Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-03-07 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-03-07

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Nord giv
ingen i zon
ED32
kn
9752
9642
kn
D10752
kn104
Ekn53
K9765
K863
E6
K10
1084
E94
KD83
D87

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N57254
S57254
Ö861178
V861178
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 V-1 9 50 19.0/1.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Liz Callbo - Roger Edholm 4 Ö-1 K 50 19.0/1.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Siv Lindgren - Eivor Örlefors 1NT V+1 2 -120 15.0/5.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 1NT V+1 4 -120 15.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 V= 9 -140 10.0/10.0
Inger Olsson - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö+1 K -140 10.0/10.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö= D -140 10.0/10.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 V+1 5 -170 5.0/15.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V+1 6 -170 5.0/15.0
Lena Becksén - Hans Selling Inger Byström - Bo Byléhn 2NT S-4 Kn -200 2.0/18.0
Agneta Danielsson - Lena Svensson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT V= 9 -400 0.0/20.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - 6.5/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Öst giv
N-S i zon
98
108754
EK853
2
D1076542

1096
K109
EKkn3
Dkn96
D74
E7

EK32
kn2
Dkn86543

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N97924
S97924
Ö453119
V453119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 Ö+3 K -200 20.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 V+1 K -450 11.0/9.0
Inger Olsson - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö+1 D -450 11.0/9.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V+1 K -450 11.0/9.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 Ö+1 E -450 11.0/9.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 Ö+1 E -450 11.0/9.0
Lena Becksén - Hans Selling Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+1 K -450 11.0/9.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 4 V+1 2 -450 11.0/9.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lars Olsson - Kurt Norström 4 V+1 E -450 11.0/9.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Liz Callbo - Roger Edholm 4 Ö+2 E -480 2.0/18.0
Agneta Danielsson - Lena Svensson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5D S-2 5 -500 0.0/20.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - 6.5/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Syd giv
Ö-V i zon
EK983
Kkn6
7
Dkn83
kn7
432
Dkn842
E52
5
ED985
1095
10764
D10642
107
EK63
K9

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N866108
S866108
Ö46633
V46633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Lena Svensson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 S+2 E 480 20.0/0.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S+1 E 450 18.0/2.0
Inger Olsson - Marianne Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N= 8 420 11.0/9.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Bo Byléhn 4 S= 4 420 11.0/9.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S= D 420 11.0/9.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S= 2 420 11.0/9.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 S= D 420 11.0/9.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S= E 420 11.0/9.0
Lena Becksén - Hans Selling Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 S+2 D 200 4.0/16.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 5 S-1 D -50 1.0/19.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 S-1 D -50 1.0/19.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 9.8/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Väst giv
alla i zon
D102
E7
kn9753
1084
EK
Kkn9852
D
Kkn95
kn98643
104
E6
D72
75
D63
K10842
E63

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N27235
S37346
Ö1061096
V1061096
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Marianne Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 V-1 3 100 19.0/1.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 5 Ö-1 E 100 19.0/1.0
Liz Callbo - Roger Edholm Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 V+1 5 -140 14.0/6.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 V+1 4 -140 14.0/6.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V+1 3 -140 14.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 3 Ö+1 4 -170 10.0/10.0
Agneta Danielsson - Lena Svensson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 V+2 E -200 8.0/12.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Byström - Bo Byléhn 4 V= 7 -620 5.0/15.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V= D -620 5.0/15.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö+1 2 -630 2.0/18.0
Lena Becksén - Hans Selling Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 V+1 7 -650 0.0/20.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 9.8/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Nord giv
N-S i zon
K103
9743
D32
1098
ED6
Dkn102
kn107
kn74
kn54
K8
98654
KD3
9872
E65
EK
E652

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N75676
S75676
Ö67767
V67767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Torsten Stier - Rolf Nyberg 1NT S+1 6 120 20.0/0.0
Lena Becksén - Hans Selling Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1NT S= 10 90 17.0/3.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Inger Olsson - Marianne Norström 1NT S= D 90 17.0/3.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT Ö-1 2 50 14.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT Ö= 9 -90 11.0/9.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Inger Byström - Bo Byléhn 1NT Ö= 9 -90 11.0/9.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 N-1 K -100 4.0/16.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT S-1 D -100 4.0/16.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 1NT S-1 D -100 4.0/16.0
Agneta Danielsson - Lena Svensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT S-1 D -100 4.0/16.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1 S-1 2 -100 4.0/16.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - -/10.1

