Kommande tävlingar
19/10 Allsvenskan, Elitserien, rond
20/10 Allsvenskan, div 3, rond 7-9
27/10 Allsvenskan div 2
Rapporterade tävlingar
07/10 Enköpings BS - Guldtävling
22/09 Allsvenskan, div 3 match 6:1
22/09 Allsvenskan, div 3 match 5:1
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-09-27 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-09-27

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Nord giv
ingen i zon
E10654
kn54
95
E83
K987
D10872
82
D9
3
EK63
Kkn106
Kkn64
Dkn2
9
ED743
10752

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N67496
S67496
Ö66946
V66946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Nils Wänglund - Bert Hellström 4 V-2 E 100 18.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö-1 D 50 10.0/8.0
Olan Hedström - Jan Berggren Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 V-1 9 50 10.0/8.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lena Becksén - Anneli Sagersten 4 Ö-1 5 50 10.0/8.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Åke Nylén - Rolf Lindström 3 V-1 9 50 10.0/8.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V-1 E 50 10.0/8.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 V-1 9 50 10.0/8.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inger Olsson - Åke Åberg 3 V-1 9 50 10.0/8.0
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Byström - Elisabeth Nyberg 2 V= 5 -110 2.0/16.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 3 V+1 E -170 0.0/18.0
Yngve Sundberg - Leif Persson     - 11.0/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Öst giv
N-S i zon
1092
kn8752
2
kn962
EK5
43
Kkn763
K43
kn83
K106
9854
1085
D764
ED9
ED10
ED7

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N96986
S96987
Ö47446
V47446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S= E 620 18.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lena Becksén - Anneli Sagersten 2NT S+2 3 180 16.0/2.0
Olan Hedström - Jan Berggren Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2NT S+1 Kn 150 13.0/5.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V-3 2 150 13.0/5.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 3 S= E 140 9.0/9.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Åke Nylén - Rolf Lindström 2 N+1 9 140 9.0/9.0
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Byström - Elisabeth Nyberg 2NT S= E 120 5.0/13.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inger Olsson - Åke Åberg 2NT S= 3 120 5.0/13.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Nils Wänglund - Bert Hellström 3 S-2 K -200 1.0/17.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 S-2 E -200 1.0/17.0
Yngve Sundberg - Leif Persson     - 11.0/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Syd giv
Ö-V i zon
32
K98432
Ekn62
8
Dkn964
7
10
Dkn10652
E87
Ekn10
D5
EK974
K105
D65
K98743
3

Optimalt kontrakt: 6D S-3 -500
 NT
N29925
S29925
Ö1144117
V1144117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT Ö-2 D 200 18.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 5 Ö-1 D 100 15.0/3.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Lena Becksén - Anneli Sagersten 6 V-1 E 100 15.0/3.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö+1 9 -150 12.0/6.0
Olan Hedström - Jan Berggren Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 3 V+2 8 -200 9.0/9.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 3 V+2 8 -200 9.0/9.0
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5D N-2 E -300 6.0/12.0
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 Ö= E -600 3.0/15.0
Inger Olsson - Åke Åberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 Ö= 5 -600 3.0/15.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 V= 8 -650 0.0/18.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund     - 11.2/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Väst giv
alla i zon
K32
4
D7654
10832
kn986
983
K8
KD96
D4
kn652
E1092
kn74
E1075
EKD107
kn3
E5

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N78898
S78898
Ö64545
V64444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT N+1 Kn 630 18.0/0.0
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT N+2 Kn 150 16.0/2.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 S+1 8 140 14.0/4.0
Lars Olsson - Kurt Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1 S+1 8 110 10.0/8.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 S+1 8 110 10.0/8.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 1 S+1 K 110 10.0/8.0
Olan Hedström - Jan Berggren Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 1NT Ö-1 E 100 6.0/12.0
Inger Olsson - Åke Åberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 S-1 K -100 4.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S-2 K -200 1.0/17.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Lena Becksén - Anneli Sagersten 2 S-2 K -200 1.0/17.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund     - 11.2/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Nord giv
N-S i zon
K95
K964
kn104
D96
D32
kn1032
E873
84
kn74
875
K65
EK102
E1086
ED
D92
kn753

