Kommande tävlingar
25/06 Ölandsveckan 2018 - Kval dag 1
28/06 Ölandsveckan 2018 - A-final, d
29/06 Ölandsveckan 2018 - A-final, s
Rapporterade tävlingar
19/05 Guld-IAF
04/05 Rekryteringsträff
28/04 Laholmsguldet
BK Bridgehuset » Ligan 2:1 - lagtävling 2018-03-13 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Ligan 2:1 - lagtävling 2018-03-13

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.13

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
K742
kn95
754
D98
?
kn5
K7
K10982
K1054
?
E1093
D6
ED6
kn632
?
D86
E108432
kn3
E7

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N44755
S44755
Ö99587
V99587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Gunilla Rasmusson Gert-Ingmar Nilsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+1 5 140 20/-20
Berith Rydnemalm - Lars-Åke Larsmyr Elisabeth Barnell - Helen Johansson 2 S= 8 110 15/-15
Thomas Davy - Karen Nielsen Per Boberg - Kerstin Boberg 3 V-1 5 50 5/-5
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 3 S-1 Kn -50 -10/10
Jane Brändemar - Göran Brändemar Björn Karlsson - Ann Bomark 2 S-1 5 -50 -10/10
Magnus Arleborn - Jan Lindoff Agneta Johansson - Stig Unoson 3 V= Kn -110 -20/20

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.13

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
ED
Ekn
D10842
E532
#
kn54
K42
kn953
K87
#
9762
D8763
EK
96
#
K1083
1095
76
Dkn104

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N109789
S99777
Ö34543
V34644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berith Rydnemalm - Lars-Åke Larsmyr Elisabeth Barnell - Helen Johansson 2NT N+1 3 150 15/-15
Peter Moricz - Gunilla Rasmusson Gert-Ingmar Nilsson - Marie-Louise Mattsson 1NT N+2 3 150 15/-15
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 2 N+1 E 110 9/-9
Jane Brändemar - Göran Brändemar Björn Karlsson - Ann Bomark 2 N+1 5 110 9/-9
Thomas Davy - Karen Nielsen Per Boberg - Kerstin Boberg 1 Ö-1 7 50 -2/2
Magnus Arleborn - Jan Lindoff Agneta Johansson - Stig Unoson 3NT N-3 6 -300 -46/46

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.13

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
9432
5
109532
1083
#
E86
D
Ekn84
K7642
#
K5
97642
KD7
Dkn5
#
Dkn107
EKkn1083
6
E9

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N34785
S34785
Ö109547
V109547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Davy - Karen Nielsen Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT Ö-2 E 200 31/-31
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 2 S= 6 110 16/-16
Jane Brändemar - Göran Brändemar Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT Ö-1 E 100 16/-16
Berith Rydnemalm - Lars-Åke Larsmyr Elisabeth Barnell - Helen Johansson 4 V= 5 -130 -18/18
Peter Moricz - Gunilla Rasmusson Gert-Ingmar Nilsson - Marie-Louise Mattsson 4 V= 5 -130 -18/18
Magnus Arleborn - Jan Lindoff Agneta Johansson - Stig Unoson 4 S-4 6 -200 -27/27

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.13

? ?
Väst giv
alla i zon
#
D92
K10643
72
K104
#
K1065
D985
6
kn985
#
E843
E2
Kkn9543
E
#
kn7
kn7
ED108
D7632

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N86747
S86747
Ö57695
V57695
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Davy - Karen Nielsen Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö-2 3 200 39/-39
Peter Moricz - Gunilla Rasmusson Gert-Ingmar Nilsson - Marie-Louise Mattsson 2 V-1 7 100 26/-26
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 2 S-1 6 -100 1/-1
Jane Brändemar - Göran Brändemar Björn Karlsson - Ann Bomark 3 Ö+1 2 -130 -5/5
Berith Rydnemalm - Lars-Åke Larsmyr Elisabeth Barnell - Helen Johansson 2 V+1 4 -140 -5/5
Magnus Arleborn - Jan Lindoff Agneta Johansson - Stig Unoson 4 Ö= E -620 -56/56

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.13

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
E8
kn542
EKkn83
42
#
K943
1063
10
EKDkn5
#
Dkn72
EK8
D952
93
#
1065
D97
764
10876

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N36523
S36523
Ö10781110
V10781110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Arleborn - Jan Lindoff Agneta Johansson - Stig Unoson 3 V+1 E -130 26/-26
Thomas Davy - Karen Nielsen Per Boberg - Kerstin Boberg 2NT Ö+1 6 -150 22/-22
Berith Rydnemalm - Lars-Åke Larsmyr Elisabeth Barnell - Helen Johansson 2 Ö+3 4 -200 14/-14
Peter Moricz - Gunilla Rasmusson Gert-Ingmar Nilsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö+1 4 -430 -18/18
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 4 V+1 K -450 -22/22
Jane Brändemar - Göran Brändemar Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö+1 7 -450 -22/22

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.13

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
K984
952
K96
E32
#
D75
kn3
D742
K876
#
kn6
E10876
E1085
109
#
E1032
KD4
kn3
Dkn54

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N76787
S86787
Ö67656
V57645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berith Rydnemalm - Lars-Åke Larsmyr Elisabeth Barnell - Helen Johansson 2 N+1 6 140 6/-6
Magnus Arleborn - Jan Lindoff Agneta Johansson - Stig Unoson 2 N+1 10 140 6/-6
Peter Moricz - Gunilla Rasmusson Gert-Ingmar Nilsson - Marie-Louise Mattsson 3 S= 2 140 6/-6
Thomas Davy - Karen Nielsen Per Boberg - Kerstin Boberg 2 N+1 10 140 6/-6
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 2 N= E 110 0/0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Björn Karlsson - Ann Bomark 3 N-1 6 -50 -24/24

