Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2019-02-12 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2019-02-12

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Nord giv
ingen i zon
104
kn10987
E64
D82
kn6
KD652
98
10763
K987
4
KDkn752
kn4
ED532
E3
103
EK95

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N107999
S107999
Ö36344
V36344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3D Ö-2 E 300 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N= K 140 15.4/6.6
Lena Becksén - Bertil Häggström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 S= 9 140 15.4/6.6
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 S+1 9 140 15.4/6.6
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 S+1 9 140 15.4/6.6
Britt Bergman - Leif Persson Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 S+1 9 140 15.4/6.6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2 S= 2 110 7.7/14.3
Liz Callbo - Karin Lodin Jan Berggren - Inger Byström 2 S= 9 110 7.7/14.3
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 S-2 8 -100 2.3/19.7
Arne Mulari - Renate Rhodin Åke Åberg - Bengt Eldered 2 S-2 9 -100 2.3/19.7
Lennart Berglund - Hans Selling Åke Nylén - Sverker Ernback 2 S-2 9 -100 2.3/19.7
Lars Olsson - Kurt Norström     - 9.9/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Öst giv
N-S i zon
E2
ED8752
6
E1097
Kkn853
kn
K10
Kkn542
D976
K10
D9842
D3
104
9643
Ekn753
86

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N561058
S561058
Ö77385
V77385
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Renate Rhodin Åke Åberg - Bengt Eldered 4 N= 6 620 21.9/0.1
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-3 6 150 18.6/3.4
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Margareta Sandberg - Per Sandberg 4 V-3 6 150 18.6/3.4
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4 V-2 E 100 15.4/6.6
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V-1 6 50 9.9/12.1
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 V-1 E 50 9.9/12.1
Lennart Berglund - Hans Selling Åke Nylén - Sverker Ernback 4 V-1 E 50 9.9/12.1
Britt Bergman - Leif Persson Liane Svensson - Ingemar Svensson 3 V-1 6 50 9.9/12.1
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 5 N-1 D -100 4.5/17.5
Lena Becksén - Bertil Häggström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 V= 6 -110 2.3/19.7
Liz Callbo - Karin Lodin Jan Berggren - Inger Byström 4 V= E -420 0.1/21.9
Lars Olsson - Kurt Norström     - 9.9/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Syd giv
Ö-V i zon
E106
kn32
KD5
Ekn53
932
K10754
108
K94
KDkn87
ED86
4
1082
54
9
Ekn97632
D76

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N1010448
S1010448
Ö22983
V22983
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4D Ö-4 9 1100 22.0/0.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N+2 K 460 19.0/3.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT N+2 K 460 19.0/3.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Berglund - Hans Selling 3NT N+1 Kn 430 16.0/6.0
Liz Callbo - Karin Lodin Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 5 S+1 10 420 14.0/8.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT N= Kn 400 11.0/11.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N= K 400 11.0/11.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3 Ö-2 9 200 8.0/14.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 S+3 4 170 6.0/16.0
Britt Bergman - Leif Persson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 S+2 4 150 4.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö+1 E -140 2.0/20.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Jan Berggren - Inger Byström 4 V+1 K -650 0.0/22.0

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Väst giv
alla i zon
83
KD87
Dkn4
Ekn84
Kkn7
1095
EK752
102
ED5
kn3
863
KD763
109642
E642
109
95

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N54866
S54866
Ö88577
V88577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Karin Lodin Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT V-3 7 300 22.0/0.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 N+1 5 140 20.0/2.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N= K 110 18.0/4.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Jan Berggren - Inger Byström 3 V-1 8 100 16.0/6.0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Arne Mulari - Renate Rhodin 1NT N= 3 90 14.0/8.0
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2 V= K -90 12.0/10.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 N-1 E -100 9.0/13.0
Britt Bergman - Leif Persson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 S-1 10 -100 9.0/13.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V+1 K -110 5.0/17.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Berglund - Hans Selling 2 V+1 7 -110 5.0/17.0
Lars Olsson - Kurt Norström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-2 6 -200 1.0/21.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N-2 3 -200 1.0/21.0

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Nord giv
N-S i zon
10
Ekn4
1096
EK9743
D92
KD85
Ekn53
kn2
Ekn74
763
874
D108
K8653
1092
KD2
65

