Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-11-20 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-11-20

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Nord giv
ingen i zon
E6
ED9842
kn843
kn
Dkn107
103
E1096
ED9
K982
65
D75
7542
543
Kkn7
K2
K10863

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N761057
S761057
Ö56376
V56376
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Reidar Cedersund - Rune Lind 4 N+1 D 450 20.0/0.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 N= 8 420 17.0/3.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Arne Mulari - Tomas Holmin 4 N= 2 420 17.0/3.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 N+2 8 170 14.0/6.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britt Bergman - Leif Persson 3 N= 2 140 12.0/8.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bo Byléhn - Inger Byström 4 N-1 6 -50 5.0/15.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 N-1 2 -50 5.0/15.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N-1 2 -50 5.0/15.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 N-1 2 -50 5.0/15.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Karin Lodin - Liz Callbo 4 N-1 5 -50 5.0/15.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Anders Jakobsson - Björn Backlund 4 N-1 8 -50 5.0/15.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 8.1/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Öst giv
N-S i zon
D8432
K82
E
10873
Kkn109
9765
K5
E54
76
Dkn43
876
K962
E5
E10
Dkn109432
Dkn

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N79687
S79687
Ö64744
V64744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT N+1 9 630 20.0/0.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Karin Lodin - Liz Callbo 3NT N= D 600 18.0/2.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Britt Bergman - Leif Persson 2NT S+3 9 210 16.0/4.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 S+1 E 130 12.0/8.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Reidar Cedersund - Rune Lind 3 S+1 E 130 12.0/8.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Arne Mulari - Tomas Holmin 2 S+2 E 130 12.0/8.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 S+1 E 110 7.0/13.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 S= 9 110 7.0/13.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Anders Jakobsson - Björn Backlund 3 Ö-2 E 100 4.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bo Byléhn - Inger Byström 4 S-1 5 -100 1.0/19.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2NT N-1 2 -100 1.0/19.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 8.1/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Syd giv
Ö-V i zon
K10653
D1082
54
75
kn7
kn
KD10976
10932
ED2
6543
83
KDkn6
984
EK97
Ekn2
E84

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N43986
S43886
Ö99446
V99446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 Ö-3 K 300 20.0/0.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N= 8 140 16.0/4.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Anders Jakobsson - Björn Backlund 3 N= K 140 16.0/4.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 S+1 10 140 16.0/4.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 S= Kn 110 12.0/8.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Bo Byléhn - Inger Byström 1NT S= E 90 9.0/11.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Reidar Cedersund - Rune Lind 1NT S= 9 90 9.0/11.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Arne Mulari - Tomas Holmin 4 N-2 K -100 4.0/16.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Britt Bergman - Leif Persson 4 N-2 8 -100 4.0/16.0
Karin Lodin - Liz Callbo Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 S-2 K -100 4.0/16.0
Lars Olsson - Kurt Norström Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 S-3 7 -150 0.0/20.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 9.1/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Väst giv
alla i zon
ED1032
E10
843
963
95
K9874
62
ED82
74
kn2
Ekn10975
kn74
Kkn86
D653
KD
K105

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N65697
S65697
Ö78745
V78745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Arne Mulari - Tomas Holmin 4 N= Kn 620 20.0/0.0
Lars Olsson - Kurt Norström Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 N+2 E 170 16.0/4.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N+2 Kn 170 16.0/4.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 1 N+3 Kn 170 16.0/4.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Bo Byléhn - Inger Byström 3 S= E 140 10.0/10.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Reidar Cedersund - Rune Lind 2 S+1 6 140 10.0/10.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Anders Jakobsson - Björn Backlund 3 N= Kn 140 10.0/10.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Britt Bergman - Leif Persson 2 N= E 110 6.0/14.0
Karin Lodin - Liz Callbo Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 Ö= 3 -90 3.0/17.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 Ö= 3 -90 3.0/17.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 S-1 6 -100 0.0/20.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 9.1/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Nord giv
N-S i zon
K108743
E1054

