Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-03-28 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-03-28

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Nord giv
ingen i zon
92
E9765
10542
95
kn8763
1032
D9
1072
EK104
Kkn8
K63
D83
D5
D4
Ekn87
EKkn64

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N89757
S89757
Ö53486
V43486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Inger Svensson Ylva Papp - Åke Åberg 3 V-4 9 200 18.0/0.0
Said Eliasson - Bertil Häggström Ulla Berglund - Margareta Sandberg 2 S+1 3 110 16.0/2.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 2 Ö-2 E 100 13.0/5.0
Ingegerd Backlund - Marianne Norström Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt 4 Ö-2 K 100 13.0/5.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Per-Erik Andersson - Britt Bergman 2 S= 6 90 9.0/9.0
Per Sandberg - Björn Backlund Hans Selling - Fritiof Modig 2 S= 10 90 9.0/9.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Bengt Eldered - Jan Söderberg 3 Ö-1 E 50 5.0/13.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Torsten Stier - Inger Olsson 3 Ö-1 E 50 5.0/13.0
Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl Britta Sundberg - Göran Olsson 1NT Ö= K -90 2.0/16.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Lennart Wiklund - Gunnel Modig 2 Ö= E -110 0.0/18.0
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson     - 11.2/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Öst giv
N-S i zon
K53
Kkn
E1084
D742
kn9742
1054
D9
EK6
D
E763
kn6532
kn108
E1086
D982
K7
953

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N87889
S87889
Ö45454
V45554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 1NT N+3 2 180 18.0/0.0
Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl Britta Sundberg - Göran Olsson 1NT N+2 3 150 16.0/2.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Per-Erik Andersson - Britt Bergman 1NT N+1 D 120 11.0/7.0
Per Sandberg - Björn Backlund Hans Selling - Fritiof Modig 1NT N+1 2 120 11.0/7.0
Ingegerd Backlund - Marianne Norström Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt 1NT S+1 2 120 11.0/7.0
Ingalill Eriksson - Inger Svensson Ylva Papp - Åke Åberg 2NT S= 6 120 11.0/7.0
Said Eliasson - Bertil Häggström Ulla Berglund - Margareta Sandberg 2 N= D 90 6.0/12.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Torsten Stier - Inger Olsson 1 S= E 80 4.0/14.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Lennart Wiklund - Gunnel Modig 1 S= E 70 2.0/16.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Bengt Eldered - Jan Söderberg 2 S-3 E -300 0.0/18.0
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson     - 11.2/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Syd giv
Ö-V i zon
9854
10642
10
D1084
632
D5
Ekn974
753
KD10
9
K8532
EKkn2
Ekn7
EKkn873
D6
96

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N43965
S43965
Ö910466
V910466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Torsten Stier - Inger Olsson 2 S+1 9 140 16.0/2.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Ingegerd Backlund - Marianne Norström 3 S= E 140 16.0/2.0
Ingalill Eriksson - Inger Svensson Britta Sundberg - Göran Olsson 2 S+1 E 140 16.0/2.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 5 Ö-1 9 100 11.0/7.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Bengt Eldered - Jan Söderberg 5 V-1 10 100 11.0/7.0
Ylva Papp - Åke Åberg Said Eliasson - Bertil Häggström 1NT S-1 4 -50 8.0/10.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Hans Selling - Fritiof Modig 4 Ö= E -130 5.0/13.0
Per Sandberg - Björn Backlund Lennart Wiklund - Gunnel Modig 4 Ö= K -130 5.0/13.0
Per-Erik Andersson - Britt Bergman Kerstin Andersson - Anders Jakobsson 4 Ö+1 E -150 2.0/16.0
Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg 5 Ö= E -600 0.0/18.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt     - 7.5/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Väst giv
alla i zon
53
652
kn9542
765
ED62
987
ED76
94
K
Ekn103
K1083
EKD3
kn109874
KD4

