Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-09-13 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-09-13

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Nord giv
ingen i zon
E1042
4
9742
E962
KD3
kn7532
K6
kn43
865
ED96
ED8
D87
kn97
K108
kn1053
K105

Optimalt kontrakt: 2D N-1 -100
 NT
N78575
S78575
Ö65867
V65867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Kurt Norström - Lars Olsson 4 Ö-1 5 50 17.0/1.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 4 Ö-1 5 50 17.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 V= E -110 12.0/6.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Berggren - Olan Hedström 2 V= 4 -110 12.0/6.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Åke Nylén - Sverker Ernback 2 V= 7 -110 12.0/6.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Egil Tisell - Ola Bergqvist 1NT Ö+1 3 -120 8.0/10.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö= 5 -140 4.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Sandberg - Björn Backlund 3 Ö= Kn -140 4.0/14.0
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö= 10 -140 4.0/14.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V= E -420 0.0/18.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 8.0/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Öst giv
N-S i zon
109653
K5
kn52
832
K8
962
K106
Dkn1065
kn74
E43
987
EK94
ED2
Dkn1087
ED43
7

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N58886
S58886
Ö85547
V85547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 Ö-3 4 150 18.0/0.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 3 S= D 140 16.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Berggren - Olan Hedström 1 S+1 10 110 13.0/5.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Åke Nylén - Sverker Ernback 2 N= K 110 13.0/5.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 Ö-2 2 100 9.0/9.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Sandberg - Björn Backlund 3 V-2 K 100 9.0/9.0
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö-1 E 50 6.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 S-1 5 -100 3.0/15.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Egil Tisell - Ola Bergqvist 3 S-1 D -100 3.0/15.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Kurt Norström - Lars Olsson 3 Ö= E -110 0.0/18.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 8.0/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Syd giv
Ö-V i zon
D9
E98
kn53
D10876
85
K1053
E10974
54
kn7432
74
D862
K3
EK106
Dkn62
K
Ekn92

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N1271088
S1271088
Ö16341
V16341
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3NT N+4 4 520 18.0/0.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N+3 2 490 16.0/2.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N+2 2 460 14.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT N+1 2 430 12.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 5 S+1 8 420 9.0/9.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Egil Tisell - Ola Bergqvist 4 S= 5 420 9.0/9.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kurt Norström - Lars Olsson 2 S+2 E 170 6.0/12.0
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 S-1 8 -50 4.0/14.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 S-2 E -100 2.0/16.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Gunnel Sandberg - Björn Backlund 2 V+2 8 -170 0.0/18.0
Gunnel Modig - Britt Bergman     - 11.7/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Väst giv
alla i zon
D2
E
10843
KD8742
Ekn10874
862
EK
kn9
653
D5
D652
E1065
K9
Kkn109743
kn97
3

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N64833
S64833
Ö764109
V764109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Gunnel Sandberg - Björn Backlund 4D V-1 E 200 18.0/0.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V-1 E 100 15.0/3.0
Jan Berggren - Olan Hedström Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3 V-1 E 100 15.0/3.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kurt Norström - Lars Olsson 3 S-1 E -100 12.0/6.0
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 Ö= E -140 10.0/8.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 V+1 E -170 8.0/10.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 5 S-2 E -200 4.0/14.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 S-2 E -200 4.0/14.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 N-2 6 -200 4.0/14.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Egil Tisell - Ola Bergqvist 5D S-3 K -800 0.0/18.0
Gunnel Modig - Britt Bergman     - 11.7/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Nord giv
N-S i zon
E109
EK874
64
kn75
86
92
ED75
E10642
KD43
D63
K10932
D
kn752
kn105
kn8
K983

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N53654
S53654
Ö710788
V710788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Kurt Norström - Lars Olsson 2 V-2 K 100 18.0/0.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen 4 N-1 D -100 16.0/2.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 Ö+1 Kn -130 11.0/7.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö+1 Kn -130 11.0/7.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö= 5 -130 11.0/7.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gunnel Sandberg - Björn Backlund 3 Ö+1 Kn -130 11.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N-2 D -200 4.0/14.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 N-2 9 -200 4.0/14.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Jan Berggren - Olan Hedström 1NT S-2 5 -200 4.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Egil Tisell - Ola Bergqvist 3 N-3 D -300 0.0/18.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - -/10.5

