Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-11-13 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-11-13

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Nord giv
ingen i zon
EKkn104
Kkn5
6
Dkn76
652
ED106
E7
K1083
D3
9872
Kkn105
E52
987
43
D98432
94

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N66476
S66477
Ö77856
V77966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4D Ö-4 8 800 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Arne Mulari - Tomas Holmin 1 N+2 2 140 17.5/4.5
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1 N+2 E 140 17.5/4.5
Britt Bergman - Leif Persson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 N= E 140 17.5/4.5
Inger Byström - Bo Byléhn Lars Olsson - Kurt Norström 2 N= 5 110 13.2/8.8
Jeanette Jensen - Ylva Papp Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1 N= E 80 9.9/12.1
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Rune Lind - Reidar Cedersund 1 N= 5 80 9.9/12.1
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 Ö-1 9 50 6.6/15.4
Björn Backlund - Anders Jakobsson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 Ö+1 9 -140 2.3/19.7
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Bengt Eldered - Åke Åberg 2 Ö+1 9 -140 2.3/19.7
Agneta Danielsson - Hans Selling Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 V= K -140 2.3/19.7
Karin Lodin - Liz Callbo     - 11.1/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Öst giv
N-S i zon
54
Ekn1064
E1054
kn6
D10763
KD5
kn83
D2
K98
98
K96
EK1087
Ekn2
732
D72
9543

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46833
S46833
Ö95597
V95597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT Ö-3 2 150 20.8/1.2
Britt Bergman - Leif Persson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT V-3 4 150 20.8/1.2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 V-2 E 100 17.5/4.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2NT Ö-1 7 50 13.2/8.8
Inger Byström - Bo Byléhn Lars Olsson - Kurt Norström 3 V-1 5 50 13.2/8.8
Agneta Danielsson - Hans Selling Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 V-1 E 50 13.2/8.8
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT Ö= 2 -90 8.8/13.2
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Rune Lind - Reidar Cedersund 2 V+1 E -140 5.5/16.5
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1 Ö+2 Kn -140 5.5/16.5
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 V+3 E -200 2.3/19.7
Jeanette Jensen - Ylva Papp Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1NT V+4 4 -210 0.1/21.9
Karin Lodin - Liz Callbo     - 11.1/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Syd giv
Ö-V i zon
E
EDkn8642
D984
5
K962
5
10765
10863
kn10875
K10973
E2
D
D43

Kkn3
EKkn9742

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N119958
S119958
Ö23484
V23484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 N+1 E 140 22.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 5 S-1 5 -50 14.0/8.0
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 N-1 E -50 14.0/8.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 5 S-1 5 -50 14.0/8.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4 N-1 E -50 14.0/8.0
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 N-1 Kn -50 14.0/8.0
Britt Bergman - Leif Persson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 5 S-1 5 -50 14.0/8.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 N-1 D -50 14.0/8.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Agneta Danielsson - Hans Selling 6 N-2 E -100 4.0/18.0
Karin Lodin - Liz Callbo Arne Mulari - Tomas Holmin 4D N-1 E -100 4.0/18.0
Inger Byström - Bo Byléhn Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 N-2 6 -100 4.0/18.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S-3 6 -150 0.0/22.0

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Väst giv
alla i zon
9
D1053
E104
kn9763
10843
K4
9765
D84
Dkn75
62
KD32
1052
EK62
Ekn987
kn8
EK

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1091179
S1091179
Ö34153
V34153
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Agneta Danielsson - Hans Selling 4 S+2 9 680 20.0/2.0
Inger Byström - Bo Byléhn Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 S+2 8 680 20.0/2.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 S+2 3 680 20.0/2.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 S+1 9 650 11.0/11.0
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 S+1 9 650 11.0/11.0
Karin Lodin - Liz Callbo Arne Mulari - Tomas Holmin 4 S+1 5 650 11.0/11.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4 S+1 4 650 11.0/11.0
Britt Bergman - Leif Persson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 S+1 3 650 11.0/11.0
Rune Lind - Reidar Cedersund Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 S+1 7 650 11.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S= 4 600 3.0/19.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT S= 9 600 3.0/19.0
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Björn Backlund - Anders Jakobsson 6 N-1 K -100 0.0/22.0

