Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2017-09-20 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag partävling m hcp max 54 par TL Gun 2017-09-20

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
E
Ekn62
kn10987
942
?
KDkn5
K743
643
K10
?
10973
D
E52
EDkn65
?
8642
10985
KD
873

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N36733
S36733
Ö956107
V956107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 E 110 38.0/0.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Schjånberg - Mona Andersson 4 Ö-1 K 50 33.0/5.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 V-1 Kn 50 33.0/5.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT Ö-1 4 50 33.0/5.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö-1 K 50 33.0/5.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V= Kn -140 26.0/12.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mats Andersson - Peter Moricz 3 Ö= K -140 26.0/12.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3 Ö= K -140 26.0/12.0
Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 Ö+2 K -170 21.0/17.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3 Ö+1 K -170 21.0/17.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö+2 K -200 18.0/20.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Helen Roos - Arne Bojesson 4 V= Kn -420 10.0/28.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 Ö= 10 -420 10.0/28.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Ove Järnström 4 V= E -420 10.0/28.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö= K -420 10.0/28.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V= Kn -420 10.0/28.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 4 Ö= 10 -420 10.0/28.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Klas Bellander - Jan Clementsson 4 Ö= K -420 10.0/28.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT Ö+1 K -430 1.0/37.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö+1 8 -430 1.0/37.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson     - -/22.8

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
Dkn1075
10753
107
74
#
E9863
K42
ED5
D3
#
K42
Dkn96
942
E106
#

E8
Kkn863
Kkn9852

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N86434
S86434
Ö579109
V55989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Rolf Bergström - Christer Löfgren 4D V-3 7 500 38.0/0.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Schjånberg - Mona Andersson 3D V-2 7 300 35.0/3.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4D V-2 5 300 35.0/3.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Ulla Borgström - Monica Wester 3 S= E 110 32.0/6.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V-2 7 100 28.0/10.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 3 V-2 7 100 28.0/10.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Klas Bellander - Jan Clementsson 4 V-2 7 100 28.0/10.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S= E 90 24.0/14.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Helen Roos - Arne Bojesson 3 V-1 7 50 18.0/20.0
Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 V-1 7 50 18.0/20.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT V-1 D 50 18.0/20.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V-1 7 50 18.0/20.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V-1 10 50 18.0/20.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 S-1 E -100 12.0/26.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 2NT Ö= 8 -120 10.0/28.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Ove Järnström 3 Ö= 9 -140 7.0/31.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Åke Lindström - Britt Lindberg 3 Ö= 5 -140 7.0/31.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Mats Andersson - Peter Moricz 2D S-1 D -200 4.0/34.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4D S-2 E -500 2.0/36.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4D S-3 D -800 0.0/38.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson     - -/22.8

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
D
Kkn10
D95
Ekn10942
#
E10872
84
10862
D6
#
kn54
E653
EK3
K85
#
K963
D972
kn74
73

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N74745
S74745
Ö58697
V58698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Ove Järnström Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT Ö-4 3 400 37.0/1.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3 Ö-4 7 400 37.0/1.0
Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 Ö-1 8 100 31.0/7.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Sonja Lindblom 1NT Ö-1 3 100 31.0/7.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 3 Ö-1 7 100 31.0/7.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö-1 7 100 31.0/7.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulf Schjånberg - Mona Andersson 3 N-1 Kn -50 23.0/15.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 N-1 E -50 23.0/15.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N-1 E -50 23.0/15.0
Mats Andersson - Peter Moricz Monica Gilhorn - Mona Berge 2 N-1 Kn -50 23.0/15.0
Helen Roos - Arne Bojesson Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 1 V= Kn -80 18.0/20.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT Ö= 7 -90 16.0/22.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 N-2 E -100 13.0/25.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Öhman - Åke Kajrup 3 S-2 8 -100 13.0/25.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Hanna Lewandowski - Lars Becklén 2 V= K -110 9.0/29.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= E -110 9.0/29.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+1 10 -140 4.0/34.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö+1 7 -140 4.0/34.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 Ö+1 7 -140 4.0/34.0
Ulla Borgström - Monica Wester Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 V+2 E -170 0.0/38.0
Klas Bellander - Jan Clementsson     - -/21.3

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Väst giv
alla i zon
#
KD5
K8
KD854
ED3
#
Ekn104
E65
10762
65
#
863
Dkn7
3
kn108742
#
972
109432
Ekn9
K9

