Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Söndag partävling med hcp o partnergaranti vid föranmälan OBS Ny adress STENYXEGATAN 34 Kom två betala för en. TL Anders. Max 54 par. + Reserver i kö 2017-09-03 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Söndag partävling med hcp o partnergaranti vid föranmälan OBS Ny adress STENYXEGATAN 34 Kom två betala för en. TL Anders. Max 54 par. + Reserver i kö 2017-09-03

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Nord giv
ingen i zon
E
kn3
10852
Kkn9654
K98
E985
E973
E8
765432
102
D6
D107
Dkn10
KD764
Kkn4
32

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N88858
S88858
Ö45585
V55585
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Girdo - Gunlis Åberg Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 2NT S= 5 120 49/1
Bodil Wikström - Ulla Lundström Bert Jellhede - Berit Jellhede 1NT N+1 2 120 49/1
Mona Andersson - Sonja Christensson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3 N= D 110 45/5
Tatyana Trendafilova - Klas Bellander Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 N+1 7 110 45/5
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 V-1 3 50 40/10
Marianne Falck - Berit Kallstenius Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 Ö-1 3 50 40/10
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Ingrid Wallin - Hans Dorthé 1NT V-1 5 50 40/10
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Kim Nyström - Eva Persson 2 S-1 E -50 29/21
Hanna Lewandowski - Christina Leander Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-1 7 -50 29/21
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander 2 S-1 8 -50 29/21
Agneta Johansson - Lars Svensson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 N-1 5 -50 29/21
Björn Karlsson - Ann Bomark Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 2 N-1 7 -50 29/21
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 3 S-1 E -50 29/21
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT S-1 3 -50 29/21
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2NT S-1 3 -50 29/21
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2NT S-2 8 -100 20/30
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Louise Grandinsson - Monica Lannerud 2 Ö= 2 -110 16/34
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Mats Andersson - Sten Ahlgren 2 V= Kn -110 16/34
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 Ö= 3 -110 16/34
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö= 3 -140 8/42
Grete Derand - Susanne Ramel Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3 Ö= K -140 8/42
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 Ö+1 4 -140 8/42
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Kent Hermansson - Lars Becklén 2 V+1 Kn -140 8/42
Anita Persson - Elsa Andersson Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn 3 Ö= 3 -140 8/42
Karen Nielsen - Thomas Davy Jan Öhman - Gunnar Olsson 4D N-2 D -300 1/49
Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas Kerstin Degermark - Mona Berge 3D S-2 E -300 1/49

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Öst giv
N-S i zon
852
Kkn987
842
96
KD7
1043
K107
D873
Ekn64
E65
D63
E102
1093
D2
Ekn95
Kkn54

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N34633
S34633
Ö10971010
V10971010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-2 4 100 50/0
Hanna Lewandowski - Christina Leander Ulla Borgström - Monica Wester 3NT Ö-1 9 50 46/4
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT Ö-1 5 50 46/4
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 3NT Ö-1 5 50 46/4
Björn Karlsson - Ann Bomark Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Pass   42/8
Karen Nielsen - Thomas Davy Jan Öhman - Gunnar Olsson 1NT Ö+1 5 -120 38/12
Grete Derand - Susanne Ramel Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 2NT Ö= 5 -120 38/12
Bodil Wikström - Ulla Lundström Bert Jellhede - Berit Jellhede 2NT Ö= 10 -120 38/12
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 Ö+1 D -140 34/16
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT Ö+1 10 -150 30/20
Tatyana Trendafilova - Klas Bellander Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2NT Ö+1 9 -150 30/20
Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas Kerstin Degermark - Mona Berge 2NT V+1 8 -150 30/20
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Kim Nyström - Eva Persson 3NT Ö= 4 -400 16/34
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3NT Ö= 5 -400 16/34
Marianne Falck - Berit Kallstenius Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT Ö= 4 -400 16/34
Mona Andersson - Sonja Christensson Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT Ö= 5 -400 16/34
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander 3NT Ö= 4 -400 16/34
Agneta Johansson - Lars Svensson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3NT Ö= 5 -400 16/34
Jane Girdo - Gunlis Åberg Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 3NT Ö= 5 -400 16/34
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT Ö= 4 -400 16/34
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Mats Andersson - Sten Ahlgren 3NT Ö= 4 -400 16/34
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT Ö= 4 -400 16/34
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT Ö= 5 -400 16/34
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT Ö+1 4 -430 2/48
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT Ö+1 5 -430 2/48
Anita Persson - Elsa Andersson Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn 3NT Ö+1 4 -430 2/48

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Syd giv
Ö-V i zon
109
K95
E954
kn1075
D73
D7643
82
E63
K54
kn2
kn73
KD942
Ekn862
E108
KD106
8

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N7117107
S7117107
Ö62536
V62536
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 4 430 50/0
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mona Andersson - Sonja Christensson 3 S+1 8 170 47/3
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 N+4 6 170 47/3
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Louise Grandinsson - Monica Lannerud 2 S+3 4 150 40/10
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 S+3 3 150 40/10
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Ebba Ericsson - Ulla Regnér 1NT N+2 4 150 40/10
Kent Hermansson - Lars Becklén Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 S+3 3 150 40/10
Kerstin Degermark - Mona Berge Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 2NT N+1 Kn 150 40/10
Ulla Borgström - Monica Wester Bert Jellhede - Berit Jellhede 3 S+1 E 130 28/22
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 S+2 4 130 28/22
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Karen Nielsen - Thomas Davy 3 S+1 6 130 28/22
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Monica Gilhorn - Anita Martinsson 2 S+2 6 130 28/22
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S+1 6 130 28/22
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+2 E 130 28/22
Mats Andersson - Sten Ahlgren Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 2 S+2 3 130 28/22
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jane Girdo - Gunlis Åberg 2NT N= K 120 18/32
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Grete Derand - Susanne Ramel 1NT N+1 9 120 18/32
Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist Björn Karlsson - Ann Bomark 1NT N+1 4 120 18/32
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Hanna Lewandowski - Christina Leander 1 S+1 3 110 11/39
Gunilla Ljung - Gun Bellander Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S= 7 110 11/39
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Anita Persson - Elsa Andersson 2 S+1 3 110 11/39
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 3 S= E 110 11/39
Marianne Falck - Berit Kallstenius Kim Nyström - Eva Persson 1NT N= 2 90 5/45
Bibi Jönsson - Willy Landgren Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 2 S= 4 90 5/45
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 S-1 4 -50 1/49
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Kristin Ekholm - Peter Ingwersen 4 S-1 8 -50 1/49