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N87778
S87778
Ö56655
V56655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Anneli Sagersten 1NT N+2 E 150 18.0/0.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Nils Wänglund - Bert Hellström 1NT N+1 K 120 14.0/4.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 1NT N+1 2 120 14.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Leif Persson 1NT N+1 K 120 14.0/4.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 N= K 110 10.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT S= 3 90 5.0/13.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1NT N= 2 90 5.0/13.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT N= 2 90 5.0/13.0
Inger Olsson - Åke Åberg Åke Nylén - Rolf Lindström 1NT N= 10 90 5.0/13.0
Olan Hedström - Jan Berggren Inger Byström - Elisabeth Nyberg 1NT Ö-1 6 50 0.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - -/5.9

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Öst giv
Ö-V i zon
D987
E3
ED98
EKD
Kkn10432
D7
752
kn10
E65
kn854
K6
7652

K10962
kn1043
9843

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N10111079
S10111079
Ö32364
V32364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3D V-3 E 800 18.0/0.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT N+1 6 430 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 N= 5 420 14.0/4.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT N= E 400 9.0/9.0
Olan Hedström - Jan Berggren Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3NT N= 4 400 9.0/9.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT N= 6 400 9.0/9.0
Inger Olsson - Åke Åberg Åke Nylén - Rolf Lindström 3NT N= E 400 9.0/9.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Anneli Sagersten 3 V-2 D 200 4.0/14.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N= E 130 2.0/16.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N-1 E -50 0.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - -/5.9

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Syd giv
alla i zon
kn109
D8762
Ekn9
62
EK632
EK
K87
kn105
54
9543
106542
73
D87
kn10
D3
EKD984

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N75779
S75779
Ö48664
V48664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V-2 8 200 16.0/2.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 V-2 6 200 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 3 V-2 6 200 16.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Åke Åberg 3 S+1 K 130 12.0/6.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V-1 6 100 10.0/8.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Yngve Sundberg - Leif Persson 2 S= K 90 8.0/10.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Elisabeth Nyberg 2 S-1 E -100 4.0/14.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Lars Olsson - Kurt Norström 2 N-1 4 -100 4.0/14.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Olan Hedström - Jan Berggren 2 S-1 K -100 4.0/14.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4D S-3 E -800 0.0/18.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered     - 7.2/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Väst giv
ingen i zon
Kkn10
D92
D72
E932
D643
107
kn10984
K10
8
E65
E65
Dkn8654
E9752
Kkn843
K3
7

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N5611106
S5611106
Ö77224
V77234
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 4 S= K 420 17.0/1.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S= 10 420 17.0/1.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Olan Hedström - Jan Berggren 2 S+2 Kn 170 14.0/4.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Lars Olsson - Kurt Norström 3 S= 10 140 11.0/7.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 S+1 10 140 11.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Åke Åberg 1NT N-1 8 -50 5.0/13.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S-1 K -50 5.0/13.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3NT N-1 D -50 5.0/13.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S-1 8 -50 5.0/13.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Yngve Sundberg - Leif Persson 4 S-3 Kn -150 0.0/18.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered     - 7.2/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Nord giv
Ö-V i zon
EKD76
D86
4
8542
32
kn74
1085
EK963
109
K9532
EK972
kn
kn854
E10
Dkn63
D107

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N75587
S75587
Ö67845
V67845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Lena Becksén - Anneli Sagersten 4D Ö-3 E 800 18.0/0.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 N= Kn 420 16.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N+1 E 170 12.0/6.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Inger Olsson - Åke Åberg 2 N+2 E 170 12.0/6.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lars Olsson - Kurt Norström 3 N+1 E 170 12.0/6.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 N= E 140 7.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 N= E 140 7.0/11.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Nils Wänglund - Bert Hellström 3 N-1 K -50 2.0/16.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 4 N-1 Kn -50 2.0/16.0
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N-1 Kn -50 2.0/16.0
Olan Hedström - Jan Berggren     - -/9.6

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Öst giv
alla i zon
Ekn8
K1098
32
ED42
7642
E763
864
kn7
10
Dkn42
Kkn975
K83
KD953
5
ED10
10965

