Kommande tävlingar
19/07 Walters Bildelar
27/07 Bridgefestivalen
27/07 SM Par Veteran
Rapporterade tävlingar
29/06 Ölandsveckan 2018 - A-final, s
28/06 Ölandsveckan 2018 - A-final, d
25/06 Ölandsveckan 2018 - Kval dag 1
Bridgeklubben BFR » Sommarbridge 6 2018-07-05 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Sommarbridge 6 2018-07-05

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Nord giv
ingen i zon
K843
E6
98652
kn10
975
1073
Kkn10
E754
Ekn106
kn984
3
K983
D2
KD52
ED74
D62

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N68776
S68776
Ö74667
V74667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solveig Lundström - Margareta Barreby Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1 S+1 E 110 20/0
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Said Eliasson - Marianne Norström 1NT S= 4 90 16/4
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT S= 4 90 16/4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Karin Lodin - Liz Callbo 1NT S= 7 90 16/4
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3 S-1 4 -50 9/11
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 1NT N-1 10 -50 9/11
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 N-1 3 -50 9/11
Bo Byléhn - Olan Hedström Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2NT S-1 9 -50 9/11
Liane Svensson - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT S-2 4 -100 3/17
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 1NT S-2 9 -100 3/17
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 3NT S-3 4 -150 0/20

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Öst giv
N-S i zon
10986
3
8
Dkn108653
7
EKkn102
EKkn9643
KDkn4
8765
75
E94
E532
D94
D102
K72

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N81050
S82052
Ö51112711
V51112711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 6D V-1 8 100 18/2
Solveig Lundström - Margareta Barreby Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5D V-1 3 100 18/2
Bo Byléhn - Olan Hedström Ulla Blanck - Poul Steckhahn 6 Ö-2 E 100 18/2
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Said Eliasson - Marianne Norström 5 V-1 3 50 14/6
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3 V+2 3 -150 12/8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 V+3 8 -230 9/11
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Karin Lodin - Liz Callbo 3 V+3 D -230 9/11
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 5 V= 3 -400 6/14
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 V+2 8 -480 4/16
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 6 V= D -980 2/18
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 6 Ö+1 2 -1010 0/20

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Syd giv
Ö-V i zon
K1082
K10
K6
K10742
kn73
kn53
kn5432
63
ED65
ED9762
D
95
94
84
E10987
EDkn8

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N108478
S97465
Ö35865
V35865
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4D Ö-2 9 500 20/0
Bo Byléhn - Olan Hedström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N+1 8 430 18/2
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 4 N= D 130 15/5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 3 N+1 E 130 15/5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S= Kn 110 12/8
Karin Lodin - Liz Callbo Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 Ö-1 E 100 10/10
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Said Eliasson - Marianne Norström 5 N-1 E -50 8/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT N-2 7 -100 5/15
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 S-2 3 -100 5/15
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Solveig Lundström - Margareta Barreby 2 Ö+1 9 -140 1/19
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 3 Ö= 7 -140 1/19

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Väst giv
alla i zon
K1095
KDkn
kn5
K1064
72
1073
E109862
53
ED8643
86
743
E7
kn
E9542
KD
Dkn982

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N1041066
S1041066
Ö39374
V39374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S= E 620 14/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S= E 620 14/6
Karin Lodin - Liz Callbo Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 S= 5 620 14/6
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Said Eliasson - Marianne Norström 4 S= E 620 14/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 4 S= 2 620 14/6
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Solveig Lundström - Margareta Barreby 4 S= E 620 14/6
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S= 7 620 14/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2D Ö-1 K 200 5/15
Bo Byléhn - Olan Hedström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2D Ö-1 K 200 5/15
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 4 N= 3 130 1/19
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 3 N+1 6 130 1/19

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Nord giv
N-S i zon
76
EKD975
K4
Kkn5
10432
63
62
D9864
EKkn9
kn2
Ekn853
E7
D85
1084
D1097
1032

