Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2019-02-07 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2019-02-07

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Nord giv
ingen i zon
KDkn94
6532
D6
kn2
32
D1094
E104
K743
106
E
K9873
ED1095
E875
Kkn87
kn52
86

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33665
S33665
Ö1010768
V1010768
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 Ö-1 K 50 22/0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Hans Selling - Tom Emanuelz 3 N-1 E -50 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 Ö= 8 -90 18/4
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Elisabeth Åström - Egon Bohman 3 N-2 E -100 14/8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N-2 E -100 14/8
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Inger Olsson - Marianne Norström 3 N-2 5 -100 14/8
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 Ö= E -130 7/15
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö= E -130 7/15
Lena Becksén - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö+1 7 -130 7/15
Nils Wänglund - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö= E -130 7/15
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 Ö+3 7 -150 2/20
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 Ö+1 8 -420 0/22

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Öst giv
N-S i zon
E942
Kkn104
765
K9
kn7
952
EKkn4
7642
KD10653
83
1098
D3
8
ED76
D32
Ekn1085

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N1081059
S10811510
Ö35183
V35183
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N+1 K 650 20/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N+1 K 650 20/2
Nils Wänglund - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N+1 K 650 20/2
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Hans Selling - Tom Emanuelz 4 N= 10 620 16/6
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Inger Olsson - Marianne Norström 3 N+2 D 200 13/9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 N+2 K 200 13/9
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2NT N+1 K 150 10/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 Ö-2 E 100 7/15
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Elisabeth Åström - Egon Bohman 4 Ö-2 E 100 7/15
Lena Becksén - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N-1 K -100 4/18
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 Ö= 5 -110 1/21
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 Ö= 5 -110 1/21

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Syd giv
Ö-V i zon
109652
642
E54
E6
EDkn8743
E1083

107
K
KD97
D9763
kn94

kn5
Kkn1082
KD8532

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N99235
S99235
Ö3310103
V3310103
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V-1 E 100 20/2
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 V-1 E 100 20/2
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V-1 E 100 20/2
Inger Olsson - Marianne Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 V= E -140 15/7
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 V= E -140 15/7
Gunnel Modig - Britt Bergman Yngve Sundberg - Leif Persson 3 V+1 E -170 10/12
Nils Wänglund - Bert Hellström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V+1 E -170 10/12
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V+2 E -170 10/12
Lena Becksén - Bertil Häggström Elisabeth Åström - Egon Bohman 5D S-2 E -300 6/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V= E -620 3/19
Hans Selling - Tom Emanuelz Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V= E -620 3/19
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Margareta Risell - Lilian Mårtensson 4D V= E -790 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Väst giv
alla i zon
E1096
K642
93
D106
K
ED1083
765
K432
Dkn53
7
EKD42
875
8742
kn95
kn108
Ekn9

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N42343
S42343
Ö910989
V910989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT V-1 E 100 21/1
Hans Selling - Tom Emanuelz Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö-1 9 100 21/1
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Margareta Risell - Lilian Mårtensson 2 Ö+1 8 -110 18/4
Gunnel Modig - Britt Bergman Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT V= 9 -600 12/10
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö= 8 -600 12/10
Nils Wänglund - Bert Hellström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT V= 6 -600 12/10
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö= 9 -600 12/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö= 2 -600 12/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+1 2 -630 3/19
Inger Olsson - Marianne Norström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT V+1 6 -630 3/19
Lena Becksén - Bertil Häggström Elisabeth Åström - Egon Bohman 3NT V+1 6 -630 3/19
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 2 -630 3/19

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Nord giv
N-S i zon
Dkn9
K863
D1095
73
K8543
E742
kn73
kn
6
Dkn9
E64
K108642
E1072
105
K82
ED95

