Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-10-11 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-10-11

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Nord giv
ingen i zon
1076
Ekn1074
kn5
Kkn7
EK4
D
EK84
E9864
Dkn3
965
9762
D105
9852
K832
D103
32

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33756
S33756
Ö1010687
V1010687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 Ö-1 2 50 16.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 N-2 5 -100 14.0/2.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V= E -110 11.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lena Becksén - Bo Byléhn 3 V= E -110 11.0/5.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Gunnel Modig - Britt Bergman 4 V= E -130 4.0/12.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 V+2 E -130 4.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 1 V+3 Kn -130 4.0/12.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 4 V= Kn -130 4.0/12.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Jan Berggren - Olan Hedström 3 Ö+1 8 -130 4.0/12.0
Åke Nylén - Lena Bergstén     - -/6.9

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Öst giv
N-S i zon
D954
E43
Kkn864
7
632
K76
D1075
Ekn10
Ekn1087
Dkn
E3
K865
K
109852
92
D9432

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N46622
S46622
Ö8761010
V9761011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö-2 10 100 15.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö-2 9 100 15.0/1.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 Ö-1 2 50 11.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lena Becksén - Bo Byléhn 3 Ö-1 9 50 11.0/5.0
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö= 2 -110 7.0/9.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö= 9 -110 7.0/9.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 2 Ö+1 9 -140 4.0/12.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö= 8 -420 1.0/15.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö= 8 -420 1.0/15.0
Åke Nylén - Lena Bergstén     - -/6.9

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Syd giv
Ö-V i zon
EKkn4
D87
654
972
8
9642
kn872
EK63
D72
E10
E1093
kn854
109653
Kkn53
KD
D10

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33685
S33685
Ö1010757
V1010757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Åke Nylén - Lena Bergstén 2 S= E 110 15.0/1.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Jan Berggren - Olan Hedström 1 S+1 K 110 15.0/1.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 S-1 E -50 9.0/7.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S-1 K -50 9.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3 S-1 K -50 9.0/7.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N-1 E -50 9.0/7.0
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S-2 E -100 3.0/13.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 S-2 E -100 3.0/13.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lena Becksén - Bo Byléhn 3 Ö= K -110 0.0/16.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - -/8.7

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Väst giv
alla i zon
32
Kkn8
ED1098
kn96
K9875
D5
3
KD875
D4
E10976
kn6
E432
Ekn106
432
K7542
10

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N39456
S39456
Ö103886
V103886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Åke Nylén - Lena Bergstén 2 N+2 D 130 11.0/5.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 N+1 E 130 11.0/5.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 N+1 E 130 11.0/5.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N= D 130 11.0/5.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Jan Berggren - Olan Hedström 2 N+2 E 130 11.0/5.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N+1 E 130 11.0/5.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Torsten Stier - Rolf Nyberg Pass   4.0/12.0
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 V= 4 -110 2.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lena Becksén - Bo Byléhn 3 Ö= E -140 0.0/16.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - -/8.7

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Nord giv
N-S i zon
E10543
9532
kn32
3
K2
D
9874
Dkn9752
kn87
4
EKD10
EK864
D96
EKkn10876
65
10

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N22993
S22993
Ö1010445
V1010445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 4 S+2 2 680 16.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Nils Wänglund - Bert Hellström 5 Ö-1 K 50 9.0/7.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Elisabeth Nyberg - Inger Byström 5 Ö-1 E 50 9.0/7.0
Lena Becksén - Bo Byléhn Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 Ö-1 E 50 9.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 Ö-1 E 50 9.0/7.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Yngve Sundberg - Leif Persson 5 Ö-1 E 50 9.0/7.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Torsten Stier - Rolf Nyberg 5 Ö-1 6 50 9.0/7.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V+1 E -150 2.0/14.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jan Berggren - Olan Hedström 5 S-2 5 -200 0.0/16.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 9.7/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Öst giv
Ö-V i zon
KD95
2
D9652
E98
kn32
108754
Kkn73
6
874
K963
10
KDkn72
E106
EDkn
E84
10543

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N91181010
S91181010
Ö42522
V42522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT S+3 5 490 14.0/2.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 3NT S+3 4 490 14.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S+3 4 490 14.0/2.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S+2 8 460 10.0/6.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jan Berggren - Olan Hedström 3NT S+1 6 430 6.0/10.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT S+1 4 430 6.0/10.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT S+1 8 430 6.0/10.0
Lena Becksén - Bo Byléhn Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 S-1 6 -50 2.0/14.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 S-2 6 -100 0.0/16.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 9.7/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Syd giv
alla i zon
Ekn32
ED98
D2
E87
10976
54
Kkn875
kn5
D54
kn1063
104
K1062
K8
K72
E963
D943

