Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
BK Bridgehuset » Ligan 1:2 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Ligan 1:2

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.06

? ?
Nord giv
alla i zon
#

K107654
EDkn75
kn10
#
E1093
D932
6
D964
#
D842
kn8
K82
K832
#
Kkn765
E
10943
E75

Optimalt kontrakt: 5 N= 600
 NT
N611967
S611967
Ö61476
V71476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Susanne Levin - Håkan Stenfot 6 N= Kn 1370 108/-108
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Lars G Svensson - Arne Bojesson 5 N+1 2 620 51/-51
Mats Holm - Gunilla Wallin Kent Hermansson - Lars Becklén 5 N= 3 600 49/-49
John Svensson - Stig Unoson Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 3NT S-1 6 -100 -32/32
Jan Clementsson - Mats Andersson Iwe Persson - Johan Dieden 4 N-1 2 -100 -32/32
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT S-1 4 -100 -32/32
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3NT S-2 7 -200 -49/49
Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam Jan-Eric Larsson - Anu Uus 4 N-3 2 -300 -63/63

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.06

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
6
1086543
Dkn32
KD
#
K9853
Kkn97
EK
97
#
kn742
D
864
108654
#
ED10
E2
10975
Ekn32

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N710858
S710859
Ö53474
V53474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Susanne Levin - Håkan Stenfot 4D V-2 K 300 60/-60
Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam Jan-Eric Larsson - Anu Uus 4 V-3 2 150 37/-37
John Svensson - Stig Unoson Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 3D Ö-1 10 100 28/-28
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 N-1 4 -50 3/-3
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 S-2 E -100 -8/8
Jan Clementsson - Mats Andersson Iwe Persson - Johan Dieden 2 Ö+1 9 -140 -16/16
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Lars G Svensson - Arne Bojesson 4D S-2 E -300 -42/42
Mats Holm - Gunilla Wallin Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT V+1 D -430 -62/62

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.06

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
D43
542
8542
765
#
EK7
K98
K973
ED10
#
52
106
Dkn106
Kkn942
#
kn10986
EDkn73
E
83

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N22772
S22772
Ö1111558
V1111558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3D S-1 E -200 37/-37
Jan Clementsson - Mats Andersson Iwe Persson - Johan Dieden 2NT V+3 3 -210 37/-37
Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam Jan-Eric Larsson - Anu Uus 3NT V+1 3 -430 -9/9
Mats Holm - Gunilla Wallin Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT V+1 3 -430 -9/9
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Lars G Svensson - Arne Bojesson 3NT V+1 3 -430 -9/9
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT V+1 3 -430 -9/9
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Susanne Levin - Håkan Stenfot 3NT V+2 3 -460 -15/15
John Svensson - Stig Unoson Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 4D S-2 E -500 -23/23

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.06

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
E5
EK10965
D96
52
#
10987
2
Ekn874
876
#
D4
D74
103
EKDkn93
#
Kkn632
kn83
K52
104

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N46986
S46986
Ö97457
V97457
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Susanne Levin - Håkan Stenfot 3 N+1 E 170 30/-30
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Lars G Svensson - Arne Bojesson 3 N= E 140 22/-22
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 N= E 140 22/-22
Jan Clementsson - Mats Andersson Iwe Persson - Johan Dieden 4 Ö-1 3 100 14/-14
Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam Jan-Eric Larsson - Anu Uus 4 N-1 K -50 -16/16
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 N-1 E -50 -16/16
Mats Holm - Gunilla Wallin Kent Hermansson - Lars Becklén 4D N-1 E -100 -28/28
John Svensson - Stig Unoson Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 4 N-2 E -100 -28/28

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.06

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
D8765
3
K98
10743
#
104
Ekn874
D4
K652
#
E3
D109
kn107652
Dkn
#
Kkn92
K652
E3
E98

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75495
S75495
Ö68846
V68846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
John Svensson - Stig Unoson Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 4 N= Kn 420 58/-58
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 S+2 10 170 16/-16
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Lars G Svensson - Arne Bojesson 2 S+1 4 140 8/-8
Jan Clementsson - Mats Andersson Iwe Persson - Johan Dieden 2 S+1 10 140 8/-8
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 N= Kn 140 8/-8
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Susanne Levin - Håkan Stenfot 3 S-1 D -50 -29/29
Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam Jan-Eric Larsson - Anu Uus 4 N-1 D -50 -29/29
Mats Holm - Gunilla Wallin Kent Hermansson - Lars Becklén 3 V= 2 -110 -40/40

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.06

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
74
53
10742
D8752
#
K102
ED108
EKkn8
E9
#
E863
Kkn76
93
Kkn10
#
Dkn95
942
D65
643

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1510
 NT
N21011
S21011
Ö1112131212
V1112131212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Susanne Levin - Håkan Stenfot 6 Ö= 5 -980 15/-15
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 6 Ö= Kn -980 15/-15
Mats Holm - Gunilla Wallin Kent Hermansson - Lars Becklén 6NT Ö= 7 -990 15/-15
Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam Jan-Eric Larsson - Anu Uus 6 V+1 2 -1010 8/-8
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 6 Ö+1 D -1010 8/-8
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Lars G Svensson - Arne Bojesson 6 Ö+1 4 -1010 8/-8
Jan Clementsson - Mats Andersson Iwe Persson - Johan Dieden 6 Ö+1 2 -1010 8/-8
John Svensson - Stig Unoson Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 7 Ö= D -1510 -77/77

