Kommande tävlingar
22/09 Allsvenskan, div3, rond 4-6
07/10 Enköpings BS - Guldtävling
13/10 Allsvenskan div 2
Rapporterade tävlingar
15/09 BK Albrekts - Guldtävling
05/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
05/08 Guldgruvan - Final H
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2018-03-19 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2018-03-19

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Nord giv
ingen i zon
954
D62
1086
KD87
ED106
kn97
K9532
kn
K7
E43
EDkn4
9632
kn832
K1085
7
E1054

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N61533
S61533
Ö711799
V711799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Leif Persson Maud Ohlsson - Monica Henriksson 2 V-1 2 50 18/0
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V= 8 -110 16/2
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2 Ö+2 5 -130 11/7
Birgitta Svensson - Inger Olsson Eva Angestad - Ingalill Eriksson 3 V+1 9 -130 11/7
Anita Ivrell - Ingrid Persson Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 3 Ö+1 9 -130 11/7
Kerstin Westin - Ylva Papp Emma Sundström - Thomas Johnsson 2 Ö+2 5 -130 11/7
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö+2 E -150 6/12
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Louise Edholm - Roger Edholm 2NT Ö+3 8 -210 4/14
Emil Tibblin - Staffan Hedman Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3NT Ö= 4 -400 2/16
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Lena Andersson - Jan Jacobsson 5 Ö+1 8 -420 0/18

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Öst giv
N-S i zon
kn108432
7652
97
8
76
3
kn862
Kkn10653
ED95
Dkn
EKD105
ED
K
EK10984
43
9742

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N00850
S00850
Ö1212477
V1212477
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö-2 E 100 17/1
Kerstin Westin - Ylva Papp Emma Sundström - Thomas Johnsson 3NT Ö-2 E 100 17/1
Inger Byström - Leif Persson Maud Ohlsson - Monica Henriksson 2 Ö-1 K 50 14/4
Anita Ivrell - Ingrid Persson Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 4 V+1 2 -150 12/6
Emil Tibblin - Staffan Hedman Gunnel Sandberg - Christer Hellström 3 Ö+3 K -170 10/8
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3NT Ö= E -400 8/10
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Louise Edholm - Roger Edholm 5 Ö+1 E -420 4/14
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Lena Andersson - Jan Jacobsson 5 Ö+1 E -420 4/14
Birgitta Svensson - Inger Olsson Eva Angestad - Ingalill Eriksson 5 Ö+1 E -420 4/14
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT Ö+4 8 -520 0/18

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Syd giv
Ö-V i zon
D832
109
EKD86
72
E106
853
72
Kkn963
54
ED7
943
ED854
Kkn97
Kkn642
kn105
10

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N599106
S599106
Ö83337
V83337
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Kerstin Westin - Ylva Papp 2 N+2 5 170 15/3
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Louise Edholm - Roger Edholm 3 S+1 K 170 15/3
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Maud Ohlsson - Monica Henriksson 3 N+1 4 170 15/3
Lena Johansson - Poul Steckhahn Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén 3 N+1 E 170 15/3
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 N= 9 140 10/8
Emil Tibblin - Staffan Hedman Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 N+1 E 130 8/10
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö-1 5 100 5/13
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 Ö-1 Kn 100 5/13
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 N-1 E -50 2/16
Lena Andersson - Jan Jacobsson Emma Sundström - Thomas Johnsson 3 Ö= Kn -110 0/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Väst giv
alla i zon
E64
EK1097
932
D2
Kkn
D65
D1086
Kkn93
D1082
kn4
Ekn54
1076
9753
832
K7
E854

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N75867
S75867
Ö67566
V67566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 V-2 K 200 18/0
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 N= E 140 14/4
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Louise Edholm - Roger Edholm 2 N+1 7 140 14/4
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Maud Ohlsson - Monica Henriksson 2 N+1 2 140 14/4
Lena Andersson - Jan Jacobsson Emma Sundström - Thomas Johnsson 1 N+1 6 110 10/8
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Kerstin Westin - Ylva Papp 1NT V-1 7 100 6/12
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1NT V-1 E 100 6/12
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Anita Ivrell - Ingrid Persson 1NT Ö-1 3 100 6/12
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT S= K 90 2/16
Lena Johansson - Poul Steckhahn Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén 2 N-1 8 -100 0/18

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Nord giv
N-S i zon
98
kn3
Kkn7
Kkn8732
D762
D62
D643
E10