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N87777
S97777
Ö46666
V46666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Renate Rhodin Lennart Berglund - Hans Selling 1NT S+2 8 150 21.9/0.1
Liz Callbo - Karin Lodin Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 N+2 8 130 18.6/3.4
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 N+1 7 130 18.6/3.4
Björn Backlund - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N+1 6 110 9.9/12.1
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Britt Bergman - Leif Persson 2 N+1 7 110 9.9/12.1
Lena Becksén - Bertil Häggström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 N= E 110 9.9/12.1
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 N+1 6 110 9.9/12.1
Åke Åberg - Bengt Eldered Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 N+1 7 110 9.9/12.1
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Lars Olsson - Kurt Norström 2 N+1 7 110 9.9/12.1
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 V-2 10 100 2.3/19.7
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jan Berggren - Inger Byström 2 N= 4 90 0.1/21.9
Inger Olsson - Ingegerd Backlund     - 11.5/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Öst giv
Ö-V i zon
54
9
E10986
kn10864
Ekn109
87632
3
ED9
K
EKD10
KDkn74
K75
D87632
kn54
52
32

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N33131
S33131
Ö1010121012
V1010121012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö+3 2 -150 21.9/0.1
Arne Mulari - Renate Rhodin Lennart Berglund - Hans Selling 3NT Ö+1 6 -630 19.7/2.3
Björn Backlund - Anders Jakobsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 V+1 E -680 13.2/8.8
Liz Callbo - Karin Lodin Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 V+2 5 -680 13.2/8.8
Åke Åberg - Bengt Eldered Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 V+2 E -680 13.2/8.8
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 Ö+2 6 -680 13.2/8.8
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö+2 2 -680 13.2/8.8
Lena Becksén - Bertil Häggström Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT V+3 Kn -690 5.5/16.5
Margareta Sandberg - Per Sandberg Jan Berggren - Inger Byström 3NT V+3 6 -690 5.5/16.5
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Lennart Sohlin - Sune Häggbom 6 V= E -1430 1.2/20.8
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 6 Ö= 7 -1430 1.2/20.8
Inger Olsson - Ingegerd Backlund     - 11.5/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Syd giv
alla i zon
Kkn52
4
E642
EK32
76
EDkn5
Dkn8
D964
4
K1098762
105
kn87
ED10983
3
K973
105

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N8115116
S8115116
Ö32723
V32723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 S+1 6 650 14.3/7.7
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S+1 E 650 14.3/7.7
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 S= E 650 14.3/7.7
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Lennart Berglund - Hans Selling 4 S+1 6 650 14.3/7.7
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Åke Åberg - Bengt Eldered 4 S+1 E 650 14.3/7.7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lena Becksén - Bertil Häggström 4 S+1 E 650 14.3/7.7
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N+1 10 650 14.3/7.7
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 4 S+1 E 650 14.3/7.7
Margareta Sandberg - Per Sandberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S= E 620 4.5/17.5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 5D Ö-2 E 500 2.3/19.7
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 Ö-1 3 100 0.1/21.9
Liz Callbo - Karin Lodin     - 12.0/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Väst giv
ingen i zon
964
632
642
E932
KD82
ED4
EK3
865
73
75
kn10975
KD107
Ekn105
Kkn1098
D8
kn4

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N22642
S22652
Ö10117810
V10117810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Åke Åberg - Bengt Eldered 2 V-1 6 50 21.9/0.1
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N-1 E -50 19.7/2.3
Margareta Sandberg - Per Sandberg Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 1 V= 6 -80 17.5/4.5
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 V= E -110 15.4/6.6
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT Ö+1 10 -120 13.2/8.8
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö+2 8 -150 11.0/11.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT V+1 6 -430 5.5/16.5
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Lennart Berglund - Hans Selling 3NT V+1 6 -430 5.5/16.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT V+1 3 -430 5.5/16.5
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT V+1 6 -430 5.5/16.5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2D S-3 K -500 0.1/21.9
Liz Callbo - Karin Lodin     - 12.0/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Nord giv
Ö-V i zon
763
72
kn3
EK7643
KDkn5
KDkn5
1052
52
E10982
943
EK7
D10
4
E1086
D9864
kn98