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Väst giv
alla i zon
kn6
E54
1063
ED1063
EK10542
kn82
kn9
75
D97
D10763
74
K84
83
K9
EKD852
kn92

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N1010557
S1010557
Ö33874
V33874
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3 V-2 10 200 49/1
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Kristin Ekholm - Peter Ingwersen 3 V-2 3 200 49/1
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3 S+1 E 130 38/12
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 N= 7 130 38/12
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Grete Derand - Susanne Ramel 4 S= E 130 38/12
Gunilla Ljung - Gun Bellander Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N= 9 130 38/12
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S= E 130 38/12
Bibi Jönsson - Willy Landgren Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 3 S+1 7 130 38/12
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 S= E 130 38/12
Kent Hermansson - Lars Becklén Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3 S+1 E 130 38/12
Mats Andersson - Sten Ahlgren Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 3 S+1 E 130 38/12
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jane Girdo - Gunlis Åberg 2 V-1 6 100 22/28
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3 V-1 10 100 22/28
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Karen Nielsen - Thomas Davy 3 V-1 E 100 22/28
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V-1 10 100 22/28
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Anita Persson - Elsa Andersson 3 V-1 10 100 22/28
Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist Björn Karlsson - Ann Bomark 3 V-1 10 100 22/28
Kerstin Degermark - Mona Berge Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 3 V-1 10 100 22/28
Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Pass   14/36
Jan Öhman - Gunnar Olsson Mona Andersson - Sonja Christensson 5 S-1 E -100 11/39
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Monica Gilhorn - Anita Martinsson 5 S-1 E -100 11/39
Ulla Borgström - Monica Wester Bert Jellhede - Berit Jellhede 2 V= 10 -110 6/44
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Hanna Lewandowski - Christina Leander 2 V= E -110 6/44
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 V= 6 -110 6/44
Marianne Falck - Berit Kallstenius Kim Nyström - Eva Persson 3 V= 3 -140 1/49
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 3 V= 10 -140 1/49

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Nord giv
N-S i zon
1074
Dkn542
D74
E7
D832
10976
kn2
543
E95

K10865
Dkn1082
Kkn6
EK83
E93
K96

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N6710810
S5710810
Ö66353
V66353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Kim Nyström - Eva Persson 4 S= 2 620 41/9
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Grete Derand - Susanne Ramel 4 N= D 620 41/9
Mona Andersson - Sonja Christensson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 S= 5 620 41/9
Gunilla Ljung - Gun Bellander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 N= D 620 41/9
Björn Karlsson - Ann Bomark Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 S= Kn 620 41/9
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 N= E 620 41/9
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Kristin Ekholm - Peter Ingwersen 4 S= Kn 620 41/9
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Christer Flensburg - Vanja Flensburg 4 S= Kn 620 41/9
Tatyana Trendafilova - Klas Bellander Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 4 N= E 620 41/9
Mats Andersson - Sten Ahlgren Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S= D 620 41/9
Jan Öhman - Gunnar Olsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT S= Kn 600 29/21
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT S= 5 600 29/21
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 2 N+2 5 170 26/24
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 2 Ö-3 E 150 24/26
Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S= Kn 140 20/30
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 N= D 140 20/30
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Anita Persson - Elsa Andersson 3 N= D 140 20/30
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Jane Girdo - Gunlis Åberg 4 S-1 Kn -100 10/40
Marianne Falck - Berit Kallstenius Louise Grandinsson - Monica Lannerud 4 S-1 2 -100 10/40
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Bert Jellhede - Berit Jellhede 4 S-1 10 -100 10/40
Hanna Lewandowski - Christina Leander Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S-1 Kn -100 10/40
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S-1 Kn -100 10/40
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn 4 S-1 Kn -100 10/40
Kerstin Degermark - Mona Berge Kent Hermansson - Lars Becklén 4 S-1 3 -100 10/40
Karen Nielsen - Thomas Davy Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N-2 D -200 1/49
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 N-2 D -200 1/49

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Öst giv
Ö-V i zon
62
ED2
KD1076
K92
kn54
1074
53
D10874
ED10987
95
Ekn984
K3
Kkn863
2
Ekn653

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N981058
S981058
Ö45383
V45384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Öhman - Gunnar Olsson Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4D Ö-2 2 500 50/0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Adam Wasserstrom - Karin Eresund 4 S+1 4 450 45/5
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 S+1 5 450 45/5
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Kristin Ekholm - Peter Ingwersen 4 S+1 4 450 45/5
Mats Andersson - Sten Ahlgren Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N+1 E 450 45/5
Ulla Borgström - Monica Wester Kim Nyström - Eva Persson 4 S= 5 420 34/16
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Grete Derand - Susanne Ramel 4 S= 4 420 34/16
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 S= Kn 420 34/16
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S= Kn 420 34/16
Björn Karlsson - Ann Bomark Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 S= Kn 420 34/16
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Anita Persson - Elsa Andersson 4 S= 4 420 34/16
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Christer Flensburg - Vanja Flensburg 4 S= 5 420 34/16
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 Ö-2 2 200 26/24
Kerstin Degermark - Mona Berge Kent Hermansson - Lars Becklén 3 S= 5 140 24/26
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Jane Girdo - Gunlis Åberg 4 Ö-1 2 100 21/29
Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö-1 3 100 21/29
Karen Nielsen - Thomas Davy Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N-1 E -50 12/38
Marianne Falck - Berit Kallstenius Louise Grandinsson - Monica Lannerud 5 S-1 4 -50 12/38
Hanna Lewandowski - Christina Leander Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 S-1 4 -50 12/38
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 4 N-1 9 -50 12/38
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 5 S-1 4 -50 12/38
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn 4 S-1 4 -50 12/38
Tatyana Trendafilova - Klas Bellander Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 4 N-1 E -50 12/38
Mona Andersson - Sonja Christensson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 5 S-2 4 -100 3/47
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S-2 Kn -100 3/47
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Bert Jellhede - Berit Jellhede 2 Ö+1 2 -140 0/50

