Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-10-16 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-10-16

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Nord giv
ingen i zon
6
ED10
K107654
K72
K842
K95
9
ED654
973
kn6432
ED8
108
EDkn105
87
kn32
kn93

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N79577
S79577
Ö63756
V64766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Egil Tisell Bengt Eldered - Åke Åberg 4D Ö-3 3 500 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 N+2 8 130 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 N= 8 110 14.0/4.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 3 Ö-2 2 100 12.0/6.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 N= 8 90 10.0/8.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 V-1 E 50 8.0/10.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 N-1 8 -50 5.0/13.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 N-1 10 -50 5.0/13.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Olan Hedström - Bo Byléhn 2 N-2 10 -100 2.0/16.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Åke Nylén - Rolf Lindström 2NT N-4 6 -200 0.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 9.7/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Öst giv
N-S i zon
K7
ED
ED10764
D109
kn953
K1065
kn953
8
E64
42
K82
Ekn654
D1082
kn9873

K732

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N87878
S87878
Ö55555
V45464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Tomas Holmin Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3NT N= 2 600 18.0/0.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Olan Hedström - Bo Byléhn 3 Ö-5 10 250 16.0/2.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2NT V-4 E 200 14.0/4.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Åke Nylén - Rolf Lindström 2 N= 4 90 12.0/6.0
Björn Backlund - Egil Tisell Bengt Eldered - Åke Åberg 2 N-1 4 -100 8.0/10.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 2NT N-1 2 -100 8.0/10.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Jeanette Jensen - Ylva Papp 2NT N-1 4 -100 8.0/10.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT N-2 4 -200 3.0/15.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 N-2 4 -200 3.0/15.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N-3 E -300 0.0/18.0
Lars Olsson - Kurt Norström     - 9.7/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Syd giv
Ö-V i zon
KD1083
D82
D973
2
9754
EK973
E
D109
kn62
kn1065
104
E873
E
4
Kkn8652
Kkn654

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N710587
S710587
Ö63854
V53844
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 5 S= E 400 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 S= E 130 13.0/5.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Arne Mulari - Tomas Holmin 4 S= E 130 13.0/5.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 S= K 130 13.0/5.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Åke Nylén - Rolf Lindström 4 S= E 130 13.0/5.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V-1 2 100 8.0/10.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5 S-1 2 -50 3.0/15.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bengt Eldered - Åke Åberg 5 S-1 K -50 3.0/15.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lars Olsson - Kurt Norström 5 S-1 E -50 3.0/15.0
Björn Backlund - Egil Tisell Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 5 S-1 E -50 3.0/15.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 6.0/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Väst giv
alla i zon
E3
ED8
K1092
Ekn86
D1085
kn
kn85
KD752
K964
107654
E43
10
kn72
K932
D76
943

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N89869
S89869
Ö52464
V53464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1NT N+3 4 180 14.0/4.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2NT N+2 4 180 14.0/4.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT N+3 4 180 14.0/4.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 1NT N+3 4 180 14.0/4.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1NT N+3 8 180 14.0/4.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Arne Mulari - Tomas Holmin 1NT N+2 4 150 6.0/12.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Lars Olsson - Kurt Norström 1NT N+2 4 150 6.0/12.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Åke Nylén - Rolf Lindström 1NT N+2 7 150 6.0/12.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 2 N+2 10 130 2.0/16.0
Björn Backlund - Egil Tisell Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2NT N-1 4 -100 0.0/18.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig     - 6.0/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Nord giv
N-S i zon
EK87
5
K102
kn10943
Dkn62
E94
53
KD75
54
KDkn1073
E84
86
1093
862
Dkn976
E2

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N79484
S79484
Ö53957
V53957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 Ö-2 E 100 17.0/1.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 Ö-2 6 100 17.0/1.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 Ö-1 E 50 12.0/6.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-1 E 50 12.0/6.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 4 Ö-1 E 50 12.0/6.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2 Ö+1 E -140 5.0/13.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 Ö+1 E -140 5.0/13.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö+1 E -140 5.0/13.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Åke Nylén - Rolf Lindström 3 Ö= E -140 5.0/13.0
Björn Backlund - Egil Tisell Arne Mulari - Tomas Holmin 3D Ö= E -530 0.0/18.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg     - -/9.3

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Öst giv
Ö-V i zon
ED1076
Kkn
1072
kn84
K92
D965
865
ED3
kn43
E108
E94
9752
85
7432
KDkn3
K106