1062

K9732
kn86
kn9843
E95
Dkn6
EK752
K7
Dkn62
8
D10943
ED5

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N665118
S665118
Ö67725
V67825
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Inger Byström Lars Olsson - Kurt Norström 4 N+1 E 650 20.0/0.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 N= E 620 18.0/2.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 N+2 E 200 15.0/5.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Åke Åberg - Bengt Eldered 1 Ö-4 8 200 15.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N+2 7 170 12.0/8.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Reidar Cedersund - Rune Lind 2NT Ö-3 2 150 10.0/10.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT Ö-2 2 100 6.0/14.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 Ö-2 E 100 6.0/14.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Agneta Danielsson - Hans Selling 4 V-2 10 100 6.0/14.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö= 2 -110 2.0/18.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Tomas Holmin 4D N-1 E -200 0.0/20.0
Karin Lodin - Liz Callbo     - -/10.9

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Öst giv
Ö-V i zon
10853
E
E1052
K932
Kkn76
kn10975
9
E74
E92
843
Kkn764
kn8
D4
KD62
D83
D1065

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N87568
S87568
Ö46765
V46765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 V-2 E 200 20.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Reidar Cedersund - Rune Lind 2NT S= 6 120 17.0/3.0
Bo Byléhn - Inger Byström Lars Olsson - Kurt Norström 1NT S+1 Kn 120 17.0/3.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Agneta Danielsson - Hans Selling 1NT Ö-1 2 100 14.0/6.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Margaretha Nehrer - Said Eliasson 1NT S= 6 90 11.0/9.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 N= 4 90 11.0/9.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Tomas Holmin Pass   7.0/13.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Åke Åberg - Bengt Eldered Pass   7.0/13.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT S-1 Kn -50 3.0/17.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Britt Bergman - Leif Persson 2 N-1 6 -50 3.0/17.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT N-4 4 -200 0.0/20.0
Karin Lodin - Liz Callbo     - -/10.9

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Syd giv
alla i zon
kn95
ED86
Dkn8
Dkn9
EK
Kkn743
7532
87
D1084
952
EK6
EK3
7632
10
1094
106542

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N53344
S53344
Ö791089
V8101099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Britt Bergman - Leif Persson 4 V-2 D 200 20.0/0.0
Karin Lodin - Liz Callbo Margaretha Nehrer - Said Eliasson 1 Ö+1 10 -110 18.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Reidar Cedersund - Rune Lind 1 Ö+2 10 -140 14.0/6.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 V= D -140 14.0/6.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Lars Olsson - Kurt Norström 3 V= 9 -140 14.0/6.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Åke Åberg - Bengt Eldered 2NT Ö+1 2 -150 10.0/10.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT Ö= 4 -600 5.0/15.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT Ö= 2 -600 5.0/15.0
Bo Byléhn - Inger Byström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö= 10 -600 5.0/15.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT Ö= 10 -600 5.0/15.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 V= D -620 0.0/20.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund     - 12.2/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Väst giv
ingen i zon
Dkn732
Kkn7
76
E42
1054
E1086
D832
K8
K86
D432
Ekn109
105
E9
95
K54
Dkn9763

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1166109
S116699
Ö26633
V26634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Reidar Cedersund - Rune Lind 2 N+1 5 140 20.0/0.0
Bo Byléhn - Inger Byström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N+1 E 130 17.0/3.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 S+1 8 130 17.0/3.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Lars Olsson - Kurt Norström 2NT N= E 120 14.0/6.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 N= 2 110 12.0/8.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Arne Mulari - Tomas Holmin 3 Ö-2 E 100 10.0/10.0
Karin Lodin - Liz Callbo Margaretha Nehrer - Said Eliasson Pass   7.0/13.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Pass   7.0/13.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Britt Bergman - Leif Persson 4 N-1 E -50 2.0/18.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Åke Åberg - Bengt Eldered 3 N-1 10 -50 2.0/18.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 N-1 3 -50 2.0/18.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund     - 12.2/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Nord giv
Ö-V i zon
754
1075
ED
K7542
ED3
EKkn832
3
E106
kn106
6
kn1098765
83
K982
D94
K42
Dkn9

