Kommande tävlingar
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
04/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
25/01 DM-veteraner
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
BK Bridgehuset » Mallorca 2018 Tävling 2 Grupp B 2018-05-13 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Mallorca 2018 Tävling 2 Grupp B 2018-05-13

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Nord giv
ingen i zon
ED3
D7
E10874
962
87542
E92
62
E53
K
kn654
K953
D1087
kn1096
K1083
Dkn
Kkn4

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N88798
S78799
Ö54544
V54544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Catharina Necking - Ann Bellander 1NT N+1 120 12/0
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 2 S= 110 10/2
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Britten Synnergren - Britt Bäckström 1 S= 80 8/4
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Mats Gullin - Lena Gullin 2NT N-1 -50 5/7
Lars Persson - Stefan Ziedén Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 1 S-1 -50 5/7
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Barbro Rönngard - Rune Rönngard 3 N-2 -100 2/10
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Berit Jellhede - Bert Jellhede 3 N-3 -150 0/12

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Öst giv
N-S i zon
10863
1072
874
E83
Ekn42
K94
ED532
D
K97
E53
96
K10954
D5
Dkn86
Kkn10
kn762

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N22423
S33423
Ö101091110
V101091110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Stefan Ziedén Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 3 V-2 100 12/0
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Barbro Rönngard - Rune Rönngard 3NT V-1 50 8/4
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Catharina Necking - Ann Bellander 2NT Ö-1 50 8/4
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 3NT V-1 50 8/4
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Britten Synnergren - Britt Bäckström 2NT Ö= -120 4/8
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Mats Gullin - Lena Gullin 1 V+3 -130 2/10
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Berit Jellhede - Bert Jellhede 3NT Ö+1 -430 0/12

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Syd giv
Ö-V i zon
842
D972
KD4
1065
109
K864
2
EDkn832
ED76
Ekn10
kn83
K74
Kkn53
53
E109765
9

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N28352
S28252
Ö1151077
V1141067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Stefan Ziedén Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 3NT Ö-3 300 12/0
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 3 Ö-2 200 9/3
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Barbro Rönngard - Rune Rönngard 3 V-2 200 9/3
Berit Jellhede - Bert Jellhede Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 4 Ö-1 100 6/6
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Irene Nilsson - Bengt Nilsson 3 S-2 -100 4/8
Catharina Necking - Ann Bellander Mats Gullin - Lena Gullin 2 V+2 -130 2/10
Britten Synnergren - Britt Bäckström Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 3 V+2 -150 0/12

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Väst giv
alla i zon
1032
2
D82
KDkn874
ED764
kn63
10965
6
kn
KD108
EKkn73
1095
K985
E9754
4
E32

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N92556
S92556
Ö49876
V49876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Stefan Ziedén Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 2 Ö-1 100 12/0
Berit Jellhede - Bert Jellhede Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 2 Ö= -90 10/2
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Barbro Rönngard - Rune Rönngard 3 N-1 -100 8/4
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 3 Ö= -110 5/7
Britten Synnergren - Britt Bäckström Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 2 Ö+1 -110 5/7
Catharina Necking - Ann Bellander Mats Gullin - Lena Gullin 5 N-2 -200 2/10
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Irene Nilsson - Bengt Nilsson 3D Ö+2 -1070 0/12

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Nord giv
N-S i zon
9
EK76
kn109852
98
KD6532
8

Ekn10653
E104
Dkn542
E64
74
kn87
1093
KD73
KD2

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N19513
S19513
Ö1147118
V1147118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Rönngard - Rune Rönngard Catharina Necking - Ann Bellander 4 V-3 150 12/0
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 3 V+1 -170 10/2
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 1 V+4 -200 8/4
Britten Synnergren - Britt Bäckström Berit Jellhede - Bert Jellhede 4 V= -420 5/7
Mats Gullin - Lena Gullin Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 4 V= -420 5/7
Lars Persson - Stefan Ziedén Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 4 V+1 -450 2/10
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 5D N-2 -500 0/12

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Öst giv
Ö-V i zon
4
1093
Dkn98765
E10
K6
K764
E2
Kkn632
Ekn1093
52
K104
D84
D8752
EDkn8
3
975

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N27443
S27543
Ö106899
V106899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britten Synnergren - Britt Bäckström Berit Jellhede - Bert Jellhede 4 Ö-1 100 12/0
Mats Gullin - Lena Gullin Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 3 N-1 -50 10/2
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 2 V= -110 7/5
Lars Persson - Stefan Ziedén Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 3 V= -110 7/5
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 3 N-3 -150 4/8
Barbro Rönngard - Rune Rönngard Catharina Necking - Ann Bellander 4 S-4 -200 2/10
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 3NT S-5 -250 0/12

