Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
BK Bridgehuset » Söndag partävling med hcp Max 54 par TL Gun 2018-03-25 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Söndag partävling med hcp Max 54 par TL Gun 2018-03-25

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
E
Ekn64
6
KD86432
?
K109
1072
EKD9542
?
7542
D9853
kn73
10
?
Dkn863
K
108
Ekn975

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N123586
S123586
Ö07743
V07743
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Helen Roos - Kerstin Boberg 5D N+1 Kn 650 14/0
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Anita Olofsson - Ulla Öberg 5D V-3 E 500 12/2
Klas Bellander - Jan Clementsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 5 N+1 Kn 420 8/6
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Bodil Wikström - Ulla Lundström 5 N+1 Kn 420 8/6
Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 5 N+1 3 420 8/6
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 5D V-2 E 300 4/10
Lars Andersson - Jill Franssohn Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 V-2 E 100 2/12
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5D Ö= E -550 0/14

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
K108
kn95
98654
E8
#
Ekn54
ED6
K7
kn542
#
963
7432
ED
K1063
#
D72
K108
kn1032
D97

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N57556
S57556
Ö86887
V86887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V-2 6 100 14/0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2NT V-1 5 50 8/6
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Anita Olofsson - Ulla Öberg 2NT V-1 4 50 8/6
Lars Andersson - Jill Franssohn Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT V-1 5 50 8/6
Klas Bellander - Jan Clementsson Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2NT V-1 4 50 8/6
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Bodil Wikström - Ulla Lundström 2NT V-1 5 50 8/6
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Helen Roos - Kerstin Boberg 2 Ö= 2 -110 2/12
Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 1NT Ö+1 2 -120 0/14

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
4
kn8643
K97
E532
#
E1097
75
ED
K8764
#
KDkn852
ED9
642
9
#
63
K102
kn10853
Dkn10

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N67825
S67825
Ö644118
V664118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= D -620 9/5
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö= D -620 9/5
Helen Roos - Kerstin Boberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 Ö= D -620 9/5
Klas Bellander - Jan Clementsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 Ö= Kn -620 9/5
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 Ö= 8 -620 9/5
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Bonnie Clementsson - Lars Becklén 4 Ö= D -620 9/5
Lars Andersson - Jill Franssohn Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 V+1 7 -650 1/13
Anita Olofsson - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 Ö+1 7 -650 1/13

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Väst giv
alla i zon
#
KD952
42
1065
D109
#
1084
KDkn6
973
432
#
Ekn763
E73

EK865
#

10985
EKDkn842
kn7

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -500
 NT
N29446
S29346
Ö114996
V104996
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg 4D Ö-3 E 800 14/0
Klas Bellander - Jan Clementsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 S+2 8 130 12/2
Anita Olofsson - Ulla Öberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 Ö-1 E 100 10/4
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Bonnie Clementsson - Lars Becklén 5D S-2 K -500 8/6
Lars Andersson - Jill Franssohn Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4 Ö= E -620 6/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö+1 E -650 4/10
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3D Ö= E -730 2/12
Helen Roos - Kerstin Boberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4D Ö= E -790 0/14

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
107
Kkn987532
kn4
4
#
Kkn983
1064
E7
K97
#
D4
ED
D109852
832
#
E652

K63
EDkn1065

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75964
S75964
Ö66357
V65357
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= 4 620 13/1
Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 4 N= 8 620 13/1
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 N+1 9 170 9/5
Klas Bellander - Jan Clementsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S+1 E 170 9/5
Anita Olofsson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N-2 10 -200 5/9
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 N-2 9 -200 5/9
Lars Andersson - Jill Franssohn Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT S-3 4 -300 2/12
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Helen Roos - Kerstin Boberg 4 S-5 E -500 0/14

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
ED65
E104
EKD84
E
#
K10
D9872
kn762
D6
#
kn932
63
953
10875
#
874
Kkn5
10
Kkn9432

Optimalt kontrakt: 7 S= 1440
 NT
N1312111112
S1312111112
Ö00220
V01221
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 6NT S= 4 990 14/0
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT S+3 7 490 11/3
Klas Bellander - Jan Clementsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4NT N+2 5 490 11/3
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT S+2 2 460 8/6
Anita Olofsson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N+1 6 450 6/8
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Helen Roos - Kerstin Boberg 3NT N+1 2 430 2/12
Lars Andersson - Jill Franssohn Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT N+1 3 430 2/12
Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT N+1 2 430 2/12