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N68788
S78788
Ö64554
V64554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3D V-5 7 1100 22/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 3D Ö-3 10 500 20/2
Elisabeth Åström - Egon Bohman Gunnel Modig - Britt Bergman 2NT S+1 3 150 18/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT S= Kn 120 16/6
Inger Olsson - Marianne Norström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 S= Kn 110 13/9
Nils Wänglund - Bert Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 2 S= Kn 110 13/9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT N= 2 90 10/12
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S-1 Kn -100 7/15
Hans Selling - Tom Emanuelz Lena Becksén - Bertil Häggström 2 N-1 6 -100 7/15
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 V= 3 -110 4/18
Margareta Sandberg - Per Sandberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 N-2 6 -200 2/20
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 S-3 Kn -300 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Öst giv
Ö-V i zon
1084
kn643
94
kn952
KD72
85
E752
E103
Ekn93
KD10
KD
KD76
65
E972
kn10863
84

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N13311
S13311
Ö1210101212
V1210101212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 Ö+2 6 -680 20/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö+2 Kn -680 20/2
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö+2 Kn -680 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 6 V= 9 -1430 11/11
Nils Wänglund - Bert Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 6 Ö= E -1430 11/11
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6 Ö= E -1430 11/11
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 6 Ö= E -1430 11/11
Hans Selling - Tom Emanuelz Lena Becksén - Bertil Häggström 6 Ö= E -1430 11/11
Elisabeth Åström - Egon Bohman Gunnel Modig - Britt Bergman 6 Ö= 6 -1430 11/11
Inger Olsson - Marianne Norström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 6NT Ö= Kn -1440 2/20
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 6NT Ö= Kn -1440 2/20
Margareta Sandberg - Per Sandberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 6NT Ö= 3 -1440 2/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Syd giv
alla i zon
kn1065
D9743
3
Dkn4
D97

10852
E109863
EK32
E10
EKkn94
K2
84
Kkn8652
D76
75

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N21722
S21722
Ö11126118
V11126118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bertil Häggström Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3NT Ö-2 Kn 200 22/0
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT Ö-1 Kn 100 19/3
Yngve Sundberg - Leif Persson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT Ö-1 5 100 19/3
Hans Selling - Tom Emanuelz Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö+2 6 -170 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3D S-2 E -500 13/9
Inger Olsson - Marianne Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3D S-2 E -500 13/9
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 Ö+1 Kn -620 9/13
Elisabeth Åström - Egon Bohman Nils Wänglund - Bert Hellström 5 V+1 8 -620 9/13
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NTD Ö= 5 -690 6/16
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4D S-3 2 -800 4/18
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5D S-4 E -1100 2/20
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Staffan Hedman - Lennart Wiklund 6 V= D -1370 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Väst giv
ingen i zon
K6
kn2
kn1093
EDkn94
1043
D104
D862
732
kn987
E8653
K
K85
ED52
K97
E754
106

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N109788
S109789
Ö33644
V33644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bertil Häggström Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3NT S+1 4 430 22/0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S= 2 400 18/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT S= D 400 18/4
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT S= D 400 18/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT S+2 D 180 14/8
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2NT S+1 D 150 11/11
Hans Selling - Tom Emanuelz Gunnel Modig - Britt Bergman 2NT S+1 4 150 11/11
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N+1 K 130 8/14
Inger Olsson - Marianne Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 S= D 110 6/16
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 N-1 E -50 2/20
Elisabeth Åström - Egon Bohman Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT S-1 4 -50 2/20
Yngve Sundberg - Leif Persson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S-1 4 -50 2/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Nord giv
Ö-V i zon
E652
KD63
K10
843
kn109843
E2
5
EKkn2
D7
54
87642
10765
K
kn10987
EDkn93
D9

