-3 E -800 0/20

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn102
E103
Ekn32
E4
8743
K8652
94
D9
K65
Dkn
108765
732
D9
974
KD
Kkn10865

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N121091112
S121091112
Ö02411
V02411
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 6NT N= 5 990 19/1
Renate Rhodin - Jan Berggren Lars Olsson - Kurt Norström 6NT N= 5 990 19/1
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT N+4 5 520 16/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT N+3 8 490 12/8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT N+3 5 490 12/8
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT N+3 8 490 12/8
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N+2 D 460 7/13
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Marianne Norström - Inger Olsson 3NT N+2 10 460 7/13
Karin Lodin - Liz Callbo Inger Byström - Bo Byléhn 3NT N= D 400 4/16
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N= D 110 2/18
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Modig - Ulla Blanck 5 S-1 5 -50 0/20

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Väst giv
alla i zon
Ekn95
K103
K83
D63
1087
7542
Dkn1065
kn
KD3
E986
E74
1098
642
Dkn
92
EK7542

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N104468
S94468
Ö39843
V39853
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT N= 4 600 19/1
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT N= 6 600 19/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3D V-2 3 500 16/4
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Björn Backlund 2NT N+2 6 180 13/7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Marianne Norström - Inger Olsson 2NT N+2 6 180 13/7
Karin Lodin - Liz Callbo Inger Byström - Bo Byléhn 2NT N+1 6 150 10/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 N+2 E 130 8/12
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 S= D 110 6/14
Renate Rhodin - Jan Berggren Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö-1 E 100 3/17
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Hans Selling - Tom Emanuelz 3 V-1 6 100 3/17
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Modig - Ulla Blanck 3 N-3 10 -300 0/20

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Nord giv
N-S i zon
652
K8
54
EK10853
1084
ED74
Ekn1073
9
E93
10932
D86
D74
KDkn7
kn65
K92
kn62

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N84364
S84364
Ö59978
V59978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 S+1 9 140 20/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Renate Rhodin - Jan Berggren 3 N= E 110 17/3
Bert Hellström - Nils Wänglund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 N= 10 110 17/3
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 N-1 6 -100 13/7
Hans Selling - Tom Emanuelz Gunnel Modig - Ulla Blanck 2 S-1 9 -100 13/7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 V+2 E -130 9/11
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V+2 E -130 9/11
Marianne Norström - Inger Olsson Inger Byström - Bo Byléhn 2 V+1 E -140 5/15
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Karin Lodin - Liz Callbo 2 Ö+1 2 -140 5/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 N-2 D -200 1/19
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lars Olsson - Kurt Norström 5 S-2 E -200 1/19

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Öst giv
Ö-V i zon
1073
8
Kkn108
D10843
kn54
KD942
43
E72
D6
Ekn63
ED72
K65
EK982
1075
965
kn9

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N64263
S64263
Ö7811710
V7811710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 V= 8 -620 19/1
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö= K -620 19/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Renate Rhodin - Jan Berggren 4 Ö+1 K -650 8/12
Marianne Norström - Inger Olsson Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö+1 E -650 8/12
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö+1 E -650 8/12
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö+1 E -650 8/12
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö+1 E -650 8/12
Ylva Papp - Agneta Danielsson Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö+1 K -650 8/12
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Karin Lodin - Liz Callbo 4 Ö+1 E -650 8/12
Bert Hellström - Nils Wänglund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+1 K -650 8/12
Hans Selling - Tom Emanuelz Gunnel Modig - Ulla Blanck 4 Ö+1 E -650 8/12

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Syd giv
alla i zon
E72
Ekn853
E72
D4
D10853
6
KD105
1087
K6
D974
kn94
kn962
kn94
K102
863
EK53

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N971079
S971079
Ö46364
V46364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N+1 7 630 20/0
Inger Byström - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N= 8 620 18/2
Marianne Norström - Inger Olsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N= 4 600 16/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 N= K 140 13/7
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lars Olsson - Kurt Norström 2 N+1 2 140 13/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 N-1 2 -100 6/14
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N-1 6 -100 6/14
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Hans Selling - Tom Emanuelz 4 N-1 2 -100 6/14
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT N-1 4 -100 6/14
Renate Rhodin - Jan Berggren Karin Lodin - Liz Callbo 4 N-1 9 -100 6/14
Gunnel Modig - Ulla Blanck Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 S-2 6 -200 0/20