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Syd giv
alla i zon
E65
Ekn98
4
EDkn86
D109
72
ED1073
K42
kn842
D543
kn982
7
K73
K106
K65
10953

Optimalt kontrakt: 6D Ö-4 1100
 NT
N1251088
S12511811
Ö18242
V17252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 2 N+3 150 12/0
Britten Synnergren - Britt Bäckström Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 3 N= 110 9/3
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Berit Jellhede - Bert Jellhede 3 N= 110 9/3
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Catharina Necking - Ann Bellander 5 N-1 -100 5/7
Barbro Rönngard - Rune Rönngard Mats Gullin - Lena Gullin 5 N-1 -100 5/7
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Irene Nilsson - Bengt Nilsson 2NT N-2 -200 2/10
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Lars Persson - Stefan Ziedén 3NT N-4 -400 0/12

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Väst giv
ingen i zon
kn763
109
Dkn53
kn52
D54
843
K964
K103
K10
EKkn62
E2
E974
E982
D75
1087
D86

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N34353
S34353
Ö10910810
V10910810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Irene Nilsson - Bengt Nilsson 4 N= 420 9/3
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 4 N= 420 9/3
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Lars Persson - Stefan Ziedén 4 N= 420 9/3
Barbro Rönngard - Rune Rönngard Mats Gullin - Lena Gullin 4 N= 420 9/3
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Berit Jellhede - Bert Jellhede 3NT N= 400 4/8
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Catharina Necking - Ann Bellander 5 Ö-1 50 2/10
Britten Synnergren - Britt Bäckström Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 3NT S-1 -50 0/12

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Nord giv
Ö-V i zon
kn98
ED95
E762
kn4
K63
108764
85
D102
D752
Kkn32
kn10
865
E104

KD943
EK973

Optimalt kontrakt: 7 N= 1440
 NT
N111381010
S11138910
Ö20532
V20532
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 5 S= 400 10/2
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 3NT N= 400 10/2
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Barbro Rönngard - Rune Rönngard 3NT N= 400 10/2
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Catharina Necking - Ann Bellander 3 N+3 170 6/6
Berit Jellhede - Bert Jellhede Irene Nilsson - Bengt Nilsson 4 N+1 150 3/9
Lars Persson - Stefan Ziedén Mats Gullin - Lena Gullin 2 S+3 150 3/9
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Britten Synnergren - Britt Bäckström 2 S+2 130 0/12

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Öst giv
alla i zon
10984
Dkn2
E8
EK103
K32
854
kn75
D954
EDkn65
E109
94
kn62
7
K763
KD10632
87

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N711967
S711967
Ö52265
V52265
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Catharina Necking - Ann Bellander 1NT Ö-3 300 12/0
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 2 S+3 150 10/2
Lars Persson - Stefan Ziedén Mats Gullin - Lena Gullin 2 S+2 130 8/4
Berit Jellhede - Bert Jellhede Irene Nilsson - Bengt Nilsson 3 N= 110 5/7
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Barbro Rönngard - Rune Rönngard 3 S= 110 5/7
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 5 S-1 -100 2/10
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Britten Synnergren - Britt Bäckström 3 N-2 -200 0/12

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Syd giv
ingen i zon
ED982
K86
7
kn954
K75
E10943
84
863
63
Dkn7
KD103
ED72
kn104
52
Ekn9652
K10

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N796108
S796108
Ö64735
V64735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Catharina Necking - Ann Bellander 3 N+1 170 12/0
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 2 S+1 110 10/2
Berit Jellhede - Bert Jellhede Barbro Rönngard - Rune Rönngard 2 V-2 100 7/5
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Lars Persson - Stefan Ziedén 2 V-2 100 7/5
Britten Synnergren - Britt Bäckström Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 2 V-1 50 4/8
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Mats Gullin - Lena Gullin 3 N-1 -50 2/10
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 4 N-2 -100 0/12

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Väst giv
N-S i zon
D105
EKD864
32
KD
E32
9752
ED86
43
kn98764
kn3
10
10982
K
10
Kkn9754
Ekn765

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N99969
S109969
Ö33464
V33464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Berit Jellhede - Bert Jellhede Barbro Rönngard - Rune Rönngard 3NT N= 600 11/1
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 3NT S= 600 11/1
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 4 Ö-4 200 8/4
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Mats Gullin - Lena Gullin 3 N= 140 6/6
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Catharina Necking - Ann Bellander 3 S= 110 4/8
Britten Synnergren - Britt Bäckström Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 4 N-2 -200 2/10
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Lars Persson - Stefan Ziedén 4 S-3 -300 0/12

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Nord giv
alla i zon
1082
E54
KD2
E1097
E4
KDkn
kn965
K852
KD9763
963
E107
D
kn5
10872
843
kn643

