Kommande tävlingar
19/07 Walters Bildelar
27/07 Bridgefestivalen
27/07 SM Par Veteran
Rapporterade tävlingar
29/06 Ölandsveckan 2018 - A-final, s
28/06 Ölandsveckan 2018 - A-final, d
25/06 Ölandsveckan 2018 - Kval dag 1
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2018-03-05 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2018-03-05

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Nord giv
ingen i zon

D109632
ED32
643
EK752
K85
987
87
kn63
7
kn1054
KDkn52
D10984
Ekn4
K6
E109

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N871079
S871079
Ö44264
V44264
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Inger Byström - Ingrid Bovin 4 N= K 420 16/2
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 N= K 420 16/2
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson 4 N= K 420 16/2
Lena Johansson - Poul Steckhahn Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 3 N+1 K 170 11/7
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 2 N+2 K 170 11/7
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Inger Svensson - Gunilla Hermansson 2 N+1 Kn 140 7/11
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Alfhild Jacobsson - Eva Engström 3 N= K 140 7/11
Louise Edholm - Roger Edholm Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N-1 2 -50 2/16
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 1NT N-1 K -50 2/16
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 4 N-1 K -50 2/16

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Öst giv
N-S i zon
kn1076
D
D1052
D986
E9852
865
8
EK75
KD4
E732
974
kn103
3
Kkn1094
EKkn63
42

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N49746
S49746
Ö74486
V74486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S+1 E 110 14/4
Lena Johansson - Poul Steckhahn Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 2 S+1 E 110 14/4
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Inger Svensson - Gunilla Hermansson 3 S= 2 110 14/4
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Alfhild Jacobsson - Eva Engström 2 S+1 E 110 14/4
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson 3 S= E 110 14/4
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 V-2 D 100 8/10
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 3 V-1 D 50 6/12
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 4 S-1 E -100 4/14
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 V= D -110 2/16
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Inger Byström - Ingrid Bovin 5 S-2 E -200 0/18

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Syd giv
Ö-V i zon
K4
8
Dkn10954
D942
kn1052
kn532
K3
EK10
93
EKD109764
E
kn7
ED876

8762
8653

Optimalt kontrakt: 6D S-3 -500
 NT
N89161
S89161
Ö5411710
V5411710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 4 V+1 9 -650 18/0
Louise Edholm - Roger Edholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö+2 E -680 13/5
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 5 V+1 D -680 13/5
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 Ö+2 6 -680 13/5
Inger Byström - Ingrid Bovin Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson 4 Ö+2 6 -680 13/5
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 7D N-4 E -800 8/10
Lena Johansson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Thore Wernkvist 6 V= D -1430 3/15
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Linda Eklund - Ing-Marie Östman 6 V= D -1430 3/15
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 6 Ö= E -1430 3/15
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Selin - Birgitta Svensson 6 V= D -1430 3/15

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Väst giv
alla i zon
Dkn10
EK6543
2
K95
E73
kn87
KD109873
9862
D9
E54
10762
K54
102
kn6
EDkn843

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 4 N+1 E 650 18/0
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Linda Eklund - Ing-Marie Östman 4 N= E 620 14/4
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N= E 620 14/4
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 N= 4 620 14/4
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö-4 E 400 10/8
Louise Edholm - Roger Edholm Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 N+2 E 200 7/11
Inger Byström - Ingrid Bovin Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson 5 V-2 E 200 7/11
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 V-1 E 100 4/14
Lena Johansson - Poul Steckhahn Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V= E -110 2/16
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 4 V= E -130 0/18