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N7119810
S7119810
Ö62343
V62353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Ove Järnström Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT N+2 4 660 36.0/2.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+2 Kn 660 36.0/2.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Jan Öhman - Åke Kajrup 3NT N+2 7 660 36.0/2.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT N+1 7 630 28.0/10.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N+1 Kn 630 28.0/10.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 3NT N+1 Kn 630 28.0/10.0
Ulla Borgström - Monica Wester Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 3NT N+1 3 630 28.0/10.0
Mats Andersson - Peter Moricz Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT N+1 Kn 630 28.0/10.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulf Schjånberg - Mona Andersson 3NT N= 7 600 19.0/19.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N= 7 600 19.0/19.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT N= 7 600 19.0/19.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT N= Kn 600 19.0/19.0
Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT N+2 7 180 13.0/25.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Nicolae Östner - Evert Bengtsson 1NT N+3 2 180 13.0/25.0
Helen Roos - Arne Bojesson Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 2NT N+1 Kn 150 9.0/29.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1 N+4 D 150 9.0/29.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Hanna Lewandowski - Lars Becklén 1 N+2 Kn 110 6.0/32.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT N-1 Kn -100 2.0/36.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N-1 3 -100 2.0/36.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT S-1 5 -100 2.0/36.0
Klas Bellander - Jan Clementsson     - -/21.3

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
9
E873
109643
843
#
Kkn65432
1095
Kkn
7
#
1087
KD42
ED2
K102
#
ED
kn6
875
EDkn965

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N98524
S98524
Ö448106
V448105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö-3 E 150 36.0/2.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT Ö-3 E 150 36.0/2.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT Ö-3 D 150 36.0/2.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V-1 9 50 31.0/7.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V-1 3 50 31.0/7.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2NT Ö= 8 -120 28.0/10.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 V= 10 -140 26.0/12.0
Helen Roos - Arne Bojesson Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 3 V+1 3 -170 23.0/15.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 V+2 8 -170 23.0/15.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 2NT Ö+2 9 -180 20.0/18.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 S-2 9 -200 18.0/20.0
Lars G Svensson - Ove Järnström Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 V= 8 -420 9.0/29.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Barbro Melander - Anders Nordberg 4 V= 8 -420 9.0/29.0
Ulf Schjånberg - Mona Andersson Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 4 V= 8 -420 9.0/29.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V= 10 -420 9.0/29.0
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V= 8 -420 9.0/29.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Mats Andersson - Peter Moricz 4 V= 8 -420 9.0/29.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V= 8 -420 9.0/29.0
Torsten Eriksson - Sten Ahlgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V= 3 -420 9.0/29.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Klas Bellander - Jan Clementsson 4 Ö+1 8 -450 0.0/38.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg     - 17.7/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
ED107
Kkn1052
kn3
75
#
Kkn953
D84
1074
EK
#
86
963
EKD862
D9
#
42
E7
95
kn1086432

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N95765
S95765
Ö38566
V38667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Eriksson - Sten Ahlgren Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V-5 7 500 38.0/0.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V-4 7 400 35.0/3.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Klas Bellander - Jan Clementsson 4 V-4 Kn 400 35.0/3.0
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V-3 7 300 32.0/6.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö-2 E 200 23.0/15.0
Helen Roos - Arne Bojesson Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 3NT V-2 5 200 23.0/15.0
Ulf Schjånberg - Mona Andersson Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 3NT Ö-2 Kn 200 23.0/15.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-2 E 200 23.0/15.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT V-2 5 200 23.0/15.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V-2 5 200 23.0/15.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Mats Andersson - Peter Moricz 3NT V-2 5 200 23.0/15.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö-2 E 200 23.0/15.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö-1 E 100 13.0/25.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö-1 E 100 13.0/25.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Barbro Melander - Anders Nordberg 3 Ö= E -110 8.0/30.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 Ö= E -110 8.0/30.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 V= 3 -110 8.0/30.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 5D S-2 10 -300 4.0/34.0
Lars G Svensson - Ove Järnström Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3NT V= Kn -600 1.0/37.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT V= 7 -600 1.0/37.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg     - 17.7/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Syd giv
alla i zon
#
E10
3
kn987
Dkn10873
#
KDkn95
K102
2
EK95
#
3
EDkn54
D10654
62
#
87642
9876
EK3
4

