Kommande tävlingar
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
05/01 Gävleguldet
12/01 TL-seminarium steg 3
Rapporterade tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
Bridgeklubben BFR » Tisdagsbridge 2018-10-09 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Tisdagsbridge 2018-10-09

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Nord giv
ingen i zon
D84
984
ED1082
52
K7
D653
kn43
kn1074
kn1052
Kkn10
K75
EK8
E963
E72
96
D963

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N56566
S57566
Ö76866
V76866
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Solveig Lundström 3 Ö-2 6 100 22/0
Inger Byström - Ulla Blanck Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2NT Ö-1 3 50 18/4
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 3NT V-1 9 50 18/4
Rune Lind - Staffan Lindeborg Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt 2NT Ö-1 3 50 18/4
Inger Olsson - Gunnel Modig Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 1NT Ö= 3 -90 13/9
Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg 1NT Ö= 3 -90 13/9
Yngve Sundberg - Said Eliasson Margaretha Nehrer - Åke Åberg 1NT V+1 8 -120 7/15
Bengt Eldered - Siv Lindgren Lennart Sohlin - Sune Häggbom 1NT Ö+1 3 -120 7/15
Inger Svensson - Renate Rhodin Reidar Cedersund - Leif Persson 1NT Ö+1 9 -120 7/15
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Arne Mulari - Lennart Wiklund 2NT Ö= 6 -120 7/15
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Bo Byléhn - Lena Becksén 2NT Ö+1 6 -150 1/21
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 1NT Ö+2 3 -150 1/21

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Öst giv
N-S i zon
9843

Kkn10942
kn107
D52
E3
D8753
KD8
EK
KD965
E6
E943
kn1076
kn108742

652

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N24332
S24332
Ö9910911
V9910911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Svensson - Renate Rhodin Reidar Cedersund - Leif Persson 6NT Ö-2 10 100 21/1
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 6NT Ö-2 Kn 100 21/1
Inger Olsson - Gunnel Modig Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 6NT Ö-1 Kn 50 18/4
Inger Byström - Ulla Blanck Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3NT Ö+1 Kn -430 15/7
Rune Lind - Staffan Lindeborg Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt 3NT Ö+1 6 -430 15/7
Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg 4 Ö+1 6 -450 12/10
Anneli Sagersten - Fritiof Modig Jeanette Jensen - Solveig Lundström 3NT Ö+2 6 -460 10/12
Yngve Sundberg - Said Eliasson Margaretha Nehrer - Åke Åberg 3NT Ö+3 7 -490 5/17
Bengt Eldered - Siv Lindgren Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT V+3 2 -490 5/17
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Bo Byléhn - Lena Becksén 3NT Ö+3 Kn -490 5/17
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 3NT V+3 Kn -490 5/17
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Arne Mulari - Lennart Wiklund 6NT Ö= 4 -990 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Syd giv
Ö-V i zon
E10
EDkn10853
4
Kkn6
D87
7
987532
1054
K96432
K2
EKkn10
3
kn5
964
D6
ED9872

Optimalt kontrakt: 4D V-1 200
 NT
N1031038
S1031038
Ö210294
V210294
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Arne Mulari - Lennart Wiklund 5D N= K 650 21/1
Bengt Eldered - Siv Lindgren Bo Byléhn - Lena Becksén 5D N= E 650 21/1
Yngve Sundberg - Said Eliasson Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 4 N+1 E 450 11/11
Inger Svensson - Renate Rhodin Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 4 N+1 E 450 11/11
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 4 N+1 E 450 11/11
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 4 N+1 E 450 11/11
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 N+1 E 450 11/11
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Reidar Cedersund - Leif Persson 4 N+1 E 450 11/11
Anneli Sagersten - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt 4 N+1 3 450 11/11
Rune Lind - Staffan Lindeborg Inger Byström - Ulla Blanck 4 N+1 K 450 11/11
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Inger Olsson - Gunnel Modig 4 N= 3 420 2/20
Margaretha Nehrer - Åke Åberg Marianne Nyberg - Ulla Berglund 5 N-1 E -50 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Väst giv
alla i zon
K107
2
EK1052
kn954
kn843
1065
9874
E2
ED962
Kkn93
D63
8
5
ED874
kn
KD10763

