Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-10-02 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-10-02

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Nord giv
ingen i zon
D104
ED97
K973
32
92
102
Dkn42
EK654
kn876
Kkn6543

kn109
EK53
8
E10865
D87

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N610687
S610587
Ö73755
V73755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Sverker Ernback Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3NT N+1 6 430 20/0
Majlis Eriksson - Liane Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT N= 3 400 18/2
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 1 S+3 E 170 16/4
Leif Persson - Britt Bergman Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 S= K 110 13/7
Rune Lind - Reidar Cedersund Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 N= Kn 110 13/7
Yngve Sundberg - Åke Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 N-1 E -50 8/12
Åke Nylén - Rolf Lindström Inger Byström - Bo Byléhn 3 S-1 E -50 8/12
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 S-1 E -50 8/12
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Elisabeth Åström - Solveig Lundström 5D N-1 6 -100 4/16
Björn Backlund - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N-3 Kn -150 2/18
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 2D Ö= E -470 0/20

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Öst giv
N-S i zon
kn2
kn87643
EKkn72
E863
5
1084
EK1085
D109754
EK2
D
732
K
D109
9653
Dkn964

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N38900
S39900
Ö1034118
V1034128
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Åke Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 Ö+1 D -170 20/0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 5D N-1 D -200 18/2
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö= D -420 13/7
Leif Persson - Britt Bergman Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 Ö= D -420 13/7
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö= D -420 13/7
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Elisabeth Åström - Solveig Lundström 4 Ö= D -420 13/7
Åke Nylén - Rolf Lindström Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö+1 9 -450 4/16
Majlis Eriksson - Liane Svensson Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 Ö+1 D -450 4/16
Rune Lind - Reidar Cedersund Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 Ö+1 D -450 4/16
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö+1 D -450 4/16
Dan Mattsson - Sverker Ernback Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 4 Ö+1 2 -450 4/16

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Syd giv
Ö-V i zon
863
76
KD1074
D107
EK9752
K83
85
kn5
4
Dkn42
kn96
86432
Dkn10
E1095
E32
EK9

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N79869
S79869
Ö53574
V53574
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Åke Lindström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT N+1 3 430 16/4
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT N+1 4 430 16/4
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S+1 E 430 16/4
Elisabeth Åström - Solveig Lundström Dan Mattsson - Sverker Ernback 3NT S+1 E 430 16/4
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT S+1 E 430 16/4
Rune Lind - Reidar Cedersund Inger Byström - Bo Byléhn 2 V-2 K 200 10/10
Åke Nylén - Rolf Lindström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1NT S+3 K 180 7/13
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Björn Backlund - Anders Jakobsson 2NT N+2 4 180 7/13
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lars Olsson - Kurt Norström 2 V-1 K 100 4/16
Leif Persson - Britt Bergman Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 S-1 E -50 2/18
Majlis Eriksson - Liane Svensson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1 V= 7 -80 0/20

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Väst giv
alla i zon
K109
E4
E7632
D84
Ekn3
K975
kn95
972
862
1062
D8
EKkn63
D754
Dkn83
K104
105

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N69686
S69686
Ö74646
V74647
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 Ö-3 K 300 20/0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lars Olsson - Kurt Norström 1NT N+2 E 150 17/3
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT N+1 E 150 17/3
Majlis Eriksson - Liane Svensson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2NT N= E 120 13/7
Leif Persson - Britt Bergman Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1NT N+1 E 120 13/7
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 N= E 110 10/10
Yngve Sundberg - Åke Lindström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 1NT N= 6 90 7/13
Rune Lind - Reidar Cedersund Inger Byström - Bo Byléhn 1NT N= 3 90 7/13
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Arne Mulari - Renate Rhodin 3 N-1 E -100 3/17
Åke Nylén - Rolf Lindström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1NT S-1 7 -100 3/17
Elisabeth Åström - Solveig Lundström Dan Mattsson - Sverker Ernback 3 N-2 4 -200 0/20

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Nord giv
N-S i zon
K976
K104
E9
ED54
kn104
E753
K5
10876
E85
8
Dkn10743
K32
D32
Dkn962
862
kn9