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Syd giv
alla i zon
K986
kn84
10984
83
Dkn104
E73
KDkn3
E6
32
D95
E75
K9752
E75
K1062
62
Dkn104

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N53644
S53644
Ö89799
V89789
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT V-1 10 100 44/6
Karen Nielsen - Thomas Davy Bert Jellhede - Berit Jellhede 3NT Ö-1 D 100 44/6
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V-1 10 100 44/6
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3NT V-1 10 100 44/6
Jane Girdo - Gunlis Åberg Marianne Falck - Berit Kallstenius 3NT V-1 10 100 44/6
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT V-1 10 100 44/6
Kerstin Degermark - Mona Berge Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V-1 10 100 44/6
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Kim Nyström - Eva Persson 2NT V+1 6 -150 35/15
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2NT V+1 10 -150 35/15
Ulla Borgström - Monica Wester Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3NT V= 6 -600 20/30
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V= 6 -600 20/30
Mona Andersson - Sonja Christensson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V= 6 -600 20/30
Agneta Johansson - Lars Svensson Grete Derand - Susanne Ramel 3NT V= 6 -600 20/30
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V= 6 -600 20/30
Björn Karlsson - Ann Bomark Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT V= 6 -600 20/30
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3NT V= 10 -600 20/30
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT V= 6 -600 20/30
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT V= 8 -600 20/30
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT V= 6 -600 20/30
Tatyana Trendafilova - Klas Bellander Anita Persson - Elsa Andersson 3NT V= 8 -600 20/30
Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas Göran Ekelund - Sverker Hellsten 3NT Ö= D -600 20/30
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 3NT V= 10 -600 20/30
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT V+1 6 -630 3/47
Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V+1 6 -630 3/47
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Mats Andersson - Sten Ahlgren 3NT V+1 6 -630 3/47
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V+1 9 -630 3/47

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Väst giv
ingen i zon
D96
E85
972
kn1064
Kkn872
Kkn2
kn86
K2
E105
D73
D543
ED5
43
10964
EK10
9873

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N53433
S53433
Ö81091010
V81091010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Louise Grandinsson - Monica Lannerud 4 V-1 E 50 41/9
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Kim Nyström - Eva Persson 4 V-1 Kn 50 41/9
Mona Andersson - Sonja Christensson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V-1 Kn 50 41/9
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V-1 Kn 50 41/9
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 V-1 Kn 50 41/9
Agneta Johansson - Lars Svensson Grete Derand - Susanne Ramel 4 V-1 9 50 41/9
Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT V-1 4 50 41/9
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Mats Andersson - Sten Ahlgren 4 V-1 Kn 50 41/9
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 V-1 Kn 50 41/9
Tatyana Trendafilova - Klas Bellander Anita Persson - Elsa Andersson 4 V-1 Kn 50 41/9
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 2 Ö+1 Kn -110 30/20
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 V+1 6 -140 28/22
Jane Girdo - Gunlis Åberg Marianne Falck - Berit Kallstenius 1NT Ö+2 4 -150 26/24
Karen Nielsen - Thomas Davy Bert Jellhede - Berit Jellhede 3NT V= Kn -400 19/31
Bodil Wikström - Ulla Lundström Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT Ö= E -400 19/31
Björn Karlsson - Ann Bomark Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT V= 4 -400 19/31
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3NT V= 4 -400 19/31
Kerstin Degermark - Mona Berge Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT V= Kn -400 19/31
Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas Göran Ekelund - Sverker Hellsten 3NT Ö= E -400 19/31
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 V= E -420 8/42
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V= E -420 8/42
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V= 6 -420 8/42
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 V= Kn -420 8/42
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 4 V= Kn -420 8/42
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT Ö+1 E -430 1/49
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V+1 10 -430 1/49

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Nord giv
Ö-V i zon
kn64
Kkn762
Dkn76
D
8
E953
983
109852
KD72
D84
E4
Ekn76
E10953
10
K1052
K43

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N48686
S48686
Ö94747
V94747
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander 1NT Ö-3 5 300 49/1
Anita Persson - Elsa Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 1NT Ö-3 5 300 49/1
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 S+1 E 140 45/5
Kent Hermansson - Lars Becklén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+1 E 140 45/5
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 S= 10 110 37/13
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S= 10 110 37/13
Gunilla Ljung - Gun Bellander Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 S+1 E 110 37/13
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 S= 3 110 37/13
Kerstin Degermark - Mona Berge Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 2 S= 5 110 37/13
Mats Andersson - Sten Ahlgren Göran Ekelund - Sverker Hellsten 2 S= 10 110 37/13
Karen Nielsen - Thomas Davy Kim Nyström - Eva Persson 2 S= K 90 30/20
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 N-1 E -50 25/25
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Hanna Lewandowski - Christina Leander 2 S-1 5 -50 25/25
Bibi Jönsson - Willy Landgren Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 2 S-1 10 -50 25/25
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 2 S-1 D -50 25/25
Grete Derand - Susanne Ramel Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö= 5 -90 16/34
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Magnus Friberg - Mats Ryderheim 1NT Ö= 5 -90 16/34
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 1NT Ö= 3 -90 16/34
Björn Karlsson - Ann Bomark Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 1NT Ö= 2 -90 16/34
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gunilla Wallin - Åke Kajrup 1NT Ö= 10 -90 16/34
Mona Andersson - Sonja Christensson Bert Jellhede - Berit Jellhede 2 S-2 9 -100 9/41
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 S-2 10 -100 9/41
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 1NT Ö+1 3 -120 6/44
Ulla Borgström - Monica Wester Jane Girdo - Gunlis Åberg 3 Ö+1 10 -130 4/46
Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning 1NT Ö+2 3 -150 1/49
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 1NT Ö+2 3 -150 1/49