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 200
 NT
N491048
S491048
Ö84295
V84295
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S+1 5 450 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S= E 420 12/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 S= 5 420 12/10
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S= E 420 12/10
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Risell - Lilian Mårtensson 4 N= 7 420 12/10
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S= E 420 12/10
Agneta Danielsson - Ylva Papp Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S= 5 420 12/10
Nils Wänglund - Bert Hellström Hans Selling - Tom Emanuelz 4 S= E 420 12/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Bertil Häggström 4 N= 8 420 12/10
Yngve Sundberg - Leif Persson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 S= E 420 12/10
Inger Olsson - Marianne Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 N-1 D -50 1/21
Elisabeth Åström - Egon Bohman Lars Olsson - Kurt Norström 4 N-1 7 -50 1/21

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Öst giv
alla i zon
8643
EKDkn
kn96
65
KD
862
E1072
Ekn42
Ekn5
1053
853
KD93
10972
974
KD4
1087

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N45675
S45675
Ö87668
V87668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V-1 E 100 17/5
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 V-1 K 100 17/5
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 V-1 K 100 17/5
Nils Wänglund - Bert Hellström Hans Selling - Tom Emanuelz 3 V-1 K 100 17/5
Elisabeth Åström - Egon Bohman Lars Olsson - Kurt Norström 3 V-1 E 100 17/5
Yngve Sundberg - Leif Persson Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3 V-1 K 100 17/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 V= E -90 9/13
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 V= K -90 9/13
Inger Olsson - Marianne Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V+1 E -110 6/16
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Risell - Lilian Mårtensson 1NT Ö+1 7 -120 3/19
Agneta Danielsson - Ylva Papp Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT Ö+1 10 -120 3/19
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Bertil Häggström 3 N-3 K -300 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Syd giv
ingen i zon
5
EDkn93
65
98732
104
876
K108732
K5
EK93
K4
ED4
Ekn64
Dkn8762
1052
kn9
D10

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N41541
S41541
Ö8127912
V8127912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Hans Selling - Tom Emanuelz 3NT V-2 9 100 22/0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 Ö-1 10 50 20/2
Gunnel Modig - Britt Bergman Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 V+1 5 -420 17/5
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Elisabeth Åström - Egon Bohman 5 V+1 E -420 17/5
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Margareta Sandberg - Per Sandberg 3NT Ö+2 D -460 12/10
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö+2 D -460 12/10
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Olsson - Marianne Norström 3NT Ö+2 2 -460 12/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö+3 6 -490 5/17
Lena Becksén - Bertil Häggström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT Ö+3 8 -490 5/17
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT Ö+3 6 -490 5/17
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+3 D -490 5/17
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT Ö+4 8 -520 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Väst giv
N-S i zon
kn4
D74
E9763
E98
D98652
8
5
K5432

E10653
Dkn10842
107
EK1073
Kkn92
K
Dkn6

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N779911
S779911
Ö45442
V45442
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT N+2 D 660 22/0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Olsson - Marianne Norström 3NT N+1 7 630 20/2
Gunnel Modig - Britt Bergman Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N= D 600 18/4
Lars Olsson - Kurt Norström Hans Selling - Tom Emanuelz 2 S= 8 110 15/7
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Elisabeth Åström - Egon Bohman 2 S= 5 110 15/7
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 S-1 3 -100 12/10
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Margareta Sandberg - Per Sandberg 6NT N-2 D -200 9/13
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 S-2 5 -200 9/13
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S-3 2 -300 4/18
Lena Becksén - Bertil Häggström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S-3 8 -300 4/18
Margareta Risell - Lilian Mårtensson Nils Wänglund - Bert Hellström 3 S-3 5 -300 4/18
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4D S-2 5 -500 0/22

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Nord giv
alla i zon
kn1097
109762
ED
73
D2
5
K432
EDkn982
K85
KD4
kn1075
K64
E643
Ekn83
986
105