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N10881110
S10781110
Ö25522
V25522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 S+1 8 650 16.0/2.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Lena Becksén - Anneli Sagersten 4 S+1 E 650 16.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lars Olsson - Kurt Norström 4 S+1 E 650 16.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S= 4 620 9.0/9.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Nils Wänglund - Bert Hellström 4 S= Kn 620 9.0/9.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 S= 7 620 9.0/9.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Inger Olsson - Åke Åberg 4 S= Kn 620 9.0/9.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 S+3 8 200 4.0/14.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 2 S+2 8 170 2.0/16.0
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S-1 Kn -100 0.0/18.0
Olan Hedström - Jan Berggren     - -/9.6

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Syd giv
ingen i zon
10876
64
kn108
E1042
D54
73
K93
98765
Kkn92
D9
D765
KDkn
E3
EKkn10852
E42
3

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N6710710
S6710710
Ö75363
V75363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Leif Persson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S= 4 420 17.0/1.0
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 S= D 420 17.0/1.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Inger Olsson - Åke Åberg 2 S+3 9 200 11.0/7.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 S+3 4 200 11.0/7.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S+2 9 200 11.0/7.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Åke Nylén - Rolf Lindström 2 S+3 9 200 11.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Anneli Sagersten 3 S+1 9 170 3.0/15.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Inger Byström - Elisabeth Nyberg 2 S+2 9 170 3.0/15.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Olan Hedström - Jan Berggren 2 S+2 9 170 3.0/15.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 3 S+1 9 170 3.0/15.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 11.0/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Väst giv
N-S i zon
KD964
kn7

KD8763
3
EK65
10862
Ekn54
kn1082
102
K943
1092
E75
D9843
EDkn75

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N76999
S76999
Ö55434
V56434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Inger Olsson - Åke Åberg 2 S+1 3 140 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N-1 10 -100 15.0/3.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Åke Nylén - Rolf Lindström 4 N-1 10 -100 15.0/3.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-2 10 -200 10.0/8.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Inger Byström - Elisabeth Nyberg 4 N-2 K -200 10.0/8.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Olan Hedström - Jan Berggren 4 N-2 2 -200 10.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lena Becksén - Anneli Sagersten 4 N-3 10 -300 5.0/13.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 2 S-3 3 -300 5.0/13.0
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 S-4 3 -400 2.0/16.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N-5 10 -500 0.0/18.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - 11.0/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Nord giv
alla i zon
kn8
KD1087
63
9632
EK9542
kn62
Kkn10
8
D1076
E95
E9
kn1075
3
43
D87542
EKD4

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N77623
S77623
Ö5671110
V5671110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 Ö+1 K -170 18.0/0.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Inger Byström - Elisabeth Nyberg 5 S-4 E -400 16.0/2.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V= 6 -620 11.0/7.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Nils Wänglund - Bert Hellström 4 V= K -620 11.0/7.0
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Olsson - Åke Åberg 4 V= 3 -620 11.0/7.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Yngve Sundberg - Leif Persson 4 V= K -620 11.0/7.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V+1 K -650 3.0/15.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 V+1 6 -650 3.0/15.0
Olan Hedström - Jan Berggren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+1 6 -650 3.0/15.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V+1 6 -650 3.0/15.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/11.7

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Öst giv
ingen i zon
10532
EK84
D62
D9
E87
kn10962
Kkn3
kn8
Dkn964
753
984
E7
K
D
E1075
K1065432

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N108566
S108566
Ö24776
V24776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3NT N+1 3 430 18.0/0.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5 S= E 400 16.0/2.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 S+2 Kn 150 14.0/4.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3 S+1 Kn 130 12.0/6.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Yngve Sundberg - Leif Persson 3 V-2 D 100 10.0/8.0
Olan Hedström - Jan Berggren Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö-1 E 50 8.0/10.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5 S-1 3 -50 6.0/12.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N-2 4 -100 3.0/15.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT N-2 7 -100 3.0/15.0
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Olsson - Åke Åberg 3 N-3 E -150 0.0/18.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/11.7

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Syd giv
N-S i zon
EKkn52
EK
K6
ED93
1083
762
Ekn754
87
9
Dkn953
D83
K652
D764
1084
1092
kn104