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Öst giv
alla i zon
1094
10963
1065
D43
ED876
E2
3
E10752
kn52
Kkn75
Ekn742
6
K3
D84
KD98
Kkn98

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N33313
S33313
Ö1099119
V999119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT Ö-1 8 100 48/2
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 V-1 9 100 48/2
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 Ö-1 K 100 48/2
Gunilla Ljung - Gun Bellander Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 V+1 10 -140 43/7
Mats Andersson - Sten Ahlgren Göran Ekelund - Sverker Hellsten 2 V+1 5 -140 43/7
Grete Derand - Susanne Ramel Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö+2 K -150 40/10
Mona Andersson - Sonja Christensson Bert Jellhede - Berit Jellhede 2 V+2 10 -170 35/15
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander 1 V+3 5 -170 35/15
Björn Karlsson - Ann Bomark Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 2 V+2 D -170 35/15
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1 V+3 10 -170 35/15
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 2 V+3 10 -200 29/21
Kent Hermansson - Lars Becklén Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1 V+4 3 -200 29/21
Ulla Borgström - Monica Wester Jane Girdo - Gunlis Åberg 2 V+4 10 -230 25/25
Karen Nielsen - Thomas Davy Kim Nyström - Eva Persson 2 V+4 10 -230 25/25
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 Ö= K -620 19/31
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 4 V= 9 -620 19/31
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 V= 3 -620 19/31
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 4 V= 5 -620 19/31
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V+1 3 -650 10/40
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V+1 10 -650 10/40
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V+1 10 -650 10/40
Bibi Jönsson - Willy Landgren Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 4 Ö+1 K -650 10/40
Anita Persson - Elsa Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 4 V+1 3 -650 10/40
Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning 4 V+2 3 -680 2/48
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gunilla Wallin - Åke Kajrup 4 V+2 D -680 2/48
Kerstin Degermark - Mona Berge Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 4 V+2 10 -680 2/48

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Syd giv
ingen i zon
104
Kkn64
EK62
kn102
K92
10985
107
E963
kn8653
D3
D5
KD85
ED7
E72
kn9843
74

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N610969
S610969
Ö73474
V73474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT S+2 K 460 50/0
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT S+1 2 430 47/3
Mats Andersson - Sten Ahlgren Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT S+1 2 430 47/3
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 Ö-3 E 150 42/8
Marianne Falck - Berit Kallstenius Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 3 S+2 2 150 42/8
Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas Gunilla Wallin - Åke Kajrup 3 N+2 10 150 42/8
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N+1 5 130 31/19
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 N+2 K 130 31/19
Kim Nyström - Eva Persson Mona Andersson - Sonja Christensson 2 S+2 K 130 31/19
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulla Borgström - Monica Wester 3 S+1 10 130 31/19
Jane Girdo - Gunlis Åberg Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander 3 N+1 3 130 31/19
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 3 S+1 10 130 31/19
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 S+2 2 130 31/19
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 2 N+2 K 130 31/19
Karen Nielsen - Thomas Davy Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3 N= 6 110 18/32
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Bert Jellhede - Berit Jellhede 3 N= 3 110 18/32
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 N= K 110 18/32
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3 N= K 110 18/32
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 2 S+1 E 110 18/32
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Kerstin Degermark - Mona Berge 3 Ö-2 7 100 12/38
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 2 Ö-1 2 50 10/40
Björn Karlsson - Ann Bomark Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N-1 K -50 7/43
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 N-1 K -50 7/43
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Anita Persson - Elsa Andersson 4 N-2 K -100 4/46
Bodil Wikström - Ulla Lundström Grete Derand - Susanne Ramel 4 N-3 5 -150 1/49
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 N-3 6 -150 1/49

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Väst giv
N-S i zon
D75
965
E62
K1096
E42
EK3
Kkn1085
kn8
kn1093
Dkn84
D974
4
K86
1072
3
ED7532

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N83457
S83457
Ö510885
V510885
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Bert Jellhede - Berit Jellhede 3NT V-3 10 150 49/1
Kent Hermansson - Lars Becklén Bibi Jönsson - Willy Landgren 2NT V-3 6 150 49/1
Mats Andersson - Sten Ahlgren Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 N= 4 140 46/4
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-2 3 100 43/7
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 1NT V-2 6 100 43/7
Jane Girdo - Gunlis Åberg Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander 2 S= E 90 40/10
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 Ö-1 E 50 35/15
Björn Karlsson - Ann Bomark Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT V-1 6 50 35/15
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Kerstin Degermark - Mona Berge 1NT V-1 9 50 35/15
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 4 V-1 6 50 35/15
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulla Borgström - Monica Wester 1NT V= 6 -90 29/21
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Anita Persson - Elsa Andersson 1NT V= 10 -90 29/21
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 V+1 6 -110 26/24
Marianne Falck - Berit Kallstenius Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 1NT V+1 6 -120 21/29
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1NT V+1 6 -120 21/29
Kim Nyström - Eva Persson Mona Andersson - Sonja Christensson 1NT V+1 6 -120 21/29
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Ebba Ericsson - Ulla Regnér 1NT V+1 6 -120 21/29
Karen Nielsen - Thomas Davy Louise Grandinsson - Monica Lannerud 2 V+2 6 -130 10/40
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 Ö+2 10 -130 10/40
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Adam Wasserstrom - Karin Eresund 1 V+3 9 -130 10/40
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 2 V+2 9 -130 10/40
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 3 V+1 6 -130 10/40
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 3 V+1 6 -130 10/40
Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas Gunilla Wallin - Åke Kajrup 2 V+2 9 -130 10/40
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 1NT V+2 9 -150 2/48
Bodil Wikström - Ulla Lundström Grete Derand - Susanne Ramel 3 V+1 8 -170 0/50