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N119858
S118757
Ö14463
V14463
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 5 S= 3 600 22/0
Anneli Sagersten - Fritiof Modig Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt 4 Ö-2 K 200 20/2
Yngve Sundberg - Said Eliasson Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 3 S+2 3 150 15/7
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 4 S+1 3 150 15/7
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Reidar Cedersund - Leif Persson 4 S+1 Kn 150 15/7
Margaretha Nehrer - Åke Åberg Marianne Nyberg - Ulla Berglund 4 S+1 Kn 150 15/7
Bengt Eldered - Siv Lindgren Bo Byléhn - Lena Becksén 3 S= E 140 10/12
Inger Svensson - Renate Rhodin Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 4 S= Kn 130 7/15
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 S+1 3 130 7/15
Rune Lind - Staffan Lindeborg Inger Byström - Ulla Blanck 2 V-1 2 100 4/18
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Arne Mulari - Lennart Wiklund 5D S-1 Kn -200 1/21
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Inger Olsson - Gunnel Modig 3NT S-2 Kn -200 1/21

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Nord giv
N-S i zon
ED8
K64
kn3
EKkn53
3
97
E87654
10842
kn7
kn1085
KD1092
96
K1096542
ED32

D7

Optimalt kontrakt: 7 N= 2210
 NT
N13511137
S13511137
Ö08100
V08100
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Said Eliasson Reidar Cedersund - Leif Persson 6 S= E 1430 22/0
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Margaretha Nehrer - Åke Åberg 5 S+2 E 710 11/11
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 4 S+3 4 710 11/11
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 4 S+3 9 710 11/11
Inger Byström - Ulla Blanck Anneli Sagersten - Fritiof Modig 4 S+3 7 710 11/11
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Bo Byléhn - Lena Becksén 5 S+2 E 710 11/11
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 4 S+3 9 710 11/11
Arne Mulari - Lennart Wiklund Jeanette Jensen - Solveig Lundström 4 S+3 E 710 11/11
Rune Lind - Staffan Lindeborg Inger Olsson - Gunnel Modig 4 S+3 E 710 11/11
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Britta Sundberg - Eva Ribbenberg 4 S+3 E 710 11/11
Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson Bengt Eldered - Siv Lindgren 4 S+3 E 710 11/11
Inger Svensson - Renate Rhodin Lennart Sohlin - Sune Häggbom 5 S+1 9 680 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Öst giv
Ö-V i zon
E10954
5
D95
D1074
73
Dkn108
EKkn42
62
kn2
E64
1076
EKkn95
KD86
K9732
83
83

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N42585
S32585
Ö910758
V910758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Arne Mulari - Lennart Wiklund Jeanette Jensen - Solveig Lundström 5 V-3 E 300 22/0
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 4 V-2 9 200 17/5
Inger Byström - Ulla Blanck Anneli Sagersten - Fritiof Modig 2NT V-2 5 200 17/5
Rune Lind - Staffan Lindeborg Inger Olsson - Gunnel Modig 5 V-2 5 200 17/5
Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson Bengt Eldered - Siv Lindgren 3NT Ö-2 2 200 17/5
Yngve Sundberg - Said Eliasson Reidar Cedersund - Leif Persson 4 V-1 5 100 10/12
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 2 V-1 9 100 10/12
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 3 V-1 E 100 10/12
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Margaretha Nehrer - Åke Åberg 2 N-1 K -50 6/16
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Bo Byléhn - Lena Becksén 2 V= 5 -110 4/18
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Britta Sundberg - Eva Ribbenberg 2 V+1 E -140 2/20
Inger Svensson - Renate Rhodin Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2NT Ö+2 6 -180 0/22