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Nord giv
N-S i zon
3
EDkn852
EK2
876
Ekn942
74
D76
D94
K87
K106
kn854
kn102
D1065
93
1093
EK53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Inger Svensson - Gunilla Hermansson 4 N= 8 620 18/0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 N+2 4 170 15/3
Emil Tibblin - Staffan Hedman Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 S+2 2 170 15/3
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Inger Byström - Ingrid Bovin 2 N+1 Kn 140 7/11
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 2 N+1 5 140 7/11
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3 N= Kn 140 7/11
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N+1 8 140 7/11
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2 N+1 2 140 7/11
Laila Näslund - Eva Angestad Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 2 N+1 4 140 7/11
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 2 N= 10 110 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Öst giv
Ö-V i zon
10862
976
1074
K73
kn7
8532
2
Ekn10842
E4
KD104
KDkn86
65
KD953
Ekn
E953
D9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Inger Svensson - Gunilla Hermansson 1NT V-2 10 200 17/1
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö-2 K 200 17/1
Laila Näslund - Eva Angestad Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 2 S= 2 110 14/4
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 1 S= 2 80 12/6
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Inger Byström - Ingrid Bovin 2 S-1 2 -50 7/11
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3 S-1 2 -50 7/11
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S-1 2 -50 7/11
Emil Tibblin - Staffan Hedman Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 S-1 2 -50 7/11
Lena Johansson - Poul Steckhahn Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 Ö= 5 -110 2/16
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 Ö+1 9 -170 0/18

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Syd giv
alla i zon
874
5432
Dkn53
Ekn
10953
EDkn
84
D854
D
1076
EK1092
K962
EKkn62
K98
76
1073

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 1NT V= 8 -90 16/2
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 Ö= E -90 16/2
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Inger Svensson - Gunilla Hermansson 2 Ö= E -90 16/2
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Alfhild Jacobsson - Eva Engström 1 S-1 E -100 11/7
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Louise Edholm - Roger Edholm 2 S-1 4 -100 11/7
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Inger Byström - Ingrid Bovin 3 Ö+1 E -130 8/10
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S-2 8 -200 3/15
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 2 S-2 8 -200 3/15
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 1NT N-2 E -200 3/15
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 S-2 8 -200 3/15

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Väst giv
ingen i zon
Ekn10
D10
D10654
1092
D6
kn432
Kkn32
Ekn7
K8743
EK96
98
D4
952
875
E7
K8653

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V-1 D 50 15/3
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 4 V-1 10 50 15/3
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö-1 5 50 15/3
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Inger Byström - Ingrid Bovin 4 V-1 5 50 15/3
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Inger Svensson - Gunilla Hermansson 2 Ö+1 E -140 10/8
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 1NT V+2 10 -150 8/10
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 Ö+2 3 -170 6/12
Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö+2 E -200 4/14
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Alfhild Jacobsson - Eva Engström 4 Ö= E -420 2/16
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V+1 2 -450 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Nord giv
Ö-V i zon
ED92
K8
Kkn64
E97
Kkn5
964
E1032
kn43
1064
E75
D75
10865
873
Dkn1032
98
KD2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Ingrid Bovin Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 3NT N+2 5 460 18/0
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Inger Svensson - Gunilla Hermansson 3NT N+1 6 430 16/2
Louise Edholm - Roger Edholm Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N= 6 400 13/5
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3NT N= 5 400 13/5
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2NT N+2 5 180 10/8
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 1 N+3 5 170 7/11
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson 2 N+2 7 170 7/11
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 2 N+1 6 140 3/15
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 N+1 10 140 3/15
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT N-1 5 -50 0/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Öst giv
alla i zon
D73
EK986
74
K74
K10
D75
KD102
D853
kn954
kn10
95
Ekn1096
E862
432
Ekn863
2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 1 S+2 5 140 18/0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2 N= E 110 14/4
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 2 N= 9 110 14/4
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson 2 N= 9 110 14/4
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 1NT V-1 9 100 10/8
Louise Edholm - Roger Edholm Laila Näslund - Eva Angestad 3 N-1 9 -100 6/12
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Inger Svensson - Gunilla Hermansson 3 N-1 E -100 6/12
Inger Byström - Ingrid Bovin Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 3 N-1 5 -100 6/12
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 V+1 4 -110 1/17
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 3 V= 2 -110 1/17

