Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Månd 26/6 scratch 2017-06-26 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Månd 26/6 scratch 2017-06-26

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Nord giv
ingen i zon
E5
K2
EDkn107
8432
KD2
10763
653
Kkn10
kn973
Ekn94
K8
ED5
10864
D85
942
976

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N57345
S57345
Ö76997
V76997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 2NT Ö-1 9 50 17/5
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Marianne Wästberg - Irma Romare 3 V-1 E 50 17/5
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V-1 E 50 17/5
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT Ö-1 9 50 17/5
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström 4 V-1 E 50 17/5
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 V-1 E 50 17/5
Gun Bellander - Jan Clementsson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 V= E -140 7/15
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V+1 E -140 7/15
Mats Andersson - Ulla Lundström Kim Nyström - Eva Persson 2 V+1 8 -140 7/15
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V+1 E -140 7/15
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 Ö+2 9 -170 2/20
Bibi Jönsson - Willy Landgren Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V= E -420 0/22

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Öst giv
N-S i zon
Ekn7
E975
KDkn873
K642
KD2
4
EK865
8
kn1043
E10962
kn72
D10953
86
5
D10943

Optimalt kontrakt: 2NTD Ö-1 100
 NT
N46686
S46686
Ö86757
V87757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Kim Nyström - Eva Persson 3D Ö-2 5 300 22/0
Gun Bellander - Jan Clementsson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2 S+1 4 140 20/2
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 3 Ö-2 6 100 18/4
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 N= Kn 90 16/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N-1 8 -100 12/10
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Thomas Davy - Karen Nielsen 2 N-1 8 -100 12/10
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström 2 N-1 2 -100 12/10
Bibi Jönsson - Willy Landgren Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 N-2 8 -200 7/15
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Stig Unoson - Björn Klefbohm 2D N-1 8 -200 7/15
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Marianne Wästberg - Irma Romare 3 N-3 8 -300 3/19
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N-3 8 -300 3/19
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3D N-2 2 -500 0/22

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Syd giv
Ö-V i zon
E42
E9853
85
763
10976
102
kn63
Dkn95
kn5
D764
EK4
K1084
KD83
Kkn
D10972
E2

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N69898
S69898
Ö74445
V74445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Mats Andersson - Ulla Lundström 2 S+1 D 140 22/0
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2NT N= 4 120 20/2
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Bengt Brynell - Sonja Lindblom 1 S+1 E 110 17/5
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 1 S+1 5 110 17/5
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 1 S= 10 80 13/9
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Björn Klefbohm 1 S= D 80 13/9
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Kim Nyström - Eva Persson 2NT N-1 E -50 8/14
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S-1 5 -50 8/14
Marianne Wästberg - Irma Romare Gun Bellander - Jan Clementsson 1NT N-1 4 -50 8/14
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Thomas Davy - Karen Nielsen 3 S-2 D -100 3/19
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT N-2 4 -100 3/19
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3NT S-3 5 -150 0/22

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Väst giv
alla i zon
K1054
E9876
75
E3
83
532
D94
98542
Dkn97
D4
EK863
D6
E62
Kkn10
kn102
Kkn107

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N971198
S961198
Ö46132
V46132
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N+1 E 650 21/1
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 N+1 E 650 21/1
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Mats Andersson - Ulla Lundström 4 N= E 620 18/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 V-3 E 300 16/6
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Kim Nyström - Eva Persson 1 N+5 E 230 14/8
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 1 N+4 E 200 8/14
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Thomas Davy - Karen Nielsen 2 N+3 E 200 8/14
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N+3 E 200 8/14
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 N+2 E 200 8/14
Marianne Wästberg - Irma Romare Gun Bellander - Jan Clementsson 2 N+3 D 200 8/14
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 N+1 E 170 2/20
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 4 N-2 6 -200 0/22

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Nord giv
N-S i zon
D10972
K
KD764
KD
K8
D932
E85
10954
E63
E10764
kn9
E86
kn54
kn85
1032
kn732

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N37374
S37374
Ö961069
V961069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö-1 Kn 50 22/0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 Ö= Kn -140 17/5
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 Ö= Kn -140 17/5
Marianne Wästberg - Irma Romare Fredrik Bonde - Leif Rosenblad 3 Ö= Kn -140 17/5
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 Ö= 7 -140 17/5
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 3 Ö+1 Kn -170 10/12
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 Ö+1 Kn -170 10/12
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gun Bellander - Jan Clementsson 3 Ö+1 Kn -170 10/12
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 N-2 E -200 5/17
Kim Nyström - Eva Persson Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström 2 Ö+3 Kn -200 5/17
Mats Andersson - Ulla Lundström Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 4 N-3 E -300 2/20
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö= 4 -420 0/22

