Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-10-18 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-10-18

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Nord giv
ingen i zon
K1076
kn52
ED9
kn75
Ekn52
EK6
kn876
E2
984
3
543
K109864
D3
D109874
K102
D3

Optimalt kontrakt: 2D Ö-1 100
 NT
N56867
S56867
Ö87575
V87575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2NTD V-3 2 500 20/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 3NT V-5 Kn 250 18/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Olan Hedström - Jan Berggren 3NT V-4 2 200 16/4
Nils Wänglund - Bert Hellström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V-3 Kn 150 14/6
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N= 4 110 12/8
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V-2 Kn 100 10/10
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 S-1 E -50 8/12
Lars Olsson - Kurt Norström Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 S-2 E -100 5/15
Gunnel Modig - Britt Bergman Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2D S-1 E -100 5/15
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 1NT V+3 6 -180 2/18
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Anneli Sagersten - Björn Backlund 4D S-3 E -500 0/20

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Öst giv
N-S i zon
1052
K8753
K5
1092
ED987
E104
743
74
3
Dkn62
D6
EKkn853
Kkn64
9
Ekn10982
D6

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N27454
S27454
Ö105977
V105977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3NT Ö-3 10 150 19/1
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 Ö-3 6 150 19/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 4 Ö-1 9 50 14/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Olan Hedström - Jan Berggren 2 Ö-1 E 50 14/6
Nils Wänglund - Bert Hellström Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 Ö-1 9 50 14/6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö= 9 -110 7/13
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö= 9 -110 7/13
Gunnel Modig - Britt Bergman Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 Ö= 9 -110 7/13
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 Ö= 9 -110 7/13
Lars Olsson - Kurt Norström Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 Ö+1 E -130 1/19
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 Ö+1 9 -130 1/19

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Syd giv
Ö-V i zon
E1093
EKkn1063
E8
K
K62
72
K754
kn1095
D
854
10932
86432
kn8754
D9
Dkn6
ED7

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N88121212
S88121212
Ö54111
V54111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6NT S= Kn 990 20/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 6 S= 7 980 16/4
Nils Wänglund - Bert Hellström Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 6 S= 7 980 16/4
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Olan Hedström - Jan Berggren 6 S= Kn 980 16/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Britt Bergman 4 S+2 2 480 12/8
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 N+1 D 450 10/10
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 S+2 4 200 8/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 7 N-1 Kn -50 3/17
Liane Svensson - Birgitta Svensson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 6 S-1 5 -50 3/17
Agneta Danielsson - Ylva Papp Lars Olsson - Kurt Norström 6 S-1 7 -50 3/17
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 6 N-1 D -50 3/17

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Väst giv
alla i zon
KD4
E954
K9
kn754
7
KD102
kn763
EK63
kn106532
kn87
54
109
E98
63
ED1082
D82

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N99778
S99778
Ö33664
V44665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö-3 6 300 19/1
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V-3 4 300 19/1
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 2 V-2 K 200 15/5
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 Ö-2 D 200 15/5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT N-1 2 -100 9/11
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 S-1 9 -100 9/11
Nils Wänglund - Bert Hellström Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3NT N-1 2 -100 9/11
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Olan Hedström - Jan Berggren 3NT S-1 K -100 9/11
Agneta Danielsson - Ylva Papp Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N-2 7 -200 4/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT N-3 Kn -300 1/19
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT N-3 Kn -300 1/19

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Nord giv
N-S i zon
kn2
EKD83
953
ED7
E6
kn
EK74
Kkn9543
K984
9762
D106
106
D10753
1054
kn82
82

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N34777
S34777
Ö109556
V109556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 V-4 D 200 20/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 5D V-1 Kn 100 18/2
Lars Olsson - Kurt Norström Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 V-1 E 50 16/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Åke Åberg 3 N-1 10 -100 14/6
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 V= E -110 12/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 4 V= E -130 6/14
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Olan Hedström - Jan Berggren 2 V+2 E -130 6/14
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V+1 K -130 6/14
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Nils Wänglund - Bert Hellström 3 V+1 E -130 6/14
Rolf Nyberg - Torsten Stier Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V+2 E -130 6/14
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N-2 10 -200 0/20