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Öst giv
Ö-V i zon
D7
EK3
D10942
KD5
K3
kn1087652
K85
7
Ekn10964
D
63
8632
852
94
Ekn7
Ekn1094

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N99557
S99557
Ö33875
V33875
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 N+1 E 130 19.0/1.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S= K 130 19.0/1.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 V-1 5 100 15.0/5.0
Agneta Danielsson - Lena Svensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö-1 E 100 15.0/5.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Inger Olsson - Marianne Norström 4 S-1 K -50 12.0/8.0
Lars Olsson - Kurt Norström Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT N-2 4 -100 9.0/11.0
Lena Becksén - Hans Selling Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5 N-2 D -100 9.0/11.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 2 Ö= E -110 4.0/16.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö= 9 -110 4.0/16.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö= Kn -110 4.0/16.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3D Ö= E -730 0.0/20.0
Liz Callbo - Roger Edholm     - -/10.1

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Syd giv
alla i zon
E
ED10853
K2
E963
10653
kn2
D86
kn1082
Dkn92
74
kn10975
54
K874
K96
E43
KD7

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N12913913
S12913913
Ö14020
V14020
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Lena Becksén - Hans Selling 7NT S= 2 2220 20.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 7 S= Kn 2210 17.0/3.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Agneta Danielsson - Lena Svensson 7 N= D 2210 17.0/3.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6NT S+1 Kn 1470 14.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Bo Byléhn 6 S+1 Kn 1460 9.0/11.0
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 6 N+1 Kn 1460 9.0/11.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margareta Sandberg - Per Sandberg 6 S+1 8 1460 9.0/11.0
Liz Callbo - Roger Edholm Torsten Stier - Rolf Nyberg 6 S+1 6 1460 9.0/11.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S+3 Kn 710 2.0/18.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 N+3 Kn 710 2.0/18.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Inger Olsson - Marianne Norström 4 N+3 5 710 2.0/18.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren     - 13.1/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Väst giv
ingen i zon
K8754
KDkn87
E9
8
kn103
E32
KD84
1073
962
105
1075
Kkn965
ED
964
kn632
ED42

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N79121210
S79121211
Ö64111
V64111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT S+3 3 490 19.0/1.0
Liz Callbo - Roger Edholm Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT S+3 8 490 19.0/1.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 N+2 5 480 16.0/4.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N+1 10 450 12.0/8.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N+1 Kn 450 12.0/8.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Lena Becksén - Hans Selling 4 N+1 9 450 12.0/8.0
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 4 N= 6 420 8.0/12.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT S= 4 400 6.0/14.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Inger Olsson - Marianne Norström 2NT S+4 8 240 4.0/16.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Agneta Danielsson - Lena Svensson 3NT S-1 10 -50 2.0/18.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT S-2 K -100 0.0/20.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren     - 13.1/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Nord giv
Ö-V i zon
E942
EKD72
kn2
65
1073
1085
9543
EK10
KD65
3
ED
Dkn8432
kn8
kn964
K10876
97

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N38946
S38946
Ö105476
V105476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 N= 8 140 19.0/1.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg 2 N+1 E 140 19.0/1.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö-1 Kn 100 15.0/5.0
Liz Callbo - Roger Edholm Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 5 Ö-1 4 100 15.0/5.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 N-1 2 -50 10.0/10.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Inger Byström - Bo Byléhn 3 N-1 D -50 10.0/10.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-1 D -50 10.0/10.0
Lars Olsson - Kurt Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N-2 2 -100 6.0/14.0
Inger Olsson - Marianne Norström Agneta Danielsson - Lena Svensson 3 Ö+1 8 -130 4.0/16.0
Lena Becksén - Hans Selling Siv Lindgren - Eivor Örlefors 5D N-3 E -500 2.0/18.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 Ö= 6 -600 0.0/20.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg     - 9.9/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Öst giv
alla i zon
K974
D1054
EK83
6
1052
K
109764
kn1075
D3
kn983
Dkn52
ED3
Ekn86
E762

K9842

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N10710119
S10710119
Ö36314
V36214
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 N+2 3 680 20.0/0.0
Liz Callbo - Roger Edholm Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 4 S+1 6 650 18.0/2.0
Lars Olsson - Kurt Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S= 10 620 15.0/5.0
Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N= D 620 15.0/5.0
Inger Olsson - Marianne Norström Agneta Danielsson - Lena Svensson 2D Ö-2 9 500 12.0/8.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg 3 N= E 140 10.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N-1 D -100 6.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S-1 7 -100 6.0/14.0
Lena Becksén - Hans Selling Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 S-1 6 -100 6.0/14.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Inger Byström - Bo Byléhn 4 N-2 D -200 1.0/19.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 S-2 4 -200 1.0/19.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg     - 9.9/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Syd giv
ingen i zon
kn872
Dkn9652
87
5
EK105
EK4
106
Kkn76
D4
103
KD9542
E83
963
87
Ekn3
D10942

