Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2017-10-19 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2017-10-19

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Nord giv
ingen i zon
K1032
9
KD108
EK53
kn65
743
Ekn952
kn2
97
EDkn1082
643
97
ED84
K65
7
D10864

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N11971110
S11971110
Ö24612
V24612
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S+1 E 450 11.0/3.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 N+1 E 450 11.0/3.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 4 N+1 E 450 11.0/3.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Ingalill Eriksson - Eva Angestad 4 S+1 7 450 11.0/3.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Jeanette Björkbom - Urszula Lind 4 S= 2 420 6.0/8.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Lena Johansson - Ulla Nilsson 2 S+2 7 170 4.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg 4 N+1 9 150 1.0/13.0
Inger Svensson - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N+2 E 150 1.0/13.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson     - -/8.3

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Öst giv
N-S i zon
E9742
kn1095
1095
9
kn
KD
EK643
EKkn54
KD85
E84
kn82
D103
1063
7632
D7
8762

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N00330
S00330
Ö12129912
V12129912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Häggström - Torsten Stier Jeanette Björkbom - Urszula Lind 1NT V+3 Kn -180 14.0/0.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Gunilla Hermansson - Karin Selin 5 V+1 E -420 12.0/2.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 3NT V+2 10 -460 9.0/5.0
Inger Svensson - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT Ö+2 8 -460 9.0/5.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT V+3 Kn -490 6.0/8.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Lena Johansson - Ulla Nilsson 6 V= E -920 4.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg 6NT V= 2 -990 1.0/13.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Ingalill Eriksson - Eva Angestad 6NT Ö= 2 -990 1.0/13.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson     - -/8.3

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Syd giv
Ö-V i zon
kn1054
D87
Ekn10
985
ED73
43
K853
ED3
K986
K10
D962
K104
2
Ekn9652
74
kn762

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N64857
S64857
Ö79586
V79586
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V-3 9 300 13.0/1.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V-3 7 300 13.0/1.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT V-1 5 100 8.0/6.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 V-1 10 100 8.0/6.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lena Johansson - Ulla Nilsson 4 V-1 7 100 8.0/6.0
Inger Svensson - Hans Gösta Engren Ingalill Eriksson - Eva Angestad 3 S-2 3 -100 4.0/10.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2NT V= 4 -120 2.0/12.0
Jeanette Björkbom - Urszula Lind Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö= E -140 0.0/14.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist     - 6.7/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Väst giv
alla i zon
EKkn7
Dkn92
D5
K98
98632
106
EK
D742
D
E843
kn10864
kn63
1054
K75
9732
E105

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N67887
S67887
Ö66444
V66444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Lena Johansson - Ulla Nilsson 1 N+1 D 110 14.0/0.0
Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT N= Kn 90 11.0/3.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Poul Steckhahn - Christer Hellström 1NT N= 4 90 11.0/3.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 1NT N-1 8 -100 6.0/8.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 1NT N-1 4 -100 6.0/8.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT N-1 4 -100 6.0/8.0
Inger Svensson - Hans Gösta Engren Ingalill Eriksson - Eva Angestad 1NT N-2 6 -200 2.0/12.0
Jeanette Björkbom - Urszula Lind Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N-4 Kn -400 0.0/14.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist     - 6.7/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Nord giv
N-S i zon
Ekn42
42
Kkn3
D842
53
K10963
E86
kn107
KD7
EDkn875
D105
K
10986

9742
E9653

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N86384
S86384
Ö571058
V471058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Svensson - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT Ö+3 3 -180 14.0/0.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Jeanette Björkbom - Urszula Lind 4 Ö= E -420 7.0/7.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö= E -420 7.0/7.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg 4 Ö= E -420 7.0/7.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Bertil Häggström - Torsten Stier 4 Ö= 10 -420 7.0/7.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 Ö= E -420 7.0/7.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Ingalill Eriksson - Eva Angestad 4 Ö= 10 -420 7.0/7.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 Ö+1 3 -450 0.0/14.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck     - -/5.8

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Öst giv
Ö-V i zon
D7
D108
9873
kn984
K543
Kkn64
5
D752
986
E5
EDkn10642
E
Ekn102
9732
K
K1063

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Jeanette Björkbom - Urszula Lind 2 Ö+1 10 -110 14.0/0.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö+2 2 -130 11.0/3.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 Ö+1 E -130 11.0/3.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg 3 Ö+2 E -150 5.0/9.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Bertil Häggström - Torsten Stier 3 Ö+2 E -150 5.0/9.0
Inger Svensson - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö+2 K -150 5.0/9.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Poul Steckhahn - Christer Hellström 2 Ö+3 3 -150 5.0/9.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Ingalill Eriksson - Eva Angestad 5 Ö= E -600 0.0/14.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck     - -/5.8

