Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-09-06 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-09-06

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Nord giv
ingen i zon
K102
Kkn104
kn9
kn1063
73
85
EK1072
8542
ED85
D762
8
EKD9
kn964
E93
D6543
7

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N35566
S35555
Ö108877
V108877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT Ö-2 4 100 15/3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö-2 4 100 15/3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT Ö-2 6 100 15/3
Said Eliasson - Carin Dahlberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V-2 2 100 15/3
Agneta Danielsson - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V-1 4 50 9/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 3NT V-1 4 50 9/9
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1 Ö+1 7 -110 6/12
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Kurt Norström - Lars Olsson 2NT V= 4 -120 3/15
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 2NT Ö= 6 -120 3/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT Ö= 4 -400 0/18

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Öst giv
N-S i zon
1076
KDkn
D9
kn9843
93
107632
108432
5
EKkn854
95
Ekn5
E6
D2
E84
K76
KD1072

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N93535
S93534
Ö4108108
V4108108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4D Ö-1 K 100 18/0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö-1 K 50 15/3
Agneta Danielsson - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 D 50 15/3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S-1 9 -100 11/7
Said Eliasson - Carin Dahlberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S-1 9 -100 11/7
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 Ö+1 K -170 8/10
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Kurt Norström - Lars Olsson 4D S-1 3 -200 4/14
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 5 S-2 3 -200 4/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4D S-1 9 -200 4/14
Liane Svensson - Birgitta Svensson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 3NT S-4 9 -400 0/18

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Syd giv
Ö-V i zon
8642
ED952
Dkn
103
EKD105
Kkn873
975
kn93
10
EK62
kn9742
7
64
10843
EKD865

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N85426
S85426
Ö478107
V478107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 V-1 D 100 17/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors 4 V-1 10 100 17/1
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 N-2 3 -100 14/4
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 V+1 10 -140 12/6
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4D S-2 E -300 10/8
Kurt Norström - Lars Olsson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 4 V= E -620 7/11
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V= 10 -620 7/11
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V+1 E -650 3/15
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 V+1 10 -650 3/15
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 V+2 D -680 0/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Väst giv
alla i zon
D8
D5
KD863
10754
Ekn94
E43
105
K982
K7653
9
9742
ED6
102
Kkn108762
Ekn
kn3

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N45824
S45824
Ö975119
V975119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors 2 S= 10 110 18/0
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 Ö+2 E -170 15/3
Kurt Norström - Lars Olsson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 3 Ö+1 E -170 15/3
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 Ö+2 E -200 8/10
Gunnel Modig - Britt Bergman Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 V+2 D -200 8/10
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 Ö+2 8 -200 8/10
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 S-2 E -200 8/10
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 Ö+2 Kn -200 8/10
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+1 Kn -650 1/17
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö+1 E -650 1/17

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Nord giv
N-S i zon
5
E64
K6
K987432
KD98
kn10
ED8532
E
72
KD853
kn1074
65
Ekn10643
972
9
Dkn10

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N103477
S103577
Ö310865
V310865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4D N= 7 710 18/0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5D Ö-3 E 500 16/2
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 3 Ö-2 D 100 13/5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö-2 E 100 13/5
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Kurt Norström - Lars Olsson 5 V-1 5 50 10/8
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 V= 5 -110 8/10
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 V+1 5 -130 5/13
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 V= 5 -130 5/13
Liane Svensson - Birgitta Svensson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 S-2 E -200 2/16
Gunnel Modig - Britt Bergman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V= 5 -400 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn63
753

D98542
K107
kn96
EDkn5
kn107
54
KD108
K109762
E
E982
E42
843
K63

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N92483
S92483
Ö411947
V411947
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 3NT V-1 5 100 17/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT V-1 2 100 17/1
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Kurt Norström - Lars Olsson 3 Ö+2 6 -150 12/6
Gunnel Modig - Britt Bergman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö+2 3 -150 12/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 Ö+2 E -150 12/6
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Said Eliasson - Carin Dahlberg 5 Ö= E -600 4/14
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 V= E -600 4/14
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 Ö= E -600 4/14
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Agneta Danielsson - Ylva Papp 5 Ö= E -600 4/14
Liane Svensson - Birgitta Svensson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 5 Ö= 8 -600 4/14