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N53344
S63445
Ö710986
V710986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Liz Callbo Arne Mulari - Tomas Holmin 5 Ö-2 D 200 20.0/0.0
Bo Byléhn - Inger Byström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 3 V-1 E 100 17.0/3.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 V-1 E 100 17.0/3.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 1 V+1 E -110 13.0/7.0
Lars Olsson - Kurt Norström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 1 V+1 2 -110 13.0/7.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 V+1 7 -140 9.0/11.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Agneta Danielsson - Hans Selling 3 V= 7 -140 9.0/11.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Reidar Cedersund - Rune Lind 1 V+3 7 -170 5.0/15.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 3 V+1 5 -170 5.0/15.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 V= 5 -620 1.0/19.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 V= 7 -620 1.0/19.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin     - 8.4/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Öst giv
alla i zon
ED10764

E10642
52
K82
EDkn954
Kkn
43
9
108763
93
Dkn1076
kn53
K2
D875
EK98

Optimalt kontrakt: 7D Ö-4 1100
 NT
N7124127
S71241210
Ö51912
V61912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Liz Callbo Arne Mulari - Tomas Holmin 5D V-3 E 800 20.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 N+2 3 680 16.0/4.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 S+2 3 680 16.0/4.0
Bo Byléhn - Inger Byström Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 N+2 6 680 16.0/4.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 N+1 3 650 12.0/8.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 N= 10 620 9.0/11.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 N= 10 620 9.0/11.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 5D V-2 E 500 6.0/14.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Agneta Danielsson - Hans Selling 3 N+4 10 260 4.0/16.0
Lars Olsson - Kurt Norström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 N+3 D 230 2.0/18.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Reidar Cedersund - Rune Lind 4 V-2 E 200 0.0/20.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin     - 8.4/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Syd giv
ingen i zon
E62
952
EKD108
D10
K8743
E104
72
kn82
Dkn
Dkn63
kn9
E9543
1095
K87
6543
K76

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N57446
S57446
Ö86886
V86886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Åke Åberg - Bengt Eldered 1NT N+2 3 150 18.0/2.0
Karin Lodin - Liz Callbo Reidar Cedersund - Rune Lind 1NT S+2 4 150 18.0/2.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1NT N+2 3 150 18.0/2.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Jeanette Jensen - Ylva Papp 1NT N+1 3 120 13.0/7.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Britt Bergman - Leif Persson 1NT N+1 4 120 13.0/7.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 N+1 Kn 110 9.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N= D 110 9.0/11.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Arne Mulari - Tomas Holmin 1NT N= 3 90 5.0/15.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 1NT N= 3 90 5.0/15.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2NT N-1 D -50 2.0/18.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bo Byléhn - Inger Byström 3 N-2 D -100 0.0/20.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 8.5/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Väst giv
N-S i zon
EKD432
6
52
kn1074
1086
K843
E76
932
97
ED10975
kn103
K8
kn5
kn2
KD984
ED65

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N11106116
S11106116
Ö13723
V13723
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N+1 E 650 18.0/2.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Arne Mulari - Tomas Holmin 4 S+1 K 650 18.0/2.0
Lars Olsson - Kurt Norström Åke Åberg - Bengt Eldered 4 N+1 Kn 650 18.0/2.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Britt Bergman - Leif Persson 4 N= E 620 14.0/6.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 2 N+3 E 200 9.0/11.0
Karin Lodin - Liz Callbo Reidar Cedersund - Rune Lind 3 N+2 E 200 9.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N+2 E 200 9.0/11.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N+2 Kn 200 9.0/11.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 Ö-3 Kn 150 3.0/17.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 Ö-3 Kn 150 3.0/17.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bo Byléhn - Inger Byström 3 N= E 140 0.0/20.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 8.5/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Nord giv
alla i zon
D2
kn962
E6
D6532
EK1076
E108
1053
94
kn543
54
92
Kkn1087
98
KD73
KDkn874
E