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N22532
S22532
Ö111081011
V111081011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 6NT V-2 2 100 20.0/0.0
Inger Olsson - Marianne Norström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT V-1 5 50 18.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3NT V= D -400 13.0/7.0
Liz Callbo - Roger Edholm Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT V= 6 -400 13.0/7.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V= 5 -400 13.0/7.0
Inger Byström - Bo Byléhn Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V= D -400 13.0/7.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT V+1 5 -430 6.0/14.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT V+1 D -430 6.0/14.0
Agneta Danielsson - Lena Svensson Lena Becksén - Hans Selling 3NT V+1 5 -430 6.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT V+2 2 -460 1.0/19.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 3NT Ö+2 2 -460 1.0/19.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 11.8/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Väst giv
N-S i zon
Ekn108
5
10863
kn982
D542
Kkn4
ED2
K65
973
63
975
ED1074
K6
ED109872
Kkn4
3

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N56864
S56864
Ö74478
V74478
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Lena Svensson Lena Becksén - Hans Selling 4D S= 4 790 20.0/0.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 V-3 5 150 18.0/2.0
Inger Olsson - Marianne Norström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S+1 E 140 12.0/8.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 S= 5 140 12.0/8.0
Liz Callbo - Roger Edholm Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S+1 2 140 12.0/8.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 S= 4 140 12.0/8.0
Inger Byström - Bo Byléhn Lars Olsson - Kurt Norström 3 S= 2 140 12.0/8.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 3 S-1 5 -100 4.0/16.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N-1 E -100 4.0/16.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 S-1 K -100 4.0/16.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2NT V= 8 -120 0.0/20.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 11.8/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Nord giv
alla i zon
kn84
D10
ED543
K103
10963
76
K108
ED85
EKD75
kn954
92
74
2
EK832
kn76
kn962

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N89856
S89856
Ö53487
V53587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 Ö-2 E 200 19.0/1.0
Inger Olsson - Marianne Norström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö-2 E 200 19.0/1.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg 2 N+3 E 150 16.0/4.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1 N+3 E 130 14.0/6.0
Inger Byström - Bo Byléhn Liz Callbo - Roger Edholm 1NT N+1 E 120 12.0/8.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Lena Svensson 2 N+1 K 110 10.0/10.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 3 Ö-1 E 100 8.0/12.0
Lena Becksén - Hans Selling Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N= E 90 6.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT N-1 K -100 4.0/16.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 Ö= Kn -110 2.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö= E -140 0.0/20.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - 10.2/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Öst giv
ingen i zon
E75
974
EK83
1092
kn3
D6
D9542
ED75
KD9864
K10
kn7
643
102
Ekn8532
106
Kkn8

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N66958
S66958
Ö67484
V67484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Hans Selling Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S= E 420 19.0/1.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S= E 420 19.0/1.0
Inger Byström - Bo Byléhn Liz Callbo - Roger Edholm 4D Ö-2 E 300 16.0/4.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 N= 4 140 12.0/8.0
Inger Olsson - Marianne Norström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S= Kn 140 12.0/8.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Lena Svensson 3 N= Kn 140 12.0/8.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö-1 E 50 8.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 2 Ö= 10 -110 4.0/16.0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg 2 Ö= 8 -110 4.0/16.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 Ö= 2 -110 4.0/16.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 3 Ö= E -140 0.0/20.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - 10.2/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Syd giv
N-S i zon
103
Dkn1072
kn42
kn54
K6
E65
EK1073
D98
875
93
D965
E1076
EDkn942
K84
8
K32

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33884
S33884
Ö1010558
V1010558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 S+1 E 170 20.0/0.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 S+1 E 140 18.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S= E 110 15.0/5.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lars Olsson - Kurt Norström 2 S= E 110 15.0/5.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 V-1 10 50 12.0/8.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 V= 10 -110 9.0/11.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 V= 10 -110 9.0/11.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Byström - Bo Byléhn 2NT V= 10 -120 6.0/14.0
Lena Becksén - Hans Selling Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 V+1 10 -130 3.0/17.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Agneta Danielsson - Lena Svensson 3 V+1 10 -130 3.0/17.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liz Callbo - Roger Edholm 1NT V+2 10 -150 0.0/20.0
Inger Olsson - Marianne Norström     - 11.4/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Väst giv
Ö-V i zon
D743
EKkn
KD103
E4
EK86
1097
964
986
10952
D6
E852
Kkn10
kn
85432
kn7
D7532

