Kommande tävlingar
22/09 Allsvenskan, div3, rond 4-6
07/10 Enköpings BS - Guldtävling
13/10 Allsvenskan div 2
Rapporterade tävlingar
15/09 BK Albrekts - Guldtävling
05/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
05/08 Guldgruvan - Final H
Sundsvallsbridgen » Harmoni 2018-03-23 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Harmoni 2018-03-23

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Westberg - Sune Jansson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 1NT V-2 8 100 6/0
Ulla Blanck - Bo Byléhn Sune Häggbom - Lennart Sohlin Pass   4/2
Kjell Viklund - Bert Hellström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 1NT Ö+2 7 -150 2/4
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy 2D N-2 6 -300 0/6

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Viklund - Bert Hellström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3 N= 3 140 6/0
Ulla Blanck - Bo Byléhn Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1NT N-2 7 -200 2/4
Jan Westberg - Sune Jansson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 N-2 9 -200 2/4
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy 1NT N-2 9 -200 2/4

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Westberg - Sune Jansson Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 4 N= E 420 5/1
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy 4 N= E 420 5/1
Kjell Viklund - Bert Hellström Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 N-1 K -50 2/4
Ulla Blanck - Bo Byléhn Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 S-2 7 -100 0/6

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 V-2 6 200 6/0
Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy Ulla Blanck - Bo Byléhn 3 S+1 2 130 4/2
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 Ö-1 E 100 2/4
Jan Westberg - Sune Jansson Kjell Viklund - Bert Hellström 3NT N-3 7 -300 0/6

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Westberg - Sune Jansson Kjell Viklund - Bert Hellström 3NT N+3 3 690 6/0
Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy Ulla Blanck - Bo Byléhn 3NT N+2 Kn 660 3/3
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3NT N+2 7 660 3/3
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3NT N= Kn 600 0/6

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2 N= E 110 5/1
Jan Westberg - Sune Jansson Kjell Viklund - Bert Hellström 2 N= E 110 5/1
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö-1 10 100 2/4
Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy Ulla Blanck - Bo Byléhn 4 Ö= 10 -130 0/6

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Staffan Hedman - Lennart Wiklund 6 V-3 6 300 6/0
Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy Jan Westberg - Sune Jansson 3NT Ö+1 3 -630 2/4
Kjell Viklund - Bert Hellström Ulla Blanck - Bo Byléhn 3NT V+1 3 -630 2/4
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3NT Ö+1 3 -630 2/4

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Viklund - Bert Hellström Ulla Blanck - Bo Byléhn 2 N+2 K 170 6/0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2 N+1 E 140 4/2
Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy Jan Westberg - Sune Jansson 1NT Ö+1 4 -120 1/5
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Staffan Hedman - Lennart Wiklund 1NT Ö+1 4 -120 1/5

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy Jan Westberg - Sune Jansson 6 N+1 3 1010 6/0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 6 N= 3 980 4/2
Kjell Viklund - Bert Hellström Ulla Blanck - Bo Byléhn 3NT S+4 10 520 2/4
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 N+2 K 480 0/6

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Kjell Viklund - Bert Hellström 3NT V-1 D 100 6/0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Ulla Blanck - Bo Byléhn 2 Ö+3 E -150 4/2
Jan Westberg - Sune Jansson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT Ö+2 10 -660 2/4
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy 3NTD Ö+2 4 -1150 0/6

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Westberg - Sune Jansson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT V-1 5 50 6/0
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy 3NT V= 5 -400 2/4
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Kjell Viklund - Bert Hellström 3NT V= 2 -400 2/4
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Ulla Blanck - Bo Byléhn 3NT V= K -400 2/4

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Ulla Blanck - Bo Byléhn 3NT N+3 4 690 6/0
Jan Westberg - Sune Jansson Staffan Hedman - Lennart Wiklund 3NT N+2 4 660 4/2
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy 4 S+1 Kn 650 2/4
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Kjell Viklund - Bert Hellström 4 S= 3 130 0/6

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy Kjell Viklund - Bert Hellström 2 S+1 10 140 5/1
Ulla Blanck - Bo Byléhn Jan Westberg - Sune Jansson 3 S= 10 140 5/1
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2 S-1 5 -100 2/4
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 5 N-3 5 -300 0/6

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Bo Byléhn Jan Westberg - Sune Jansson 1NT N+1 10 120 6/0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 2 S= K 110 4/2
Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy Kjell Viklund - Bert Hellström 2 V-2 Kn 100 2/4
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 2D N-1 10 -100 0/6

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy Kjell Viklund - Bert Hellström 4 V= D -420 3/3
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Sune Häggbom - Lennart Sohlin 4 Ö= D -420 3/3
Ulla Blanck - Bo Byléhn Jan Westberg - Sune Jansson 4 Ö= D -420 3/3
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Staffan Hedman - Lennart Wiklund 4 Ö= D -420 3/3

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Kjell Viklund - Bert Hellström 3 Ö-1 E 100 6/0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy 2 Ö+1 K -140 4/2
Ulla Blanck - Bo Byléhn Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2 Ö+2 K -170 2/4
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Jan Westberg - Sune Jansson 4 Ö= 4 -620 0/6

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Kjell Viklund - Bert Hellström 2D Ö-1 4 100 6/0
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy 2 Ö-1 4 50 4/2
Ulla Blanck - Bo Byléhn Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 2 V+1 10 -140 2/4
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Jan Westberg - Sune Jansson 3D S-2 Kn -300 0/6

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sune Häggbom - Lennart Sohlin Jan Westberg - Sune Jansson 1NT S+2 6 150 5/1
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy 1NT N+2 2 150 5/1
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Kjell Viklund - Bert Hellström 2NT N-1 5 -100 2/4
Ulla Blanck - Bo Byléhn Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren 3 S-4 K -400 0/6

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Ulla Blanck - Bo Byléhn 2 N= E 90 6/0
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Jan Westberg - Sune Jansson 3 Ö= 9 -110 4/2
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy 3 Ö+1 9 -130 2/4
Kjell Viklund - Bert Hellström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1NT Ö+3 2 -180 0/6

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy 2 N-2 9 -200 4/2
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Ulla Blanck - Bo Byléhn 2 S-2 D -200 4/2
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Jan Westberg - Sune Jansson 2 S-2 4 -200 4/2
Kjell Viklund - Bert Hellström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 3 S-4 4 -400 0/6

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Lennart Wiklund Ulla Blanck - Bo Byléhn 1 Ö+1 K -90 5/1
Anders Jakobsson - Eva Ribbenberg Jan Westberg - Sune Jansson 1 Ö+1 E -90 5/1
Kjell Viklund - Bert Hellström Sune Häggbom - Lennart Sohlin 1 N-1 3 -100 2/4
Marianne Nyberg - Margareta Ljunggren Lars-Anders Svensson - Kjell du Puy 1NT Ö+1 4 -120 0/6