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Syd giv
alla i zon
K875
Ekn9875
kn
86
96
K10
KD82
EK432
EDkn43
62
E765
kn5
102
D43
10943
D1097

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N32623
S32623
Ö910597
V101161110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 Ö-2 D 200 17/1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 V-2 E 200 17/1
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors 3 V= Kn -110 13/5
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Kurt Norström - Lars Olsson 2 Ö= D -110 13/5
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö= D -140 10/8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 N-2 5 -200 8/10
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT V= 9 -600 5/13
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT V= 8 -600 5/13
Said Eliasson - Carin Dahlberg Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 4 V+1 Kn -650 2/16
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT V+3 5 -690 0/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Väst giv
ingen i zon
K104
E85432
72
102
E765
7
EKD6
Kkn85
D3
KD10
kn1054
9643
kn982
kn96
983
ED7

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N33653
S33643
Ö10107810
V10107810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT V-2 2 100 17/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 V-2 4 100 17/1
Anneli Sagersten - Björn Backlund Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 V-1 10 50 14/4
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Kurt Norström - Lars Olsson 3 N-2 D -100 12/6
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors 3 V= 7 -110 10/8
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö+1 8 -130 8/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 V+2 E -150 6/12
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT Ö+1 2 -430 3/15
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 8 -430 3/15
Said Eliasson - Carin Dahlberg Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 4D N-4 Kn -800 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Nord giv
Ö-V i zon
109652
76
1072
K104
EDkn
EKDkn843
65
2
K73
10952
Kkn8
ED3
84

ED943
kn98765

Optimalt kontrakt: 7D N-6 -1400
 NT
N76151
S76151
Ö6712812
V5511811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Staffan Hedman 6 V-1 2 100 16/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 6 V-1 10 100 16/2
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Ylva Papp 6 V-1 2 100 16/2
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 V+1 K -650 10/8
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 V+1 4 -650 10/8
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 V+1 7 -650 10/8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors 4 Ö+2 7 -680 5/13
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunnel Modig - Britt Bergman 4 Ö+2 9 -680 5/13
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 6 Ö= E -1430 1/17
Kurt Norström - Lars Olsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 6 Ö= E -1430 1/17

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Öst giv
alla i zon
7653
E862
K
10953
Ekn4
10974
985
EDkn
D2
D5
ED1073
K842
K1098
Kkn3
kn642
76

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N43464
S43464
Ö910879
V910879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2NT V-1 7 100 17/1
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT V-1 2 100 17/1
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 Ö+1 7 -110 14/4
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors 2NT V= 3 -120 11/7
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT V+1 2 -120 11/7
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 Ö+1 8 -130 8/10
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Said Eliasson - Carin Dahlberg 1NT V+2 2 -150 5/13
Kurt Norström - Lars Olsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2NT V+1 3 -150 5/13
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT V= 3 -600 2/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 3NT V+2 10 -660 0/18

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Syd giv
ingen i zon
108752
K1086
D
543
K4
kn975432
kn10
kn8
kn63
ED
97654
1076
ED9

EK832
EKD92

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N121071110
S121071110
Ö13623
V13623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Anneli Sagersten - Björn Backlund 4D V-3 D 500 18/0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 N= 7 420 15/3
Said Eliasson - Carin Dahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 N= E 420 15/3
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 N+2 E 200 12/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 S+4 4 190 10/8
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3 S+1 Kn 130 8/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 5 S-1 Kn -50 6/12
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 S-2 Kn -100 2/16
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 N-2 E -100 2/16
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 S-2 Kn -100 2/16

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Väst giv
N-S i zon
kn54
Ekn7
D3
D9864

9832
Ekn10872
1075
EK82
D10
K96
Kkn32
D109763
K654
54
E

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N53684
S53674
Ö89659
V89659
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Carin Dahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 S= E 110 18/0
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 Ö-2 E 100 15/3
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö-2 9 100 15/3
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2 Ö= E -110 12/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 2 V+2 E -130 9/9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 V+1 E -130 9/9
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT Ö+2 3 -150 6/12
Agneta Danielsson - Ylva Papp Anneli Sagersten - Björn Backlund 3D S-1 E -200 4/14
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö= 4 -400 2/16
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Modig - Britt Bergman 4D S-3 E -800 0/18