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Syd giv
alla i zon
#
kn872
D109653

Dkn5
#
E104
E8
EKDkn964
6
#
KD9
kn4
1072
K10432
#
653
K72
853
E987

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N51832
S51832
Ö7115811
V8115811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 V+1 D -150 11/3
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg 4 V+1 D -150 11/3
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V+1 D -150 11/3
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Lars Andersson - Jill Franssohn 3 V+2 9 -150 11/3
Anita Olofsson - Ulla Öberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 5 V= D -600 5/9
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Helen Roos - Kerstin Boberg 5 Ö= 9 -600 5/9
Bodil Wikström - Ulla Lundström Bonnie Clementsson - Lars Becklén 5 V+1 10 -620 2/12
Klas Bellander - Jan Clementsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3NT Ö+2 2 -660 0/14

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
942
K
Dkn64
Ekn652
#
EKkn83
E4
K9
K1074
#
10
D10972
10873
D93
#
D765
kn8653
E52
8

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N45433
S45443
Ö97899
V97899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 V-1 D 50 13/1
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö-1 5 50 13/1
Klas Bellander - Jan Clementsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 1 V= D -80 10/4
Bodil Wikström - Ulla Lundström Bonnie Clementsson - Lars Becklén 2 V+1 K -140 6/8
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Helen Roos - Kerstin Boberg 1 V+2 K -140 6/8
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V+1 D -140 6/8
Anita Olofsson - Ulla Öberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2NT V+1 K -150 1/13
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Lars Andersson - Jill Franssohn 3 N-3 10 -150 1/13

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
K75
54
E73
ED1032
#
E62
K82
D1064
K76
#
Dkn10
EDkn7
Kkn982
8
#
9843
10963
5
kn954

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N93363
S93363
Ö410866
V410878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT V-2 3 200 13/1
Helen Roos - Kerstin Boberg Lars Andersson - Jill Franssohn 5D Ö-1 5 200 13/1
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 Ö-1 5 100 10/4
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 Ö+1 6 -110 8/6
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Anita Olofsson - Ulla Öberg 3 Ö+1 6 -130 5/9
Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 V+1 E -130 5/9
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3NT V+1 5 -630 1/13
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT Ö+1 2 -630 1/13

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Öst giv
alla i zon
#
Kkn98
E4
Dkn65
D93
#
D10
Dkn875
82
8542
#
E763
92
EK94
K106
#
542
K1063
1073
Ekn7

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N69799
S69799
Ö64644
V64644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 1NT Ö-2 2 200 13/1
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 1D Ö-1 D 200 13/1
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 1NT S+2 8 150 10/4
Helen Roos - Kerstin Boberg Lars Andersson - Jill Franssohn 2NT N= 4 120 6/8
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2NT N= 9 120 6/8
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Anita Olofsson - Ulla Öberg 1NT S+1 D 120 6/8
Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1 Ö= 3 -80 2/12
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Klas Bellander - Jan Clementsson 2 Ö+1 7 -140 0/14

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
E4
KDkn7
E97
KD108
#
kn1098765

Kkn5
kn43
#
K3
1085432
D86
E7
#
D2
E96
10432
9652

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N78749
S78749
Ö44694
V44694
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4D V-1 K 100 13/1
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4D V-1 K 100 13/1
Anita Olofsson - Ulla Öberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 N-1 K -50 10/4
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg 4 N-2 E -100 8/6
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 V+1 K -140 6/8
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Helen Roos - Kerstin Boberg 3 V+1 K -170 4/10
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lars Andersson - Jill Franssohn 5 S-4 Kn -200 1/13
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Klas Bellander - Jan Clementsson 5 S-4 Kn -200 1/13

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
Kkn95
KD842
102
98
#
ED10742
3
E5
D1064
#

kn105
KD98743
kn75
#
863
E976
kn6
EK32

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N64965
S54865
Ö79376
V79376
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Helen Roos - Kerstin Boberg 3 N+1 K 170 14/0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg 3 V-3 2 150 12/2
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3 N= K 140 10/4
Anita Olofsson - Ulla Öberg Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 V-2 K 100 8/6
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V-1 K 50 4/10
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lars Andersson - Jill Franssohn 2 V-1 K 50 4/10
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 V-1 10 50 4/10
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT N-4 K -400 0/14

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Nord giv
alla i zon
#
K43
D932
1032
EK8
#
62
8754
D84
kn1073
#
Ekn1075
E
EK95
D94
#
D98
Kkn106
kn76
652