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn
K7653
EKD76
K
D53
D82
10532
942
K98764
E4
kn4
876
102
kn109
98
EDkn1053

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N121011810
S121011710
Ö12151
V12252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen 4 N+2 4 480 18.0/0.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gunnel Sandberg - Björn Backlund 4 N+1 Kn 450 16.0/2.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N= Kn 420 11.0/7.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 N= 8 420 11.0/7.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Egil Tisell - Ola Bergqvist 5 S+1 D 420 11.0/7.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N= 8 420 11.0/7.0
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Kurt Norström - Lars Olsson 3 Ö-4 8 400 6.0/12.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 N+2 4 200 4.0/14.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Jan Berggren - Olan Hedström 3 N+2 E 150 2.0/16.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6 N-1 9 -50 0.0/18.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - -/10.5

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Syd giv
alla i zon
ED872
42
Dkn107
kn7
K9653
Kkn107
E32
5
kn
E963
K96
E8643
104
D85
854
KD1092

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N54355
S54355
Ö781088
V791088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Jan Berggren - Olan Hedström 3NT Ö-2 2 200 17.0/1.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V-2 D 200 17.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 4 V-1 D 100 11.0/7.0
Egil Tisell - Ola Bergqvist Åke Nylén - Sverker Ernback 2NT Ö-1 K 100 11.0/7.0
Gunnel Sandberg - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 V-1 Kn 100 11.0/7.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT Ö-1 2 100 11.0/7.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 Ö= 10 -110 6.0/12.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V= D -620 3.0/15.0
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 V= Kn -620 3.0/15.0
Kurt Norström - Lars Olsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 V+1 E -650 0.0/18.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg     - 7.1/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Väst giv
ingen i zon
K63
ED6
K4
ED953
D1074
kn932
D972
6
kn982
1085
Ekn3
Kkn7
E5
K74
10865
10842

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N107766
S96766
Ö36665
V36665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2NT N+1 3 150 18.0/0.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 N+3 Kn 130 16.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 1NT N+1 2 120 13.0/5.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Jan Berggren - Olan Hedström 2NT N= 2 120 13.0/5.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2NT N-1 2 -50 8.0/10.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N-1 8 -50 8.0/10.0
Gunnel Sandberg - Björn Backlund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N-1 4 -50 8.0/10.0
Kurt Norström - Lars Olsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 5 N-2 2 -100 2.0/16.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT S-2 7 -100 2.0/16.0
Egil Tisell - Ola Bergqvist Åke Nylén - Sverker Ernback 3NT N-2 5 -100 2.0/16.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg     - 7.1/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Nord giv
Ö-V i zon
EKD96
76
Dkn1083
kn
10542
EK3
E92
D75
kn83
D852
64
9832
7
kn1094
K75
EK1064

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N810898
S810898
Ö52534
V52534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Sandberg - Björn Backlund 3D N= 6 530 18.0/0.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT S+3 5 490 16.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT N= 2 400 11.0/7.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 3NT S= 7 400 11.0/7.0
Jan Berggren - Olan Hedström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S= E 400 11.0/7.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Egil Tisell - Ola Bergqvist 3NT S= K 400 11.0/7.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N= 5 110 6.0/12.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT S-1 2 -50 3.0/15.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT N-1 2 -50 3.0/15.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 N-2 2 -100 0.0/18.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund     - -/8.0

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Öst giv
alla i zon
D10753
9873
73
E3
kn98
E10
kn10984
654
EK642
D
ED5
Dkn72

Kkn6542
K62
K1098

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N641066
S641065
Ö78375
V77375
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4D Ö-4 10 1100 18.0/0.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4D Ö-3 2 800 15.0/3.0
Jan Berggren - Olan Hedström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4D Ö-3 4 800 15.0/3.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö-5 2 500 12.0/6.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Egil Tisell - Ola Bergqvist 4 Ö-3 Kn 300 10.0/8.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 3 S+1 Kn 170 8.0/10.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö-1 8 100 5.0/13.0
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Sandberg - Björn Backlund 4 Ö-1 6 100 5.0/13.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 S-1 8 -100 2.0/16.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 5D S-1 9 -200 0.0/18.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund     - -/8.0