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Väst giv
ingen i zon
ED3
832
E94
10762
K54
EK954
3
EK85
1098
76
D1082
Dkn43
kn762
Dkn10
Kkn765
9

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N38476
S48476
Ö95967
V95967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V-1 E 50 20/0
Inger Byström - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 S-1 E -50 18/2
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Bert Hellström - Nils Wänglund 1 V+1 6 -110 16/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1 V+2 7 -140 8/12
Marianne Norström - Inger Olsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 V+2 3 -140 8/12
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Hans Selling - Tom Emanuelz 1 V+2 E -140 8/12
Renate Rhodin - Jan Berggren Karin Lodin - Liz Callbo 1 V+2 2 -140 8/12
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1 V+2 3 -140 8/12
Gunnel Modig - Ulla Blanck Anneli Sagersten - Björn Backlund 1 V+2 E -140 8/12
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Lars Olsson - Kurt Norström 1 V+2 E -140 8/12
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ylva Papp - Agneta Danielsson 2D V+1 2 -280 0/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Nord giv
Ö-V i zon
84
97
64
kn1098743
KD92
D1064
KDkn2
2
E10
EKkn853
E8
E65
kn7653
2
109753
KD

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N61010
S61010
Ö711131113
V711131113
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Hans Selling - Tom Emanuelz 4 Ö+3 K -710 19/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 Ö+3 K -710 19/1
Marianne Norström - Inger Olsson Renate Rhodin - Jan Berggren 6 Ö+1 2 -1460 9/11
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 6 Ö+1 K -1460 9/11
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bert Hellström - Nils Wänglund 6 Ö+1 K -1460 9/11
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Ulla Blanck 6 Ö+1 K -1460 9/11
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 6 Ö+1 K -1460 9/11
Ylva Papp - Agneta Danielsson Karin Lodin - Liz Callbo 6 Ö+1 D -1460 9/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6 Ö+1 K -1460 9/11
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 6 Ö+1 K -1460 9/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 6NT Ö+1 K -1470 0/20

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Öst giv
alla i zon

KD109654
Dkn962
5
E109
E8
87
Ekn8764
kn87542
kn3
E43
K2
KD63
72
K105
D1093

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N49923
S49925
Ö933118
V933118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Bert Hellström - Nils Wänglund 4D N= 3 790 20/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 N= K 620 18/2
Ylva Papp - Agneta Danielsson Karin Lodin - Liz Callbo 4D Ö-2 7 500 16/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 5 Ö-2 3 200 14/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Hans Selling - Tom Emanuelz 3 N+1 2 170 12/8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S+1 E 130 10/10
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 V-1 K 100 8/12
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Ulla Blanck 3 Ö+1 7 -170 6/14
Marianne Norström - Inger Olsson Renate Rhodin - Jan Berggren 5D N-1 E -200 2/18
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 N-2 E -200 2/18
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT N-2 K -200 2/18

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Syd giv
ingen i zon
kn10962
E8
kn10842
D
ED5
763
K97
kn1083
K843
KD42
ED6
E6
7
kn1095
53
K97542

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N54342
S54342
Ö8910911
V8910911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-2 7 100 20/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V= Kn -400 15/5
Lars Olsson - Kurt Norström Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT Ö= 5 -400 15/5
Karin Lodin - Liz Callbo Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT V= Kn -400 15/5
Renate Rhodin - Jan Berggren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö= 7 -400 15/5
Inger Byström - Bo Byléhn Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 Ö= 7 -420 10/10
Marianne Norström - Inger Olsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT Ö+1 2 -430 6/14
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V+1 Kn -430 6/14
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT V+1 2 -430 6/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Ulla Blanck 3NT Ö+2 Kn -460 2/18
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2D N-3 E -500 0/20