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Nord giv
alla i zon
EDkn1063
32
Ekn83
8
984
108
1062
106532
52
EDkn965
D9
E97
K7
K74
K754
KDkn4

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N81171111
S81171111
Ö41622
V41622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 N+2 D 680 47/3
Bert Jellhede - Berit Jellhede Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 N+2 D 680 47/3
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 N+2 5 680 47/3
Kent Hermansson - Lars Becklén Kristin Ekholm - Peter Ingwersen 4 N+2 D 680 47/3
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Mona Andersson - Sonja Christensson 3NT S+2 10 660 40/10
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 3NT S+2 10 660 40/10
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3NT S+2 3 660 40/10
Ulla Borgström - Monica Wester Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 4 N+1 9 650 24/26
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Kim Nyström - Eva Persson 4 N+1 E 650 24/26
Jan Öhman - Gunnar Olsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 N+1 E 650 24/26
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 N+1 E 650 24/26
Agneta Johansson - Lars Svensson Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 N+1 9 650 24/26
Jane Girdo - Gunlis Åberg Karen Nielsen - Thomas Davy 4 N+1 D 650 24/26
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Anita Persson - Elsa Andersson 4 N+1 2 650 24/26
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Kerstin Degermark - Mona Berge 4 N+1 E 650 24/26
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 N+1 9 650 24/26
Bibi Jönsson - Willy Landgren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+1 E 650 24/26
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Mats Andersson - Sten Ahlgren 4 N+1 D 650 24/26
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 N+1 E 650 24/26
Tatyana Trendafilova - Klas Bellander Göran Ekelund - Sverker Hellsten 4 N+1 D 650 24/26
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Grete Derand - Susanne Ramel 4 N= Kn 620 10/40
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 N+3 D 200 8/42
Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas Björn Karlsson - Ann Bomark 2NT S+2 8 180 6/44
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 Ö-1 7 100 4/46
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Christer Flensburg - Vanja Flensburg 3NT S-1 2 -100 2/48
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT S-2 8 -200 0/50

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Öst giv
ingen i zon
E109754
ED6
K98
4
K3
kn1072
D1043
532
kn6
K954
kn5
EKD107
D82
83
E762
kn986

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N67598
S66598
Ö76744
V76744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Kristin Ekholm - Peter Ingwersen 4D Ö-4 2 800 50/0
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Anita Persson - Elsa Andersson 5 V-4 4 200 47/3
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3 N+2 E 200 47/3
Ulla Borgström - Monica Wester Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 2 N+2 E 170 42/8
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 N+2 Kn 170 42/8
Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas Björn Karlsson - Ann Bomark 2 N+2 E 170 42/8
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Grete Derand - Susanne Ramel 3 N= E 140 33/17
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Mona Andersson - Sonja Christensson 3 N= E 140 33/17
Jan Öhman - Gunnar Olsson Hanna Lewandowski - Christina Leander 3 N= E 140 33/17
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Ulla Lundström 2 N+1 E 140 33/17
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 N= E 140 33/17
Tatyana Trendafilova - Klas Bellander Göran Ekelund - Sverker Hellsten 3 N= E 140 33/17
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Kerstin Degermark - Mona Berge 3 V-2 4 100 26/24
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3 V-1 4 50 21/29
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Mats Andersson - Sten Ahlgren 4 Ö-1 2 50 21/29
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 3 V-1 4 50 21/29
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Christer Flensburg - Vanja Flensburg 3 V-1 E 50 21/29
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Kim Nyström - Eva Persson 3 N-1 E -50 11/39
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 N-1 E -50 11/39
Agneta Johansson - Lars Svensson Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 N-1 E -50 11/39
Jane Girdo - Gunlis Åberg Karen Nielsen - Thomas Davy 4 N-1 E -50 11/39
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 3 N-1 E -50 11/39
Bibi Jönsson - Willy Landgren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N-1 E -50 11/39
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N-2 E -100 4/46
Bert Jellhede - Berit Jellhede Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 V= 4 -110 1/49
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 V= 4 -110 1/49

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Syd giv
N-S i zon
109
653
kn986
E653
Ekn863
Ekn9
K103
D10
D754
KD42
7
Kkn87
K2
1087
ED542
942

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N25122
S25122
Ö108111110
V108111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander 3NT V-2 6 100 50/0
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V-1 3 50 48/2
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V= 6 -420 43/7
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Bert Jellhede - Berit Jellhede 4 V= 6 -420 43/7
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 V= 8 -420 43/7
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 4 V= 6 -420 43/7
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Magnus Friberg - Mats Ryderheim 4 V+1 6 -450 22/28
Karen Nielsen - Thomas Davy Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 V+1 6 -450 22/28
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 V+1 E -450 22/28
Marianne Falck - Berit Kallstenius Grete Derand - Susanne Ramel 4 V+1 E -450 22/28
Mona Andersson - Sonja Christensson Jane Girdo - Gunlis Åberg 4 V+1 6 -450 22/28
Kim Nyström - Eva Persson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 5 V= 6 -450 22/28
Bodil Wikström - Ulla Lundström Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V+1 10 -450 22/28
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V+1 E -450 22/28
Björn Karlsson - Ann Bomark Mats Andersson - Sten Ahlgren 4 V+1 3 -450 22/28
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 V+1 E -450 22/28
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 4 V+1 Kn -450 22/28
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Anita Persson - Elsa Andersson 4 V+1 8 -450 22/28
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn 4 V+1 Kn -450 22/28
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Christer Flensburg - Vanja Flensburg 4 V+1 9 -450 22/28
Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 V+1 E -450 22/28
Kerstin Degermark - Mona Berge Gunilla Wallin - Åke Kajrup 4 V+1 6 -450 22/28
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 4 V+1 3 -450 22/28
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V+2 E -480 2/48
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V+2 5 -480 2/48
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ebba Ericsson - Ulla Regnér 4 V+2 9 -480 2/48

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Väst giv
Ö-V i zon
Ekn1052
kn63
E8732
D876
E9875
D5
Kkn
K3
2
kn1094
E98642
94
KD104
K6
D10753

