Kommande tävlingar
15/11 Svenska cupen slutspel
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2017-11-23 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2017-11-23

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Nord giv
ingen i zon
Ekn72
7542
K642
D
KD6
kn9
108
kn97643
108
KD1083
E975
K5
9543
E6
Dkn3
E1082

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N57696
S57696
Ö76646
V76645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N+1 E 140 14/0
Louise Edholm - Roger Edholm Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö-1 3 50 10/4
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 Ö-1 D 50 10/4
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kjell du Puy - Jan Jacobsson 3 Ö-1 3 50 10/4
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lena Johansson - Ulla Nilsson 1NT V= 2 -90 6/8
Göran Berggren - Lars Magnusson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö= E -110 4/10
Torsten Stier - Bertil Häggström Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 2NT V= 7 -120 2/12
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Poul Steckhahn - Christer Hellström 1NT V+2 4 -150 0/14

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Öst giv
N-S i zon
Kkn82
kn
D9854
763
10543
ED543

ED82
76
108762
K103
K95
ED9
K9
Ekn762
kn104

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N49174
S49174
Ö941165
V931164
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Kjell du Puy - Jan Jacobsson 3 S+1 3 130 14/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 V+2 2 -170 11/3
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 Ö+1 E -170 11/3
Göran Berggren - Lars Magnusson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 V+2 2 -200 6/8
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lena Johansson - Ulla Nilsson 3 N-2 10 -200 6/8
Torsten Stier - Bertil Häggström Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 3 Ö+2 E -200 6/8
Louise Edholm - Roger Edholm Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V= 5 -420 1/13
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V= D -420 1/13

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Syd giv
Ö-V i zon
K962
kn9643
104
96
D3
D10752
Dkn982
kn
E854
8
EK5
D10875
kn107
EK
763
EK432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell du Puy - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3D Ö-3 E 800 14/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1 Ö-1 E 100 12/2
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1 N= E 80 10/4
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT S-1 2 -50 6/8
Lena Johansson - Ulla Nilsson Göran Berggren - Lars Magnusson 2 S-1 Kn -50 6/8
Poul Steckhahn - Christer Hellström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S-1 3 -50 6/8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Torsten Stier - Bertil Häggström 2 S-2 Kn -100 2/12
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 2NT Ö+2 K -180 0/14

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Väst giv
alla i zon
98732
983
KD
D53

Dkn10752
kn954
1062
Ekn
4
87632
Ekn984
KD10654
EK6
E10
K7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S+1 10 650 12/2
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S+1 D 650 12/2
Poul Steckhahn - Christer Hellström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S+1 9 650 12/2
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S= D 620 6/8
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Torsten Stier - Bertil Häggström 4 S= Kn 620 6/8
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 4 S= 10 620 6/8
Lena Johansson - Ulla Nilsson Göran Berggren - Lars Magnusson 2 S+3 2 200 2/12
Kjell du Puy - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S+1 D 170 0/14

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Nord giv
N-S i zon
E10976
KD
K
ED852
K
952
Dkn1075
kn1076
kn432
10876
E86
43
D85
Ekn43
9432
K9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Ulla Nilsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5 N= E 650 13/1
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N+1 4 650 13/1
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N= 7 620 7/7
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Göran Berggren - Lars Magnusson 4 N= E 620 7/7
Torsten Stier - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N= E 620 7/7
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kjell du Puy - Jan Jacobsson 4 N= 7 620 7/7
Louise Edholm - Roger Edholm Poul Steckhahn - Christer Hellström 5 N-1 4 -100 2/12
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S-2 D -200 0/14

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Öst giv
Ö-V i zon
K5
kn865
E107
8632
109743
EK9
K53
ED
ED
D10742
kn84
kn97
kn862
3
D962
K1054

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Ulla Nilsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V-2 8 200 14/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 V-1 E 100 11/3
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Göran Berggren - Lars Magnusson 4 Ö-1 2 100 11/3
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 Ö+1 5 -140 8/6
Torsten Stier - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V= 6 -600 6/8
Louise Edholm - Roger Edholm Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 V= E -620 3/11
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kjell du Puy - Jan Jacobsson 4 V= E -620 3/11
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V+1 E -650 0/14