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N109101010
S109111010
Ö34233
V34233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S+1 5 630 15.0/1.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Jan Berggren - Olan Hedström 3NT N+1 3 630 15.0/1.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3NT S= 8 600 11.0/5.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 3NT S= 5 600 11.0/5.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 5 N-1 10 -100 8.0/8.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 6NT S-2 6 -200 3.0/13.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT S-2 7 -200 3.0/13.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT S-2 10 -200 3.0/13.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6NT N-2 6 -200 3.0/13.0
Lena Becksén - Bo Byléhn     - 9.4/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Väst giv
ingen i zon
32
D103
D62
106543
D9864
K
Kkn109
EK9
kn10
764
753
Dkn872
EK75
Ekn9852
E84

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N571279
S571279
Ö86154
V76154
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 S+2 E 200 13.0/3.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 S+3 E 200 13.0/3.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 S+3 E 200 13.0/3.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 S+3 K 200 13.0/3.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 S+2 E 170 8.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V-3 D 150 5.0/11.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Jan Berggren - Olan Hedström 3 V-3 D 150 5.0/11.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 S+1 E 140 1.0/15.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 2 S+1 E 140 1.0/15.0
Lena Becksén - Bo Byléhn     - 9.4/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Nord giv
Ö-V i zon
9864
Dkn
Dkn42
kn54
KDkn75
E76
8
ED97
E32
10943
E
K10832
10
K852
K1097653
6

Optimalt kontrakt: 7D N-4 -800
 NT
N19311
S19311
Ö124101212
V124101212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Lena Bergstén Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 7 Ö-1 10 100 16.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Berggren - Olan Hedström 3 Ö+3 10 -170 14.0/2.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 V+3 D -230 12.0/4.0
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 Ö+1 10 -620 9.0/7.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V= D -620 9.0/7.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Nils Wänglund - Bert Hellström 4 V+1 D -650 6.0/10.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 Ö+1 D -680 2.0/14.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Lena Becksén - Bo Byléhn 4 V+2 D -680 2.0/14.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V+2 D -680 2.0/14.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck     - 7.3/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Öst giv
alla i zon
753
kn
EKkn854
kn96
EK1094
10975

EK103
862
EKD6
D973
D2
Dkn
8432
1062
8754

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -2210
 NT
N05000
S05000
Ö117131311
V117131311
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 Ö+4 E -260 16.0/0.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Nils Wänglund - Bert Hellström 4 V= K -620 14.0/2.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Lena Becksén - Bo Byléhn 4 Ö+1 6 -650 11.0/5.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+1 E -650 11.0/5.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V+3 K -710 4.0/12.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 V+3 E -710 4.0/12.0
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V+3 E -710 4.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Berggren - Olan Hedström 4 V+3 E -710 4.0/12.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V+3 Kn -710 4.0/12.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck     - 7.3/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Syd giv
ingen i zon
95
D63
1076
E10543
EKkn73
kn752
4
762
1084
EK94
83
KDkn9
D62
108
EKDkn952
8

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N49124
S49124
Ö84995
V84995
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 S+1 E 110 15.0/1.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 S= E 110 15.0/1.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 4 V-2 10 100 12.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V-1 6 50 10.0/6.0
Lena Becksén - Bo Byléhn Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 S-1 E -50 8.0/8.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Jan Berggren - Olan Hedström 3 V+1 10 -170 6.0/10.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 Ö+2 10 -200 4.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5D S-2 E -300 2.0/14.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V= 6 -420 0.0/16.0
Yngve Sundberg - Leif Persson     - -/7.8

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Väst giv
N-S i zon
D983
Kkn96
kn984
5
62
7
KD7653
D763
105
ED103
E2
E10842
EKkn74
8542
10
Kkn9

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33776
S23776
Ö109657
V109657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bo Byléhn Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 N= E 110 16.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö-2 E 100 14.0/2.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 Ö-1 5 50 11.0/5.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Torsten Stier - Rolf Nyberg 5 Ö-1 K 50 11.0/5.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 S-1 K -100 5.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 S-1 D -100 5.0/11.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 4 S-1 7 -100 5.0/11.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 S-1 K -100 5.0/11.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Jan Berggren - Olan Hedström 3 Ö+1 E -130 0.0/16.0
Yngve Sundberg - Leif Persson     - -/7.8

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Nord giv
alla i zon
7
1073
EDkn643
543
Kkn52
9654
1098
E2
8643
Kkn82