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Nord giv
N-S i zon
kn10932
862
K92
96
8
KDkn97
D873
732
KD7654
10
kn5
E1084
E
E543
E1064
KDkn5

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N78788
S78788
Ö55555
V55555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Bengt Eldered - Åke Åberg 2D Ö-4 K 800 21.9/0.1
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2D Ö-3 K 500 19.7/2.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-6 E 300 16.5/5.5
Rune Lind - Reidar Cedersund Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2D Ö-2 K 300 16.5/5.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lennart Wiklund - Kjell du Puy 2 Ö-3 K 150 13.2/8.8
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Arne Mulari - Tomas Holmin 2 Ö-2 Kn 100 9.9/12.1
Agneta Danielsson - Hans Selling Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2D Ö-1 K 100 9.9/12.1
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Karin Lodin - Liz Callbo 2 Ö-1 K 50 6.6/15.4
Björn Backlund - Anders Jakobsson Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3 S-1 8 -100 3.4/18.6
Jeanette Jensen - Ylva Papp Britt Bergman - Leif Persson 4 N-1 K -100 3.4/18.6
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S-2 7 -200 0.1/21.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 11.9/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Öst giv
Ö-V i zon
985
Ekn953
D103
E8
Dkn6
D104
E62
10752
K32
872
kn874
KD9
E1074
K6
K95
kn643

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N88999
S88999
Ö55444
V55444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3NT N+1 4 430 20.8/1.2
Inger Byström - Bo Byléhn Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT N+1 K 430 20.8/1.2
Agneta Danielsson - Hans Selling Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT S= 2 400 17.5/4.5
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Arne Mulari - Tomas Holmin 2NT N+1 4 150 15.4/6.6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 N= 9 110 12.1/9.9
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Karin Lodin - Liz Callbo 2 S= E 110 12.1/9.9
Jeanette Jensen - Ylva Papp Britt Bergman - Leif Persson 1 S= E 80 8.8/13.2
Rune Lind - Reidar Cedersund Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 S-1 E -50 6.6/15.4
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 N-2 K -100 2.3/19.7
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3NT S-2 7 -100 2.3/19.7
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT S-2 6 -100 2.3/19.7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 11.9/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Syd giv
alla i zon
Kkn8732
D53
K
K65
E1065
4
Dkn975
973
D94
Kkn72
E6
Ekn84

E10986
108432
D102

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45765
S45654
Ö88678
V88578
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 Ö-2 6 200 21.9/0.1
Arne Mulari - Tomas Holmin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 2 S= D 110 19.7/2.3
Agneta Danielsson - Hans Selling Jeanette Jensen - Ylva Papp 1NT Ö-1 9 100 16.5/5.5
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 2 Ö-1 8 100 16.5/5.5
Karin Lodin - Liz Callbo Rune Lind - Reidar Cedersund 2 N-1 2 -100 12.1/9.9
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2 N-1 E -100 12.1/9.9
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 N-3 E -300 7.7/14.3
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 N-3 E -300 7.7/14.3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 N-4 E -400 3.4/18.6
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 N-4 E -400 3.4/18.6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3D N-4 2 -1100 0.1/21.9
Inger Byström - Bo Byléhn     - 12.9/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Väst giv
ingen i zon

D9654
652
K10984
8
Kkn873
8743
Dkn7
Ekn632
E102
kn109
32
KD109754

EKD
E65

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1077108
S1077108
Ö26535
V36635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4D S= 3 590 20.8/1.2
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lennart Wiklund - Kjell du Puy 4D S= D 590 20.8/1.2
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 4 S+2 8 480 17.5/4.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4 S= 3 420 14.3/7.7
Arne Mulari - Tomas Holmin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 S= 8 420 14.3/7.7
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 S+3 8 200 11.0/11.0
Britt Bergman - Leif Persson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2NT S+2 8 180 8.8/13.2
Karin Lodin - Liz Callbo Rune Lind - Reidar Cedersund 3 S+1 7 170 3.4/18.6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1 S+3 D 170 3.4/18.6
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 1 S+3 3 170 3.4/18.6
Agneta Danielsson - Hans Selling Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 S+1 7 170 3.4/18.6
Inger Byström - Bo Byléhn     - 12.9/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Nord giv
Ö-V i zon
K7
KD862
632
EK5
Dkn62
973
kn98
Dkn9
8
Ekn1054
EKD74
107
E109543

