Kommande tävlingar
21/10 Allsvenskan, div 2, rond 8-11
27/10 Allsvenskan, Elitserien, rond
28/10 Allsvenskan, div 3, rond 7-9
Rapporterade tävlingar
15/10 Ena-träffen
16/09 Albrekts Guld - Omgång 3
16/09 Albrekts Guld - Omgång 2
Bridgeklubben BFR » Sommarbridge 3 2017-06-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Sommarbridge 3 2017-06-15

Bricka 1

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Nord giv
ingen i zon
Kkn63
10972
EK73
10
ED75
84
10642
E74
982
kn65
D
KDkn983
104
EKD3
kn985
652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Carin Risberg - Ellen Salzberg 4 S+1 5 450 13.0/1.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N+1 4 450 13.0/1.0
Liz Callbo - May Åkesson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 2 S+2 E 170 10.0/4.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 S= E 140 8.0/6.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lennart Sohlin - Evert Nilsson 3 Ö-1 E 50 5.0/9.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Anneli Sagersten - Lena Becksén 2 Ö-1 E 50 5.0/9.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 2 V= E -90 2.0/12.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3 V= E -110 0.0/14.0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson     - -/5.1

Bricka 2

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Öst giv
N-S i zon
642
Dkn
EK953
D82
ED1075
8
876
kn643
K9
EK76
Dkn
EK1095
kn83
1095432
1042
7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT Ö-3 10 150 14.0/0.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 4 V-2 E 100 12.0/2.0
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Carin Risberg - Ellen Salzberg 2 Ö-1 8 50 10.0/4.0
Liz Callbo - May Åkesson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 3 Ö+1 4 -130 8.0/6.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lennart Sohlin - Evert Nilsson 3 Ö+2 2 -150 6.0/8.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT Ö+3 7 -490 3.0/11.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Anneli Sagersten - Lena Becksén 3NT Ö+3 3 -490 3.0/11.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3D N-3 K -800 0.0/14.0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson     - -/5.1

Bricka 3

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Syd giv
Ö-V i zon
KD86
Ekn8
E102
kn82
7
75
Dkn75
ED10973
104
KD10942
94
654
Ekn9532
63
K863
K

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Anneli Sagersten - Lena Becksén 4 S= 7 420 8.0/6.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Liz Callbo - May Åkesson 4 S= D 420 8.0/6.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Sohlin - Evert Nilsson 4 N= D 420 8.0/6.0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 4 S= 7 420 8.0/6.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 4 S= E 420 8.0/6.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 S= 7 420 8.0/6.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4 S= D 420 8.0/6.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 S= E 140 0.0/14.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson     - 6.0/-

Bricka 4

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Väst giv
alla i zon
Dkn65
1042
KD5
K43
10432
KD87
E87
92
E98
E
962
EDkn1086
K7
kn9653
kn1043
75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Ellen Salzberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö-1 3 100 14.0/0.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 2 Ö+2 6 -130 11.0/3.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3 Ö+1 7 -130 11.0/3.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Liz Callbo - May Åkesson 2 Ö+3 3 -150 8.0/6.0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 3NT Ö= 3 -600 6.0/8.0
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Anneli Sagersten - Lena Becksén 3NT Ö+1 3 -630 3.0/11.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT Ö+1 5 -630 3.0/11.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lennart Sohlin - Evert Nilsson 3NT V+3 5 -690 0.0/14.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson     - 6.0/-

Bricka 5

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Nord giv
N-S i zon
10865
K94
10964
K10
E974
6
85
E85432
Dkn32
Dkn752
73
D9
K
E1083
EKDkn2
kn76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT S= 2 600 14.0/0.0
Liz Callbo - May Åkesson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 S+1 E 150 11.0/3.0
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Inger Eriksson - Birgitta Svensson 3 S+2 E 150 11.0/3.0
Anneli Sagersten - Lena Becksén Bernt Strömberg - Lars Olsson 3 S+1 E 130 7.0/7.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 3 S+1 6 130 7.0/7.0
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Margareta Barreby - Solveig Lundström 3 S= 6 110 3.0/11.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3 S= 6 110 3.0/11.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3NT S-1 3 -100 0.0/14.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     - -/8.5

Bricka 6

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Öst giv
Ö-V i zon
E64
86
KD98543
10
kn1085
K42

Dkn7542
D932
E10
kn107
K963
K7
Dkn9753
E62
E8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Lena Becksén Bernt Strömberg - Lars Olsson 4 S+1 D 450 13.0/1.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 S+1 Kn 450 13.0/1.0
Liz Callbo - May Åkesson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT S+1 2 430 10.0/4.0
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Inger Eriksson - Birgitta Svensson 2 S+3 4 200 8.0/6.0
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S+1 2 140 6.0/8.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3 N+1 3 130 4.0/10.0
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Margareta Barreby - Solveig Lundström 5 N-1 E -50 1.0/13.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 5 N-1 E -50 1.0/13.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson     - -/8.5