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N58887
S58887
Ö85446
V85556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Sonja Christensson Jane Girdo - Gunlis Åberg 4D Ö-2 K 500 50/0
Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander 2 V-4 E 400 47/3
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3NT S= 5 400 47/3
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 2NT V-2 7 200 44/6
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 2NT S= 5 120 42/8
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2 S= E 110 40/10
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Anita Persson - Elsa Andersson 2 V-1 3 100 38/12
Karen Nielsen - Thomas Davy Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 N-1 2 -50 32/18
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 N-1 E -50 32/18
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT S-1 K -50 32/18
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N-1 2 -50 32/18
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Christer Flensburg - Vanja Flensburg 2NT S-1 5 -50 32/18
Kim Nyström - Eva Persson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1NT Ö= 3 -90 24/26
Björn Karlsson - Ann Bomark Mats Andersson - Sten Ahlgren 1NT Ö= 4 -90 24/26
Kerstin Degermark - Mona Berge Gunilla Wallin - Åke Kajrup 1NT Ö= 7 -90 24/26
Ulla Borgström - Monica Wester Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S-2 K -100 15/35
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Bert Jellhede - Berit Jellhede 2NT S-2 5 -100 15/35
Marianne Falck - Berit Kallstenius Grete Derand - Susanne Ramel 3NT S-2 7 -100 15/35
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N-2 E -100 15/35
Bodil Wikström - Ulla Lundström Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S-2 7 -100 15/35
Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT S-2 7 -100 15/35
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Kent Hermansson - Lars Becklén 1NT Ö+1 3 -120 5/45
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ebba Ericsson - Ulla Regnér 2NT Ö= 9 -120 5/45
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn 1NT Ö+1 5 -120 5/45
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 1NT Ö+1 4 -120 5/45
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hanna Lewandowski - Christina Leander 1NT Ö+2 5 -150 0/50

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Nord giv
ingen i zon
E532
KDkn104
105
84
D10
E752
432
K1032
K986
3
EKkn8
ED96
kn74
986
D976
kn75

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N13533
S23533
Ö1110898
V1110798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V-2 10 100 47/3
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT V-2 K 100 47/3
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 3NT V-2 K 100 47/3
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Kerstin Degermark - Mona Berge 3NT V-2 K 100 47/3
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Jane Girdo - Gunlis Åberg 2NT V-1 K 50 38/12
Marianne Falck - Berit Kallstenius Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2NT V-1 4 50 38/12
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT V-1 4 50 38/12
Gunilla Ljung - Gun Bellander Mona Andersson - Sonja Christensson 3 Ö-1 8 50 38/12
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT V-1 K 50 38/12
Hanna Lewandowski - Christina Leander Bert Jellhede - Berit Jellhede 3 N-1 6 -50 32/18
Björn Karlsson - Ann Bomark Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 1NT V= K -90 30/20
Kim Nyström - Eva Persson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 2 Ö= 9 -110 25/25
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 3 Ö= 9 -110 25/25
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 V= K -110 25/25
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 Ö+1 9 -110 25/25
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Louise Grandinsson - Monica Lannerud 2NT V= K -120 19/31
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 2NT V= K -120 19/31
Karen Nielsen - Thomas Davy Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V+1 K -130 14/36
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning 3 Ö+1 9 -130 14/36
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 V+1 K -130 14/36
Ulla Borgström - Monica Wester Grete Derand - Susanne Ramel 3 Ö+2 4 -150 9/41
Mats Andersson - Sten Ahlgren Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 V+1 K -150 9/41
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Anita Persson - Elsa Andersson 2 Ö+4 6 -170 6/44
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2NT Ö+3 6 -210 4/46
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT Ö= 6 -400 2/48
Bodil Wikström - Ulla Lundström Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 3NT Ö+1 7 -430 0/50

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Öst giv
N-S i zon
E86
76
kn102
D9873
kn94
E10542
ED7
E6
K5
K8
K983
K10542
D10732
Dkn93
654
kn

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N31353
S31353
Ö101010810
V101010810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Christina Leander Bert Jellhede - Berit Jellhede 3NT V-2 Kn 100 49/1
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 5 Ö-2 D 100 49/1
Karen Nielsen - Thomas Davy Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V-1 6 50 43/7
Gunilla Ljung - Gun Bellander Mona Andersson - Sonja Christensson 4 V-1 Kn 50 43/7
Björn Karlsson - Ann Bomark Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 3NT Ö-1 2 50 43/7
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 3 Ö-1 Kn 50 43/7
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning 1NT Ö+2 3 -150 37/13
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 2NT V+1 6 -150 37/13
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2NT V+2 7 -180 34/16
Ulla Borgström - Monica Wester Grete Derand - Susanne Ramel 3NT V= 7 -400 22/28
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Jane Girdo - Gunlis Åberg 3NT Ö= 7 -400 22/28
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö= 3 -400 22/28
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3NT V= E -400 22/28
Kim Nyström - Eva Persson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3NT Ö= 3 -400 22/28
Bodil Wikström - Ulla Lundström Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 3NT V= 7 -400 22/28
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 3NT V= 7 -400 22/28
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö= 3 -400 22/28
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT Ö= 2 -400 22/28
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V= 7 -400 22/28
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3NT Ö= 3 -400 22/28
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT Ö+1 3 -430 7/43
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT V+1 7 -430 7/43
Mats Andersson - Sten Ahlgren Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 3NT V+1 7 -430 7/43
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Kerstin Degermark - Mona Berge 3NT Ö+1 D -430 7/43
Marianne Falck - Berit Kallstenius Magnus Friberg - Mats Ryderheim 3NT Ö+2 3 -460 2/48
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Anita Persson - Elsa Andersson 3NT Ö+3 2 -490 0/50

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Syd giv
Ö-V i zon
8
K432
K3
EK10754
Ekn432
875
E976
D
96
D1096
kn42
kn632
KD1075
Ekn
D1085
98