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Väst giv
N-S i zon
3
EKkn10
K108
ED753
EK7
98432
kn52
92
10954
D65
E7
kn1084
Dkn862
7
D9643
K6

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N1010889
S1010889
Ö32553
V32554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Liz Callbo Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT S+1 9 630 20/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Ulla Blanck 3NT N= E 600 15/5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 S= K 600 15/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N= 4 600 15/5
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT N= 4 600 15/5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N-1 10 -100 8/12
Inger Byström - Bo Byléhn Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT N-1 8 -100 8/12
Anneli Sagersten - Björn Backlund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N-1 4 -100 8/12
Lars Olsson - Kurt Norström Hans Selling - Tom Emanuelz 5D N-1 E -200 3/17
Renate Rhodin - Jan Berggren Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N-2 4 -200 3/17
Marianne Norström - Inger Olsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT N-3 4 -300 0/20

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Nord giv
alla i zon
EK1093
KD643

kn92
D742
72
kn9754
E5
5
Ekn9
KD108632
74
kn86
1085
E
KD10863

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 500
 NT
N10410106
S10310106
Ö29322
V29322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Renate Rhodin - Jan Berggren 5 N= 4 650 18/2
Bert Hellström - Nils Wänglund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N+1 K 650 18/2
Gunnel Modig - Ulla Blanck Lars Olsson - Kurt Norström 5 N= K 650 18/2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N= E 620 14/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Hans Selling - Tom Emanuelz 5D Ö-2 K 500 12/8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 5 V-2 E 200 9/11
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5D Ö-1 6 200 9/11
Karin Lodin - Liz Callbo Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 N-1 K -100 4/16
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 N-1 K -100 4/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 N-1 2 -100 4/16
Marianne Norström - Inger Olsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 5 N-2 5 -200 0/20

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Öst giv
ingen i zon
D85
8752
943
E74
E10
E1093
52
K10952
kn3
Dkn
EK1076
D863
K97642
K64
Dkn8
kn

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N12362
S12362
Ö1210977
V1210977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Inger Olsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2NT Ö-2 2 100 19/1
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 Ö-2 D 100 19/1
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 3 S-2 5 -100 16/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Hans Selling - Tom Emanuelz 3 V+1 5 -130 13/7
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V= D -130 13/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Renate Rhodin - Jan Berggren 4 Ö+1 Kn -150 8/12
Bert Hellström - Nils Wänglund Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö+1 6 -150 8/12
Gunnel Modig - Ulla Blanck Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö+3 Kn -150 8/12
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 S-4 5 -200 4/16
Karin Lodin - Liz Callbo Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 V= D -400 1/19
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ylva Papp - Agneta Danielsson 5 V= D -400 1/19

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Syd giv
N-S i zon
74
E9
EKkn732
K65
EK52
107
104
kn9843
106
K52
D865
E1072
Dkn983
Dkn8643
9
D

Optimalt kontrakt: 3NTD V-1 100
 NT
N46985
S46985
Ö97358
V97358
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 N= 10 110 19/1
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 S= E 110 19/1
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S-1 4 -100 13/7
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Bert Hellström - Nils Wänglund 3 N-1 10 -100 13/7
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Renate Rhodin - Jan Berggren 4 S-1 E -100 13/7
Gunnel Modig - Ulla Blanck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S-1 K -100 13/7
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N-2 2 -200 6/14
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Byström - Bo Byléhn 4 S-2 E -200 6/14
Hans Selling - Tom Emanuelz Karin Lodin - Liz Callbo 2NT N-2 2 -200 6/14
Marianne Norström - Inger Olsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT N-3 2 -300 2/18
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT N-4 2 -400 0/20

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Väst giv
Ö-V i zon
8764
104
kn10632
Dkn
EK
9873
K95
E863
D1053
KD2
E874
K2
kn92
Ekn65
D
109754