Bricka 7

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Syd giv
alla i zon
E102
E65
kn108
kn632
K94
K93
KD63
EK10
Dkn73
D10842
2
D87
865
kn7
E9754
954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 4 V-1 E 100 12.0/2.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Poul Steckhahn - Bertil Häggström 4 Ö-1 8 100 12.0/2.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Margareta Barreby - Solveig Lundström 3NT V-1 3 100 12.0/2.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 2NT V+1 2 -150 7.0/7.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2NT V+1 3 -150 7.0/7.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Anneli Sagersten - Lena Becksén 3NT V= 2 -600 3.0/11.0
Liz Callbo - May Åkesson Inger Eriksson - Birgitta Svensson 3NT V= 2 -600 3.0/11.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3NT V+1 2 -630 0.0/14.0
Lennart Sohlin - Evert Nilsson     - 9.7/-

Bricka 8

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Väst giv
ingen i zon
D
973
10987632
109
86432
104
D4
D642
E10975
K85
5
E875
Kkn
EDkn62
EKkn
Kkn3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Margareta Barreby - Solveig Lundström 5 N+1 K 420 14.0/0.0
Liz Callbo - May Åkesson Inger Eriksson - Birgitta Svensson 5 N= E 400 12.0/2.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 5D V-2 6 300 10.0/4.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 4D Ö-1 E 100 8.0/6.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Poul Steckhahn - Bertil Häggström 4 S-1 D -50 5.0/9.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Anneli Sagersten - Lena Becksén 4 N-1 5 -50 5.0/9.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 3NT S-2 8 -100 2.0/12.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT S-3 2 -150 0.0/14.0
Lennart Sohlin - Evert Nilsson     - 9.7/-

Bricka 9

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Nord giv
Ö-V i zon
5
Kkn54
Ekn82
9542
D9864
D1098
5
E87
kn1073
63
D963
KD6
EK2
E72
K1074
kn103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3NT S= 4 400 14.0/0.0
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2NT S+1 4 150 9.0/5.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Carin Risberg - Ellen Salzberg 2NT S+1 7 150 9.0/5.0
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2NT N+1 4 150 9.0/5.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 1NT S+2 8 150 9.0/5.0
Anneli Sagersten - Lena Becksén Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2NT S= 4 120 4.0/10.0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT S= 4 90 2.0/12.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 2NT N-1 4 -50 0.0/14.0
Liz Callbo - May Åkesson     - 8.9/-

Bricka 10

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Öst giv
alla i zon
K108
86
D854
10987
kn76
Kkn102
1092
ED4
ED43
E94
K76
653
952
D753
Ekn3
Kkn2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Barreby - Solveig Lundström Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 2 Ö-1 3 100 14.0/0.0
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT V= 10 -90 12.0/2.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Carin Risberg - Ellen Salzberg 2NT Ö= 3 -120 9.0/5.0
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT V+1 9 -120 9.0/5.0
Anneli Sagersten - Lena Becksén Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2 Ö+1 3 -140 5.0/9.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 3 Ö= E -140 5.0/9.0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT V+4 4 -210 2.0/12.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3NT V+1 10 -630 0.0/14.0
Liz Callbo - May Åkesson     - 8.9/-

Bricka 11

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Syd giv
ingen i zon
8432
D54
108
kn964
KD97
E8
ED42
K108
Ekn65
10972
965
72
10
Kkn63
Kkn73
ED53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liz Callbo - May Åkesson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 Ö-1 3 50 12.0/2.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Inger Eriksson - Birgitta Svensson 2NT V-1 4 50 12.0/2.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V-1 10 50 12.0/2.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Lena Becksén 1NT V+1 Kn -120 7.0/7.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 1NT V+1 4 -120 7.0/7.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2NT V+1 4 -150 3.0/11.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT V+2 D -150 3.0/11.0
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Lennart Sohlin - Evert Nilsson 4 Ö= 6 -420 0.0/14.0
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus     - -/4.8

Bricka 12

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Väst giv
N-S i zon
KD842
8
kn73
Kkn63
107
EKkn4
K1054
1072
E95
D63
9862
984
kn63
109752
ED
ED5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Anneli Sagersten - Lena Becksén 4 S+1 E 650 14.0/0.0
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Lennart Sohlin - Evert Nilsson 4 N= 8 620 11.0/3.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N= 2 620 11.0/3.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 N+2 9 170 5.0/9.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 3 N+1 9 170 5.0/9.0
Liz Callbo - May Åkesson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 S+1 9 170 5.0/9.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N+1 6 170 5.0/9.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Inger Eriksson - Birgitta Svensson 1NT Ö+1 5 -120 0.0/14.0
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus     - -/4.8