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Öst giv
Ö-V i zon
K975
975
8
D9742
kn1042
6
kn10543
E53
86
KDkn103
EK97
K6
ED3
E842
D62
kn108

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N74465
S74465
Ö69878
V69878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Nils Wänglund - Bert Hellström 5 Ö-2 Kn 200 20/0
Gunnel Modig - Britt Bergman Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 2 Ö= Kn -90 18/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Åke Åberg 4 N-2 K -100 16/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 2 Ö+1 3 -110 12/8
Lars Olsson - Kurt Norström Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 Ö= E -110 12/8
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö+1 Kn -110 12/8
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö+2 Kn -130 8/12
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 Ö+3 Kn -150 4/16
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V+2 4 -150 4/16
Rolf Nyberg - Torsten Stier Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö+2 E -150 4/16
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Olan Hedström - Jan Berggren 1D Ö= 2 -160 0/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Syd giv
alla i zon
D652
Kkn754
2
kn92
E10973
82
753
765
K8
E3
EDkn104
ED84
kn4
D1096
K986
K103

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N44855
S44855
Ö89578
V89578
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö-2 6 200 20/0
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö-1 6 100 16/4
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 V-1 5 100 16/4
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2NT Ö-1 9 100 16/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 Ö+2 3 -110 10/10
Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson Nils Wänglund - Bert Hellström 1 Ö+2 Kn -110 10/10
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 Ö= 10 -110 10/10
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V+1 4 -130 6/14
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö+1 9 -140 4/16
Liane Svensson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2NT Ö+1 6 -150 2/18
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Olan Hedström - Jan Berggren 3NT Ö= 3 -600 0/20

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Väst giv
ingen i zon
D854
1087
1073
E86
Kkn3
K2
EDkn2
D1042
1096
kn95
K865
Kkn5
E72
ED643
94
973

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N43755
S43755
Ö99677
V99677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT V-1 4 50 19/1
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Olan Hedström - Jan Berggren 3NT V-1 4 50 19/1
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 S-1 4 -50 16/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT V+1 4 -120 9/11
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT V+1 5 -120 9/11
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gunnel Modig - Britt Bergman 1NT V+1 4 -120 9/11
Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson Nils Wänglund - Bert Hellström 2NT V= 4 -120 9/11
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 1NT V+1 4 -120 9/11
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT V+1 4 -120 9/11
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö= E -130 2/18
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 N-3 K -150 0/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Nord giv
Ö-V i zon
652
E853
D8
kn843
ED4
K42
E7543
75
kn1097
D96
Kkn109
EK
K83
kn107
62
D10962

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N51311
S51311
Ö812101212
V812101212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 Ö+2 Kn -130 20/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö+2 Kn -170 18/2
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Nils Wänglund - Bert Hellström 3 Ö+2 Kn -200 16/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Staffan Lindeborg - Åke Åberg 3NT Ö= 2 -600 11/9
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Rolf Nyberg - Torsten Stier 3NT Ö= 6 -600 11/9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 5 V= E -600 11/9
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 5 Ö= 7 -600 11/9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT V+2 8 -660 5/15
Lars Olsson - Kurt Norström Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 3NT V+2 3 -660 5/15
Agneta Danielsson - Ylva Papp Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3NT Ö+3 9 -690 1/19
Olan Hedström - Jan Berggren Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+3 3 -690 1/19

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Öst giv
alla i zon
EKkn432
Ekn643
E
D
D
107
D97652
9753
876
D5
Kkn3
Ekn1086
1095
K982
1084
K42