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N65976
S65976
Ö68456
V68456
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Lars Olsson - Kurt Norström 2 S+2 K 170 20/0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N+1 2 140 17/3
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Åke Nylén - Rolf Lindström 2 S+1 K 140 17/3
Björn Backlund - Anders Jakobsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 N-1 K -100 11/9
Rune Lind - Reidar Cedersund Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1NT N-1 2 -100 11/9
Arne Mulari - Renate Rhodin Majlis Eriksson - Liane Svensson 1NT N-1 D -100 11/9
Elisabeth Åström - Solveig Lundström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N-1 D -100 11/9
Yngve Sundberg - Åke Lindström Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3 V= 7 -110 5/15
Dan Mattsson - Sverker Ernback Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 Ö+1 D -110 5/15
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Inger Byström - Bo Byléhn 3 Ö+1 9 -130 2/18
Leif Persson - Britt Bergman Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 N-3 8 -300 0/20

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Öst giv
Ö-V i zon
kn6543

6
K1075432
K
EDkn10753
108
EDkn
D8
K9642
K9542
9
E10972
8
EDkn73
86

Optimalt kontrakt: 6D Ö-1 200
 NT
N1062114
S1062114
Ö361129
V361029
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 5 S= K 450 17/3
Rune Lind - Reidar Cedersund Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 5 S= 8 450 17/3
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Lars Olsson - Kurt Norström 4 S+1 E 450 17/3
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Åke Nylén - Rolf Lindström 5 S= E 450 17/3
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 6D V-1 6 200 12/8
Yngve Sundberg - Åke Lindström Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 6 V-1 3 100 8/12
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Inger Byström - Bo Byléhn 6 V-1 Kn 100 8/12
Leif Persson - Britt Bergman Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 V-1 Kn 100 8/12
Dan Mattsson - Sverker Ernback Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5 S-1 E -50 4/16
Arne Mulari - Renate Rhodin Majlis Eriksson - Liane Svensson 5 S-3 E -150 2/18
Elisabeth Åström - Solveig Lundström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5D V= Kn -850 0/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Syd giv
alla i zon
64
E10
E98765
Ekn8
K975
9876
D4
D42
kn1083
kn2
kn
K109753
ED2
KD543
K1032
6

Optimalt kontrakt: 7D V-7 2000
 NT
N61311711
S51312712
Ö70161
V70161
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Leif Persson - Britt Bergman 4 S+2 5 680 20/0
Björn Backlund - Anders Jakobsson Arne Mulari - Renate Rhodin 5 N+2 2 640 15/5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Dan Mattsson - Sverker Ernback 5 N+2 Kn 640 15/5
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Majlis Eriksson - Liane Svensson 5 N+2 Kn 640 15/5
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Lars Olsson - Kurt Norström 5 N+2 3 640 15/5
Yngve Sundberg - Åke Lindström Elisabeth Åström - Solveig Lundström 5 N+1 9 620 10/10
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Inger Byström - Bo Byléhn 3 S+2 5 200 8/12
Rune Lind - Reidar Cedersund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 N+4 Kn 190 6/14
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 N+3 Kn 170 2/18
Åke Nylén - Rolf Lindström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 N+3 3 170 2/18
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3 N+3 2 170 2/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Väst giv
ingen i zon
E53
K97
kn10832
E7
kn86
Dkn1065
7
10832
K109
E2
D954
Dkn96
D742
843
EK6
K54

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N59698
S59688
Ö74634
V74634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Åke Lindström Elisabeth Åström - Solveig Lundström 3 S= 7 140 20/0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Leif Persson - Britt Bergman 1NT Ö-2 K 100 18/2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Arne Mulari - Renate Rhodin 4 S-1 5 -50 11/9
Åke Nylén - Rolf Lindström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT N-1 5 -50 11/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Dan Mattsson - Sverker Ernback 3 N-1 E -50 11/9
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3 N-1 E -50 11/9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Inger Byström - Bo Byléhn 3 N-1 D -50 11/9
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N-1 6 -50 11/9
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 S-2 7 -100 4/16
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Majlis Eriksson - Liane Svensson 4 S-3 D -150 2/18
Rune Lind - Reidar Cedersund Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 S-4 7 -200 0/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Nord giv
Ö-V i zon

