Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
BK Bridgehuset » Måndag partävling m HCP Max 54 par TL: Rolf 2017-07-31 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag partävling m HCP Max 54 par TL: Rolf 2017-07-31

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
KD97
853
D65
654
?
1042
KD42
1094
E107
?
865
E107
EKkn
9832
?
Ekn3
kn96
8732
KDkn

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N56565
S56565
Ö87878
V87878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Irma Svensson - Ruth Gustavsson 2 N= K 110 22/0
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson 3 V-1 K 50 20/2
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Marianne Wästberg - Irma Romare 1NT S-1 2 -50 17/5
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 1NT S-1 2 -50 17/5
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 V= 7 -90 13/9
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 1NT Ö= K -90 13/9
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1 N-2 7 -100 10/12
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1 V+1 4 -110 6/16
Marianne Falck - Berit Kallstenius Lars G Svensson - Christian Frisk 2 V= K -110 6/16
Christina Kronlund - Thomas Ålander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1 V+1 K -110 6/16
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Björn Klefbohm 1NT Ö+1 2 -120 1/21
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 1NT Ö+1 E -120 1/21

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
4
EK865
K3
E9764
#
1075
D32
D9842
85
#
ED83
kn
E1065
K1032
#
Kkn962
10974
kn7
Dkn

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N841087
S84977
Ö48355
V48355
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Marianne Wästberg - Irma Romare 4 N+1 3 650 22/0
Mats Andersson - Ulla Lundström Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4 N= E 620 20/2
Marianne Falck - Berit Kallstenius Lars G Svensson - Christian Frisk 3 N+2 2 200 18/4
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 3 N+1 E 170 16/6
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3 N= Kn 140 11/11
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 N+1 3 140 11/11
Christina Kronlund - Thomas Ålander Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N+1 E 140 11/11
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Stig Unoson - Björn Klefbohm 2 N+1 6 140 11/11
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N= E 110 6/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1 Ö-2 9 100 4/18
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 Ö-1 7 50 1/21
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson 4 Ö-1 10 50 1/21

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
D85
kn1093
ED10
765
#
EKkn94
K865
8
E102
#
1076
E74
732
KDkn3
#
32
D2
Kkn9654
984

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N26325
S26325
Ö1079107
V10710107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V+2 E -170 19/3
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V+1 Kn -170 19/3
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3 V+1 Kn -170 19/3
Lars G Svensson - Christian Frisk Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V+2 Kn -170 19/3
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 5 S-4 E -200 13/9
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 V+2 E -200 13/9
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4 V= Kn -620 7/15
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 V= 5 -620 7/15
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 V= E -620 7/15
Marianne Wästberg - Irma Romare Mats Andersson - Ulla Lundström 4 V= Kn -620 7/15
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V+1 Kn -650 1/21
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 V+1 E -650 1/21

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Väst giv
alla i zon
#
D1086
Dkn4
E42
E54
#
K42
32
1086
Kkn632
#
3
K1065
Kkn753
D107
#
Ekn975
E987
D9
98

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N66898
S66898
Ö77544
V77544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3NT N+2 10 660 22/0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N= 3 620 16/6
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S= 6 620 16/6
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 4 N= 5 620 16/6
Marianne Wästberg - Irma Romare Mats Andersson - Ulla Lundström 4 N= 10 620 16/6
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 N= 6 620 16/6
Stig Unoson - Björn Klefbohm Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2 S+2 3 170 9/13
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 N+1 5 170 9/13
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 N= 3 140 6/16
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N-1 6 -100 2/20
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 N-1 3 -100 2/20
Lars G Svensson - Christian Frisk Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N-1 3 -100 2/20

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
D92
Ekn85
KD965
7
#
653
D7
kn3
ED9865
#
Kkn1087
K942
10
kn43
#
E4
1063
E8742
K102

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N310847
S310837
Ö93585
V93585
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Marianne Wästberg - Irma Romare 5 N= 2 600 20/2
Mats Andersson - Ulla Lundström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 N= 10 600 20/2
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 5 N= Kn 600 20/2
Marianne Falck - Berit Kallstenius Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N+2 10 150 16/6
Christina Kronlund - Thomas Ålander Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 N= 3 130 13/9
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N= 10 130 13/9
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3 N= Kn 110 8/14
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 N= 3 110 8/14
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 N= Kn 110 8/14
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N-1 2 -100 4/18
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 5 N-2 8 -200 1/21
Lars G Svensson - Christian Frisk Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 5 N-2 4 -200 1/21