K98754
E1092
D94
EKkn10543
E10
85
65

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -200
 NT
N83395
S73395
Ö5101046
V5101046
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emma Sundström - Thomas Johnsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 S= 2 140 17/1
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3 S= 2 140 17/1
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S-1 6 -100 13/5
Kerstin Westin - Ylva Papp Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S-1 E -100 13/5
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Birgitta Svensson - Inger Olsson 4 S-2 4 -200 8/10
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Louise Edholm - Roger Edholm 4 S-2 E -200 8/10
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Emil Tibblin - Staffan Hedman 4D S-1 3 -200 8/10
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 Ö= E -420 3/15
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 Ö= E -420 3/15
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 4D S-2 E -500 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Öst giv
Ö-V i zon
D63
52
63
E106532
EK95
kn8
kn1072
Dkn7

EK10963
EK854
K4
kn108742
D74
D9
98

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N50262
S40152
Ö81211711
V81211711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 V-2 E 200 18/0
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Lena Andersson - Jan Jacobsson 5 Ö+1 2 -620 14/4
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 5 V+1 E -620 14/4
Kerstin Westin - Ylva Papp Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 Ö= 7 -620 14/4
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3NT V+1 6 -630 10/8
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 Ö+1 Kn -650 6/12
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Birgitta Svensson - Inger Olsson 4 Ö+1 D -650 6/12
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö+1 8 -650 6/12
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö+2 Kn -680 1/17
Emma Sundström - Thomas Johnsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö+2 4 -680 1/17

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Syd giv
alla i zon
D32
kn53
7432
D62
E98
EK74
E8
E1087
K1075
D82
KD9
K53
kn64
1096
kn1065
kn94

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N12111
S12111
Ö1211121212
V1211121212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 5 Ö= 10 -650 17/1
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Eva Angestad - Ingalill Eriksson 4 V+1 3 -650 17/1
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT V+2 2 -660 12/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT V+2 2 -660 12/6
Maud Ohlsson - Monica Henriksson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3NT V+2 3 -660 12/6
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3NT V+3 2 -690 8/10
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT V+4 2 -720 6/12
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Kerstin Westin - Ylva Papp 6NT Ö= 5 -1440 2/16
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Gunnel Sandberg - Christer Hellström 6NT V= 5 -1440 2/16
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Emil Tibblin - Staffan Hedman 6NT V= 3 -1440 2/16

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Väst giv
ingen i zon
9864
D52
D872
E2
E72
10873
653
1085
KDkn105
Ekn94
kn104
4
3
K6
EK9
KDkn9763

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N1111657
S1111557
Ö11772
V11772
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 S+3 7 170 17/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 S+2 7 170 17/1
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 S+2 E 150 8/10
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Kerstin Westin - Ylva Papp 3 S+2 E 150 8/10
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2 S+3 E 150 8/10
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 S+1 E 150 8/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S+2 E 150 8/10
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 S+2 E 150 8/10
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Eva Angestad - Ingalill Eriksson 4 S+1 E 150 8/10
Maud Ohlsson - Monica Henriksson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3 Ö-1 K 50 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Nord giv
Ö-V i zon
kn73
E98
EDkn43
D4
E92
652
K1075
1082
KD10854
7
986
kn65
6
KDkn1043
2
EK973

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N1291277
S1291277
Ö04060
V04060
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Kerstin Westin - Ylva Papp 6 S= E 980 17/1
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén 6 S= E 980 17/1
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S+2 E 480 7/11
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S+2 E 480 7/11
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 S+2 E 480 7/11
Inger Byström - Leif Persson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 N+2 E 480 7/11
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Birgitta Svensson - Inger Olsson 4 S+2 2 480 7/11
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S+2 E 480 7/11
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Eva Angestad - Ingalill Eriksson 4 S+2 E 480 7/11
Louise Edholm - Roger Edholm Alfhild Jacobsson - Eva Engström 5 S+1 E 480 7/11

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Öst giv
alla i zon
K872
D2
kn9843
D6
kn96
1064
E102
EKkn5
E3
EKkn873
KD7
108
D1054
95
65
97432

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N33050
S33050
Ö101013813
V101013813
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Kerstin Westin - Ylva Papp 4 Ö+1 5 -650 18/0
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 Ö+2 6 -680 13/5
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö+2 5 -680 13/5
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Eva Angestad - Ingalill Eriksson 4 Ö+2 6 -680 13/5
Louise Edholm - Roger Edholm Alfhild Jacobsson - Eva Engström 4 Ö+2 3 -680 13/5
Inger Byström - Leif Persson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö+3 4 -710 6/12
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Birgitta Svensson - Inger Olsson 4 Ö+3 6 -710 6/12
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö+3 7 -710 6/12
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 6 Ö+1 5 -1460 1/17
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén 6 V+1 4 -1460 1/17