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N97434
S97434
Ö46898
V46898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Olsson - Ingegerd Backlund 6NT V-4 E 400 21.9/0.1
Lena Becksén - Bertil Häggström Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2 Ö+1 9 -140 19.7/2.3
Åke Nylén - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 Ö+1 9 -170 16.5/5.5
Britt Bergman - Leif Persson Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö+1 6 -170 16.5/5.5
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 Ö= 6 -620 7.7/14.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Åke Åberg - Bengt Eldered 4 Ö= E -620 7.7/14.3
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö= 9 -620 7.7/14.3
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 Ö= Kn -620 7.7/14.3
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Liz Callbo - Karin Lodin 4 Ö= 9 -620 7.7/14.3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 Ö= E -620 7.7/14.3
Margareta Sandberg - Per Sandberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö+1 4 -650 0.1/21.9
Ulla Berglund - Jeanette Jensen     - 11.4/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Öst giv
alla i zon
kn1052
843
K32
ED9
EKD3
105
864
7642
86
EKkn2
1097
K1083
974
D976
EDkn5
kn5

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N56666
S56666
Ö87777
V87777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Björn Backlund - Anders Jakobsson 2NT V-2 K 200 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Pass   13.2/8.8
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Åke Åberg - Bengt Eldered Pass   13.2/8.8
Lena Becksén - Bertil Häggström Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Pass   13.2/8.8
Margareta Sandberg - Per Sandberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg Pass   13.2/8.8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Olsson - Ingegerd Backlund Pass   13.2/8.8
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Liz Callbo - Karin Lodin Pass   13.2/8.8
Britt Bergman - Leif Persson Lars Olsson - Kurt Norström Pass   13.2/8.8
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Jan Berggren - Inger Byström 2 Ö= Kn -90 3.4/18.6
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 V= 2 -90 3.4/18.6
Åke Nylén - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 S-2 K -200 0.1/21.9
Ulla Berglund - Jeanette Jensen     - 11.4/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Syd giv
ingen i zon
1093
kn4
93
EDkn762
KD8
EKD86
Kkn2
103
Ekn754
3
D1076
K85
62
109752
E854
94

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N62322
S62322
Ö71091110
V71091110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lennart Berglund - Hans Selling 4 Ö-1 9 50 21.9/0.1
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2NT V+5 7 -270 19.7/2.3
Åke Nylén - Sverker Ernback Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V= D -400 16.5/5.5
Arne Mulari - Renate Rhodin Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT Ö= 4 -400 16.5/5.5
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö= 10 -420 12.1/9.9
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 Ö= 4 -420 12.1/9.9
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT V+1 9 -430 8.8/13.2
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Åke Åberg - Bengt Eldered 4 Ö+1 9 -450 3.4/18.6
Björn Backlund - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 4 V+1 E -450 3.4/18.6
Liz Callbo - Karin Lodin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö+1 9 -450 3.4/18.6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lena Becksén - Bertil Häggström 4 Ö+1 9 -450 3.4/18.6
Margareta Sandberg - Per Sandberg     - -/9.8

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Väst giv
N-S i zon
K6
K63
EKkn96
KD5
kn752
D
D43
108642
E108
kn1082
10875
kn9
D943
E9754
2
E73

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N910111011
S910111010
Ö43232
V43232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N+2 Kn 660 20.8/1.2
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT S+2 5 660 20.8/1.2
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lennart Berglund - Hans Selling 4 N+1 3 650 17.5/4.5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 3NT S+1 8 630 14.3/7.7
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3NT N+1 6 630 14.3/7.7
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Åke Åberg - Bengt Eldered 4 N= 2 620 9.9/12.1
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S= 2 620 9.9/12.1
Arne Mulari - Renate Rhodin Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT N= 8 600 5.5/16.5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT S= 8 600 5.5/16.5
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S= 5 140 2.3/19.7
Liz Callbo - Karin Lodin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 6NT N-4 2 -400 0.1/21.9
Margareta Sandberg - Per Sandberg     - -/9.8

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Nord giv
alla i zon
97
97
EKkn8732
53
D843
Kkn2
109
KD107
kn10652
ED10654

