Kommande tävlingar
07/10 Enköpings BS - Guldtävling
13/10 Allsvenskan div 2
13/10 Allsvenskan, div 2, rond 4-7
Rapporterade tävlingar
15/09 BK Albrekts - Guldtävling
05/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
05/08 Guldgruvan - Final H
Sundsvallsbridgen » Cityspel Årsmöte barometer 2018-02-19 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Cityspel Årsmöte barometer 2018-02-19

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Nord giv
ingen i zon
2
109
1052
KDkn9742
EKDkn654
E52
E87
1098
KD74
D943
105
73
kn863
Kkn6
E863

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N83111
S83111
Ö5911126
V5911126
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 5 N-2 10 -100 10/0
Olan Hedström - Birgitta Wiberg Nils Wänglund - Bert Hellström 4 V+1 K -450 4/6
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Anders Jakobsson - Ulla Blanck 5 V= K -450 4/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V+1 K -450 4/6
Sverker Ernback - Bo Byléhn Reidar Cedersund - Rune Lind 4 V+1 K -450 4/6
Liane Svensson - Majlis Eriksson Haine Haraldsson - Arne Håll 5 V= K -450 4/6

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Öst giv
N-S i zon
K85
K9
1053
D5432
D94
D72
KDkn
EK109
1063
Ekn10854
876
7
Ekn72
63
E942
kn86

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N65353
S65353
Ö771089
V771089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2NT V-3 5 150 10/0
Olan Hedström - Birgitta Wiberg Nils Wänglund - Bert Hellström 2 V+2 3 -170 6/4
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Anders Jakobsson - Ulla Blanck 3 Ö+1 6 -170 6/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Haine Haraldsson - Arne Håll 2 Ö+2 E -170 6/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT V= 2 -400 2/8
Sverker Ernback - Bo Byléhn Reidar Cedersund - Rune Lind 4 Ö= 6 -420 0/10

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Syd giv
Ö-V i zon
D32
743
Ekn5
9854
64
E10986
92
Ekn63
Ekn98
Kkn52
643
D2
K1075
D
KD1087
K107

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N58375
S58375
Ö751068
V751068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Haine Haraldsson - Arne Håll Olan Hedström - Birgitta Wiberg 4 V-1 E 100 10/0
Nils Wänglund - Bert Hellström Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2 N-1 6 -50 7/3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Reidar Cedersund - Rune Lind 2 S-1 6 -50 7/3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Söderberg - Ola Bergqvist 3 V= E -140 4/6
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Sverker Ernback - Bo Byléhn 2 V+2 E -170 2/8
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Anders Jakobsson - Ulla Blanck 4 V= E -620 0/10

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Väst giv
alla i zon
D973
kn
kn74
D10987
Ekn8
EKD1098
103
64
10642
3
EK862
EK5
K5
76542
D95
kn32

Optimalt kontrakt: 7 V= -2210
 NT
N41021
S41021
Ö811131112
V811131112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Wänglund - Bert Hellström Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3NT Ö= 2 -600 10/0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Anders Jakobsson - Ulla Blanck 3NT Ö+1 2 -630 8/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Söderberg - Ola Bergqvist 3NT Ö+2 5 -660 5/5
Liane Svensson - Majlis Eriksson Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT Ö+2 3 -660 5/5
Haine Haraldsson - Arne Håll Olan Hedström - Birgitta Wiberg 3NT Ö+3 K -690 2/8
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Sverker Ernback - Bo Byléhn 4 V+3 Kn -710 0/10

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Nord giv
N-S i zon
kn963
ED10
5432
E9
K2
87
987
765432
D10874
kn954
EK106
E5
K632
Dkn
KDkn108

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N96959
S86959
Ö47484
V47484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Reidar Cedersund - Rune Lind Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT N+1 K 630 10/0
Sverker Ernback - Bo Byléhn Anders Jakobsson - Ulla Blanck 3NT S= K 600 8/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT N+1 K 150 6/4
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Haine Haraldsson - Arne Håll 3 Ö= K -140 4/6
Liane Svensson - Majlis Eriksson Olan Hedström - Birgitta Wiberg 3 S-2 K -200 2/8
Nils Wänglund - Bert Hellström Jan Söderberg - Ola Bergqvist 3NT V+1 D -430 0/10

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Öst giv
Ö-V i zon
2
E43
K74
Dkn10973
ED10986
D7
D
EK85
Kkn3
Kkn1098
kn986
4
754
652
E10532
62