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N10991010
S10991010
Ö34433
V34433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning 3NT S+2 2 460 49/1
Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas Christer Flensburg - Vanja Flensburg 3NT S+2 2 460 49/1
Karen Nielsen - Thomas Davy Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+1 8 430 39/11
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 3NT N+1 6 430 39/11
Jane Girdo - Gunlis Åberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT S+1 D 430 39/11
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+1 10 430 39/11
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Anita Persson - Elsa Andersson 3NT N+1 6 430 39/11
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 3NT N+1 6 430 39/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT N+1 6 430 39/11
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Mats Andersson - Sten Ahlgren 3NT S+1 2 430 39/11
Marianne Falck - Berit Kallstenius Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT S= 3 400 23/27
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Kim Nyström - Eva Persson 3NT S= 2 400 23/27
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N= 6 400 23/27
Bodil Wikström - Ulla Lundström Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT N= 6 400 23/27
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Kerstin Degermark - Mona Berge 3NT S= 3 400 23/27
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3NT S= 3 400 23/27
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT S= 3 400 23/27
Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 3NT S= 6 400 23/27
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT N= 6 120 14/36
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Grete Derand - Susanne Ramel 2 N= 6 90 12/38
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hanna Lewandowski - Christina Leander 3NT S-1 7 -50 6/44
Mona Andersson - Sonja Christensson Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N-1 10 -50 6/44
Bert Jellhede - Berit Jellhede Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT N-1 6 -50 6/44
Björn Karlsson - Ann Bomark Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT N-1 2 -50 6/44
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 3NT N-1 2 -50 6/44
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3NT N-2 3 -100 0/50

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Väst giv
alla i zon
92
kn107
KDkn97
ED4
E10865
K632
E10
103
Dkn43
854
854
Kkn2
K7
ED9
632
98765

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N77435
S87435
Ö56897
V56897
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas Christer Flensburg - Vanja Flensburg 3 N= 2 110 50/0
Björn Karlsson - Ann Bomark Kent Hermansson - Lars Becklén 4 V-1 K 100 45/5
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Kerstin Degermark - Mona Berge 3 V-1 K 100 45/5
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3 V-1 K 100 45/5
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Mats Andersson - Sten Ahlgren 2 V-1 K 100 45/5
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 1NT S= 5 90 38/12
Bert Jellhede - Berit Jellhede Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT S= 2 90 38/12
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ebba Ericsson - Ulla Regnér 1NT S= 6 90 38/12
Marianne Falck - Berit Kallstenius Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 S-1 E -100 33/17
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N-1 D -100 33/17
Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning 2 V= Kn -110 27/23
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Ulla Borgström - Monica Wester 2 V= K -110 27/23
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Anita Persson - Elsa Andersson 2 V= K -110 27/23
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 2 V= E -110 27/23
Karen Nielsen - Thomas Davy Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V+1 K -140 15/35
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Hanna Lewandowski - Christina Leander 2 V+1 K -140 15/35
Mona Andersson - Sonja Christensson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V+1 K -140 15/35
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Kim Nyström - Eva Persson 3 V= K -140 15/35
Bodil Wikström - Ulla Lundström Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 V+1 K -140 15/35
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 2 V+1 K -140 15/35
Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 3 V= K -140 15/35
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 V= K -140 15/35
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Grete Derand - Susanne Ramel 2 V+2 7 -170 6/44
Jane Girdo - Gunlis Åberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 N-2 4 -200 4/46
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Louise Grandinsson - Monica Lannerud 4 N-3 D -300 1/49
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 4 N-3 D -300 1/49

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Nord giv
N-S i zon
KD10742

E8
E8765
kn53
Kkn93
K92
D92
E96
8652
10763
43
8
ED1074
Dkn54
Kkn10

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N12991211
S12991211
Ö14412
V14422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3NT S+3 2 690 49/1
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 3NT S+3 2 690 49/1
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 3NT S+2 9 660 44/6
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT S+2 5 660 44/6
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT S+2 3 660 44/6
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Hanna Lewandowski - Christina Leander 4 N+1 4 650 39/11
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N+1 4 650 39/11
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 3NT S+1 3 630 36/14
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N= 4 620 33/17
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Kerstin Degermark - Mona Berge 4 N= 10 620 33/17
Bert Jellhede - Berit Jellhede Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3NT S= 2 600 25/25
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 5 N= E 600 25/25
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 3NT S= 3 600 25/25
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Mats Andersson - Sten Ahlgren 3NT S= 3 600 25/25
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N= 3 600 25/25
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT S= 3 600 25/25
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 2 N+2 4 170 18/32
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 3NT V-3 Kn 150 16/34
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Magnus Friberg - Mats Ryderheim 2NT S= 2 120 14/36
Mona Andersson - Sonja Christensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S-1 7 -100 10/40
Grete Derand - Susanne Ramel Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT S-1 3 -100 10/40
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 3NT S-1 2 -100 10/40
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT N-2 3 -200 3/47
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kim Nyström - Eva Persson 3NT N-2 2 -200 3/47
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jane Girdo - Gunlis Åberg 4 S-2 2 -200 3/47
Anita Persson - Elsa Andersson Björn Karlsson - Ann Bomark 4NT S-2 9 -200 3/47

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Öst giv
Ö-V i zon
kn73
K965
EK
kn1052
108654
D10873
D4
D
ED2
4
10987
EK976
K9
Ekn2
kn6532
843