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N1066119
S1066119
Ö26722
V27722
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N+1 3 650 17.0/1.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N+1 D 650 17.0/1.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Olsson - Åke Åberg 4 N= D 620 11.0/7.0
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N= 2 620 11.0/7.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 N= D 620 11.0/7.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 N= 2 620 11.0/7.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 2 N+2 D 170 5.0/13.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Nils Wänglund - Bert Hellström 2 N+2 D 170 5.0/13.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 N+2 9 130 2.0/16.0
Olan Hedström - Jan Berggren Agneta Danielsson - Ylva Papp 6 N-1 D -100 0.0/18.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström     - 8.1/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Väst giv
Ö-V i zon
1097
Kkn10
10975
1087
EK
E974
kn842
K43
D86
D86532
3
D52
kn5432

EKD6
Ekn96

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N67385
S68385
Ö651058
V651046
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Jan Berggren Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V-1 5 100 17.0/1.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Nils Wänglund - Bert Hellström 3 V-1 10 100 17.0/1.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S-2 E -100 14.0/4.0
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö+1 10 -170 12.0/6.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Olsson - Åke Åberg 4 V= 10 -620 5.0/13.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V= 10 -620 5.0/13.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 4 V= 9 -620 5.0/13.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V= 10 -620 5.0/13.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 V= 10 -620 5.0/13.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö= E -620 5.0/13.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström     - 8.1/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Nord giv
ingen i zon
K1042
ED6
K832
E2
E73
kn95
E75
Dkn96
86
K1084
109
87543
Dkn95
732
Dkn64
K10

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N59598
S59598
Ö84644
V84644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3NT N+1 4 430 18.0/0.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N= 10 420 15.0/3.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N= 8 420 15.0/3.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT N= 8 400 12.0/6.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2NT N+2 4 180 10.0/8.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT N-1 4 -50 6.0/12.0
Lars Olsson - Kurt Norström Lena Becksén - Anneli Sagersten 4 N-1 10 -50 6.0/12.0
Inger Olsson - Åke Åberg Olan Hedström - Jan Berggren 4 N-1 10 -50 6.0/12.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-2 10 -100 1.0/17.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT N-2 8 -100 1.0/17.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck     - 8.7/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Öst giv
N-S i zon
K9865
82
D8764
6
3
Ekn63
kn932
10983
D1074
109
K5
EKD54
Ekn2
KD754
E10
kn72

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N47685
S47685
Ö96757
V95757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 N= K 140 18.0/0.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Nils Wänglund - Bert Hellström 4 Ö-1 E 50 16.0/2.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 Ö= E -90 14.0/4.0
Inger Olsson - Åke Åberg Olan Hedström - Jan Berggren 2 S-1 10 -100 12.0/6.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö= E -110 10.0/8.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö+2 E -130 6.0/12.0
Lars Olsson - Kurt Norström Lena Becksén - Anneli Sagersten 3 Ö+1 E -130 6.0/12.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 Ö+2 E -130 6.0/12.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Inger Byström - Elisabeth Nyberg 2 N-2 E -200 2.0/16.0
Gunnel Sandberg - Bo Byléhn Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4D N-2 E -500 0.0/18.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck     - 8.7/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Syd giv
Ö-V i zon
104
kn1062
kn106
8643
Dkn872
KD73
98
92
EK
84
D742
EKDkn10
9653
E95
EK53
75

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N35433
S35433
Ö989109
V988109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Jan Berggren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö+1 K -110 18.0/0.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 Ö+2 K -130 16.0/2.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 V+1 6 -170 14.0/4.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 3NT Ö+1 3 -630 9.0/9.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT Ö+1 3 -630 9.0/9.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö+1 E -630 9.0/9.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT Ö+1 K -630 9.0/9.0
Inger Olsson - Åke Åberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V+1 6 -650 4.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3NT Ö+2 E -660 1.0/17.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4NT V+1 2 -660 1.0/17.0
Nils Wänglund - Bert Hellström     - -/8.8

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Väst giv
alla i zon
E109
Ekn10962
987
4
Kkn75
7
kn1032
EK76
D642
KD43
K64
108
83
85
ED5
Dkn9532