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N65233
S65233
Ö6710910
V671099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö-2 4 200 37.0/1.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund 4 Ö-2 4 200 37.0/1.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Helen Roos - Arne Bojesson 4 Ö-1 E 100 34.0/4.0
Lars G Svensson - Ove Järnström Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö= 4 -620 26.0/12.0
Ulf Schjånberg - Mona Andersson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 Ö= 4 -620 26.0/12.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö= 4 -620 26.0/12.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 4 Ö= 4 -620 26.0/12.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Jan Öhman - Åke Kajrup 4 Ö= 4 -620 26.0/12.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö= E -620 26.0/12.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= E -620 26.0/12.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT V+1 D -630 13.0/25.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V+1 D -630 13.0/25.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3NT Ö+1 E -630 13.0/25.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+1 8 -630 13.0/25.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT Ö+1 9 -630 13.0/25.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+1 D -630 13.0/25.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 4 Ö+1 E -650 4.0/34.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 Ö+1 E -650 4.0/34.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mats Andersson - Peter Moricz 5 Ö= E -650 4.0/34.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT Ö+2 4 -660 0.0/38.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander     - -/14.0

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
ED85
Dkn103
108
Ekn8
#
K32
874
9652
D107
#
kn9764
K92
Dkn7
65
#
10
E65
EK43
K9432

Optimalt kontrakt: 7NT N= 1520
 NT
N1311131013
S1311131013
Ö02030
V02030
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3NT N+4 4 520 34.0/4.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 3NT N+4 6 520 34.0/4.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bo Månsson - Sonja Christensson 3NT S+4 2 520 34.0/4.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Jan Öhman - Åke Kajrup 3NT N+4 7 520 34.0/4.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S+4 2 520 34.0/4.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund 4 N+3 6 510 28.0/10.0
Lars G Svensson - Ove Järnström Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT N+3 6 490 25.0/13.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N+3 D 490 25.0/13.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N+2 5 480 21.0/17.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+2 5 480 21.0/17.0
Ulf Schjånberg - Mona Andersson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT N+2 4 460 17.0/21.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+2 2 460 17.0/21.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 N+1 Kn 450 14.0/24.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3NT N+1 4 430 12.0/26.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Helen Roos - Arne Bojesson 5 S= 5 400 8.0/30.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 3NT N= 7 400 8.0/30.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N= 6 400 8.0/30.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N+2 D 200 3.0/35.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Mats Andersson - Peter Moricz 3 Ö-4 E 200 3.0/35.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Adam Wasserstrom - Karin Eresund 2 N+3 D 150 0.0/38.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander     - -/14.0

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
1094
D106
K10643
E5
#
75
K4
D7
kn1097642
#
KD8632
E3
E2
KD3
#
Ekn
kn98752
kn985
8

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N28942
S28942
Ö104497
V104497
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Sonja Lindblom Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö-2 8 200 37.0/1.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö-2 8 200 37.0/1.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Helen Roos - Arne Bojesson 4 N= E 130 34.0/4.0
Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson Lars G Svensson - Ove Järnström 3 Ö-1 8 100 26.0/12.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Hanna Lewandowski - Lars Becklén 4 Ö-1 8 100 26.0/12.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-1 8 100 26.0/12.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 Ö-1 8 100 26.0/12.0
Ulla Borgström - Monica Wester Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 Ö-1 8 100 26.0/12.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö-1 8 100 26.0/12.0
Bo Månsson - Sonja Christensson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 Ö-1 8 100 26.0/12.0
Torsten Eriksson - Sten Ahlgren Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund 4 S-2 7 -100 17.0/21.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson 4D N-1 5 -100 17.0/21.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Agneta Johansson - Lars Svensson 1 Ö+1 8 -110 12.0/26.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 Ö= 8 -110 12.0/26.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö= 8 -110 12.0/26.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Mona Andersson 3 Ö= 8 -140 5.0/33.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Jan Öhman - Åke Kajrup 2 Ö+1 8 -140 5.0/33.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1 Ö+2 8 -140 5.0/33.0
Mats Andersson - Peter Moricz Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö= 5 -140 5.0/33.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Barbro Melander - Anders Nordberg 3NT V+2 4 -660 0.0/38.0
Åke Lindström - Britt Lindberg     - 17.9/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Öst giv
alla i zon
#
986
Ekn
Ekn1032
E63
#
Dkn53
86
D974
kn85
#
E42
KD1092
K
10974
#
K107
7543
865
KD2

