Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
BK Bridgehuset » Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2018-05-02 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2018-05-02

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Nord giv
ingen i zon
Dkn7
K52
KD7
EKkn2
K984
E73
kn1063
75
10652
kn1084
82
1098
E3
D96
E954
D643

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N11109811
S11109811
Ö23442
V23452
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 6NT S= E 990 40.0/0.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Guje Ekberg - Monika Stenmo 3NT N+3 8 490 38.0/2.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT N+2 4 460 31.0/9.0
Christian Frisk - Mona Andersson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 5NT N= 4 460 31.0/9.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT S+2 4 460 31.0/9.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N+2 Kn 460 31.0/9.0
Milan Korac - Christina Leander Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 5NT N= 8 460 31.0/9.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Alf Roos - Christer Bengtsson 3NT N+2 5 460 31.0/9.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT N+1 2 430 19.0/21.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT N+1 2 430 19.0/21.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Göran Grönvall - Lotta Lundberg 3NT N+1 Kn 430 19.0/21.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT N+1 Kn 430 19.0/21.0
Ove Järnström - Christian Söderlund Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT S+1 4 430 19.0/21.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N+1 5 430 19.0/21.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT N= Kn 400 12.0/28.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT N-1 4 -50 8.0/32.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jan Öhman - Åke Kajrup 6NT N-1 10 -50 8.0/32.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 5NT N-1 Kn -50 8.0/32.0
Bo Månsson - Anita Persson Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 6NT N-2 Kn -100 3.0/37.0
Mona Berge - Ulla Öberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 6NT S-2 4 -100 3.0/37.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Monica Wester - Ulla Borgström 6 N-3 8 -150 0.0/40.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund     - -/18.1

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Öst giv
N-S i zon
K6
kn95
kn
Ekn95432
1075
62
K1062
K876
ED82
KD8743
984
kn943
E10
ED753
D10

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N96557
S96557
Ö46876
V46875
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Guje Ekberg - Monika Stenmo 4D Ö-3 E 500 39.0/1.0
Milan Korac - Christina Leander Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 4D Ö-3 D 500 39.0/1.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3D Ö-2 D 300 36.0/4.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N+2 E 150 32.0/8.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 N+1 9 150 32.0/8.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N+1 8 150 32.0/8.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 N= 8 130 28.0/12.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Göran Grönvall - Lotta Lundberg 3 N= K 110 26.0/14.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö-2 10 100 23.0/17.0
Mona Berge - Ulla Öberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö-2 D 100 23.0/17.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 Ö-1 D 50 18.0/22.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 5 Ö-1 E 50 18.0/22.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Jan Öhman - Åke Kajrup 3 Ö-1 E 50 18.0/22.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Christer Östberg - Jan Walhagen 4 N-1 K -100 11.0/29.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 N-1 9 -100 11.0/29.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 N-1 K -100 11.0/29.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Alf Roos - Christer Bengtsson 4 N-1 K -100 11.0/29.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Monica Wester - Ulla Borgström 2 Ö= D -110 6.0/34.0
Christian Frisk - Mona Andersson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 Ö= E -140 4.0/36.0
Ove Järnström - Christian Söderlund Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S-2 6 -200 2.0/38.0
Bo Månsson - Anita Persson Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 5D N-3 K -800 0.0/40.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund     - -/18.1

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Syd giv
Ö-V i zon
107
EDkn95
74
E862
E963
K102
K93
D95
K2
87643
D6
K743
Dkn854

Ekn10852
kn10

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N69687
S69687
Ö74756
V64756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT N= 8 400 40.0/0.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Christian Frisk - Mona Andersson 3 Ö-2 E 200 38.0/2.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Christer Östberg - Jan Walhagen 2 S+1 3 140 35.0/5.0
Bo Månsson - Anita Persson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 S= 5 140 35.0/5.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Bo Johansson - Elsa Johansson 1 S+1 3 110 29.0/11.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 S= 6 110 29.0/11.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 S= 5 110 29.0/11.0
Ove Järnström - Christian Söderlund Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S+1 E 110 29.0/11.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 S-1 2 -50 22.0/18.0
Milan Korac - Christina Leander Guje Ekberg - Monika Stenmo 5 S-1 5 -50 22.0/18.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson 2NT N-1 3 -50 22.0/18.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 1NT Ö= Kn -90 18.0/22.0
Monica Wester - Ulla Borgström Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT N-2 3 -100 12.0/28.0
Mona Berge - Ulla Öberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S-2 2 -100 12.0/28.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT N-2 3 -100 12.0/28.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 2 N-2 K -100 12.0/28.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N-2 K -100 12.0/28.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Östen Svantesson - Klas Bellander 2 N-3 K -150 4.0/36.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 3NT N-3 4 -150 4.0/36.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Alf Roos - Christer Bengtsson 3NT N-3 D -150 4.0/36.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Göran Grönvall - Lotta Lundberg 4 N-4 K -200 0.0/40.0
Jan Öhman - Åke Kajrup     - -/26.5