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Syd giv
ingen i zon
D9643
Dkn
98
kn1094
EKkn1082
K104
65
E7

86532
EKD104
863
75
E97
kn732
KD52

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N63245
S73245
Ö691198
V691198
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3 V-2 D 100 18/0
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Maud Ohlsson - Monica Henriksson 3NT Ö-1 2 50 14/4
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT Ö-1 2 50 14/4
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT Ö-1 5 50 14/4
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Ingemar Svensson - Renate Rhodin 1 V+1 9 -110 10/8
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Birgitta Svensson - Inger Olsson 2 V+1 D -140 6/12
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V+1 9 -140 6/12
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 3 V= 9 -140 6/12
Inger Byström - Leif Persson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 1 V+3 D -170 1/17
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén 2 V+2 9 -170 1/17

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Väst giv
N-S i zon
E
EK5
KD75
ED1097
KDkn943

E1083
K65
752
kn6432
94
kn82
1086
D10987
kn62
43

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N991157
S991167
Ö22273
V34274
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén 4 S= K 620 18/0
Inger Byström - Leif Persson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4D Ö-2 E 300 15/3
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4D V-2 E 300 15/3
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Maud Ohlsson - Monica Henriksson 2NT N= 2 120 12/6
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 N= 7 110 9/9
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 N= 2 110 9/9
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 4 V-2 E 100 6/12
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 N-1 2 -100 4/14
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Kerstin Westin - Ylva Papp 4 S-2 K -200 2/16
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Birgitta Svensson - Inger Olsson 5D S-3 K -800 0/18

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Nord giv
alla i zon
K
EKkn
K972
ED975
ED108643

1065
1086
2
D8765
843
K432
kn975
109432
EDkn
kn

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N91010610
S91010710
Ö33263
V33263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emma Sundström - Thomas Johnsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT S+1 10 630 18/0
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S= E 620 15/3
Birgitta Svensson - Inger Olsson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 4 N= 2 620 15/3
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Louise Edholm - Roger Edholm 3 S= 5 140 12/6
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N= 2 90 10/8
Inger Byström - Leif Persson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 S-1 E -100 5/13
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 S-1 E -100 5/13
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 S-1 E -100 5/13
Lena Andersson - Jan Jacobsson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 4 S-1 E -100 5/13
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Ingemar Svensson - Renate Rhodin 6 S-2 E -200 0/18

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Öst giv
ingen i zon
E4
10943
D63
ED52
D106
E865
K972
K8
73
K72
kn10854
kn106
Kkn9852
Dkn
E
9743

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N106898
S107898
Ö36535
V36535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2D V-4 E 800 18/0
Inger Byström - Leif Persson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 S= E 420 15/3
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 S= 7 420 15/3
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Louise Edholm - Roger Edholm 3 S+1 E 170 11/7
Lena Andersson - Jan Jacobsson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2 S+2 E 170 11/7
Emma Sundström - Thomas Johnsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 N+1 Kn 110 8/10
Birgitta Svensson - Inger Olsson Anna Greta Bäck - Roland Andersson 1NT N= 4 90 6/12
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1NT Ö-1 2 50 4/14
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S-1 E -50 1/17
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S-1 2 -50 1/17

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Syd giv
N-S i zon
D108
kn
D10963
Ekn62
762
KD1093
Kkn5
75
kn9
E8652
E2
10983
EK543
74
874
KD4

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N99496
S99496
Ö43944
V43944
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 4 S+1 K 650 18/0
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Maud Ohlsson - Monica Henriksson 4 S= Kn 620 16/2
Inger Byström - Leif Persson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 3 N+1 K 170 13/5
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anna Greta Bäck - Roland Andersson 2 S+2 7 170 13/5
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 S= K 140 9/9
Emma Sundström - Thomas Johnsson Birgitta Svensson - Inger Olsson 3 S= K 140 9/9
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 1NT N-1 2 -100 5/13
Lena Johansson - Poul Steckhahn Alfhild Jacobsson - Eva Engström 4 S-1 5 -100 5/13
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö= E -140 2/16
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 S-2 7 -200 0/18