Kkn987
ED109
ED
K752
D106

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N610559
S610559
Ö62773
V62773
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Stier - Rolf Nyberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT S+2 2 660 16.0/0.0
Jan Berggren - Olan Hedström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT S+1 E 630 13.0/3.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT S+1 4 630 13.0/3.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S= 4 600 8.0/8.0
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3NT S= Kn 600 8.0/8.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT S= E 600 8.0/8.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lena Becksén - Bo Byléhn 1NT S+2 2 150 4.0/12.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Nils Wänglund - Bert Hellström 5 N-1 6 -100 1.0/15.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 S-1 E -100 1.0/15.0
Gunnel Modig - Britt Bergman     - 8.3/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Öst giv
ingen i zon
Ekn764
964
96
K87
D8
Ekn752
kn82
EDkn
1092
KD83
10743
42
K53
10
EKD5
109653

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1086107
S1086107
Ö35735
V35735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4D V-3 7 500 16.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N+1 K 170 14.0/2.0
Jan Berggren - Olan Hedström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 N= K 140 10.0/6.0
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 N= K 140 10.0/6.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Yngve Sundberg - Leif Persson 3 N= K 140 10.0/6.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Nils Wänglund - Bert Hellström 3 V-2 E 100 6.0/10.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 V-1 9 50 4.0/12.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N-1 K -50 2.0/14.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lena Becksén - Bo Byléhn 1NT V= 4 -90 0.0/16.0
Gunnel Modig - Britt Bergman     - 8.3/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Syd giv
N-S i zon
974
E10973
kn7
kn109
Ekn63
D2
D865
D86
KD108
854
103
E743
52
Kkn6
EK942
K52

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N68958
S68958
Ö74485
V74485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Leif Persson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3D N= K 730 16.0/0.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N+1 10 140 10.0/6.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lena Becksén - Bo Byléhn 2 N+1 K 140 10.0/6.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 N+1 8 140 10.0/6.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 3 N= E 140 10.0/6.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jan Berggren - Olan Hedström 2 N+1 K 140 10.0/6.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Nils Wänglund - Bert Hellström 2 N= K 110 3.0/13.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N= K 110 3.0/13.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V= Kn -110 0.0/16.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg     - 5.3/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Väst giv
Ö-V i zon
ED6
kn876
D3
kn1085
72
9432
kn9754
K9
kn108
EKD10
EK6
ED2
K9543
5
1082
7643

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N61161
S61161
Ö7111178
V7111178
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Lena Bergstén Torsten Stier - Rolf Nyberg 4NT Ö-2 4 200 16.0/0.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Nils Wänglund - Bert Hellström 2NT N+2 10 180 14.0/2.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö-1 4 100 8.0/8.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Lena Becksén - Bo Byléhn 4 Ö-1 9 100 8.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT Ö-1 3 100 8.0/8.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö-1 3 100 8.0/8.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 3NT Ö-1 3 100 8.0/8.0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö= 5 -620 2.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jan Berggren - Olan Hedström 4 Ö+2 10 -680 0.0/16.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg     - 5.3/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Nord giv
ingen i zon
2
Ekn1043
ED97
KD6
D74
D87
K84
E754
E9853
52
1032
832
Kkn106
K96
kn65
kn109

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N91010810
S91010810
Ö43253
V43353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N+2 10 480 16.0/0.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N+1 E 450 13.0/3.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Lena Becksén - Bo Byléhn 4 N+1 8 450 13.0/3.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N+1 8 430 10.0/6.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Jan Berggren - Olan Hedström 4 N= 2 420 7.0/9.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Åke Nylén - Lena Bergstén 4 N= 8 420 7.0/9.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N= 5 400 4.0/12.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 N+2 8 170 2.0/14.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 3 N= E 140 0.0/16.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström     - 8.6/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Öst giv
N-S i zon
EK9
Dkn5
853
8752
kn10743
E93
106
EK4
D86
K864
Dkn
D1096
52
1072
EK9742
kn3

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N59547
S59547
Ö74785
V74785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Stier - Rolf Nyberg Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 3 V-1 5 50 14.0/2.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 Ö-1 K 50 14.0/2.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Yngve Sundberg - Leif Persson 3 V-1 D 50 14.0/2.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Jan Berggren - Olan Hedström 3 V= D -140 5.0/11.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Åke Nylén - Lena Bergstén 3 V= D -140 5.0/11.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V= 3 -140 5.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 V+1 D -140 5.0/11.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Lena Becksén - Bo Byléhn 3 V= 8 -140 5.0/11.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 V= 5 -140 5.0/11.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström     - 8.6/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn632
4
10965
K76
10974
E1063
72
E84
K5
kn875
EK843
kn5
D8
KD92
Dkn
D10932