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N67958
S67958
Ö76484
V76484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Bo Byléhn - Olan Hedström 3D N= E 730 20/0
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 3 N+1 E 170 18/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 Ö-3 10 150 16/4
Karin Lodin - Liz Callbo Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 3 N= E 140 14/6
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3 Ö-2 10 100 9/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-2 4 100 9/11
Said Eliasson - Marianne Norström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-2 E 100 9/11
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 Ö-2 10 100 9/11
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Solveig Lundström - Margareta Barreby 4 Ö-1 10 50 4/16
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Carin Risberg - Gunilla Hermansson 4 N-1 E -100 2/18
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 Ö= 4 -110 0/20

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Öst giv
Ö-V i zon
1098432
kn
943
ED9
76
K852
Dkn
106542
K5
E107
K10852
kn73
EDkn
D9643
E76
K8

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N667119
S667119
Ö65514
V65513
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 S+1 D 450 19/1
Karin Lodin - Liz Callbo Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 4 S+1 5 450 19/1
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 S= Kn 420 16/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N+3 3 200 13/7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2 N+3 3 200 13/7
Liane Svensson - Birgitta Svensson Bo Byléhn - Olan Hedström 2 S+2 D 170 8/12
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 3 N+1 E 170 8/12
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 S+2 D 170 8/12
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Solveig Lundström - Margareta Barreby 1NT S+2 5 150 4/16
Said Eliasson - Marianne Norström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 N= 2 140 2/18
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Carin Risberg - Gunilla Hermansson 4 N-2 5 -100 0/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Syd giv
alla i zon
6
D9432
kn106
D1085
E82
E5
EKD9874
9
1074
Kkn876

kn7642
KDkn953
10
532
EK3

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N52362
S52362
Ö8119510
V8119510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 5D V-1 6 200 20/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3 V-1 6 100 17/3
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Karin Lodin - Liz Callbo 5 V-1 6 100 17/3
Bo Byléhn - Olan Hedström Solveig Lundström - Margareta Barreby 5 S-1 5 -100 14/6
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 V+1 6 -130 7/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 V+1 6 -130 7/13
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 V+1 6 -130 7/13
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Said Eliasson - Marianne Norström 3 V+1 6 -130 7/13
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Carin Risberg - Gunilla Hermansson 3 V+1 6 -130 7/13
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 V+1 6 -130 7/13
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V+4 6 -720 0/20

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Väst giv
ingen i zon
ED3
K432
KD7
kn72
Kkn82
kn8
965
E1064
9
E965
Ekn10432
53
107654
D107
8
KD98

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N74786
S74786
Ö58547
V58547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2NTD V-2 3 300 20/0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 N= 5 140 18/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Said Eliasson - Marianne Norström 1NT N+1 3 120 16/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 N= E 110 13/7
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 2 N= E 110 13/7
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 S-1 9 -50 9/11
Bo Byléhn - Olan Hedström Solveig Lundström - Margareta Barreby 3 S-1 6 -50 9/11
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3D N-1 E -100 4/16
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Carin Risberg - Gunilla Hermansson 3 S-2 E -100 4/16
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Karin Lodin - Liz Callbo 4 S-2 6 -100 4/16
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT N-4 2 -200 0/20

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Nord giv
Ö-V i zon
K10874
E
ED83
D52
92
1076
kn1064
Ekn104
E63
85432
K75
63
Dkn5
KDkn9
92
K987

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N887109
S887109
Ö44433
V45433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bo Byléhn - Olan Hedström 3NT S+2 10 460 20/0
Karin Lodin - Liz Callbo Said Eliasson - Marianne Norström 4 N+1 5 450 16/4
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 N+1 5 450 16/4
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Carin Risberg - Gunilla Hermansson 4 N+1 6 450 16/4
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT S+1 4 430 12/8
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N= 2 420 10/10
Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S= 4 400 8/12
Solveig Lundström - Margareta Barreby Ulla Blanck - Poul Steckhahn 2 N+1 6 140 6/14
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-1 6 -50 2/18
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N-1 8 -50 2/18
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 4 N-1 3 -50 2/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Öst giv
alla i zon
1087642
Kkn7
K105
2
EK3
53
Ekn732
kn74
9
E1082
D864
D1086
Dkn5
D964
9
EK953