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N68786
S68786
Ö65656
V75656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 1NT S+2 5 150 18.0/0.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 1NT S+1 3 120 16.0/2.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 N= E 110 13.0/5.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N= 9 110 13.0/5.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 1NT S= 5 90 9.0/9.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Åke Nylén - Rolf Lindström 1NT S= 5 90 9.0/9.0
Björn Backlund - Egil Tisell Arne Mulari - Tomas Holmin Pass   6.0/12.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT S-1 5 -50 4.0/14.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Lars Olsson - Kurt Norström 1NT S-2 5 -100 2.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 N-3 4 -150 0.0/18.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg     - -/9.3

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Syd giv
alla i zon
K
kn9542
D108
E754
Dkn62
D8
964
Kkn92
E8754
K106
7
D1063
1093
E73
EKkn532
8

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N410938
S410938
Ö83385
V83385
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3 Ö-3 E 300 18.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 S+2 D 130 12.0/6.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 S= D 130 12.0/6.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg 2 S+2 6 130 12.0/6.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 S+2 D 130 12.0/6.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Lars Olsson - Kurt Norström 2 S+2 2 130 12.0/6.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Olan Hedström - Bo Byléhn 3 S= 2 110 6.0/12.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 N-1 7 -100 4.0/14.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 3 Ö+1 E -170 2.0/16.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 S-2 9 -200 0.0/18.0
Björn Backlund - Egil Tisell     - 8.2/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Väst giv
ingen i zon
kn
EKD6
108753
E95
EKD1082
kn8
K4
K63
653
105432
Ekn2
D4
974
97
D96
kn10872

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N77534
S77534
Ö657109
V657109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Bengt Eldered - Åke Åberg 3 V-1 K 50 18.0/0.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 N-1 6 -50 16.0/2.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Olan Hedström - Bo Byléhn 3 V+1 K -170 12.0/6.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 V+1 D -170 12.0/6.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 V+1 E -170 12.0/6.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 V= E -420 4.0/14.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V= E -420 4.0/14.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Jeanette Jensen - Ylva Papp 4 V= E -420 4.0/14.0
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 V= E -420 4.0/14.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Lars Olsson - Kurt Norström 4 V= E -420 4.0/14.0
Björn Backlund - Egil Tisell     - 8.2/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Nord giv
Ö-V i zon
EK109763
K72
kn5
8
Dkn84
10
EKD974
72

kn9653
10832
Ekn96
52
ED84
6
KD10543

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N83796
S83796
Ö410536
V310536
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ylva Papp Bengt Eldered - Åke Åberg 4 N+1 E 450 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N= 8 420 15.0/3.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N= E 420 15.0/3.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Tomas Holmin 5D V-1 E 200 12.0/6.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 N+1 E 170 10.0/8.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Nehrer - Said Eliasson 5 N-1 E -50 4.0/14.0
Björn Backlund - Egil Tisell Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 N-1 3 -50 4.0/14.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 4 N-1 10 -50 4.0/14.0
Lars Olsson - Kurt Norström Olan Hedström - Bo Byléhn 4 N-1 8 -50 4.0/14.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Åke Lindström - Sven-Åke Olsson 4 N-1 10 -50 4.0/14.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg     - -/9.2

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Öst giv
alla i zon
Ekn84
E109
10642
K9

KD854
Dkn985
E53
K10953
3
E
Dkn10742
D762
kn762
K73
86

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N36666
S36666
Ö107767
V107777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT Ö-4 2 400 18.0/0.0
Björn Backlund - Egil Tisell Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT Ö-2 6 200 16.0/2.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 1NT V-1 10 100 14.0/4.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 Ö= 8 -110 11.0/7.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 V= 9 -110 11.0/7.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 Ö= 2 -130 8.0/10.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT V= 2 -600 4.0/14.0
Lars Olsson - Kurt Norström Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT V= 4 -600 4.0/14.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Åke Lindström - Sven-Åke Olsson 3NT V= 6 -600 4.0/14.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT Ö+1 3 -630 0.0/18.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg     - -/9.2

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Syd giv
ingen i zon
10843
653
EKkn10
K4
7
KD1082
72
ED1062
EK9
E94
D94
kn983
Dkn652
kn7
8653
75