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
EK62
kn82
K63
kn74
#
753
765
972
10952
#
kn98
K1043
kn85
EK3
#
D104
ED9
ED104
D86

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N1011101111
S1011101111
Ö32322
V32322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Marianne Wästberg - Irma Romare 3NT S+2 3 460 16/6
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3NT S+2 7 460 16/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3NT S+2 2 460 16/6
Mats Andersson - Ulla Lundström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S+2 5 460 16/6
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Stig Unoson - Björn Klefbohm 3NT S+2 5 460 16/6
Lars G Svensson - Christian Frisk Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3NT S+2 7 460 16/6
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT S+2 7 460 16/6
Marianne Falck - Berit Kallstenius Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT S+1 2 430 6/16
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3NT S+1 5 430 6/16
Christina Kronlund - Thomas Ålander Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT S+1 2 430 6/16
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 N= E 420 2/20
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Marianne Servin - Ulla Öberg 2 S+2 5 130 0/22

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Syd giv
alla i zon
#
kn1097
4
D7
EDkn953
#
E
KD862
K108642
2
#
K83
Ekn975
Ekn9
86
#
D6542
103
53
K1074

Optimalt kontrakt: 6D S-4 -1100
 NT
N70080
S70080
Ö5121257
V5121257
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö+1 4 -650 22/0
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+2 4 -680 11/11
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4 V+2 E -680 11/11
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö+2 6 -680 11/11
Mats Andersson - Ulla Lundström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö+2 7 -680 11/11
Stig Unoson - Björn Klefbohm Marianne Wästberg - Irma Romare 4 V+2 Kn -680 11/11
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 Ö+2 7 -680 11/11
Christina Kronlund - Thomas Ålander Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 4 Ö+2 4 -680 11/11
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 Ö+2 K -680 11/11
Lars G Svensson - Christian Frisk Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö+2 4 -680 11/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Birgitta Forsström - Yngve Jarl 4 Ö+2 K -680 11/11
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 6 V= E -1430 0/22

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
1095
Ekn
K6
kn98532
#
Kkn8
98642
D94
K6
#
ED7432
5
kn832
E4
#
6
KD1073
E1075
D107

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N95845
S95845
Ö37596
V37596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Kronlund - Thomas Ålander Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3 N+1 5 130 22/0
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4D Ö-1 K 100 19/3
Marianne Servin - Ulla Öberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö-2 10 100 19/3
Lars G Svensson - Christian Frisk Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-1 K 50 15/7
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-1 K 50 15/7
Stig Unoson - Björn Klefbohm Marianne Wästberg - Irma Romare 4 S-1 K -50 12/10
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Birgitta Forsström - Yngve Jarl 5D N-1 E -100 10/12
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 Ö= 3 -140 8/14
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 Ö+2 K -170 5/17
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3 Ö+1 3 -170 5/17
Mats Andersson - Ulla Lundström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö= K -420 1/21
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 Ö= K -420 1/21

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
E743
kn843
D84
K9
#
kn9852
9
53
ED764
#
KD
E107
EKkn1072
108
#
106
KD652
96
kn532

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N21722
S21722
Ö10116108
V10116118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö-1 K 100 22/0
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S-2 5 -100 18/4
Stig Unoson - Björn Klefbohm Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S-2 3 -100 18/4
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S-2 5 -100 18/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 Ö+1 6 -130 13/9
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 Ö+1 2 -130 13/9
Marianne Falck - Berit Kallstenius Irma Svensson - Ruth Gustavsson 2 Ö+1 D -140 10/12
Mats Andersson - Ulla Lundström Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 Ö+2 9 -170 7/15
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 Ö+2 K -170 7/15
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Lars G Svensson - Christian Frisk 3NT V= 4 -600 4/18
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 5 Ö+1 6 -620 1/21
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Marianne Wästberg - Irma Romare 4 V= 9 -620 1/21

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Öst giv
alla i zon
#

EK742
K10876
1074
#
K94
D1065
kn9543
K
#
kn87532
8
D
Ekn853
#
ED106
kn93
E2
D962

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N9910510
S9910510
Ö43263
V43273
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Björn Klefbohm Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= E 620 22/0
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT S= 4 600 20/2
Mats Andersson - Ulla Lundström Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3D Ö-2 E 500 18/4
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 Ö-2 Kn 200 16/6
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 1NT N+2 5 150 14/8
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 N= D 140 12/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2 Ö-1 E 100 10/12
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Marianne Wästberg - Irma Romare 1NT S= K 90 8/14
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 N-1 E -100 6/16
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 Ö= E -110 4/18
Marianne Falck - Berit Kallstenius Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4 N-2 8 -200 2/20
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Lars G Svensson - Christian Frisk 3NT N-3 5 -300 0/22