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Syd giv
alla i zon
Kkn87
632
1072
D102
10543
E975
643
85
E96
Kkn
D985
Ekn43
D2
D1084
EKkn
K976

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Bertil Häggström - Torsten Stier 2 V-2 Kn 200 12.0/2.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg 2 V-2 8 200 12.0/2.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Inger Svensson - Hans Gösta Engren 2 V-2 2 200 12.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 1NT S+2 E 150 7.0/7.0
Ingalill Eriksson - Eva Angestad Poul Steckhahn - Christer Hellström 1NT S+2 5 150 7.0/7.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S-1 8 -100 3.0/11.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 2NT S-1 6 -100 3.0/11.0
Jeanette Björkbom - Urszula Lind Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 S-2 E -200 0.0/14.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson     - -/7.1

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Väst giv
ingen i zon
D5
D7642
109
K1063
763
E109
EKD7
kn75
EKkn84
85
8432
E9
1092
Kkn3
kn65
D842

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg 3 V+1 5 -130 14.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Bertil Häggström - Torsten Stier 3 V+3 10 -170 12.0/2.0
Jeanette Björkbom - Urszula Lind Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö+3 2 -200 10.0/4.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Inger Svensson - Hans Gösta Engren 5 V+1 5 -420 8.0/6.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 4 Ö+1 2 -450 6.0/8.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT V+2 2 -460 4.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 4 Ö+2 2 -480 1.0/13.0
Ingalill Eriksson - Eva Angestad Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 Ö+2 2 -480 1.0/13.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson     - -/7.1

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Nord giv
Ö-V i zon
D983
EKD2
K5
D103
kn7
kn764
E743
EK9
K42
1095
86
kn8752
E1065
83
Dkn1092
64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 1NT N+2 5 150 13.0/1.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT N+2 2 150 13.0/1.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N+1 2 140 10.0/4.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 1NT N+1 2 120 8.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Jeanette Björkbom - Urszula Lind 4 S-1 E -50 4.0/10.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ingalill Eriksson - Eva Angestad 4 S-1 E -50 4.0/10.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S-1 E -50 4.0/10.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N-2 2 -100 0.0/14.0
Inger Svensson - Hans Gösta Engren     - -/6.4

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Öst giv
alla i zon
ED106
32
D7
K9876
974
KD97
K2
ED52
kn5
kn108654
E1054
10
K832
E
kn9863
kn43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 4 V-1 2 100 14.0/0.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 S-1 7 -100 12.0/2.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1 Ö+3 3 -170 8.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Jeanette Björkbom - Urszula Lind 3 Ö+1 8 -170 8.0/6.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö+2 8 -170 8.0/6.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ingalill Eriksson - Eva Angestad 2 Ö+3 8 -200 4.0/10.0
Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 4 V= D -620 2.0/12.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö+1 Kn -650 0.0/14.0
Inger Svensson - Hans Gösta Engren     - -/6.4

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Syd giv
ingen i zon
kn6432
kn103
D9
E73
E7
8652
K852
K64
D105
K94
E107
kn1085
K98
ED7
kn643
D92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Ulla Nilsson Poul Steckhahn - Christer Hellström 1NT S= 8 90 13.0/1.0
Ingalill Eriksson - Eva Angestad Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT S= 4 90 13.0/1.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 N-1 9 -50 6.0/8.0
Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg Bertil Häggström - Torsten Stier 2 N-1 Kn -50 6.0/8.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 N-1 4 -50 6.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 1NT S-1 4 -50 6.0/8.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 N-1 8 -50 6.0/8.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Inger Svensson - Hans Gösta Engren 2 N-2 Kn -100 0.0/14.0
Jeanette Björkbom - Urszula Lind     - -/4.8

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Väst giv
N-S i zon
E63
1093
kn962
D43
D84
KD642
74
K108
9752
5
ED10853
kn7
Kkn10
Ekn87
K
E9652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Eva Angestad Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 V-5 3 250 14.0/0.0
Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg Bertil Häggström - Torsten Stier 2 Ö-3 E 150 11.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 1NT N+2 5 150 11.0/3.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Inger Svensson - Hans Gösta Engren 2 Ö-2 10 100 7.0/7.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Poul Steckhahn - Christer Hellström 2 Ö-2 10 100 7.0/7.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT S= 6 90 4.0/10.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 S-1 4 -100 2.0/12.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N-2 5 -200 0.0/14.0
Jeanette Björkbom - Urszula Lind     - -/4.8