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N65796
S65796
Ö68647
V68647
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Bo Byléhn - Olan Hedström 2 N+1 D 140 17/3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 2 N+1 4 140 17/3
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 N= 4 140 17/3
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N= 6 140 17/3
Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 V-1 2 100 12/8
Karin Lodin - Liz Callbo Said Eliasson - Marianne Norström 1NT Ö= D -90 10/10
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N-1 4 -100 8/12
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 V+1 2 -110 6/14
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4D N-1 6 -200 2/18
Solveig Lundström - Margareta Barreby Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 N-2 4 -200 2/18
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Carin Risberg - Gunilla Hermansson 3 S-2 E -200 2/18

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Syd giv
ingen i zon
E10
K10874
6
EKkn52
865
D5
EKD875
103
K732
kn9
kn102
9764
Dkn94
E632
943
D8

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N1161287
S1161287
Ö27142
V27142
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S+2 E 480 19/1
Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N+2 Kn 480 19/1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 N+1 Kn 450 14/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 N+1 Kn 450 14/6
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N+1 2 450 14/6
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Said Eliasson - Marianne Norström 3 S+3 E 230 10/10
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 N+3 2 200 6/14
Karin Lodin - Liz Callbo Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3 S+2 E 200 6/14
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 N+2 Kn 200 6/14
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Bo Byléhn - Olan Hedström 3 N= Kn 110 2/18
Solveig Lundström - Margareta Barreby Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-1 Kn -50 0/20

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Väst giv
N-S i zon
KD2
632
K10654
85
754
E95
E82
Ekn97
E96
KDkn1087
kn9
K3
kn1083
4
D73
D10642

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N56252
S56252
Ö7611811
V7611811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 Ö= Kn -420 15/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 Ö= Kn -420 15/5
Karin Lodin - Liz Callbo Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 Ö= Kn -420 15/5
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö= 3 -420 15/5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Said Eliasson - Marianne Norström 4 Ö= 6 -420 15/5
Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 Ö= Kn -420 15/5
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö+1 2 -450 5/15
Solveig Lundström - Margareta Barreby Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö+1 6 -450 5/15
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Bo Byléhn - Olan Hedström 4 Ö+1 D -450 5/15
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö+1 3 -450 5/15
Liane Svensson - Birgitta Svensson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 4 Ö+2 2 -480 0/20

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Nord giv
alla i zon
D87
kn87
EKkn94
54
E954
52
107
Dkn762
kn3
EK64
832
K1098
K1062
D1093
D65
E3

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N49886
S49886
Ö94555
V94555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Bo Byléhn - Olan Hedström 2 S= 2 110 15/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S= E 110 15/5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 N+1 E 110 15/5
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 N= Kn 110 15/5
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 N= E 110 15/5
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N+1 Kn 110 15/5
Said Eliasson - Marianne Norström Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2NT V-1 4 100 8/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Pass   4/16
Karin Lodin - Liz Callbo Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Pass   4/16
Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck Liane Svensson - Birgitta Svensson Pass   4/16
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Solveig Lundström - Margareta Barreby 2NT N-1 10 -100 0/20

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Öst giv
ingen i zon
kn63
D105
D863
1072
D9
K973
Ekn2
9864
EK1052
kn42
1074
K3
874
E86
K95
EDkn5

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N77556
S77556
Ö66787
V66787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Liz Callbo Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 3 Ö-2 8 100 18/2
Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 Ö-2 5 100 18/2
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Solveig Lundström - Margareta Barreby 3 V-2 2 100 18/2
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2NT Ö-1 E 50 14/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2D S-1 4 -100 11/9
Said Eliasson - Marianne Norström Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 1 S-2 3 -100 11/9
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT V+1 5 -120 7/13
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT V+1 3 -120 7/13
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 Ö= E -140 4/16
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT V+2 6 -150 2/18
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Bo Byléhn - Olan Hedström 1RD Ö+1 5 -720 0/20

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Syd giv
N-S i zon
D32
Ekn102
752
863
109865
KD73
KD
K2
Kkn74