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Syd giv
ingen i zon
kn1073
E62
K102
K106
ED964
D9
54
ED74
K852
Kkn8754
kn86

103
ED973
kn98532

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N109446
S109446
Ö33995
V33895
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Sandberg - Björn Backlund 4 V-2 2 100 16.0/2.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 V-2 E 100 16.0/2.0
Egil Tisell - Ola Bergqvist Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V-2 2 100 16.0/2.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 4 V-1 2 50 10.0/8.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 V-1 2 50 10.0/8.0
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V-1 2 50 10.0/8.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Jan Berggren - Olan Hedström 3 V= E -140 5.0/13.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kurt Norström - Lars Olsson 3 Ö= 9 -140 5.0/13.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 V+1 E -450 2.0/16.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3D V= 2 -530 0.0/18.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen     - 7.9/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Väst giv
N-S i zon
D85
D109
K1072
852
K2
E7652
65
KDkn6
Ekn943
kn3
Ekn943
3
1076
K84
D8
E10974

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N53334
S53334
Ö89999
V89999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 3NT V-3 7 150 18.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Sandberg - Björn Backlund 3NT Ö-1 9 50 14.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT V-1 2 50 14.0/4.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 2NT V-1 2 50 14.0/4.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 Ö+1 E -140 8.0/10.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 V+1 2 -140 8.0/10.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kurt Norström - Lars Olsson 3 Ö= D -140 8.0/10.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Jan Berggren - Olan Hedström 3NT V= 2 -400 3.0/15.0
Egil Tisell - Ola Bergqvist Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT V= 5 -400 3.0/15.0
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö+1 10 -430 0.0/18.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen     - 7.9/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Nord giv
alla i zon
kn3
Dkn1032
KD8
862
642
E876
kn106
E53
EKD97
K
9743
kn97
1085
954
E52
KD104

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N75845
S75845
Ö68587
V68587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2 V-3 K 300 18.0/0.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N= E 110 16.0/2.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 Ö-1 4 100 14.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Pass   12.0/6.0
Gunnel Sandberg - Björn Backlund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 N-1 E -100 10.0/8.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö= 10 -110 7.0/11.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 Ö= K -110 7.0/11.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 Ö+1 K -140 3.0/15.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jan Berggren - Olan Hedström 2 Ö+1 D -140 3.0/15.0
Kurt Norström - Lars Olsson Egil Tisell - Ola Bergqvist 2 Ö+2 E -170 0.0/18.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - -/9.5

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Öst giv
ingen i zon
E1087543
10
93
kn84
D9
EKDkn82
E1085
K
2
96
Dkn74
E97653
Kkn6
7543
K62
D102

Optimalt kontrakt: 6D S-4 -800
 NT
N20081
S21181
Ö10121256
V10121256
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N-1 9 -50 16.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 3 N-1 9 -50 16.0/2.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Jan Berggren - Olan Hedström 4 N-1 9 -50 16.0/2.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 V+2 E -200 12.0/6.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 V= E -420 10.0/8.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 V+1 E -450 8.0/10.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 V+2 9 -480 4.0/14.0
Kurt Norström - Lars Olsson Egil Tisell - Ola Bergqvist 4 V+2 E -480 4.0/14.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V+2 E -480 4.0/14.0
Gunnel Sandberg - Björn Backlund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5D V= E -650 0.0/18.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - -/9.5

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Syd giv
N-S i zon
EK62
E843
E82
ED
D9
K7
96
kn965432
kn543
Dkn1062
D5
108
1087
95
Kkn10743
K7

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N71281011
S71281011
Ö51511
V51511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Björn Backlund Gunnel Modig - Britt Bergman 6NT N= D 1440 18.0/0.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT N+3 D 690 16.0/2.0
Kurt Norström - Lars Olsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT N+2 10 660 10.0/8.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N+2 5 660 10.0/8.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT N+2 D 660 10.0/8.0
Egil Tisell - Ola Bergqvist Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT N+2 2 660 10.0/8.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N+2 D 660 10.0/8.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 4 N-1 D -100 3.0/15.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 N-1 5 -100 3.0/15.0
Jan Berggren - Olan Hedström Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 7 S-2 7 -200 0.0/18.0
Åke Nylén - Sverker Ernback     - 7.6/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn3
K532
kn532
92
8654
86
76
EK753
K102
kn974
KD1098
4
E97
ED10
E4
Dkn1086