Optimalt kontrakt: 7D Ö-5 1400
 NT
N55121212
S55121212
Ö78011
V78011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Modig - Britt Bergman 4 N+2 E 680 17/3
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Nils Wänglund - Bert Hellström 4 N+2 E 680 17/3
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 N+2 E 680 17/3
Agneta Danielsson - Ylva Papp Yngve Sundberg - Kjell du Puy 4 S+2 D 680 17/3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 N+1 E 650 8/12
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 N+1 E 650 8/12
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 N+1 E 650 8/12
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N+1 E 650 8/12
Olan Hedström - Jan Berggren Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N+1 3 650 8/12
Liane Svensson - Birgitta Svensson Staffan Lindeborg - Åke Åberg 3 N+3 5 230 1/19
Lars Olsson - Kurt Norström Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 2 N+4 E 230 1/19

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Syd giv
ingen i zon
2
EK987
Dkn4
EK62
Ekn93
D42
9753
87
8764
kn
E1082
kn943
KD105
10653
K6
D105

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N10711810
S10811811
Ö25252
V25252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N+1 3 450 17/3
Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 N+1 E 450 17/3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 N+1 E 450 17/3
Olan Hedström - Jan Berggren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N+1 E 450 17/3
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 N= E 420 7/13
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N= E 420 7/13
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 N= 3 420 7/13
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 N= E 420 7/13
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Britt Bergman 4 N= 8 420 7/13
Nils Wänglund - Bert Hellström Staffan Lindeborg - Åke Åberg 4 N= 8 420 7/13
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3NT N-1 2 -50 0/20

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Väst giv
N-S i zon
75
Dkn93
D10
EKkn105
KD98
E10
EK4
9872
kn63
K52
98652
D4
E1042
8764
kn73
63

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N74856
S74856
Ö59587
V59587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 V-1 E 50 20/0
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT V= E -90 16/4
Nils Wänglund - Bert Hellström Staffan Lindeborg - Åke Åberg 1NT V= K -90 16/4
Anneli Sagersten - Björn Backlund Rolf Nyberg - Torsten Stier 1NT V= E -90 16/4
Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2 N-1 K -100 10/10
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Yngve Sundberg - Kjell du Puy 2 N-1 2 -100 10/10
Olan Hedström - Jan Berggren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N-1 2 -100 10/10
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö+1 3 -110 5/15
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Britt Bergman 2 Ö+1 6 -110 5/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 2 N-3 3 -300 2/18
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT N-5 3 -500 0/20

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Nord giv
alla i zon
E63
3
E5
kn765432
52
Dkn10542
D9
KD9
KDkn108
EK98
82
E8
974
76
Kkn107643
10

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N78234
S78234
Ö651095
V651095
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torsten Stier Agneta Danielsson - Ylva Papp 6 V-2 E 200 20/0
Nils Wänglund - Bert Hellström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 V-1 E 100 18/2
Olan Hedström - Jan Berggren Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö+2 10 -200 16/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V= E -620 8/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 4 V= E -620 8/12
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 V= E -620 8/12
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V= E -620 8/12
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V= E -620 8/12
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Yngve Sundberg - Kjell du Puy 4 V= E -620 8/12
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V= E -620 8/12
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Åke Åberg 5D N-4 K -1100 0/20

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Öst giv
ingen i zon
kn754
kn732
107
Ekn3
K2
KD
D9643
D872
ED106
8654
EK8
94
983
E109
kn52
K1065

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N53544
S53544
Ö810899
V810899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 Ö-2 5 100 20/0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 Ö-1 E 50 18/2
Nils Wänglund - Bert Hellström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V+1 10 -110 15/5
Olan Hedström - Jan Berggren Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 V+1 4 -110 15/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 2NT V+1 3 -150 12/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö= 9 -400 10/10
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Åke Åberg 3NT Ö+1 5 -430 4/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+1 4 -430 4/16
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V+1 3 -430 4/16
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Yngve Sundberg - Kjell du Puy 3NT Ö+1 4 -430 4/16
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V+1 2 -430 4/16

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Syd giv
N-S i zon
kn854
9852
104
D98