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N66424
S66424
Ö669119
V669119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Olan Hedström - Birgitta Wiberg 4 V-1 D 100 10/0
Nils Wänglund - Bert Hellström Jan Söderberg - Ola Bergqvist 4 V+1 D -650 8/2
Reidar Cedersund - Rune Lind Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V+2 D -680 4/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+2 D -680 4/6
Sverker Ernback - Bo Byléhn Anders Jakobsson - Ulla Blanck 4 Ö+2 6 -680 4/6
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Haine Haraldsson - Arne Håll 3NT V+3 D -690 0/10

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Syd giv
alla i zon
K9
EKkn
E1043
KD103
E8653
D76
K65
86
74
10984
Dkn9
E742
Dkn102
532
872
kn95

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N98889
S98889
Ö44554
V44554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Birgitta Wiberg Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3NT N+1 8 630 10/0
Anders Jakobsson - Ulla Blanck Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT N= 9 600 8/2
Haine Haraldsson - Arne Håll Jan Söderberg - Ola Bergqvist 2NT N+2 10 180 5/5
Sverker Ernback - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT N+2 10 180 5/5
Nils Wänglund - Bert Hellström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT N+1 4 150 2/8
Liane Svensson - Majlis Eriksson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2NT N= 10 120 0/10

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Väst giv
ingen i zon
D6
E62
8654
D874
1092
7
EK1032
EKkn9
853
K10943
7
10532
EKkn74
Dkn85
Dkn9
6

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N37677
S37677
Ö86655
V86655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Birgitta Wiberg Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2 S+1 E 140 9/1
Anders Jakobsson - Ulla Blanck Reidar Cedersund - Rune Lind 2 S+1 7 140 9/1
Sverker Ernback - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 Ö-2 E 100 6/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 V-1 D 50 4/6
Haine Haraldsson - Arne Håll Jan Söderberg - Ola Bergqvist 2 V= D -90 2/8
Nils Wänglund - Bert Hellström Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S-2 K -100 0/10

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Nord giv
Ö-V i zon
K98642
D542
D5
7
3
K1083
kn432
9852
D10
Ekn76
EK876
kn4
Ekn75
9
109
EKD1063

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 200
 NT
N1034104
S1034104
Ö110811
V110811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Haine Haraldsson - Arne Håll Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N+1 K 450 10/0
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Olan Hedström - Birgitta Wiberg 4 N= E 420 6/4
Sverker Ernback - Bo Byléhn Nils Wänglund - Bert Hellström 4 N= K 420 6/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 4 N= E 420 6/4
Reidar Cedersund - Rune Lind Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 N+1 K 170 1/9
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anders Jakobsson - Ulla Blanck 2 S+4 3 170 1/9

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Öst giv
alla i zon
Kkn42
EKkn10
642
103
ED
96
KDkn95
kn952
98765
54
E1083
KD
103
D8732
7
E8764

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 500
 NT
N741056
S741056
Ö69376
V69376
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Haine Haraldsson - Arne Håll Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S+1 K 170 8/2
Sverker Ernback - Bo Byléhn Nils Wänglund - Bert Hellström 3 S+1 K 170 8/2
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3 S+1 K 170 8/2
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Anders Jakobsson - Ulla Blanck 4 V-1 K 100 4/6
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Olan Hedström - Birgitta Wiberg 1 Ö= 7 -80 2/8
Reidar Cedersund - Rune Lind Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 Ö= 8 -110 0/10

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Syd giv
ingen i zon
8
KD98765
9832
2
K63
Ekn43
E6
kn1076
kn97542
10
107
KD84
ED10
2
KDkn54
E953

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N4101047
S5101047
Ö72386
V72386
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Haine Haraldsson - Arne Håll Sverker Ernback - Bo Byléhn 3 N+1 7 170 10/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3 Ö-1 K 50 8/2
Reidar Cedersund - Rune Lind Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT S-1 6 -50 5/5
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Jan Söderberg - Ola Bergqvist 3 N-1 5 -50 5/5
Olan Hedström - Birgitta Wiberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4D N-1 K -100 1/9
Liane Svensson - Majlis Eriksson Anders Jakobsson - Ulla Blanck 4D N-1 7 -100 1/9

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Väst giv
N-S i zon
K
Kkn96
Ekn63
EKD8
ED83
ED4
2
109742
kn1072
10752
K874
kn
9654
83
D1095
653

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N68547
S68547
Ö64786
V75896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Anders Jakobsson - Ulla Blanck 2NT N+1 10 150 10/0
Olan Hedström - Birgitta Wiberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 V-1 E 50 8/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT N-2 3 -200 6/4
Haine Haraldsson - Arne Håll Sverker Ernback - Bo Byléhn 5 S-3 E -300 2/8
Reidar Cedersund - Rune Lind Nils Wänglund - Bert Hellström 3 N-3 Kn -300 2/8
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Jan Söderberg - Ola Bergqvist 2NT N-3 2 -300 2/8