kn1082

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N21241
S21241
Ö111211912
V111211912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Inger Svensson Britta Sundberg - Göran Olsson 6 V-3 5 300 18.0/0.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Torsten Stier - Inger Olsson 6NT V-2 2 200 16.0/2.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Hans Selling - Fritiof Modig 5 V-1 5 100 12.0/6.0
Per Sandberg - Björn Backlund Lennart Wiklund - Gunnel Modig 6 Ö-1 Kn 100 12.0/6.0
Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg 4 Ö-1 Kn 100 12.0/6.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Ingegerd Backlund - Marianne Norström 4 Ö+1 Kn -650 7.0/11.0
Per-Erik Andersson - Britt Bergman Kerstin Andersson - Anders Jakobsson 4 Ö+1 Kn -650 7.0/11.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Bengt Eldered - Jan Söderberg 3NT V+2 5 -660 3.0/15.0
Ylva Papp - Åke Åberg Said Eliasson - Bertil Häggström 3NT V+2 5 -660 3.0/15.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 6NT Ö+1 4 -1470 0.0/18.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt     - 7.5/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Nord giv
N-S i zon
432
E9765
Dkn953
EKkn8
84
E1082
742
D7
kn3
K76
EKD1085
10965
KD102
4
kn963

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N24844
S24844
Ö108588
V108598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Åke Åberg Britta Sundberg - Göran Olsson 3 V-2 E 100 18.0/0.0
Per Sandberg - Björn Backlund Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 3NT Ö-1 K 50 15.0/3.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Hans Selling - Fritiof Modig 3NT V-1 5 50 15.0/3.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Inger Svensson 4 Ö= 10 -130 12.0/6.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Ingegerd Backlund - Marianne Norström 3NT Ö= K -400 7.0/11.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Bengt Eldered - Jan Söderberg 3NT Ö= 2 -400 7.0/11.0
Lennart Wiklund - Gunnel Modig Jeanette Jensen - Anneli Sagersten 5 Ö= 4 -400 7.0/11.0
Said Eliasson - Bertil Häggström Torsten Stier - Inger Olsson 3NT Ö= K -400 7.0/11.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Per-Erik Andersson - Britt Bergman 5 Ö+1 4 -420 1.0/17.0
Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl Kerstin Andersson - Anders Jakobsson 5 Ö+1 4 -420 1.0/17.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors     - -/10.7

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Öst giv
Ö-V i zon
1098432
97
875
95
7
K10
EDkn643
kn432
Dkn5
kn542
K109
K107
EK6
ED863
2
ED86

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N65795
S65795
Ö68538
V68437
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Bengt Eldered - Jan Söderberg 3NT Ö-2 3 200 18.0/0.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Per-Erik Andersson - Britt Bergman 3 S= E 110 16.0/2.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Ingegerd Backlund - Marianne Norström 3 V-1 9 100 14.0/4.0
Per Sandberg - Björn Backlund Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 1 S= 7 80 12.0/6.0
Lennart Wiklund - Gunnel Modig Jeanette Jensen - Anneli Sagersten 4 N-1 K -50 9.0/9.0
Ylva Papp - Åke Åberg Britta Sundberg - Göran Olsson 3 S-1 E -50 9.0/9.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Inger Svensson 3 S-2 7 -100 5.0/13.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Hans Selling - Fritiof Modig 3 N-2 K -100 5.0/13.0
Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl Kerstin Andersson - Anders Jakobsson 2NT Ö= 8 -120 2.0/16.0
Said Eliasson - Bertil Häggström Torsten Stier - Inger Olsson 4 S-4 Kn -200 0.0/18.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors     - -/10.7

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Syd giv
alla i zon
kn7
kn954
108543
D7
ED9
872
2
E109864
10643
1063
ED96
kn5
K852
EKD
Kkn7
K32

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N58765
S58765
Ö85567
V75566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Inger Svensson Kerstin Andersson - Anders Jakobsson 3 V-2 Kn 200 18.0/0.0
Torsten Stier - Inger Olsson Bengt Eldered - Jan Söderberg 2 V-1 9 100 16.0/2.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Ylva Papp - Åke Åberg 1 S= 2 80 13.0/5.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 1 S= 2 80 13.0/5.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 1 S-1 2 -100 10.0/8.0
Britta Sundberg - Göran Olsson Said Eliasson - Bertil Häggström 2NT S-2 8 -200 7.0/11.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Lennart Wiklund - Gunnel Modig 1 S-2 2 -200 7.0/11.0
Ingegerd Backlund - Marianne Norström Per Sandberg - Björn Backlund 2NT S-3 8 -300 4.0/14.0
Per-Erik Andersson - Britt Bergman Lennart Sohlin - Eivor Örlefors 3NT S-5 8 -500 2.0/16.0
Hans Selling - Fritiof Modig Ulla Berglund - Margareta Sandberg 3NT S-6 4 -600 0.0/18.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg     - 7.5/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Väst giv
ingen i zon
K108
kn1095
9875
D7
Dkn
D742
ED
98432
964
E863
K1043
kn5
E7532
K
kn62
EK106