Optimalt kontrakt: 2D S-1 -100
 NT
N85476
S75476
Ö58867
V58867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 2NT N= E 120 15.0/1.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 2NT N= 3 120 15.0/1.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Britt Bergman 2NT N-1 K -50 11.0/5.0
Jan Berggren - Olan Hedström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2NT N-1 3 -50 11.0/5.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 Ö= 2 -90 8.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Bo Byléhn 3 S-2 7 -100 6.0/10.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 V= 6 -110 4.0/12.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Yngve Sundberg - Leif Persson 2 V+1 2 -140 2.0/14.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 N-3 K -150 0.0/16.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 6.5/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Väst giv
alla i zon
E62
86432
K1052
6
973
E7
Ekn874
K109
Dkn108
10
63
E87532
K54
KDkn95
D9
Dkn4

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N45956
S45956
Ö97376
V97376
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 S= E 620 16.0/0.0
Jan Berggren - Olan Hedström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 N+1 E 170 13.0/3.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 S+1 7 170 13.0/3.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S= 7 140 9.0/7.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 S= 9 140 9.0/7.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 4 Ö-1 K 100 6.0/10.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Yngve Sundberg - Leif Persson 4 S-1 9 -100 4.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Bo Byléhn 4D S-1 K -200 1.0/15.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 S-2 7 -200 1.0/15.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 6.5/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Nord giv
N-S i zon
ED53
107642
D83
K
K6
ED
kn1074
E9652
kn1098
kn5
EK9652
kn
742
K983

D108743

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N72862
S72862
Ö611479
V611479
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 N= E 140 16.0/0.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 Ö-1 8 50 14.0/2.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N-1 Kn -100 12.0/4.0
Jan Berggren - Olan Hedström Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 Ö+1 3 -130 10.0/6.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 Ö+2 K -150 5.0/11.0
Lena Becksén - Bo Byléhn Åke Nylén - Lena Bergstén 4 Ö+1 4 -150 5.0/11.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V+2 K -150 5.0/11.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 Ö+3 8 -150 5.0/11.0
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5D N-3 Kn -800 0.0/16.0
Nils Wänglund - Bert Hellström     - 8.8/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn8
kn864
1065
D63
K7
KD72
kn72
E1042
3
E95
EK94
K9875
E1096542
103
D83
kn

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N22272
S22272
Ö111111611
V111111611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 S-2 E -100 15.0/1.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 S-2 E -100 15.0/1.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 S-3 K -150 11.0/5.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 S-3 E -150 11.0/5.0
Lena Becksén - Bo Byléhn Åke Nylén - Lena Bergstén 3D S-2 E -300 8.0/8.0
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5 Ö= 3 -600 6.0/10.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= E -620 3.0/13.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 V= D -620 3.0/13.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+2 D -660 0.0/16.0
Nils Wänglund - Bert Hellström     - 8.8/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Syd giv
alla i zon
Dkn98
3
D5
EKkn643
E54
1052
109743
105
K1063
D8764
EK8
D
72
EKkn9
kn62
9872

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N96779
S96779
Ö27653
V27663
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Becksén - Bo Byléhn Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö-3 9 300 16.0/0.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö-2 9 200 13.0/3.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 Ö-2 7 200 13.0/3.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N+2 E 130 9.0/7.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 N+2 K 130 9.0/7.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 N= E 110 5.0/11.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 3 N= E 110 5.0/11.0
Jan Berggren - Olan Hedström Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N-1 K -100 1.0/15.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-1 K -100 1.0/15.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/6.8

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.11

Väst giv
ingen i zon
Ekn764
97
1032
K72
KD
EKkn862
987
kn9
10532
5
Ekn654
E64
98
D1043
KD
D10853

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N73464
S73464
Ö610977
V610977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT Ö-3 10 150 16.0/0.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö-2 5 100 14.0/2.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V-1 2 50 12.0/4.0
Jan Berggren - Olan Hedström Gunnel Modig - Britt Bergman 2 V= 2 -110 7.0/9.0
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V= 10 -110 7.0/9.0
Torsten Stier - Rolf Nyberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 V= 4 -110 7.0/9.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 V= E -110 7.0/9.0
Åke Nylén - Lena Bergstén Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 3 V= 6 -140 2.0/14.0
Lena Becksén - Bo Byléhn Yngve Sundberg - Leif Persson 2 N-3 5 -150 0.0/16.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/6.8