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Väst giv
alla i zon
874
K109762
7
K83
kn52
Dkn
EDkn9
ED72
KD
843
K1082
10954
E10963
E5
6543
kn6

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N45897
S45897
Ö88545
V88545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Davy - Karen Nielsen Göran Grönvall - Lotta Lundberg 2D N= K 670 40.0/0.0
Monica Wester - Ulla Borgström Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT V-3 7 300 38.0/2.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Christian Frisk - Mona Andersson 3NT V-2 6 200 32.0/8.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 1NT V-2 6 200 32.0/8.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 1NT V-2 7 200 32.0/8.0
Milan Korac - Christina Leander Guje Ekberg - Monika Stenmo 3NT V-2 8 200 32.0/8.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT V-2 7 200 32.0/8.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 N+2 K 170 26.0/14.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 N= K 110 24.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 1NT V-1 2 100 13.0/27.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Bo Johansson - Elsa Johansson 3 V-1 4 100 13.0/27.0
Bo Månsson - Anita Persson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 V-1 7 100 13.0/27.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT V-1 9 100 13.0/27.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Östen Svantesson - Klas Bellander 1NT V-1 3 100 13.0/27.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 1NT V-1 7 100 13.0/27.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Alf Roos - Christer Bengtsson 1NT V-1 7 100 13.0/27.0
Ove Järnström - Christian Söderlund Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT V-1 2 100 13.0/27.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson 1NT V-1 7 100 13.0/27.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 1NT V-1 7 100 13.0/27.0
Mona Berge - Ulla Öberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S-1 E -100 2.0/38.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT Ö= 6 -600 0.0/40.0
Jan Öhman - Åke Kajrup     - -/26.5

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Nord giv
N-S i zon
1054
KDkn
Kkn63
kn65
D7
52
D108752
EK8
EK98
98764
4
D107
kn632
E103
E9
9432

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N55556
S55556
Ö78876
V78876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT V-2 5 100 40.0/0.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2NT V-1 K 50 35.0/5.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 2 V-1 K 50 35.0/5.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 Ö-1 3 50 35.0/5.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson 2 V-1 K 50 35.0/5.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Pass   29.0/11.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Ove Järnström - Christian Söderlund Pass   29.0/11.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 2 V= K -90 25.0/15.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Alf Roos - Christer Bengtsson 2 V= K -90 25.0/15.0
Milan Korac - Christina Leander Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT N-1 6 -100 22.0/18.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö= 3 -110 19.0/21.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bo Johansson - Elsa Johansson 2 Ö= E -110 19.0/21.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2NT V= K -120 14.0/26.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Göran Grönvall - Lotta Lundberg 2NT Ö= 2 -120 14.0/26.0
Guje Ekberg - Monika Stenmo Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT V= K -120 14.0/26.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Monica Wester - Ulla Borgström 3 V+1 10 -130 10.0/30.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan Öhman - Åke Kajrup 2NT V+1 K -150 8.0/32.0
Bo Månsson - Anita Persson Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 S-2 E -200 5.0/35.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 S-2 E -200 5.0/35.0
Christian Frisk - Mona Andersson Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 S-3 D -300 1.0/39.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Hanna Lewandowski - Lars Becklén 2 N-3 E -300 1.0/39.0
Mona Berge - Ulla Öberg     - 15.8/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Öst giv
Ö-V i zon
K10976
Kkn1064

E75
32
E72
95
KDkn932
D
D953
Ekn10863
108
Ekn854
8
KD742
64

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N567116
S567116
Ö76515
V76515
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Östberg - Jan Walhagen Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 N+2 5 480 37.0/3.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 S+2 9 480 37.0/3.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 N+2 E 480 37.0/3.0
Milan Korac - Christina Leander Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N+2 E 480 37.0/3.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Monica Wester - Ulla Borgström 4 S+1 K 450 28.0/12.0
Bo Månsson - Anita Persson Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 S+1 5 450 28.0/12.0
Christian Frisk - Mona Andersson Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 N+1 10 450 28.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 E 450 28.0/12.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S+1 9 450 28.0/12.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bo Johansson - Elsa Johansson 4 S= 3 420 19.0/21.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 4 N= 10 420 19.0/21.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 S= K 420 19.0/21.0
Guje Ekberg - Monika Stenmo Åke Lindström - Britt Lindberg 4 N= 10 420 19.0/21.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson 2 S+4 5 230 14.0/26.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 V-2 4 200 10.0/30.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Ove Järnström - Christian Söderlund 3 S+2 K 200 10.0/30.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Alf Roos - Christer Bengtsson 3 N+2 10 200 10.0/30.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S-1 K -50 3.0/37.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Göran Grönvall - Lotta Lundberg 4 S-1 K -50 3.0/37.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 5 N-1 K -50 3.0/37.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan Öhman - Åke Kajrup 5 N-1 10 -50 3.0/37.0
Mona Berge - Ulla Öberg     - 15.8/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Syd giv
alla i zon
kn64
862
D964
E63
73
K953
K
K98754
D1092
E
Ekn10872
D2
EK85
Dkn1074
53
kn10