105
86432

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N94595
S94595
Ö37837
V37837
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3 Ö-3 E 300 21.9/0.1
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Agneta Danielsson - Hans Selling 3 Ö-2 E 200 19.7/2.3
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Inger Byström - Bo Byléhn 2 S= 8 110 17.5/4.5
Jeanette Jensen - Ylva Papp Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 Ö-1 E 100 14.3/7.7
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö-1 8 100 14.3/7.7
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 N-2 E -100 9.9/12.1
Arne Mulari - Tomas Holmin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S-2 Kn -100 9.9/12.1
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bengt Eldered - Åke Åberg 2 Ö+1 E -110 4.5/17.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö= 3 -110 4.5/17.5
Britt Bergman - Leif Persson Karin Lodin - Liz Callbo 2 Ö+1 E -110 4.5/17.5
Rune Lind - Reidar Cedersund Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 2 Ö+2 E -130 0.1/21.9
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 8.2/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Öst giv
alla i zon
Ekn8
EK65
kn93
K105
972
Dkn10987
7
Dkn4
KD6543
42
K
E972
10
3
ED1086542
863

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N7115511
S7115511
Ö62772
V62772
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3NT N+4 3 720 21.9/0.1
Britt Bergman - Leif Persson Karin Lodin - Liz Callbo 3NT N+3 K 690 19.7/2.3
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT N+2 3 660 16.5/5.5
Arne Mulari - Tomas Holmin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N+2 K 660 16.5/5.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 5 S+1 7 620 13.2/8.8
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bengt Eldered - Åke Åberg 5 S= 9 600 7.7/14.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 5 S= 9 600 7.7/14.3
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Inger Byström - Bo Byléhn 5 S= 2 600 7.7/14.3
Rune Lind - Reidar Cedersund Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 5 S= 2 600 7.7/14.3
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Agneta Danielsson - Hans Selling 2 Ö-1 3 100 2.3/19.7
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Lennart Wiklund - Kjell du Puy 5 S-1 9 -100 0.1/21.9
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - 8.2/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Syd giv
ingen i zon
E9543
106
kn4
kn542
kn6
85432
ED73
63
D1082
Kkn9
K108
D109
K7
ED7
9652
EK87

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N97687
S97687
Ö36756
V36756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Liz Callbo Agneta Danielsson - Hans Selling 2 S+1 6 140 21.9/0.1
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Ingegerd Backlund - Inger Olsson 1NT S+1 3 120 18.6/3.4
Rune Lind - Reidar Cedersund Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 1NT S+1 4 120 18.6/3.4
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 S= E 110 14.3/7.7
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2 S+1 3 110 14.3/7.7
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Bengt Eldered - Åke Åberg 2 S= Kn 90 11.0/11.0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 N-1 8 -50 7.7/14.3
Inger Byström - Bo Byléhn Arne Mulari - Tomas Holmin 2 S-1 6 -50 7.7/14.3
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Britt Bergman - Leif Persson 1NT S-2 3 -100 4.5/17.5
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1 V+1 Kn -110 2.3/19.7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 S-3 6 -150 0.1/21.9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - -/9.5

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Väst giv
N-S i zon
ED7
EDkn1052
985
7
K
93
EKkn6432
K103
kn983
K64
107
Dkn82
106542
87
D
E9654

Optimalt kontrakt: 3NTD V-1 100
 NT
N63894
S63894
Ö69438
V69438
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 N+2 10 170 20.8/1.2
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 N+1 7 170 20.8/1.2
Inger Byström - Bo Byléhn Arne Mulari - Tomas Holmin 5 V-3 7 150 17.5/4.5
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4D V-1 E 100 15.4/6.6
Karin Lodin - Liz Callbo Agneta Danielsson - Hans Selling 5 V-1 E 50 12.1/9.9
Rune Lind - Reidar Cedersund Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 V-1 E 50 12.1/9.9
Björn Backlund - Anders Jakobsson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 N-1 10 -100 7.7/14.3
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-1 10 -100 7.7/14.3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V= 7 -110 4.5/17.5
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Britt Bergman - Leif Persson 2 V+2 E -130 1.2/20.8
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V+1 7 -130 1.2/20.8
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg     - -/9.5

