Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2017-10-05 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2017-10-05

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Nord giv
ingen i zon
K1092
7654
Kkn8
EK
83
E1083
E10952
D8
Dkn
D92
3
kn1075432
E7654
Kkn
D764
96

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N59799
S59799
Ö84522
V74523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 4 S+1 E 450 15.0/1.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 N+1 D 450 15.0/1.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ing-Marie Östman - Lars Öberg 4 N= 3 420 11.0/5.0
Louise Edholm - Roger Edholm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 S= 8 420 11.0/5.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Carin Risberg - Barbro Andersson 3 S+2 E 200 7.0/9.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Sören Jansson - Ingemar Svensson 2 S+3 8 200 7.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3 S+1 D 170 3.0/13.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 N+1 3 170 3.0/13.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 S-1 D -50 0.0/16.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Öst giv
N-S i zon
Dkn10
Ekn8
kn1053
Dkn7
9872
10643
E74
104
K543
D5
D62
9532
E6
K972
K98
EK86

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N121211912
S121211912
Ö11241
V11241
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Christer Hellström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT S+3 3 690 15.0/1.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 3NT S+3 4 690 15.0/1.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3NT S+2 9 660 10.0/6.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT N+2 9 660 10.0/6.0
Louise Edholm - Roger Edholm Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT S+2 9 660 10.0/6.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Carin Risberg - Barbro Andersson 3NT S+1 4 630 4.0/12.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S+1 3 630 4.0/12.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Sören Jansson - Ingemar Svensson 3NT S+1 3 630 4.0/12.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ing-Marie Östman - Lars Öberg 3NT S= 4 600 0.0/16.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn97
Ekn9
107
K962
D8642
D65
kn4
1075
53
K10432
ED85
84
E10
87
K9632
EDkn3

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N1110799
S1110798
Ö13644
V13644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N+2 2 460 16.0/0.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT N+1 5 430 14.0/2.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Carin Risberg - Barbro Andersson 3NT N= 5 400 9.0/7.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT N= 4 400 9.0/7.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT N= 2 400 9.0/7.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 3NT N= 2 400 9.0/7.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Erling Lidin - Olle Eriksson 3 S+1 2 130 4.0/12.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3NT N-1 2 -50 2.0/14.0
Sören Jansson - Ingemar Svensson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT N-2 3 -100 0.0/16.0

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Väst giv
alla i zon
D3
D8653
D8743
9
Ekn9754
kn
E9
Ekn42
K102
E2
62
D108765
86
K10974
Kkn105
K3

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N07800
S07800
Ö13651313
V13651313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3 Ö+2 10 -150 16.0/0.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Carin Risberg - Barbro Andersson 2 V+5 9 -260 13.0/3.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Erling Lidin - Olle Eriksson 2 V+5 3 -260 13.0/3.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V+2 9 -680 10.0/6.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V+3 9 -710 4.0/12.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 V+3 9 -710 4.0/12.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 V+3 9 -710 4.0/12.0
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V+3 9 -710 4.0/12.0
Sören Jansson - Ingemar Svensson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V+3 9 -710 4.0/12.0

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Nord giv
N-S i zon
EKD74
EDkn
ED52
5
86
8542
Kkn87
D108
10932
K7
1093
K763
kn5
10963
64
Ekn942

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N99111111
S99111111
Ö44122
V44122
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Erling Lidin - Olle Eriksson 3NT N+2 10 660 16.0/0.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+1 7 650 14.0/2.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N+1 3 630 10.0/6.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Sören Jansson - Ingemar Svensson 3NT S+1 2 630 10.0/6.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT N+1 3 630 10.0/6.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT N= 3 600 6.0/10.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ing-Marie Östman - Lars Öberg 1 N+4 10 200 4.0/12.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 N-1 7 -100 2.0/14.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5NT N-2 7 -200 0.0/16.0

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Öst giv
Ö-V i zon
E93
9432
K54
972
K7652
8
Dkn98
D83
D4
KD106
E102
Ekn104
kn108
Ekn75
763
K65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Ing-Marie Östman - Lars Öberg 4 Ö-1 E 100 13.0/3.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT Ö-1 5 100 13.0/3.0
Louise Edholm - Roger Edholm Erling Lidin - Olle Eriksson 3NT Ö-1 5 100 13.0/3.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 Ö-1 5 100 13.0/3.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Poul Steckhahn - Christer Hellström 1NT Ö+1 7 -120 8.0/8.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 Ö+1 5 -140 6.0/10.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Sören Jansson - Ingemar Svensson 2NT Ö+1 7 -150 4.0/12.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT Ö= 5 -600 2.0/14.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT Ö+1 5 -630 0.0/16.0