E8643
kn1075
E
98654
kn109
ED94

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N52823
S52823
Ö7105117
V7105117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Carin Risberg - Gunilla Hermansson 4D V-1 3 100 20/0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Said Eliasson - Marianne Norström 4 V-1 E 50 17/3
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 V-1 10 50 17/3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 S-1 D -100 14/6
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V+1 E -170 12/8
Karin Lodin - Liz Callbo Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V= E -420 7/13
Solveig Lundström - Margareta Barreby Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 4 V= 7 -420 7/13
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Bo Byléhn - Olan Hedström 4 Ö= E -420 7/13
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V= E -420 7/13
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 V+1 2 -450 2/18
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 4 Ö+2 2 -480 0/20

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Väst giv
Ö-V i zon
1094
EK752
K6
kn87
EDkn63
kn104
E4
K102

D863
D108753
953
K8752
9
kn92
ED64

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N75786
S75786
Ö58656
V58656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 V-3 E 300 20/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT V-2 K 200 17/3
Elisabeth Domeij - Yngve Sandström Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 1 Ö-2 E 200 17/3
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Bo Byléhn - Olan Hedström 2NT S= D 120 14/6
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Said Eliasson - Marianne Norström 3 S-1 Kn -50 9/11
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2NT S-1 2 -50 9/11
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT S-1 E -50 9/11
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Carin Risberg - Gunilla Hermansson 3 N-1 6 -50 9/11
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 1NT V= E -90 4/16
Karin Lodin - Liz Callbo Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT V+1 E -120 1/19
Solveig Lundström - Margareta Barreby Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 1NT V+1 E -120 1/19

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Nord giv
ingen i zon
KD1032
82
EKD
D42
kn964
Kkn74
3
E653
7
ED6
kn8654
10987
E85
10953
10972
Kkn

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N57698
S57698
Ö85635
V85635
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Bo Byléhn - Olan Hedström 4 N= 10 420 18/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 4 N= 4 420 18/2
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 N= 10 420 18/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT N+3 4 180 14/6
Said Eliasson - Marianne Norström Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 N+1 10 140 11/9
Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N+1 10 140 11/9
Karin Lodin - Liz Callbo Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT N+1 10 120 8/12
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3NT V-2 D 100 6/14
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 3NT S-1 4 -50 4/16
Solveig Lundström - Margareta Barreby Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N-2 6 -100 1/19
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N-2 6 -100 1/19

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Öst giv
N-S i zon
65
E864
62
kn9732
92
32
EK93
EK865
kn1074
Dkn1097
D854
EKD83
K5
kn107
D104

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N84676
S84576
Ö59766
V59766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lodin - Liz Callbo Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT S+2 5 150 18/2
Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V-3 5 150 18/2
Said Eliasson - Marianne Norström Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 V-3 5 150 18/2
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2 S+1 E 140 14/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 V-2 6 100 11/9
Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 V-2 5 100 11/9
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Bo Byléhn - Olan Hedström 2 Ö-1 E 50 7/13
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Lennart Wiklund - Staffan Hedman 2NT Ö-1 E 50 7/13
Solveig Lundström - Margareta Barreby Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 S-1 E -100 2/18
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 2 S-1 3 -100 2/18
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 S-1 E -100 2/18

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Syd giv
Ö-V i zon
ED7432
D6
D986
10
kn108
E8
532
D7432
K965
752
EK107
65

Kkn10943
kn4
EKkn98

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N77977
S77977
Ö56365
V56365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 4 S+1 2 450 20/0
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 3NT S+1 2 430 18/2
Karin Lodin - Liz Callbo Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S= 2 420 14/6
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 4 S= 2 420 14/6
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S= 6 420 14/6
Liane Svensson - Birgitta Svensson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2 S+2 8 170 10/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 S-1 2 -50 7/13
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S-1 3 -50 7/13
Solveig Lundström - Margareta Barreby Said Eliasson - Marianne Norström 4 S-2 4 -100 4/16
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 N-4 K -200 2/18
Bo Byléhn - Olan Hedström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N-5 E -250 0/20

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Väst giv
alla i zon
K875
D4
9763
975
E
Kkn982
KD1084
E8
Dkn943
103
E52
KD2
1062
E765
kn
kn10643