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Öst giv
Ö-V i zon
K9743
5
ED10987
4
6
862
Kkn632
K963
ED82
KDkn104

D875
kn105
E973
54
Ekn102

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N39486
S39476
Ö94846
V94856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 N= K 140 22/0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö-1 Kn 100 17/5
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 Ö-1 4 100 17/5
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gun Bellander - Jan Clementsson 4 Ö-1 5 100 17/5
Marianne Wästberg - Irma Romare Fredrik Bonde - Leif Rosenblad 4 Ö-1 5 100 17/5
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4D N-1 10 -100 12/10
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö= 5 -140 8/14
Kim Nyström - Eva Persson Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström 3 Ö= 4 -140 8/14
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 Ö= 5 -140 8/14
Mats Andersson - Ulla Lundström Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 5D N-2 E -300 4/18
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 5D N-3 K -500 2/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 3NT V= E -600 0/22

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Syd giv
alla i zon
kn74
D7
EK842
K97
E
kn653
Dkn109
D643
8653
1084
753
852
KD1092
EK92
6
Ekn10

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N1110111212
S1110111212
Ö23211
V23211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 6NT N= 8 1440 22/0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Kim Nyström - Eva Persson 6 S= D 1430 17/5
Gun Bellander - Jan Clementsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 6 S= D 1430 17/5
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 6 S= D 1430 17/5
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 6 S= 4 1430 17/5
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT N+3 8 690 11/11
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 3NT S+3 D 690 11/11
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 S+2 D 680 6/16
Marianne Wästberg - Irma Romare Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 5 S+1 D 680 6/16
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 S+2 4 680 6/16
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3NT S+2 3 660 2/20
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 6D S-1 D -200 0/22

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Väst giv
ingen i zon
Dkn10852
kn
D1076
kn7
K3
K653
53
EK943
E976
D10
Ekn82
D108
4
E98742
K94
652

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N25563
S25563
Ö1088610
V1088610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 V-1 Kn 50 21/1
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-1 D 50 21/1
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 N-1 D -50 17/5
Stig Unoson - Björn Klefbohm Kim Nyström - Eva Persson 2 N-1 D -50 17/5
Thomas Davy - Karen Nielsen Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N-2 E -100 14/8
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S-3 E -150 11/11
Marianne Wästberg - Irma Romare Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 1NT Ö+2 4 -150 11/11
Gun Bellander - Jan Clementsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö+1 4 -430 6/16
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3NT Ö+1 4 -430 6/16
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 3NT Ö+1 2 -430 6/16
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+2 4 -460 2/20
Bibi Jönsson - Willy Landgren Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3D S-4 E -800 0/22

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Nord giv
Ö-V i zon
K1072
EDkn105
52
52
ED6
K962
Kkn4
K106
9843
84
D987
kn93
kn5
73
E1063
ED874

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N87987
S97987
Ö45455
V46455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2D Ö-5 7 1400 22/0
Thomas Davy - Karen Nielsen Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 Ö-5 7 500 20/2
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Kim Nyström - Eva Persson 2 N+1 7 140 16/6
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Marianne Wästberg - Irma Romare 2 N+1 9 140 16/6
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 7 140 16/6
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2NT S= 4 120 12/10
Bibi Jönsson - Willy Landgren Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 2 N= 9 110 8/14
Stig Unoson - Björn Klefbohm Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 N= Kn 110 8/14
Mats Andersson - Ulla Lundström Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 N= 8 110 8/14
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 V-1 10 100 4/18
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Fredrik Bonde - Leif Rosenblad 2NT S-1 2 -50 2/20
Gun Bellander - Jan Clementsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT N-2 8 -100 0/22

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Öst giv
alla i zon
KD5
106
Ekn73
EDkn7
8643
EKDkn875
92
Ekn7
92
64
1096543
1092
43
KD1085
K82