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Nord giv
alla i zon
109763
D10
109
K1095
Ekn2
kn987
K753
72
84
K43
kn864
Ekn83
KD5
E652
ED2
D64

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N76687
S86697
Ö67756
V57646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Said Eliasson - Carin Dahlberg 1NT S+3 3 180 18/0
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 S+1 Kn 140 14/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 N+1 8 140 14/4
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 S+1 2 140 14/4
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Gunnel Modig - Britt Bergman 2 S= 7 110 9/9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 S= 7 110 9/9
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 1NT S= 7 90 6/12
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT S-1 9 -100 3/15
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 N-1 3 -100 3/15
Kurt Norström - Lars Olsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT S-2 7 -200 0/18

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Öst giv
ingen i zon
D3
D643
KD654
93
862
Kkn852
987
D10
EKkn9
97
kn3
Kkn854
10754
E10
E102
E762

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N59757
S59757
Ö84685
V84685
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 V-3 K 150 18/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Liane Svensson - Birgitta Svensson 1NT V-2 5 100 16/2
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Gunnel Modig - Britt Bergman 2 N= 9 90 14/4
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 Ö-1 E 50 12/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 N-1 E -50 10/8
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1 Ö= E -80 8/10
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 N-2 E -100 6/12
Kurt Norström - Lars Olsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1 Ö+1 E -110 3/15
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1 Ö+1 E -110 3/15
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT V+1 4 -120 0/18

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Syd giv
N-S i zon
D2
1097
Ekn764
K103
Kkn10
432
K10
ED874
E84
ED86
53
kn652
97653
Kkn5
D982
9

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N59575
S59575
Ö84756
V84756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 Ö-3 2 150 16/2
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT V-3 4 150 16/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2NT V-3 10 150 16/2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 S= E 110 12/6
Kurt Norström - Lars Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö-2 2 100 9/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2NT V-2 4 100 9/9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 V-1 E 50 6/12
Gunnel Modig - Britt Bergman Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 Ö= 9 -110 3/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 V+1 10 -110 3/15
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 3NT V= 4 -400 0/18

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Väst giv
Ö-V i zon
75
E864
KD976
kn3
E6
Dkn1053
E1084
E9
KD8
92
kn532
K1082
kn109432
K7

D7654

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N64373
S64373
Ö789610
V789610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 2 S= E 110 16/2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 S= E 110 16/2
Liane Svensson - Birgitta Svensson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 S= D 110 16/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Pass   12/6
Gunnel Modig - Britt Bergman Said Eliasson - Carin Dahlberg 1NT Ö= Kn -90 10/8
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT Ö+4 9 -210 8/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT Ö+1 Kn -630 3/15
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö+1 2 -630 3/15
Kurt Norström - Lars Olsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+1 Kn -630 3/15
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 3NT V+1 K -630 3/15

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Nord giv
ingen i zon
63
K3
Dkn864
kn754
K984
D108
K1097
63
kn
kn9754
E52
ED92
ED10752
E62
3
K108

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N77585
S77585
Ö66847
V66847
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Carin Dahlberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 S= 8 140 18/0
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 S= D 110 15/3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 S= D 110 15/3
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-2 E 100 11/7
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 Ö-2 3 100 11/7
Kurt Norström - Lars Olsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 S-1 D -50 7/11
Liane Svensson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 S-1 D -50 7/11
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 S-2 D -100 4/14
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 2 Ö= 3 -110 2/16
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 Ö= 3 -140 0/18

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Öst giv
N-S i zon
EK6
K1075
D862
65
kn32
942
E754
942
D1087
kn63
K93
1073
954
ED8
kn10
EKDkn8

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N111011911
S111011911
Ö22242
V22242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT S+3 9 690 18/0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N+2 7 660 12/6
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S+2 9 660 12/6
Gunnel Modig - Britt Bergman Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT S+2 4 660 12/6
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT N+2 7 660 12/6
Said Eliasson - Carin Dahlberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT N+2 7 660 12/6
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Henry Häljeryd - Kjell Håkansson 3NT S+1 9 630 5/13
Kurt Norström - Lars Olsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT S+1 9 630 5/13
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N= 7 600 2/16
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 2NT S+2 7 180 0/18

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Syd giv
Ö-V i zon
D9
D74
EK10642
63
542
EK986
kn8
ED10
kn8763
1052
97
875
EK10
kn3
D53
Kkn942