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N52222
S52222
Ö811101011
V811101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 2 V+1 9 -110 20/0
Karin Lodin - Liz Callbo Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT Ö= Kn -600 17/3
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT Ö= Kn -600 17/3
Solveig Lundström - Margareta Barreby Said Eliasson - Marianne Norström 4 V= 9 -620 14/6
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 3NT V+1 5 -630 11/9
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 3NT V+1 7 -630 11/9
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 3NT V+2 5 -660 4/16
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT Ö+2 3 -660 4/16
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT Ö+2 3 -660 4/16
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V+2 4 -660 4/16
Bo Byléhn - Olan Hedström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö+2 Kn -660 4/16

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Nord giv
N-S i zon
K73
K1073
863
842
65
954
KDkn742
75
42
EDkn
E5
EKD1063
EDkn1098
862
109
kn9

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N00460
S00460
Ö1111977
V1111977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT Ö-2 E 100 20/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Said Eliasson - Marianne Norström 4 Ö= 10 -130 18/2
Solveig Lundström - Margareta Barreby Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 Ö+1 E -150 15/5
Bo Byléhn - Olan Hedström Karin Lodin - Liz Callbo 3 Ö+2 E -150 15/5
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 Ö+3 9 -170 12/8
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S-2 5 -200 10/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 5 Ö= E -400 8/12
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 5 V+2 3 -440 3/17
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 Ö+2 9 -440 3/17
Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 5 Ö+2 9 -440 3/17
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 Ö+2 6 -440 3/17

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Öst giv
Ö-V i zon
EDkn75
EKkn4
kn8
53
K42
75
ED107
Dkn97
1098
D
K432
K10642
63
1098632
965
E8

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N541199
S541199
Ö87111
V88131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5D V-3 K 800 20/0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N+2 2 480 18/2
Liane Svensson - Birgitta Svensson Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 4 S+1 2 450 15/5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Said Eliasson - Marianne Norström 4 N+1 2 450 15/5
Solveig Lundström - Margareta Barreby Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 N= K 420 12/8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 1 N+4 D 200 9/11
Bo Byléhn - Olan Hedström Karin Lodin - Liz Callbo 3 S+2 D 200 9/11
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V-1 E 100 5/15
Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck Gunhild Kibe - Ellen Salzberg 4 V-1 E 100 5/15
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lennart Wiklund - Staffan Hedman 3 N-1 2 -50 2/18
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N-2 D -100 0/20

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Syd giv
alla i zon
93
E10653
E8
E732
10

Kkn65432
kn10984
EDkn872
K84
D
D65
K654
Dkn972
1097
K

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N331067
S331077
Ö99365
V99365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 4 N= E 620 20/0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 5 V-4 E 400 18/2
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 Ö-3 K 300 15/5
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Said Eliasson - Marianne Norström 3NT Ö-3 7 300 15/5
Solveig Lundström - Margareta Barreby Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 3 Ö-2 K 200 11/9
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4D Ö-1 K 200 11/9
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Bo Byléhn - Olan Hedström 3 N+1 D 170 7/13
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Karin Lodin - Liz Callbo 3 N+1 D 170 7/13
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-1 2 100 4/16
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 Ö= K -110 2/18
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö= D -140 0/20

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.07.05

Väst giv
ingen i zon
K42
10973
Dkn
K953
kn5
kn642
K8
Ekn762
E873
85
1097
D1084
D1096
EKD
E65432

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N510898
S610998
Ö72444
V72444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Gunilla Hermansson Said Eliasson - Marianne Norström 1 V-3 D 150 19/1
Lennart Wiklund - Staffan Hedman Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 S+3 Kn 150 19/1
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S+2 E 130 13/7
Solveig Lundström - Margareta Barreby Kerstin Norrbom - Bengt-Olof Norrbom 2 S+2 5 130 13/7
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Bo Byléhn - Olan Hedström 3 S+1 E 130 13/7
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 S+1 E 130 13/7
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingrid Wahlberg - Ann-Marie Norbäck 2 S= 4 110 8/12
Gunhild Kibe - Ellen Salzberg Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N-1 8 -50 6/14
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Domeij - Yngve Sandström 4 N-2 3 -100 2/18
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N-2 4 -100 2/18
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Karin Lodin - Liz Callbo 2 N-2 4 -100 2/18