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N34655
S34655
Ö98788
V98788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT V-3 2 300 39.0/1.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ove Järnström - Christian Söderlund 3 Ö-3 D 300 39.0/1.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö-2 D 200 36.0/4.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö-1 D 100 32.0/8.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Milan Korac - Christina Leander 3 Ö-1 E 100 32.0/8.0
Alf Roos - Christer Bengtsson Göran Grönvall - Lotta Lundberg 3 Ö-1 D 100 32.0/8.0
Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 Ö= D -90 28.0/12.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Christer Östberg - Jan Walhagen 2 S-1 3 -100 23.0/17.0
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S-1 K -100 23.0/17.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 S-1 K -100 23.0/17.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Guje Ekberg - Monika Stenmo 2 S-1 K -100 23.0/17.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 Ö= E -110 13.0/27.0
Monica Wester - Ulla Borgström Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3 Ö= D -110 13.0/27.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Bo Månsson - Anita Persson 3 Ö= E -110 13.0/27.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 Ö= E -110 13.0/27.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 Ö+1 E -110 13.0/27.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 Ö+1 K -110 13.0/27.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S-2 K -200 6.0/34.0
Mona Berge - Ulla Öberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S-3 K -300 4.0/36.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT Ö= D -600 2.0/38.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Östen Svantesson - Klas Bellander 3D S-3 K -800 0.0/40.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson     - -/22.2

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Väst giv
ingen i zon
E754
KD7532
2
72
D10
E98
kn543
E985
Kkn86
64
D108
kn1064
932
kn10
EK976
KD3

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N56975
S66975
Ö76454
V76454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Åke Kajrup Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT S+1 5 430 40.0/0.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N= Kn 420 37.0/3.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Bo Månsson - Anita Persson 4 N= 6 420 37.0/3.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S+2 E 170 34.0/6.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 N+1 K 140 19.0/21.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Christian Frisk - Mona Andersson 3 N= 4 140 19.0/21.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Christer Östberg - Jan Walhagen 2 N+1 6 140 19.0/21.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Östen Svantesson - Klas Bellander 3 N= Kn 140 19.0/21.0
Monica Wester - Ulla Borgström Hanna Lewandowski - Lars Becklén 2 N+1 6 140 19.0/21.0
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N+1 8 140 19.0/21.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 N+1 6 140 19.0/21.0
Mona Berge - Ulla Öberg Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 S+1 5 140 19.0/21.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S+1 8 140 19.0/21.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 N+1 6 140 19.0/21.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Guje Ekberg - Monika Stenmo 2 S+1 10 140 19.0/21.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Ove Järnström - Christian Söderlund 2 N+1 6 140 19.0/21.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Milan Korac - Christina Leander 3 N= Kn 140 19.0/21.0
Alf Roos - Christer Bengtsson Göran Grönvall - Lotta Lundberg 2 N+1 8 140 19.0/21.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 S= D 110 3.0/37.0
Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S= 4 110 3.0/37.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 N-2 6 -100 0.0/40.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson     - -/22.2

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Nord giv
Ö-V i zon
542
52
D8532
Dkn6
108
K1083
EK96
543
EDkn73
764

EK1092
K96
EDkn9
kn1074
87

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N26322
S26322
Ö117101110
V117101110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Monica Wester - Ulla Borgström 4 Ö-1 5 100 37.0/3.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT Ö-1 9 100 37.0/3.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Guje Ekberg - Monika Stenmo 3NT V-1 3 100 37.0/3.0
Göran Grönvall - Lotta Lundberg Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 4 Ö-1 Kn 100 37.0/3.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 Ö+2 Kn -130 32.0/8.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ove Järnström - Christian Söderlund 3 N-3 E -150 29.0/11.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Milan Korac - Christina Leander 4 Ö+1 Kn -150 29.0/11.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Alf Roos - Christer Bengtsson 3 Ö+1 7 -170 26.0/14.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT V+2 3 -180 24.0/16.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Johansson - Elsa Johansson 2 Ö+3 8 -200 22.0/18.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Östen Svantesson - Klas Bellander 3D N-3 E -500 20.0/20.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 3NT V= 5 -600 17.0/23.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 3NT V= 2 -600 17.0/23.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= Kn -620 12.0/28.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö= E -620 12.0/28.0
Christian Frisk - Mona Andersson Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 Ö= E -620 12.0/28.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT V+1 2 -630 7.0/33.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT V+1 D -630 7.0/33.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Bo Månsson - Anita Persson 4 Ö+1 4 -650 2.0/38.0
Mona Berge - Ulla Öberg Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö+1 E -650 2.0/38.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö+1 E -650 2.0/38.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard     - 16.5/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Öst giv
alla i zon
E764
D54
Ekn1043
6
D9
986
D752
ED107
K1082
E7
9
kn98543
kn53
Kkn1032
K86
K2

