Kommande tävlingar
27/10 Allsvenskan div 2
27/10 Allsvenskan, div 2, rond 8-11
30/10 Juniorläger, höstlovet
Rapporterade tävlingar
07/10 Enköpings BS - Guldtävling
22/09 Allsvenskan, div 3 match 6:1
22/09 Allsvenskan, div 3 match 5:1
BK Bridgehuset » Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Anders 2018-04-11 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Anders 2018-04-11

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
8652
kn10
D974
EK4
?
D3
9743
K532
832
?
K104
D85
86
Dkn1097
?
Ekn97
EK62
Ekn10
65

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N810101010
S810101110
Ö52322
V52322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Arne Bojesson Lars G Svensson - Ove Järnström 3NT S+2 2 460 31/3
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT S+2 3 460 31/3
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3NT S+2 9 460 31/3
Lars Andersson - Jill Franssohn Kicki Orre - Lars Becklén 3NT S+2 4 460 31/3
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3NT S+1 3 430 25/9
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 3NT S+1 2 430 25/9
Hans Ryning - Gösta Wiik Ulla Borgström - Monica Wester 4 N= D 420 20/14
Åke Lindström - Britt Lindberg Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 4 S= 2 420 20/14
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Jane Brändemar - Mona Andersson 4 N= D 420 20/14
Rolf Bergström - Christer Löfgren Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3NT S= 3 400 11/23
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT S= 2 400 11/23
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N= 9 400 11/23
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 3NT S= 2 400 11/23
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT S= 2 400 11/23
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Mona Berge - Ulla Öberg 3NT S= 2 400 11/23
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Barbro Melander - Gunilla Rasmusson 1NT S+1 8 120 3/31
Alf Pihl - Leif Eklund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT S+1 2 120 3/31
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 3NT S-1 9 -50 0/34

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
Ekn84
D875
EK
1098
#
72
1093
D10763
542
#
9
EKkn64
kn82
KD76
#
KD10653
2
954
Ekn3

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N7671110
S766118
Ö57623
V57623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 5 S= 10 650 26/8
Håkan Linse - Arne Bojesson Lars G Svensson - Ove Järnström 4 S+1 10 650 26/8
Åke Lindström - Britt Lindberg Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 4 S+1 10 650 26/8
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 S+1 10 650 26/8
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 4 S+1 10 650 26/8
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Agneta Johansson - Ulla Wästberg 4 S+1 10 650 26/8
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Jane Brändemar - Mona Andersson 4 S+1 10 650 26/8
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bo Månsson - Sonja Christensson 4 S+1 10 650 26/8
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Mona Berge - Ulla Öberg 4 S+1 10 650 26/8
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Barbro Melander - Gunilla Rasmusson 4 S= 3 620 11/23
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 S= 10 620 11/23
Alf Pihl - Leif Eklund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S= 10 620 11/23
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 4 S= 10 620 11/23
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 4 S= 10 620 11/23
Lars Andersson - Jill Franssohn Kicki Orre - Lars Becklén 4 S= 3 620 11/23
Rolf Bergström - Christer Löfgren Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3 S+2 3 200 3/31
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S+2 10 200 3/31
Hans Ryning - Gösta Wiik Ulla Borgström - Monica Wester 2 S+2 10 170 0/34

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
KD97
E873
kn972
8
#
E84
1094
ED104
D73
#
652
Dkn
K86
EKkn109
#
kn103
K652
53
6542

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N44764
S44764
Ö98679
V98679
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Åke Lindström - Britt Lindberg 5 V-2 K 200 34/0
Lars G Svensson - Ove Järnström Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 4 Ö-1 5 100 31/3
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 Ö-1 Kn 100 31/3
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 V= 7 -110 28/6
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Håkan Linse - Arne Bojesson 2 V+2 K -130 24/10
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 Ö+2 Kn -130 24/10
Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V+2 K -130 24/10
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Agneta Johansson - Ulla Wästberg 2NT V+1 K -150 20/14
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT V+3 7 -180 18/16
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3NT V= 7 -600 15/19
Alf Pihl - Leif Eklund Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT V= 7 -600 15/19
Jane Brändemar - Mona Andersson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V+1 7 -630 10/24
Bo Månsson - Sonja Christensson Kicki Orre - Lars Becklén 3NT V+1 7 -630 10/24
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+1 K -630 10/24
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+2 3 -660 4/30
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+2 2 -660 4/30
Lars Andersson - Jill Franssohn Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 3NT Ö+2 2 -660 4/30
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Mona Berge - Ulla Öberg 1D V+4 9 -940 0/34