Bricka 13

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Nord giv
alla i zon
Ekn9
EDkn
Kkn83
E83
K102
87
ED652
Dkn2
D8743
K103
107
K97
65
96542
94
10654

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 N= 10 140 14.0/0.0
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3 N-1 10 -100 12.0/2.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 2NT N-2 4 -200 8.0/6.0
Liz Callbo - May Åkesson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 2NT N-2 3 -200 8.0/6.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 2NT N-2 4 -200 8.0/6.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2NT N-3 3 -300 3.0/11.0
Anneli Sagersten - Lena Becksén Inger Eriksson - Birgitta Svensson 2NT N-3 3 -300 3.0/11.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N-4 3 -400 0.0/14.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg     - 4.0/-

Bricka 14

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Öst giv
ingen i zon
9
D10985
7
EK10864
E10
E7632
9862
53
KD8742
K
Ekn10
972
kn653
kn4
KD543
Dkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Lena Becksén Inger Eriksson - Birgitta Svensson 4 Ö-2 K 100 13.0/1.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 Ö-2 D 100 13.0/1.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 5 N-2 E -100 10.0/4.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö= K -110 8.0/6.0
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Ulla Blanck - Anders Jakobsson 3 Ö= D -140 4.0/10.0
Liz Callbo - May Åkesson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 3 Ö= D -140 4.0/10.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö= D -140 4.0/10.0
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 N-3 K -150 0.0/14.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg     - 4.0/-

Bricka 15

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Syd giv
N-S i zon
kn853
K942
E8
1072
9762
kn10875
D42
4
KD104
D63
75
EK65
E
E
Kkn10963
Dkn983

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT S= 2 600 13.0/1.0
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Anneli Sagersten - Lena Becksén 3NT N= K 600 13.0/1.0
Liz Callbo - May Åkesson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 S+1 9 130 10.0/4.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 3 S= 4 110 6.0/8.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S= 9 110 6.0/8.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S+1 2 110 6.0/8.0
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Liane Svensson - Majlis Eriksson 2 V-2 E 100 2.0/12.0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Margareta Barreby - Solveig Lundström 5 S-1 4 -100 0.0/14.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson     - 8.2/-

Bricka 16

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Väst giv
Ö-V i zon
kn65
976
982
Kkn74
D103
K52
103
E10983
742
EDkn3
E654
52
EK98
1084
KDkn7
D6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Anneli Sagersten - Lena Becksén 1NT S+1 10 120 14.0/0.0
Liz Callbo - May Åkesson Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2 Ö-1 K 100 12.0/2.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 1 S= 10 80 10.0/4.0
Poul Steckhahn - Bertil Häggström Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT S-1 3 -50 6.0/8.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT S-1 E -50 6.0/8.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1 S-1 E -50 6.0/8.0
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 S-2 E -100 1.0/13.0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Margareta Barreby - Solveig Lundström 3 S-2 2 -100 1.0/13.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson     - 8.2/-

Bricka 17

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Nord giv
ingen i zon
EKkn
E76
ED5
K1042
105
KDkn1032
43
Ekn8
D32
985
kn9872
D5
98764
4
K106
9763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 4D V-3 6 500 14.0/0.0
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N+1 5 450 11.0/3.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S+1 E 450 11.0/3.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Inger Eriksson - Birgitta Svensson 4 N= 9 420 8.0/6.0
Anneli Sagersten - Lena Becksén Liz Callbo - May Åkesson 3 N+1 9 170 6.0/8.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Poul Steckhahn - Bertil Häggström 3 V= 4 -140 4.0/10.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2NT N-3 9 -150 2.0/12.0
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4NT N-5 2 -250 0.0/14.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström     - 7.0/-

Bricka 18

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Öst giv
N-S i zon
EK82
D8532
D6
E3
kn6
Ekn10
kn10982
K76
D74
K974
EK43
kn4
10953
6
75
D109852

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S= E 110 14.0/0.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 Ö-1 6 50 12.0/2.0
Bo Byléhn - Henry Häljeryd Inger Eriksson - Birgitta Svensson 4 S-1 9 -100 9.0/5.0
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Ulla Blanck - Anders Jakobsson 2 S-1 Kn -100 9.0/5.0
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö= 5 -110 6.0/8.0
Anneli Sagersten - Lena Becksén Liz Callbo - May Åkesson 2NT Ö+1 8 -150 4.0/10.0
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2NT S-3 8 -300 2.0/12.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Poul Steckhahn - Bertil Häggström 4D N-3 E -800 0.0/14.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström     - 7.0/-