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 500
 NT
N6101047
S6101047
Ö73386
V73386
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Bo Byléhn - Inger Byström 4 S= E 620 19.0/1.0
Lars Olsson - Kurt Norström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S= E 620 19.0/1.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 S+1 E 170 15.0/5.0
Britt Bergman - Leif Persson Karin Lodin - Liz Callbo 3 S+1 E 170 15.0/5.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 S+2 9 150 12.0/8.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 S+1 E 130 8.0/12.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 S+1 E 130 8.0/12.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 S= K 130 8.0/12.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Anders Jakobsson - Björn Backlund 3 V-1 E 100 4.0/16.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Arne Mulari - Tomas Holmin 4 S-1 9 -100 1.0/19.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT S-1 6 -100 1.0/19.0
Agneta Danielsson - Hans Selling     - 9.0/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Öst giv
ingen i zon
Ekn2
EK1074
kn4
643
D108
Dkn95
EK83
75
643
832
D1075
EK10
K975
6
962
Dkn982

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N95787
S95787
Ö47656
V47656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Nehrer - Said Eliasson 1 S+1 5 110 19.0/1.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N= 5 110 19.0/1.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Arne Mulari - Tomas Holmin 3 V-2 E 100 15.0/5.0
Staffan Lindeborg - Siv Lindgren Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 Ö-2 6 100 15.0/5.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Bo Byléhn - Inger Byström 1 V-1 K 50 9.0/11.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 V-1 E 50 9.0/11.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 V-1 E 50 9.0/11.0
Britt Bergman - Leif Persson Karin Lodin - Liz Callbo 1NT Ö-1 D 50 9.0/11.0
Lars Olsson - Kurt Norström Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 N-1 E -50 4.0/16.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Åke Åberg - Bengt Eldered 3 V= E -110 2.0/18.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Anders Jakobsson - Björn Backlund 3NT V= E -400 0.0/20.0
Agneta Danielsson - Hans Selling     - 9.0/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Syd giv
N-S i zon
E73
103
EDkn10
Ekn42

KD98762
873
K109
KDkn982
5
K6
D765
10654
Ekn4
9542
83

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N58566
S68567
Ö75876
V75876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 V-2 10 100 20.0/0.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö-1 8 50 15.0/5.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Åke Åberg - Bengt Eldered 3 Ö-1 8 50 15.0/5.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 V-1 E 50 15.0/5.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 V-1 E 50 15.0/5.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 V= E -140 10.0/10.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 S-3 K -300 7.0/13.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3 N-3 5 -300 7.0/13.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bo Byléhn - Inger Byström 3 S-4 K -400 3.0/17.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 5 N-4 5 -400 3.0/17.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Karin Lodin - Liz Callbo 4 V= E -420 0.0/20.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 8.5/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Väst giv
Ö-V i zon
74
E10972
Dkn9
D52
EKDkn
84
K1053
1064
10963
D63
E4
K983
852
Kkn5
8762
Ekn7

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N56746
S56746
Ö87596
V87596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Björn Backlund Britt Bergman - Leif Persson 2 N+1 E 140 20.0/0.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Åke Åberg - Bengt Eldered 4 Ö-1 7 100 17.0/3.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bo Byléhn - Inger Byström 4 V-1 D 100 17.0/3.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 V+1 E -140 12.0/8.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 Ö+1 E -140 12.0/8.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3 V= 9 -140 12.0/8.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 N-3 E -150 7.0/13.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 N-3 E -150 7.0/13.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 V+2 D -170 3.0/17.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Karin Lodin - Liz Callbo 2 V+2 D -170 3.0/17.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT Ö= 7 -600 0.0/20.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 8.5/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Nord giv
ingen i zon
KD104
E93
10754
43
kn7
1086
KD932
D62
953
kn5
kn8
kn109875
E862
KD742
E6
EK