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Väst giv
alla i zon
#
D3
E2
KDkn82
kn643
#
E1092
943
109
10985
#
kn64
kn107
E653
ED2
#
K875
KD865
74
K7

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N810988
S810888
Ö53353
V53353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+2 Kn 660 34/0
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT N+1 6 630 31/3
Alf Pihl - Leif Eklund Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT N+1 2 630 31/3
Lars Andersson - Jill Franssohn Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 4 S= 10 620 28/6
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N= 4 600 26/8
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Håkan Linse - Arne Bojesson 2NT S+2 2 180 24/10
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 2NT S+1 9 150 19/15
Lars G Svensson - Ove Järnström Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 2NT S+1 2 150 19/15
Jane Brändemar - Mona Andersson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT S+1 2 150 19/15
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Agneta Johansson - Ulla Wästberg 2NT N+1 6 150 19/15
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Harry Cronqvist - Claes Nilsson 1 S+2 E 140 14/20
Hans Ryning - Gösta Wiik Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT N= Kn 120 12/22
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S-1 8 -100 6/28
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S-1 E -100 6/28
Bo Månsson - Sonja Christensson Kicki Orre - Lars Becklén 3NT S-1 10 -100 6/28
Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT S-1 2 -100 6/28
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Mona Berge - Ulla Öberg 3NT S-1 2 -100 6/28
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S-2 10 -200 0/34

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
1042
KD3
kn542
D106
#
98
84
EK1073
kn942
#
Kkn63
kn109765
D
75
#
ED75
E2
986
EK83

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N997910
S997910
Ö34643
V34643
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT S+1 E 630 31/3
Kicki Orre - Lars Becklén Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3NT S+1 E 630 31/3
Alf Pihl - Leif Eklund Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 3NT S+1 E 630 31/3
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT S+1 E 630 31/3
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S= E 600 26/8
Håkan Linse - Arne Bojesson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT S+1 E 150 20/14
Mona Berge - Ulla Öberg Jane Brändemar - Mona Andersson 1NT S+2 E 150 20/14
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars Andersson - Jill Franssohn 1NT S+2 E 150 20/14
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Agneta Johansson - Ulla Wästberg 1NT S+2 E 150 20/14
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 3 V-3 10 150 20/14
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Harry Cronqvist - Claes Nilsson 2NT S= 4 120 14/20
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 Ö-2 E 100 10/24
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2NT V-2 6 100 10/24
Hans Ryning - Gösta Wiik Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 V-2 6 100 10/24
Ulla Borgström - Monica Wester Lars G Svensson - Ove Järnström 2 Ö-1 K 50 6/28
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N-1 D -100 4/30
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 3NT S-2 4 -200 1/33
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S-2 8 -200 1/33

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K62
8762
Kkn2
962
#
Ekn73
D953
97
Ekn5
#
10985
104
E653
1073
#
D4
EKkn
D1084
KD84

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N88757
S88767
Ö55676
V55676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars Andersson - Jill Franssohn 3 Ö-2 E 200 34/0
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 1NT S+2 3 150 26/8
Hans Ryning - Gösta Wiik Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT S+2 3 150 26/8
Håkan Linse - Arne Bojesson Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT S+2 3 150 26/8
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Harry Cronqvist - Claes Nilsson 1NT S+2 7 150 26/8
Kicki Orre - Lars Becklén Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 1NT S+2 3 150 26/8
Alf Pihl - Leif Eklund Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 1NT S+2 5 150 26/8
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Bo Månsson - Sonja Christensson 2NT S+1 3 150 26/8
Sven Grahn - Wiveca Lindström Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 1NT S+1 3 120 11/23
Carin Millar - Bodil Mörnstad Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT S+1 3 120 11/23
Åke Lindström - Britt Lindberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 1NT S+1 3 120 11/23
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 1NT S+1 3 120 11/23
Mona Berge - Ulla Öberg Jane Brändemar - Mona Andersson 1NT S+1 7 120 11/23
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT S+1 3 120 11/23
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Agneta Johansson - Ulla Wästberg 1NT S+1 3 120 11/23
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 1NT S+1 3 120 11/23
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2NT V-1 2 100 2/32
Ulla Borgström - Monica Wester Lars G Svensson - Ove Järnström 2 Ö= K -110 0/34