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Syd giv
alla i zon
3
Ekn32
EDkn1076
62
ED942
D764
K5
K5
K876
K9
43
ED1098
kn105
1085
982
kn743

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 V+1 E -650 9.0/7.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 V+1 E -650 9.0/7.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 4 V+1 3 -650 9.0/7.0
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V+1 E -650 9.0/7.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 V+1 E -650 9.0/7.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V+1 E -650 9.0/7.0
Sören Jansson - Ingemar Svensson Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 4 V+1 E -650 9.0/7.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Erling Lidin - Olle Eriksson 4 V+1 E -650 9.0/7.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Carin Risberg - Barbro Andersson 4 V+2 E -680 0.0/16.0

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Väst giv
ingen i zon
EK6
D754
ED8743
Dkn974
kn1092
2
D87
82
E3
K965
K10942
1053
K86
kn10
Ekn653

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Carin Risberg - Barbro Andersson 5 N= K 400 16.0/0.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 N+3 2 150 12.0/4.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 2 N+3 E 150 12.0/4.0
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 N+1 E 150 12.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Erling Lidin - Olle Eriksson 3 N= 8 140 8.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 N+1 E 110 5.0/11.0
Sören Jansson - Ingemar Svensson Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 3 N= E 110 5.0/11.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 2NT N-2 4 -100 1.0/15.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 N-2 8 -100 1.0/15.0

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Nord giv
Ö-V i zon
EKD32
kn32
D
kn864
6
EK5
876542
952
874
8764
Ekn103
K7
kn1095
D109
K9
ED103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 N+1 Kn 450 14.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 4 N+1 10 450 14.0/2.0
Sören Jansson - Ingemar Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 N+1 10 450 14.0/2.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 4 N= K 420 7.0/9.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 N= E 420 7.0/9.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N= 6 420 7.0/9.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Louise Edholm - Roger Edholm 4 N= E 420 7.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 N-1 8 -50 1.0/15.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Ing-Marie Östman - Lars Öberg 4 N-1 7 -50 1.0/15.0

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Öst giv
alla i zon
K64
10942
Kkn3
kn107
E85
Dkn7653
2
K32
Dkn1072
E
ED98
984
93
K8
107654
ED65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Barbro Andersson Ing-Marie Östman - Lars Öberg 4 V-2 Kn 200 14.0/2.0
Sören Jansson - Ingemar Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson 4 V-2 Kn 200 14.0/2.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Louise Edholm - Roger Edholm 3 V-2 Kn 200 14.0/2.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 Ö-1 E 100 7.0/9.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 3 V-1 7 100 7.0/9.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö-1 4 100 7.0/9.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö-1 E 100 7.0/9.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3 Ö= E -140 2.0/14.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 4 Ö= E -620 0.0/16.0

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Syd giv
ingen i zon
K
743
EK953
K983
ED743
kn98
kn2
kn72
kn1065
K5
10764
E105
982
ED1062
D8
D64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N+1 5 110 13.0/3.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 2 N+1 Kn 110 13.0/3.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Carin Risberg - Barbro Andersson 3 N= 5 110 13.0/3.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 2 N+1 E 110 13.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Marie Östman - Lars Öberg 3 Ö-1 D 50 7.0/9.0
Sören Jansson - Ingemar Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 2 V-1 E 50 7.0/9.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S-1 E -50 4.0/12.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V= E -110 2.0/14.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Erling Lidin - Olle Eriksson 4 S-3 E -150 0.0/16.0

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Väst giv
N-S i zon
E105
K54
109643
kn2
KD82
63
EKD2
D76
kn763
9
kn85
K9843
94
EDkn10872
7
E105

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Marie Östman - Lars Öberg 4D S= E 790 16.0/0.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S= E 620 12.0/4.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S= E 620 12.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 S= E 620 12.0/4.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Carin Risberg - Barbro Andersson 2 S+2 E 170 8.0/8.0
Sören Jansson - Ingemar Svensson Louise Edholm - Roger Edholm 2 V+1 4 -140 6.0/10.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3 Ö+1 E -170 4.0/12.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 5D S-1 E -200 1.0/15.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Erling Lidin - Olle Eriksson 2 V+3 Kn -200 1.0/15.0