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N75845
S75845
Ö67588
V67588
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3NT Ö-1 8 100 15.0/3.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 Ö-1 8 100 15.0/3.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 4 V-1 E 100 15.0/3.0
Inger Olsson - Åke Åberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö-1 D 100 15.0/3.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V= 4 -110 9.0/9.0
Olan Hedström - Jan Berggren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V= 4 -110 9.0/9.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT Ö= 8 -120 6.0/12.0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 V= E -140 3.0/15.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö= 8 -140 3.0/15.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N-2 10 -200 0.0/18.0
Nils Wänglund - Bert Hellström     - -/8.8

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Nord giv
N-S i zon
E1087
kn1087
K92
kn7
952
E643
kn74
532
KDkn63
92
E8
D984
4
KD5
D10653
EK106

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N9101079
S9101079
Ö42264
V42264
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 3 Ö-3 K 150 18.0/0.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S= 4 130 14.0/4.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 S+2 9 130 14.0/4.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 S+1 2 130 14.0/4.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Olsson - Åke Åberg 3 S= 9 110 10.0/8.0
Olan Hedström - Jan Berggren Lena Becksén - Anneli Sagersten 3 Ö-2 K 100 8.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 S= 2 90 6.0/12.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Inger Byström - Elisabeth Nyberg 2 Ö-1 K 50 4.0/14.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 Ö= E -110 2.0/16.0
Lars Olsson - Kurt Norström Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 5 S-2 5 -200 0.0/18.0
Åke Nylén - Rolf Lindström     - 10.0/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Öst giv
Ö-V i zon
KD732

EDkn763
kn10
E86
E82
10984
D32
10
KDkn107643
52
E5
kn954
95
K
K98764

Optimalt kontrakt: 5NTD Ö-1 200
 NT
N9102113
S9102113
Ö4310210
V4310210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 5D N= E 650 17.0/1.0
Nils Wänglund - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5D N= K 650 17.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 5D Ö-1 Kn 200 14.0/4.0
Olan Hedström - Jan Berggren Lena Becksén - Anneli Sagersten 3 N+1 K 170 12.0/6.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Olsson - Åke Åberg 5 Ö-1 K 100 9.0/9.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 5 Ö-1 Kn 100 9.0/9.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5D S-1 E -100 6.0/12.0
Lars Olsson - Kurt Norström Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3NT V+1 3 -630 4.0/14.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Inger Byström - Elisabeth Nyberg 5 Ö= K -650 2.0/16.0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+2 K -680 0.0/18.0
Åke Nylén - Rolf Lindström     - 10.0/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Syd giv
alla i zon
D87
D75
9853
kn96
Kkn63
K9864
K
K84
E952
Ekn
1072
ED73
104
1032
EDkn64
1052

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N04000
S04000
Ö12812128
V12812128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Leif Persson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö-1 E 100 17.0/1.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT Ö-1 4 100 17.0/1.0
Olan Hedström - Jan Berggren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT Ö= 4 -600 14.0/4.0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Inger Byström - Elisabeth Nyberg 4 Ö+1 10 -650 8.0/10.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 Ö+1 E -650 8.0/10.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Nils Wänglund - Bert Hellström 4 Ö+1 4 -650 8.0/10.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö+1 2 -650 8.0/10.0
Inger Olsson - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 Ö+1 10 -650 8.0/10.0
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 4 V+2 7 -680 1.0/17.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+2 Kn -680 1.0/17.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/8.3

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.27

Väst giv
ingen i zon
D107
D952
D87
kn43
53
8763
kn95
8762
E642
K10
432
EK105
Kkn98
Ekn4
EK106
D9

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N71010109
S71010109
Ö52333
V52333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Inger Byström - Elisabeth Nyberg 4 N= 3 420 18.0/0.0
Olan Hedström - Jan Berggren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT S+3 3 180 16.0/2.0
Yngve Sundberg - Leif Persson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1 N+3 E 170 14.0/4.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Nils Wänglund - Bert Hellström 2NT N+1 K 150 10.0/8.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Ylva Papp 2NT N+1 E 150 10.0/8.0
Inger Olsson - Åke Åberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2NT S+1 2 150 10.0/8.0
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Sandberg - Bo Byléhn 2 S+1 8 140 5.0/13.0
Lena Becksén - Anneli Sagersten Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 N= K 140 5.0/13.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 S+2 8 130 2.0/16.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N-1 E -50 0.0/18.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/8.3