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N26273
S26273
Ö1061069
V1061069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT Ö= 8 -400 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 4 V= K -420 12.0/6.0
Björn Backlund - Egil Tisell Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 V= E -420 12.0/6.0
Lars Olsson - Kurt Norström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 V= E -420 12.0/6.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 V= E -420 12.0/6.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Åke Lindström - Sven-Åke Olsson 4 V= E -420 12.0/6.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT Ö+1 D -430 5.0/13.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT Ö+1 2 -430 5.0/13.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Olan Hedström - Bo Byléhn 4 Ö+1 E -450 1.0/17.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Åke Nylén - Rolf Lindström 4 V+1 E -450 1.0/17.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 11.4/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Väst giv
N-S i zon
ED109
EKD106
96
K8
Kkn5
kn72
E32
E954
876432
93
K1074
10

854
Dkn85
Dkn7632

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N98969
S98969
Ö45374
V45374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Egil Tisell Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 N= 10 620 18.0/0.0
Lars Olsson - Kurt Norström Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1NT N+3 7 180 16.0/2.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 3 N+1 10 170 14.0/4.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 Ö-3 8 150 11.0/7.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bengt Eldered - Åke Åberg 3 Ö-3 4 150 11.0/7.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Åke Nylén - Rolf Lindström 3 Ö-2 4 100 8.0/10.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N-1 10 -100 6.0/12.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Olan Hedström - Bo Byléhn 4 N-2 10 -200 2.0/16.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 N-2 10 -200 2.0/16.0
Arne Mulari - Tomas Holmin Åke Lindström - Sven-Åke Olsson 4 N-2 K -200 2.0/16.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - 11.4/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Nord giv
alla i zon
8
EKD976
962
1086
kn7543
52
K53
Kkn3
EKD2
kn43
kn7
E942
1096
108
ED1084
D75

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N38824
S38824
Ö955106
V955106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 V-2 D 200 18.0/0.0
Björn Backlund - Egil Tisell Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 N+1 K 140 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 V-1 E 100 11.0/7.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 4 Ö-1 10 100 11.0/7.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3 Ö-1 10 100 11.0/7.0
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Lars Olsson - Kurt Norström 4 V-1 E 100 11.0/7.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N-1 E -100 6.0/12.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Olan Hedström - Bo Byléhn 3 Ö+1 10 -170 3.0/15.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 V+2 E -170 3.0/15.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Arne Mulari - Tomas Holmin 4 Ö= E -620 0.0/18.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson     - -/11.6

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Öst giv
ingen i zon
E104
D7
K7653
K42
kn32
8642
2
E10753
K95
Kkn109
ED94
D6
D876
E53
kn108
kn98

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46365
S36365
Ö96977
V96977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingegerd Backlund - Inger Olsson 1NT Ö-2 Kn 100 17.0/1.0
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-2 6 100 17.0/1.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Olan Hedström - Bo Byléhn 1NT Ö-1 6 50 14.0/4.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1 Ö= 8 -70 12.0/6.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 1NT Ö= 2 -90 9.0/9.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1NT Ö= 6 -90 9.0/9.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Arne Mulari - Tomas Holmin 2 N-2 D -100 6.0/12.0
Björn Backlund - Egil Tisell Margaretha Nehrer - Said Eliasson 2 Ö+1 6 -140 2.0/16.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 Ö+1 8 -140 2.0/16.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 Ö+1 Kn -140 2.0/16.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson     - -/11.6

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Syd giv
N-S i zon
Kkn963
D93

Kkn1062
D854
1072
kn43
753
10
864
E1097652
E8
E72
EKkn5
KD8
D94

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N127121211
S127121211
Ö16112
V16112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Arne Mulari - Tomas Holmin 5D Ö-5 E 1100 18.0/0.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S+3 3 690 15.0/3.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT S+3 7 690 15.0/3.0
Björn Backlund - Egil Tisell Olan Hedström - Bo Byléhn 4 S+2 E 680 12.0/6.0
Lars Olsson - Kurt Norström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT S+2 4 660 10.0/8.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Bengt Eldered - Åke Åberg 4 N+1 E 650 6.0/12.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 S+1 10 650 6.0/12.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Yngve Sundberg - Sverker Ernback 4 N+1 E 650 6.0/12.0
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 N+3 E 230 2.0/16.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 S+2 Kn 200 0.0/18.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp     - 8.8/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn986
kn7
Ekn6
EK4
ED7
ED3
D8542
52
10543
10654