EK1074
732
E10632
KD97
63
Dkn9865
5
E10632
Dkn
EK
Kkn74

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N62476
S62476
Ö711866
V711866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 S-1 K -100 18/2
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 1NT S-1 E -100 18/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Olan Hedström - Jan Berggren 2 S-1 K -100 18/2
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 2 V= 10 -110 14/6
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 V= Kn -140 11/9
Gunnel Modig - Britt Bergman Nils Wänglund - Bert Hellström 3 V= Kn -140 11/9
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 Ö+2 E -150 8/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 S-2 7 -200 6/14
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Staffan Lindeborg - Åke Åberg 4 S-3 K -300 3/17
Agneta Danielsson - Ylva Papp Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 S-3 E -300 3/17
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5D Ö= E -550 0/20

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Väst giv
Ö-V i zon
D84
D763
5
kn9862
kn1065
Ekn
kn104
E754
9
98542
D98763
D
EK732
K10
EK2
K103

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1148910
S1148910
Ö29533
V29533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT S+2 5 460 19/1
Gunnel Modig - Britt Bergman Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT S+2 4 460 19/1
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S= E 420 12/8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 S= Kn 420 12/8
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 S= 5 420 12/8
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 4 S= E 420 12/8
Agneta Danielsson - Ylva Papp Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 S= E 420 12/8
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 1 S+3 4 170 5/15
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Staffan Lindeborg - Åke Åberg 1 S+3 E 170 5/15
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Olan Hedström - Jan Berggren 4 S-1 E -50 2/18
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 S-2 Kn -100 0/20

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Nord giv
ingen i zon
E102
1064
93
K10763
KDkn95
EKkn2
EK4
4
764
73
kn8752
E98
83
D985
D106
Dkn52

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N62322
S62322
Ö7119118
V7119118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V-1 9 50 19/1
Gunnel Modig - Britt Bergman Lars Olsson - Kurt Norström 4 V-1 9 50 19/1
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 1 V+3 7 -170 16/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2 V+4 9 -230 14/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Åke Åberg 4 V= 9 -420 11/9
Nils Wänglund - Bert Hellström Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 V= 9 -420 11/9
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V+1 3 -450 6/14
Rolf Nyberg - Torsten Stier Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V+1 6 -450 6/14
Olan Hedström - Jan Berggren Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 V+1 3 -450 6/14
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V+2 9 -480 1/19
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V+2 9 -480 1/19

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Öst giv
N-S i zon
E7
963
Dkn104
kn654
D1098
K75
3
KD932
kn653
E842
5
E1087
K42
Dkn10
EK98762

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N511556
S511556
Ö82684
V82674
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 5 S= E 600 16/4
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 S= K 600 16/4
Nils Wänglund - Bert Hellström Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 5 S= 3 600 16/4
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT S= 3 600 16/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 5 S= E 600 16/4
Olan Hedström - Jan Berggren Liane Svensson - Birgitta Svensson 4D Ö-2 K 300 10/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Åke Åberg 3 N+2 E 150 5/15
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 S+2 D 150 5/15
Rolf Nyberg - Torsten Stier Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 S+3 E 150 5/15
Gunnel Modig - Britt Bergman Lars Olsson - Kurt Norström 2 S+3 E 150 5/15
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 Ö= E -420 0/20

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Syd giv
Ö-V i zon
kn986
KD108
E83
82
ED753
E65
D72
E5
K102
kn42
K1065
Dkn10
4
973
kn94
K97643

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N73433
S73433
Ö5981010
V51081010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V-2 8 200 20/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT V-1 9 100 16/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Rolf Nyberg - Torsten Stier 2NT Ö-1 8 100 16/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V-1 8 100 16/4
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 V+2 E -200 12/8
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT V= 8 -600 9/11
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 3NT V= 8 -600 9/11
Nils Wänglund - Bert Hellström Olan Hedström - Jan Berggren 4 V= 8 -620 3/17
Anneli Sagersten - Björn Backlund Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 V= 8 -620 3/17
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 V= E -620 3/17
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Yngve Sundberg - Kjell du Puy 4 V= 8 -620 3/17

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Väst giv
alla i zon
ED1084
kn94
Ekn
874
K765
EK83
95
Kkn9
kn32
D6
7632
E532
9
10752
KD1084
D106