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N78335
S79335
Ö631074
V631074
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4D V-2 E 500 22/0
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Kim Nyström - Eva Persson 4D V-1 E 200 20/2
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 S= E 130 16/6
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3 S+1 E 130 16/6
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S+1 E 130 16/6
Stig Unoson - Björn Klefbohm Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 S-1 E -100 12/10
Bibi Jönsson - Willy Landgren Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 4 V= K -620 7/15
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Marianne Wästberg - Irma Romare 4 V= K -620 7/15
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Fredrik Bonde - Leif Rosenblad 4 V= K -620 7/15
Thomas Davy - Karen Nielsen Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 V= E -620 7/15
Mats Andersson - Ulla Lundström Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4D V= 6 -790 2/20
Gun Bellander - Jan Clementsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3D V+1 10 -930 0/22

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Syd giv
ingen i zon
3
Dkn983
kn1086
ED3
2
K54
D9754
kn1064
KD1074
76

K98752
Ekn9865
E102
EK32

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N5101099
S5101087
Ö83344
V83344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 4 N+1 K 450 20/2
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N+1 7 450 20/2
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N+1 2 450 20/2
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N= 7 400 15/7
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N= 2 400 15/7
Bibi Jönsson - Willy Landgren Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S-1 7 -50 9/13
Gun Bellander - Jan Clementsson Kim Nyström - Eva Persson 6 N-1 7 -50 9/13
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Wästberg - Irma Romare 3 S-1 Kn -50 9/13
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N-1 7 -50 9/13
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S-2 Kn -100 4/18
Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 S-3 Kn -150 2/20
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 5D S-5 Kn -1100 0/22

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Väst giv
N-S i zon
9
D742
Ekn72
Ekn93
ED54
K10
D10864
K5
108732
93
K953
82
Kkn6
Ekn865

D10764

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N1151157
S1151167
Ö28273
V28263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Jan Clementsson Kim Nyström - Eva Persson 4 S+2 4 680 22/0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 4 S+1 4 650 15/7
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 S= E 650 15/7
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Wästberg - Irma Romare 4 S+1 E 650 15/7
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S+1 E 650 15/7
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 S+1 E 650 15/7
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N+1 K 650 15/7
Bibi Jönsson - Willy Landgren Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S= 3 620 7/15
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S= E 620 7/15
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 S+3 8 200 4/18
Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö-3 10 150 2/20
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1 V+2 9 -110 0/22

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Nord giv
alla i zon
E108
EK98
64
E864
754
2
98752
K753
Kkn2
1075
Ekn103
kn102
D963
Dkn643
KD
D9

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N861098
S861098
Ö57333
V57333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 4 N= 3 620 17/5
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N= Kn 620 17/5
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N= E 620 17/5
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 4 N= Kn 620 17/5
Marianne Wästberg - Irma Romare Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 S= 9 620 17/5
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström 4 N= Kn 620 17/5
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2NT S+2 10 180 10/12
Gun Bellander - Jan Clementsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 N-1 7 -100 4/18
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Kim Nyström - Eva Persson 3NT N-1 3 -100 4/18
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N-1 3 -100 4/18
Thomas Davy - Karen Nielsen Mats Andersson - Ulla Lundström 4 S-1 2 -100 4/18
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 N-1 Kn -100 4/18

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Öst giv
ingen i zon
83
E10865
107
EK76
kn6
97432
K83
954
KD952
Dkn
E9652
3
E1074
K
Dkn4
Dkn1082

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N106879
S106879
Ö27464
V27464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Wästberg - Irma Romare Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3NT S= Kn 400 21/1
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström 3NT S= Kn 400 21/1
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö-3 K 150 18/4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 3 S+1 Kn 130 12/10
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S+1 Kn 130 12/10
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Kim Nyström - Eva Persson 3 S+1 Kn 130 12/10
Thomas Davy - Karen Nielsen Mats Andersson - Ulla Lundström 4 S= Kn 130 12/10
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 S+1 6 130 12/10
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2NT S= Kn 120 6/16
Gun Bellander - Jan Clementsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 Ö-2 D 100 4/18
Bibi Jönsson - Willy Landgren Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3NT S-1 Kn -50 2/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1 Ö+2 D -140 0/22

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Syd giv
N-S i zon
65
EKkn86
kn5
10543
E942
9
9873
Ekn97
KDkn10
D72
EK1064
8
873
10543
D2
KD62