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N67587
S67587
Ö56744
V56744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Ylva Papp - Åke Åberg 4 S+1 7 450 18.0/0.0
Britta Sundberg - Göran Olsson Said Eliasson - Bertil Häggström 2 S+1 4 140 16.0/2.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 2 S= E 110 13.0/5.0
Per-Erik Andersson - Britt Bergman Lennart Sohlin - Eivor Örlefors 2 S= 2 110 13.0/5.0
Hans Selling - Fritiof Modig Ulla Berglund - Margareta Sandberg 2 V-2 10 100 9.0/9.0
Ingalill Eriksson - Inger Svensson Kerstin Andersson - Anders Jakobsson 3 Ö-2 E 100 9.0/9.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Lennart Wiklund - Gunnel Modig 2 S-1 4 -50 5.0/13.0
Ingegerd Backlund - Marianne Norström Per Sandberg - Björn Backlund 2 S-1 E -50 5.0/13.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 4 S-2 D -100 2.0/16.0
Bengt Eldered - Jan Söderberg Torsten Stier - Inger Olsson 2 Ö= 4 -110 0.0/18.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg     - 7.5/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Nord giv
Ö-V i zon
D53
8654
KD62
D2
kn842
KD72
8753
3
K10
Ekn109
E1094
E94
E976
3
kn
Kkn108765

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N93355
S93355
Ö4101066
V4101066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Jan Söderberg Hans Selling - Fritiof Modig 2 S+2 7 130 18.0/0.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Ingalill Eriksson - Inger Svensson 3 S= K 110 15.0/3.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Ingegerd Backlund - Marianne Norström 3 S= K 110 15.0/3.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Per-Erik Andersson - Britt Bergman 3 Ö-1 Kn 100 12.0/6.0
Britta Sundberg - Göran Olsson Torsten Stier - Inger Olsson 4 S-1 K -50 10.0/8.0
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Ylva Papp - Åke Åberg 1NT Ö= 10 -90 8.0/10.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Lennart Wiklund - Gunnel Modig 3D S-1 K -100 6.0/12.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Said Eliasson - Bertil Häggström 3 Ö= 6 -140 2.0/16.0
Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl Lennart Sohlin - Eivor Örlefors 3 Ö= Kn -140 2.0/16.0
Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson 3 V= 2 -140 2.0/16.0
Per Sandberg - Björn Backlund     - -/10.7

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Öst giv
alla i zon
Dkn9
Kkn10
Dkn10
Kkn105
10742
ED8
K9654
E
E6
7542
E8
D9842
K853
963
732
763

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N44445
S44445
Ö88987
V88988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Ingegerd Backlund - Marianne Norström 1NT Ö-2 3 200 18.0/0.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Lennart Wiklund - Gunnel Modig 1NT N+2 9 150 16.0/2.0
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Ylva Papp - Åke Åberg 2 V-1 D 100 13.0/5.0
Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson 2NT Ö-1 3 100 13.0/5.0
Britta Sundberg - Göran Olsson Torsten Stier - Inger Olsson 2 V= D -90 10.0/8.0
Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl Lennart Sohlin - Eivor Örlefors 2 Ö+1 5 -140 7.0/11.0
Bengt Eldered - Jan Söderberg Hans Selling - Fritiof Modig 2 V+1 Kn -140 7.0/11.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Said Eliasson - Bertil Häggström 2 N-4 E -400 4.0/14.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Ingalill Eriksson - Inger Svensson 3 S-5 E -500 1.0/17.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Per-Erik Andersson - Britt Bergman 2D N-2 E -500 1.0/17.0
Per Sandberg - Björn Backlund     - -/10.7

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Syd giv
ingen i zon
E832
D7
K10765
E8
kn107
kn109642
D
kn97
D965
K3
E84
K432
K4
E85
kn932
D1065