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Nord giv
alla i zon
9865
1063
K105
kn64
kn103
kn82
E43
E752
KD7
ED94
Dkn86
K3
E42
K75
972
D1098

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N53344
S53344
Ö8101098
V8101098
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Jan Söderberg - Ola Bergqvist 3NT Ö-2 8 200 10/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Nils Wänglund - Bert Hellström 3NT Ö-1 8 100 7/3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3NT Ö-1 9 100 7/3
Reidar Cedersund - Rune Lind Haine Haraldsson - Arne Håll 3NT V= 5 -600 2/8
Olan Hedström - Birgitta Wiberg Sverker Ernback - Bo Byléhn 3NT V= 6 -600 2/8
Anders Jakobsson - Ulla Blanck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V= 9 -600 2/8

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Öst giv
ingen i zon
87
87
EKkn10763
kn4
KD10
1042
9
ED10986
Ekn9643
Kkn65
8
75
52
ED93
D542
K32

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N49525
S49525
Ö94894
V84894
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Nils Wänglund - Bert Hellström 4 Ö-1 2 50 8/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3 Ö-1 4 50 8/2
Liane Svensson - Majlis Eriksson Jan Söderberg - Ola Bergqvist 4 Ö-1 2 50 8/2
Reidar Cedersund - Rune Lind Haine Haraldsson - Arne Håll 3 Ö+2 2 -200 4/6
Olan Hedström - Birgitta Wiberg Sverker Ernback - Bo Byléhn 4 Ö+2 3 -480 1/9
Anders Jakobsson - Ulla Blanck Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö+2 5 -480 1/9

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Syd giv
N-S i zon
kn96
K10953
98
ED7
E7542
kn64
65
832
D108

Dkn72
Kkn10964
K3
ED872
EK1043
5

Optimalt kontrakt: 7D Ö-5 1100
 NT
N61012711
S51012610
Ö83172
V72162
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6 S= E 1430 10/0
Olan Hedström - Birgitta Wiberg Reidar Cedersund - Rune Lind 4 S+1 E 650 5/5
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Sverker Ernback - Bo Byléhn 5 N= D 650 5/5
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N+1 10 650 5/5
Nils Wänglund - Bert Hellström Anders Jakobsson - Ulla Blanck 4 S+1 6 650 5/5
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Haine Haraldsson - Arne Håll 5 S-1 2 -100 0/10

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Väst giv
Ö-V i zon
kn542
6
1087
EK853
K10973
EK94
kn6
kn9
D6
Dkn2
E953
D762
E8
108753
KD42
104

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N76655
S76655
Ö66778
V66778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Birgitta Wiberg Reidar Cedersund - Rune Lind 2 V-2 E 200 10/0
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Haine Haraldsson - Arne Håll 2NT Ö-1 K 100 6/4
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT Ö-1 3 100 6/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT Ö-1 2 100 6/4
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Sverker Ernback - Bo Byléhn 2 V+1 6 -140 2/8
Nils Wänglund - Bert Hellström Anders Jakobsson - Ulla Blanck 3NT V= K -600 0/10

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Nord giv
ingen i zon
D103
9653
ED
kn653
E985
kn10874
108
E9

E2
Kkn64
KD108742
Kkn7642
KD
97532

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N25292
S25292
Ö1171049
V117949
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Reidar Cedersund - Rune Lind 3 Ö+1 4 -130 10/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Nils Wänglund - Bert Hellström 4 Ö+1 K -150 7/3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S-3 E -150 7/3
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Olan Hedström - Birgitta Wiberg 5D N-2 E -300 4/6
Sverker Ernback - Bo Byléhn Jan Söderberg - Ola Bergqvist 5 Ö= K -400 2/8
Anders Jakobsson - Ulla Blanck Haine Haraldsson - Arne Håll 4 V= 3 -420 0/10

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Öst giv
N-S i zon
kn942
975
754
KD4
D3
K1042
Kkn92
953
875
EDkn
D63
kn872
EK106
863
E108
E106

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N76688
S76688
Ö67755
V67755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sverker Ernback - Bo Byléhn Jan Söderberg - Ola Bergqvist 1NT S+1 2 120 9/1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT S+1 9 120 9/1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Nils Wänglund - Bert Hellström 1NT S= 9 90 6/4
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Reidar Cedersund - Rune Lind 2 S-1 9 -100 4/6
Lennart Wiklund - Sune Häggbom Olan Hedström - Birgitta Wiberg 1NT S-2 2 -200 1/9
Anders Jakobsson - Ulla Blanck Haine Haraldsson - Arne Håll 1NT S-2 9 -200 1/9

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Syd giv
Ö-V i zon
10753
108753
kn2
54
EKDkn86
KD6
E873
42
Ekn42
5
kn109762
9
9
KD10964
EKD83