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N63433
S63433
Ö7108109
V7108109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Lars Persson - Stefan Ziedén 2 V= -110 12/0
Catharina Necking - Ann Bellander Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 2NT V+1 -150 10/2
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 3 Ö+1 -170 8/4
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Mats Gullin - Lena Gullin 1NT V+3 -180 6/6
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Berit Jellhede - Bert Jellhede 3 Ö+2 -200 3/9
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Britten Synnergren - Britt Bäckström 3 Ö+2 -200 3/9
Barbro Rönngard - Rune Rönngard Irene Nilsson - Bengt Nilsson 3NT V+2 -660 0/12

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Öst giv
ingen i zon

K10973
Dkn84
10432
764
E
106
EKkn9765
EKD1095
Dkn4
7532
kn832
8652
EK9
D8

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N36935
S36835
Ö874107
V974107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Berit Jellhede - Bert Jellhede 4 Ö-3 150 12/0
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Mats Gullin - Lena Gullin 3NT V-2 100 8/4
Catharina Necking - Ann Bellander Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 3NT Ö-2 100 8/4
Barbro Rönngard - Rune Rönngard Irene Nilsson - Bengt Nilsson 4 Ö-2 100 8/4
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 4 Ö-1 50 4/8
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Britten Synnergren - Britt Bäckström 4 Ö= -420 2/10
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Lars Persson - Stefan Ziedén 3NT V+1 -430 0/12

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Syd giv
N-S i zon
kn1072
83
KDkn
D1064
K96
EKkn4
E10953
kn
D83
5
876
EK9873
E54
D109762
42
52

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N33544
S33544
Ö1010899
V1010899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Rönngard - Rune Rönngard Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 3NT V-3 150 12/0
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Irene Nilsson - Bengt Nilsson 3NT V-1 50 10/2
Lars Persson - Stefan Ziedén Britten Synnergren - Britt Bäckström 3 V= -110 7/5
Catharina Necking - Ann Bellander Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 3 V= -110 7/5
Mats Gullin - Lena Gullin Berit Jellhede - Bert Jellhede 2 V+2 -130 3/9
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 4 V= -130 3/9
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 2 S-3 -300 0/12

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Väst giv
Ö-V i zon
53
EKkn7
1042
10862
kn10982
D63
D87
93
ED76
1054
kn5
KD75
K4
982
EK963
Ekn4

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N9101078
S9101078
Ö43363
V43363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Rönngard - Rune Rönngard Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 3NT S= 400 12/0
Catharina Necking - Ann Bellander Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 2 Ö-2 200 10/2
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Irene Nilsson - Bengt Nilsson 2NT S+1 150 8/4
Mats Gullin - Lena Gullin Berit Jellhede - Bert Jellhede 1NT S+1 120 6/6
Lars Persson - Stefan Ziedén Britten Synnergren - Britt Bäckström 2 Ö-1 100 2/10
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 2 Ö-1 100 2/10
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 2 Ö-1 100 2/10

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Nord giv
ingen i zon
K85
ED108
Dkn92
kn8
D92
kn73
E1086
ED5
E1073
642
K75
K43
kn64
K95
43
109762

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N66655
S66655
Ö77688
V77788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Stefan Ziedén Barbro Rönngard - Rune Rönngard 3 Ö-3 150 12/0
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 2NT Ö-2 100 8/4
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Irene Nilsson - Bengt Nilsson 2 Ö-2 100 8/4
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 2 Ö-2 100 8/4
Britten Synnergren - Britt Bäckström Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 2 V-1 50 2/10
Catharina Necking - Ann Bellander Berit Jellhede - Bert Jellhede 2 Ö-1 50 2/10
Mats Gullin - Lena Gullin Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 2 Ö-1 50 2/10

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Öst giv
N-S i zon
E9
EK8632
Kkn5
52
KD106
54
E
K109643
8
97
D976432
Ekn8
kn75432
Dkn10
108
D7

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N35876
S35876
Ö108465
V108465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britten Synnergren - Britt Bäckström Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 3 N= 140 9/3
Catharina Necking - Ann Bellander Berit Jellhede - Bert Jellhede 3 N= 140 9/3
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Irene Nilsson - Bengt Nilsson 3 S= 140 9/3
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 3 N= 140 9/3
Lars Persson - Stefan Ziedén Barbro Rönngard - Rune Rönngard 5 V-1 50 4/8
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 4 V= -130 1/11
Mats Gullin - Lena Gullin Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 3 V+1 -130 1/11

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Syd giv
Ö-V i zon
752
kn932
8
108765
E4
EK104
Kkn9764
K
Dkn1083
D7
D32
kn92
K96
865
E105
ED43