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Syd giv
alla i zon
D8
E94
ED843
K95
K9764
kn7
1052
D87
1032
10862
kn97
Ekn2
Ekn5
KD53
K6
10643

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N9109810
S91010810
Ö43353
V43353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT S+2 6 660 21/1
Bo Byléhn - Lena Becksén Inger Svensson - Renate Rhodin 3NT S+2 4 660 21/1
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 3NT N+1 10 630 16/6
Inger Olsson - Gunnel Modig Anneli Sagersten - Fritiof Modig 3NT S+1 4 630 16/6
Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson Kirstin Löfgren - Ylva Papp 3NT S+1 4 630 16/6
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Rune Lind - Staffan Lindeborg 4 S= 7 620 12/10
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Arne Mulari - Lennart Wiklund 3NT S= 6 600 9/13
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Bengt Eldered - Siv Lindgren 3NT N= 2 600 9/13
Yngve Sundberg - Said Eliasson Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 3 S+1 7 170 6/16
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Margaretha Nehrer - Åke Åberg 2 N+1 E 110 4/18
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Reidar Cedersund - Leif Persson 4 S-1 D -100 2/20
Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors Inger Byström - Ulla Blanck 3NT S-2 6 -200 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Väst giv
ingen i zon
975
864
EKDkn
K107
Kkn84
D3
84
kn6532
32
Ekn9752
963
E4
ED106
K10
10752
D98

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N79587
S79687
Ö64755
V64755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Bengt Eldered - Siv Lindgren 2 S+1 3 140 22/0
Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson Kirstin Löfgren - Ylva Papp 2 S= D 110 20/2
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Rune Lind - Staffan Lindeborg 1 S= D 80 18/4
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 4 N-1 E -50 13/9
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Arne Mulari - Lennart Wiklund 3 S-1 D -50 13/9
Inger Olsson - Gunnel Modig Anneli Sagersten - Fritiof Modig 4 N-1 4 -50 13/9
Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors Inger Byström - Ulla Blanck 2 S-1 Kn -50 13/9
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Reidar Cedersund - Leif Persson 3 S-2 D -100 5/17
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Margaretha Nehrer - Åke Åberg 3NT S-2 8 -100 5/17
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT N-2 3 -100 5/17
Bo Byléhn - Lena Becksén Inger Svensson - Renate Rhodin 5 N-2 E -100 5/17
Yngve Sundberg - Said Eliasson Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 4D S-3 D -500 0/22

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Nord giv
Ö-V i zon
K865
E10532
ED2
4
3
Dkn84
9743
K1083
kn104
K976
Kkn5
E95
ED972

1086
Dkn762

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N675117
S665117
Ö66826
V66726
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Ulla Blanck Arne Mulari - Lennart Wiklund 4 S+1 3 450 21/1
Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson Inger Svensson - Renate Rhodin 4 S+1 3 450 21/1
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 4 S= 7 420 17/5
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4 S= 8 420 17/5
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Margaretha Nehrer - Åke Åberg 2 S+2 8 170 14/8
Yngve Sundberg - Said Eliasson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 S= 3 140 11/11
Bengt Eldered - Siv Lindgren Rune Lind - Staffan Lindeborg 3 S= 8 140 11/11
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Reidar Cedersund - Leif Persson 4 S-1 3 -50 4/18
Inger Olsson - Gunnel Modig Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 4 S-1 3 -50 4/18
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 4 S-1 9 -50 4/18
Anneli Sagersten - Fritiof Modig Britta Sundberg - Eva Ribbenberg 4 S-1 3 -50 4/18
Bo Byléhn - Lena Becksén Tomas Holmin - Ingalill Eriksson 4 S-1 6 -50 4/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Öst giv
alla i zon
K63
D43
Ekn1073
D9
E1085
E1087
K9
kn106
D74

