Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
BK Bridgehuset » måndag 12 juni scratch 2017-06-12 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

måndag 12 juni scratch 2017-06-12

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Nord giv
ingen i zon
K9
K8
D64
kn65432
kn843
9
EK95
EKD8
D75
Dkn10753
kn32
10
E1062
E642
1087
97

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N75555
S75555
Ö68888
V68888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V-3 4 150 22/0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 V-2 Kn 100 18/4
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT V-2 4 100 18/4
Håkan Linse - Gun Bellander Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö-2 9 100 18/4
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT V-1 4 50 10/12
Marianne Servin - Ulla Öberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 2NT V-1 4 50 10/12
Bibi Jönsson - Willy Landgren Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT V-1 9 50 10/12
Marianne Wästberg - Irma Romare Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3NT V-1 6 50 10/12
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Marianne Andersson - Eva Landin 3NT V-1 3 50 10/12
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 1NT V= 6 -90 4/18
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V= 4 -400 1/21
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Marianne Silwer - Teddy Wald 3NT V= 6 -400 1/21

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Öst giv
N-S i zon
EK108
kn109763
32
2
7653
ED2
D
ED643
D2
K854
Kkn654
K7
kn94

E10987
kn10985

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N65675
S65675
Ö76668
V75668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 V-4 Kn 200 22/0
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö-3 Kn 150 19/3
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-3 Kn 150 19/3
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT Ö-2 4 100 14/8
Håkan Linse - Gun Bellander Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V-2 E 100 14/8
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3NT Ö-2 7 100 14/8
Bibi Jönsson - Willy Landgren Greger Jonsson - Marianne Falck 3 N-2 D -200 10/12
Marianne Servin - Ulla Öberg Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 N-3 4 -300 7/15
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N-3 7 -300 7/15
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Marianne Andersson - Eva Landin 3NT V= Kn -400 4/18
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Marianne Silwer - Teddy Wald 3NT V+1 Kn -430 2/20
Marianne Wästberg - Irma Romare Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3D N-3 K -800 0/22

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Syd giv
Ö-V i zon
E9
kn9
Dkn753
Ekn97
D8
EK1072
E109
842
Kkn7654
65
42
K63
1032
D843
K86
D105

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N78646
S78646
Ö55795
V55795
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 V-2 E 200 22/0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 Ö-1 6 100 20/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 2 N= 6 90 17/5
Håkan Linse - Gun Bellander Greger Jonsson - Marianne Falck 2 N= 5 90 17/5
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Marianne Wästberg - Irma Romare 3 N-1 6 -50 13/9
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N-1 6 -50 13/9
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Marianne Andersson - Eva Landin 3 N-2 6 -100 9/13
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 N-2 6 -100 9/13
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 Ö= 6 -110 6/16
Marianne Silwer - Teddy Wald Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 Ö= 6 -140 3/19
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 Ö= 8 -140 3/19
Bibi Jönsson - Willy Landgren Stig Unoson - Björn Klefbohm 2NT V+2 5 -180 0/22

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Väst giv
alla i zon
10
Dkn762
108543
D10
943
K43
Dkn
EK875
872
E85
E976
kn96
EKDkn65
109
K2
432

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N46775
S46775
Ö85667
V85667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Marianne Andersson - Eva Landin 3 Ö-4 E 400 22/0
Håkan Linse - Gun Bellander Greger Jonsson - Marianne Falck 2 S= E 110 18/4
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 1 S+1 E 110 18/4
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Marianne Servin - Ulla Öberg 2 S= E 110 18/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 V-1 10 100 14/8
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Birgit Hartman - Elsa Olsson 1 S= D 80 11/11
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1 N= E 80 11/11
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 S-1 E -100 4/18
Bibi Jönsson - Willy Landgren Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 S-1 E -100 4/18
Marianne Silwer - Teddy Wald Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 S-1 E -100 4/18
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 S-1 E -100 4/18
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Marianne Wästberg - Irma Romare 2 S-1 E -100 4/18