D10963
2
K982
K10973
kn87

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N69668
S69668
Ö64674
V74675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT N= 3 400 18.0/0.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Bengt Eldered - Åke Åberg 1NT N+2 3 150 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1NT S+1 2 120 12.0/6.0
Lars Olsson - Kurt Norström Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 2NT S= 2 120 12.0/6.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Ingegerd Backlund - Inger Olsson 2NT S= 2 120 12.0/6.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Arne Mulari - Tomas Holmin 1 N= 3 80 8.0/10.0
Björn Backlund - Egil Tisell Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT S-1 4 -50 5.0/13.0
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Bernt Strömberg - Fritiof Modig 2NT S-1 4 -50 5.0/13.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 N-3 9 -150 2.0/16.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3NT S-4 4 -200 0.0/18.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp     - 8.8/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Nord giv
ingen i zon
kn65
D109
E10543
92
ED32
kn
D972
Kkn54
K974
875
K8
D1083
108
EK6432
kn6
E76

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N36948
S36948
Ö106395
V106395
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 3 S+1 E 170 18.0/0.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 2 S= E 110 16.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 4 S-1 E -50 13.0/5.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 S-1 E -50 13.0/5.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 4 V= D -130 10.0/8.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3 V= D -140 7.0/11.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Björn Backlund - Egil Tisell 3 V= D -140 7.0/11.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3 Ö+1 E -170 2.0/16.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Yngve Sundberg - Sverker Ernback 3 Ö+1 E -170 2.0/16.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bernt Strömberg - Fritiof Modig 3 V+1 E -170 2.0/16.0
Arne Mulari - Tomas Holmin     - 8.7/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Öst giv
N-S i zon
KD72
2
kn43
Kkn863
kn
D965
1098652
54
103
10873
EKD
ED92
E98654
EKkn4
7
107

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N735108
S735108
Ö58735
V58735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Bernt Strömberg - Fritiof Modig 5D V-4 2 800 18.0/0.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Björn Backlund - Egil Tisell 4 S+1 5 650 16.0/2.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 4 S= 5 620 14.0/4.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Margaretha Nehrer - Said Eliasson 5D V-3 2 500 12.0/6.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 S+2 5 170 7.0/11.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 S+2 5 170 7.0/11.0
Bengt Eldered - Åke Åberg Yngve Sundberg - Sverker Ernback 2 S+2 5 170 7.0/11.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg 3 N+1 E 170 7.0/11.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 S-1 5 -100 1.0/17.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 4 S-1 10 -100 1.0/17.0
Arne Mulari - Tomas Holmin     - 8.7/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Syd giv
Ö-V i zon
9764
kn
1062
KD542
EK53
942
97
10876
D1082
E763
E543
3
kn
KD1085
KDkn8
Ekn9

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N98857
S98857
Ö35486
V35486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 1 S+4 9 200 18.0/0.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Arne Mulari - Tomas Holmin 1 S+3 9 170 16.0/2.0
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Björn Backlund - Egil Tisell 2 S+1 K 140 14.0/4.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 S+1 E 110 10.0/8.0
Lars Olsson - Kurt Norström Bengt Eldered - Åke Åberg 1 S+1 9 110 10.0/8.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 S= E 110 10.0/8.0
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 1 S= E 70 6.0/12.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 2 S-1 E -50 2.0/16.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N-1 3 -50 2.0/16.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Åke Lindström - Sven-Åke Olsson 2 S-1 K -50 2.0/16.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - -/8.4

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Väst giv
alla i zon
KD
4
KD8532
KD62
8652
ED10765
7
103
kn94
K9832
E4
kn95
E1073
kn
kn1096
E874

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N1011576
S1011576
Ö11855
V11855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg Bernt Strömberg - Fritiof Modig 5 N+1 5 620 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 5 N= K 600 15.0/3.0
Lars Olsson - Kurt Norström Bengt Eldered - Åke Åberg 5 N= 2 600 15.0/3.0
Jeanette Jensen - Ylva Papp Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 5 V-2 K 200 10.0/8.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Arne Mulari - Tomas Holmin 4 V-2 K 200 10.0/8.0
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Björn Backlund - Egil Tisell 5 V-2 2 200 10.0/8.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 4 N+1 9 150 5.0/13.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N+2 6 150 5.0/13.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 4 V-1 K 100 2.0/16.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Åke Lindström - Sven-Åke Olsson 2 V+1 D -140 0.0/18.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson     - -/8.4