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N79121212
S79121212
Ö63111
V63111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Tomas Holmin Agneta Danielsson - Hans Selling 6 S= K 980 20.0/0.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Bo Byléhn - Inger Byström 3NT S+4 K 520 18.0/2.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT S+3 3 490 15.0/5.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Anders Jakobsson - Björn Backlund 3NT S+3 K 490 15.0/5.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 N+2 Kn 480 6.0/14.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 S+2 K 480 6.0/14.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 S+2 K 480 6.0/14.0
Karin Lodin - Liz Callbo Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N+2 Kn 480 6.0/14.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Åke Åberg - Bengt Eldered 4 N+2 Kn 480 6.0/14.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Lars Olsson - Kurt Norström 4 N+2 6 480 6.0/14.0
Britt Bergman - Leif Persson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 S+2 2 480 6.0/14.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - 8.5/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Öst giv
N-S i zon
D8
EK2
D85
D10832
EKkn632
D10964

Ekn
10954
875
K10742
9
7
kn3
Ekn963
K7654

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N109226
S119226
Ö2410107
V2410107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 N= 4 130 19.0/1.0
Britt Bergman - Leif Persson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 N= 10 130 19.0/1.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Åke Åberg - Bengt Eldered 4 V-1 E 50 16.0/4.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Reidar Cedersund - Rune Lind 5 N-1 10 -100 14.0/6.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Lars Olsson - Kurt Norström 1 V+3 E -170 12.0/8.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 5D N-1 10 -200 9.0/11.0
Karin Lodin - Liz Callbo Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 V+2 E -200 9.0/11.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 V= K -420 3.0/17.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Bo Byléhn - Inger Byström 4 V= 10 -420 3.0/17.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Anders Jakobsson - Björn Backlund 4 V= E -420 3.0/17.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Agneta Danielsson - Hans Selling 4 V= E -420 3.0/17.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson     - 8.5/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Syd giv
Ö-V i zon
D3
EKkn7
D108753
8
K10
D965
EKkn9
953
E98764
102
6
EKkn6
kn52
843
42
D10742

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N45433
S45433
Ö988109
V9881010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 Ö-1 8 100 20.0/0.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT V= K -600 18.0/2.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Åke Åberg - Bengt Eldered 4 Ö= 4 -620 11.0/9.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 4 Ö= 4 -620 11.0/9.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 Ö= 4 -620 11.0/9.0
Karin Lodin - Liz Callbo Bo Byléhn - Inger Byström 4 Ö= 4 -620 11.0/9.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 4 Ö= 4 -620 11.0/9.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V= 3 -620 11.0/9.0
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT Ö+1 4 -630 2.0/18.0
Britt Bergman - Leif Persson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V+1 5 -630 2.0/18.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT V+1 7 -630 2.0/18.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt     - -/9.6

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Väst giv
alla i zon
E53
D754
D1093
kn10
KD84
Kkn
K76
KD87
962
10963
854
E63
kn107
E82
Ekn2
9542

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N57655
S67666
Ö76777
V76777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Reidar Cedersund - Rune Lind Agneta Danielsson - Hans Selling 1NT V-2 3 200 20.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Åke Åberg - Bengt Eldered 1NT V-1 4 100 13.0/7.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ylva Papp 1NT V-1 4 100 13.0/7.0
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Tomas Holmin 1NT V-1 3 100 13.0/7.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 1NT V-1 3 100 13.0/7.0
Karin Lodin - Liz Callbo Bo Byléhn - Inger Byström 1NT V-1 3 100 13.0/7.0
Britt Bergman - Leif Persson Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1NT V-1 3 100 13.0/7.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 1NT V= 7 -90 5.0/15.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT V= 9 -90 5.0/15.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 1NT V+2 3 -150 2.0/18.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 2 N-2 3 -200 0.0/20.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt     - -/9.6