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.13

? ?
Syd giv
alla i zon
#
D8
E109853
K7
D105
#
1076
K62
E65
EKkn9
#
EKkn2
7
D84
87432
#
9543
Dkn4
kn10932
6

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N35834
S35834
Ö107597
V1075108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Göran Brändemar Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT V-2 10 200 28/-28
Magnus Arleborn - Jan Lindoff Agneta Johansson - Stig Unoson 3NT V-2 10 200 28/-28
Peter Moricz - Gunilla Rasmusson Gert-Ingmar Nilsson - Marie-Louise Mattsson 4 V-2 4 200 28/-28
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 3 N-1 E -100 -9/9
Thomas Davy - Karen Nielsen Per Boberg - Kerstin Boberg 3 Ö+1 Kn -130 -15/15
Berith Rydnemalm - Lars-Åke Larsmyr Elisabeth Barnell - Helen Johansson 5 V= E -600 -60/60

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.13

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
K
EK983
D65
10853
#
Dkn875
D4
K1092
76
#
E62
kn102
E843
KD2
#
10943
765
kn7
Ekn94

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N84744
S84744
Ö59598
V59598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Moricz - Gunilla Rasmusson Gert-Ingmar Nilsson - Marie-Louise Mattsson 2 N+1 Kn 140 19/-19
Berith Rydnemalm - Lars-Åke Larsmyr Elisabeth Barnell - Helen Johansson 3 N= 3 110 13/-13
Jane Brändemar - Göran Brändemar Björn Karlsson - Ann Bomark 2 N= 3 110 13/-13
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 2 V-1 K 50 3/-3
Magnus Arleborn - Jan Lindoff Agneta Johansson - Stig Unoson 3 V= E -140 -24/24
Thomas Davy - Karen Nielsen Per Boberg - Kerstin Boberg 1NT Ö+2 4 -150 -24/24

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.13

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
kn8
kn102
K103
E10853
#
K7642
9753
kn92
4
#
E9
E84
876
KD972
#
D1053
KD6
ED54
kn6

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N79778
S78778
Ö64665
V64665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 1NT N+3 7 180 18/-18
Peter Moricz - Gunilla Rasmusson Gert-Ingmar Nilsson - Marie-Louise Mattsson 1NT N+2 9 150 12/-12
Magnus Arleborn - Jan Lindoff Agneta Johansson - Stig Unoson 1NT N+1 K 120 8/-8
Berith Rydnemalm - Lars-Åke Larsmyr Elisabeth Barnell - Helen Johansson 1 N+1 9 90 2/-2
Jane Brändemar - Göran Brändemar Björn Karlsson - Ann Bomark 1 N-1 6 -50 -20/20
Thomas Davy - Karen Nielsen Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT S-1 4 -50 -20/20

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.13

? ?
Öst giv
alla i zon
#
D108
KDkn106
1092
kn4
#
kn952
9
EKD3
E875
#
64
872
kn754
D1096
#
EK73
E543
86
K32

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N551088
S551088
Ö88344
V88344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berith Rydnemalm - Lars-Åke Larsmyr Elisabeth Barnell - Helen Johansson 4 S= E 620 50/-50
Jane Brändemar - Göran Brändemar Björn Karlsson - Ann Bomark 3 N+1 4 170 -9/9
Magnus Arleborn - Jan Lindoff Agneta Johansson - Stig Unoson 2 N+2 6 170 -9/9
Peter Moricz - Gunilla Rasmusson Gert-Ingmar Nilsson - Marie-Louise Mattsson 3 S+1 E 170 -9/9
Thomas Davy - Karen Nielsen Per Boberg - Kerstin Boberg 3 N+1 6 170 -9/9
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 2 S+1 E 140 -14/14

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.13

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
EK6
7432
109
E986
#
kn9753
D8
E3
KD52
#
D2
Ekn5
KD875
kn103
#
1084
K1096
kn642
74

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45645
S45645
Ö98788
V88788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berith Rydnemalm - Lars-Åke Larsmyr Elisabeth Barnell - Helen Johansson 3 V-3 7 150 39/-39
Jane Brändemar - Göran Brändemar Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT Ö-1 6 50 27/-27
Peter Moricz - Gunilla Rasmusson Gert-Ingmar Nilsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö-1 4 50 27/-27
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 3NT V= 7 -400 -29/29
Magnus Arleborn - Jan Lindoff Agneta Johansson - Stig Unoson 3NT Ö+1 6 -430 -32/32
Thomas Davy - Karen Nielsen Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT Ö+1 6 -430 -32/32

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.03.13

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
D86
K9853
D7
E95
#
kn5
ED1074
kn108
kn43
#
E972
kn62
K964
KD
#
K1043

E532
108762

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N86575
S85575
Ö57868
V57868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berith Rydnemalm - Lars-Åke Larsmyr Elisabeth Barnell - Helen Johansson 1NT N= 2 90 22/-22
Bibi Jönsson - Willy Landgren Anders Nordberg - Barbro Melander 3 V-1 D 50 17/-17
Jane Brändemar - Göran Brändemar Björn Karlsson - Ann Bomark 1NT V= 9 -90 -5/5
Magnus Arleborn - Jan Lindoff Agneta Johansson - Stig Unoson 2 V= D -110 -9/9
Thomas Davy - Karen Nielsen Per Boberg - Kerstin Boberg 1NT V+1 D -120 -10/10
Peter Moricz - Gunilla Rasmusson Gert-Ingmar Nilsson - Marie-Louise Mattsson 2 V+1 E -140 -15/15