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N44645
S43634
Ö99797
V99797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 Ö-1 6 100 14/0
Lars Andersson - Jill Franssohn Anita Olofsson - Ulla Öberg 3 Ö= 6 -110 12/2
Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 Ö+1 6 -140 10/4
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 2 Ö+2 6 -170 7/7
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 2 Ö+2 6 -170 7/7
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Helen Roos - Kerstin Boberg 2 S-2 6 -200 4/10
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Klas Bellander - Jan Clementsson 3 N-3 E -300 1/13
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 N-3 E -300 1/13

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
E97
kn973
Ekn10
kn96
#
862
4
K873
K10852
#
Kkn543
D1086
92
E3
#
D10
EK52
D654
D74

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N77868
S77868
Ö65565
V65565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 N+1 9 140 13/1
Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 N= E 140 13/1
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4D V-1 K 100 10/4
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Klas Bellander - Jan Clementsson 3 Ö-1 E 50 7/7
Lars Andersson - Jill Franssohn Anita Olofsson - Ulla Öberg 2 Ö-1 E 50 7/7
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 S-1 2 -50 3/11
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Helen Roos - Kerstin Boberg 2NT N-1 4 -50 3/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bonnie Clementsson - Lars Becklén 4 S-3 4 -150 0/14

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
ED64
982
K9
Dkn75
#
109852
1065
7
E1042
#
K73
Kkn4
Ekn52
K93
#
kn
ED73
D108643
86

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N68756
S68756
Ö75586
V75586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 1NTD Ö-3 4 500 14/0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 V-3 9 150 12/2
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 2NT N= 7 120 9/5
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Lars Andersson - Jill Franssohn 2NT N= K 120 9/5
Helen Roos - Kerstin Boberg Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg 2 S-1 10 -100 6/8
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bonnie Clementsson - Lars Becklén 2 V= 9 -110 4/10
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 2D S-1 10 -200 1/13
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anita Olofsson - Ulla Öberg 3NT S-2 2 -200 1/13

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#

Ekn42
ED874
E865
#
ED1063
D1096
10652
#
K9542
K5
3
D10943
#
kn87
873
Kkn9
Kkn72

Optimalt kontrakt: 4NTD N-2 -300
 NT
N99838
S99838
Ö444104
V444104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Lars Andersson - Jill Franssohn 3 N+2 K 150 14/0
Klas Bellander - Jan Clementsson Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3 N= 5 110 12/2
Helen Roos - Kerstin Boberg Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg 2 N-1 4 -50 10/4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Anita Olofsson - Ulla Öberg 3 Ö= 9 -140 8/6
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N-3 2 -150 6/8
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 V+1 E -170 3/11
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 V+1 E -170 3/11
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Bonnie Clementsson - Lars Becklén 5D N-3 2 -500 0/14

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
98
Ekn2
84
D106532
#
65
1063
ED9763
94
#
Kkn74
D954
kn
Kkn87
#
ED1032
K87
K1052
E

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N87788
S87788
Ö56655
V55545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2NT N= 7 120 14/0
Bodil Wikström - Ulla Lundström Klas Bellander - Jan Clementsson 1 S+1 3 110 12/2
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Helen Roos - Kerstin Boberg 2 V-2 8 100 9/5
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3 Ö-2 E 100 9/5
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT N-1 7 -50 5/9
Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 2NT N-1 Kn -50 5/9
Anita Olofsson - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N-2 4 -100 1/13
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Lars Andersson - Jill Franssohn 3NT N-2 7 -100 1/13

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
976
1076432

ED42
#
3
Kkn
EKD1054
Kkn73
#
EK10854
E8
862
109
#
Dkn2
D95
kn973
865

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N30732
S32732
Ö91161010
V91161010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 5 V+1 6 -420 14/0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Helen Roos - Kerstin Boberg 3NT V+1 4 -430 8/6
Bodil Wikström - Ulla Lundström Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT V+1 4 -430 8/6
Anita Olofsson - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V+1 3 -430 8/6
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT V+1 4 -430 8/6
Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3NT V+1 6 -430 8/6
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Lars Andersson - Jill Franssohn 3NT V+2 6 -460 2/12
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 6NT V= E -990 0/14

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
E105
K1085
kn54
EK6
#
Kkn942
EDkn3
3
1098
#
763
764
K102
7542
#
D8
92
ED9876
Dkn3