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
K107542
E
Kkn8
654
#
8
kn1062
ED103
10873
#
EDkn9
D87
942
KD9
#
63
K9543
765
Ekn2

Optimalt kontrakt: 1NT V= -90
 NT
N66776
S66676
Ö77667
V77667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Falck - Berit Kallstenius Marianne Wästberg - Irma Romare 2 N= 9 110 22/0
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1 N-1 K -50 15/7
Marianne Servin - Ulla Öberg Irma Svensson - Ruth Gustavsson 2 N-1 7 -50 15/7
Willy Landgren - Bibi Jönsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N-1 K -50 15/7
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N-1 K -50 15/7
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2 N-1 7 -50 15/7
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2 N-1 K -50 15/7
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT V= 8 -90 8/14
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 N-2 9 -100 5/17
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Mats Andersson - Ulla Lundström 2 N-2 7 -100 5/17
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Christian Frisk 1NT V+1 8 -120 2/20
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson 2 N-3 Kn -150 0/22

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
K53
E863
KD
K976
#
4
D1074
Ekn107632
2
#
ED10962
52
85
1053
#
kn87
Kkn9
94
EDkn84

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N84878
S84878
Ö48564
V48564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Lars G Svensson - Christian Frisk 3NT N= 10 600 22/0
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Mats Andersson - Ulla Lundström 3 N= 3 110 20/2
Marianne Servin - Ulla Öberg Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4D V-1 3 100 17/5
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4D V-1 7 100 17/5
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 V-1 E 50 14/8
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 V= E -110 10/12
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 V= E -110 10/12
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V= 3 -110 10/12
Willy Landgren - Bibi Jönsson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 N-2 8 -200 4/18
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 S-2 4 -200 4/18
Marianne Falck - Berit Kallstenius Marianne Wästberg - Irma Romare 4 S-2 4 -200 4/18
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson 4 S-3 2 -300 0/22

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Nord giv
alla i zon
#
ED10543
E6
73
K98
#
K2
D10875
E10652
E
#
kn9
Kkn94
D84
10742
#
876
32
Kkn9
Dkn653

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N104497
S104497
Ö29922
V29932
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars G Svensson - Christian Frisk Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 N= 4 620 22/0
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V-2 E 200 19/3
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Mats Andersson - Ulla Lundström 3 N+2 2 200 19/3
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N+1 K 170 16/6
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N+1 4 140 12/10
Marianne Falck - Berit Kallstenius Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N= 9 140 12/10
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3 N= K 140 12/10
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 N= 10 110 8/14
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Stig Unoson - Björn Klefbohm 4 N-1 4 -100 6/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Marianne Wästberg - Irma Romare 3 V= 7 -140 4/18
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N-2 4 -200 1/21
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 4 N-2 9 -200 1/21

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
kn
95
E10632
E10862
#
9852
E102
KD87
K5
#
KD10643
K764
5
kn9
#
E7
Dkn83
kn94
D743

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N98545
S98545
Ö45797
V45797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 4 Ö-1 E 50 19/3
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 Ö-1 D 50 19/3
Marianne Falck - Berit Kallstenius Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö-1 E 50 19/3
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4 Ö-1 8 50 19/3
Lars G Svensson - Christian Frisk Christina Kronlund - Thomas Ålander 1 Ö+1 Kn -110 14/8
Marianne Servin - Ulla Öberg Marianne Wästberg - Irma Romare 2 Ö+1 8 -140 11/11
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 Ö+1 3 -140 11/11
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bengt Brynell - Sonja Lindblom 5 N-3 K -150 8/14
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö+1 8 -170 5/17
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 Ö+1 2 -170 5/17
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö= D -420 1/21
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Mats Andersson - Ulla Lundström 4 Ö= D -420 1/21

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
KD85
EKDkn9
E72
8
#
E10972
76
K95
E54
#
643
8543
kn3
Kkn102
#
kn
102
D10864
D9763

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N89979
S89979
Ö53464
V53464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N+2 3 200 22/0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Christian Frisk 2 N+2 6 170 17/5
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 N+2 6 170 17/5
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Marianne Wästberg - Irma Romare 2 N+2 6 170 17/5
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2 N+2 3 170 17/5
Willy Landgren - Bibi Jönsson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 2NT N+1 10 150 11/11
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson 2 V-3 E 150 11/11
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 N= Kn 110 7/15
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 N= 6 110 7/15
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Stig Unoson - Björn Klefbohm 1 V= 8 -80 4/18
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N-1 6 -100 2/20
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5 N-3 3 -300 0/22