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N44986
S44986
Ö89447
V89447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bertil Häggström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N= K 140 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Elisabeth Åström - Egon Bohman 5 V-1 Kn 100 17/5
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö-1 3 100 17/5
Hans Selling - Tom Emanuelz Siv Lindgren - Eivor Örlefors 5 V-1 D 100 17/5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2NT Ö-1 8 100 17/5
Lars Olsson - Kurt Norström Margareta Risell - Lilian Mårtensson 2 Ö= 5 -90 12/10
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 Ö= 10 -110 8/14
Gunnel Modig - Britt Bergman Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö= 10 -110 8/14
Nils Wänglund - Bert Hellström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö= 10 -110 8/14
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT Ö= 3 -600 4/18
Inger Olsson - Marianne Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT Ö+1 8 -630 1/21
Yngve Sundberg - Leif Persson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 3 -630 1/21

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Öst giv
ingen i zon
D62
8765
D9875
K
kn5
Kkn1042
104
ED86
K
D93
Ekn3
kn97542
E1098743
E
K62
103

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N292106
S292106
Ö1031035
V1031035
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S+2 10 480 21/1
Nils Wänglund - Bert Hellström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S+2 4 480 21/1
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N+1 E 450 18/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Elisabeth Åström - Egon Bohman 4 S= E 420 14/8
Inger Olsson - Marianne Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S= K 420 14/8
Hans Selling - Tom Emanuelz Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 S= E 420 14/8
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 S+2 4 200 10/12
Gunnel Modig - Britt Bergman Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 S+2 10 170 7/15
Lars Olsson - Kurt Norström Margareta Risell - Lilian Mårtensson 2 S+2 2 170 7/15
Yngve Sundberg - Leif Persson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6 Ö-1 E 50 4/18
Lena Becksén - Bertil Häggström Margareta Sandberg - Per Sandberg 5 S-1 E -50 2/20
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 V= D -400 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Syd giv
N-S i zon
E652
K1082
Ekn5
D2
Kkn3
74
D10973
E63
D1084
Dkn963
42
kn10
97
E5
K86
K98754

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N1197810
S1197710
Ö24552
V24652
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Elisabeth Åström - Egon Bohman 3NT N+3 9 690 22/0
Lena Becksén - Bertil Häggström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT N+2 D 660 20/2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT N= D 600 18/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Hans Selling - Tom Emanuelz 2NT N+4 6 240 16/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT S+4 3 210 14/8
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Sandberg - Per Sandberg 2NT N+2 3 180 12/10
Yngve Sundberg - Leif Persson Inger Olsson - Marianne Norström 3 S+2 10 150 10/12
Lars Olsson - Kurt Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 S+1 3 110 8/14
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö-2 E 100 6/16
Nils Wänglund - Bert Hellström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT S= 3 90 4/18
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT N-1 4 -100 2/20
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Margareta Risell - Lilian Mårtensson 2 N-2 4 -200 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Väst giv
Ö-V i zon
D5
954
10975
10654
Kkn32
E10876
K3
32
1064
kn3
EDkn842
K7
E987
KD2
6
EDkn98

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N93353
S93453
Ö38768
V38767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V-3 5 300 22/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Elisabeth Åström - Egon Bohman 3 N+1 Kn 130 19/3
Yngve Sundberg - Leif Persson Inger Olsson - Marianne Norström 3 S+1 3 130 19/3
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Hans Selling - Tom Emanuelz 3 S= 10 110 16/6
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Margareta Risell - Lilian Mårtensson 2 V-1 4 100 13/9
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö-1 E 100 13/9
Gunnel Modig - Britt Bergman Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 S-1 K -50 9/13
Lena Becksén - Bertil Häggström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 N-1 D -50 9/13
Nils Wänglund - Bert Hellström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö= K -130 6/16
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2D Ö+2 K -580 4/18
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT Ö= Kn -600 2/20
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT Ö+2 K -660 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Nord giv
ingen i zon
kn5
3
E109752
Ekn82
1084
984
D83
10975
7632
EKDkn62
K
63
EKD9
1075
kn64
KD4