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N69677
S69677
Ö64765
V64764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Månsson - Sonja Christensson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 V-3 E 300 38.0/0.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 V-2 9 200 27.0/11.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö-2 6 200 27.0/11.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Barbro Melander - Anders Nordberg 3 V-2 D 200 27.0/11.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Hanna Lewandowski - Lars Becklén 2 V-2 E 200 27.0/11.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 V-2 6 200 27.0/11.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 Ö-2 5 200 27.0/11.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 V-2 E 200 27.0/11.0
Ulla Borgström - Monica Wester Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NTD V-1 3 200 27.0/11.0
Torsten Eriksson - Sten Ahlgren Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund 2 Ö-2 6 200 27.0/11.0
Mats Andersson - Peter Moricz Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö-2 6 200 27.0/11.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N+2 E 130 16.0/22.0
Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson Lars G Svensson - Ove Järnström 2 Ö-1 8 100 13.0/25.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö-1 8 100 13.0/25.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N= K 90 7.0/31.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Helen Roos - Arne Bojesson 2 N= 2 90 7.0/31.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Jan Öhman - Åke Kajrup 2 S= 7 90 7.0/31.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 N= K 90 7.0/31.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Mona Andersson 1 Ö= 8 -80 2.0/36.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N-2 K -200 0.0/38.0
Åke Lindström - Britt Lindberg     - 17.9/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
EDkn4
93
K83
EK65
#
5
Ekn108652
D42
kn3
#
K10976
K7
Ekn10
D94
#
832
D4
9765
10872

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N64353
S64353
Ö7810810
V7810810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Helen Roos - Arne Bojesson 4D V-1 3 100 38.0/0.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V-1 E 50 35.0/3.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V-1 E 50 35.0/3.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Lars G Svensson - Ove Järnström 4 S-3 5 -150 31.0/7.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 S-3 E -150 31.0/7.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 3 V+1 E -170 25.0/13.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Bo Månsson - Sonja Christensson 3 V+1 E -170 25.0/13.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 3 Ö+1 2 -170 25.0/13.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Jan Öhman - Åke Kajrup 3 V+1 E -170 25.0/13.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund 3 N-4 K -200 20.0/18.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S-5 5 -250 18.0/20.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 4 V= 3 -420 16.0/22.0
Ulf Schjånberg - Mona Andersson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 4 V+1 E -450 12.0/26.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V+1 E -450 12.0/26.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 V+1 E -450 12.0/26.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4D V= E -590 8.0/30.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Klas Bellander - Jan Clementsson 3D V+1 E -630 6.0/32.0
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Andersson - Peter Moricz 3D V+2 E -730 4.0/34.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4D S-5 E -1100 1.0/37.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Hanna Lewandowski - Lars Becklén 3D S-5 5 -1100 1.0/37.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund     - 14.8/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
32
Dkn1043
Ekn97
D5
#
EKkn1086
K2
K8
kn106
#
D4
9765
6432
K84
#
975
E8
D105
E9732

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N78956
S78956
Ö64487
V64487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Nilsson - Jane Brändemar Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 N+1 D 140 38.0/0.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Bo Månsson - Sonja Christensson 3 V-1 D 50 36.0/2.0
Ulf Schjånberg - Mona Andersson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 1 V+1 D -110 28.0/10.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Helen Roos - Arne Bojesson 1 V+1 D -110 28.0/10.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 1 V+1 D -110 28.0/10.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1 V+1 D -110 28.0/10.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V= D -110 28.0/10.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 V= D -110 28.0/10.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Klas Bellander - Jan Clementsson 1 V+1 D -110 28.0/10.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V= D -140 11.0/27.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 V+1 D -140 11.0/27.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 V+1 E -140 11.0/27.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Hanna Lewandowski - Lars Becklén 1 V+2 D -140 11.0/27.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Lars G Svensson - Ove Järnström 3 V= D -140 11.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 3 V= E -140 11.0/27.0
Ulla Borgström - Monica Wester Mats Andersson - Peter Moricz 2 V+1 D -140 11.0/27.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Jan Öhman - Åke Kajrup 2 V+1 2 -140 11.0/27.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund 3 V= D -140 11.0/27.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 V+1 D -140 11.0/27.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 1 V+3 E -170 0.0/38.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund     - 14.8/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Nord giv
alla i zon
#
KD654
K2
kn5
K964
#
E72
853
K1032
872
#
1093
ED1064
E74
D3
#
kn8
kn97
D986
Ekn105