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N57656
S57656
Ö76676
V86686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Rolf Nyberg - Torsten Stier 1NT S+1 9 120 20/0
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 2NT Ö-1 9 100 18/2
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Gunnel Modig - Britt Bergman 1NT S= 3 90 16/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT Ö= 9 -90 12/8
Nils Wänglund - Bert Hellström Olan Hedström - Jan Berggren 1NT Ö= 9 -90 12/8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Liane Svensson - Birgitta Svensson 1NT Ö= D -90 12/8
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 2 N-1 D -100 8/12
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1NT Ö+2 9 -150 6/14
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 N-3 D -300 3/17
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Yngve Sundberg - Kjell du Puy 2 N-3 D -300 3/17
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 N-4 E -400 0/20

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Nord giv
N-S i zon
E3
Kkn754
Kkn6
E53
Kkn1087654
63
102
6
9
ED1082
E73
10972
D2
9
D9854
KDkn84

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N10107310
S10107310
Ö33593
V33593
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Rolf Nyberg - Torsten Stier 3NT S+2 10 660 19/1
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3NT N+2 3 660 19/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 N= 9 600 16/4
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5D V-2 E 300 14/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 S+2 10 150 12/8
Gunnel Modig - Britt Bergman Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S= 6 130 10/10
Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4D V-1 E 100 7/13
Olan Hedström - Jan Berggren Lars Olsson - Kurt Norström 4D V-1 E 100 7/13
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 V-1 3 50 4/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 N-2 9 -200 1/19
Nils Wänglund - Bert Hellström Anneli Sagersten - Björn Backlund 5D S-1 6 -200 1/19

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Öst giv
Ö-V i zon
kn652
KD64
K
K973
KD
Ekn97
10643
1086
E109
10832
E92
Dkn4
8743
5
Dkn875
E52

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N77686
S77686
Ö66757
V66757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö-2 5 200 20/0
Olan Hedström - Jan Berggren Lars Olsson - Kurt Norström 1NT S+1 10 120 18/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 S= E 110 12/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 S= 9 110 12/8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Ylva Papp 1 S+1 7 110 12/8
Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1 S+1 10 110 12/8
Staffan Lindeborg - Åke Åberg Eivor Örlefors - Siv Lindgren 1 S+1 E 110 12/8
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Pass   6/14
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N-1 E -50 2/18
Nils Wänglund - Bert Hellström Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 S-1 10 -50 2/18
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 1NT S-1 6 -50 2/18

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Syd giv
alla i zon
Dkn82
Ekn532
Kkn
96
K7654
K
1052
Ekn52
10
D96
E873
K10743
E93
10874
D964
D8

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N35755
S35755
Ö108577
V108577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Olan Hedström - Jan Berggren 2 N+1 10 140 20/0
Nils Wänglund - Bert Hellström Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 N= 10 110 17/3
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N= 10 110 17/3
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Pass   14/6
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 N-1 10 -100 12/8
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 V= 2 -110 8/12
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 V= 9 -110 8/12
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 Ö= 7 -110 8/12
Liane Svensson - Birgitta Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö= 10 -130 3/17
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Staffan Lindeborg - Åke Åberg 4 Ö= 4 -130 3/17
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 3 N-2 10 -200 0/20

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.18

Väst giv
ingen i zon
EK10652
E109
986
8
87
kn842
E752
1093
943
K653
kn
EK754
Dkn
D7
KD1043
Dkn62

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N61061010
S69699
Ö73733
V63733
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Staffan Lindeborg - Åke Åberg 4 N+1 K 450 20/0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT S+1 10 430 17/3
Yngve Sundberg - Kjell du Puy Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT S+1 10 430 17/3
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N= E 420 10/10
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 N= Kn 420 10/10
Nils Wänglund - Bert Hellström Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 N= E 420 10/10
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N= E 420 10/10
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N= E 420 10/10
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Gudrun Nordkvist - Ingalill Eriksson 2 N+2 Kn 170 3/17
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 N+2 E 170 3/17
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Olan Hedström - Jan Berggren 4 N-1 K -50 0/20