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Syd giv
ingen i zon
109843
kn97
983
E3
K5
K1085
Kkn106
762
E76
D63
ED54
K108
Dkn2
E42
72
Dkn954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 3NT Ö-1 5 50 12/6
Lena Johansson - Poul Steckhahn Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3NT Ö-1 D 50 12/6
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 3NT Ö-1 4 50 12/6
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Inger Byström - Ingrid Bovin 3NT Ö-1 4 50 12/6
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT Ö-1 4 50 12/6
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT Ö-1 9 50 12/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Margareta Ljunggren - Lena Becksén 3NT Ö-1 4 50 12/6
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 2NT Ö= D -120 3/15
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Inger Svensson - Gunilla Hermansson 2NT Ö= 4 -120 3/15
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö+1 4 -170 0/18

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Väst giv
N-S i zon
KD62
D54
KD8765
Ekn
9763
Ekn9
K753
98753
102
104
D1084
104
EKkn8
32
Ekn962

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3NT N+2 10 660 17/1
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 3NT S+2 3 660 17/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Margareta Ljunggren - Lena Becksén 3NT S+1 E 630 14/4
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2NT S+1 3 150 12/6
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1 N+2 D 140 10/8
Louise Edholm - Roger Edholm Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 3 V-2 K 100 8/10
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Inger Byström - Ingrid Bovin 5 N-1 10 -100 5/13
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT S-1 3 -100 5/13
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 4 S-2 E -200 1/17
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Inger Svensson - Gunilla Hermansson 4 S-2 E -200 1/17

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Nord giv
alla i zon
Kkn4
10765
D5
K972
E73
Ekn
K1098
D543
652
KD83
Ekn763
E
D1098
942
42
kn1086

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö+2 8 -150 18/0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 5 Ö+1 9 -620 16/2
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 5 Ö+2 6 -640 13/5
Inger Svensson - Gunilla Hermansson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 5 Ö+2 10 -640 13/5
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 3NT V+2 7 -660 5/13
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 3NT Ö+2 8 -660 5/13
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT V+2 7 -660 5/13
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Margareta Ljunggren - Lena Becksén 3NT V+2 2 -660 5/13
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V+2 7 -660 5/13
Inger Byström - Ingrid Bovin Louise Edholm - Roger Edholm 3NT V+2 5 -660 5/13

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Öst giv
ingen i zon
1032
9
ED543
EKD9
Kkn764
K1082
K6
kn7
ED5
Ekn65
8
106432
98
D743
kn10972
85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 4 Ö-4 Kn 200 18/0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Linda Eklund - Ing-Marie Östman 1 N+4 E 150 15/3
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Margareta Ljunggren - Lena Becksén 4 Ö-3 8 150 15/3
Lena Johansson - Poul Steckhahn Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 S= 4 130 11/7
Inger Byström - Ingrid Bovin Louise Edholm - Roger Edholm 4 N= E 130 11/7
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5D N-1 E -100 8/10
Inger Svensson - Gunilla Hermansson Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 1 V+2 E -140 6/12
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V+1 E -170 3/15
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 V+2 E -170 3/15
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 4 V= E -420 0/18

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Syd giv
N-S i zon
73
Ekn
kn8732
kn1062
Dkn9
D10
KD105
EKD9
E84
87654
964
74
K10652
K932
E
853

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3 V-5 7 250 18/0
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2NT V-2 7 100 15/3
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 V-2 2 100 15/3
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Inger Byström - Ingrid Bovin 3 V-1 7 50 11/7
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 1 V-1 E 50 11/7
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Laila Näslund - Eva Angestad 2NT V= 2 -120 7/11
Inger Svensson - Gunilla Hermansson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2NT V= 7 -120 7/11
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2 S-2 E -200 4/14
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT V= 2 -400 1/17
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT V= 7 -400 1/17