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Syd giv
alla i zon
EK95
E4
Ekn9
E862
108
kn10986
K863
104
7642
K73
10754
Kkn
Dkn3
D52
D2
D9753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Ulla Nilsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT N+3 5 690 10/4
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Göran Berggren - Lars Magnusson 3NT N+3 5 690 10/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT N+3 4 690 10/4
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT N+3 3 690 10/4
Kjell du Puy - Jan Jacobsson Torsten Stier - Bertil Häggström 3NT N+3 7 690 10/4
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT N+2 3 660 4/10
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT N-1 3 -100 2/12
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 4 N-3 2 -300 0/14

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Väst giv
ingen i zon
ED8632
107
7
9852
kn4
E3
Dkn1082
10764
105
Dkn654
K64
EDkn
K97
K982
E953
K3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 N+1 4 450 14/0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N= 4 420 12/2
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT V-4 3 200 10/4
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Göran Berggren - Lars Magnusson 2 S+2 4 170 6/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 N+2 Kn 170 6/8
Kjell du Puy - Jan Jacobsson Torsten Stier - Bertil Häggström 3 N+1 5 170 6/8
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 1NT V-1 E 50 2/12
Lena Johansson - Ulla Nilsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 N-1 4 -50 0/14

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Nord giv
Ö-V i zon
8763
10976
Dkn6
76
kn102
EK543
102
EK2
KD4
Dkn8
K5
kn10543
E95
2
E98743
D98

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V-1 D 100 12/2
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö-1 7 100 12/2
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V-1 7 100 12/2
Torsten Stier - Bertil Häggström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 V+1 7 -110 8/6
Louise Edholm - Roger Edholm Kjell du Puy - Jan Jacobsson 2 V+2 D -170 5/9
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 V+1 D -170 5/9
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Johansson - Ulla Nilsson 4 V= D -620 2/12
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Göran Berggren - Lars Magnusson 3NT V+1 6 -630 0/14

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Öst giv
alla i zon
kn4
Kkn1086
EK10
Ekn7
863
D43
Dkn6
9543
K10952
972
74
K86
ED7
E5
98532
D102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 6NT S= 3 1440 14/0
Louise Edholm - Roger Edholm Kjell du Puy - Jan Jacobsson 3NT S+2 3 660 10/4
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT S+2 6 660 10/4
Torsten Stier - Bertil Häggström Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT N+2 9 660 10/4
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT S+1 5 630 6/8
Poul Steckhahn - Christer Hellström Lena Johansson - Ulla Nilsson 5 S= 3 600 4/10
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1 N+2 6 140 2/12
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Göran Berggren - Lars Magnusson 3 S+1 8 130 0/14

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Syd giv
ingen i zon
KD532
K9
KD732
3
kn1076
642
E8
E1087
E94
ED10873
kn
D52
8
kn5
109654
Kkn964

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Göran Berggren - Lars Magnusson 4 N-1 E -50 14/0
Louise Edholm - Roger Edholm Torsten Stier - Bertil Häggström 2 Ö+3 8 -200 11/3
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 Ö+3 8 -200 11/3
Lena Johansson - Ulla Nilsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö= 8 -420 7/7
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 Ö= 8 -420 7/7
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 4 Ö+1 8 -450 2/12
Kjell du Puy - Jan Jacobsson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö+1 8 -450 2/12
Poul Steckhahn - Christer Hellström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö+1 8 -450 2/12

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Väst giv
N-S i zon
E532
D9874
8
732
K10
6
EK10965
ED95
D9
E
Dkn732
kn10864
kn8764
Kkn10532
4
K

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 V= 7 -400 14/0
Louise Edholm - Roger Edholm Torsten Stier - Bertil Häggström 5 V+1 E -420 9/5
Lena Johansson - Ulla Nilsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 V+1 E -420 9/5
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5 V+1 E -420 9/5
Poul Steckhahn - Christer Hellström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 5 V+1 4 -420 9/5
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Göran Berggren - Lars Magnusson 6 V= E -920 2/12
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Kerstin Westin - Margareta Ljunggren 6 Ö= K -920 2/12
Kjell du Puy - Jan Jacobsson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 6 V= 4 -920 2/12

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Nord giv
alla i zon
D10976
862
Kkn93
D
5
kn9753
8752
E53
EKkn
EKD
E
Kkn10742
8432
104
D1064
986