842
EK85432
kn92
Kkn9652
D65
7

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N28822
S27822
Ö105598
V115599
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Margaretha Nehrer - Åke Åberg 4 V-3 9 300 22/0
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Reidar Cedersund - Leif Persson 5 Ö-1 K 100 18/4
Inger Byström - Ulla Blanck Arne Mulari - Lennart Wiklund 4NT V-1 3 100 18/4
Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson Inger Svensson - Renate Rhodin 4 Ö-1 D 100 18/4
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 4 S-1 Kn -100 14/8
Inger Olsson - Gunnel Modig Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 4 Ö= D -130 12/10
Bengt Eldered - Siv Lindgren Rune Lind - Staffan Lindeborg 3 Ö+2 2 -150 9/13
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3 Ö+2 2 -150 9/13
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 2D S-1 Kn -200 6/16
Anneli Sagersten - Fritiof Modig Britta Sundberg - Eva Ribbenberg 4 S-3 Kn -300 4/18
Bo Byléhn - Lena Becksén Tomas Holmin - Ingalill Eriksson 3NT V= 9 -600 2/20
Yngve Sundberg - Said Eliasson Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT V+1 10 -630 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Syd giv
ingen i zon

K10983
kn3
KDkn976
109842
kn62
1095
43
kn73
54
K8742
E85
EKD65
ED7
ED6
102

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N129121012
S129121012
Ö14131
V14131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg 6NT S= 10 990 22/0
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Marianne Nyberg - Ulla Berglund 6 N= 5 920 20/2
Yngve Sundberg - Said Eliasson Bo Byléhn - Lena Becksén 3NT S+3 2 490 16/6
Inger Svensson - Renate Rhodin Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3NT S+3 2 490 16/6
Rune Lind - Staffan Lindeborg Kirstin Löfgren - Ylva Papp 3NT S+3 2 490 16/6
Inger Byström - Ulla Blanck Margaretha Nehrer - Åke Åberg 4 N+2 E 480 11/11
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 4 N+2 5 480 11/11
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 4NT S= 10 430 7/15
Inger Olsson - Gunnel Modig Arne Mulari - Lennart Wiklund 3NT S+1 2 430 7/15
Bengt Eldered - Siv Lindgren Anneli Sagersten - Fritiof Modig 4 S= 2 420 3/19
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Reidar Cedersund - Leif Persson 4 S= 10 420 3/19
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 3 S+1 3 170 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Väst giv
N-S i zon
E62
K963
K6
EK106
K5
kn842
E973
kn72
kn3
E107
kn10854
D43
D109874
D5
D2
985

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N967107
S966107
Ö47635
V47635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Reidar Cedersund - Leif Persson 4 S= E 620 21/1
Inger Byström - Ulla Blanck Margaretha Nehrer - Åke Åberg 4 N= E 620 21/1
Rune Lind - Staffan Lindeborg Kirstin Löfgren - Ylva Papp 2 N+2 5 170 17/5
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Marianne Nyberg - Ulla Berglund 2 N+2 8 170 17/5
Yngve Sundberg - Said Eliasson Bo Byléhn - Lena Becksén 2 N+1 Kn 140 10/12
Inger Olsson - Gunnel Modig Arne Mulari - Lennart Wiklund 2 N+1 Kn 140 10/12
Bengt Eldered - Siv Lindgren Anneli Sagersten - Fritiof Modig 2 N+1 Kn 140 10/12
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 2 N+1 3 140 10/12
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 2 N+1 Kn 140 10/12
Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg 2 N= 4 110 4/18
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 4 N-1 3 -100 1/21
Inger Svensson - Renate Rhodin Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4 N-1 E -100 1/21

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Nord giv
alla i zon
10
752
10853
D10543
EDkn
Kkn6
kn642
K76
6532
E10843
KD
98
K9874
D9
E97
Ekn2