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N29976
S310976
Ö103357
V103357
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S= D 620 40.0/0.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S+1 E 170 35.0/5.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 N+1 9 170 35.0/5.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Guje Ekberg - Monika Stenmo 2 S+2 D 170 35.0/5.0
Göran Grönvall - Lotta Lundberg Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 2 S+2 2 170 35.0/5.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Monica Wester - Ulla Borgström 3 S= D 140 27.0/13.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S= E 140 27.0/13.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 S= D 140 27.0/13.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Milan Korac - Christina Leander 2 S+1 D 140 27.0/13.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bo Johansson - Elsa Johansson 2NT S= 10 120 22.0/18.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ove Järnström - Christian Söderlund Pass   20.0/20.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S-1 D -100 15.0/25.0
Christian Frisk - Mona Andersson Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3 N-1 4 -100 15.0/25.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 4 S-1 E -100 15.0/25.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Alf Roos - Christer Bengtsson 4 S-1 9 -100 15.0/25.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Bo Månsson - Anita Persson 3 V+1 4 -130 10.0/30.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 Ö+2 6 -150 8.0/32.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT S-2 10 -200 4.0/36.0
Mona Berge - Ulla Öberg Hans Ryning - Gösta Wiik 4 S-2 9 -200 4.0/36.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S-2 2 -200 4.0/36.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 3 N-3 9 -300 0.0/40.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard     - 16.5/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Syd giv
ingen i zon
kn94
973
987
Dkn84
KD86
kn5
Ekn3
K953
10732
E10842
D106
7
E5
KD6
K542
E1062

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N65435
S66435
Ö779107
V779107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Wester - Ulla Borgström Bo Månsson - Anita Persson 2NT V-3 9 150 39.0/1.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT S+2 3 150 39.0/1.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christer Östberg - Jan Walhagen 4 V-2 4 100 36.0/4.0
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1NT S= K 90 32.0/8.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT S= 6 90 32.0/8.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT S= K 90 32.0/8.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 Ö-1 5 50 28.0/12.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT S-1 6 -50 21.0/19.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Christian Frisk - Mona Andersson 1NT S-1 8 -50 21.0/19.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT S-1 6 -50 21.0/19.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 1NT S-1 6 -50 21.0/19.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1NT S-1 6 -50 21.0/19.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT S-1 6 -50 21.0/19.0
Mona Berge - Ulla Öberg Alf Roos - Christer Bengtsson 1NT S-2 5 -100 13.0/27.0
Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg Guje Ekberg - Monika Stenmo 1NT S-2 5 -100 13.0/27.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2 V= 7 -110 10.0/30.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 Ö+1 E -140 7.0/33.0
Göran Grönvall - Lotta Lundberg Jan Öhman - Åke Kajrup 2 Ö+1 E -140 7.0/33.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Östen Svantesson - Klas Bellander 2 V+2 9 -170 3.0/37.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Milan Korac - Christina Leander 2 V+2 D -170 3.0/37.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 Ö+3 K -200 0.0/40.0
Ove Järnström - Christian Söderlund     - 17.9/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Väst giv
N-S i zon
kn1096
Dkn
K76
EK74
D32
K109752
ED5
2
K87
E863
kn43
kn109
E54
4
10982
D8653

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N97476
S97476
Ö45957
V45957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö-1 E 50 39.0/1.0
Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg Guje Ekberg - Monika Stenmo 4 V-1 E 50 39.0/1.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 V= Kn -140 27.0/13.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Christian Frisk - Mona Andersson 2 V+1 E -140 27.0/13.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christer Östberg - Jan Walhagen 3 V= E -140 27.0/13.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 V+1 E -140 27.0/13.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Östen Svantesson - Klas Bellander 3 V= E -140 27.0/13.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V= E -140 27.0/13.0
Monica Wester - Ulla Borgström Bo Månsson - Anita Persson 2 V+1 Kn -140 27.0/13.0
Mona Berge - Ulla Öberg Alf Roos - Christer Bengtsson 3 V= E -140 27.0/13.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 V= E -140 27.0/13.0
Göran Grönvall - Lotta Lundberg Jan Öhman - Åke Kajrup 3 V= E -140 27.0/13.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V+1 Kn -170 14.0/26.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 V+1 E -170 14.0/26.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Milan Korac - Christina Leander 2 V+2 E -170 14.0/26.0
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 S-2 2 -200 10.0/30.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 4 V= E -420 4.0/36.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 V= K -420 4.0/36.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V= K -420 4.0/36.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 V= K -420 4.0/36.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V= E -420 4.0/36.0
Ove Järnström - Christian Söderlund     - 17.9/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Nord giv
alla i zon
E874
D975
108
Dkn6
D106
kn1086
ED4
E43
kn52
EK42
K72
K109
K93
3
kn9653
8752