Bricka 19

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn43
10976
E3
EK8
E6
84
D92
Dkn10974
10872
EDkn2
Kkn654
D95
K53
1087
6532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 4D Ö-3 5 800 14.0/0.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö-1 6 100 12.0/2.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 2 Ö= 3 -90 10.0/4.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 1 N-2 8 -100 7.0/7.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1 N-2 Kn -100 7.0/7.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Liz Callbo - May Åkesson 2 Ö+1 3 -110 2.0/12.0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Bernt Strömberg - Lars Olsson 3 Ö= 3 -110 2.0/12.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2 Ö+1 3 -110 2.0/12.0
Anneli Sagersten - Lena Becksén     - 7.3/-

Bricka 20

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Väst giv
alla i zon
kn76
E92
EK7
K743
ED3
kn87
Dkn83
652
K85
KD105
6542
ED
10942
643
109
kn1098

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 1NT N-1 5 -100 13.0/1.0
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 1NT N-1 K -100 13.0/1.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2 Ö+1 8 -140 10.0/4.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Liz Callbo - May Åkesson 1NT N-2 2 -200 4.0/10.0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Poul Steckhahn - Bertil Häggström 1NT N-2 10 -200 4.0/10.0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Bernt Strömberg - Lars Olsson 2 N-2 K -200 4.0/10.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 1NT N-2 5 -200 4.0/10.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT N-2 6 -200 4.0/10.0
Anneli Sagersten - Lena Becksén     - 7.3/-

Bricka 21

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Nord giv
N-S i zon
972
K982
D8
KD92
Dkn53
Ekn
kn75432
10
EK106
63
K1096
865
84
D10754
E
Ekn743

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S+1 10 650 14.0/0.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S= 10 620 11.0/3.0
Liz Callbo - May Åkesson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 4 S= 10 620 11.0/3.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Eriksson - Birgitta Svensson 5D V-2 K 300 8.0/6.0
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 S+1 10 170 6.0/8.0
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 V= K -110 4.0/10.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Anneli Sagersten - Lena Becksén 1 Ö+3 3 -170 2.0/12.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Poul Steckhahn - Bertil Häggström 4 Ö= E -420 0.0/14.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson     - -/6.1

Bricka 22

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Öst giv
Ö-V i zon
1096
kn72
82
Kkn765
EKD54
ED985

D102
2
K43
KDkn1095
E83
kn873
106
E7643
94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V= 10 -620 14.0/0.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Eriksson - Birgitta Svensson 3NT Ö+2 9 -660 11.0/3.0
Liz Callbo - May Åkesson Kerstin Pettersson - Barbro Sjö 3NT V+2 6 -660 11.0/3.0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V+2 5 -680 8.0/6.0
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö+3 10 -690 6.0/8.0
Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus Bo Byléhn - Henry Häljeryd 4 V+3 2 -710 4.0/10.0
Carin Risberg - Ellen Salzberg Anneli Sagersten - Lena Becksén 6 V+1 5 -1460 2.0/12.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Poul Steckhahn - Bertil Häggström 6D Ö= 6 -1540 0.0/14.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson     - -/6.1

Bricka 23

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Syd giv
alla i zon
D
KD85
ED875
KD3
E8764
E109432
10
10
K10953

Kkn2
kn8752
kn2
kn76
9643
E964

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Carin Risberg - Ellen Salzberg 1NT N+1 2 120 14.0/0.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Bo Byléhn - Henry Häljeryd 2 V-1 D 100 12.0/2.0
Liz Callbo - May Åkesson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V= D -110 10.0/4.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Anneli Sagersten - Lena Becksén 2 Ö+3 E -200 5.0/9.0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N-2 10 -200 5.0/9.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 N-2 5 -200 5.0/9.0
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 2 N-2 Kn -200 5.0/9.0
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Poul Steckhahn - Bertil Häggström 2 Ö+4 9 -230 0.0/14.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson     - -/8.4

Bricka 24

Bridgeklubben BFR, Sverige 2017.06.15

Väst giv
ingen i zon
K9
Kkn4
K985
KDkn2
76
ED3
kn106
E10854
532
982
ED742
96
EDkn1084
10765
3
73

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Anders Jakobsson Carin Risberg - Ellen Salzberg 4 N+1 2 450 13.0/1.0
Inger Eriksson - Birgitta Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N+1 2 450 13.0/1.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Anneli Sagersten - Lena Becksén 4 S= E 420 7.0/7.0
Liz Callbo - May Åkesson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 N= 9 420 7.0/7.0
Bernt Strömberg - Lars Olsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 N= E 420 7.0/7.0
Lennart Sohlin - Evert Nilsson Gunilla Hermansson - Gudrun Hanaeus 4 N= 9 420 7.0/7.0
Margareta Barreby - Solveig Lundström Bo Byléhn - Henry Häljeryd 3 S= E 140 2.0/12.0
Kerstin Pettersson - Barbro Sjö Poul Steckhahn - Bertil Häggström 3NT N-1 2 -50 0.0/14.0
Liane Svensson - Majlis Eriksson     - -/8.4