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N811689
S710689
Ö42653
V42653
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Torsten Stier - Inger Olsson 3 N+2 4 150 14.0/4.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Ylva Papp - Åke Åberg 2NT Ö-3 2 150 14.0/4.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 3 V-3 E 150 14.0/4.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 2 Ö-3 Kn 150 14.0/4.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Inger Svensson 3 N+2 5 150 14.0/4.0
Per-Erik Andersson - Britt Bergman Per Sandberg - Björn Backlund 3 N+1 K 130 7.0/11.0
Bengt Eldered - Jan Söderberg Britta Sundberg - Göran Olsson 3 N+1 E 130 7.0/11.0
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Said Eliasson - Bertil Häggström 3 N= 5 110 4.0/14.0
Ingegerd Backlund - Marianne Norström Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson 3 V-1 E 50 2.0/16.0
Hans Selling - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Gunnel Modig 2 N-1 2 -50 0.0/18.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten     - 11.6/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Väst giv
N-S i zon
E9
EDkn109
kn986
K6
108632
42
D75
1087
Kkn75
873
E103
952
D4
K65
K42
EDkn43

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N121112812
S121012711
Ö12151
V12151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Torsten Stier - Inger Olsson 4 N+2 7 680 11.0/7.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Ylva Papp - Åke Åberg 4 N+2 5 680 11.0/7.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 4 N+2 3 680 11.0/7.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 4 N+2 E 680 11.0/7.0
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Said Eliasson - Bertil Häggström 4 N+2 5 680 11.0/7.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Inger Svensson 4 N+2 5 680 11.0/7.0
Per-Erik Andersson - Britt Bergman Per Sandberg - Björn Backlund 4 N+2 5 680 11.0/7.0
Bengt Eldered - Jan Söderberg Britta Sundberg - Göran Olsson 4 N+2 8 680 11.0/7.0
Hans Selling - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Gunnel Modig 3NT N+2 9 660 2.0/16.0
Ingegerd Backlund - Marianne Norström Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson 2 N+4 5 230 0.0/18.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten     - 11.6/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Nord giv
alla i zon
82
854
K973
E875
Ekn9753
97
84
K62
D1064
Ekn106
E2
kn94
K
KD32
Dkn1065
D103

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N78735
S78735
Ö64698
V54698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Said Eliasson - Bertil Häggström 4 V-2 E 200 18.0/0.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Per-Erik Andersson - Britt Bergman 3 V-1 K 100 14.0/4.0
Britta Sundberg - Göran Olsson Hans Selling - Fritiof Modig 4 V-1 8 100 14.0/4.0
Per Sandberg - Björn Backlund Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 3 V-1 K 100 14.0/4.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Ingalill Eriksson - Inger Svensson 2 V+1 8 -140 6.0/12.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Ingegerd Backlund - Marianne Norström 3 V= K -140 6.0/12.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Ylva Papp - Åke Åberg 3 V= 3 -140 6.0/12.0
Lennart Wiklund - Gunnel Modig Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 3 V= K -140 6.0/12.0
Bengt Eldered - Jan Söderberg Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck 3 Ö= 3 -140 6.0/12.0
Torsten Stier - Inger Olsson Kerstin Andersson - Anders Jakobsson 2 V+2 8 -170 0.0/18.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson     - -/7.7

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Öst giv
ingen i zon
E94
Kkn85
E7
Dkn73
K85
43
kn103
K10542
632
E1097
D95
E98
Dkn107
D62
K8642
6

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N810998
S810998
Ö53334
V53335
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Sandberg - Björn Backlund Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 3NT N= 8 400 18.0/0.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Per-Erik Andersson - Britt Bergman 2NT N+1 7 150 14.0/4.0
Britta Sundberg - Göran Olsson Hans Selling - Fritiof Modig 2NT N+1 7 150 14.0/4.0
Bengt Eldered - Jan Söderberg Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck 1NT N+2 7 150 14.0/4.0
Torsten Stier - Inger Olsson Kerstin Andersson - Anders Jakobsson 2 N+1 3 140 10.0/8.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Ingalill Eriksson - Inger Svensson 2NT N= 8 120 5.0/13.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Ingegerd Backlund - Marianne Norström 1NT N+1 7 120 5.0/13.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Ylva Papp - Åke Åberg 2NT N= 5 120 5.0/13.0
Lennart Wiklund - Gunnel Modig Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 2NT N= 5 120 5.0/13.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Said Eliasson - Bertil Häggström 1NT N= 7 90 0.0/18.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson     - -/7.7