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N97879
S96879
Ö36553
V36553
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Olan Hedström Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT S+2 E 460 18.0/0.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1NT S+3 3 180 15.0/3.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT S+3 5 180 15.0/3.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT S+1 3 150 11.0/7.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 1NT S+2 5 150 11.0/7.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 1NT S+1 E 120 7.0/11.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 1NT S+1 3 120 7.0/11.0
Egil Tisell - Ola Bergqvist Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT S-1 K -50 4.0/14.0
Gunnel Sandberg - Björn Backlund Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT S-2 3 -100 2.0/16.0
Kurt Norström - Lars Olsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT S-3 K -150 0.0/18.0
Åke Nylén - Sverker Ernback     - 7.6/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Nord giv
ingen i zon
K9543
D10
kn4
8542
1076
964
ED83
EKD
EDkn
E872
1095
963
82
Kkn53
K762
kn107

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N33443
S33443
Ö9109910
V9109910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Egil Tisell - Ola Bergqvist 4 Ö-1 2 50 18.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 2 N-2 E -100 16.0/2.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 1NT V+2 4 -150 14.0/4.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Sandberg - Björn Backlund 2NT V+2 4 -180 11.0/7.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT V+3 4 -180 11.0/7.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT Ö= 3 -400 6.0/12.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT V= 4 -400 6.0/12.0
Kurt Norström - Lars Olsson Jan Berggren - Olan Hedström 3NT V= 3 -400 6.0/12.0
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 3NT V+1 3 -430 2.0/16.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT V+2 3 -460 0.0/18.0
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander     - 8.1/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Öst giv
N-S i zon
D98
E98632
92
D9
kn107
7
10853
87643
63
KD5
E74
Kkn1052
EK542
kn104
KDkn6
E

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N6810108
S6810108
Ö74333
V73333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Sandberg - Björn Backlund 4 S+1 10 650 18.0/0.0
Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 S= 7 620 13.0/5.0
Kurt Norström - Lars Olsson Jan Berggren - Olan Hedström 4 N= 6 620 13.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 S= 7 620 13.0/5.0
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 S= 8 620 13.0/5.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3 S+1 8 170 8.0/10.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Egil Tisell - Ola Bergqvist 2 S+1 7 140 6.0/12.0
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Elisabeth Domeij - Ulla Berglund 4 Ö-2 E 100 4.0/14.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 S-1 8 -100 1.0/17.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Gunnel Modig - Britt Bergman 4 S-1 7 -100 1.0/17.0
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander     - 8.1/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Syd giv
Ö-V i zon
98532

D8432
1095
6
KD109
E10975
K42
ED74
E6
K6
Ekn876
Kkn10
kn875432
kn
D3

Optimalt kontrakt: 7 V= -2140
 NT
N02341
S02341
Ö121110912
V13109912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Berggren - Olan Hedström 3NT V-2 2 200 17.0/1.0
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen 6NT V-2 2 200 17.0/1.0
Kurt Norström - Lars Olsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 Ö= Kn -110 14.0/4.0
Gunnel Sandberg - Björn Backlund Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 4D S-3 E -500 12.0/6.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3NT Ö= 7 -600 10.0/8.0
Egil Tisell - Ola Bergqvist Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö+2 5 -660 7.0/11.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö+2 8 -660 7.0/11.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT Ö+3 7 -690 3.0/15.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT V+3 2 -690 3.0/15.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3D S-4 6 -800 0.0/18.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - -/10.0

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Väst giv
alla i zon
K8743
D1094
kn9
kn6
92
86
EKD864
K107
Ekn
kn53
1032
98532
D1065
EK72
75
ED4