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Nord giv
N-S i zon
9542
kn10654
9
972
E108
ED982
EK72
10
Kkn76
K
D654
D864
D3
73
kn1083
EKkn53

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N52223
S52223
Ö811101110
V811101110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö-1 E 50 22/0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 V+2 9 -130 20/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Greger Jonsson - Marianne Falck 3 Ö+1 E -170 18/4
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V= 2 -400 16/6
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö= E -420 12/10
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö= E -420 12/10
Håkan Linse - Gun Bellander Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 Ö= E -420 12/10
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT Ö+1 E -430 7/15
Birgit Hartman - Elsa Olsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT Ö+1 Kn -430 7/15
Marianne Wästberg - Irma Romare Marianne Andersson - Eva Landin 3NT Ö+2 5 -460 2/20
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+2 E -460 2/20
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Marianne Silwer - Teddy Wald 3NT Ö+2 E -460 2/20

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Öst giv
Ö-V i zon
42
EKD1083
kn7
ED3
KD973
2
K109
10654
86
kn96
E652
kn872
Ekn105
754
D843
K9

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N6810710
S6810710
Ö65363
V65363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Hartman - Elsa Olsson Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 N+3 E 510 22/0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 N= 8 420 13/9
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N= 8 420 13/9
Marianne Wästberg - Irma Romare Marianne Andersson - Eva Landin 4 N= 8 420 13/9
Håkan Linse - Gun Bellander Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 N= 8 420 13/9
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 N= 7 420 13/9
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Marianne Silwer - Teddy Wald 4 N= 8 420 13/9
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N= 7 420 13/9
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 N= 7 420 13/9
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 N+1 8 170 3/19
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Greger Jonsson - Marianne Falck 2 N+2 8 170 3/19
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N-1 8 -50 0/22

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Syd giv
alla i zon
ED102
3
K109732
kn4
8
EKDkn1085

109753
kn763
72
EDkn6
E86
K954
964
854
KD2

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -500
 NT
N28284
S28284
Ö1051059
V1051059
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Wästberg - Irma Romare Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 6 V-3 E 300 22/0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 V-1 E 100 20/2
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N-1 E -100 18/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 V+2 Kn -170 15/7
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Greger Jonsson - Marianne Falck 3 V+1 9 -170 15/7
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Andersson - Eva Landin 4 V= E -620 9/13
Marianne Silwer - Teddy Wald Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 V= Kn -620 9/13
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 Ö= Kn -620 9/13
Birgit Hartman - Elsa Olsson Håkan Linse - Gun Bellander 4 V= 3 -620 9/13
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 2 -650 2/20
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 V+1 7 -650 2/20
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 V+1 Kn -650 2/20

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Väst giv
ingen i zon
ED2
10754
K9
kn1096
kn94
ED6
764
E754
105
K9832
E103
D83
K8763
kn
Dkn852
K2

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N5105106
S5105106
Ö63837
V63837
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 7 450 22/0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bibi Jönsson - Willy Landgren 2 S+3 E 200 20/2
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulla Borgström - Monica Wester 2 S+2 5 170 10/12
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Andersson - Eva Landin 3 S+1 E 170 10/12
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 S+1 E 170 10/12
Marianne Servin - Ulla Öberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 S+2 7 170 10/12
Marianne Wästberg - Irma Romare Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2 S+2 E 170 10/12
Marianne Silwer - Teddy Wald Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 S+1 E 170 10/12
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Greger Jonsson - Marianne Falck 3 S+1 6 170 10/12
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 S+1 E 170 10/12
Birgit Hartman - Elsa Olsson Håkan Linse - Gun Bellander 1 S+3 E 170 10/12
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S-1 6 -50 0/22

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Nord giv
Ö-V i zon
kn752
763
KD
K952
1093
E8542
87543
K864
D10
kn9
D10743
ED
Kkn9
E1062
Ekn86