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N64242
S64242
Ö6811910
V6811910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman Jeanette Jensen - Solveig Lundström 3NT V-2 3 200 22/0
Yngve Sundberg - Said Eliasson Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 1NT V= 4 -90 20/2
Inger Olsson - Gunnel Modig Margaretha Nehrer - Åke Åberg 2 Ö= E -110 17/5
Inger Byström - Ulla Blanck Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 2 Ö= E -110 17/5
Inger Svensson - Renate Rhodin Rune Lind - Staffan Lindeborg 1NT V+2 10 -150 13/9
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Anneli Sagersten - Fritiof Modig 1NT V+2 10 -150 13/9
Bo Byléhn - Lena Becksén Marianne Nyberg - Ulla Berglund 3 Ö+1 6 -170 10/12
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Tomas Holmin - Ingalill Eriksson 2NT V+2 3 -180 7/15
Reidar Cedersund - Leif Persson Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt 2NT V+2 10 -180 7/15
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 V+2 10 -200 4/18
Bengt Eldered - Siv Lindgren Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 1 S-3 6 -300 2/20
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Arne Mulari - Lennart Wiklund 4 Ö= D -620 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Öst giv
ingen i zon
EK10764
8
EKkn10
kn3
kn93
E104
765
10842
D52
KD65
982
K65
8
kn9732
D43
ED97

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N9129118
S9129118
Ö41425
V41425
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eldered - Siv Lindgren Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 3NT S+2 2 460 21/1
Inger Byström - Ulla Blanck Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 3NT S+2 8 460 21/1
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Arne Mulari - Lennart Wiklund 4 N= 9 420 18/4
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Anneli Sagersten - Fritiof Modig 3 N+4 5 260 16/6
Inger Olsson - Gunnel Modig Margaretha Nehrer - Åke Åberg 2 N+3 6 200 11/11
Bo Byléhn - Lena Becksén Marianne Nyberg - Ulla Berglund 2 N+3 8 200 11/11
Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman Jeanette Jensen - Solveig Lundström 2 N+3 5 200 11/11
Reidar Cedersund - Leif Persson Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt 2 N+3 5 200 11/11
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 2 N+2 8 170 5/17
Inger Svensson - Renate Rhodin Rune Lind - Staffan Lindeborg 2 N+2 9 170 5/17
Yngve Sundberg - Said Eliasson Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 3NT S-1 2 -50 1/21
Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin Tomas Holmin - Ingalill Eriksson 3NT S-1 7 -50 1/21

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Syd giv
N-S i zon
6
E863
E104
EKD86
10987
Dkn54
Dkn932
Dkn4
K92
76
97543
EK532
107
K85
kn102

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N12891010
S12991011
Ö14332
V14332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Jeanette Jensen - Solveig Lundström 6 N= 6 1370 22/0
Kerstin Hedehag - Sverker Ernback Inger Olsson - Gunnel Modig 3NT S+3 D 690 20/2
Bengt Eldered - Siv Lindgren Arne Mulari - Lennart Wiklund 3NT S+2 2 660 17/5
Bo Byléhn - Lena Becksén Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg 3NT S+2 2 660 17/5
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 3NT S+1 D 630 12/10
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Margaretha Nehrer - Åke Åberg 3NT S+1 3 630 12/10
Reidar Cedersund - Leif Persson Inger Byström - Ulla Blanck 3NT N+1 2 630 12/10
Inger Svensson - Renate Rhodin Anneli Sagersten - Fritiof Modig 1NT N+3 2 180 8/14
Yngve Sundberg - Said Eliasson Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3 N+2 2 150 6/16
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 3 N-1 6 -100 4/18
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 6NT S-2 2 -200 1/21
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Rune Lind - Staffan Lindeborg 6NT S-2 4 -200 1/21

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Väst giv
Ö-V i zon
kn1084
10
EK976
542
EKD762
E952
kn5
3
5
K7643
1042
EK86
93
Dkn8
D83
Dkn1097