E6
EK
83
D654
kn9842

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N59223
S59223
Ö7411114
V7411114
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Lennart Sohlin - Sune Häggbom 6 V-1 K 100 21.9/0.1
Björn Backlund - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 5 N-2 E -200 18.6/3.4
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 N-2 E -200 18.6/3.4
Arne Mulari - Renate Rhodin Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 Ö+1 E -650 8.8/13.2
Liane Svensson - Ingemar Svensson Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö+1 E -650 8.8/13.2
Lena Becksén - Bertil Häggström Britt Bergman - Leif Persson 5 Ö= E -650 8.8/13.2
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 5 Ö= D -650 8.8/13.2
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 Ö+1 E -650 8.8/13.2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö+1 E -650 8.8/13.2
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Liz Callbo - Karin Lodin 4 V+1 E -650 8.8/13.2
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 Ö+2 E -680 0.1/21.9
Åke Nylén - Sverker Ernback     - -/10.9

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Öst giv
ingen i zon
kn103
EKDkn7
Kkn6
Kkn
864
95432
8432
D
ED72
108
E105
9875
K95
6
D97
E106432

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N111010911
S111010911
Ö23332
V23332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Sandberg - Per Sandberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT N+4 2 520 21.9/0.1
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT S+2 D 460 19.7/2.3
Björn Backlund - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT S+1 8 430 15.4/6.6
Lena Becksén - Bertil Häggström Britt Bergman - Leif Persson 3NT S+1 8 430 15.4/6.6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT S+1 8 430 15.4/6.6
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 N= E 420 11.0/11.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Jan Berggren - Inger Byström 3NT S= 2 400 8.8/13.2
Arne Mulari - Renate Rhodin Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 N+2 E 170 6.6/15.4
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 2 N+1 2 140 4.5/17.5
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT N-1 2 -50 1.2/20.8
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Liz Callbo - Karin Lodin 3NT S-1 6 -50 1.2/20.8
Åke Nylén - Sverker Ernback     - -/10.9

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Syd giv
N-S i zon
K103
EKkn108
54
765
EDkn9
72
107632
104
8
D963
Dkn
EKDkn93
76542
54
EK98
82

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45685
S45685
Ö87758
V87758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Åke Åberg - Bengt Eldered 4 Ö-1 K 50 20.8/1.2
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3 Ö-1 5 50 20.8/1.2
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lennart Berglund - Hans Selling 2 Ö= E -90 17.5/4.5
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Jan Berggren - Inger Byström 3 Ö= 5 -110 9.9/12.1
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö+1 5 -110 9.9/12.1
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 Ö+1 4 -110 9.9/12.1
Liz Callbo - Karin Lodin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö= 5 -110 9.9/12.1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 3 Ö= 5 -110 9.9/12.1
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 Ö= 5 -110 9.9/12.1
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N-2 E -200 2.3/19.7
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Åke Nylén - Sverker Ernback 3NT Ö+1 K -430 0.1/21.9
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt     - 10.4/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Väst giv
Ö-V i zon
KDkn9
EK9
K832
62
E102
D83
D4
K8754
76
762
Ekn1076
Dkn10
8543
kn1054
95
E93

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N46884
S46884
Ö87545
V87546
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2NT Ö-3 Kn 300 21.9/0.1
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 Ö-2 5 200 19.7/2.3
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Jan Berggren - Inger Byström 2 N+1 D 140 16.5/5.5
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 N+1 E 140 16.5/5.5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Åke Åberg - Bengt Eldered 1NT N+1 Kn 120 11.0/11.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 1NT N+1 7 120 11.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margareta Sandberg - Per Sandberg 1NT N+1 6 120 11.0/11.0
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Åke Nylén - Sverker Ernback 1 N= D 80 6.6/15.4
Liz Callbo - Karin Lodin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N-1 D -50 4.5/17.5
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö= E -90 2.3/19.7
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lennart Berglund - Hans Selling 2 S-2 4 -100 0.1/21.9
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt     - 10.4/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Nord giv
ingen i zon
Dkn64
E853
87
D32
K1092
Dkn109
K3
1096
E8
K76
6542
E875
753
42
EDkn109
Kkn4