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N10109912
S101091012
Ö23431
V22431
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Silwer - Teddy Wald Marianne Andersson - Eva Landin 3NT S+2 5 460 22/0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Greger Jonsson - Marianne Falck 3NT S+1 3 430 16/6
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT S+1 4 430 16/6
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT S+1 5 430 16/6
Bibi Jönsson - Willy Landgren Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT S+1 4 430 16/6
Birgit Hartman - Elsa Olsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 8 430 16/6
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S= 4 400 8/14
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT N= 4 400 8/14
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT S= 2 400 8/14
Håkan Linse - Gun Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT S+3 4 180 4/18
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2NT S+1 2 150 1/21
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ingrid Wallin - Hans Dorthé 1 S+4 E 150 1/21

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Öst giv
alla i zon
84
D973
986
D972
Kkn96
kn42
7
Kkn1084
D53
E8
EK105432
3
E1072
K1065
Dkn
E65

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N53723
S53723
Ö810698
V810698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bibi Jönsson - Willy Landgren Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 Ö= E -110 21/1
Birgit Hartman - Elsa Olsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2 Ö+1 5 -110 21/1
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Greger Jonsson - Marianne Falck 3 Ö+1 5 -130 16/6
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö+2 5 -130 16/6
Marianne Silwer - Teddy Wald Marianne Andersson - Eva Landin 3 Ö+1 Kn -130 16/6
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 3 V+1 3 -170 11/11
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 Ö+4 D -170 11/11
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 S-2 7 -200 8/14
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö= 5 -600 6/16
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3NT Ö+1 2 -630 2/20
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT V+1 2 -630 2/20
Håkan Linse - Gun Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+1 3 -630 2/20

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Syd giv
ingen i zon
D95
8765
Dkn743
8
8
D942
E85
Ekn965
E106432
kn
102
D1074
Kkn7
EK103
K96
K32

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N37856
S37856
Ö105587
V105587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Torgny Olsson - Gunlis Åberg 1NT S+1 6 120 21/1
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT S+1 5 120 21/1
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 S= 8 110 18/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 1NT S-1 6 -50 14/8
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT S-1 6 -50 14/8
Marianne Silwer - Teddy Wald Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 1NT S-1 5 -50 14/8
Greger Jonsson - Marianne Falck Marianne Wästberg - Irma Romare 1NT S-2 6 -100 10/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V+1 5 -130 7/15
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Håkan Linse - Gun Bellander 3 V+1 7 -130 7/15
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT S-3 9 -150 4/18
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Marianne Andersson - Eva Landin 2 Ö+2 E -170 2/20
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Stig Unoson - Björn Klefbohm 2D Ö+1 E -570 0/22

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Väst giv
N-S i zon
10
E87
D842
D10964
Kkn
K1054
E9
K7532
D76542
kn32
K
Ekn8
E983
D96
kn107653

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -200
 NT
N510534
S510534
Ö837108
V83798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 V-2 4 100 21/1
Marianne Silwer - Teddy Wald Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 Ö-2 Kn 100 21/1
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö-1 Kn 50 17/5
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Torgny Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö-1 Kn 50 17/5
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V= E -110 14/8
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Marianne Andersson - Eva Landin 3 V+1 7 -130 12/10
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 Ö+1 Kn -140 7/15
Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt Håkan Linse - Gun Bellander 2 Ö+1 7 -140 7/15
Greger Jonsson - Marianne Falck Marianne Wästberg - Irma Romare 3 Ö= 7 -140 7/15
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö+1 6 -140 7/15
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 Ö+2 7 -170 2/20
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 Ö= 6 -420 0/22

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Nord giv
alla i zon
1072
E5
E9632
EK9
ED9854
D94
D
1084
63
Kkn10862
K105
76
Kkn
73
kn874
Dkn532