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N42332
S42332
Ö911101010
V811101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Inger Olsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 Ö-2 D 200 19/1
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inger Byström - Bo Byléhn 6NT Ö-2 10 200 19/1
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3NT V-1 2 100 16/4
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Bert Hellström - Nils Wänglund 1 Ö+2 D -140 14/6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2NT Ö+1 7 -150 12/8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT Ö= 4 -600 9/11
Gunnel Modig - Ulla Blanck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö= 3 -600 9/11
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+1 2 -630 3/17
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Renate Rhodin - Jan Berggren 3NT Ö+1 4 -630 3/17
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT V+1 2 -630 3/17
Hans Selling - Tom Emanuelz Karin Lodin - Liz Callbo 3NT V+1 2 -630 3/17

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Nord giv
ingen i zon
K10853
1083
kn
8765
D7
D
EKD9642
932
Ekn64
E542
873
E10
92
Kkn976
105
KDkn4

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N61652
S61652
Ö7126711
V7126711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Renate Rhodin - Jan Berggren 3 S-2 E -100 20/0
Hans Selling - Tom Emanuelz Marianne Norström - Inger Olsson 3 V+1 5 -130 18/2
Inger Byström - Bo Byléhn Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V+1 8 -150 16/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 4 V+2 3 -170 13/7
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 V+3 8 -170 13/7
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ylva Papp - Agneta Danielsson 5 Ö+1 K -420 10/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö+1 Kn -430 6/14
Lars Olsson - Kurt Norström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT Ö+1 K -430 6/14
Bert Hellström - Nils Wänglund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT Ö+1 K -430 6/14
Karin Lodin - Liz Callbo Gunnel Modig - Ulla Blanck 3NT Ö+2 K -460 1/19
Anneli Sagersten - Björn Backlund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V+2 8 -460 1/19

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Öst giv
N-S i zon
kn762
kn763
K1032
5
K9
D9852
96
Kkn106
D4
10
ED84
E87432
E10853
EK4
kn75
D9

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N25584
S25584
Ö117749
V117749
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 S= 6 140 20/0
Inger Byström - Bo Byléhn Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö= E -130 18/2
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö+2 E -150 12/8
Karin Lodin - Liz Callbo Gunnel Modig - Ulla Blanck 4 Ö+1 E -150 12/8
Bert Hellström - Nils Wänglund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö+1 K -150 12/8
Hans Selling - Tom Emanuelz Marianne Norström - Inger Olsson 3 Ö+2 E -150 12/8
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö+1 7 -150 12/8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö+3 K -170 6/14
Lars Olsson - Kurt Norström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S-3 K -300 4/16
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Renate Rhodin - Jan Berggren 5 Ö= E -400 1/19
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ylva Papp - Agneta Danielsson 5 S-4 10 -400 1/19

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Syd giv
Ö-V i zon
kn107
1042
D
D107632
D64
KD
kn1065432
5
EK93
kn753

EK984
852
E986
EK987
kn

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N45434
S45434
Ö98898
V98898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Hans Selling - Tom Emanuelz 3 V-1 Kn 100 19/1
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V-1 D 100 19/1
Lars Olsson - Kurt Norström Bert Hellström - Nils Wänglund 2 V= D -110 16/4
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 V= D -140 13/7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Renate Rhodin - Jan Berggren 3 Ö= Kn -140 13/7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S-3 5 -150 8/12
Gunnel Modig - Ulla Blanck Marianne Norström - Inger Olsson 2 S-3 4 -150 8/12
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 N-3 K -150 8/12
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö+1 E -170 4/16
Karin Lodin - Liz Callbo Anneli Sagersten - Björn Backlund 1D S-2 5 -300 2/18
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Byström - Bo Byléhn 2D S-4 4 -800 0/20

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Väst giv
alla i zon
K852
KD87
K8
1042
104
109632
5
kn9763
Ekn76
Ekn5
Ekn42
ED
D93
4
D109763
K85

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N47466
S47466
Ö96976
V95976
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 V-4 2 400 19/1
Karin Lodin - Liz Callbo Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö-4 7 400 19/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT Ö-3 10 300 14/6
Lars Olsson - Kurt Norström Bert Hellström - Nils Wänglund 2NT Ö-3 7 300 14/6
Gunnel Modig - Ulla Blanck Marianne Norström - Inger Olsson 2NT Ö-3 7 300 14/6
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Byström - Bo Byléhn 2NT Ö-2 6 200 9/11
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2NT Ö-2 3 200 9/11
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Hans Selling - Tom Emanuelz 2 Ö-1 K 100 6/14
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 S= 10 90 4/16
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V= 2 -140 2/18
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Renate Rhodin - Jan Berggren 3D S-2 10 -500 0/20