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Syd giv
N-S i zon
98652
109762
K2
6
K73
K54
EDkn975
E
kn10
Ekn83
6
K107543
ED4
D
10843
Dkn982

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N32352
S32352
Ö1010978
V1010978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Stier - Inger Olsson Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt 3NT V-3 9 150 18.0/0.0
Hans Selling - Fritiof Modig Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck 3NT V-2 2 100 16.0/2.0
Britta Sundberg - Göran Olsson Lennart Wiklund - Gunnel Modig 4 Ö-1 3 50 12.0/6.0
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Jan Söderberg 3 V-1 6 50 12.0/6.0
Per Sandberg - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Inger Svensson 3NT V-1 6 50 12.0/6.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Ylva Papp - Åke Åberg 3 V= 6 -110 6.0/12.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 3 Ö= D -110 6.0/12.0
Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg Ingegerd Backlund - Marianne Norström 3 V= 6 -110 6.0/12.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Per-Erik Andersson - Britt Bergman 3NT V= 9 -400 2.0/16.0
Said Eliasson - Bertil Häggström Lennart Sohlin - Eivor Örlefors 3D S-5 E -1400 0.0/18.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg     - 9.5/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn2
K1043
Ekn73
kn4
E9876
986
10
EK82
D43
Dkn2
985
10976
105
E75
KD642
D53

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N59958
S59958
Ö84484
V84484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Stier - Inger Olsson Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt 3NT N= 2 400 18.0/0.0
Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg Ingegerd Backlund - Marianne Norström 3 N+1 2 130 16.0/2.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 3 N= D 110 10.0/8.0
Britta Sundberg - Göran Olsson Lennart Wiklund - Gunnel Modig 3 S= E 110 10.0/8.0
Per Sandberg - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Inger Svensson 3 N= 6 110 10.0/8.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Per-Erik Andersson - Britt Bergman 3 S= E 110 10.0/8.0
Hans Selling - Fritiof Modig Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck 3 S= 9 110 10.0/8.0
Said Eliasson - Bertil Häggström Lennart Sohlin - Eivor Örlefors 2 S= E 90 4.0/14.0
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Jan Söderberg 3NT N-1 10 -50 2.0/16.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Ylva Papp - Åke Åberg 2 V= Kn -110 0.0/18.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg     - 9.5/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Nord giv
ingen i zon
kn9
KD10
EKD1043
KD
105
kn32
kn982
9652
842
764
765
kn743
EKD763
E985

E108

Optimalt kontrakt: 7NT N= 1520
 NT
N1212131313
S1212131313
Ö11000
V11000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Hans Selling - Fritiof Modig 7NT N= 7 1520 18.0/0.0
Said Eliasson - Bertil Häggström Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg 7 S= Kn 1510 15.0/3.0
Ylva Papp - Åke Åberg Per Sandberg - Björn Backlund 7 N= 8 1510 15.0/3.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Ingalill Eriksson - Inger Svensson 6NT N+1 3 1020 8.0/10.0
Britta Sundberg - Göran Olsson Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 6NT N+1 3 1020 8.0/10.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 6NT N+1 4 1020 8.0/10.0
Lennart Wiklund - Gunnel Modig Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck 6NT N+1 2 1020 8.0/10.0
Bengt Eldered - Jan Söderberg Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt 6NT N+1 3 1020 8.0/10.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Torsten Stier - Inger Olsson 6 S+1 8 1010 2.0/16.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Per-Erik Andersson - Britt Bergman 4NT N+3 4 520 0.0/18.0
Ingegerd Backlund - Marianne Norström     - 6.3/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Öst giv
N-S i zon
kn
EK109532
7
E1054
D652
kn8
1083
8762
EK109843
D6
ED
K3
7
74
Kkn96542
Dkn9