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N86576
S86576
Ö56755
V57755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Helen Roos - Arne Bojesson 3 Ö-2 Kn 200 36.0/2.0
Torsten Eriksson - Sten Ahlgren Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 Ö-2 Kn 200 36.0/2.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 V-2 Kn 200 36.0/2.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 N+1 D 140 31.0/7.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Bo Månsson - Sonja Christensson 2 N+1 6 140 31.0/7.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Barbro Melander - Anders Nordberg 2 N+1 4 110 26.0/12.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N= 10 110 26.0/12.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 N= 10 110 26.0/12.0
Lars G Svensson - Ove Järnström Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 Ö-1 8 100 17.0/21.0
Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 2 Ö-1 Kn 100 17.0/21.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 Ö-1 Kn 100 17.0/21.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulf Schjånberg - Mona Andersson 2 Ö-1 8 100 17.0/21.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö-1 Kn 100 17.0/21.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Öberg - Ulla Wästberg 2 Ö-1 Kn 100 17.0/21.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT V= 5 -90 10.0/28.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 3 N-1 E -100 7.0/31.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-1 E -100 7.0/31.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö= Kn -110 2.0/36.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan Öhman - Åke Kajrup 2 V= Kn -110 2.0/36.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Mats Andersson - Peter Moricz 2 Ö= Kn -110 2.0/36.0
Monica Gilhorn - Mona Berge     - 16.9/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
K62
E854
K2
10974
#
kn109854
9
ED54
KD
#
D3
kn763
kn8
kn8652
#
E7
KD102
109763
E3

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N891059
S891059
Ö44374
V44374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N+1 D 450 38.0/0.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Barbro Melander - Anders Nordberg 3 S+2 E 200 36.0/2.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Stig Unoson - Sonja Lindblom 3 S+1 Kn 170 33.0/5.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+2 K 170 33.0/5.0
Lars G Svensson - Ove Järnström Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 N= 10 140 26.0/12.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Helen Roos - Arne Bojesson 2 S+1 Kn 140 26.0/12.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 3 N= D 140 26.0/12.0
Ulla Borgström - Monica Wester Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S= 9 140 26.0/12.0
Torsten Eriksson - Sten Ahlgren Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 S= D 140 26.0/12.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Mats Andersson - Peter Moricz 3 V-2 E 100 18.0/20.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Öberg - Ulla Wästberg 4 V-2 K 100 18.0/20.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3D V-1 K 100 18.0/20.0
Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan 3 S-1 K -50 11.0/27.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N-1 D -50 11.0/27.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Jan Öhman - Åke Kajrup 1NT N-1 D -50 11.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 N-1 D -50 11.0/27.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1 V+1 E -110 6.0/32.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+1 K -140 3.0/35.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+1 K -140 3.0/35.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulf Schjånberg - Mona Andersson 4 S-3 Kn -150 0.0/38.0
Monica Gilhorn - Mona Berge     - 16.9/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
E1073
kn
EKkn103
1062
#
82
K1087
75
KDkn74
#
KDkn94
E2
964
E93
#
65
D96543
D82
85

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N37645
S37645
Ö106787
V106787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Åke Lindström - Britt Lindberg 5 V-3 K 150 38.0/0.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Schjånberg - Mona Andersson 4 Ö-1 2 50 35.0/3.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 Ö-1 2 50 35.0/3.0
Lars G Svensson - Ove Järnström Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-1 E -100 32.0/6.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V= E -110 25.0/13.0
Helen Roos - Arne Bojesson Barbro Melander - Anders Nordberg 1 Ö+1 6 -110 25.0/13.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Hanna Lewandowski - Lars Becklén 2 Ö= D -110 25.0/13.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 Ö= D -110 25.0/13.0
Mats Andersson - Peter Moricz Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 Ö= 2 -110 25.0/13.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 Ö+1 2 -110 25.0/13.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Öberg - Ulla Wästberg 2 V+2 E -130 18.0/20.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 Ö+1 2 -140 10.0/28.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 1 Ö+2 2 -140 10.0/28.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+1 D -140 10.0/28.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bo Månsson - Sonja Christensson 2 Ö+1 D -140 10.0/28.0
Ulla Borgström - Monica Wester Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 2 Ö+1 D -140 10.0/28.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1 Ö+2 2 -140 10.0/28.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö+1 2 -140 10.0/28.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT Ö+1 4 -150 2.0/36.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N-3 K -300 0.0/38.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund     - 15.6/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
85
98654
K965
K5
#
kn4
EK7
Ekn82
10986
#
109762
Dkn102
73
42
#
EKD3
3
D104
EDkn73