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N57466
S57466
Ö86877
V86877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lennart Berglund - Hans Selling 1NT N= 6 90 21.9/0.1
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö-1 4 50 19.7/2.3
Margareta Sandberg - Per Sandberg Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Pass   16.5/5.5
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Liane Svensson - Ingemar Svensson Pass   16.5/5.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Jan Berggren - Inger Byström 1NT Ö= 9 -90 13.2/8.8
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT S-2 6 -100 11.0/11.0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V= 7 -110 8.8/13.2
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 V+1 3 -140 4.5/17.5
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 V+1 8 -140 4.5/17.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 1 V+2 2 -140 4.5/17.5
Åke Nylén - Sverker Ernback Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 S-4 E -200 0.1/21.9
Arne Mulari - Renate Rhodin     - -/12.8

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Öst giv
N-S i zon
D108
D7
ED32
Kkn74
Ekn943
96
K4
D862
765
10542
108
E1095
K2
EKkn83
kn9765
3

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N71111711
S71111711
Ö51252
V51262
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N+2 7 660 20.8/1.2
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N+2 7 660 20.8/1.2
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S+1 3 650 16.5/5.5
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 S+1 2 650 16.5/5.5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lennart Berglund - Hans Selling 3NT S+1 2 630 11.0/11.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3NT N+1 2 630 11.0/11.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Liane Svensson - Ingemar Svensson 3NT S+1 2 630 11.0/11.0
Lennart Lindqvist - Sven Nyberg Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 5 S+1 E 620 6.6/15.4
Åke Nylén - Sverker Ernback Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N= 5 600 3.4/18.6
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3NT N= 7 600 3.4/18.6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Jan Berggren - Inger Byström 3 S+2 E 150 0.1/21.9
Arne Mulari - Renate Rhodin     - -/12.8

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Syd giv
Ö-V i zon
EKkn7
E63
54
D543
D104
D85
E8
EK1097
96
kn10742
K93
kn82
8532
K9
Dkn10762
6

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N595106
S595106
Ö73836
V73836
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 Ö-2 D 200 21.9/0.1
Lena Becksén - Bertil Häggström Åke Åberg - Bengt Eldered 3 N+1 Kn 170 19.7/2.3
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Britt Bergman - Leif Persson 2 N+1 Kn 140 17.5/4.5
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 S+1 K 110 13.2/8.8
Arne Mulari - Renate Rhodin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 S= K 110 13.2/8.8
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N= Kn 110 13.2/8.8
Åke Nylén - Sverker Ernback Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 1NT V-1 K 100 6.6/15.4
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Berglund - Hans Selling 3 V-1 E 100 6.6/15.4
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Liane Svensson - Ingemar Svensson 2 V-1 K 100 6.6/15.4
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 V= E -110 1.2/20.8
Jan Berggren - Inger Byström Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 V= E -110 1.2/20.8
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck     - -/14.2

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Väst giv
alla i zon
K108
EK87632
kn
93
D
kn105
K96
E108765

D94
D10875432
K2
Ekn9765432

E
Dkn4

Optimalt kontrakt: 6D N-1 -200
 NT
N2181111
S2181111
Ö912401
V810301
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Lennart Sohlin - Sune Häggbom 6 S+1 Kn 1460 21.9/0.1
Arne Mulari - Renate Rhodin Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 5D S+2 6 1250 19.7/2.3
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S+3 Kn 710 16.5/5.5
Lena Becksén - Bertil Häggström Åke Åberg - Bengt Eldered 4 S+3 K 710 16.5/5.5
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Britt Bergman - Leif Persson 4 S+2 K 680 12.1/9.9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Liane Svensson - Ingemar Svensson 4 S+2 6 680 12.1/9.9
Åke Nylén - Sverker Ernback Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4 S+1 8 650 4.5/17.5
Lars Olsson - Kurt Norström Lennart Berglund - Hans Selling 4 S+1 7 650 4.5/17.5
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S+1 E 650 4.5/17.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S+1 E 650 4.5/17.5
Jan Berggren - Inger Byström Björn Backlund - Anders Jakobsson 5 S= E 650 4.5/17.5
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck     - -/14.2

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Nord giv
N-S i zon
103
Ekn753
kn
E10987
kn87
K92
D76
kn543
EKD652
106
E43
62
94
D84
K109852
KD