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N9101045
S991045
Ö33395
V33395
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Gunnel Modig Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck 6 Ö-3 7 150 18.0/0.0
Jeanette Jensen - Anneli Sagersten Ingalill Eriksson - Inger Svensson 4D Ö-1 4 100 15.0/3.0
Ylva Papp - Åke Åberg Per Sandberg - Björn Backlund 5 Ö-2 7 100 15.0/3.0
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Hans Selling - Fritiof Modig 4 Ö-1 7 50 11.0/7.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Torsten Stier - Inger Olsson 4 Ö-1 7 50 11.0/7.0
Bengt Eldered - Jan Söderberg Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt 5 N-1 E -100 8.0/10.0
Britta Sundberg - Göran Olsson Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 3 Ö= 4 -140 6.0/12.0
Said Eliasson - Bertil Häggström Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg 5D N-1 K -200 4.0/14.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Per-Erik Andersson - Britt Bergman 4 Ö= K -420 1.0/17.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 4 Ö= Kn -420 1.0/17.0
Ingegerd Backlund - Marianne Norström     - 6.3/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Syd giv
Ö-V i zon
10976
Kkn432
7
K98
8
87
KDkn9632
Dkn10
EKD3
96
1054
E765
kn542
ED105
E8
432

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N41676
S31666
Ö810667
V810667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Selling - Fritiof Modig Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt 5 V-2 K 200 18.0/0.0
Britta Sundberg - Göran Olsson Ingegerd Backlund - Marianne Norström 3 V+1 10 -130 14.0/4.0
Per Sandberg - Björn Backlund Said Eliasson - Bertil Häggström 4 V= K -130 14.0/4.0
Ingalill Eriksson - Inger Svensson Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson 3 V+1 7 -130 14.0/4.0
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Gunnel Modig 3 V+2 10 -150 10.0/8.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 4 V+2 8 -170 7.0/11.0
Torsten Stier - Inger Olsson Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg 2 V+4 10 -170 7.0/11.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Bengt Eldered - Jan Söderberg 4 N-4 E -200 4.0/14.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 5 V= 7 -600 2.0/16.0
Ylva Papp - Åke Åberg Jeanette Jensen - Anneli Sagersten 4D N-5 E -1100 0.0/18.0
Per-Erik Andersson - Britt Bergman     - -/9.1

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Väst giv
alla i zon
kn52
8
EKD873
E103
K63
kn94
kn102
KDkn2
1087
ED106532
5
54
ED94
K7
964
9876

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N810499
S810499
Ö43823
V43823
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Göran Olsson Ingegerd Backlund - Marianne Norström 4 Ö-2 E 200 18.0/0.0
Torsten Stier - Inger Olsson Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg 3 N= 5 110 16.0/2.0
Per Sandberg - Björn Backlund Said Eliasson - Bertil Häggström 4 Ö-1 9 100 12.0/6.0
Ylva Papp - Åke Åberg Jeanette Jensen - Anneli Sagersten 4 Ö-1 9 100 12.0/6.0
Ingalill Eriksson - Inger Svensson Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson 4 Ö-1 4 100 12.0/6.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 5 N-1 E -100 8.0/10.0
Ulla Berglund - Margareta Sandberg Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 3 Ö= 9 -140 3.0/15.0
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Gunnel Modig 3 Ö= 9 -140 3.0/15.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Bengt Eldered - Jan Söderberg 3 Ö= 9 -140 3.0/15.0
Hans Selling - Fritiof Modig Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt 3 Ö= 4 -140 3.0/15.0
Per-Erik Andersson - Britt Bergman     - -/9.1

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Nord giv
N-S i zon
ED10
E1074
Ekn7
1053
kn3
985
D1064
D984
K965
KDkn62
53
kn7
8742
3
K982
EK62

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N119899
S119798
Ö23544
V23544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 3NT N+1 K 630 18.0/0.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Hans Selling - Fritiof Modig 3NT N= 2 600 16.0/2.0
Per Sandberg - Björn Backlund Torsten Stier - Inger Olsson 1NT N+2 K 150 14.0/4.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Lennart Wiklund - Gunnel Modig 3 S= 6 140 12.0/6.0
Bengt Eldered - Jan Söderberg Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg 2NT N= Kn 120 10.0/8.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Marianne Norström 2NT N-1 K -100 4.0/14.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Ylva Papp - Åke Åberg 3NT N-1 K -100 4.0/14.0
Per-Erik Andersson - Britt Bergman Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 3NT N-1 K -100 4.0/14.0
Said Eliasson - Bertil Häggström Jeanette Jensen - Anneli Sagersten 3NT N-1 5 -100 4.0/14.0
Ingalill Eriksson - Inger Svensson Ulla Berglund - Margareta Sandberg 4 N-1 2 -100 4.0/14.0
Britta Sundberg - Göran Olsson     - 9.4/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Öst giv
Ö-V i zon
E1072
K73
10984
D6
kn943
E85
K72
E84
D5
10942
D6
K9732
K86
Dkn6
Ekn53
kn105