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Syd giv
alla i zon
#
96543
D9743
E72
#
EDkn10
5
KD9
Kkn432
#
K
Ekn108
8653
ED109
#
872
K62
kn104
8765

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N11531
S11531
Ö12108911
V121081011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V+1 5 -150 34/0
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3 V+3 7 -170 31/3
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 Ö+4 Kn -170 31/3
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 5 V= 3 -600 27/7
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 5 V= E -600 27/7
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 5 V+1 E -620 21/13
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Mona Berge - Ulla Öberg 5 V+1 E -620 21/13
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars Andersson - Jill Franssohn 5 V+1 7 -620 21/13
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Alf Pihl - Leif Eklund 5 V+1 E -620 21/13
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö+2 6 -660 9/25
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT V+2 2 -660 9/25
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Ove Järnström 3NT Ö+2 Kn -660 9/25
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT Ö+2 Kn -660 9/25
Jane Brändemar - Mona Andersson Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT V+2 7 -660 9/25
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+2 4 -660 9/25
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Kicki Orre - Lars Becklén 3NT V+2 7 -660 9/25
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 3NT V+2 3 -660 9/25
Ulla Borgström - Monica Wester Håkan Linse - Arne Bojesson 3NT Ö+3 8 -690 0/34

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
kn8765
1084
E54
K10
#
E43
EK7
103
87432
#
D109
kn96
K82
EDkn9
#
K2
D532
Dkn976
65

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N25543
S25543
Ö1188910
V1188910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 2 Ö+1 6 -110 32/2
Jane Brändemar - Mona Andersson Bo Månsson - Sonja Christensson 2 Ö+1 D -110 32/2
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 3 Ö= 3 -110 32/2
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3 Ö+1 7 -130 23/11
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 Ö+2 D -130 23/11
Åke Lindström - Britt Lindberg Lars G Svensson - Ove Järnström 2 Ö+2 D -130 23/11
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö+1 D -130 23/11
Ulla Borgström - Monica Wester Håkan Linse - Arne Bojesson 3 Ö+1 D -130 23/11
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 Ö+1 4 -130 23/11
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 Ö+2 2 -150 10/24
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2NT Ö+1 D -150 10/24
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Mona Berge - Ulla Öberg 1NT V+2 8 -150 10/24
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT Ö+2 D -150 10/24
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Kicki Orre - Lars Becklén 3 Ö+2 3 -150 10/24
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 1NT Ö+2 D -150 10/24
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Alf Pihl - Leif Eklund 3 Ö+2 2 -150 10/24
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars Andersson - Jill Franssohn 3NT Ö= D -400 2/32
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö+1 7 -430 0/34

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
ED4
EDkn85
D1075
9
#
Kkn1073
93
Kkn
E653
#
8
1072
E9632
Dkn87
#
9652
K64
84
K1042

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N46867
S46868
Ö86565
V86565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kicki Orre - Lars Becklén Agneta Johansson - Ulla Wästberg 3 N+1 8 170 34/0
Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= 8 140 32/2
Carin Millar - Bodil Mörnstad Harry Cronqvist - Claes Nilsson 2 V-1 9 100 30/4
Sven Grahn - Wiveca Lindström Hans Ryning - Gösta Wiik 3 N-1 8 -50 25/9
Lars G Svensson - Ove Järnström Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N-1 8 -50 25/9
Åke Lindström - Britt Lindberg Håkan Linse - Arne Bojesson 3 N-1 8 -50 25/9
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 3 N-1 8 -50 25/9
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Barbro Melander - Gunilla Rasmusson 4 N-2 8 -100 13/21
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 2 S-2 E -100 13/21
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 N-2 8 -100 13/21
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 4 N-2 8 -100 13/21
Mona Berge - Ulla Öberg Alf Pihl - Leif Eklund 4 N-2 7 -100 13/21
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 4 N-2 8 -100 13/21
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N-2 8 -100 13/21
Lars Andersson - Jill Franssohn Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N-2 8 -100 13/21
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N-3 8 -150 2/32
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N-3 8 -150 2/32
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jane Brändemar - Mona Andersson 4 N-3 8 -150 2/32

