Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » ligan 2;2 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

ligan 2;2

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.10

? ?
Nord giv
alla i zon
#
Ekn954

E108542
D4
#
K832
D62
3
K10863
#
D
Ekn108543
KD6
E7
#
1076
K97
kn97
kn952

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N58374
S48374
Ö851067
V951067
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Wiviann Hassel Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 5D Ö-1 7 200 65/-65
Helen Johansson - Jens Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 4 Ö= 9 -620 -11/11
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ing-Britt Bengtsson - Ingegärd Espelund 4 Ö= 5 -620 -11/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 Ö= 7 -620 -11/11
Marianne Servin - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 Ö+1 6 -650 -16/16
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Arleborn - Jan Lindoff 4 Ö+1 7 -650 -16/16

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.10

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
K9643
106
kn1043
102
#
D87
kn982
9
Kkn983
#
E1052
E3
E8652
54
#
kn
KD754
KD7
ED76

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N46656
S46656
Ö97787
V87787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Arleborn - Jan Lindoff 1 S+1 9 110 21/-21
Marianne Servin - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 1NT V-2 4 100 21/-21
Gun Bellander - Wiviann Hassel Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 2 S-2 9 -100 -8/8
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ing-Britt Bengtsson - Ingegärd Espelund 2 S-2 9 -100 -8/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 S-2 9 -100 -8/8
Helen Johansson - Jens Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 2 S-3 9 -150 -18/18

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.10

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
D1073
Ekn5
9
kn9654
#
Ekn64
763
kn76
E102
#
9
K1098
ED1083
K73
#
K852
D42
K542
D8

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N74475
S74475
Ö69858
V69958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Wiviann Hassel Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 1NT Ö-1 2 50 29/-29
Marianne Servin - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 1NT Ö= 2 -90 6/-6
Helen Johansson - Jens Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 1NT Ö+1 2 -120 1/-1
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ing-Britt Bengtsson - Ingegärd Espelund 2NT Ö= 5 -120 1/-1
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 1NT Ö+1 2 -120 1/-1
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Arleborn - Jan Lindoff 3NT V= 5 -400 -38/38

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.10

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
K542
852
5
D10765
#
E6
K1094
E108
K842
#
D973
E763
Dkn7
93
#
kn108
Dkn
K96432
Ekn

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N55233
S55233
Ö8811810
V8811810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helen Johansson - Jens Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 3 Ö= 2 -140 4/-4
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Arleborn - Jan Lindoff 2 Ö+1 4 -140 4/-4
Marianne Servin - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 2 Ö+2 Kn -170 -2/2
Gun Bellander - Wiviann Hassel Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 2 Ö+2 Kn -170 -2/2
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ing-Britt Bengtsson - Ingegärd Espelund 2 V+2 5 -170 -2/2
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 V+2 5 -170 -2/2

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.10

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
KD92
843
K32
E73
#
kn76
K1076
75
KD106
#
E85

Ekn109864
985
#
1043
EDkn952
D
kn42

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N54766
S63876
Ö79567
V79567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 V-3 5 150 32/-32
Gun Bellander - Wiviann Hassel Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 3 S= 7 140 32/-32
Marianne Servin - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 3 S-2 7 -100 1/-1
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Arleborn - Jan Lindoff 4 S-3 5 -150 -8/8
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ing-Britt Bengtsson - Ingegärd Espelund 4 N-3 7 -150 -8/8
Helen Johansson - Jens Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 4D S-3 7 -500 -49/49

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.10

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
E96
D963
K762
103
#
8
EKkn104
D8
76542
#
K72
52
Ekn953
EK8
#
Dkn10543
87
104
Dkn9

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N13262
S13262
Ö111010710
V111010710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ing-Britt Bengtsson - Ingegärd Espelund 2NT Ö-3 5 150 43/-43
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Arleborn - Jan Lindoff 4 Ö-2 D 100 38/-38
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 3 Ö+2 D -200 3/-3
Gun Bellander - Wiviann Hassel Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 4 Ö= D -420 -28/28
Helen Johansson - Jens Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT Ö+1 D -430 -28/28
Marianne Servin - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 3NT Ö+1 D -430 -28/28