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N1010778
S1010778
Ö33665
V33665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Sonja Lindblom Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+1 2 430 37.0/1.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S+1 2 430 37.0/1.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT N= D 400 33.0/5.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT V-4 4 400 33.0/5.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2NT V-3 K 300 30.0/8.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S+4 Kn 170 28.0/10.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 S+3 K 150 25.0/13.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Bo Månsson - Sonja Christensson 2 S+3 Kn 150 25.0/13.0
Lars G Svensson - Ove Järnström Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 S+2 E 130 21.0/17.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S+1 Kn 130 21.0/17.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Öberg - Ulla Wästberg 2NT S= Kn 120 18.0/20.0
Helen Roos - Arne Bojesson Barbro Melander - Anders Nordberg 2 S+1 E 110 13.0/25.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 2 S+1 Kn 110 13.0/25.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Hanna Lewandowski - Lars Becklén 1 S+1 10 110 13.0/25.0
Ulla Borgström - Monica Wester Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 2 S+1 10 110 13.0/25.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö-1 E 100 8.0/30.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Schjånberg - Mona Andersson 2 S= E 90 5.0/33.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 S= E 90 5.0/33.0
Mats Andersson - Peter Moricz Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N-4 9 -200 2.0/36.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5D S-3 E -500 0.0/38.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund     - 15.6/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
K942
EK
105
K9864
#
Ekn75
D75
kn96
1052
#
108
kn9843
K73
E73
#
D63
1062
ED842
Dkn

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N109798
S109798
Ö33643
V33643
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Mats Andersson - Peter Moricz 3D Ö-3 D 500 38.0/0.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N+2 9 460 36.0/2.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 3NT N= 8 400 33.0/5.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Monica Gilhorn - Mona Berge 3NT N= 4 400 33.0/5.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT N+2 8 180 30.0/8.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Ulf Schjånberg - Mona Andersson 1 N+3 4 170 28.0/10.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 1NT S+2 5 150 24.0/14.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2NT N+1 4 150 24.0/14.0
Helen Roos - Arne Bojesson Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 1NT S+2 5 150 24.0/14.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Hanna Lewandowski - Lars Becklén 2 N+1 3 140 18.0/20.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Rutger Persson - Claes Nilsson 1 N+2 3 140 18.0/20.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund 2 N+1 3 140 18.0/20.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulla Öberg - Ulla Wästberg 1NT S+1 5 120 13.0/25.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT N= 4 120 13.0/25.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= 8 110 9.0/29.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bo Månsson - Sonja Christensson 2 N= 4 110 9.0/29.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 Ö-1 D 50 6.0/32.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT N-1 3 -50 4.0/34.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lars G Svensson - Ove Järnström 3NT N-2 4 -100 1.0/37.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 N-2 10 -100 1.0/37.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö     - 13.1/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
74
973
E10732
965
#
kn53
kn
985
Kkn10872
#
KD62
D10854
K
E43
#
E1098
EK62
Dkn64
D

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N39657
S39657
Ö93675
V93675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö-5 10 250 38.0/0.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 1NT S+2 10 150 36.0/2.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 3 N= K 110 32.0/6.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N= 5 110 32.0/6.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Lars G Svensson - Ove Järnström 3 N= K 110 32.0/6.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Åke Lindström - Britt Lindberg 2 Ö-2 D 100 27.0/11.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Monica Gilhorn - Mona Berge 3 Ö-2 D 100 27.0/11.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Ulf Schjånberg - Mona Andersson 2 Ö-1 E 50 22.0/16.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bo Månsson - Sonja Christensson 3 Ö-1 D 50 22.0/16.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulla Öberg - Ulla Wästberg 2 Ö-1 D 50 22.0/16.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Hanna Lewandowski - Lars Becklén 1NT V= 7 -90 16.0/22.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Sonja Lindblom 1NT V= 2 -90 16.0/22.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1NT V= 2 -90 16.0/22.0
Helen Roos - Arne Bojesson Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 3 N-1 E -100 10.0/28.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT N-1 8 -100 10.0/28.0
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 3 N-1 4 -100 10.0/28.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Mats Andersson - Peter Moricz 3 V= 7 -110 6.0/32.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 V+1 7 -130 4.0/34.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Rutger Persson - Claes Nilsson 2 Ö+1 D -140 1.0/37.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund 2 Ö+1 D -140 1.0/37.0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö     - 13.1/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
ED10752
EKD
D
D43
#
K9
kn643
E94
10876
#
843
98
kn10865
E92
#
kn6
10752
K732
Kkn5