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N10116117
S10116117
Ö21724
V21724
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 N+1 K 420 21/1
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lena Becksén - Bertil Häggström 5 N+1 E 420 21/1
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 N= E 400 17/5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Hans Selling - Tom Emanuelz 5 N= E 400 17/5
Agneta Danielsson - Ylva Papp Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N+1 K 150 13/9
Nils Wänglund - Bert Hellström Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 N+1 E 150 13/9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3 N+1 E 130 10/12
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö-1 E 50 8/14
Lars Olsson - Kurt Norström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S-1 9 -50 4/18
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Gunnel Modig - Britt Bergman 2 S-1 8 -50 4/18
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Staffan Hedman - Lennart Wiklund 5 N-1 K -50 4/18
Inger Olsson - Marianne Norström Elisabeth Åström - Egon Bohman 5D N-1 E -100 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Öst giv
N-S i zon
E4
kn1092
9
EK10532
K652
KD
ED873
Dkn
kn98
865
K10652
94
D1073
E743
kn4
876

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N1051178
S1051178
Ö28265
V28265
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Yngve Sundberg - Leif Persson 4D V-4 9 800 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3NT V-6 E 300 20/2
Nils Wänglund - Bert Hellström Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N+1 2 130 18/4
Inger Olsson - Marianne Norström Elisabeth Åström - Egon Bohman 3 V-1 E 50 13/9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Hans Selling - Tom Emanuelz 3 V-1 K 50 13/9
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 V-1 K 50 13/9
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lena Becksén - Bertil Häggström 3 V-1 E 50 13/9
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V= E -90 6/16
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Gunnel Modig - Britt Bergman 2 V= E -90 6/16
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V= K -90 6/16
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 N-1 K -100 1/21
Lars Olsson - Kurt Norström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 N-1 K -100 1/21

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Syd giv
Ö-V i zon
10643
EK9
109
ED62
kn9
Dkn87
Kkn65
Kkn3
E875
632
D72
1054
KD2
1054
E843
987

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N98898
S98898
Ö45544
V45544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 Ö-3 K 300 22/0
Inger Olsson - Marianne Norström Hans Selling - Tom Emanuelz 2NT V-2 2 200 19/3
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 V-2 10 200 19/3
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT N+2 6 150 15/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Margareta Risell - Lilian Mårtensson 1NT S+2 6 150 15/7
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Leif Persson 1NT S+1 Kn 120 11/11
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lena Becksén - Bertil Häggström 2NT N= 6 120 11/11
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Nils Wänglund - Bert Hellström 2 S= 5 110 8/14
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT Ö-1 2 100 6/16
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 N= E 90 4/18
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 S-1 3 -50 1/21
Agneta Danielsson - Ylva Papp Elisabeth Åström - Egon Bohman 2 N-1 Kn -50 1/21

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Väst giv
alla i zon
874
K1052
kn106
872
Kkn105
974
D742
kn9
ED2
EDkn63
8
ED106
963
8
EK953
K543

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N35222
S35122
Ö98111110
V97111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3 Ö-3 K 300 22/0
Inger Olsson - Marianne Norström Hans Selling - Tom Emanuelz 4 Ö-1 E 100 17/5
Agneta Danielsson - Ylva Papp Elisabeth Åström - Egon Bohman 4 Ö-1 E 100 17/5
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V-1 Kn 100 17/5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lena Becksén - Bertil Häggström 4 Ö-1 E 100 17/5
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 1 Ö+2 E -140 12/10
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 Ö+2 K -170 10/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Leif Persson 4 Ö= E -620 5/17
Gunnel Modig - Britt Bergman Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö= E -620 5/17
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö= E -620 5/17
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Nils Wänglund - Bert Hellström 4 Ö= E -620 5/17
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö+1 E -650 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Nord giv
N-S i zon
943