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Nord giv
N-S i zon
E763
75
EK1065
43
42
kn9632
972
1098
Dkn8
KD8
Dkn3
KDkn5
K1095
E104
84
E762

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N797108
S797108
Ö54535
V54535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Liz Callbo Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N= K 620 19/1
Hans Selling - Tom Emanuelz Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S= 10 620 19/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Nils Wänglund 2NTD Ö-3 8 500 16/4
Renate Rhodin - Jan Berggren Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 S+2 10 170 14/6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Ulla Blanck 2 Ö-3 8 150 12/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö-2 8 100 8/12
Lars Olsson - Kurt Norström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V-2 E 100 8/12
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö-2 E 100 8/12
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT Ö-1 5 50 3/17
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2 Ö-1 8 50 3/17
Anneli Sagersten - Björn Backlund Marianne Norström - Inger Olsson 3 S-1 2 -100 0/20

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Öst giv
Ö-V i zon
98643
EK643
6
65
kn5
kn
EDkn875
7432
EKD102
75
K104
kn109
7
D10982
932
EKD8

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N721122
S721122
Ö49174
V49174
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Renate Rhodin - Jan Berggren Ylva Papp - Agneta Danielsson 4D Ö-5 D 1400 20/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Nils Wänglund 4 S+1 Kn 450 16/4
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S+1 Kn 450 16/4
Lars Olsson - Kurt Norström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S+1 Kn 450 16/4
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT V-3 3 300 12/8
Karin Lodin - Liz Callbo Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S+3 Kn 230 10/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Bo Byléhn 3 S+2 Kn 200 8/12
Hans Selling - Tom Emanuelz Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V+2 K -150 6/14
Anneli Sagersten - Björn Backlund Marianne Norström - Inger Olsson 3 Ö+1 K -170 3/17
Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö+1 E -170 3/17
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Ulla Blanck 4D Ö= E -790 0/20

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Syd giv
alla i zon
E92
103
D8
Kkn10652
kn85
KD75
E975
E7
K743
982
Kkn2
983
D106
Ekn64
10643
D4

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N85455
S85455
Ö58886
V58886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 Ö-2 D 200 20/0
Ylva Papp - Agneta Danielsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 3 N+1 K 130 18/2
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N+1 2 110 16/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 Ö-1 D 100 13/7
Gunnel Modig - Ulla Blanck Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö-1 D 100 13/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N= 2 90 9/11
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Hans Selling - Tom Emanuelz 2 N= 8 90 9/11
Marianne Norström - Inger Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 V= Kn -110 4/16
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Byström - Bo Byléhn 2 V= 10 -110 4/16
Karin Lodin - Liz Callbo Bert Hellström - Nils Wänglund 2 V= D -110 4/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Renate Rhodin - Jan Berggren 1NT Ö+2 4 -150 0/20

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Väst giv
ingen i zon
Kkn4
K753
D102
D107
D963
862
EK
9632
102
ED
kn9876543
K
E875
kn1094

Ekn854

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N10411109
S10411109
Ö39234
V39234
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Liz Callbo Bert Hellström - Nils Wänglund 4 S+1 K 450 20/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N= 3 420 18/2
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5D Ö-2 Kn 300 16/4
Ylva Papp - Agneta Danielsson Marie-Louise Lestander - Barbro Andersson 2 N+3 K 200 14/6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 N= 3 140 12/8
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Byström - Bo Byléhn 5 Ö-2 E 100 10/10
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Hans Selling - Tom Emanuelz 4 Ö-1 E 50 8/12
Marianne Norström - Inger Olsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö= E -110 4/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Renate Rhodin - Jan Berggren 3 Ö= 4 -110 4/16
Gunnel Modig - Ulla Blanck Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö= Kn -110 4/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5 S-3 E -150 0/20