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N55343
S55343
Ö87989
V879810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 Ö-2 3 200 38.0/2.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V-2 10 200 38.0/2.0
Göran Grönvall - Lotta Lundberg Mona Berge - Ulla Öberg 4 Ö-2 3 200 38.0/2.0
Bo Månsson - Anita Persson Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö-1 3 100 29.0/11.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö-1 6 100 29.0/11.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-1 6 100 29.0/11.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 4 Ö-1 3 100 29.0/11.0
Ove Järnström - Christian Söderlund Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-1 8 100 29.0/11.0
Alf Roos - Christer Bengtsson Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson 3 Ö-1 6 100 29.0/11.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö+1 6 -140 21.0/19.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 V= 10 -140 21.0/19.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT V= 4 -600 17.0/23.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 3NT V= 10 -600 17.0/23.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 Ö= 3 -620 8.0/32.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö= 3 -620 8.0/32.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Monica Wester - Ulla Borgström 4 Ö= 8 -620 8.0/32.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 4 Ö= 5 -620 8.0/32.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö= 8 -620 8.0/32.0
Milan Korac - Christina Leander Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö= 9 -620 8.0/32.0
Guje Ekberg - Monika Stenmo Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö= 3 -620 8.0/32.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bo Johansson - Elsa Johansson 3NT Ö+1 3 -630 0.0/40.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl     - 23.3/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Öst giv
ingen i zon
KD974
Kkn832
1072
108
D10
K9
EKDkn743
5
765
D86543
965
Ekn632
E94
Ekn
1082

Optimalt kontrakt: 7 S= 1510
 NT
N4711136
S4711136
Ö96102
V96102
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Rolf Sjödahl - Alf Pihl 6 S+1 E 1010 40.0/0.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Östen Svantesson - Klas Bellander 4 S+3 E 510 24.0/16.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+3 E 510 24.0/16.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bo Johansson - Elsa Johansson 4 S+3 E 510 24.0/16.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 4 S+3 E 510 24.0/16.0
Bo Månsson - Anita Persson Christian Frisk - Mona Andersson 4 S+3 E 510 24.0/16.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Hans Ryning - Gösta Wiik 5 S+2 E 510 24.0/16.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S+3 E 510 24.0/16.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S+3 E 510 24.0/16.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 4 N+3 9 510 24.0/16.0
Ove Järnström - Christian Söderlund Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S+3 E 510 24.0/16.0
Milan Korac - Christina Leander Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S+3 E 510 24.0/16.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S+3 E 510 24.0/16.0
Guje Ekberg - Monika Stenmo Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S+3 E 510 24.0/16.0
Göran Grönvall - Lotta Lundberg Mona Berge - Ulla Öberg 5 S+2 E 510 24.0/16.0
Alf Roos - Christer Bengtsson Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson 4 S+3 E 510 24.0/16.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 S+2 E 480 6.0/34.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 5 S+1 E 480 6.0/34.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 S+2 E 480 6.0/34.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Monica Wester - Ulla Borgström 5 S= K 450 2.0/38.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Carin Millar - Bodil Mörnstad 5 V-1 K 50 0.0/40.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl     - 23.3/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Syd giv
N-S i zon
D3
EDkn3
Dkn104
K104
9762
872
93
ED75
E84
954
K652
862
Kkn105
K106
E87
kn93

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N1010111111
S1010111111
Ö33222
V33222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N+3 5 690 40.0/0.0
Bo Månsson - Anita Persson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+2 8 660 32.0/8.0
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3NT N+2 5 660 32.0/8.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT N+2 2 660 32.0/8.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3NT S+2 2 660 32.0/8.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT N+2 2 660 32.0/8.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT N+2 4 660 32.0/8.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ove Järnström - Christian Söderlund 3NT N+2 4 660 32.0/8.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S+1 4 630 18.0/22.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT N+1 9 630 18.0/22.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT S+1 6 630 18.0/22.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N+1 6 630 18.0/22.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Guje Ekberg - Monika Stenmo 3NT N+1 4 630 18.0/22.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Göran Grönvall - Lotta Lundberg 3NT N+1 9 630 18.0/22.0
Alf Roos - Christer Bengtsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+1 2 630 18.0/22.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Christer Östberg - Jan Walhagen 4 N= 8 620 9.0/31.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 N= 6 620 9.0/31.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christian Frisk - Mona Andersson 3NT N= 5 600 6.0/34.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Bo Johansson - Elsa Johansson 1NT N+3 2 180 3.0/37.0
Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg Mona Berge - Ulla Öberg 2NT N+2 9 180 3.0/37.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Monica Wester - Ulla Borgström 2 N+2 9 130 0.0/40.0
Milan Korac - Christina Leander     - 22.3/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Väst giv
Ö-V i zon
kn92
K653
ED95
93
E6
Ekn4
Kkn43
ED76
D1085
D72
10
Kkn854
K743
1098
8762
102