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N99457
S99457
Ö33973
V33973
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Greger Jonsson - Marianne Falck 3 N+1 2 130 22/0
Marianne Servin - Ulla Öberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 V-1 E 100 18/4
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 Ö-1 Kn 100 18/4
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 3 V-1 E 100 18/4
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Birgit Hartman - Elsa Olsson 2NT N-1 2 -100 10/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 N-1 Kn -100 10/12
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ingrid Wallin - Hans Dorthé 4 N-1 6 -100 10/12
Håkan Linse - Gun Bellander Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S-1 E -100 10/12
Stig Unoson - Björn Klefbohm Marianne Wästberg - Irma Romare 2NT N-1 Kn -100 10/12
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Silwer - Teddy Wald 2 V= E -110 4/18
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Marianne Andersson - Eva Landin 2NT S-2 9 -200 1/21
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT N-2 10 -200 1/21

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Öst giv
ingen i zon
854
KD87
EK842
9
D
10432
106
KD10865
EK10973
9
kn73
742
kn62
Ekn65
D95
Ekn3

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N41010610
S41010610
Ö72263
V72263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 D 450 22/0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Marianne Wästberg - Irma Romare 2NT S+2 D 180 20/2
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S+1 D 170 18/4
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Greger Jonsson - Marianne Falck 3 N+1 E 130 14/8
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 N+1 E 130 14/8
Håkan Linse - Gun Bellander Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 N+1 E 130 14/8
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Silwer - Teddy Wald 3 N= E 110 10/12
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 Ö-2 5 100 8/14
Marianne Servin - Ulla Öberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 2 Ö-1 5 50 6/16
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 Ö= E -110 3/19
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 2 Ö= E -110 3/19
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Marianne Andersson - Eva Landin 2 Ö+1 6 -140 0/22

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Syd giv
N-S i zon
kn1093
EDkn85
EK62
E85
4
D54
Ekn9875
D4
K1062
kn10973
K3
K762
973
8
D10642

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N65996
S65996
Ö77346
V78346
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 S= 3 620 21/1
Marianne Andersson - Eva Landin Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N= Kn 620 21/1
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 N+1 K 170 18/4
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+1 K 140 15/7
Marianne Wästberg - Irma Romare Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 S+1 4 140 15/7
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N= K 110 12/10
Greger Jonsson - Marianne Falck Marianne Silwer - Teddy Wald 3 V-2 E 100 10/12
Håkan Linse - Gun Bellander Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 V-1 E 50 8/14
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-1 K -100 5/17
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 N-1 K -100 5/17
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 N-2 K -200 1/21
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N-2 3 -200 1/21

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Väst giv
Ö-V i zon
E74
K753
D10
K754
kn98653
ED42
4
Dkn

kn1098
EKkn53
10962
KD102
6
98762
E83

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N66476
S66476
Ö66866
V66966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 V-3 D 300 22/0
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 1NT N+3 E 180 20/2
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2NT N= E 120 18/4
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Pass   16/6
Håkan Linse - Gun Bellander Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2NT S-1 9 -50 13/9
Marianne Andersson - Eva Landin Marianne Servin - Ulla Öberg 2 S-1 8 -50 13/9
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S-2 E -100 10/12
Marianne Wästberg - Irma Romare Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 V= D -110 8/14
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö= E -140 5/17
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö= E -140 5/17
Greger Jonsson - Marianne Falck Marianne Silwer - Teddy Wald 3 V+1 D -170 2/20
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Torgny Olsson - Gunlis Åberg 3 S-5 D -250 0/22

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Nord giv
ingen i zon
9754
kn109
9876
85
EK86
D43
EK3
742
kn2
76
10542
EKkn63
D103
EK852
Dkn
D109