Ekn10
KD842
kn7642
Kkn4
K86432
10975
D962
95
kn63
K1095
E108753
D7
E
ED83

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N12118910
S121181010
Ö12533
V12533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5 N+1 9 420 19/1
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 5 S+1 6 420 19/1
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3NT N= 5 400 15/5
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Majlis Eriksson - Liane Svensson 5 N= 9 400 15/5
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Rune Lind - Reidar Cedersund 3 S+2 4 150 12/8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 S= 8 140 9/11
Arne Mulari - Renate Rhodin Leif Persson - Britt Bergman 1 S+2 4 140 9/11
Lars Olsson - Kurt Norström Elisabeth Åström - Solveig Lundström 2 S= 9 110 6/14
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3 S-1 10 -50 4/16
Åke Nylén - Rolf Lindström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N-3 9 -150 2/18
Yngve Sundberg - Åke Lindström Dan Mattsson - Sverker Ernback 6D N-3 9 -500 0/20

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Öst giv
alla i zon
EKD2
987
KD964
E
9543
EDkn3
5
9765
87
102
Ekn1083
Dkn108
kn106
K654
72
K432

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N46777
S46777
Ö76566
V76566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Rune Lind - Reidar Cedersund 4 N= 10 620 20/0
Lars Olsson - Kurt Norström Elisabeth Åström - Solveig Lundström 2D V-1 Kn 200 18/2
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1 N= 10 80 16/4
Yngve Sundberg - Åke Lindström Dan Mattsson - Sverker Ernback 3 N-2 D -200 9/11
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S-2 5 -200 9/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S-2 5 -200 9/11
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Majlis Eriksson - Liane Svensson 4 S-2 5 -200 9/11
Arne Mulari - Renate Rhodin Leif Persson - Britt Bergman 3 N-2 D -200 9/11
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S-2 6 -200 9/11
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 4 N-3 Kn -300 1/19
Åke Nylén - Rolf Lindström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N-3 9 -300 1/19

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Syd giv
ingen i zon
1076
E87
54
D10832
E843
9543
7
EKkn9
KDkn952
106
D10
654

KDkn2
EKkn98632
7

Optimalt kontrakt: 6D V-3 500
 NT
N512845
S512845
Ö71191
V71191
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Majlis Eriksson - Liane Svensson Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 5 N+1 K 420 17/3
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Leif Persson - Britt Bergman 5 S+1 K 420 17/3
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Rune Lind - Reidar Cedersund 5 S+1 E 420 17/3
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 5 S+1 E 420 17/3
Inger Byström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S+2 E 170 12/8
Yngve Sundberg - Åke Lindström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 5 Ö-2 E 100 7/13
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 5 Ö-2 K 100 7/13
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 V-2 E 100 7/13
Lars Olsson - Kurt Norström Dan Mattsson - Sverker Ernback 5 Ö-2 E 100 7/13
Åke Nylén - Rolf Lindström Arne Mulari - Renate Rhodin 4 Ö-1 5 50 2/18
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Elisabeth Åström - Solveig Lundström 4 V= 5 -420 0/20

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Väst giv
N-S i zon
7643
3
9843
D542
kn
Ekn985
KDkn5
E76
KD102
D1074
10
K1093
E985
K62
E762
kn8

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N33242
S33242
Ö9911911
V9911911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V= 9 -420 18/2
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 V= 5 -420 18/2
Lars Olsson - Kurt Norström Dan Mattsson - Sverker Ernback 4 V= 2 -420 18/2
Yngve Sundberg - Åke Lindström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 V+1 2 -450 7/13
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Elisabeth Åström - Solveig Lundström 4 V+1 9 -450 7/13
Björn Backlund - Anders Jakobsson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 V+1 8 -450 7/13
Majlis Eriksson - Liane Svensson Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 4 V+1 7 -450 7/13
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Leif Persson - Britt Bergman 4 V+1 7 -450 7/13
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Rune Lind - Reidar Cedersund 4 V+1 5 -450 7/13
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 V+1 2 -450 7/13
Inger Byström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V+1 3 -450 7/13