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N51613
S51613
Ö81271210
V81271210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Kim Nyström - Eva Persson 3 V+1 E -170 20/2
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö+2 3 -170 20/2
Thomas Davy - Karen Nielsen Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V+2 E -170 20/2
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 V+2 E -200 16/6
Mats Andersson - Ulla Lundström Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N-3 E -300 14/8
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 5 Ö+1 8 -420 12/10
Bibi Jönsson - Willy Landgren Marianne Wästberg - Irma Romare 4 Ö+1 K -450 10/12
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 V+2 E -480 5/17
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V+2 E -480 5/17
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 V+2 E -480 5/17
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Gun Bellander - Jan Clementsson 4 V+2 E -480 5/17
Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström 4 V+3 E -510 0/22

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn
D832
Kkn9542
10
96532
54
D1086
74
ED7
EKkn7

EKD963
1084
1096
E73
kn852

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N26425
S26415
Ö1168106
V1178108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Kim Nyström - Eva Persson 2NT Ö-2 2 200 22/0
Bibi Jönsson - Willy Landgren Marianne Wästberg - Irma Romare 4 Ö-1 10 100 19/3
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5 Ö-1 E 100 19/3
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 N-2 E -100 16/6
Mats Andersson - Ulla Lundström Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 Ö= E -130 12/10
Thomas Davy - Karen Nielsen Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö+1 4 -130 12/10
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 Ö= E -130 12/10
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 Ö+2 10 -150 7/15
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 Ö+2 10 -150 7/15
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 5 Ö= E -600 4/18
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Gun Bellander - Jan Clementsson 4 V+1 10 -650 2/20
Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström 4D N-5 E -1100 0/22

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Nord giv
ingen i zon
843
86
Ekn6
109754
KDkn9765
D32
10
D6
E
EK954
K874
K82
102
kn107
D9532
Ekn3

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N56111
S56111
Ö77111111
V77111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Kim Nyström - Eva Persson 2 V+4 8 -230 22/0
Gun Bellander - Jan Clementsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V= 8 -420 20/2
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 V+1 E -450 16/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V+1 E -450 16/6
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V+1 E -450 16/6
Mats Andersson - Ulla Lundström Marianne Wästberg - Irma Romare 4 Ö+2 10 -480 7/15
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Thomas Davy - Karen Nielsen 4 Ö+2 10 -480 7/15
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 V+2 10 -480 7/15
Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson Stig Unoson - Björn Klefbohm 5 Ö+1 E -480 7/15
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 4 Ö+2 10 -480 7/15
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Fredrik Bonde - Leif Rosenblad 4 V+2 10 -480 7/15
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+3 3 -490 0/22

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Öst giv
N-S i zon
kn54
K6
10987
KD96
D10876
Dkn942

E107
K9
1083
EDkn62
854
E32
E75
K543
kn32

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N67357
S67357
Ö55875
V55875
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2NT Ö-3 3 150 22/0
Gun Bellander - Jan Clementsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V-2 7 100 17/5
Mats Andersson - Ulla Lundström Marianne Wästberg - Irma Romare 2D V-1 K 100 17/5
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Thomas Davy - Karen Nielsen 3 V-2 K 100 17/5
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 V-2 7 100 17/5
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 V-1 5 50 11/11
Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 V-1 10 50 11/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 V= 7 -140 5/17
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 V= 9 -140 5/17
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Kim Nyström - Eva Persson 2 V+1 10 -140 5/17
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Fredrik Bonde - Leif Rosenblad 3 V= 10 -140 5/17
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3D Ö= 2 -530 0/22

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn54
Dkn85
kn63
D10
1087
732
D8
kn9754
K9
K6
K742
K8632
D632
E1094
E1095
E

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N5911108
S5911108
Ö83224
V83224
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Björn Klefbohm Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S+1 5 450 18/4
Mats Andersson - Ulla Lundström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N+1 3 450 18/4
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N+1 3 450 18/4
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 4 N+1 6 450 18/4
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gun Bellander - Jan Clementsson 4 S+1 4 450 18/4
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S= D 420 8/14
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Wästberg - Irma Romare 4 S= 10 420 8/14
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N= 5 420 8/14
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N= 7 420 8/14
Kim Nyström - Eva Persson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N= 6 420 8/14
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 N+2 3 170 2/20
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Fredrik Bonde - Leif Rosenblad 4 S-1 D -50 0/22

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Väst giv
alla i zon
kn8
Ekn10974
652
75
D4
K83
kn10
Dkn10642
E932