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N34543
S34543
Ö109898
V109898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 3NT V-2 Kn 100 22/0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT V-1 Kn 50 15/7
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2NT V-1 9 50 15/7
Marianne Silwer - Teddy Wald Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT V-1 Kn 50 15/7
Greger Jonsson - Marianne Falck Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 2 V-1 9 50 15/7
Ulla Borgström - Monica Wester Bo Hedberg - Fredrik Bonde 2 V-1 Kn 50 15/7
Marianne Andersson - Eva Landin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2NT V-1 Kn 50 15/7
Håkan Linse - Gun Bellander Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 S-2 E -100 8/14
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 2NT V= Kn -120 6/16
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 S-3 6 -150 3/19
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 3 S-3 K -150 3/19
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT V+2 Kn -180 0/22

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Öst giv
N-S i zon
Ekn943
EK543
kn
kn3
865
kn87
K10754
109
K72

D632
D76542
D10
D10962
E98
EK8

Optimalt kontrakt: 7D Ö-6 1400
 NT
N76121210
S76121110
Ö67111
V67111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 6 S= 9 1430 19/3
Håkan Linse - Gun Bellander Ingrid Wallin - Hans Dorthé 6 S= 7 1430 19/3
Ulla Borgström - Monica Wester Bo Hedberg - Fredrik Bonde 6 S= 10 1430 19/3
Marianne Andersson - Eva Landin Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 6 S= 10 1430 19/3
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 S+2 4 680 9/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 S+2 10 680 9/13
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 S+2 10 680 9/13
Marianne Wästberg - Irma Romare Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+2 10 680 9/13
Marianne Silwer - Teddy Wald Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 S+2 7 680 9/13
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 4 S+2 10 680 9/13
Greger Jonsson - Marianne Falck Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 7 650 2/20
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 7 S-1 10 -100 0/22

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Syd giv
Ö-V i zon

kn932
D1085
K10832
Dkn976
D8
EKkn96
4
105
1064
742
EDkn97
EK8432
EK75
3
65

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N75877
S75877
Ö67566
V67566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Servin - Ulla Öberg 2 S+1 E 140 21/1
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S= E 140 21/1
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 S= 4 110 17/5
Marianne Wästberg - Irma Romare Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S= E 110 17/5
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-1 E -50 12/10
Marianne Silwer - Teddy Wald Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 S-1 E -50 12/10
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Greger Jonsson - Marianne Falck 2 S-1 4 -50 12/10
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 S-2 E -100 6/16
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Håkan Linse - Gun Bellander 3 S-2 E -100 6/16
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S-2 4 -100 6/16
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 S-3 E -150 2/20
Bibi Jönsson - Willy Landgren Marianne Andersson - Eva Landin 3D S-2 4 -300 0/22

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Väst giv
alla i zon
KD1073
E3
K103
962
Ekn84
Dkn6
Ekn74
D10
9652
K7542
82
K7

1098
D965
Ekn8543

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N108666
S108666
Ö35777
V35767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 2D V-2 E 500 22/0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V-2 3 200 18/4
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Servin - Ulla Öberg 3 Ö-2 E 200 18/4
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 V-2 E 200 18/4
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2NT N+1 8 150 13/9
Marianne Silwer - Teddy Wald Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 S+2 E 150 13/9
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 S= 10 110 9/13
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Håkan Linse - Gun Bellander 3 S= 10 110 9/13
Bibi Jönsson - Willy Landgren Marianne Andersson - Eva Landin 3 Ö-1 E 100 5/17
Marianne Wästberg - Irma Romare Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3 V-1 K 100 5/17
Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 V= 2 -110 2/20
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Greger Jonsson - Marianne Falck 1NT V+1 7 -120 0/22

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Nord giv
N-S i zon
EK5
Dkn107
E1053
E7
106
K95432
kn98
D2
982
8
KD6
K109543
Dkn743
E6
742
kn86