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Öst giv
alla i zon
#

D9862
1072
EKkn94
#
Dkn8762
7
ED94
73
#
1043
54
kn8653
D105
#
EK95
EKkn103
K
862

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N1151178
S1151178
Ö27164
V27164
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Grahn - Wiveca Lindström Hans Ryning - Gösta Wiik 4 S+1 D 650 20/14
Carin Millar - Bodil Mörnstad Harry Cronqvist - Claes Nilsson 4 S+1 3 650 20/14
Lars G Svensson - Ove Järnström Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+1 E 650 20/14
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 S+1 3 650 20/14
Åke Lindström - Britt Lindberg Håkan Linse - Arne Bojesson 4 S+1 D 650 20/14
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 4 S+1 E 650 20/14
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 S+1 6 650 20/14
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 4 S+1 E 650 20/14
Mona Berge - Ulla Öberg Alf Pihl - Leif Eklund 4 S+1 7 650 20/14
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 4 S+1 E 650 20/14
Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+1 D 650 20/14
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S+1 E 650 20/14
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S+1 D 650 20/14
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jane Brändemar - Mona Andersson 4 S+1 E 650 20/14
Lars Andersson - Jill Franssohn Bo Månsson - Sonja Christensson 4 S+1 D 650 20/14
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Barbro Melander - Gunilla Rasmusson 6 S-1 E -100 2/32
Kicki Orre - Lars Becklén Agneta Johansson - Ulla Wästberg 6 S-1 D -100 2/32
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 6 S-1 7 -100 2/32

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
kn
Ekn753
K9762
54
#
E873
KD109
84
1072
#
10964
42
10
EK9863
#
KD52
86
EDkn53
Dkn

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N49756
S49756
Ö94587
V94687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bo Månsson - Sonja Christensson 5 S= E 400 34/0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 S+3 K 150 31/3
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S+3 3 150 31/3
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Hans Ryning - Gösta Wiik 3 S+1 10 130 27/7
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S+1 7 130 27/7
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3 S= 2 110 21/13
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= E 110 21/13
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jane Brändemar - Mona Andersson 2 S+1 10 110 21/13
Lars Andersson - Jill Franssohn Alf Pihl - Leif Eklund 3 S= K 110 21/13
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 2 Ö-2 E 100 16/18
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 S-1 10 -50 14/20
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulla Borgström - Monica Wester 5 S-2 K -100 6/28
Håkan Linse - Arne Bojesson Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 5 S-2 K -100 6/28
Åke Lindström - Britt Lindberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 5 S-2 E -100 6/28
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Ove Järnström 3NT S-2 3 -100 6/28
Mona Berge - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S-2 K -100 6/28
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 S-2 K -100 6/28
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Kicki Orre - Lars Becklén 5 S-2 2 -100 6/28

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
E4
72
K954
kn9652
#
10932
Ekn93
E108
D10
#
Kkn85
84
D763
K43
#
D76
KD1065
kn2
E87

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N86755
S86755
Ö57686
V57687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Andersson - Jill Franssohn Alf Pihl - Leif Eklund 1NT N+1 5 120 34/0
Håkan Linse - Arne Bojesson Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 1NT N= 5 90 31/3
Mona Berge - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT N= 5 90 31/3
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Kicki Orre - Lars Becklén 2 Ö-1 Kn 50 27/7
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö-1 E 50 27/7
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 1 V= 7 -80 24/10
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Carin Millar - Bodil Mörnstad 1NT N-1 3 -100 18/16
Åke Lindström - Britt Lindberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 1NT N-1 3 -100 18/16
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT N-1 8 -100 18/16
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 S-1 D -100 18/16
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bo Månsson - Sonja Christensson 1NT N-1 5 -100 18/16
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulla Borgström - Monica Wester 2 V= 7 -110 12/22
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 1NT N-2 5 -200 7/27
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 1NT N-2 5 -200 7/27
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Lars G Svensson - Ove Järnström 1NT N-2 3 -200 7/27
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT N-2 8 -200 7/27
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT N-3 5 -300 1/33
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jane Brändemar - Mona Andersson 1NT N-3 8 -300 1/33

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Nord giv
alla i zon
#
ED
1063
ED8732
32
#
Kkn92
KD7
5
ED984
#
10754
Ekn984
kn
K76
#
863
52
K10964
kn105