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1081078
S1081078
Ö35364
V35364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Byström - Bo Byléhn 4 S= E 420 20.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N+3 E 200 17.0/3.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V-2 E 200 17.0/3.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lars Olsson - Kurt Norström 1NT N+2 5 150 14.0/6.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Torsten Stier - Rolf Nyberg 1 N+2 10 110 12.0/8.0
Lena Becksén - Hans Selling Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1 N+1 6 90 9.0/11.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1 N+1 6 90 9.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 S-1 E -50 3.0/17.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1 N-1 3 -50 3.0/17.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Agneta Danielsson - Lena Svensson 3NT N-1 5 -50 3.0/17.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liz Callbo - Roger Edholm 4 S-1 E -50 3.0/17.0
Inger Olsson - Marianne Norström     - 11.4/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Nord giv
ingen i zon
kn73
KD
D43
Ekn973
EKD105
E94
K65
106
982
105
Ekn1098
K42
64
kn87632
72
D85

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N51611
S51611
Ö71271211
V71271211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT V-1 9 50 20.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S-1 E -50 17.0/3.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 S-1 E -50 17.0/3.0
Inger Byström - Bo Byléhn Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1NT N-2 2 -100 14.0/6.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 V+1 K -140 11.0/9.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 V+1 K -140 11.0/9.0
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 3 V+1 K -170 7.0/13.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 V+1 K -170 7.0/13.0
Liz Callbo - Roger Edholm Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V+2 K -200 4.0/16.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Inger Olsson - Marianne Norström 4 V+1 3 -450 2.0/18.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Lena Svensson 4 V+2 K -480 0.0/20.0
Lena Becksén - Hans Selling     - 8.0/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Öst giv
N-S i zon
872
kn10962
Kkn2
95
KD54
ED
7
KD10876
E963
875
D103
E42
kn10
K43
E98654
kn3

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N15501
S15501
Ö12771211
V12771211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 V+1 2 -150 20.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 Ö+3 3 -200 18.0/2.0
Liz Callbo - Roger Edholm Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 Ö+3 E -230 14.0/6.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 Ö+3 E -230 14.0/6.0
Inger Byström - Bo Byléhn Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 Ö+3 E -230 14.0/6.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö+4 Kn -260 9.0/11.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 Ö+4 Kn -260 9.0/11.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Inger Olsson - Marianne Norström 4 Ö= E -420 6.0/14.0
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 Ö+1 E -450 4.0/16.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3NT V+2 Kn -460 2.0/18.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Lena Svensson 4 Ö+2 Kn -480 0.0/20.0
Lena Becksén - Hans Selling     - 8.0/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Syd giv
Ö-V i zon
983
kn10832
kn72
D7
E1076
9
EK865
K32
D542
EK7
D1094
105
Kkn
D654
3
Ekn9864

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N72722
S72722
Ö6116119
V6116119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 N+3 D 230 20.0/0.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 N-2 D -100 18.0/2.0
Inger Byström - Bo Byléhn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V= D -140 16.0/4.0
Inger Olsson - Marianne Norström Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 3 V+2 D -150 14.0/6.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö= E -620 11.0/9.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Lena Becksén - Hans Selling 4 V= 3 -620 11.0/9.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 Ö+1 E -650 4.0/16.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Agneta Danielsson - Lena Svensson 4 Ö+1 Kn -650 4.0/16.0
Liz Callbo - Roger Edholm Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 Ö+1 E -650 4.0/16.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö+1 E -650 4.0/16.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö+1 E -650 4.0/16.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - -/11.4

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Väst giv
alla i zon
E942
E5
kn8762
D7
K8
962
K93
K8543
Dkn1075
7
ED54
E92
63
KDkn10843
10
kn106