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Nord giv
alla i zon
D52
Ekn83
kn4
kn862
98643
109
762
ED5
Kkn10
64
EK10853
109
E7
KD752
D9
K743

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N83735
S83735
Ö5105107
V5105107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 S= 7 140 20.8/1.2
Arne Mulari - Tomas Holmin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 S+1 7 140 20.8/1.2
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 S= 9 110 17.5/4.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Rune Lind - Reidar Cedersund 3 S-1 7 -100 12.1/9.9
Björn Backlund - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Åke Åberg 4 S-1 7 -100 12.1/9.9
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Britt Bergman - Leif Persson 4 S-1 7 -100 12.1/9.9
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Inger Byström - Bo Byléhn 4 S-1 7 -100 12.1/9.9
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Agneta Danielsson - Hans Selling 3 Ö+3 E -170 5.5/16.5
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 V+2 E -170 5.5/16.5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 4 N-2 7 -200 2.3/19.7
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lennart Wiklund - Kjell du Puy 4 S-3 6 -300 0.1/21.9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - -/9.4

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Öst giv
ingen i zon
103
EDkn8
73
Ekn853
E98
K1076
K104
642
Dkn6542
9532
D
D10
K7
4
Ekn98652
K97

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N109769
S1010779
Ö32664
V32664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Agneta Danielsson - Hans Selling 3 S+1 E 130 19.7/2.3
Björn Backlund - Anders Jakobsson Bengt Eldered - Åke Åberg 3 S+1 E 130 19.7/2.3
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lars Olsson - Kurt Norström 4 S= E 130 19.7/2.3
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Britt Bergman - Leif Persson 3 N= D 110 15.4/6.6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Rune Lind - Reidar Cedersund 3 Ö-2 4 100 12.1/9.9
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 Ö-2 E 100 12.1/9.9
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 Ö-1 E 50 7.7/14.3
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Inger Byström - Bo Byléhn 3 Ö-1 4 50 7.7/14.3
Arne Mulari - Tomas Holmin Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT N-2 6 -100 4.5/17.5
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3NT N-3 D -150 1.2/20.8
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 N-3 D -150 1.2/20.8
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - -/9.4

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Syd giv
N-S i zon
EKD3
108652
52
E8
7
ED43
Kkn10873
D7
108642
9
64
109654
kn95
Kkn7
ED9
Kkn32

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N861099
S9611910
Ö47232
V47232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Tomas Holmin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT S+2 7 660 20.8/1.2
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S+2 3 660 20.8/1.2
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT S+1 3 630 17.5/4.5
Jeanette Jensen - Ylva Papp Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4 S= 3 620 14.3/7.7
Bengt Eldered - Åke Åberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 N= 7 620 14.3/7.7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 N+2 6 170 11.0/11.0
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 N= 6 110 7.7/14.3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 2 N= 6 110 7.7/14.3
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lars Olsson - Kurt Norström 3D V-1 E 100 4.5/17.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT S-1 Kn -100 1.2/20.8
Inger Byström - Bo Byléhn Rune Lind - Reidar Cedersund 4 N-1 6 -100 1.2/20.8
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg     - 9.2/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Väst giv
Ö-V i zon
1085
Ekn
42
EK9643
Dkn763
D106
KD
D87
K2
K543
Ekn865
102
E94
9872
10973
kn5

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N85568
S85568
Ö58875
V58875
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3 Ö-4 Kn 400 21.9/0.1
Arne Mulari - Tomas Holmin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 V-3 E 300 19.7/2.3
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3 V-2 E 200 15.4/6.6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 2 V-2 E 200 15.4/6.6
Bengt Eldered - Åke Åberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 Ö-2 Kn 200 15.4/6.6
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 N= E 110 11.0/11.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 Ö-1 Kn 100 7.7/14.3
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 V-1 E 100 7.7/14.3
Inger Byström - Bo Byléhn Rune Lind - Reidar Cedersund 2 Ö= Kn -90 4.5/17.5
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Lars Olsson - Kurt Norström 3 N-2 2 -100 2.3/19.7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 V= E -140 0.1/21.9
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg     - 9.2/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Nord giv
ingen i zon
K1083
EK2
E94
D62
Ekn65
kn84
D1076
83
42
D9763
82
kn954
D97
105
Kkn53
EK107