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N29233
S29233
Ö94995
V1041095
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N= E 110 30/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 3 N= K 110 30/4
Ulla Borgström - Monica Wester Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3 N= 6 110 30/4
Jane Brändemar - Mona Andersson Alf Pihl - Leif Eklund 2 N+1 E 110 30/4
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Mona Berge - Ulla Öberg 3 N= E 110 30/4
Kicki Orre - Lars Becklén Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 5 Ö-1 4 100 23/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 V-1 E 100 23/11
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Ulla Wästberg 4 N-1 7 -100 20/14
Lars Andersson - Jill Franssohn Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 V+1 E -150 18/16
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö+1 K -170 13/21
Carin Millar - Bodil Mörnstad Lars G Svensson - Ove Järnström 3 Ö+1 K -170 13/21
Rolf Bergström - Christer Löfgren Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 3 Ö+1 K -170 13/21
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 V+2 3 -170 13/21
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Bo Månsson - Sonja Christensson 3 Ö+2 4 -200 8/26
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 Ö= K -620 3/31
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Håkan Linse - Arne Bojesson 4 Ö= K -620 3/31
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 Ö= K -620 3/31
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 4 Ö= K -620 3/31

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
D10873
E
K72
K974
#
E
Dkn63
D1098
E852
#
kn952
92
kn64
D1063
#
K64
K108754
E53
kn

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N679107
S679107
Ö66436
V76436
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 4 N= 9 420 34/0
Åke Lindström - Britt Lindberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N= 3 400 32/2
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Håkan Linse - Arne Bojesson 3 S= 9 140 28/6
Kicki Orre - Lars Becklén Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 3 S= E 140 28/6
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Mona Berge - Ulla Öberg 2 S+1 E 140 28/6
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 S= 10 110 23/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 2 S= E 110 23/11
Lars Andersson - Jill Franssohn Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 V-2 E 100 20/14
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 2 S-1 E -50 15/19
Ulla Borgström - Monica Wester Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3 S-1 E -50 15/19
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N-1 9 -50 15/19
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Ulla Wästberg 4 N-1 9 -50 15/19
Carin Millar - Bodil Mörnstad Lars G Svensson - Ove Järnström 3NT N-2 3 -100 9/25
Jane Brändemar - Mona Andersson Alf Pihl - Leif Eklund 4 N-2 4 -100 9/25
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 3NT N-3 6 -150 5/29
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT N-3 9 -150 5/29
Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT N-4 6 -200 2/32
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4D S-2 E -300 0/34

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
1076542
8
Dkn76
94
#
K9
Kkn754
K10
KD106
#
Ekn3
D96
943
Ekn52
#
D8
E1032
E852
873

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N25262
S25272
Ö971169
V971169
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Carin Millar - Bodil Mörnstad 4 V-2 10 100 34/0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 3NT Ö-1 2 50 29/5
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT Ö-1 2 50 29/5
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3NT Ö-1 2 50 29/5
Mona Berge - Ulla Öberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 V-1 7 50 29/5
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Jane Brändemar - Mona Andersson 3 Ö+2 8 -150 24/10
Bo Månsson - Sonja Christensson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT V= 5 -400 22/12
Sven Grahn - Wiveca Lindström Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 V= D -420 17/17
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 4 V= 10 -420 17/17
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V= 4 -420 17/17
Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson Lars Andersson - Jill Franssohn 4 V= 7 -420 17/17
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Håkan Linse - Arne Bojesson 4 V+1 8 -450 6/28
Lars G Svensson - Ove Järnström Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 V+1 D -450 6/28
Åke Lindström - Britt Lindberg Harry Cronqvist - Claes Nilsson 4 V+1 7 -450 6/28
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+1 9 -450 6/28
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Agneta Johansson - Ulla Wästberg 4 V+1 10 -450 6/28
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Alf Pihl - Leif Eklund 4 V+1 D -450 6/28
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Kicki Orre - Lars Becklén 4 V+1 7 -450 6/28

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
D652
Ekn85
kn106
75
#
kn104
D106
KD54
D104
#
E87
43
987
E8632
#
K93
K972
E32
Kkn9