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
ED854
EK43
42
kn8
#
kn7
D5
Kkn97653
D9
#
1096
10972
E10
EK64
#
K32
kn86
D8
107532

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N73783
S73783
Ö59555
V59555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Stig Unoson - Björn Klefbohm 3 N= E 140 22/0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Lars G Svensson - Christian Frisk 2 N= E 110 19/3
Willy Landgren - Bibi Jönsson Irma Svensson - Ruth Gustavsson 2 N= E 110 19/3
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Marianne Wästberg - Irma Romare 2 N-1 K -50 15/7
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N-1 E -50 15/7
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 N-2 E -100 11/11
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N-2 E -100 11/11
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 V= E -130 6/16
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V= 3 -130 6/16
Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson 3 V+1 E -130 6/16
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT S-3 3 -150 1/21
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 N-3 E -150 1/21

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
64
98752
K9764
6
#

Dkn10
Ekn32
E97532
#
kn10975
E643
5
D104
#
EKD832
K
D108
Kkn8

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N27574
S27574
Ö105867
V105857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Lars G Svensson - Christian Frisk 5 V-3 6 150 22/0
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V-2 6 100 20/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 3 Ö-1 E 50 17/5
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 V-1 6 50 17/5
Christina Kronlund - Thomas Ålander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S-1 E -50 11/11
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 S-1 E -50 11/11
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 S-1 E -50 11/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 3 S-1 E -50 11/11
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3D S-1 D -100 5/17
Marianne Wästberg - Irma Romare Willy Landgren - Bibi Jönsson 3D S-1 E -100 5/17
Marianne Servin - Ulla Öberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3D S-2 E -300 1/21
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4D S-2 E -300 1/21

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
985
10643
E
Dkn863
#
D1074
kn982
D93
94
#
E
E75
kn7654
EK102
#
Kkn632
KD
K1082
75

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N73574
S63574
Ö69869
V69869
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 Ö-1 K 50 20/2
Mats Andersson - Ulla Lundström Lars G Svensson - Christian Frisk 3 V-1 E 50 20/2
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Marianne Falck - Berit Kallstenius 1NT V-1 9 50 20/2
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Bengt Brynell - Sonja Lindblom 2 Ö= K -90 16/6
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S-1 D -100 14/8
Lena Stålbrink - Ulla Barkeman Yvonne Tolf - Jeanette Svensson 2 Ö+2 2 -130 11/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 Ö+2 D -130 11/11
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Irma Svensson - Ruth Gustavsson 1NT Ö+2 2 -150 8/14
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 S-2 3 -200 3/19
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 S-2 3 -200 3/19
Christina Kronlund - Thomas Ålander Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3 S-2 9 -200 3/19
Marianne Wästberg - Irma Romare Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S-2 3 -200 3/19

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
D972
E52
D854
108
#
Kkn10
964
9732
K52
#
E53
KDkn103
106
ED9
#
864
87
EKkn
kn7643

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N66364
S66364
Ö771078
V771078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S-1 4 -50 22/0
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö= 4 -90 20/2
Christina Kronlund - Thomas Ålander Bengt Brynell - Sonja Lindblom 1NT Ö+1 E -120 17/5
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2NT V= 4 -120 17/5
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 Ö+2 E -140 13/9
Marianne Falck - Berit Kallstenius Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 2 Ö+1 E -140 13/9
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT V+1 7 -150 8/14
Marianne Wästberg - Irma Romare Birgitta Forsström - Yngve Jarl 2NT V+1 10 -150 8/14
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT Ö+2 E -150 8/14
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Lars G Svensson - Christian Frisk 3 Ö+1 E -170 2/20
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 3 Ö+1 E -170 2/20
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö+2 6 -170 2/20

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Väst giv
alla i zon
#
53
E1072
K64
K964
#
EK6
kn43
E532
kn72
#
10942
985
1098
ED8
#
Dkn87
KD6
Dkn7
1053

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N77777
S77877
Ö66566
V66556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 1 V-2 5 200 20/2
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT Ö-2 7 200 20/2
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson 2 V-2 4 200 20/2
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1 N+1 8 110 15/7
Mats Andersson - Ulla Lundström Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 N+1 E 110 15/7
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Lars G Svensson - Christian Frisk 1NT V-1 4 100 9/13
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 1NT V-1 2 100 9/13
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT V-1 7 100 9/13
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö-1 D 100 9/13
Marianne Falck - Berit Kallstenius Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 1NT N= 10 90 4/18
Marianne Wästberg - Irma Romare Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1 V+1 2 -90 2/20
Christina Kronlund - Thomas Ålander Bengt Brynell - Sonja Lindblom 1NT N-1 8 -100 0/22