Kkn762
E5432
862
Dkn10432
843
D
EKD107
EK8
D95
96
kn5
9765
E10
Kkn1087

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N1110222
S1110222
Ö03966
V03963
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Nils Wänglund - Bert Hellström 5 Ö-6 E 300 22/0
Lena Becksén - Bertil Häggström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö-4 E 200 20/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Elisabeth Åström - Egon Bohman 3 Ö-3 E 150 18/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1 Ö-2 9 100 16/6
Margareta Sandberg - Per Sandberg Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2 Ö= 7 -110 13/9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Modig - Britt Bergman 1 Ö+1 7 -110 13/9
Inger Olsson - Marianne Norström Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3 V= 6 -140 8/14
Agneta Danielsson - Ylva Papp Hans Selling - Tom Emanuelz 1 Ö+2 E -140 8/14
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö= E -140 8/14
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1 Ö+3 Kn -170 4/18
Lars Olsson - Kurt Norström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT V+3 6 -490 2/20
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5D S-4 8 -1100 0/22

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Öst giv
Ö-V i zon
E106
EK8
K5
Ekn1082
72
kn10953
973
D64
KD
D42
Ekn42
K973
kn98543
76
D1086
5

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N886119
S886119
Ö44623
V44623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5 S= 9 450 18/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S+1 3 450 18/4
Agneta Danielsson - Ylva Papp Hans Selling - Tom Emanuelz 4 S+1 9 450 18/4
Lena Becksén - Bertil Häggström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S+1 Kn 450 18/4
Anneli Sagersten - Björn Backlund Nils Wänglund - Bert Hellström 4 S+1 3 450 18/4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT N= 4 400 12/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Elisabeth Åström - Egon Bohman 2 Ö-3 5 300 10/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö-2 5 200 6/16
Inger Olsson - Marianne Norström Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3 S+2 Kn 200 6/16
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Yngve Sundberg - Leif Persson 2 S+3 9 200 6/16
Lars Olsson - Kurt Norström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 N= E 110 2/20
Margareta Sandberg - Per Sandberg Siv Lindgren - Eivor Örlefors 2 N= K 90 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Syd giv
alla i zon
EDkn10
D109
D9
D954
9
Ekn54
kn85
E8762
K853
K863
1064
103
7642
72
EK732
Kkn

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N89689
S89689
Ö54644
V54744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bertil Häggström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT N+1 10 630 22/0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT N= 3 600 18/4
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Elisabeth Åström - Egon Bohman 3NT N= 3 600 18/4
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3NT N= 3 600 18/4
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT S+3 3 180 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 N= 10 140 8/14
Agneta Danielsson - Ylva Papp Margareta Risell - Lilian Mårtensson 2 N+1 3 140 8/14
Nils Wänglund - Bert Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N+1 10 140 8/14
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N+1 6 140 8/14
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lars Olsson - Kurt Norström 3 N= 10 140 8/14
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Olsson - Marianne Norström 3NT N-1 6 -100 2/20
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Hans Selling - Tom Emanuelz 4 N-2 8 -200 0/22

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.07

Väst giv
ingen i zon
K
E106
KD108754
K9
107643
K5
2
E10873
Ekn852
872
E63
65
D9
Dkn943
kn9
Dkn42

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N610847
S610847
Ö53393
V63493
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S+1 E 430 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 S= 3 140 20/2
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N= E 130 15/7
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N+2 5 130 15/7
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Elisabeth Åström - Egon Bohman 4 N= 8 130 15/7
Lena Becksén - Bertil Häggström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N= E 130 15/7
Nils Wänglund - Bert Hellström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N= E 110 10/12
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-1 Kn 50 8/14
Agneta Danielsson - Ylva Papp Margareta Risell - Lilian Mårtensson 3NT S-1 6 -50 6/16
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Hans Selling - Tom Emanuelz 4 S-2 2 -100 2/20
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 N-2 E -100 2/20
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Olsson - Marianne Norström 4 S-2 2 -100 2/20