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N56887
S66988
Ö77455
V77455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N+2 5 200 34/0
Lars G Svensson - Ove Järnström Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 S+2 K 170 30/4
Åke Lindström - Britt Lindberg Harry Cronqvist - Claes Nilsson 2 S+2 K 170 30/4
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Kicki Orre - Lars Becklén 2 S+2 Kn 170 30/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Ryning - Gösta Wiik 2 S+1 5 140 20/14
Ulla Borgström - Monica Wester Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 S+1 K 140 20/14
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S+1 K 140 20/14
Bo Månsson - Sonja Christensson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 2 S+1 4 140 20/14
Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson Lars Andersson - Jill Franssohn 1 S+2 K 140 20/14
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Agneta Johansson - Ulla Wästberg 2 S+1 K 140 20/14
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Jane Brändemar - Mona Andersson 3 S= Kn 140 20/14
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Håkan Linse - Arne Bojesson 2 S= K 110 8/26
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 2 S= 4 110 8/26
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 2 S= K 110 8/26
Mona Berge - Ulla Öberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 S= Kn 110 8/26
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Alf Pihl - Leif Eklund 2 S= K 110 8/26
Sven Grahn - Wiveca Lindström Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 1 S= Kn 80 2/32
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 S-1 4 -50 0/34

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
K86
K10
D109
EDkn108
#
ED972
D52
3
6532
#
kn1043
kn973
EK754
#
5
E864
kn862
K974

Optimalt kontrakt: 3NTD N-1 -100
 NT
N97648
S97548
Ö46695
V46695
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N= 6 400 33/1
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Mona Berge - Ulla Öberg 3NT N= E 400 33/1
Ulla Borgström - Monica Wester Björn Klefbohm - Magnus Friberg 1NT N+3 E 180 28/6
Kicki Orre - Lars Becklén Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2NT N+2 4 180 28/6
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Jane Brändemar - Mona Andersson 1NT N+3 E 180 28/6
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Håkan Linse - Arne Bojesson 1NT N+2 5 150 23/11
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Alf Pihl - Leif Eklund 2NT N+1 4 150 23/11
Lars Andersson - Jill Franssohn Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT N+1 E 120 20/14
Carin Millar - Bodil Mörnstad Åke Lindström - Britt Lindberg 3 N= K 110 16/18
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 N= E 110 16/18
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 N+1 E 110 16/18
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 V-1 10 50 12/22
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 N-1 E -50 10/24
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Lars G Svensson - Ove Järnström 2 V= 9 -110 7/27
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 2 Ö= 4 -110 7/27
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Hans Ryning - Gösta Wiik 3 V= 9 -140 3/31
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 3 V= 9 -140 3/31
Bo Månsson - Sonja Christensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+2 10 -170 0/34

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
kn7
Ekn10632
D109
kn9
#
E2
84
7632
ED864
#
10853
KD9
Ekn8
K52
#
KD964
75
K54
1073

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N34774
S34774
Ö99669
V99669
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Sonja Christensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT Ö-2 9 100 34/0
Ulla Borgström - Monica Wester Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 N-1 2 -100 31/3
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Mona Berge - Ulla Öberg 2 N-1 E -100 31/3
Carin Millar - Bodil Mörnstad Åke Lindström - Britt Lindberg 3 Ö= 7 -110 28/6
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT Ö= K -120 25/9
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2NT Ö= 4 -120 25/9
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 Ö+2 7 -130 21/13
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö+1 7 -130 21/13
Harry Cronqvist - Claes Nilsson Lars G Svensson - Ove Järnström 1NT V+2 6 -150 12/22
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Hans Ryning - Gösta Wiik 2NT Ö+1 5 -150 12/22
Agneta Johansson - Ulla Wästberg Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 2NT Ö+1 K -150 12/22
Kicki Orre - Lars Becklén Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT V+2 6 -150 12/22
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Alf Pihl - Leif Eklund 2NT V+1 10 -150 12/22
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg 2NT Ö+1 7 -150 12/22
Lars Andersson - Jill Franssohn Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT Ö+1 4 -150 12/22
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2 N-2 10 -200 2/32
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Håkan Linse - Arne Bojesson 3 S-2 E -200 2/32
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Jane Brändemar - Mona Andersson 2 N-2 5 -200 2/32

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
Ekn43
Ekn105
D853
E
#
K86
K9
97642
kn32
#
10952
7
Ekn10
K8765
#
D7
D86432
K
D1094