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
1092
ED8764

K764
#
KD7543
K9
10872
3
#
kn8
kn32
D43
Ekn1052
#
E6
105
EKkn965
D98

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N991079
S991079
Ö34263
V44263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Bengt Brynell - Sonja Lindblom 4 N= Kn 620 18/4
Mats Andersson - Ulla Lundström Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S= 3 620 18/4
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars G Svensson - Christian Frisk 4 S= 3 620 18/4
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 N= Kn 620 18/4
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N= Kn 620 18/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3 N+1 Kn 170 12/10
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-2 E 100 10/12
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Wästberg - Irma Romare 2 S= 3 90 8/14
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 N-1 E -100 4/18
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 N-1 Kn -100 4/18
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 N-1 Kn -100 4/18
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 3 S-3 K -300 0/22

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
ED5
D2
E976
Ekn94
#
107432
K103
KD103
2
#
9
Ekn65
kn4
K87653
#
Kkn86
9874
852
D10

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N56566
S56566
Ö87765
V87765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2D Ö-1 9 200 22/0
Marianne Servin - Ulla Öberg Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 1NT N+2 6 150 20/2
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT N+1 7 120 14/8
Stig Unoson - Björn Klefbohm Lars G Svensson - Christian Frisk 1NT N+1 6 120 14/8
Irma Svensson - Ruth Gustavsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2NT N= 5 120 14/8
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT N= 5 120 14/8
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgitta Forsström - Yngve Jarl 1NT N+1 5 120 14/8
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Bengt Brynell - Sonja Lindblom 1NT N= 6 90 7/15
Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg Marianne Wästberg - Irma Romare 1NT N= 6 90 7/15
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 V= D -90 4/18
Mats Andersson - Ulla Lundström Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 N-2 9 -100 2/20
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 2 S-3 2 -150 0/22

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K
KD83
932
K10753
#
D108
kn104
84
Dkn964
#
Ekn7653
E
D1076
82
#
942
97652
EKkn5
E

Optimalt kontrakt: 4D V-2 500
 NT
N8101056
S891046
Ö53387
V53387
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Lars G Svensson - Christian Frisk 4 S= 8 620 20/2
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 4 S= 4 620 20/2
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Mats Andersson - Ulla Lundström 4 S= 8 620 20/2
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö-2 E 200 16/6
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S+1 8 170 13/9
Marianne Wästberg - Irma Romare Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 S+1 8 170 13/9
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3 S= 8 140 10/12
Willy Landgren - Bibi Jönsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 Ö-1 K 100 8/14
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Irma Svensson - Ruth Gustavsson 4 S-1 D -100 4/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 S-1 8 -100 4/18
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S-1 D -100 4/18
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson 3 Ö= E -140 0/22

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2017.07.31

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
K7652
973
D92
76
#
D1084
E
K104
ED982
#
Ekn
Dkn10842
75
K105
#
93
K65
Ekn863
kn43

Optimalt kontrakt: 6 V= -920
 NT
N05242
S05242
Ö1281189
V1281189
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Jurén - Anne-Catherine Svenning Irma Svensson - Ruth Gustavsson 3NT V-3 5 150 22/0
Stig Unoson - Björn Klefbohm Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö+3 3 -200 20/2
Willy Landgren - Bibi Jönsson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 Ö+3 E -230 18/4
Bengt Brynell - Sonja Lindblom Mats Andersson - Ulla Lundström 3NT V= 2 -400 16/6
Birgitta Forsström - Yngve Jarl Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö= 9 -420 14/8
Marianne Falck - Berit Kallstenius Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+1 2 -430 11/11
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Hellqvist - Maj-Britt Nordberg 3NT V+1 5 -430 11/11
Yvonne Tolf - Jeanette Svensson Lars G Svensson - Christian Frisk 4 Ö+1 E -450 7/15
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gun Bellander - Kjell Åke Nilsson 4 Ö+1 E -450 7/15
Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson Lena Stålbrink - Ulla Barkeman 3NT V+2 D -460 4/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Ulla Wästberg 4 Ö+2 3 -480 1/21
Marianne Wästberg - Irma Romare Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 Ö+2 9 -480 1/21