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N68687
S68687
Ö75756
V75656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Hans Selling - Fritiof Modig 2 V-2 10 200 18.0/0.0
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 1NT N+1 10 120 14.0/4.0
Per-Erik Andersson - Britt Bergman Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl 1NT S+1 4 120 14.0/4.0
Bengt Eldered - Jan Söderberg Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg 2NT S= 2 120 14.0/4.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Marianne Norström 2 S+1 E 110 10.0/8.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Ylva Papp - Åke Åberg 2 S= 7 90 7.0/11.0
Ingalill Eriksson - Inger Svensson Ulla Berglund - Margareta Sandberg 2 S= 3 90 7.0/11.0
Per Sandberg - Björn Backlund Torsten Stier - Inger Olsson 2 N-1 4 -50 3.0/15.0
Said Eliasson - Bertil Häggström Jeanette Jensen - Anneli Sagersten 2NT S-1 3 -50 3.0/15.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Lennart Wiklund - Gunnel Modig 3NT S-2 5 -100 0.0/18.0
Britta Sundberg - Göran Olsson     - 9.4/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Syd giv
alla i zon
D102
Kkn109
kn942
kn9
95
D84
D876
K876
Kkn84
E62
E
ED1052
E763
753
K1053
43

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N26544
S25544
Ö117889
V117889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Marianne Norström 5 V-1 E 100 17.0/1.0
Per Sandberg - Björn Backlund Bengt Eldered - Jan Söderberg 3NT V-1 9 100 17.0/1.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Said Eliasson - Bertil Häggström 2 Ö+1 7 -110 14.0/4.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Hans Selling - Fritiof Modig 4 Ö= E -130 11.0/7.0
Ylva Papp - Åke Åberg Ulla Berglund - Margareta Sandberg 1 Ö+3 5 -130 11.0/7.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 3 Ö+2 5 -150 8.0/10.0
Britta Sundberg - Göran Olsson Per-Erik Andersson - Britt Bergman 5 Ö= 3 -600 5.0/13.0
Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl Ingalill Eriksson - Inger Svensson 5 Ö= 10 -600 5.0/13.0
Torsten Stier - Inger Olsson Jeanette Jensen - Anneli Sagersten 5 Ö+1 E -620 2.0/16.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Lennart Wiklund - Gunnel Modig 3NT Ö+1 3 -630 0.0/18.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck     - -/8.0

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.28

Väst giv
ingen i zon
Dkn976
964
D
ED104
K84
EKD8
E84
K52
E53
73
kn963
kn973
102
kn1052
K10752
86

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45554
S45554
Ö98878
V98888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Anna-Lisa Åkerdahl Ingalill Eriksson - Inger Svensson 2NT Ö-3 10 150 18.0/0.0
Britta Sundberg - Göran Olsson Per-Erik Andersson - Britt Bergman 2NT Ö-2 10 100 16.0/2.0
Siv Lindgren - Inga-Lisa Svanstedt Ingrid Wahlberg - Bernt Strömberg 1NT V-1 9 50 11.0/7.0
Staffan Lindeborg - Eva Ribbenberg Hans Selling - Fritiof Modig 2NT V-1 6 50 11.0/7.0
Kerstin Andersson - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Marianne Norström 3NT V-1 D 50 11.0/7.0
Lennart Sohlin - Eivor Örlefors Lennart Wiklund - Gunnel Modig 2 V-1 D 50 11.0/7.0
Per Sandberg - Björn Backlund Bengt Eldered - Jan Söderberg 1NT V+1 6 -120 6.0/12.0
Torbjörn Larsson - Agneta Danielsson Said Eliasson - Bertil Häggström 2 V+1 D -140 4.0/14.0
Ylva Papp - Åke Åberg Ulla Berglund - Margareta Sandberg 2 N-4 7 -200 2.0/16.0
Torsten Stier - Inger Olsson Jeanette Jensen - Anneli Sagersten 3NT Ö= 5 -400 0.0/18.0
Kerstin Selin - Ann-Marie Norbäck     - -/8.0