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Nord giv
alla i zon
D4
K865
K9
ED1073
765
E1092
ED108
86
EK109
Dkn74
kn73
52
kn832
3
6542
Kkn94

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N96567
S96567
Ö46776
V46876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Majlis Eriksson - Liane Svensson Elisabeth Åström - Solveig Lundström 2 Ö-3 4 300 18/2
Arne Mulari - Renate Rhodin Rune Lind - Reidar Cedersund 4 Ö-3 K 300 18/2
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-3 Kn 300 18/2
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 2NT V-2 7 200 14/6
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Sverker Ernback 3 N= Kn 110 9/11
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N= E 110 9/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1 N+2 E 110 9/11
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 N+1 E 110 9/11
Inger Byström - Bo Byléhn Yngve Sundberg - Åke Lindström 3 V-1 E 100 4/16
Leif Persson - Britt Bergman Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 N= 3 90 2/18
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1 N-1 E -100 0/20

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Öst giv
ingen i zon
643
K8742
96
kn63
D8
kn1093
kn4
109875
7
ED6
K8752
KD42
EKkn10952
5
ED103
E

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N4761110
S4661110
Ö96622
V84622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 S+2 4 480 17/3
Majlis Eriksson - Liane Svensson Elisabeth Åström - Solveig Lundström 4 S+2 4 480 17/3
Arne Mulari - Renate Rhodin Rune Lind - Reidar Cedersund 4 S+2 Kn 480 17/3
Inger Byström - Bo Byléhn Yngve Sundberg - Åke Lindström 4 S+2 Kn 480 17/3
Björn Backlund - Anders Jakobsson Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 4 S+1 Kn 450 9/11
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S+1 Kn 450 9/11
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 S+1 Kn 450 9/11
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Lars Olsson - Kurt Norström 4 S+1 Kn 450 9/11
Leif Persson - Britt Bergman Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 S= Kn 420 4/16
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Dan Mattsson - Sverker Ernback 3 S+2 5 200 1/19
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1 S+4 Kn 200 1/19

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Syd giv
N-S i zon
EKD1095

D73
Kkn102
kn72
Ekn87
K54
D53
6
D1043
Ekn86
E874
843
K9652
1092
96

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N44383
S44383
Ö991047
V991057
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Elisabeth Åström - Solveig Lundström 4 N= 8 620 20/0
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Arne Mulari - Renate Rhodin 1 N+3 E 170 17/3
Rune Lind - Reidar Cedersund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1 N+3 E 170 17/3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1 N+2 E 140 14/6
Dan Mattsson - Sverker Ernback Majlis Eriksson - Liane Svensson 2 N= 3 110 12/8
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 5 Ö-1 8 50 10/10
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 N-1 3 -100 8/12
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Yngve Sundberg - Åke Lindström 4 N-2 6 -200 6/14
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+1 E -450 4/16
Åke Nylén - Rolf Lindström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4D N-2 3 -500 2/18
Leif Persson - Britt Bergman Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 5D V= K -650 0/20

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Väst giv
Ö-V i zon
E643
Kkn86542
D10
K98
D
K86
Kkn9875
1052
E107
kn9742
64
Dkn7
93
E53
ED1032

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N661087
S661097
Ö77334
V77334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anders Jakobsson Elisabeth Åström - Solveig Lundström 4 N= 9 420 17/3
Lars Olsson - Kurt Norström Inger Byström - Bo Byléhn 4 N= 10 420 17/3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N= 4 420 17/3
Dan Mattsson - Sverker Ernback Majlis Eriksson - Liane Svensson 4 N= 6 420 17/3
Åke Nylén - Rolf Lindström Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 N+2 6 170 10/10
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 N+1 6 170 10/10
Leif Persson - Britt Bergman Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3 N+1 6 170 10/10
Rune Lind - Reidar Cedersund Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N= 4 140 5/15
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2 N+1 6 140 5/15
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Arne Mulari - Renate Rhodin 4 N-1 Kn -50 1/19
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Yngve Sundberg - Åke Lindström 4 N-1 6 -50 1/19

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Nord giv
ingen i zon
KD73
103
D1096
E73
10965
E2
kn52
kn984
kn8
Kkn765
843
D106
E42
D984
EK7
K52