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N761289
S761299
Ö56143
V56144
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 4 S+3 6 510 34/0
Carin Millar - Bodil Mörnstad Håkan Linse - Arne Bojesson 4 S+2 10 480 25/9
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Åke Lindström - Britt Lindberg 4 S+2 9 480 25/9
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 4 S+2 6 480 25/9
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 4 S+2 8 480 25/9
Kicki Orre - Lars Becklén Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S+2 2 480 25/9
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S+2 7 480 25/9
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Berge - Ulla Öberg 4 S+2 6 480 25/9
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Agneta Johansson - Ulla Wästberg 4 S+2 4 480 25/9
Lars G Svensson - Ove Järnström Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 N= E 450 10/24
Ulla Borgström - Monica Wester Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 4 S+1 2 450 10/24
Alf Pihl - Leif Eklund Bo Månsson - Sonja Christensson 4 S+1 6 450 10/24
Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 S+1 6 450 10/24
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 S+1 2 450 10/24
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S+1 7 450 10/24
Lars Andersson - Jill Franssohn Jane Brändemar - Mona Andersson 4 S+1 6 450 10/24
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S= 9 420 1/33
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 S= 6 420 1/33

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Väst giv
alla i zon
#
D1053
Kkn73
9642
7
#
kn2
D105
KDkn5
ED93
#
EK6
E8
E83
Kkn1082
#
9874
9642
107
654

Optimalt kontrakt: 7 V= -2140
 NT
N01451
S01451
Ö13128812
V13128812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Ove Järnström Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 5 V+1 9 -620 34/0
Ulla Borgström - Monica Wester Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 5 V+2 3 -640 32/2
Hans Ryning - Gösta Wiik Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 3NT V+4 7 -720 29/5
Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 5NT V+2 3 -720 29/5
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 6 V+1 7 -1390 26/8
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sven Grahn - Wiveca Lindström 6NT V= 7 -1440 22/12
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Margaretha Olsson - Göran Ekelund 6NT V= 7 -1440 22/12
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Mona Berge - Ulla Öberg 6NT V= 7 -1440 22/12
Carin Millar - Bodil Mörnstad Håkan Linse - Arne Bojesson 6NT V+1 3 -1470 9/25
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Åke Lindström - Britt Lindberg 6NT V+1 5 -1470 9/25
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 6NT Ö+1 7 -1470 9/25
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Harry Cronqvist - Claes Nilsson 6NT V+1 3 -1470 9/25
Kicki Orre - Lars Becklén Lars Persson - Pia Katarina Larsson 6NT V+1 7 -1470 9/25
Alf Pihl - Leif Eklund Bo Månsson - Sonja Christensson 6NT V+1 5 -1470 9/25
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 6NT V+1 6 -1470 9/25
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Agneta Johansson - Ulla Wästberg 6NT V+1 3 -1470 9/25
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6NT V+1 7 -1470 9/25
Lars Andersson - Jill Franssohn Jane Brändemar - Mona Andersson 6NT V+1 3 -1470 9/25

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
Dkn987
D95
1086
E7
#
E42
87632
53
1085
#
K6
Kkn10
Dkn972
kn94
#
1053
E4
EK4
KD632

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N977109
S977109
Ö36633
V36633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Harry Cronqvist - Claes Nilsson 4 S+1 5 650 29/5
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 5 650 29/5
Åke Lindström - Britt Lindberg Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist 4 S+1 3 650 29/5
Ulla Borgström - Monica Wester Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+1 D 650 29/5
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 S+1 3 650 29/5
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 4 S+1 5 650 29/5
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Carin Millar - Bodil Mörnstad 3NT S+1 8 630 22/12
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 4 S= 5 620 19/15
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N= 10 620 19/15
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT S= 8 600 16/18
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S+3 5 200 13/21
Lars Andersson - Jill Franssohn Mona Berge - Ulla Öberg 2 S+3 5 200 13/21
Bo Månsson - Sonja Christensson Agneta Johansson - Ulla Wästberg 2NT S+1 8 150 10/24
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 S+2 5 130 7/27
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Alf Pihl - Leif Eklund 2 S+2 5 130 7/27
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Ove Järnström 4 S-1 2 -100 2/32
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Jane Brändemar - Mona Andersson 3NT S-1 8 -100 2/32
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Kicki Orre - Lars Becklén 3NT S-1 2 -100 2/32

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K1087
K10754
2
K94
#
Dkn64
ED63
987
106
#
52
kn2
E653
ED873
#
E93
98
KDkn104
kn52