Optimalt kontrakt: 7D N-6 -1400
 NT
N57212
S58212
Ö85111210
V85111210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Nils Wänglund - Bert Hellström 4 S-2 K -100 10/0
Haine Haraldsson - Arne Håll Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+2 Kn -680 6/4
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Lennart Wiklund - Sune Häggbom 4 V+2 Kn -680 6/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Sverker Ernback - Bo Byléhn 4 V+2 Kn -680 6/4
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Reidar Cedersund - Rune Lind 5D S-4 E -800 2/8
Anders Jakobsson - Ulla Blanck Olan Hedström - Birgitta Wiberg 6D S-5 E -1100 0/10

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Väst giv
alla i zon
K854
EK1095
54
83
3
kn2
10987632
kn104
kn10972
D863
ED
K9
ED6
74
Kkn
ED7652

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N116111011
S116111011
Ö27232
V27232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Haine Haraldsson - Arne Håll Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT S+1 3 630 9/1
Anders Jakobsson - Ulla Blanck Olan Hedström - Birgitta Wiberg 3NT N+1 Kn 630 9/1
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT S= 10 600 5/5
Liane Svensson - Majlis Eriksson Nils Wänglund - Bert Hellström 5 S= 3 600 5/5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Sverker Ernback - Bo Byléhn 3 S+2 3 150 2/8
Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman Lennart Wiklund - Sune Häggbom 1 Ö= 5 -80 0/10

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Nord giv
N-S i zon
6
Kkn2
D1098
kn10983
KDkn97543
94

762
E2
D8
EK765
EK54
108
E107653
kn432
D

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N47701
S47701
Ö864117
V864117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Olan Hedström - Birgitta Wiberg 5 Ö-5 E 250 10/0
Anders Jakobsson - Ulla Blanck Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 5 V-2 Kn 100 8/2
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Lennart Wiklund - Sune Häggbom 5 V= K -450 6/4
Reidar Cedersund - Rune Lind Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V+3 8 -510 3/7
Nils Wänglund - Bert Hellström Haine Haraldsson - Arne Håll 5 V+2 Kn -510 3/7
Liane Svensson - Majlis Eriksson Sverker Ernback - Bo Byléhn 6 V= Kn -980 0/10

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Öst giv
Ö-V i zon
K1075432
Ekn2
4
83
E
K93
ED93
EDkn97
Dkn98
10874
kn75
102
6
D65
K10862
K654

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N44464
S54475
Ö88968
V88868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Lennart Wiklund - Sune Häggbom 3NT Ö-2 6 200 10/0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Sverker Ernback - Bo Byléhn 3NT Ö-1 6 100 8/2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Olan Hedström - Birgitta Wiberg 3 N-1 10 -50 6/4
Anders Jakobsson - Ulla Blanck Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 3 N-2 8 -100 4/6
Nils Wänglund - Bert Hellström Haine Haraldsson - Arne Håll 3 V= 7 -110 2/8
Reidar Cedersund - Rune Lind Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N-4 6 -200 0/10

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Syd giv
alla i zon
kn10832
E6
E743
kn2
E9
542
Dkn2
D9654
KD654
kn109
K105
73
7
KD873
986
EK108

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N89978
S89978
Ö54464
V54464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sverker Ernback - Bo Byléhn Reidar Cedersund - Rune Lind 3D Ö-3 K 800 10/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 2 S+2 4 170 8/2
Olan Hedström - Birgitta Wiberg Nils Wänglund - Bert Hellström 2NT N+1 K 150 5/5
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Anders Jakobsson - Ulla Blanck 2NT S+1 4 150 5/5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2NT N= 5 120 2/8
Liane Svensson - Majlis Eriksson Haine Haraldsson - Arne Håll 2 N-2 7 -200 0/10

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.02.19

Väst giv
ingen i zon
K964
EK5
D842
E7
ED3
kn7
E109
Kkn864
852
D9843
Kkn6
109
kn107
1062
753
D532

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N45465
S45465
Ö87878
V97978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sverker Ernback - Bo Byléhn Reidar Cedersund - Rune Lind 2 V-1 E 50 10/0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Ellen Salzberg - Ulla-Britta Renman 1NT N-1 9 -50 8/2
Olan Hedström - Birgitta Wiberg Nils Wänglund - Bert Hellström 2 V+2 E -130 6/4
Liane Svensson - Majlis Eriksson Haine Haraldsson - Arne Håll 2 V+1 E -140 4/6
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Lennart Wiklund - Sune Häggbom 2NT N-3 5 -150 2/8
Jan Söderberg - Ola Bergqvist Anders Jakobsson - Ulla Blanck 2 V+2 E -170 0/10