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Nord giv
alla i zon
3
EKkn105
E82
8432
K4
84
10653
KDkn75
10862
762
Dkn9
1096
EDkn975
D93
K74
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Poul Steckhahn - Christer Hellström 4 S+1 K 650 15.9/0.1
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT N+1 9 630 13.6/2.4
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 N= D 620 11.4/4.6
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 3NT S= Kn 600 9.1/6.9
Erling Lidin - Olle Eriksson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S+2 K 200 5.8/10.3
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Louise Edholm - Roger Edholm 3 S+2 K 200 5.8/10.3
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 6 N-2 9 -200 1.3/14.8
Sören Jansson - Ingemar Svensson Carin Risberg - Barbro Andersson 6 N-2 9 -200 1.3/14.8
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson     A= 8.0/8.0

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Öst giv
ingen i zon
E762
Kkn95
K3
852
Kkn983
64
Dkn10
D74
D4
E108732
E874
K
105
D
9652
Ekn10963

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö-3 E 150 16.0/0.0
Sören Jansson - Ingemar Svensson Carin Risberg - Barbro Andersson 3 S= 4 110 14.0/2.0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 2 Ö-1 E 50 8.0/8.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT V-1 5 50 8.0/8.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Louise Edholm - Roger Edholm 2 Ö-1 E 50 8.0/8.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 Ö-1 D 50 8.0/8.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö-1 9 50 8.0/8.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 Ö= 10 -110 1.0/15.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Poul Steckhahn - Christer Hellström 2 Ö= 10 -110 1.0/15.0

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Syd giv
N-S i zon
E975
D7
kn52
E1097
KD
E106
E9764
D52
kn1083
kn32
KD
Kkn63
642
K9854
1083
84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ivrell - Ingrid Persson Sören Jansson - Ingemar Svensson 3 Ö-1 8 50 16.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Lena Andersson - Jan Jacobsson 2NT V= 5 -120 14.0/2.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2NT V+2 9 -180 12.0/4.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 3NT V= 9 -400 9.0/7.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 3NT V= 5 -400 9.0/7.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT V+1 5 -430 4.0/12.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT V+1 10 -430 4.0/12.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V+1 7 -430 4.0/12.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3NT V+2 5 -460 0.0/16.0

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Väst giv
Ö-V i zon
KD2
kn765
1082
1064
107654
K108
E5
K82
Ekn9
42
KD6
E9753
83
ED93
kn9743
Dkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö-1 7 100 16.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö+1 E -110 14.0/2.0
Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 V+2 8 -170 11.0/5.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck 2 V+2 6 -170 11.0/5.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 V+2 5 -200 5.0/11.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Sören Jansson - Ingemar Svensson 1 V+4 7 -200 5.0/11.0
Louise Edholm - Roger Edholm Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 S-4 2 -200 5.0/11.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Poul Steckhahn - Christer Hellström 3 V+2 5 -200 5.0/11.0
Ing-Marie Östman - Lars Öberg Ingalill Eriksson - Bertil Häggström 4 V+1 10 -650 0.0/16.0

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Nord giv
ingen i zon
73
KDkn975
EK96
kn
kn
E10
7542
1096543
KD10962
86
D3
D82
E854
432
kn108
EK7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ing-Marie Östman - Lars Öberg 4 N+2 D 480 15.0/1.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Sören Jansson - Ingemar Svensson 4 N+2 3 480 15.0/1.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 4 N+1 3 450 9.0/7.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 N+1 3 450 9.0/7.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N+1 K 450 9.0/7.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Louise Edholm - Roger Edholm 4 N+1 K 450 9.0/7.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 N= 2 420 4.0/12.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 N+3 D 230 2.0/14.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N-1 K -50 0.0/16.0

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2017.10.05

Öst giv
N-S i zon
63
kn853
ED983
K8
5
D1096
K1052
ED103
D10872
E7
kn4
kn952
EKkn94
K42
76
764

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Ing-Marie Östman - Lars Öberg 1NT N+2 7 150 14.0/2.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Louise Edholm - Roger Edholm 3 V-3 6 150 14.0/2.0
Hjördis Smedberg - Anna Greta Bäck Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V-3 6 150 14.0/2.0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1 Ö-2 6 100 10.0/6.0
Poul Steckhahn - Christer Hellström Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Pass   8.0/8.0
Carin Risberg - Barbro Andersson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT N-1 8 -100 4.0/12.0
Erling Lidin - Olle Eriksson Sören Jansson - Ingemar Svensson 3 N-1 2 -100 4.0/12.0
Inga-Lisa Svanstedt - Inger Svensson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S-1 E -100 4.0/12.0
Ingalill Eriksson - Bertil Häggström Gun Thuvesson - Alfhild Jacobsson 3 S-2 E -200 0.0/16.0