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn83
5
E43
ED1085
E972
3
1087
96432
K5
E1098742
Kkn5
kn
1064
KDkn6
D962
K7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren 3NT S+1 E 430 18/0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Inger Byström - Ingrid Bovin 2NT S+2 3 180 16/2
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 N+1 Kn 140 14/4
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3 N= 5 110 11/7
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N= E 110 11/7
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Ing-Marie Östman 2 Ö-1 K 100 7/11
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 Ö-1 6 100 7/11
Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT S-1 3 -50 4/14
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Laila Näslund - Eva Angestad 2 Ö= K -110 2/16
Inger Svensson - Gunilla Hermansson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 S-3 3 -150 0/18

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Nord giv
ingen i zon
83
D532
9753
kn65
D105
96
K1082
KD98
Ekn9742
EKkn10
4
42
K6
874
EDkn6
E1073

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 4 Ö-1 E 50 18/0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 Ö+1 E -170 16/2
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 4 Ö= E -420 12/6
Inger Svensson - Gunilla Hermansson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 Ö= 6 -420 12/6
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 Ö= E -420 12/6
Lena Johansson - Poul Steckhahn Inger Byström - Ingrid Bovin 4 Ö+1 8 -450 4/14
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 4 Ö+1 6 -450 4/14
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+1 Kn -450 4/14
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö+1 E -450 4/14
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 4 Ö+1 8 -450 4/14

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Öst giv
N-S i zon
EKD64
E10
kn632
kn5
973
KD32
D
KD1072
852
97654
4
E864
kn10
kn8
EK109875
93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3NT N+4 4 720 18/0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Inger Byström - Ingrid Bovin 4 N= 4 620 16/2
Margareta Ljunggren - Lena Becksén Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 5 S= K 600 13/5
Inger Svensson - Gunilla Hermansson Kerstin Selin - Birgitta Svensson 5 S= K 600 13/5
Alfhild Jacobsson - Eva Engström Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 3 N+4 4 260 9/9
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Laila Näslund - Eva Angestad 2 N+5 4 260 9/9
Louise Edholm - Roger Edholm Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 3 S+4 7 190 5/13
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm 4 S+3 K 190 5/13
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 S+1 K 150 2/16
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S+1 K 110 0/18

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Syd giv
Ö-V i zon
K4
Ekn106
Kkn
EKkn105
92
K952
10932
D72
E107
74
ED875
964
Dkn8653
D83
64
83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT N+3 8 490 18/0
Louise Edholm - Roger Edholm Inger Svensson - Gunilla Hermansson 4 N+1 4 450 15/3
Emil Tibblin - Staffan Hedman Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 4 N+1 E 450 15/3
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 S= 3 420 12/6
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 3 N+1 4 130 10/8
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 N-1 E -50 6/12
Inger Byström - Ingrid Bovin Alfhild Jacobsson - Eva Engström 3NT N-1 5 -50 6/12
Laila Näslund - Eva Angestad Margareta Ljunggren - Lena Becksén 3NT N-1 5 -50 6/12
Lena Johansson - Poul Steckhahn Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3NT N-2 5 -100 1/17
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3NT N-2 5 -100 1/17

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.05

Väst giv
alla i zon
86
86
Ekn103
D10765
K7
EKD10732
96
E9
EDkn932

KD874
kn4
1054
kn954
52
K832

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nilsson - Ing-Britt Nyholm Torbjörn Larsson - Rolf Nyberg 7NT V-1 E 100 18/0
Maud Ljung-Lapychak - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V= 5 -620 14/4
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V= E -620 14/4
Inger Byström - Ingrid Bovin Alfhild Jacobsson - Eva Engström 4 V= E -620 14/4
Louise Edholm - Roger Edholm Inger Svensson - Gunilla Hermansson 5 Ö= E -650 5/13
Lena Johansson - Poul Steckhahn Linda Eklund - Ing-Marie Östman 4 Ö+1 3 -650 5/13
Elisabeth Åström - Lilian Mårtensson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 Ö+1 8 -650 5/13
Emil Tibblin - Staffan Hedman Anna-Mari Öhlén - Thomas Johnsson 4 V+1 E -650 5/13
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 Ö+1 5 -650 5/13
Laila Näslund - Eva Angestad Margareta Ljunggren - Lena Becksén 4 V+1 5 -650 5/13