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N77236
S77236
Ö661097
V661097
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Byléhn - Lena Becksén Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg 3NT V-3 D 300 22/0
Kerstin Hedehag - Sverker Ernback Inger Olsson - Gunnel Modig 4 Ö-2 D 200 20/2
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Jeanette Jensen - Solveig Lundström 4 V-1 K 100 18/4
Yngve Sundberg - Said Eliasson Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3 V= E -140 15/7
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 3 V= E -140 15/7
Bengt Eldered - Siv Lindgren Arne Mulari - Lennart Wiklund 2 V+2 E -170 11/11
Reidar Cedersund - Leif Persson Inger Byström - Ulla Blanck 2 V+2 10 -170 11/11
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 3NT Ö= D -600 8/14
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Margaretha Nehrer - Åke Åberg 4 Ö= D -620 6/16
Inger Svensson - Renate Rhodin Anneli Sagersten - Fritiof Modig 4 Ö+1 D -650 2/20
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 4 Ö+1 D -650 2/20
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Rune Lind - Staffan Lindeborg 4 Ö+1 9 -650 2/20

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Nord giv
ingen i zon
E102
Dkn1082
K
EK105
D63
K543
1043
Dkn7
K85
E9
Ekn965
943
kn974
76
D872
862

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N75785
S75785
Ö57556
V57556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Gunnel Modig Reidar Cedersund - Leif Persson 3D Ö-3 7 500 22/0
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3 Ö-3 7 150 18/4
Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman Inger Byström - Ulla Blanck 3 Ö-3 7 150 18/4
Kerstin Hedehag - Sverker Ernback Britta Sundberg - Eva Ribbenberg 2NT V-3 D 150 18/4
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Anneli Sagersten - Fritiof Modig 3 N= E 140 13/9
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt 2 N+1 5 140 13/9
Inger Svensson - Renate Rhodin Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 2 N= 5 110 10/12
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Bo Byléhn - Lena Becksén 3 Ö-2 6 100 8/14
Yngve Sundberg - Said Eliasson Rune Lind - Staffan Lindeborg 3 Ö-1 7 50 5/17
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Arne Mulari - Lennart Wiklund 3 Ö-1 7 50 5/17
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 3 N-1 E -50 1/21
Margaretha Nehrer - Åke Åberg Bengt Eldered - Siv Lindgren 2 N-1 5 -50 1/21

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Öst giv
N-S i zon
KD62
EK8
32
kn742
1094
D975
K76
KD5
Ekn53
4
ED109854
E
87
kn10632
kn
109863

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N71632
S71632
Ö5126910
V51261011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2NT V+1 6 -150 20/2
Lennart Sohlin - Sune Häggbom Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt 3 V+2 K -150 20/2
Kerstin Hedehag - Sverker Ernback Britta Sundberg - Eva Ribbenberg 3 Ö+2 8 -150 20/2
Yngve Sundberg - Said Eliasson Rune Lind - Staffan Lindeborg 2 Ö+4 8 -170 15/7
Inger Olsson - Gunnel Modig Reidar Cedersund - Leif Persson 3 Ö+3 8 -170 15/7
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 5 Ö= 8 -400 12/10
Inger Svensson - Renate Rhodin Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 5 Ö+1 8 -420 8/14
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Arne Mulari - Lennart Wiklund 5 Ö+1 10 -420 8/14
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Anneli Sagersten - Fritiof Modig 5 Ö+1 Kn -420 8/14
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Bo Byléhn - Lena Becksén 3NT Ö+2 7 -460 2/20
Margaretha Nehrer - Åke Åberg Bengt Eldered - Siv Lindgren 3NT V+2 6 -460 2/20
Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman Inger Byström - Ulla Blanck 3NT V+2 2 -460 2/20

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Syd giv
Ö-V i zon
D1098
Kkn8
7
Ekn1096
76542
95
D42
K75
Kkn3
107632
K10865
E
ED4
Ekn93
D8432