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Väst giv
Ö-V i zon
kn63
D84
987652
2
K1095
Ekn9762
10
108
72
103
EKkn
ED9763
ED84
K5
D43
Kkn54

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N47363
S47364
Ö96978
V96978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT Ö-1 4 100 15/3
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 V-1 9 100 15/3
Emma Sundström - Thomas Johnsson Birgitta Svensson - Inger Olsson 4 V-1 2 100 15/3
Kerstin Westin - Ylva Papp Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3 Ö-1 K 100 15/3
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Maud Ohlsson - Monica Henriksson 3 N-1 3 -50 9/9
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 S-1 2 -50 9/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö= E -110 4/14
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Anna Greta Bäck - Roland Andersson 3 Ö= 4 -110 4/14
Lena Johansson - Poul Steckhahn Alfhild Jacobsson - Eva Engström 3 Ö= 3 -110 4/14
Inger Byström - Leif Persson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2 V+1 2 -140 0/18

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Nord giv
ingen i zon
Dkn963
3
E87
E763
875
ED10
953
kn1052
K
Kkn964
KDkn4
K84
E1042
8752
1062
D9

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N64497
S64497
Ö78946
V78946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Maud Ohlsson - Monica Henriksson 2 N+2 Kn 170 18/0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö-2 E 100 16/2
Emma Sundström - Thomas Johnsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö-1 2 50 12/6
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 Ö-1 E 50 12/6
Birgitta Svensson - Inger Olsson Alfhild Jacobsson - Eva Engström 4 Ö-1 2 50 12/6
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 2 Ö+1 E -140 8/10
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö+2 6 -170 5/13
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö+1 E -170 5/13
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inger Byström - Leif Persson 3 Ö+2 9 -200 2/16
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 Ö= E -420 0/18

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Öst giv
N-S i zon
EKD84
EK7
D5
E73
1065
kn954
kn92
kn94
732
D32
K104
KD108
kn9
1086
E8763
652

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N810999
S810999
Ö43444
V43444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Maud Ohlsson - Monica Henriksson 3NT N+1 8 630 18/0
Birgitta Svensson - Inger Olsson Alfhild Jacobsson - Eva Engström 4 N= 4 620 16/2
Emma Sundström - Thomas Johnsson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT N= 10 600 12/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inger Byström - Leif Persson 3NT N= K 600 12/6
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 3NT N= 8 600 12/6
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 2 N+2 2 170 8/10
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 N+1 K 140 5/13
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 N+1 K 140 5/13
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Louise Edholm - Roger Edholm 4 N-1 2 -100 1/17
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 N-1 2 -100 1/17

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Syd giv
Ö-V i zon
108
D106542
K5
kn84
ED72
E7
kn62
ED103
Kkn65
Kkn9
E87
765
943
83
D10943
K92

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N24422
S24422
Ö11981111
V11991111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 4 V-1 5 100 18/0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT V= 4 -600 16/2
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V= 5 -620 13/5
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Birgitta Svensson - Inger Olsson 4 Ö= 2 -620 13/5
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 3NT V+1 2 -630 10/8
Inger Byström - Leif Persson Kerstin Westin - Ylva Papp 4 Ö+1 8 -650 5/13
Emma Sundström - Thomas Johnsson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 V+1 4 -650 5/13
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Louise Edholm - Roger Edholm 4 V+1 4 -650 5/13
Maud Ohlsson - Monica Henriksson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 4 Ö+1 3 -650 5/13
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT V+2 2 -660 0/18

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Väst giv
alla i zon
7
D9
EK108742
kn32
654
K8
Dkn95
K854
EK98
Ekn7542
3
E7
Dkn1032
1063
6
D1096

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N45243
S45243
Ö8710910
V9710910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emma Sundström - Thomas Johnsson Gunnel Sandberg - Christer Hellström 4 Ö-1 6 100 18/0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 Ö= 6 -110 16/2
Inger Byström - Leif Persson Kerstin Westin - Ylva Papp 2 Ö+1 6 -140 12/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Birgitta Svensson - Inger Olsson 2 Ö+1 6 -140 12/6
Lena Johansson - Poul Steckhahn Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 3 Ö= 6 -140 12/6
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 Ö+1 D -170 7/11
Ingemar Svensson - Renate Rhodin Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 3 Ö+1 6 -170 7/11
Maud Ohlsson - Monica Henriksson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 Ö+3 2 -230 4/14
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 Ö= 6 -620 1/17
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö= 6 -620 1/17