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N9119811
S91210812
Ö31251
V31251
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N+3 4 490 14/0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT N+2 2 460 11/3
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT N+2 7 460 11/3
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT N+1 3 430 8/6
Bodil Wikström - Ulla Lundström Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N= 7 400 6/8
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 1NT N+3 3 180 4/10
Helen Roos - Kerstin Boberg Anita Olofsson - Ulla Öberg 3 S+3 9 170 2/12
Lars Andersson - Jill Franssohn Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg 3 S+1 10 130 0/14

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Väst giv
alla i zon
#
kn9732
Ekn4
3
kn853
#
865
95
Ekn108
K942
#
EK10
KD872
K75
ED
#
D4
1063
D9642
1076

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N21141
S21141
Ö111212912
V101212912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helen Roos - Kerstin Boberg Anita Olofsson - Ulla Öberg 3NT V= 3 -600 14/0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT Ö+1 4 -630 12/2
Lars Andersson - Jill Franssohn Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö+2 4 -660 8/6
Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 3NT Ö+2 7 -660 8/6
Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V+2 6 -660 8/6
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Bonnie Clementsson - Lars Becklén 3NT Ö+3 2 -690 2/12
Bodil Wikström - Ulla Lundström Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT Ö+3 4 -690 2/12
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Klas Bellander - Jan Clementsson 3NT Ö+3 6 -690 2/12

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
63
EKDkn
KD983
98
#
kn4
106542
E7
K752
#
EKD97
83
kn65
Ekn4
#
10852
97
1042
D1063

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N47545
S47545
Ö95898
V96898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg Klas Bellander - Jan Clementsson 2D N= E 670 14/0
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4 Ö-3 10 150 12/2
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars Andersson - Jill Franssohn 2 N= E 90 10/4
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 Ö-1 7 50 8/6
Helen Roos - Kerstin Boberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 Ö= 9 -110 6/8
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 2 V+1 E -140 3/11
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Anita Olofsson - Ulla Öberg 2 Ö+1 7 -140 3/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 N-2 E -200 0/14

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
D932
K952
Ekn105
2
#
Kkn7
kn1043
K
KD1096
#
E108
D8
742
kn8753
#
654
E76
D9863
E4

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N49888
S49888
Ö94555
V94555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars Andersson - Jill Franssohn 3 S+1 K 130 13/1
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 3 S+1 K 130 13/1
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 3 N= D 110 9/5
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Anita Olofsson - Ulla Öberg 2 S+1 K 110 9/5
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 S-1 K -50 6/8
Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg Klas Bellander - Jan Clementsson 1NT Ö= 8 -90 4/10
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 V+1 E -110 2/12
Helen Roos - Kerstin Boberg Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson 2 V+2 10 -130 0/14

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Syd giv
alla i zon
#
765
Ekn4
EDkn10
1098
#
D943
103
863
Kkn63
#
K1082
K982

E7542
#
Ekn
D765
K97542
D

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N310838
S210828
Ö1034105
V1034105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S+1 3 130 13/1
Lars Andersson - Jill Franssohn Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S+1 3 130 13/1
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 5 S-1 4 -100 7/7
Helen Roos - Kerstin Boberg Klas Bellander - Jan Clementsson 5 S-1 4 -100 7/7
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT S-1 3 -100 7/7
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 5 S-1 3 -100 7/7
Anita Olofsson - Ulla Öberg Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg 5 S-2 10 -200 2/12
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 5 V= 10 -650 0/14

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.25

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
Dkn652
EK
Kkn86
E7
#
EK984
D9862
4
109
#
103
kn753
D1075
Kkn5
#
7
104
E932
D86432

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N1010579
S1010579
Ö33864
V33864
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Ulla Lundström Lars-Åke Larsmyr - Christina Leander 4D V-3 6 500 14/0
Bonnie Clementsson - Lars Becklén Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT S+1 E 430 12/2
Helen Roos - Kerstin Boberg Klas Bellander - Jan Clementsson 2NT S+1 2 150 9/5
Lars Andersson - Jill Franssohn Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2NT S+1 E 150 9/5
Bo Månsson - Ingegerd Jeppsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N= 5 110 6/8
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 2 N= 10 90 4/10
Anita Olofsson - Ulla Öberg Gun Bellander - Maj-Britt Nordberg 2 V+1 E -140 2/12
Stig Unoson - Anne-Catherine Svenning Flemming Rasmussen - Wiola Rasmussen 4D N-3 Kn -500 0/14