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N81091010
S81091010
Ö53433
V53433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT S+2 8 460 20/0
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT S+1 4 430 17/3
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT S+1 8 430 17/3
Åke Nylén - Rolf Lindström Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3NT S= 10 400 9/11
Lars Olsson - Kurt Norström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S= 4 400 9/11
Majlis Eriksson - Liane Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT S= 4 400 9/11
Rune Lind - Reidar Cedersund Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT S= 5 400 9/11
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Yngve Sundberg - Åke Lindström 3NT S= 4 400 9/11
Inger Byström - Bo Byléhn Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT S= 4 400 9/11
Dan Mattsson - Sverker Ernback Björn Backlund - Anders Jakobsson 1NT S+2 10 150 2/18
Elisabeth Åström - Solveig Lundström Leif Persson - Britt Bergman 4D N-2 Kn -300 0/20

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Öst giv
N-S i zon
10543
84
Kkn82
kn83
Dkn986
EKkn10
7
EKD
E7
752
E1063
10762
K2
D963
D954
954

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N15111
S15111
Ö108101210
V107101210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 V-1 2 50 19/1
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Yngve Sundberg - Åke Lindström 4 V-1 8 50 19/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 V= 8 -420 15/5
Inger Byström - Bo Byléhn Bernt Strömberg - Fritiof Modig 4 Ö= 4 -420 15/5
Åke Nylén - Rolf Lindström Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 3NT Ö+1 9 -430 9/11
Majlis Eriksson - Liane Svensson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT Ö+1 3 -430 9/11
Rune Lind - Reidar Cedersund Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT Ö+1 4 -430 9/11
Elisabeth Åström - Solveig Lundström Leif Persson - Britt Bergman 3NT Ö+1 5 -430 9/11
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Arne Mulari - Renate Rhodin 4 V+1 8 -450 4/16
Dan Mattsson - Sverker Ernback Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 V+2 3 -480 2/18
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT V+3 4 -490 0/20

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Syd giv
Ö-V i zon
D3
63
E10873
kn952
765
EK2
kn92
D1064
kn98
1097
KD64
E73
EK1042
Dkn854
5
K8

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77997
S77997
Ö56446
V56335
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Åström - Solveig Lundström Åke Nylén - Rolf Lindström 4 S= E 420 20/0
Yngve Sundberg - Åke Lindström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 S+2 E 170 11/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S+2 K 170 11/9
Majlis Eriksson - Liane Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 2 S+2 5 170 11/9
Leif Persson - Britt Bergman Dan Mattsson - Sverker Ernback 2 S+2 4 170 11/9
Arne Mulari - Renate Rhodin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 S+2 E 170 11/9
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 S+1 E 170 11/9
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 S+2 K 170 11/9
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Rune Lind - Reidar Cedersund 2 S+2 E 170 11/9
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2 S-1 6 -50 2/18
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT N-2 8 -100 0/20

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Väst giv
alla i zon
62
kn106
E963
KD107
Dkn9
K9754
104
Ekn9
E7543
82
KDkn52
6
K108
ED3
87
85432

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N84536
S84536
Ö487106
V487106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT V-3 7 300 19/1
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Rune Lind - Reidar Cedersund 1NT V-3 K 300 19/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT V-2 K 200 16/4
Majlis Eriksson - Liane Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 2 V-1 6 100 13/7
Elisabeth Åström - Solveig Lundström Åke Nylén - Rolf Lindström 3 Ö-1 2 100 13/7
Yngve Sundberg - Åke Lindström Jeanette Jensen - Ulla Berglund Pass   9/11
Arne Mulari - Renate Rhodin Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Pass   9/11
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 Ö+1 8 -170 5/15
Leif Persson - Britt Bergman Dan Mattsson - Sverker Ernback 3 Ö+1 8 -170 5/15
Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 Ö= E -620 1/19
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Björn Backlund - Anders Jakobsson 4 Ö= 2 -620 1/19

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Nord giv
N-S i zon
kn92
53
K65432
Kkn
EK86
EKD4
D10
986
3
962
987
D107542
D10754
kn1087
Ekn
E3