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N89955
S89955
Ö44487
V54487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 N= E 620 21.9/0.1
Åke Nylén - Sverker Ernback Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-4 D 200 19.7/2.3
Jan Berggren - Inger Byström Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö-2 K 100 17.5/4.5
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 Ö-1 K 50 14.3/7.7
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 Ö-1 K 50 14.3/7.7
Lennart Berglund - Hans Selling Inger Olsson - Ingegerd Backlund 4 N-1 2 -100 11.0/11.0
Arne Mulari - Renate Rhodin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö= 8 -110 7.7/14.3
Liz Callbo - Karin Lodin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 Ö= 5 -110 7.7/14.3
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Åke Åberg - Bengt Eldered 3 Ö= D -140 2.3/19.7
Lena Becksén - Bertil Häggström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 Ö= 8 -140 2.3/19.7
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 3 Ö= 5 -140 2.3/19.7
Liane Svensson - Ingemar Svensson     - 10.4/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Öst giv
Ö-V i zon
932
10976
EDkn7
E5
Kkn
Ekn52
9854
kn92
D865
K
K1032
K876
E1074
D843
6
D1043

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N65776
S65776
Ö77567
V77567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 2 Ö-1 3 100 21.9/0.1
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Åke Åberg - Bengt Eldered 1 S= Kn 80 18.6/3.4
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1 S= 2 80 18.6/3.4
Arne Mulari - Renate Rhodin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Pass   13.2/8.8
Liz Callbo - Karin Lodin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Pass   13.2/8.8
Lennart Berglund - Hans Selling Inger Olsson - Ingegerd Backlund Pass   13.2/8.8
Åke Nylén - Sverker Ernback Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N-1 5 -50 7.7/14.3
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Yngve Sundberg - Ola Bergqvist 2 S-1 K -50 7.7/14.3
Lena Becksén - Bertil Häggström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 1NT N-2 5 -100 4.5/17.5
Jan Berggren - Inger Byström Lars Olsson - Kurt Norström 1NT Ö+1 3 -120 2.3/19.7
Björn Backlund - Anders Jakobsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 N-3 8 -150 0.1/21.9
Liane Svensson - Ingemar Svensson     - 10.4/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Syd giv
alla i zon
7
975
Kkn10972
D102
Ekn3
EK84
4
Kkn965
K9854
D102
63
843
D1062
kn63
ED85
E7

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N38346
S38346
Ö95896
V95896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Jan Berggren - Inger Byström 4 Ö-2 E 200 19.7/2.3
Åke Nylén - Sverker Ernback Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4D Ö-1 E 200 19.7/2.3
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 4 Ö-2 E 200 19.7/2.3
Arne Mulari - Renate Rhodin Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2 S+1 4 110 13.2/8.8
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 S= E 110 13.2/8.8
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 S= K 110 13.2/8.8
Liz Callbo - Karin Lodin Åke Åberg - Bengt Eldered 3 S-1 E -100 6.6/15.4
Margareta Sandberg - Per Sandberg Britt Bergman - Leif Persson 3 S-1 K -100 6.6/15.4
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S-1 E -100 6.6/15.4
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 N-2 K -200 2.3/19.7
Lennart Berglund - Hans Selling Lena Becksén - Bertil Häggström 3NT N-4 2 -400 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist     - 12.4/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Väst giv
ingen i zon
K1083

KD1043
kn1087
D7
Dkn7653
9
ED65
kn64
942
Ekn852
42
E952
EK108
76
K93

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N88578
S88689
Ö45744
V45744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - Karin Lodin Åke Åberg - Bengt Eldered 4 S= E 420 21.9/0.1
Arne Mulari - Renate Rhodin Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3 S= 5 140 17.5/4.5
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 S= 9 140 17.5/4.5
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 N= 2 140 17.5/4.5
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Jan Berggren - Inger Byström 3 V-1 K 50 11.0/11.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3 V-1 K 50 11.0/11.0
Lennart Berglund - Hans Selling Lena Becksén - Bertil Häggström 3 V-1 D 50 11.0/11.0
Margareta Sandberg - Per Sandberg Britt Bergman - Leif Persson 4 N-1 9 -50 6.6/15.4
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V= K -110 4.5/17.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 V+1 K -140 2.3/19.7
Åke Nylén - Sverker Ernback Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2D Ö= E -470 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Ola Bergqvist     - 12.4/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Nord giv
Ö-V i zon
E986