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N111091111
S111091111
Ö22422
V22422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT N+1 3 430 17.5/4.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT N+1 3 430 17.5/4.5
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N+1 3 430 17.5/4.5
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3NT N+1 9 430 17.5/4.5
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3NT N+1 6 430 17.5/4.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT N= 3 400 9.9/12.1
Bengt Eldered - Åke Åberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N= 3 400 9.9/12.1
Karin Lodin - Liz Callbo Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3NT N-1 5 -50 5.5/16.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT N-1 3 -50 5.5/16.5
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3NT N-2 3 -100 1.2/20.8
Jeanette Jensen - Ylva Papp Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N-2 3 -100 1.2/20.8
Björn Backlund - Anders Jakobsson     - -/12.7

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Öst giv
N-S i zon
D107
K10985
D6
D42
E852
E732
E1082
E
kn4
6
K9753
Kkn965
K963
Dkn4
kn4
10873

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1440
 NT
N20642
S20642
Ö1113789
V1113789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3 Ö-1 D 50 21.9/0.1
Jeanette Jensen - Ylva Papp Lars Olsson - Kurt Norström 1NT Ö+2 3 -150 19.7/2.3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Agneta Danielsson - Hans Selling 3 V+3 5 -170 15.4/6.6
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Rune Lind - Reidar Cedersund 2 V+2 10 -170 15.4/6.6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Tomas Holmin 3 V+3 2 -170 15.4/6.6
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2NT Ö+2 D -180 11.0/11.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V+4 5 -190 8.8/13.2
Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 N-2 Kn -200 6.6/15.4
Karin Lodin - Liz Callbo Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3NT Ö= 3 -400 3.4/18.6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V= 5 -400 3.4/18.6
Bengt Eldered - Åke Åberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 5 V+2 10 -440 0.1/21.9
Björn Backlund - Anders Jakobsson     - -/12.7

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Syd giv
Ö-V i zon
kn1053
ED106
92
1062
94
K94
D654
KD74
KD876
3
Ekn10
9853
E2
kn8752
K873
Ekn

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N56968
S56968
Ö76475
V75475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Liz Callbo Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2 S+3 4 200 18.6/3.4
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 2 S+3 4 200 18.6/3.4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 S+3 7 200 18.6/3.4
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 S+2 9 200 18.6/3.4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Kjell du Puy 2 S+2 K 170 13.2/8.8
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Bengt Eldered - Åke Åberg 2 S+1 9 140 9.9/12.1
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Arne Mulari - Tomas Holmin 3 S= 9 140 9.9/12.1
Björn Backlund - Anders Jakobsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 S= 9 110 5.5/16.5
Lars Olsson - Kurt Norström Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 2 S= 4 110 5.5/16.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Britt Bergman - Leif Persson 3 Ö-1 2 100 2.3/19.7
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S-1 9 -50 0.1/21.9
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist     - -/8.3

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Väst giv
alla i zon
kn
KD103
E107
D9743
D987652
4
D852
E
E3
E962
K43
K862
K104
kn875
kn96
kn105

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N84735
S84735
Ö585105
V585105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT Ö-3 Kn 300 21.9/0.1
Karin Lodin - Liz Callbo Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 1NT Ö-2 Kn 200 19.7/2.3
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Bengt Eldered - Åke Åberg 4 V-1 K 100 16.5/5.5
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT Ö-1 5 100 16.5/5.5
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 V+1 Kn -170 13.2/8.8
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V+2 10 -200 11.0/11.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Britt Bergman - Leif Persson 3 S-3 E -300 8.8/13.2
Lars Olsson - Kurt Norström Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 4 S-4 E -400 6.6/15.4
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3NT S-5 2 -500 3.4/18.6
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Arne Mulari - Tomas Holmin 3D N-2 E -500 3.4/18.6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Kjell du Puy 4 V= K -620 0.1/21.9
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist     - -/8.3

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Nord giv
N-S i zon
Dkn10853
K5
kn106
E3
7
8632
E98742
96
96
E974
D
1087542
EK42
Dkn10
K53
KDkn