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N77657
S77657
Ö65676
V65676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 4 V-3 E 300 45/5
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 3 V-3 K 300 45/5
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Adam Wasserstrom - Karin Eresund 3 Ö-3 K 300 45/5
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Anna Kjellberg - Wiviann Hassel 4 V-3 K 300 45/5
Göran Ekelund - Sverker Hellsten Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 2NT Ö-3 3 300 45/5
Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 V-3 E 300 45/5
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Kim Nyström - Eva Persson 3 V-2 E 200 35/15
Bert Jellhede - Berit Jellhede Louise Grandinsson - Monica Lannerud 3 V-2 E 200 35/15
Grete Derand - Susanne Ramel Karen Nielsen - Thomas Davy 2 V-2 E 200 35/15
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Kent Hermansson - Lars Becklén 3 V-2 E 200 35/15
Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning Hanna Lewandowski - Christina Leander 2 V-1 E 100 22/28
Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT V-1 Kn 100 22/28
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 V-1 E 100 22/28
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Magnus Friberg - Mats Ryderheim 1NT Ö-1 2 100 22/28
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 V-1 K 100 22/28
Bodil Wikström - Ulla Lundström Jane Girdo - Gunlis Åberg 2 V-1 K 100 22/28
Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg Ebba Ericsson - Ulla Regnér 1NT Ö-1 3 100 22/28
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT Ö-1 K 100 22/28
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 V-1 E 100 22/28
Anita Persson - Elsa Andersson Björn Karlsson - Ann Bomark 2 S-1 D -50 11/39
Kristin Ekholm - Peter Ingwersen Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 4 N-1 6 -50 11/39
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Kerstin Degermark - Mona Berge 2 Ö= 2 -90 8/42
Mona Andersson - Sonja Christensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 V= 6 -110 4/46
Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 2 V= E -110 4/46
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Mats Andersson - Sten Ahlgren 2 V= E -110 4/46
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S-6 D -300 0/50

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Syd giv
alla i zon
108732
64
108
10962
D94
Ekn1082
D3
ED5
EK65
5
E962
kn743
kn
KD973
Kkn754
K8

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N34332
S34332
Ö109101010
V109101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 3NT V-1 6 100 46/4
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Anita Persson - Elsa Andersson 4 Ö-1 K 100 46/4
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Kristin Ekholm - Peter Ingwersen 3NT V-1 3 100 46/4
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Göran Ekelund - Sverker Hellsten 4 V-1 6 100 46/4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT Ö-1 4 100 46/4
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Kerstin Degermark - Mona Berge 3 V= 6 -110 40/10
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 2NT V= 4 -120 38/12
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+1 Kn -150 36/14
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 2NT V+2 6 -180 34/16
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning 2 S-3 E -300 31/19
Bibi Jönsson - Willy Landgren Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 S-3 E -300 31/19
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 3NT V= 6 -600 23/27
Kim Nyström - Eva Persson Bodil Wikström - Ulla Lundström 3NT V= 4 -600 23/27
Hanna Lewandowski - Christina Leander Marianne Falck - Berit Kallstenius 3NT Ö= 2 -600 23/27
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Karen Nielsen - Thomas Davy 3NT V= E -600 23/27
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V= 6 -600 23/27
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 3NT V= 6 -600 23/27
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jane Girdo - Gunlis Åberg 3NT V+1 4 -630 14/36
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bert Jellhede - Berit Jellhede 3NT V+1 6 -630 14/36
Kent Hermansson - Lars Becklén Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn 3NT V+1 10 -630 14/36
Ulla Borgström - Monica Wester Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3NT V+2 6 -660 7/43
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V+2 2 -660 7/43
Mona Andersson - Sonja Christensson Grete Derand - Susanne Ramel 3NT V+2 6 -660 7/43
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT V+2 6 -660 7/43
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mats Andersson - Sten Ahlgren 1D S-3 3 -800 2/48
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 2D S-5 4 -1400 0/50

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.09.03

Väst giv
ingen i zon
E65
kn42
987
9765
K107
98765
kn52
E2
842
EK3
K6
KDkn83
Dkn93
D10
ED1043
104

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N47365
S47365
Ö86878
V86878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Adam Wasserstrom - Karin Eresund Bert Jellhede - Berit Jellhede 3NT Ö-3 D 150 50/0
Anna Kjellberg - Wiviann Hassel Kristin Ekholm - Peter Ingwersen 2 S+1 7 110 48/2
Ulla Borgström - Monica Wester Ann Christin Åxman - Hanna Söderberg 3 V-2 9 100 44/6
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Ingegerd Jeppsson - Anne-Catherine Svenning 4 V-2 9 100 44/6
Kent Hermansson - Lars Becklén Hélene Hommerberg Messing - Bengt Hilborn 4 Ö-2 D 100 44/6
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Anita Hansson Lindvall 4 Ö-1 10 50 37/13
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ann-Britt Ingerheim - Sig-Britt Dahlquist 3 Ö-1 4 50 37/13
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Cornelia Tiller - Alcibiades Azolas 4 V-1 9 50 37/13
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Ing-Britt Jurén - Ulla Öberg 2 Ö-1 D 50 37/13
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jane Girdo - Gunlis Åberg 2 V= 7 -110 28/22
Bibi Jönsson - Willy Landgren Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3 Ö= E -110 28/22
Gunilla Wallin - Åke Kajrup Jane Brändemar - Judit Derzsi-Jalgard 2 V= 9 -110 28/22
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Mats Andersson - Sten Ahlgren 2 Ö= D -110 28/22
Ebba Ericsson - Ulla Regnér Göran Ekelund - Sverker Hellsten 2 Ö= D -110 28/22
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Carsten Lundsten - Marie-Charlotte Lundsten 1NT Ö+1 D -120 22/28
Mona Andersson - Sonja Christensson Grete Derand - Susanne Ramel 3 Ö= E -140 18/32
Louise Grandinsson - Monica Lannerud Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 Ö+1 D -140 18/32
Hanna Lewandowski - Christina Leander Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 V= 5 -140 18/32
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Anita Persson - Elsa Andersson 2 Ö+2 10 -170 13/37
Christer Flensburg - Vanja Flensburg Tatyana Trendafilova - Klas Bellander 2 V+2 5 -170 13/37
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT Ö+2 E -180 10/40
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Kerstin Degermark - Mona Berge 3NT Ö= 3 -400 8/42
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö= E -420 6/44
Ann-Britt Lenander - Bertil Lenander Jan Öhman - Gunnar Olsson 3NT V+1 7 -430 4/46
Kim Nyström - Eva Persson Bodil Wikström - Ulla Lundström 4 Ö+1 E -450 1/49
Magnus Friberg - Mats Ryderheim Karen Nielsen - Thomas Davy 4 Ö+1 4 -450 1/49