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.10

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
106432
KD3
EK
K76
#
kn8
1064
kn10985
1085
#
95
98752
74
Ekn32
#
EKD7
Ekn
D632
D94

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N910101212
S91091212
Ö33311
V33311
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Wiviann Hassel Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 6NT S= Kn 990 33/-33
Marianne Servin - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 6 N= E 980 33/-33
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Arleborn - Jan Lindoff 6 S= 8 980 33/-33
Helen Johansson - Jens Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 4 S+2 Kn 480 -33/33
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ing-Britt Bengtsson - Ingegärd Espelund 4 N+2 9 480 -33/33
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 4 S+2 Kn 480 -33/33

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.10

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K8
Dkn87
EKD873
5
#
D75
K1053
kn1092
32
#
9642
9
4
KD109764
#
Ekn103
E642
65
Ekn8

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N711121011
S711121011
Ö52132
V62132
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ing-Britt Bengtsson - Ingegärd Espelund 4 S+1 Kn 650 7/-7
Helen Johansson - Jens Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT S+1 3 630 1/-1
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Arleborn - Jan Lindoff 3NT S+1 5 630 1/-1
Marianne Servin - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 S= Kn 620 1/-1
Gun Bellander - Wiviann Hassel Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 5 N= K 600 -5/5
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 5 N= K 600 -5/5

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.10

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
kn9742
K104
D765
D
#
E3
D97632
104
743
#
D86
E
Kkn93
EK1092
#
K105
kn85
E82
kn865

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46476
S25466
Ö97967
V97966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Wiviann Hassel Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 4 V-3 D 150 30/-30
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Arleborn - Jan Lindoff 4 V-2 D 100 23/-23
Helen Johansson - Jens Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 4 V-1 D 50 15/-15
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2NT Ö= 5 -120 -10/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 3 V= 7 -140 -12/12
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ing-Britt Bengtsson - Ingegärd Espelund 4 V= D -420 -46/46

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.10

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Dkn
K982
E10843
82
#
642
E4
K95
D10653
#
E10985
D1076
D
K94
#
K73
kn53
kn762
Ekn7

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N48756
S48756
Ö85687
V85687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 Ö-1 7 100 22/-22
Gun Bellander - Wiviann Hassel Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson Pass   8/-8
Marianne Servin - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 3 N-1 7 -50 -1/1
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Arleborn - Jan Lindoff 1NT V= 4 -90 -7/7
Helen Johansson - Jens Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 2 Ö= E -110 -11/11
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ing-Britt Bengtsson - Ingegärd Espelund 2 Ö= 7 -110 -11/11

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.10

? ?
Syd giv
alla i zon
#
kn953
109
K7
kn9876
#
E872
86
ED3
D542
#
K104
Dkn72
kn1065
E10
#
D6
EK543
9842
K3

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N65665
S65665
Ö78778
V78778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Arleborn - Jan Lindoff 2NT N+1 2 150 24/-24
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ing-Britt Bengtsson - Ingegärd Espelund 3NT Ö-1 D 100 15/-15
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 2 Ö-1 E 100 15/-15
Gun Bellander - Wiviann Hassel Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 2 Ö= E -90 -12/12
Helen Johansson - Jens Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 1NT Ö+2 E -150 -21/21
Marianne Servin - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 1NT Ö+2 E -150 -21/21

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.10.10

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
2
KD53
10
K1097642
#
K7
Ekn1098
E64
E83
#
Dkn1063
4
Kkn7532
5
#
E9854
762
D98
Dkn

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N82644
S82644
Ö410797
V410797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 3NT V-4 7 200 33/-33
Helen Johansson - Jens Johansson Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT V-2 9 100 20/-20
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars-Åke Larsmyr - Berith Rydnemalm 6 Ö-2 E 100 20/-20
Gun Bellander - Wiviann Hassel Willy Landgren - Gert-Ingmar Nilsson 5 Ö-1 Kn 50 11/-11
Agneta Johansson - Jane Brändemar Ing-Britt Bengtsson - Ingegärd Espelund 4D N-2 4 -300 -32/32
Björn Karlsson - Ann Bomark Magnus Arleborn - Jan Lindoff 5D N-3 4 -500 -52/52