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N6971010
S6971010
Ö73633
V73633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 3NT N+2 8 660 22/0
Marianne Servin - Ulla Öberg Greger Jonsson - Marianne Falck 4 N= 8 620 19/3
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Borgström - Monica Wester 4 N= 8 620 19/3
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S+2 D 200 15/7
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 S+2 4 200 15/7
Marianne Andersson - Eva Landin Håkan Linse - Gun Bellander 2NT N+2 9 180 12/10
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 1NT N+1 5 120 10/12
Marianne Silwer - Teddy Wald Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-2 4 100 8/14
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 3NT N-1 9 -100 4/18
Marianne Wästberg - Irma Romare Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N-1 8 -100 4/18
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 S-1 D -100 4/18
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Stig Unoson - Björn Klefbohm 2NT N-2 10 -200 0/22

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Öst giv
Ö-V i zon
D2
E10862

Kkn10832
64
KD
Dkn8642
765
kn1097
94
EK53
ED4
EK853
kn753
1097
9

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N931174
S931174
Ö39259
V39259
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Birgit Hartman - Elsa Olsson 5 N= E 450 21/1
Marianne Andersson - Eva Landin Håkan Linse - Gun Bellander 4 N+1 E 450 21/1
Christer Ekberg - Claudia Sjöberg Bibi Jönsson - Willy Landgren 5 Ö-3 E 300 18/4
Marianne Wästberg - Irma Romare Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 N+2 E 200 15/7
Marianne Silwer - Teddy Wald Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 Ö-2 E 200 15/7
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 N+1 E 170 12/10
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 N+1 E 140 10/12
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-2 E -100 8/14
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 4 S-3 2 -150 4/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Greger Jonsson - Marianne Falck 1NT V+2 8 -150 4/18
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Torgny Olsson - Gunlis Åberg 1NT V+2 10 -150 4/18
Ingrid Wallin - Hans Dorthé Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3NT Ö= E -600 0/22

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Syd giv
alla i zon
103
K10953
D943
K2
764
kn62
kn62
D864
Kkn
D87
EK87
10973
ED9852
E4
105
Ekn5

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N89101110
S89101111
Ö54323
V54312
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Andersson - Eva Landin Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 S+1 Kn 650 22/0
Håkan Linse - Gun Bellander Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 4 S= Kn 620 19/3
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 4 S= 4 620 19/3
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ingrid Wallin - Hans Dorthé 2 S+3 4 200 13/9
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Borgström - Monica Wester 3 S+2 Kn 200 13/9
Marianne Silwer - Teddy Wald Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2 S+3 8 200 13/9
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Marianne Wästberg - Irma Romare 2 S+3 4 200 13/9
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S+2 Kn 170 6/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 S+2 7 170 6/16
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S+2 4 170 6/16
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Greger Jonsson - Marianne Falck 4 S-1 Kn -100 2/20
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Birgit Hartman - Elsa Olsson 3NT S-2 4 -200 0/22

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.06.12

Väst giv
ingen i zon
3
D1093
E9764
EK3
D965
EKkn52
2
642
Ekn2
876
Kkn8
10987
K10874
4
D1053
Dkn5

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N710777
S610777
Ö63665
V63665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Björn Klefbohm 4D N+1 6 610 22/0
Torgny Olsson - Gunlis Åberg Lars Becklén - Kjell Åke Nilsson 3D N= 6 470 20/2
Marianne Silwer - Teddy Wald Majvie Härstedt - Kerstin Härstedt 2NT N+1 8 150 17/5
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2NT N+1 9 150 17/5
Marianne Andersson - Eva Landin Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 N+1 E 130 14/8
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ingrid Wallin - Hans Dorthé 3 N= 8 110 9/13
Mona Andersson - Gun Jensen-Carlén Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= 8 110 9/13
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 S= E 110 9/13
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Greger Jonsson - Marianne Falck 2 N+1 8 110 9/13
Bibi Jönsson - Willy Landgren Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N-1 10 -50 4/18
Håkan Linse - Gun Bellander Christer Ekberg - Claudia Sjöberg 5 N-2 8 -100 2/20
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Marianne Wästberg - Irma Romare 5D N-2 8 -300 0/22