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N77777
S77677
Ö65666
V65666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 Ö-2 K 200 34/0
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 2NT N= 3 120 28/6
Håkan Linse - Arne Bojesson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT S+1 9 120 28/6
Ulla Borgström - Monica Wester Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT N+1 Kn 120 28/6
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT S+1 6 120 28/6
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson 1NT N+1 4 120 28/6
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Alf Pihl - Leif Eklund 2 N= E 110 22/12
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Jane Brändemar - Mona Andersson 1NT S= 6 90 20/14
Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg Harry Cronqvist - Claes Nilsson Pass   12/22
Åke Lindström - Britt Lindberg Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Pass   12/22
Barbro Melander - Gunilla Rasmusson Carin Millar - Bodil Mörnstad Pass   12/22
Bo Månsson - Sonja Christensson Agneta Johansson - Ulla Wästberg Pass   12/22
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Pass   12/22
Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl Kicki Orre - Lars Becklén Pass   12/22
Lars Andersson - Jill Franssohn Mona Berge - Ulla Öberg Pass   12/22
Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson Hans Ryning - Gösta Wiik 2 N-1 Kn -50 3/31
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Ove Järnström 3NT N-1 7 -50 3/31
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT N-2 Kn -100 0/34

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Syd giv
alla i zon
#
ED853
1062
K742
7
#
Kkn10
K984
109865
E
#
7642
Dkn75
3
D964
#
9
E3
EDkn
Kkn108532

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N108788
S108788
Ö24645
V24645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Barbro Melander - Gunilla Rasmusson 3NT N+2 3 660 34/0
Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT N+1 5 630 32/2
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mona Berge - Ulla Öberg 3NT N= 3 600 30/4
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Jane Brändemar - Mona Andersson 4 Ö-4 9 400 28/6
Hans Ryning - Gösta Wiik Carin Millar - Bodil Mörnstad 3 S= 10 110 21/13
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 S= 5 110 21/13
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Harry Cronqvist - Claes Nilsson 3 S= 8 110 21/13
Alf Pihl - Leif Eklund Kicki Orre - Lars Becklén 3 S= 10 110 21/13
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S= 10 110 21/13
Lars Andersson - Jill Franssohn Agneta Johansson - Ulla Wästberg 2 S+1 10 110 21/13
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S-1 4 -100 10/24
Lars G Svensson - Ove Järnström Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 3NT S-1 8 -100 10/24
Ulla Borgström - Monica Wester Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 3NT S-1 10 -100 10/24
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 5 S-1 K -100 10/24
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT S-1 5 -100 10/24
Håkan Linse - Arne Bojesson Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 3NT N-2 D -200 2/32
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S-2 4 -200 2/32
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT N-2 4 -200 2/32

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.04.11

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
D876
D
kn53
EK932
#
EKkn32
62
1074
kn86
#
1094
E1097
EK92
D7
#
5
Kkn8543
D86
1054

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N84745
S74745
Ö58688
V58688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S= 4 110 32/2
Ulla Borgström - Monica Wester Margaretha Gustafsson - Marianne Rosenberg 2 S= E 110 32/2
Gunlis Åberg - Ing-Britt Bengtsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 S= 4 110 32/2
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Jane Brändemar - Mona Andersson 2 N= E 90 28/6
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Barbro Melander - Gunilla Rasmusson 3 V-1 E 50 23/11
Lisbeth Bengtsson - Ann-Christin Quist Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 V-1 E 50 23/11
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Harry Cronqvist - Claes Nilsson 4 V-1 D 50 23/11
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-1 E 50 23/11
Lars G Svensson - Ove Järnström Nils Lindblad - Jan-Erik Olsson 2 S-1 E -50 18/16
Håkan Linse - Arne Bojesson Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning 1 V= E -80 16/18
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Dennis Alsensjö 3 N-2 E -100 11/23
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mona Berge - Ulla Öberg 4 N-2 E -100 11/23
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 S-2 E -100 11/23
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bo Månsson - Sonja Christensson 3 S-2 E -100 11/23
Hans Ryning - Gösta Wiik Carin Millar - Bodil Mörnstad 2 V= E -110 4/30
Alf Pihl - Leif Eklund Kicki Orre - Lars Becklén 2 V= D -110 4/30
Lars Andersson - Jill Franssohn Agneta Johansson - Ulla Wästberg 2 V= E -110 4/30
Olov Hägerfors - Stefan Rosenberg Britta-Lena Rundcrantz - Svante Dahl 2 V+1 D -140 0/34