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Nord giv
N-S i zon
kn74
EK65
642
K102
EK106
D10984
D3
kn7
5
kn2
EK875
E9543
D9832
73
kn109
D86

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N32264
S32264
Ö891079
V891079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3NT Ö-1 3 50 17.0/3.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Åke Åberg - Bengt Eldered 3NT Ö-1 2 50 17.0/3.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Lars Olsson - Kurt Norström 3NT Ö-1 3 50 17.0/3.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V-1 Kn 50 17.0/3.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 Ö= 7 -90 12.0/8.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Bo Byléhn - Inger Byström 2 S-3 D -300 10.0/10.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT V+1 E -430 4.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT V+1 2 -430 4.0/16.0
Karin Lodin - Liz Callbo Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3NT V+1 4 -430 4.0/16.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT V+1 Kn -430 4.0/16.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Britt Bergman - Leif Persson 3NT V+1 K -430 4.0/16.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist     - -/6.2

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Öst giv
Ö-V i zon
D108
E864
K3
10632
42
Kkn109753
4
E84
EKkn63
2
D109752
kn
975
D
Ekn86
KD975

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N85254
S85244
Ö581086
V581086
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Reidar Cedersund - Rune Lind Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V-4 2 400 20.0/0.0
Karin Lodin - Liz Callbo Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 Ö-2 K 200 18.0/2.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Dan Mattsson - Ingalill Eriksson 3 V-1 6 100 10.0/10.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 V-1 6 100 10.0/10.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 V-1 10 100 10.0/10.0
Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 V-1 3 100 10.0/10.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V-1 10 100 10.0/10.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Britt Bergman - Leif Persson 4 V-1 8 100 10.0/10.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-1 10 100 10.0/10.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Bo Byléhn - Inger Byström 4 N-2 2 -100 1.0/19.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Åke Åberg - Bengt Eldered 4 S-2 4 -100 1.0/19.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist     - -/6.2

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Syd giv
alla i zon
D
Ekn953
K6432
kn6
Kkn1095
6
Dkn1075
E4
432
D1082
E
KD1085
E876
K74
98
9732

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N35723
S35723
Ö886109
V886109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Reidar Cedersund - Rune Lind 3 V-1 E 100 16.0/4.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 Ö-1 7 100 16.0/4.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V-1 Kn 100 16.0/4.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 V-1 Kn 100 16.0/4.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 V-1 D 100 16.0/4.0
Anders Jakobsson - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 N-1 E -100 10.0/10.0
Lars Olsson - Kurt Norström Britt Bergman - Leif Persson 2 V+1 2 -140 8.0/12.0
Karin Lodin - Liz Callbo Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 V+2 E -170 6.0/14.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT V= 2 -600 4.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V= E -620 2.0/18.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Bo Byléhn - Inger Byström 4 V+1 E -650 0.0/20.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 12.2/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.20

Väst giv
ingen i zon
E86532
10
KD93
kn9
K1074
Kkn5
105
EKD10
Dkn
ED986
Ekn
8743
9
7432
87642
652

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N17151
S17151
Ö11511710
V11511710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Siv Lindgren 3 Ö= 9 -140 20.0/0.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 V+3 10 -170 18.0/2.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Bo Byléhn - Inger Byström 4 V= K -420 15.0/5.0
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Reidar Cedersund - Rune Lind 4 Ö= 8 -420 15.0/5.0
Dan Mattsson - Ingalill Eriksson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö+1 9 -450 12.0/8.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 V+2 E -480 9.0/11.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Inger Svensson - Inga-Lisa Svanstedt 4 Ö+2 9 -480 9.0/11.0
Lars Olsson - Kurt Norström Britt Bergman - Leif Persson 3NT V+3 3 -490 4.0/16.0
Karin Lodin - Liz Callbo Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT V+3 5 -490 4.0/16.0
Åke Åberg - Bengt Eldered Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT V+3 E -490 4.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ylva Papp 4D N-5 E -1100 0.0/20.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 12.2/-