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Nord giv
N-S i zon
D6
KD3
D87
D10852
K854
kn65
94
Ekn94
973
1092
Kkn1053
K3
Ekn102
E874
E62
76

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N86887
S76876
Ö56555
V56555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 3NT N= 3 600 18.0/0.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Arne Mulari - Tomas Holmin 2NT N+1 3 150 16.0/2.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 S+1 9 140 14.0/4.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 S= 9 110 11.0/7.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Björn Backlund - Egil Tisell 1 S+1 4 110 11.0/7.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 1NT Ö-2 4 100 8.0/10.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3 S-1 9 -100 6.0/12.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bengt Eldered - Åke Åberg 4 S-2 9 -200 3.0/15.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Jeanette Jensen - Ylva Papp 2 S-2 9 -200 3.0/15.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT S-3 9 -300 0.0/18.0
Åke Nylén - Rolf Lindström     - 11.5/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Öst giv
Ö-V i zon
K65
KD7
E6
K10853
102
Ekn8543
K9
D62
E9873
1096
kn2
kn74
Dkn4
2
D1087543
E9

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N910689
S910689
Ö43653
V43653
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Sverker Ernback Arne Mulari - Tomas Holmin 4D V-3 E 800 18.0/0.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT N+1 10 430 13.0/5.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Renate Rhodin - Kerstin Hedehag 3NT N+1 10 430 13.0/5.0
Ingegerd Backlund - Inger Olsson Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck 3NT S+1 6 430 13.0/5.0
Margaretha Nehrer - Said Eliasson Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT N+1 6 430 13.0/5.0
Lars Olsson - Kurt Norström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N= 6 400 7.0/11.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Olan Hedström - Bo Byléhn 3NT N= 10 400 7.0/11.0
Sven Nyberg - Lennart Lindqvist Björn Backlund - Egil Tisell 4 V-3 E 300 4.0/14.0
Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-1 10 -50 2.0/16.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N-3 6 -150 0.0/18.0
Åke Nylén - Rolf Lindström     - 11.5/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Syd giv
alla i zon
K7
KD73
E1098
D43
1043
Ekn1096
K2
865
Dkn6
542
kn653
1097
E9852
8
D74
EKkn2

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N121191110
S121191110
Ö12423
V12423
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Egil Tisell Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 3NT N+2 3 660 14.0/4.0
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 3NT N+2 10 660 14.0/4.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bengt Eldered - Åke Åberg 3NT S+2 6 660 14.0/4.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3NT N+2 5 660 14.0/4.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Jeanette Jensen - Ylva Papp 3NT N+2 6 660 14.0/4.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 3NT N+1 3 630 7.0/11.0
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N+1 3 630 7.0/11.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N= 2 600 2.0/16.0
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Tomas Holmin 3NT N= 3 600 2.0/16.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3NT N= 2 600 2.0/16.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - -/13.5

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.16

Väst giv
ingen i zon
EK52
5
Kkn
KDkn943
kn973
E6
D1092
E65
4
KDkn10974
E74
87
D1086
832
8653
102

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N92284
S92284
Ö491049
V491049
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Rolf Lindström Ingegerd Backlund - Inger Olsson 4 Ö-2 10 100 18.0/0.0
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bengt Eldered - Åke Åberg 2 Ö+2 10 -170 14.0/4.0
Åke Lindström - Sven-Åke Olsson Carin Dahlberg - Kirstin Löfgren 3 Ö+1 3 -170 14.0/4.0
Marianne Norström - Ann-Marie Norbäck Margaretha Nehrer - Said Eliasson 3 Ö+1 2 -170 14.0/4.0
Bernt Strömberg - Fritiof Modig Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 5D N-2 4 -300 9.0/9.0
Anneli Sagersten - Eva Ribbenberg Sven Nyberg - Lennart Lindqvist 5D N-2 4 -300 9.0/9.0
Renate Rhodin - Kerstin Hedehag Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö= 10 -420 6.0/12.0
Lars Olsson - Kurt Norström Arne Mulari - Tomas Holmin 4 Ö+1 10 -450 4.0/14.0
Olan Hedström - Bo Byléhn Jeanette Jensen - Ylva Papp 5D N-3 4 -500 2.0/16.0
Björn Backlund - Egil Tisell Ingrid Wahlberg - Britta Sundberg 5D Ö= 10 -650 0.0/18.0
Yngve Sundberg - Sverker Ernback     - -/13.5