Optimalt kontrakt: 7 S= 1440
 NT
N1389810
S1389910
Ö05443
V05443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Ulla Blanck Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT S+3 4 490 21/1
Arne Mulari - Lennart Wiklund Inger Svensson - Renate Rhodin 3NT S+3 7 490 21/1
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Bo Byléhn - Lena Becksén 3NT S+1 7 430 14/8
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 3NT S+1 2 430 14/8
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 3NT N+1 3 430 14/8
Margaretha Nehrer - Åke Åberg Kirstin Löfgren - Ylva Papp 3NT S+1 2 430 14/8
Reidar Cedersund - Leif Persson Britta Sundberg - Eva Ribbenberg 3NT N+1 2 430 14/8
Yngve Sundberg - Said Eliasson Anneli Sagersten - Fritiof Modig 5 S+1 5 420 7/15
Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman Inger Olsson - Gunnel Modig 5 N+1 8 420 7/15
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3NT S= 5 400 2/20
Bengt Eldered - Siv Lindgren Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 5 S= 5 400 2/20
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Rune Lind - Staffan Lindeborg 5 S= 9 400 2/20

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Väst giv
alla i zon
75
103
KDkn2
Dkn765
EDkn1042
62
654
E4
3
EKDkn954
10
K1098
K986
87
E9873
32

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N57132
S57132
Ö8611108
V8611108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Ulla Blanck Lennart Sohlin - Sune Häggbom 5 Ö-1 E 100 22/0
Reidar Cedersund - Leif Persson Britta Sundberg - Eva Ribbenberg 3 Ö+1 E -170 20/2
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2 Ö+3 E -200 15/7
Bengt Eldered - Siv Lindgren Kerstin Hedehag - Sverker Ernback 3 Ö+2 E -200 15/7
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Rune Lind - Staffan Lindeborg 3 Ö+2 E -200 15/7
Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman Inger Olsson - Gunnel Modig 3 Ö+2 3 -200 15/7
Yngve Sundberg - Said Eliasson Anneli Sagersten - Fritiof Modig 4 Ö= E -620 9/13
Arne Mulari - Lennart Wiklund Inger Svensson - Renate Rhodin 4 Ö= E -620 9/13
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Bo Byléhn - Lena Becksén 4 Ö+1 E -650 4/18
Tomas Holmin - Ingalill Eriksson Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 4 Ö+1 3 -650 4/18
Margaretha Nehrer - Åke Åberg Kirstin Löfgren - Ylva Papp 4 Ö+1 8 -650 4/18
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 4 Ö+2 3 -680 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Nord giv
N-S i zon
Ekn104
E753
94
EK4
K72
K108
Ekn82
kn102
9653
kn94
D1075
D6
D8
D62
K63
98753

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N86776
S96878
Ö36564
V47564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Ulla Blanck Bo Byléhn - Lena Becksén 4 N= 5 620 22/0
Kerstin Hedehag - Sverker Ernback Kirstin Löfgren - Ylva Papp 1NT S+4 8 210 20/2
Arne Mulari - Lennart Wiklund Tomas Holmin - Ingalill Eriksson 1NT N+2 5 150 18/4
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 1NT N+1 5 120 15/7
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Anneli Sagersten - Fritiof Modig 1NT N+1 5 120 15/7
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Rune Lind - Staffan Lindeborg 2 N= 5 110 12/10
Inger Olsson - Gunnel Modig Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 Ö-2 9 100 10/12
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 1NT N= 5 90 7/15
Reidar Cedersund - Leif Persson Bengt Eldered - Siv Lindgren 1NT N= 5 90 7/15
Yngve Sundberg - Said Eliasson Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 3NT S-1 D -100 2/20
Inger Svensson - Renate Rhodin Margaretha Nehrer - Åke Åberg 2NT S-1 2 -100 2/20
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 2 N-1 5 -100 2/20

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Öst giv
Ö-V i zon
D103
EK1076
42
1032
kn9762
853
107
KD4
K
kn4
Kkn965
98765
E854
D92
ED83
Ekn