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N24433
S24433
Ö108899
V11891010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V-1 3 100 39.0/1.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 6 Ö-1 10 100 39.0/1.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 V+3 5 -150 36.0/4.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Christer Östberg - Jan Walhagen 3NT V= 3 -600 29.0/11.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT V= Kn -600 29.0/11.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Guje Ekberg - Monika Stenmo 3NT V= 3 -600 29.0/11.0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT V= 5 -600 29.0/11.0
Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg Mona Berge - Ulla Öberg 3NT V= 5 -600 29.0/11.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Ove Järnström - Christian Söderlund 3NT V= 5 -600 29.0/11.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christian Frisk - Mona Andersson 3NT Ö+1 10 -630 12.0/28.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT V+1 9 -630 12.0/28.0
Bo Månsson - Anita Persson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT V+1 5 -630 12.0/28.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Monica Wester - Ulla Borgström 3NT V+1 3 -630 12.0/28.0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Bo Johansson - Elsa Johansson 3NT V+1 5 -630 12.0/28.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT V+1 3 -630 12.0/28.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3NT V+1 9 -630 12.0/28.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V+1 5 -630 12.0/28.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT V+1 5 -630 12.0/28.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Göran Grönvall - Lotta Lundberg 3NT V+1 3 -630 12.0/28.0
Alf Roos - Christer Bengtsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V+1 5 -630 12.0/28.0
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3NT V+2 3 -660 0.0/40.0
Milan Korac - Christina Leander     - 22.3/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Nord giv
ingen i zon
EDkn95
E73
E7
654
642
642
kn1053
ED3
103
KDkn105
K94
kn102
K87
98
D862
K987

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N86587
S86587
Ö56845
V56845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 N+2 K 170 39.0/1.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 2 N+2 4 170 39.0/1.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 N= K 140 33.0/7.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Christer Östberg - Jan Walhagen 2 N+1 K 140 33.0/7.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N+1 K 140 33.0/7.0
Göran Grönvall - Lotta Lundberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3 N= 10 140 33.0/7.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT N+1 K 120 27.0/13.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bo Månsson - Anita Persson 2NT N= K 120 27.0/13.0
Guje Ekberg - Monika Stenmo Mona Berge - Ulla Öberg 1NT N= K 90 23.0/17.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 1NT N= 5 90 23.0/17.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Monica Wester - Ulla Borgström 2NT N-1 K -50 14.0/26.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Christian Frisk - Mona Andersson 3 N-1 K -50 14.0/26.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 N-1 K -50 14.0/26.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 3 N-1 K -50 14.0/26.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N-1 K -50 14.0/26.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3 N-1 K -50 14.0/26.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Milan Korac - Christina Leander 3 N-1 K -50 14.0/26.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 3 N-2 K -100 5.0/35.0
Ove Järnström - Christian Söderlund Alf Roos - Christer Bengtsson 4 N-2 K -100 5.0/35.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 Ö= K -110 2.0/38.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+1 K -140 0.0/40.0
Åke Lindström - Britt Lindberg     - 17.6/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Öst giv
N-S i zon
D765
EK
52
Dkn852
kn108
D95
EK4
E1064
K32
kn873
10976
K7
E94
10642
Dkn83
93

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N75575
S75575
Ö67868
V68868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Åke Kajrup Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S= E 110 40.0/0.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1NT V-2 5 100 37.0/3.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 2 V-2 E 100 37.0/3.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT V-1 2 50 33.0/7.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 2 V-1 E 50 33.0/7.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT V= 2 -90 22.0/18.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 1NT V= 5 -90 22.0/18.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Christian Frisk - Mona Andersson 2 V= E -90 22.0/18.0
Bo Johansson - Elsa Johansson Christer Östberg - Jan Walhagen 1NT V= 2 -90 22.0/18.0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 2 V= E -90 22.0/18.0
Ove Järnström - Christian Söderlund Alf Roos - Christer Bengtsson 1NT V= 2 -90 22.0/18.0
Guje Ekberg - Monika Stenmo Mona Berge - Ulla Öberg 1NT V= 2 -90 22.0/18.0
Göran Grönvall - Lotta Lundberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 1NT V= 6 -90 22.0/18.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Milan Korac - Christina Leander 1NT V= 5 -90 22.0/18.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Monica Wester - Ulla Borgström 2 N-1 3 -100 10.0/30.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bo Månsson - Anita Persson 2 N-1 K -100 10.0/30.0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 1NT N-1 3 -100 10.0/30.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 Ö= D -110 6.0/34.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Carin Millar - Bodil Mörnstad 1NT Ö+1 3 -120 3.0/37.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 2NT Ö= 4 -120 3.0/37.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT Ö+2 D -150 0.0/40.0
Åke Lindström - Britt Lindberg     - 17.6/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Syd giv
Ö-V i zon
10742
D76
Kkn986
4
EK
Kkn4
ED1053
E95
D9853
E1052