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Nord giv
alla i zon
K62
Dkn107
kn952
97
E7
86532
ED3
KD10
1098
K94
K876
E82
Dkn543
E
104
kn6543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg 3NT Ö-1 3 100 13.0/1.0
Inger Svensson - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT V-1 D 100 13.0/1.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 2NT Ö= D -120 8.0/6.0
Jeanette Björkbom - Urszula Lind Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT Ö+1 E -120 8.0/6.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2NT V= D -120 8.0/6.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT V+1 D -150 3.0/11.0
Ingalill Eriksson - Eva Angestad Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 2NT V+1 D -150 3.0/11.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT V= D -600 0.0/14.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström     - 7.8/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Öst giv
ingen i zon
D8643
1083
107
D65
107
942
D6432
842
Ekn9
ED6
kn95
K1093
K52
Kkn75
EK8
Ekn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Eva Angestad Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 3D V-4 3 800 14.0/0.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S+1 10 140 12.0/2.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT Ö-2 5 100 10.0/4.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg 1NT Ö-1 5 50 8.0/6.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 2 N-1 E -50 4.0/10.0
Jeanette Björkbom - Urszula Lind Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S-1 10 -50 4.0/10.0
Bertil Häggström - Torsten Stier Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S-1 2 -50 4.0/10.0
Inger Svensson - Hans Gösta Engren Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4D N-2 9 -300 0.0/14.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström     - 7.8/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Syd giv
N-S i zon
K10
D10
D952
kn9832
D9732
83
Ekn103
EK
E8
E9762
K874
D5
kn654
Kkn54
6
10764

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö-4 5 200 14.0/0.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg 5 V-2 10 100 11.0/3.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT Ö-2 4 100 11.0/3.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Inger Svensson - Hans Gösta Engren 3 V-1 2 50 8.0/6.0
Jeanette Björkbom - Urszula Lind Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö+1 6 -140 6.0/8.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Bertil Häggström - Torsten Stier 3NT Ö= 4 -400 3.0/11.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT V= 3 -400 3.0/11.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S-5 E -500 0.0/14.0
Ingalill Eriksson - Eva Angestad     - 9.3/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn1098
8762
108
106
E73
5
E9762
kn872
K5
KD109
Dkn43
543
642
Ekn43
K5
EKD9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Bertil Häggström - Torsten Stier 3NT S= 5 400 14.0/0.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg 2 S= 4 110 10.0/4.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Inger Svensson - Hans Gösta Engren 2 S= 5 110 10.0/4.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S= 5 110 10.0/4.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT V-1 3 100 6.0/8.0
Jeanette Björkbom - Urszula Lind Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S-1 E -50 4.0/10.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 1NT S-2 7 -100 2.0/12.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 S-3 E -150 0.0/14.0
Ingalill Eriksson - Eva Angestad     - 9.3/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Nord giv
ingen i zon
104
952
D64
76542
9763
kn106
E752
K8
D
D84
10983
Dkn1093
EKkn852
EK73
Kkn
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 S+1 E 450 13.0/1.0
Inger Svensson - Hans Gösta Engren Lena Johansson - Ulla Nilsson 5 S= E 450 13.0/1.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 4 S= E 420 8.0/6.0
Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg Jeanette Björkbom - Urszula Lind 4 S= 2 420 8.0/6.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S= 8 420 8.0/6.0
Ingalill Eriksson - Eva Angestad Bertil Häggström - Torsten Stier 2 S+3 2 200 4.0/10.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S+1 6 170 1.0/13.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 S+2 10 170 1.0/13.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - 6.6/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.19

Öst giv
N-S i zon
9654
D98654
kn
82
ED732
kn10
ED9532
K
K7
K104
EDkn9654
kn108
E32
876
K1073

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 5 Ö-2 E 100 13.0/1.0
Ingalill Eriksson - Eva Angestad Bertil Häggström - Torsten Stier 6 Ö-2 E 100 13.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 Ö-1 E 50 10.0/4.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 Ö+1 E -130 8.0/6.0
Ing-Marie Östman - Marianne Nyberg Jeanette Björkbom - Urszula Lind 3 V+2 4 -150 6.0/8.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 Ö= Kn -400 4.0/10.0
Inger Svensson - Hans Gösta Engren Lena Johansson - Ulla Nilsson 5 V+1 9 -420 2.0/12.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT Ö+2 2 -460 0.0/14.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson     - 6.6/-