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N7881011
S7881011
Ö65422
V65422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Lennart Wiklund - Kjell du Puy 4 S+1 9 650 21.9/0.1
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 N= D 620 16.5/5.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 N= D 620 16.5/5.5
Lars Olsson - Kurt Norström Karin Lodin - Liz Callbo 4 N= D 620 16.5/5.5
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N= D 620 16.5/5.5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Arne Mulari - Tomas Holmin 5 N-1 D -100 6.6/15.4
Inger Byström - Bo Byléhn Agneta Danielsson - Hans Selling 6 N-1 E -100 6.6/15.4
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 5 N-1 D -100 6.6/15.4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 6 N-1 9 -100 6.6/15.4
Bengt Eldered - Åke Åberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 5 N-1 E -100 6.6/15.4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Rune Lind - Reidar Cedersund 6 N-2 D -200 0.1/21.9
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson     - 11.3/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Öst giv
Ö-V i zon
EK4
EK2
EDkn6
K62
1086
9843
5
Dkn974
53
D765
9832
E53
Dkn972
kn10
K1074
108

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N71271111
S61171110
Ö61622
V61622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT N+4 3 520 20.8/1.2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT N+4 3 520 20.8/1.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Rune Lind - Reidar Cedersund 3NT N+3 5 490 14.3/7.7
Inger Byström - Bo Byléhn Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT N+3 6 490 14.3/7.7
Bengt Eldered - Åke Åberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT N+3 5 490 14.3/7.7
Lars Olsson - Kurt Norström Karin Lodin - Liz Callbo 3NT N+3 4 490 14.3/7.7
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3NT N+2 5 460 7.7/14.3
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N+2 5 460 7.7/14.3
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Lennart Wiklund - Kjell du Puy 4 N+1 2 450 4.5/17.5
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 6 S-1 5 -50 1.2/20.8
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 2 N-1 5 -50 1.2/20.8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson     - 11.3/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Syd giv
alla i zon
Ekn
764
E843
Ekn87
KD754
10
kn752
D65
1096
Ekn9853
96
103
832
KD2
KD10
K942

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N10108810
S10108810
Ö22552
V22552
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S+3 5 690 20.8/1.2
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT S+3 4 690 20.8/1.2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT N+2 3 660 15.4/6.6
Inger Byström - Bo Byléhn Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 3NT N+2 6 660 15.4/6.6
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Britt Bergman - Leif Persson 3NT N+2 5 660 15.4/6.6
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Karin Lodin - Liz Callbo 3NT N+1 8 630 11.0/11.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N= 5 600 8.8/13.2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Hans Selling 2 V-1 E 100 6.6/15.4
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 5 S-1 10 -100 2.3/19.7
Bengt Eldered - Åke Åberg Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3NT N-1 6 -100 2.3/19.7
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3 S-1 10 -100 2.3/19.7
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 11.3/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Väst giv
ingen i zon
D5
EDkn
EKkn7
10986
1064
63
10864
Dkn52
K9873
542
D92
E7
Ekn2
K10987
53
K43

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N101111911
S101011910
Ö32242
V32242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lars Olsson - Kurt Norström 4 N+1 7 450 18.6/3.4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Agneta Danielsson - Hans Selling 4 S+1 10 450 18.6/3.4
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 4 N+1 E 450 18.6/3.4
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 N+1 E 450 18.6/3.4
Björn Backlund - Anders Jakobsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N= E 420 7.7/14.3
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N= E 420 7.7/14.3
Inger Byström - Bo Byléhn Kerstin Hedehag - Renate Rhodin 4 N= E 420 7.7/14.3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Britt Bergman - Leif Persson 4 N= E 420 7.7/14.3
Bengt Eldered - Åke Åberg Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 4 N= E 420 7.7/14.3
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 4 S= 6 420 7.7/14.3
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Karin Lodin - Liz Callbo 6 S-1 6 -50 0.1/21.9
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - 11.3/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn9753
84
1063
32
E1062
KD2
KDkn97
8
K
Ekn763
5
Dkn9764
84
1095
E842
EK105