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N9791110
S9791110
Ö45322
V45322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 4 N+2 E 480 37.0/1.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N+2 Kn 480 37.0/1.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Ulf Schjånberg - Mona Andersson 3NT S+2 7 460 33.0/5.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 3NT S+2 3 460 33.0/5.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 E 450 20.0/18.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N+1 6 450 20.0/18.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 N+1 9 450 20.0/18.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N+1 9 450 20.0/18.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Mats Andersson - Peter Moricz 4 N+1 2 450 20.0/18.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N+1 9 450 20.0/18.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N+1 Kn 450 20.0/18.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N+1 9 450 20.0/18.0
Torsten Eriksson - Sten Ahlgren Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 N+1 E 450 20.0/18.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 N+1 9 450 20.0/18.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Monica Gilhorn - Mona Berge 4 N+1 Kn 450 20.0/18.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N= E 420 8.0/30.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Helen Roos - Arne Bojesson 2 N+4 Kn 230 6.0/32.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars G Svensson - Ove Järnström 1 N+4 9 200 2.0/36.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Stig Unoson - Sonja Lindblom 1 N+4 9 200 2.0/36.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Jan Öhman - Åke Kajrup 1 N+4 9 200 2.0/36.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund     - -/18.6

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Väst giv
alla i zon
#
E843
Kkn96
954
E3
#
kn95
1073
E10832
D7
#
KD62
E52
Dkn7
K95
#
107
D84
K6
kn108642

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N73544
S73544
Ö59698
V59798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Monica Gilhorn - Mona Berge 2 N= K 110 38.0/0.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 Ö= 10 -80 36.0/2.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Helen Roos - Arne Bojesson 1NT Ö= 6 -90 34.0/4.0
Torsten Eriksson - Sten Ahlgren Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö= Kn -110 32.0/6.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lars G Svensson - Ove Järnström 1NT Ö+1 4 -120 29.0/9.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Åke Lindström - Britt Lindberg 1NT Ö+1 6 -120 29.0/9.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 2 V+3 E -150 24.0/14.0
Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning Ulf Schjånberg - Mona Andersson 1NT Ö+2 4 -150 24.0/14.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT Ö+2 6 -150 24.0/14.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT Ö+3 6 -180 16.0/22.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Stig Unoson - Sonja Lindblom 1NT Ö+3 D -180 16.0/22.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Mats Andersson - Peter Moricz 1NT Ö+3 6 -180 16.0/22.0
Ulla Borgström - Monica Wester Bo Månsson - Sonja Christensson 1NT Ö+3 6 -180 16.0/22.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT Ö+3 6 -180 16.0/22.0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N-2 K -200 5.0/33.0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 N-2 D -200 5.0/33.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 2NT S-2 3 -200 5.0/33.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N-2 E -200 5.0/33.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N-2 K -200 5.0/33.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Jan Öhman - Åke Kajrup 3 N-2 D -200 5.0/33.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund     - -/18.6

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
D10742
73
D9
EKD6
#
983
kn105
EKkn5
743
#
K
EKD9842
106
852
#
Ekn65
6
87432
kn109

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N97393
S97393
Ö35934
V35934
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Jan Clementsson Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 4 N= E 620 38.0/0.0
Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 5D Ö-2 E 300 35.0/3.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5D Ö-2 E 300 35.0/3.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N+1 E 170 32.0/6.0
Helen Roos - Arne Bojesson Lars G Svensson - Ove Järnström 4 Ö-2 E 100 26.0/12.0
Ulf Schjånberg - Mona Andersson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 5 Ö-2 E 100 26.0/12.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö-2 E 100 26.0/12.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 4 Ö-2 E 100 26.0/12.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bo Månsson - Sonja Christensson 5 Ö-2 E 100 26.0/12.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 Ö-1 Kn 50 17.0/21.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 Ö-1 E 50 17.0/21.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 Ö-1 E 50 17.0/21.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 Ö-1 Kn 50 17.0/21.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N-1 E -100 10.0/28.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N-1 E -100 10.0/28.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N-1 E -100 10.0/28.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Monica Gilhorn - Mona Berge 4D N-1 E -200 6.0/32.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö= E -420 3.0/35.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Mats Andersson - Peter Moricz 4 Ö= E -420 3.0/35.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö+1 5 -450 0.0/38.0
Ulla Borgström - Monica Wester     - -/18.3

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
Kkn8765
kn1084
kn7
E
#
D2
D95
842
K6542
#
94
K762
KD3
kn1083
#
E103
E3
E10965
D97