Kkn83
kn6
983
742
D10762

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N13111
S13111
Ö1210121211
V1110121212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ove Järnström - Christian Söderlund Göran Grönvall - Lotta Lundberg 6 Ö-4 Kn 400 40.0/0.0
Mona Berge - Ulla Öberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 6NT V-3 Kn 300 38.0/2.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Åke Lindström - Britt Lindberg 6NT V-1 8 100 36.0/4.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Monica Wester - Ulla Borgström 4 V= 4 -620 34.0/6.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Christian Frisk - Mona Andersson 3NT V+1 6 -630 25.0/15.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT V+1 4 -630 25.0/15.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V+1 K -630 25.0/15.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V+1 6 -630 25.0/15.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT V+1 6 -630 25.0/15.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT V+1 8 -630 25.0/15.0
Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V+1 8 -630 25.0/15.0
Alf Roos - Christer Bengtsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 3NT V+1 9 -630 25.0/15.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Bo Johansson - Elsa Johansson 4 Ö+1 6 -650 14.0/26.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V+1 4 -650 14.0/26.0
Milan Korac - Christina Leander Hans Ryning - Gösta Wiik 4 Ö+1 7 -650 14.0/26.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT V+2 6 -660 9.0/31.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Guje Ekberg - Monika Stenmo 3NT V+2 8 -660 9.0/31.0
Bo Månsson - Anita Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 4 Ö+2 6 -680 6.0/34.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT Ö+3 6 -690 4.0/36.0
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 6NT V= 2 -1440 1.0/39.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 6NT V= 7 -1440 1.0/39.0
Thomas Davy - Karen Nielsen     - -/22.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Väst giv
alla i zon
1073
76
7
E986432
E962
KDkn
Dkn104
105
KD54
E42
K98632
kn8
109853
E5
KDkn7

Optimalt kontrakt: 7D N-4 -1100
 NT
N91616
S91516
Ö4127115
V4127115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V+3 E -200 40.0/0.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Carin Millar - Bodil Mörnstad 5 V+1 3 -620 30.0/10.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Bo Johansson - Elsa Johansson 5 V+1 7 -620 30.0/10.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg 5 V+1 7 -620 30.0/10.0
Mona Berge - Ulla Öberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 V= E -620 30.0/10.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 Ö+1 K -620 30.0/10.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Guje Ekberg - Monika Stenmo 5 V+1 E -620 30.0/10.0
Milan Korac - Christina Leander Hans Ryning - Gösta Wiik 5 V+1 E -620 30.0/10.0
Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 5 V+1 7 -620 30.0/10.0
Alf Roos - Christer Bengtsson Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 5 V+1 E -620 30.0/10.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 V+1 7 -650 14.0/26.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 V+1 7 -650 14.0/26.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Monica Wester - Ulla Borgström 4 V+1 7 -650 14.0/26.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V+1 E -650 14.0/26.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö+1 K -650 14.0/26.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 V+1 7 -650 14.0/26.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Åke Lindström - Britt Lindberg 4 V+1 7 -650 14.0/26.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Christian Frisk - Mona Andersson 4 Ö+2 E -680 5.0/35.0
Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 Ö+2 K -680 5.0/35.0
Bo Månsson - Anita Persson Östen Svantesson - Klas Bellander 6 V= E -1370 1.0/39.0
Ove Järnström - Christian Söderlund Göran Grönvall - Lotta Lundberg 6 V= E -1370 1.0/39.0
Thomas Davy - Karen Nielsen     - -/22.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Nord giv
N-S i zon
K8
K765
Kkn432
kn6
E7
E2
D1095
98753
D106532
kn4
E
KD104
kn94
D10983
876
E2

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N38836
S38836
Ö1054107
V1054107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 S= E 140 39.0/1.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+1 E 140 39.0/1.0
Göran Grönvall - Lotta Lundberg Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 5 V-1 6 50 36.0/4.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Carin Millar - Bodil Mörnstad 1 Ö+1 8 -110 34.0/6.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1 Ö+2 10 -140 32.0/8.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Christer Östberg - Jan Walhagen 2 Ö+2 E -170 27.0/13.0
Mona Berge - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 Ö+2 8 -170 27.0/13.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 Ö+2 E -170 27.0/13.0
Ove Järnström - Christian Söderlund Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 1 Ö+3 E -170 27.0/13.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Bo Johansson - Elsa Johansson 2 Ö+3 E -200 16.0/24.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 3D S-1 E -200 16.0/24.0
Monica Wester - Ulla Borgström Christian Frisk - Mona Andersson 2 Ö+3 E -200 16.0/24.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö+3 8 -200 16.0/24.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3 Ö+2 7 -200 16.0/24.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö+2 8 -200 16.0/24.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö+3 E -200 16.0/24.0
Bo Månsson - Anita Persson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö= E -420 6.0/34.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 Ö= 9 -420 6.0/34.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Guje Ekberg - Monika Stenmo 4 Ö= E -420 6.0/34.0
Milan Korac - Christina Leander Alf Roos - Christer Bengtsson 4 Ö+1 E -450 1.0/39.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö+1 8 -450 1.0/39.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson     - -/19.2

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Öst giv
Ö-V i zon
K76
K932
987
D92
D10432
4
K103
10873
Ekn985
D1087
kn6
64