ED9874
983
K10765
D652
K3
EK

Optimalt kontrakt: 6D Ö-2 500
 NT
N331189
S331189
Ö810253
V89243
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N+1 E 650 20/2
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 S+1 3 650 20/2
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Fredrik Bonde - Leif Rosenblad 4 N+1 E 650 20/2
Bibi Jönsson - Willy Landgren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N= E 620 14/8
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 4 N= 4 620 14/8
Kim Nyström - Eva Persson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 N= E 620 14/8
Stig Unoson - Björn Klefbohm Thomas Davy - Karen Nielsen 5 V-2 E 200 7/15
Bo Gullberg - Ingrid Gullberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 N+2 9 200 7/15
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S+2 D 200 7/15
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Gun Bellander - Jan Clementsson 3 N+2 E 200 7/15
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3 S-1 Kn -100 2/20
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Wästberg - Irma Romare 2 S-2 Kn -200 0/22

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Nord giv
N-S i zon
8
kn952
EKD42
kn94
976432
D4
10876
6
ED105
E83
93
KD82
Kkn
K1076
kn5
E10753

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N99947
S910947
Ö43484
V43484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S= 6 620 22/0
Gun Bellander - Jan Clementsson Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 4D V-2 E 300 20/2
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Marianne Wästberg - Irma Romare 3 S= 6 140 18/4
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 S+1 D 130 16/6
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2 N= 5 110 14/8
Mats Andersson - Ulla Lundström Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö-1 Kn 50 12/10
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 S-1 6 -100 10/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 V= E -110 8/14
Kim Nyström - Eva Persson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 1NT V+1 6 -120 6/16
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 Ö+1 6 -140 3/19
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 Ö+1 Kn -140 3/19
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö+2 3 -170 0/22

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Öst giv
Ö-V i zon
108432
KD7

D9632
ED
E8632
E932
E4
Kkn5
kn1095
K1054
kn7
976
4
Dkn876
K1085

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N84375
S84375
Ö591068
V591068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 6 V-2 D 200 22/0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 V-1 6 100 19/3
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-1 9 100 19/3
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Marianne Wästberg - Irma Romare 4 S-2 E -100 16/6
Kim Nyström - Eva Persson Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 V= 2 -140 14/8
Gun Bellander - Jan Clementsson Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 2 V+2 3 -170 12/10
Mats Andersson - Ulla Lundström Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4D N-2 Kn -300 10/12
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V= 6 -620 4/18
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 V= 4 -620 4/18
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V= 6 -620 4/18
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 V= 2 -620 4/18
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 V= 2 -620 4/18

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Syd giv
alla i zon
EKD643
108
Kkn93
10
5
D7432
1052
KD84
872
EK5
E764
E97
kn109
kn96
D8
kn6532

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -200
 NT
N45393
S45393
Ö971047
V971047
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kim Nyström - Eva Persson 3 N= E 140 13/9
Stig Unoson - Björn Klefbohm Marianne Wästberg - Irma Romare 2 N+1 K 140 13/9
Gun Bellander - Jan Clementsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N= E 140 13/9
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3 N= 8 140 13/9
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N+1 E 140 13/9
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 3 N= E 140 13/9
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 N= E 140 13/9
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Mats Andersson - Ulla Lundström 2 N+1 2 140 13/9
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N+1 E 140 13/9
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1 N+2 E 140 13/9
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 3 V= 10 -140 2/20
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4D N-1 E -200 0/22

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.26

Väst giv
ingen i zon
kn852
109732
E
542
4
5
kn963
EKDkn1087
EK763
D6
K10872
3
D109
EKkn84
D54
96

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N22854
S22854
Ö1010477
V1010477
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 5D Ö-2 E 300 22/0
Fredrik Bonde - Leif Rosenblad Helena Cewers - Ulla-Britt Hansson 4 Ö-4 E 200 20/2
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-3 E 150 18/4
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5D V-1 E 100 16/6
Stig Unoson - Björn Klefbohm Marianne Wästberg - Irma Romare 5 V-1 E 50 12/10
Gun Bellander - Jan Clementsson Thomas Davy - Karen Nielsen 5 V-1 E 50 12/10
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Mats Andersson - Ulla Lundström 5 V-1 E 50 12/10
Bibi Jönsson - Willy Landgren Kim Nyström - Eva Persson 3 S-1 E -50 8/14
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4D S-1 E -100 6/16
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bo Gullberg - Ingrid Gullberg 4 V= E -130 3/19
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 V+1 10 -130 3/19
Lars-Åke Larsmyr - Bodil Wikström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö= E -400 0/22