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Ulla Nilsson Kjell du Puy - Jan Jacobsson 6 V-2 2 200 14/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Torsten Stier - Bertil Häggström 3 Ö+4 10 -190 12/2
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 5 Ö+1 4 -620 10/4
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V+3 6 -710 8/6
Louise Edholm - Roger Edholm Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT Ö+4 2 -720 5/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V+4 6 -720 5/9
Ingemar Svensson - Sören Jansson Göran Berggren - Lars Magnusson 6 Ö+1 4 -1390 2/12
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Poul Steckhahn - Christer Hellström 6 V+1 9 -1460 0/14

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Öst giv
ingen i zon
Kkn1092
D5
9852
K3
D74
K93
63
D8754
E85
E10872
Ekn7
106
63
kn64
KD104
Ekn92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2NT S= K 120 14/0
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 Ö-2 6 100 12/2
Lena Johansson - Ulla Nilsson Kjell du Puy - Jan Jacobsson 1NT S= 4 90 10/4
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 2 Ö-1 E 50 7/7
Ingemar Svensson - Sören Jansson Göran Berggren - Lars Magnusson 2 Ö-1 6 50 7/7
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT V+1 Kn -120 4/10
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Torsten Stier - Bertil Häggström 2NT S-3 K -150 1/13
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT V+2 2 -150 1/13

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Syd giv
N-S i zon
Ekn1053
72
kn983
93
8
kn54
EKD6
Dkn642
KD974
ED1086
7
K10
62
K93
10542
E875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Berggren - Lars Magnusson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 Ö-1 E 50 14/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1 Ö+2 5 -140 12/2
Lena Johansson - Ulla Nilsson Torsten Stier - Bertil Häggström 3 Ö+1 2 -170 10/4
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT V= 8 -400 8/6
Poul Steckhahn - Christer Hellström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö= 6 -420 6/8
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V+1 3 -430 3/11
Ingemar Svensson - Sören Jansson Louise Edholm - Roger Edholm 3NT Ö+1 3 -430 3/11
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Kjell du Puy - Jan Jacobsson 4 Ö+1 2 -450 0/14

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Väst giv
Ö-V i zon
D52
E108
KD854
104
4
542
Ekn972
KD65
EK763
9763
3
kn93
kn1098
KDkn
106
E872

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Berggren - Lars Magnusson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 V-2 8 200 14/0
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2NT N+1 6 150 12/2
Lena Johansson - Ulla Nilsson Torsten Stier - Bertil Häggström 2NT N= 6 120 10/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Carin Risberg - Wilmer Tengerström 1NT S= 6 90 7/7
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Kjell du Puy - Jan Jacobsson 2 N= E 90 7/7
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist Pass   4/10
Poul Steckhahn - Christer Hellström Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3 S-1 5 -50 2/12
Ingemar Svensson - Sören Jansson Louise Edholm - Roger Edholm 2NT S-2 5 -100 0/14

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Nord giv
ingen i zon
106
84
EK9763
1076
EDkn97532
K
D5
K3
84
Dkn107
104
Dkn984
K
E96532
kn82
E52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 V-1 E 50 14/0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 N-1 4 -50 12/2
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Kjell du Puy - Jan Jacobsson 3 V= E -140 8/6
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 V= E -140 8/6
Göran Berggren - Lars Magnusson Louise Edholm - Roger Edholm 3 V= E -140 8/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S-3 E -150 4/10
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Torsten Stier - Bertil Häggström 4 V= E -420 1/13
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lena Johansson - Ulla Nilsson 4 V= E -420 1/13

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.11.23

Öst giv
N-S i zon
K86
93
KD5
K10985
E109
EDkn65
74
Dkn3
kn74
1084
9832
E64
D532
K72
Ekn106
72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 V-2 5 100 14/0
Kerstin Westin - Margareta Ljunggren Kjell du Puy - Jan Jacobsson 2 N-1 4 -100 11/3
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 N-1 3 -100 11/3
Göran Berggren - Lars Magnusson Louise Edholm - Roger Edholm 2 Ö= 5 -110 8/6
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Torsten Stier - Bertil Häggström 1 V+2 8 -140 5/9
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Lena Johansson - Ulla Nilsson 2 V+1 D -140 5/9
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Poul Steckhahn - Christer Hellström 2 S-2 7 -200 1/13
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2NT S-2 Kn -200 1/13