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N78121011
S78121012
Ö55131
V55131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Sverker Ernback Kirstin Löfgren - Ylva Papp 4 S+2 K 480 22/0
Marianne Nyberg - Ulla Berglund Anneli Sagersten - Fritiof Modig 3NT S+2 6 460 20/2
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 4 S+1 2 450 16/6
Inger Olsson - Gunnel Modig Lennart Sohlin - Sune Häggbom 4 S+1 10 450 16/6
Reidar Cedersund - Leif Persson Bengt Eldered - Siv Lindgren 4 S+1 10 450 16/6
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 3NT S+1 6 430 12/10
Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg Rune Lind - Staffan Lindeborg 4 S= 10 420 9/13
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4 S= 2 420 9/13
Inger Svensson - Renate Rhodin Margaretha Nehrer - Åke Åberg 3NT S= 7 400 4/18
Inger Byström - Ulla Blanck Bo Byléhn - Lena Becksén 3NT S= 6 400 4/18
Arne Mulari - Lennart Wiklund Tomas Holmin - Ingalill Eriksson 3NT S= 2 400 4/18
Yngve Sundberg - Said Eliasson Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors 2 S+3 K 200 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Syd giv
alla i zon
Ekn10
Kkn9
Ekn10
E842
D65
8643
K2
K1063
K9742
5
D863
kn95
83
ED1072
9754
D7

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N8910610
S891069
Ö54363
V54373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 3NT N+1 2 630 19/3
Bengt Eldered - Siv Lindgren Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 3NT N+1 2 630 19/3
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Reidar Cedersund - Leif Persson 3NT N+1 4 630 19/3
Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors Marianne Nyberg - Ulla Berglund 3NT N+1 2 630 19/3
Inger Byström - Ulla Blanck Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 3NT N= 2 600 12/10
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3NT N= 4 600 12/10
Kerstin Hedehag - Sverker Ernback Inger Svensson - Renate Rhodin 3NT N= 2 600 12/10
Margaretha Nehrer - Åke Åberg Tomas Holmin - Ingalill Eriksson 1NT N+2 2 150 7/15
Anneli Sagersten - Fritiof Modig Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg 2NT N+1 2 150 7/15
Yngve Sundberg - Said Eliasson Arne Mulari - Lennart Wiklund 3NT N-1 3 -100 2/20
Inger Olsson - Gunnel Modig Bo Byléhn - Lena Becksén 4 N-1 5 -100 2/20
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Rune Lind - Staffan Lindeborg 4 S-1 6 -100 2/20

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.10.09

Väst giv
ingen i zon
EKDkn6
987
KD1073
942
EK3
E2
108763
105
Dkn1042
94
E942
873
65
kn865
KDkn5

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N510696
S510696
Ö73747
V73747
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Solveig Lundström Rune Lind - Staffan Lindeborg 4 N= D 420 19/3
Kirstin Löfgren - Ylva Papp Reidar Cedersund - Leif Persson 4 N= 9 420 19/3
Elisabeth Domeij - Eivor Örlefors Marianne Nyberg - Ulla Berglund 4 N= D 420 19/3
Kerstin Hedehag - Sverker Ernback Inger Svensson - Renate Rhodin 4 N= 4 420 19/3
Inger Olsson - Gunnel Modig Bo Byléhn - Lena Becksén 1 N+3 D 170 13/9
Inger Byström - Ulla Blanck Gudrun Nordkvist - Dan Mattsson 2 N+2 D 170 13/9
Yngve Sundberg - Said Eliasson Arne Mulari - Lennart Wiklund 3 N= D 140 8/14
Britta Sundberg - Eva Ribbenberg Lennart Sohlin - Sune Häggbom 3 N= D 140 8/14
Margaretha Nehrer - Åke Åberg Tomas Holmin - Ingalill Eriksson 2 N+1 E 140 8/14
Anneli Sagersten - Fritiof Modig Bernt Strömberg - Ingrid Wahlberg 3 N+1 E 130 4/18
Bengt Eldered - Siv Lindgren Ann-Marie Norbäck - Britt Bergman 2 N= D 110 2/20
Carin Dahlberg - Inga-Lisa Svanstedt Yvonne Sahlin - Inga-Lill Edin 4 N-1 E -50 0/22