Ekn65
ED542
EKkn5

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N9111048
S8111048
Ö42394
V42394
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Davy - Karen Nielsen Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S+2 3 480 40.0/0.0
Bo Månsson - Anita Persson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 N+1 6 450 37.0/3.0
Ove Järnström - Christian Söderlund Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 5 N= E 450 37.0/3.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N= E 420 30.0/10.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Christer Östberg - Jan Walhagen 4 N= E 420 30.0/10.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N= E 420 30.0/10.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N= 6 420 30.0/10.0
Milan Korac - Christina Leander Alf Roos - Christer Bengtsson 4 N= 6 420 30.0/10.0
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Bo Johansson - Elsa Johansson 4 N-1 6 -50 17.0/23.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 N-1 6 -50 17.0/23.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 5 N-1 6 -50 17.0/23.0
Monica Wester - Ulla Borgström Christian Frisk - Mona Andersson 4 N-1 E -50 17.0/23.0
Östen Svantesson - Klas Bellander Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N-1 E -50 17.0/23.0
Mona Berge - Ulla Öberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N-1 6 -50 17.0/23.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 N-1 5 -50 17.0/23.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N-1 E -50 17.0/23.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 6 N-2 E -100 6.0/34.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N-2 Kn -100 6.0/34.0
Hans Ryning - Gösta Wiik Åke Lindström - Britt Lindberg 4 N-2 Kn -100 6.0/34.0
Göran Grönvall - Lotta Lundberg Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl 6 N-3 E -150 2.0/38.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Guje Ekberg - Monika Stenmo 3 S-4 4 -200 0.0/40.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson     - -/19.2

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Syd giv
alla i zon
EKkn
6
EK9542
D94

Dkn107542
kn1076
108
1085
E983
83
Kkn76
D976432
K
D
E532

Optimalt kontrakt: 7D V-4 1100
 NT
N793126
S893126
Ö54901
V54901
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 6 N= D 1430 37.0/3.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 6 S= D 1430 37.0/3.0
Milan Korac - Christina Leander Göran Grönvall - Lotta Lundberg 6 S= D 1430 37.0/3.0
Alf Roos - Christer Bengtsson Åke Lindström - Britt Lindberg 6 S= D 1430 37.0/3.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Mona Berge - Ulla Öberg 6D V-3 E 800 32.0/8.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Bo Johansson - Elsa Johansson 5 S+1 D 680 28.0/12.0
Ove Järnström - Christian Söderlund Guje Ekberg - Monika Stenmo 4 S+2 10 680 28.0/12.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S+2 D 680 28.0/12.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 S+1 D 650 18.0/22.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Monica Wester - Ulla Borgström 4 S+1 D 650 18.0/22.0
Bo Månsson - Anita Persson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 S+1 D 650 18.0/22.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 S= D 650 18.0/22.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 S= 10 650 18.0/22.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S+1 E 650 18.0/22.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Hans Ryning - Gösta Wiik 4 S+1 D 650 18.0/22.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 4 S= D 620 8.0/32.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 S= D 620 8.0/32.0
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S= D 620 8.0/32.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rolf Bergström - Christer Löfgren 5D N-1 8 -200 4.0/36.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Östen Svantesson - Klas Bellander 6 S-3 D -300 1.0/39.0
Christian Frisk - Mona Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 7 S-3 D -300 1.0/39.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson     - 24.8/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.05.02

Väst giv
ingen i zon
D952
D10432

kn973
EK
E8
Dkn9873
1062
kn1087
9765
105
EKD
643
Kkn
EK642
854

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N53653
S53653
Ö710789
V710789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Margaretha Gustafsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 V-1 3 50 40.0/0.0
Thomas Davy - Karen Nielsen Hans Ryning - Gösta Wiik 2 V+1 3 -110 37.0/3.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 Ö= Kn -110 37.0/3.0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 V+2 5 -130 22.0/18.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Peter Moricz - Kjell Åke Nilsson 2 V+2 5 -130 22.0/18.0
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Monica Wester - Ulla Borgström 2 V+2 3 -130 22.0/18.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Bo Johansson - Elsa Johansson 3 V+1 2 -130 22.0/18.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 V+1 2 -130 22.0/18.0
Bo Månsson - Anita Persson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 V+2 3 -130 22.0/18.0
Christian Frisk - Mona Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V+1 4 -130 22.0/18.0
Christer Östberg - Jan Walhagen Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3 V+1 3 -130 22.0/18.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V+2 2 -130 22.0/18.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 V+2 2 -130 22.0/18.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 V+2 5 -130 22.0/18.0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Mona Berge - Ulla Öberg 3 V+1 4 -130 22.0/18.0
Alf Roos - Christer Bengtsson Åke Lindström - Britt Lindberg 2 V+2 7 -130 22.0/18.0
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT Ö+3 8 -180 8.0/32.0
Lisbeth Bengtsson - Lieselotte Wengberg Östen Svantesson - Klas Bellander 3NT Ö+1 8 -430 4.0/36.0
Ove Järnström - Christian Söderlund Guje Ekberg - Monika Stenmo 3NT Ö+1 E -430 4.0/36.0
Milan Korac - Christina Leander Göran Grönvall - Lotta Lundberg 3NT Ö+1 3 -430 4.0/36.0
Lindgren Carl-Johan - Svante Dahl Anita Hansson Lindvall - Magnus Friberg 3NT Ö+2 E -460 0.0/40.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson     - 24.8/-