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.06

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
Kkn10654
654
kn5
82
#
D83
10872
8762
E5
#
E9
Kkn93
K1094
Kkn9
#
72
ED
ED3
D107643

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N95697
S95697
Ö48746
V47745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Mats Andersson Iwe Persson - Johan Dieden 4 V-3 8 300 27/-27
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Susanne Levin - Håkan Stenfot 3 V-2 8 200 6/-6
Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam Jan-Eric Larsson - Anu Uus 3 Ö-2 7 200 6/-6
John Svensson - Stig Unoson Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 2 N+2 E 170 -2/2
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 N+1 9 170 -2/2
Mats Holm - Gunilla Wallin Kent Hermansson - Lars Becklén 3 N= 3 140 -9/9
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Lars G Svensson - Arne Bojesson 2 N+1 3 140 -9/9
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 S= 7 110 -17/17

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.06

? ?
Väst giv
alla i zon
#
kn942
E95
Dkn3
1054
#
D5
Kkn62
EK765
93
#
E87
10874
108
Ekn72
#
K1063
D3
942
KD86

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N54264
S54365
Ö891068
V791068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Lars G Svensson - Arne Bojesson 4 Ö-3 K 300 65/-65
Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam Jan-Eric Larsson - Anu Uus 4 V-1 4 100 32/-32
Jan Clementsson - Mats Andersson Iwe Persson - Johan Dieden 2 Ö= K -110 -6/6
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Susanne Levin - Håkan Stenfot 2 Ö+1 K -140 -14/14
Mats Holm - Gunilla Wallin Kent Hermansson - Lars Becklén 2 Ö+1 K -140 -14/14
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 3 Ö= 3 -140 -14/14
John Svensson - Stig Unoson Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 2 Ö+2 2 -170 -21/21
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 Ö+3 D -200 -28/28

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.06

? ?
Nord giv
N-S i zon
#


D876543
Kkn7542
#
Kkn972
kn8432
2
96
#
D108
K76
EKkn109
D10
#
E6543
ED1095

E83

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N108778
S108778
Ö34665
V35665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam Jan-Eric Larsson - Anu Uus 4D N= K 710 95/-95
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 V-4 E 200 43/-43
Jan Clementsson - Mats Andersson Iwe Persson - Johan Dieden 2 S= 2 90 28/-28
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Susanne Levin - Håkan Stenfot 5 N-1 E -100 1/-1
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 4 N-1 E -100 1/-1
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Lars G Svensson - Arne Bojesson 6 N-3 E -300 -28/28
John Svensson - Stig Unoson Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 5D N-2 E -500 -54/54
Mats Holm - Gunilla Wallin Kent Hermansson - Lars Becklén 3D S-3 9 -800 -86/86

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.06

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Kkn
E743
Dkn2
Ekn82
#
D10975
986
E1085
6
#
E
KDkn10
K76
K9754
#
86432
52
943
D103

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N54455
S54355
Ö79888
V79888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2NT Ö-1 9 100 41/-41
John Svensson - Stig Unoson Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 2 Ö-1 4 100 41/-41
Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam Jan-Eric Larsson - Anu Uus 2 N-2 D -100 5/-5
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Susanne Levin - Håkan Stenfot 2 Ö= 3 -110 5/-5
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Lars G Svensson - Arne Bojesson 2 Ö+1 4 -140 -3/3
Jan Clementsson - Mats Andersson Iwe Persson - Johan Dieden 2 Ö+1 2 -140 -3/3
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 Ö+2 4 -170 -10/10
Mats Holm - Gunilla Wallin Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT Ö+1 D -630 -76/76

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.06

? ?
Syd giv
alla i zon
#
E75
E94
109752
E4
#
Kkn8432
D103
E4
76
#
109
K62
Kkn3
D10982
#
D6
kn875
D86
Kkn53

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N58745
S68745
Ö75697
V75697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 V-1 E 100 38/-38
John Svensson - Stig Unoson Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 3 N-1 10 -100 -2/2
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Susanne Levin - Håkan Stenfot 2 V= 2 -110 -2/2
Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam Jan-Eric Larsson - Anu Uus 2 V= E -110 -2/2
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 V= E -110 -2/2
Mats Holm - Gunilla Wallin Kent Hermansson - Lars Becklén 2 Ö+1 E -140 -10/10
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Lars G Svensson - Arne Bojesson 2 V+1 E -140 -10/10
Jan Clementsson - Mats Andersson Iwe Persson - Johan Dieden 2 V+1 E -140 -10/10

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.06

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
8765
Kkn
KD
KD987
#
D10942
E10
9876
E3
#
EK
D9876542
E
104
#
kn3
3
kn105432
kn652

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N78111
S78111
Ö651298
V651298
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jolanta Nilsson - Alicia Carlsson 2 Ö+3 Kn -200 48/-48
Per-Olof Olehn - Fredrik Örlegård Lars G Svensson - Arne Bojesson 4 Ö+1 5 -450 1/-1
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Susanne Levin - Håkan Stenfot 4 Ö+2 3 -480 -7/7
Thorbjörn Haraldsson - Annika Nivestam Jan-Eric Larsson - Anu Uus 4 Ö+2 Kn -480 -7/7
Mats Holm - Gunilla Wallin Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V+2 Kn -480 -7/7
John Svensson - Stig Unoson Karin Brundell-Freij - Charlotte Rudbäck 4 Ö+2 Kn -480 -7/7
Nicolae Östner - Mats Mårtensson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 Ö+2 3 -480 -7/7
Jan Clementsson - Mats Andersson Iwe Persson - Johan Dieden 5D S-3 E -500 -14/14