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N47587
S47587
Ö95856
V95856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Björn Backlund - Anders Jakobsson 1RD S+1 K 1120 20/0
Dan Mattsson - Sverker Ernback Åke Nylén - Rolf Lindström 1NT N+2 2 150 18/2
Leif Persson - Britt Bergman Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 2 S+1 E 140 16/4
Lars Olsson - Kurt Norström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 S= E 110 14/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Renate Rhodin 3NT V-2 2 100 12/8
Yngve Sundberg - Åke Lindström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 N-1 K -100 9/11
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3 N-1 E -100 9/11
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 Ö= 4 -110 6/14
Rune Lind - Reidar Cedersund Elisabeth Åström - Solveig Lundström 2D N-1 E -200 4/16
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1NT N-3 5 -300 2/18
Majlis Eriksson - Liane Svensson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3D S-2 6 -500 0/20

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Öst giv
Ö-V i zon
E6
1062
kn8653
K32
kn73
KDkn94
102
Ekn9
K10984
753
KD7
74
D52
E8
E94
D10865

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N88556
S88556
Ö55786
V55787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rune Lind - Reidar Cedersund Elisabeth Åström - Solveig Lundström 1 Ö-2 8 200 20/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Renate Rhodin 2 Ö-1 E 100 16/4
Leif Persson - Britt Bergman Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V-1 K 100 16/4
Inger Byström - Bo Byléhn Björn Backlund - Anders Jakobsson 2 V-1 E 100 16/4
Lars Olsson - Kurt Norström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 1NT N= 3 90 12/8
Dan Mattsson - Sverker Ernback Åke Nylén - Rolf Lindström 3 N-1 7 -50 10/10
Yngve Sundberg - Åke Lindström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S-2 K -100 6/14
Majlis Eriksson - Liane Svensson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1NT N-2 3 -100 6/14
Ulf Henriksson - Henry Häljeryd Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 3NT S-2 K -100 6/14
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 V= 2 -110 2/18
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 2D Ö= 5 -670 0/20

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Syd giv
alla i zon
kn83
KD7
D965
kn102
K107
53
kn1074
E854
E642
Ekn98
82
963
D95
10642
EK3
KD7

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N77767
S67767
Ö66676
V66676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 2D V-2 3 500 20/0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 S= E 110 18/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT N= 2 90 13/7
Majlis Eriksson - Liane Svensson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 1NT N= 2 90 13/7
Leif Persson - Britt Bergman Inger Byström - Bo Byléhn 1NT N= 2 90 13/7
Rune Lind - Reidar Cedersund Dan Mattsson - Sverker Ernback 1NT N= 2 90 13/7
Björn Backlund - Anders Jakobsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1NT N-1 8 -100 6/14
Lars Olsson - Kurt Norström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S-1 Kn -100 6/14
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Åke Nylén - Rolf Lindström 2 S-1 10 -100 6/14
Arne Mulari - Renate Rhodin Yngve Sundberg - Åke Lindström 4 S-3 5 -300 2/18
Elisabeth Åström - Solveig Lundström Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 4D S-3 7 -800 0/20

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.02

Väst giv
ingen i zon
D973
KD87
kn
D743
K52
kn103
E8543
Kkn
kn
92
KD10972
E1062
E10864
E654
6
985

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N43784
S43784
Ö710558
V710558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 S= E 140 20/0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Ulf Henriksson - Henry Häljeryd 5D V-1 Kn 100 18/2
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 V-1 K 50 12/8
Björn Backlund - Anders Jakobsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 5 V-1 D 50 12/8
Lars Olsson - Kurt Norström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 5 V-1 7 50 12/8
Arne Mulari - Renate Rhodin Yngve Sundberg - Åke Lindström 5 V-1 K 50 12/8
Elisabeth Åström - Solveig Lundström Margaretha Nehrer - Eivor Örlefors 5 Ö-1 E 50 12/8
Majlis Eriksson - Liane Svensson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 V+1 K -130 4/16
Leif Persson - Britt Bergman Inger Byström - Bo Byléhn 3 V+1 K -130 4/16
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Åke Nylén - Rolf Lindström 3 Ö+1 E -130 4/16
Rune Lind - Reidar Cedersund Dan Mattsson - Sverker Ernback 3NT Ö+1 8 -430 0/20