1065
Dkn9542
54
653
Ekn4
EK1076
kn102
EDkn97
K98
83
KD73
K10842
D732

Optimalt kontrakt: 2D N-1 -100
 NT
N66576
S66576
Ö76857
V76857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö-6 2 600 21.9/0.1
Jan Berggren - Inger Byström Lena Becksén - Bertil Häggström 4 Ö-3 K 300 19.7/2.3
Arne Mulari - Renate Rhodin Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö-2 3 200 14.3/7.7
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 3 Ö-2 K 200 14.3/7.7
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Liz Callbo - Karin Lodin 3NT Ö-2 4 200 14.3/7.7
Åke Åberg - Bengt Eldered Åke Nylén - Sverker Ernback 4 Ö-2 K 200 14.3/7.7
Björn Backlund - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N+1 E 110 8.8/13.2
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lennart Berglund - Hans Selling 3 Ö-1 7 100 4.5/17.5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT Ö-1 2 100 4.5/17.5
Margareta Sandberg - Per Sandberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 Ö-1 3 100 4.5/17.5
Lars Olsson - Kurt Norström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 Ö= K -110 0.1/21.9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - 11.3/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Öst giv
alla i zon
4
KD10
Kkn8
1098632
73
E875
732
EKD7
965
kn632
E965
54
EKDkn1082
94
D104
kn

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N876108
S876108
Ö56735
V56735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S= E 620 17.5/4.5
Arne Mulari - Renate Rhodin Britt Bergman - Leif Persson 4 S= K 620 17.5/4.5
Liane Svensson - Ingemar Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S= E 620 17.5/4.5
Jan Berggren - Inger Byström Lena Becksén - Bertil Häggström 4 S= E 620 17.5/4.5
Åke Åberg - Bengt Eldered Åke Nylén - Sverker Ernback 4 S= E 620 17.5/4.5
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lennart Berglund - Hans Selling 2 S+2 2 170 6.6/15.4
Lars Olsson - Kurt Norström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 S+1 E 170 6.6/15.4
Margareta Sandberg - Per Sandberg Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 S+2 E 170 6.6/15.4
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 S+2 E 170 6.6/15.4
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Liz Callbo - Karin Lodin 2 S+2 E 170 6.6/15.4
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Inger Olsson - Ingegerd Backlund 2 S+1 E 140 0.1/21.9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - 11.3/-

Bricka 27

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Syd giv
ingen i zon
kn6542
K52
D632
10
D8
E643
K975
742
973
987
kn10
kn9853
EK10
Dkn10
E84
EKD6

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N91091111
S910101111
Ö43322
V43322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S+3 5 490 20.0/2.0
Jan Berggren - Inger Byström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT S+3 4 490 20.0/2.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S+3 5 490 20.0/2.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT S+2 5 460 15.0/7.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT S+2 9 460 15.0/7.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S+1 E 450 11.0/11.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Britt Bergman - Leif Persson 4 S+1 7 450 11.0/11.0
Åke Nylén - Sverker Ernback Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT S+1 3 430 8.0/14.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4 S= 5 420 6.0/16.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT S= 5 400 4.0/18.0
Lennart Berglund - Hans Selling Liz Callbo - Karin Lodin 1NT S+2 5 150 2.0/20.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Margareta Sandberg - Per Sandberg 6NT S-4 E -200 0.0/22.0

Bricka 28

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.02.12

Väst giv
N-S i zon
8
1063
ED1092
Kkn53
E4
KDkn72
K83
E92
kn10653
E84
75
D64
KD972
95
kn64
1087

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N67465
S67465
Ö65877
V75878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Sverker Ernback Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 V-2 8 100 19.0/3.0
Liane Svensson - Ingemar Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V-2 8 100 19.0/3.0
Lena Becksén - Bertil Häggström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 V-2 8 100 19.0/3.0
Jan Berggren - Inger Byström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 Ö-2 3 100 19.0/3.0
Inger Olsson - Ingegerd Backlund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 V-1 E 50 12.0/10.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lennart Lindqvist - Sven Nyberg 3NT V-1 10 50 12.0/10.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Britt Bergman - Leif Persson 2 V-1 10 50 12.0/10.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Margareta Sandberg - Per Sandberg 2 V= 8 -110 7.0/15.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Arne Mulari - Renate Rhodin 2 V= 8 -110 7.0/15.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2NT V+1 5 -150 4.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V= 9 -400 2.0/20.0
Lennart Berglund - Hans Selling Liz Callbo - Karin Lodin 4 V= E -420 0.0/22.0