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N32263
S32263
Ö91011710
V91011710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 Ö-2 K 200 21.9/0.1
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Arne Mulari - Tomas Holmin 4 V= 5 -130 19.7/2.3
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 Ö+1 E -140 17.5/4.5
Björn Backlund - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 3 S-6 8 -300 15.4/6.6
Lars Olsson - Kurt Norström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 3NT V= 3 -600 13.2/8.8
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4 Ö= K -620 9.9/12.1
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Rune Lind - Reidar Cedersund 4 Ö= E -620 9.9/12.1
Karin Lodin - Liz Callbo Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT Ö+1 8 -630 4.5/17.5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Agneta Danielsson - Hans Selling 3NT V+1 9 -630 4.5/17.5
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V+1 D -630 4.5/17.5
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö+1 8 -650 0.1/21.9
Jeanette Jensen - Ylva Papp     - 10.6/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Öst giv
alla i zon
Ekn542
kn75
Dkn73
7
K10
K9863
E5
Dkn93
D763

K1084
K10864
98
ED1042
962
E52

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N35765
S35755
Ö108678
V107678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1NT Ö= 2 -90 21.9/0.1
Karin Lodin - Liz Callbo Bengt Eldered - Åke Åberg 2 V+1 D -110 19.7/2.3
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 1NT V+1 5 -120 14.3/7.7
Björn Backlund - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 1NT Ö+1 9 -120 14.3/7.7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Arne Mulari - Tomas Holmin 1NT Ö+1 2 -120 14.3/7.7
Lars Olsson - Kurt Norström Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström 1NT Ö+1 5 -120 14.3/7.7
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V+2 D -130 8.8/13.2
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Agneta Danielsson - Hans Selling 2NT V+1 3 -150 4.5/17.5
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Rune Lind - Reidar Cedersund 3 Ö+2 9 -150 4.5/17.5
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT V+2 3 -150 4.5/17.5
Lennart Wiklund - Kjell du Puy Inger Byström - Bo Byléhn 2NT S-2 D -200 0.1/21.9
Jeanette Jensen - Ylva Papp     - 10.6/-

Bricka 27

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Syd giv
ingen i zon
E42
kn4
ED107
9752
6
E8765
642
Ekn86
K9873
2
kn93
KD104
Dkn105
KD1093
K85
3

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N48877
S48867
Ö84565
V84565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Kjell du Puy 3 Ö-5 3 250 22.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bengt Eldered - Åke Åberg 2NT N+1 3 150 19.0/3.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 Ö-3 K 150 19.0/3.0
Karin Lodin - Liz Callbo Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT N+1 4 120 16.0/6.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Britt Bergman - Leif Persson 1NT N= 4 90 14.0/8.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Pass   11.0/11.0
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Inger Byström - Bo Byléhn Pass   11.0/11.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Rune Lind - Reidar Cedersund 3 N-2 2 -100 7.0/15.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Björn Backlund - Anders Jakobsson 3NT N-2 K -100 7.0/15.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3 S-3 6 -150 2.0/20.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 S-3 8 -150 2.0/20.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N-3 2 -150 2.0/20.0

Bricka 28

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.11.13

Väst giv
N-S i zon
K94
Dkn1098
KD94
7
3
K753
kn32
Ekn532
10765
2
1065
D10986
EDkn82
E64
E87
K4

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N51011118
S511111111
Ö81222
V81222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Wiklund - Kjell du Puy 6 S= E 1430 22.0/0.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Eva Ribbenberg - Anneli Sagersten 3NT S+2 3 660 20.0/2.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Rune Lind - Reidar Cedersund 5 N= 10 650 14.0/8.0
Ann-Marie Norbäck - Marianne Norström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 S+1 3 650 14.0/8.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Britt Bergman - Leif Persson 4 S+1 E 650 14.0/8.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 S+1 E 650 14.0/8.0
Kerstin Hedehag - Renate Rhodin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N+1 2 650 14.0/8.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N= D 620 8.0/14.0
Agneta Danielsson - Hans Selling Björn Backlund - Anders Jakobsson 3 N+1 6 170 6.0/16.0
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Inger Byström - Bo Byléhn 5 V-2 8 100 4.0/18.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bengt Eldered - Åke Åberg 5 N-1 10 -100 1.0/21.0
Karin Lodin - Liz Callbo Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 6 N-1 10 -100 1.0/21.0