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N89769
S8107610
Ö53673
V53673
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT N+1 10 430 16/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT N+1 10 430 16/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Britt Bergman 3NT N+1 10 430 16/2
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 1NT N+3 3 180 12/6
Kurt Norström - Lars Olsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 N+2 2 130 7/11
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 N+2 10 130 7/11
Said Eliasson - Carin Dahlberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N+1 2 130 7/11
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 N= 10 130 7/11
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 5 N-1 2 -50 1/17
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Agneta Danielsson - Ylva Papp 3 S-1 K -50 1/17

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Väst giv
alla i zon
E2
KD92
D32
K754
KD85
kn873
kn10
632
10763
E106
74
EDkn9
kn94
54
EK9865
108

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N69547
S59547
Ö74875
V74875
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3NT N= Kn 600 17/1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT S= D 600 17/1
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 N+3 5 150 14/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Britt Bergman 1NT S+1 3 120 11/7
Kurt Norström - Lars Olsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2NT N= 3 120 11/7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 S+1 5 110 7/11
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 S+1 K 110 7/11
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 S-1 D -100 4/14
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 5 S-2 D -200 1/17
Said Eliasson - Carin Dahlberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N-2 3 -200 1/17

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Nord giv
N-S i zon
ED63
ED9
KD10
1085
K
K72
E98653
D96
10972

742
EKkn742
kn854
kn1086543
kn
3

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N321096
S321086
Ö1010243
V1010247
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5D S= D 850 18/0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kurt Norström - Lars Olsson 4 N+1 E 650 16/2
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 S= D 620 11/7
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 N= 7 620 11/7
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 4 N= E 620 11/7
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N= E 620 11/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5D Ö-2 Kn 300 6/12
Said Eliasson - Carin Dahlberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 5D Ö-1 Kn 100 4/14
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Wiklund - Staffan Hedman 5 Ö-1 Kn 50 2/16
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö= 6 -110 0/18

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Öst giv
Ö-V i zon
K953
EK954
953
2
62
Dkn106
10872
KD4
EDkn84
3
EK
Ekn1095
107
872
Dkn64
8763

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N24533
S14522
Ö11871010
V11871010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Britt Bergman Lennart Wiklund - Staffan Hedman 6 Ö-2 D 200 17/1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 6NT Ö-2 8 200 17/1
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Carin Risberg - Marie-Louise Lestander 3 Ö+1 6 -130 14/4
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 Ö+2 2 -150 12/6
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kurt Norström - Lars Olsson 3 Ö+1 8 -170 9/9
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 Ö+3 8 -170 9/9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö= D -620 5/13
Said Eliasson - Carin Dahlberg Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 Ö= 8 -620 5/13
Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V+1 E -630 2/16
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4D N-4 E -800 0/18

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Syd giv
alla i zon
KD43
109
D983
1064
kn965
KDkn6
7
Ekn97
82
E2
EKkn54
D852
E107
87543
1062
K3

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N02442
S02442
Ö11109910
V11109910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 V-1 K 100 18/0
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 1 V+1 10 -110 16/2
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V= 3 -600 10/8
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT V= K -600 10/8
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors 3NT Ö= 3 -600 10/8
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö= 3 -600 10/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT V= 3 -600 10/8
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+1 8 -630 2/16
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT V+1 3 -630 2/16
Said Eliasson - Carin Dahlberg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT V+1 3 -630 2/16

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.09.06

Väst giv
ingen i zon
K63
K954
8764
kn8
EDkn54
Dkn
D532
93
1087
108
kn10
KD10754
92
E7632
EK9
E62

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N691069
S691069
Ö63373
V63373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3 S+1 E 170 18/0
Carin Risberg - Marie-Louise Lestander Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT Ö-3 7 150 15/3
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 V-3 K 150 15/3
Henry Häljeryd - Kjell Håkansson Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 S= 9 140 11/7
Gunnel Modig - Britt Bergman Ingegerd Backlund - Eivor Örlefors 2 S+1 9 140 11/7
Kurt Norström - Lars Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 2 V-2 4 100 8/10
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 V-1 Kn 50 4/14
Agneta Danielsson - Ylva Papp Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 V-1 Kn 50 4/14
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V-1 8 50 4/14
Said Eliasson - Carin Dahlberg Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 V= 9 -110 0/18