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N7118119
S7118119
Ö61511
V61511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N+2 Kn 480 34.0/4.0
Helen Roos - Arne Bojesson Lars G Svensson - Ove Järnström 4 N+2 4 480 34.0/4.0
Ulf Schjånberg - Mona Andersson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 N+2 Kn 480 34.0/4.0
Bengt Nilsson - Bert Jehpsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N+2 Kn 480 34.0/4.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Torsten Eriksson - Sten Ahlgren 4 N+2 Kn 480 34.0/4.0
Stig Unoson - Sonja Lindblom Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+1 2 450 20.0/18.0
Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 4 N+1 4 450 20.0/18.0
Nina Nilsson - Jane Brändemar Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 N+1 6 450 20.0/18.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N+1 K 450 20.0/18.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Mats Andersson - Peter Moricz 4 N+1 Kn 450 20.0/18.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+1 K 450 20.0/18.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bo Månsson - Sonja Christensson 4 N+1 K 450 20.0/18.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Monica Gilhorn - Mona Berge 4 N+1 Kn 450 20.0/18.0
Jan Öhman - Åke Kajrup Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N+1 2 450 20.0/18.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 N= Kn 420 9.0/29.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 N= 10 420 9.0/29.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N+2 K 200 6.0/32.0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT S+2 4 150 3.0/35.0
Ulla Öberg - Ulla Wästberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT S+2 2 150 3.0/35.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand 2 N+1 Kn 140 0.0/38.0
Ulla Borgström - Monica Wester     - -/18.3

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K10984
Dkn97
76
43
#
E3
K10832
EKD10
ED
#
kn75
54
5432
kn1052
#
D62
E6
kn98
K9876

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N53475
S63576
Ö710867
V710867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 V-2 7 200 36.0/2.0
Helen Roos - Arne Bojesson Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 V-2 8 200 36.0/2.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT Ö-2 4 200 36.0/2.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 2 V-1 8 100 31.0/7.0
Torsten Eriksson - Sten Ahlgren Ulla Öberg - Ulla Wästberg 3NT Ö-1 6 100 31.0/7.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 N-1 4 -100 28.0/10.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 V= 4 -110 23.0/15.0
Ulf Schjånberg - Mona Andersson Stig Unoson - Sonja Lindblom 2 V= 7 -110 23.0/15.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= 9 -110 23.0/15.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 2 V= 8 -110 23.0/15.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 2 V+1 7 -140 11.0/27.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 2 V+1 4 -140 11.0/27.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Lars G Svensson - Ove Järnström 2 V+1 4 -140 11.0/27.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+1 4 -140 11.0/27.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 V+1 4 -140 11.0/27.0
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö+1 4 -140 11.0/27.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 7 -140 11.0/27.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jan Öhman - Åke Kajrup 2 V+1 4 -140 11.0/27.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2NT V+1 4 -150 1.0/37.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Mats Andersson - Peter Moricz 2NT V+1 8 -150 1.0/37.0
Bo Månsson - Sonja Christensson     - 17.2/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.20

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
kn8753
kn75
D3
K98
#
D104
EK1064
K75
ED
#
K6
82
Ekn6
kn107652
#
E92
D93
109842
43

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N24352
S24352
Ö11910810
V11910811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT V-1 5 50 38.0/0.0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Yvonne Tolf - Anne-Catherine Svenning 1NT Ö+1 10 -120 36.0/2.0
Barbro Melander - Anders Nordberg Lars G Svensson - Ove Järnström 2 V+1 3 -140 33.0/5.0
Thomas Ehrstedt - Märit Åstrand Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 Ö+1 3 -140 33.0/5.0
Svante Dahl - Lindgren Carl-Johan Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V= 3 -420 30.0/8.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT Ö+1 2 -430 25.0/13.0
Helen Roos - Arne Bojesson Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT Ö+1 10 -430 25.0/13.0
Ulf Schjånberg - Mona Andersson Stig Unoson - Sonja Lindblom 3NT Ö+1 10 -430 25.0/13.0
Torsten Eriksson - Sten Ahlgren Ulla Öberg - Ulla Wästberg 3NT Ö+1 10 -430 25.0/13.0
Hanna Lewandowski - Lars Becklén Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT Ö+2 10 -460 10.0/28.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bengt Nilsson - Bert Jehpsson 3NT V+2 5 -460 10.0/28.0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Lars-Åke Larsmyr - Jan-Erik Olsson 3NT Ö+2 10 -460 10.0/28.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3NT V+2 3 -460 10.0/28.0
Åke Lindström - Britt Lindberg Mats Andersson - Peter Moricz 3NT Ö+2 10 -460 10.0/28.0
Monica Gilhorn - Mona Berge Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö+2 10 -460 10.0/28.0
Klas Bellander - Jan Clementsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 3NT V+2 3 -460 10.0/28.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V+2 8 -460 10.0/28.0
Anitha Lindgren - Anna-Greta Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+2 4 -460 10.0/28.0
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Jan Öhman - Åke Kajrup 3NT V+2 3 -460 10.0/28.0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+2 8 -460 10.0/28.0
Bo Månsson - Sonja Christensson     - 17.2/-