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Nord giv
N-S i zon
E72
D6
E1052
10973
kn104
Ekn9
Dkn964
kn5
9653
K105
7
K8642
KD8
87432
K83
ED

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N89988
S89988
Ö54444
V54444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Leif Persson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö-2 K 100 17/1
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Maud Ohlsson - Monica Henriksson 2 V-2 5 100 17/1
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Linda Eklund - Ing-Marie Östman 1 S= 2 70 14/4
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Birgitta Svensson - Inger Olsson 1NT Ö-1 3 50 11/7
Louise Edholm - Roger Edholm Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 V-1 5 50 11/7
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V= 3 -90 7/11
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 Ö= E -90 7/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 2 Ö+1 E -110 4/14
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Emma Sundström - Thomas Johnsson 2NT V= Kn -120 2/16
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Anita Ivrell - Ingrid Persson 1NT N-2 3 -200 0/18

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.19

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn10
K3
9543
9853
743
6
E762
EKkn76
D9862
kn754
kn108
4
E5
ED10982
KD
D102

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N76859
S76959
Ö56474
V56353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Leif Persson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S+3 8 490 13/5
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3NT S+3 2 490 13/5
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT S+3 10 490 13/5
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Maud Ohlsson - Monica Henriksson 3NT S+3 3 490 13/5
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT N+3 4 490 13/5
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Emma Sundström - Thomas Johnsson 3NT S+3 3 490 13/5
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Birgitta Svensson - Inger Olsson 3NT S+2 5 460 4/14
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N+2 2 460 4/14
Louise Edholm - Roger Edholm Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 3NT S+2 2 460 4/14
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 N+1 E 170 0/18

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Birgitta Svensson - Inger Olsson 2NT V-2 8 200 17/1
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 Ö-2 8 200 17/1
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2NT Ö-1 4 100 12/6
Maud Ohlsson - Monica Henriksson Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 V-1 10 100 12/6
Anita Ivrell - Ingrid Persson Inger Byström - Leif Persson 3NT V-1 2 100 12/6
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Kerstin Westin - Ylva Papp 3 Ö= 6 -110 7/11
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 Ö+1 6 -110 7/11
Emma Sundström - Thomas Johnsson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 2NT V= K -120 3/15
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Louise Edholm - Roger Edholm 2NT V= 2 -120 3/15
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 Ö+2 6 -130 0/18

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Christer Hellström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 6 S+1 5 1010 18/0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Birgitta Svensson - Inger Olsson 6 N= E 920 16/2
Emma Sundström - Thomas Johnsson Ingemar Svensson - Renate Rhodin 4 S+3 5 510 13/5
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S+3 5 510 13/5
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Louise Edholm - Roger Edholm 4 S+2 K 480 9/9
Anita Ivrell - Ingrid Persson Inger Byström - Leif Persson 4 S+2 K 480 9/9
Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak Kerstin Westin - Ylva Papp 5 N+1 E 420 6/12
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S+4 5 260 4/14
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 S+4 5 230 2/16
Maud Ohlsson - Monica Henriksson Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg 2 S+3 5 200 0/18

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Kerstin Westin - Ylva Papp 3 V-3 4 300 18/0
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Maud Ohlsson - Monica Henriksson 2 S+1 10 140 16/2
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 S= 6 110 14/4
Emma Sundström - Thomas Johnsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S-1 6 -50 9/9
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 S-1 6 -50 9/9
Louise Edholm - Roger Edholm Inger Byström - Leif Persson 4 S-1 6 -50 9/9
Lena Andersson - Jan Jacobsson Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 4 S-1 E -50 9/9
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S-2 6 -100 3/15
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S-2 6 -100 3/15
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 Ö+1 E -110 0/18

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 Ö-1 10 100 18/0
Mats Åsenlund - Anna-Mari Öhlén Maud Ohlsson - Monica Henriksson 2 Ö= 10 -90 16/2
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 V= D -110 14/4
Louise Edholm - Roger Edholm Inger Byström - Leif Persson 2NT Ö+3 10 -210 12/6
Gunilla Hermansson - Hjördis Smedberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT Ö= 6 -600 10/8
Emma Sundström - Thomas Johnsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö+1 3 -630 8/10
Eva Angestad - Ingalill Eriksson Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT Ö+2 8 -660 4/14
Anna Greta Bäck - Roland Andersson Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT Ö+2 5 -660 4/14
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT Ö+2 3 -660 4/14
Lena Andersson - Jan Jacobsson Hans Gösta Engren - Maud Ljung-Lapychak 3NT Ö+4 9 -720 0/18