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N55995
S65995
Ö78447
V78447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 3 S+1 E 170 17.0/1.0
Gunnel Sandberg - Björn Backlund Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 2 S+2 E 170 17.0/1.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Berggren - Olan Hedström 2 N+1 2 140 11.0/7.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N= 10 140 11.0/7.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 S+1 K 140 11.0/7.0
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen 2 N+1 2 140 11.0/7.0
Kurt Norström - Lars Olsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 V-1 3 100 6.0/12.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 V= Kn -90 4.0/14.0
Egil Tisell - Ola Bergqvist Gunnel Modig - Britt Bergman 4 N-1 10 -100 2.0/16.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V+1 6 -110 0.0/18.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström     - -/10.0

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Nord giv
N-S i zon
ED862
K2
E43
Ekn5
53
D1093
K972
743
kn97
kn87
1086
10862
K104
E654
Dkn5
KD9

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N1110101212
S1210111212
Ö12211
V12211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Egil Tisell - Ola Bergqvist 6NT S+1 3 1470 18.0/0.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen 6 N+1 2 1460 15.0/3.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Åke Nylén - Sverker Ernback 6 N+1 7 1460 15.0/3.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 6NT N= 2 1440 12.0/6.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Agneta Danielsson - Ylva Papp 6 N= 2 1430 9.0/9.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 6 N= 10 1430 9.0/9.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT N+4 7 720 6.0/12.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 3NT S+3 9 690 4.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Berggren - Olan Hedström 4 N+2 8 680 1.0/17.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Gunnel Sandberg - Björn Backlund 4 N+2 8 680 1.0/17.0
Kurt Norström - Lars Olsson     - 7.1/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn953
D10742

D53
6
K95
KD87543
62
108742
Ekn3
92
kn84
KD
86
Ekn106
EK1097

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N1159910
S1159910
Ö28443
V28443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3NT N+1 3 430 16.0/2.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT S+1 D 430 16.0/2.0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Åke Nylén - Sverker Ernback 3NT N+1 K 430 16.0/2.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg 4 N= 9 420 10.0/8.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 4 N= E 420 10.0/8.0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen 4 N= 2 420 10.0/8.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Gunnel Sandberg - Björn Backlund 2NT S+1 K 150 6.0/12.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Egil Tisell - Ola Bergqvist 4 N-1 9 -50 4.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Berggren - Olan Hedström 4D N-1 9 -100 1.0/17.0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingrid Wahlberg - Marianne Norström 4 N-2 9 -100 1.0/17.0
Kurt Norström - Lars Olsson     - 7.1/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Syd giv
alla i zon
D8
6542
kn532
Dkn8
kn742
Dkn9
D864
E7
K109
EK83

K106543
E653
107
EK1097
92

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N27234
S27234
Ö11610108
V11610108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT Ö= 9 -90 18.0/0.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2 V= D -110 16.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö+2 K -130 14.0/4.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Jan Berggren - Olan Hedström 1 Ö+2 E -140 12.0/6.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Egil Tisell - Ola Bergqvist 2NT V+1 2 -150 10.0/8.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1NT N-2 3 -200 8.0/10.0
Kurt Norström - Lars Olsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 S-3 7 -300 6.0/12.0
Gunnel Sandberg - Björn Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen 2 S-4 4 -400 4.0/14.0
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Åke Nylén - Sverker Ernback 4 Ö= E -620 2.0/16.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 V+2 D -680 0.0/18.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/9.5

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.13

Väst giv
ingen i zon
D
EKkn72
K103
D542
E3
10943
952
Kkn108
K52
86
EDkn4
E973
kn1098764
D5
876
6

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N34573
S33573
Ö109868
V109868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 S+1 10 140 18.0/0.0
Eivor Örlefors - Staffan Lindeborg Åke Nylén - Sverker Ernback 3 V-2 E 100 16.0/2.0
Gunnel Modig - Britt Bergman Jan Berggren - Olan Hedström 2 S-1 9 -50 11.0/7.0
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Egil Tisell - Ola Bergqvist 2 N-1 Kn -50 11.0/7.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 S-1 Kn -50 11.0/7.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 S-1 9 -50 11.0/7.0
Ingrid Wahlberg - Marianne Norström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 S-2 2 -100 6.0/12.0
Elisabeth Domeij - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N-3 E -150 3.0/15.0
Gunnel Sandberg - Björn Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Jeanette Jensen 4 S-3 8 -150 3.0/15.0
Kurt Norström - Lars Olsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N-4 E -200 0.0/18.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - -/9.5