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N62343
S72343
Ö611988
V611988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 5 V-2 200 12/0
Berit Jellhede - Bert Jellhede Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 5 V-1 100 7/5
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 5 V-1 100 7/5
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Lars Persson - Stefan Ziedén 3 V-1 100 7/5
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Catharina Necking - Ann Bellander 5 V-1 100 7/5
Britten Synnergren - Britt Bäckström Barbro Rönngard - Rune Rönngard 1 V+2 -110 2/10
Mats Gullin - Lena Gullin Irene Nilsson - Bengt Nilsson 2 V+3 -150 0/12

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Väst giv
alla i zon
K109
Kkn864
K7
873
Ekn63
72
D9854
K5
752
E1095
3
Dkn642
D84
D3
Ekn1062
E109

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N77877
S77877
Ö65564
V65564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britten Synnergren - Britt Bäckström Barbro Rönngard - Rune Rönngard 2NT S+1 150 12/0
Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker Lars Persson - Stefan Ziedén 1NT S+1 120 9/3
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 1NT S+1 120 9/3
Berit Jellhede - Bert Jellhede Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 2 N= 110 6/6
Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 1NT S= 90 3/9
Mats Gullin - Lena Gullin Irene Nilsson - Bengt Nilsson 1NT S= 90 3/9
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Catharina Necking - Ann Bellander 1 N= 80 0/12

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Nord giv
N-S i zon
97543
kn7
D432
92
8
K654
105
EKD1074
E106
E1082
E76
kn86
KDkn2
D93
Kkn98
53

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N25172
S25172
Ö11711610
V11711610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 4 Ö-1 50 12/0
Barbro Rönngard - Rune Rönngard Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 2 V+3 -150 10/2
Berit Jellhede - Bert Jellhede Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 3 Ö+1 -170 6/6
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Lars Persson - Stefan Ziedén 2 Ö+2 -170 6/6
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Mats Gullin - Lena Gullin 3 Ö+1 -170 6/6
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 4 Ö+2 -480 1/11
Catharina Necking - Ann Bellander Britten Synnergren - Britt Bäckström 4 Ö+2 -480 1/11

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Öst giv
Ö-V i zon
95
kn9874
5
EKD32
83
E1053
9873
kn107
EK1064
KD6
E106
86
Dkn72
2
KDkn42
954

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N86666
S86666
Ö56776
V56776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Lars Persson - Stefan Ziedén 4 V-4 400 12/0
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Mats Gullin - Lena Gullin 1NT Ö-1 100 9/3
Barbro Rönngard - Rune Rönngard Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 2 Ö-1 100 9/3
Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson 1 Ö= -80 6/6
Berit Jellhede - Bert Jellhede Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 1NT Ö= -90 3/9
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt 1NT Ö= -90 3/9
Catharina Necking - Ann Bellander Britten Synnergren - Britt Bäckström 5 S-3 -150 0/12

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Syd giv
alla i zon
32
Kkn632
96
D653
D10976
ED104
D3
K10
Ekn85
975
E7
Ekn42
K4
8
Kkn108542
987

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N36423
S36423
Ö10791110
V979117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Catharina Necking - Ann Bellander 4 V-1 100 10/2
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 4 V-1 100 10/2
Mats Gullin - Lena Gullin Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 4 V-1 100 10/2
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Britten Synnergren - Britt Bäckström 3 V= -140 6/6
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 4 Ö= -620 3/9
Barbro Rönngard - Rune Rönngard Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 4 V= -620 3/9
Berit Jellhede - Bert Jellhede Lars Persson - Stefan Ziedén 4 V+1 -650 0/12

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.13

Väst giv
ingen i zon
E96
EKkn86
E3
E98
D108
D92
876
D1075
Kkn75432
7
Dkn4
42

10543
K10952
Kkn63

Optimalt kontrakt: 7 N= 1510
 NT
N111213710
S111213710
Ö21061
V21061
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Eva Svantesson - Elisabet Rugfelt Petter Solvang - Ingrid Ulvmarker 4D Ö-4 800 12/0
Barbro Rönngard - Rune Rönngard Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 4 N+1 450 10/2
Katarina Barnekow - Susanne Ohlsson Britten Synnergren - Britt Bäckström 3NT N+1 430 8/4
Berit Jellhede - Bert Jellhede Lars Persson - Stefan Ziedén 4 N= 420 6/6
Mats Gullin - Lena Gullin Gull-Britt Larsson - Annalena Andersson 4 Ö-3 150 4/8
Britt-Marie Hallberg - Marie-Louise Svensson Lena Gottfries - Inge Krause Jonshult 2NT N= 120 2/10
Irene Nilsson - Bengt Nilsson Catharina Necking - Ann Bellander 3NT N-1 -50 0/12