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N33938
S33938
Ö99495
V99495
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Roger Edholm Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4D Ö-1 K 200 20.0/0.0
Lars Olsson - Kurt Norström Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 S= K 140 18.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S-1 8 -100 11.0/9.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S-1 K -100 11.0/9.0
Inger Olsson - Marianne Norström Anneli Sagersten - Lennart Wiklund 4 S-1 K -100 11.0/9.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Agneta Danielsson - Lena Svensson 4 S-1 K -100 11.0/9.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S-1 K -100 11.0/9.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 S-1 8 -100 11.0/9.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Lena Becksén - Hans Selling 2NT Ö+2 K -180 4.0/16.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S-2 K -200 2.0/18.0
Inger Byström - Bo Byléhn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3D Ö= K -730 0.0/20.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - -/11.4

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Nord giv
N-S i zon
1073
4
Dkn108432
43
EK9865
D98
E5
E7
kn4
E10
976
kn108652
D2
Kkn76532
K
KD9

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N27633
S27633
Ö1067109
V106799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Byström - Bo Byléhn 3D S+2 K 1070 20.0/0.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 V-2 4 100 18.0/2.0
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Lena Svensson 4 V-1 4 50 14.0/6.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V-1 4 50 14.0/6.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Inger Olsson - Marianne Norström 4 V-1 4 50 14.0/6.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 N-1 Kn -100 10.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 V= 4 -140 6.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 V= 4 -140 6.0/14.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 V= 4 -140 6.0/14.0
Liz Callbo - Roger Edholm Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 S-2 E -200 1.0/19.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Lena Becksén - Hans Selling 3 S-2 E -200 1.0/19.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg     - -/9.5

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Öst giv
Ö-V i zon
K52
D5
EKD8
K652
D87643
K94
53
kn8
E10
kn87632
kn106
104
kn9
E10
9742
ED973

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N11116610
S11116611
Ö22772
V22772
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT N+2 2 460 19.0/1.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Inger Olsson - Marianne Norström 3NT N+2 2 460 19.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT N+1 2 430 13.0/7.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N+1 3 430 13.0/7.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT S+1 9 430 13.0/7.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Lena Becksén - Hans Selling 3NT S+1 4 430 13.0/7.0
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Lena Svensson 5 N= E 400 7.0/13.0
Liz Callbo - Roger Edholm Siv Lindgren - Eivor Örlefors 5 S= 4 400 7.0/13.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 4 S+2 K 170 3.0/17.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N+4 E 170 3.0/17.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Inger Byström - Bo Byléhn 3 V= 4 -140 0.0/20.0
Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg     - -/9.5

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Syd giv
alla i zon
kn2
KD1086542
985
D754
7
E762
Dkn43
E8
3
K103
EK98762
K10963
Ekn9
Dkn4
105

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N221073
S221073
Ö118365
V119365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5 N= E 650 20.0/0.0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 N= E 620 17.0/3.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N= E 620 17.0/3.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 6 Ö-2 E 200 14.0/6.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg 4 N-1 E -100 11.0/9.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lars Olsson - Kurt Norström 5 N-1 E -100 11.0/9.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 5 N-2 K -200 8.0/12.0
Inger Olsson - Marianne Norström Inger Byström - Bo Byléhn 6 N-3 E -300 6.0/14.0
Liz Callbo - Roger Edholm Agneta Danielsson - Lena Svensson 5 Ö= E -600 3.0/17.0
Lena Becksén - Hans Selling Margareta Sandberg - Per Sandberg 5 Ö= 6 -600 3.0/17.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6 Ö= E -1370 0.0/20.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 7.3/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.03.07

Väst giv
ingen i zon
1062
Kkn109764
Dkn5
D53
E85
E103
E986
Kkn74
32
7
KD10543
E98
D
K98642
kn72

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N28822
S28822
Ö114488
V114498
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Siv Lindgren - Eivor Örlefors 5 N= K 450 20.0/0.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Ingegerd Backlund - Ingrid Wahlberg 4 Ö-1 D 50 18.0/2.0
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Yngve Sundberg - Lars-Anders Svensson 1NT V= 4 -90 16.0/4.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 V+1 Kn -150 12.0/8.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 V+2 Kn -150 12.0/8.0
Lena Becksén - Hans Selling Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V+1 10 -150 12.0/8.0
Inger Olsson - Marianne Norström Inger Byström - Bo Byléhn 5D N-2 7 -300 8.0/12.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 V= K -400 4.0/16.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lars Olsson - Kurt Norström 5 V= 10 -400 4.0/16.0
Anneli Sagersten - Lennart Wiklund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 Ö= D -400 4.0/16.0
Liz Callbo - Roger Edholm Agneta Danielsson - Lena Svensson 3NT V+2 9 -460 0.0/20.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 7.3/-