Kommande tävlingar
07/10 Enköpings BS - Guldtävling
13/10 Allsvenskan div 2
13/10 Allsvenskan, div 2, rond 4-7
Rapporterade tävlingar
22/09 Allsvenskan, div 3 match 4:2
22/09 Allsvenskan, div 3 match 4:1
15/09 BK Albrekts - Guldtävling
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-04-26 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-04-26

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Nord giv
ingen i zon
2
874
98632
E982
E873
E62
EK74
kn4
Dkn64
kn5
D10
KD753
K1095
KD1093
kn5
106

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N45634
S45634
Ö98698
V98698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3NT V-2 2 100 17/1
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö-2 K 100 17/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Lena Becksén 3NT V-1 9 50 12/6
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Åke Lindström - Bertil Häggström 3NT V-1 7 50 12/6
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V-1 2 50 12/6
Yngve Sundberg - Leif Persson Majlis Eriksson - Liane Svensson 3 Ö+1 K -130 8/10
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V+1 9 -140 6/12
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö= Kn -420 4/14
Rolf Nyberg - Torsten Stier Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V+1 2 -430 1/17
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V+1 2 -430 1/17

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Öst giv
N-S i zon
842
D873
D986
63
D103
Kkn2
EKkn5
1075
Ekn976
E106
103
D92
K5
954
742
EKkn84

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N56644
S56644
Ö77798
V67797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Danielsson - Lena Becksén 3NT Ö-2 E 100 18/0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö-1 E 50 9/9
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 Ö-1 E 50 9/9
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö-1 E 50 9/9
Yngve Sundberg - Leif Persson Majlis Eriksson - Liane Svensson 4 Ö-1 K 50 9/9
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö-1 E 50 9/9
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Åke Lindström - Bertil Häggström 4 Ö-1 K 50 9/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-1 E 50 9/9
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö-1 K 50 9/9
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö+1 E -140 0/18

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Syd giv
Ö-V i zon
10762
105
D63
K832

K9864
K109
kn9754
KDkn84
Ekn732
85
D
E953
D
Ekn742
E106

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N67255
S67255
Ö651166
V651166
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Leif Persson Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 N-1 2 -50 18/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N-2 E -100 16/2
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Eivor Örlefors - Ernst Lundgren 3 V+2 D -200 13/5
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 V+2 3 -200 13/5
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 V= 3 -620 10/8
Agneta Danielsson - Lena Becksén Majlis Eriksson - Liane Svensson 5 V= D -650 6/12
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Åke Lindström - Bertil Häggström 4 Ö+1 6 -650 6/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V+1 D -650 6/12
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 V+2 D -680 2/16
Said Eliasson - Carin Dahlberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4D N-4 D -800 0/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Väst giv
alla i zon
KD985
kn8
E65
1073
6
109652
Dkn10
EKD5
kn32
E74
K9742
92
E1074
KD3
83
kn864

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N64486
S64486
Ö68955
V68955
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Eivor Örlefors - Ernst Lundgren 2 N+1 E 140 17/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 N= E 140 17/1
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Åke Lindström - Bertil Häggström 4 V-1 K 100 14/4
Agneta Danielsson - Lena Becksén Majlis Eriksson - Liane Svensson 4 N-1 E -100 12/6
Yngve Sundberg - Leif Persson Rolf Nyberg - Torsten Stier 1 Ö+2 4 -110 10/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1NT Ö+1 8 -120 8/10
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 V= 5 -140 5/13
Lars Olsson - Kurt Norström Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 V+1 9 -140 5/13
Said Eliasson - Carin Dahlberg Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 N-2 E -200 1/17
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 N-2 E -200 1/17

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Nord giv
N-S i zon
EK632
kn1076
54
52
kn1098
ED5
E3
EK64
D4
K984
Kkn986
83
75
32
D1072
Dkn1097

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N54333
S54333
Ö8910910
V8910910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lars Olsson - Kurt Norström 3NT Ö-3 D 150 18/0
Rolf Nyberg - Torsten Stier Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V-2 9 100 15/3
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT V-2 2 100 15/3
Majlis Eriksson - Liane Svensson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2NT Ö-1 D 50 12/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2NT V+1 E -150 10/8
Agneta Danielsson - Lena Becksén Anneli Sagersten - Björn Backlund 2NT V+2 6 -180 8/10
Åke Lindström - Bertil Häggström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT V= K -400 5/13
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT V= E -400 5/13
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT V+1 6 -430 1/17
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT V+1 Kn -430 1/17

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Öst giv
Ö-V i zon
K54
kn93
8654
kn86

10764
KDkn1072
D75
ED8763

E3
EK1042
kn1092
EKD852
9
93

Optimalt kontrakt: 7D S-6 -1400
 NT
N00731
S00731
Ö13135107
V13135107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Lars Olsson - Kurt Norström 3 Ö-1 E 100 18/0
Majlis Eriksson - Liane Svensson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö= E -140 16/2
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö+3 E -190 14/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 5 S-4 K -200 12/6
Åke Lindström - Bertil Häggström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 5 Ö+1 E -620 10/8
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Yngve Sundberg - Leif Persson 5 V+2 Kn -640 8/10
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 Ö+1 E -650 5/13
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö+1 E -650 5/13
Rolf Nyberg - Torsten Stier Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT V+3 4 -690 2/16
Agneta Danielsson - Lena Becksén Anneli Sagersten - Björn Backlund 5D V+2 Kn -1150 0/18

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Syd giv
alla i zon
93
10985
EDkn74
62
EKkn
EDkn43
62
843
764
762
1098
Ekn97
D10852
K
K53
KD105

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N58576
S58576
Ö74857
V74857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 1NT V-2 E 200 18/0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lars Olsson - Kurt Norström 2 V-1 9 100 15/3
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Eivor Örlefors - Ernst Lundgren 2 V-1 9 100 15/3
Åke Lindström - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Leif Persson 3 S-1 E -100 9/9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 S-1 E -100 9/9
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 S-1 E -100 9/9
Majlis Eriksson - Liane Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 S-1 2 -100 9/9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 V= 9 -110 3/15
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 V= 9 -110 3/15
Agneta Danielsson - Lena Becksén Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 S-3 E -300 0/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Väst giv
ingen i zon
Dkn107532
kn
82
863
E6
K542
ED107
K104
K9
97
K96
EDkn752
84
ED10863
kn543
9

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N11561
S11561
Ö11118712
V11118712
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 N= Kn 140 17/1
Majlis Eriksson - Liane Svensson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 N= E 140 17/1
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Eivor Örlefors - Ernst Lundgren 3 Ö+3 4 -170 14/4
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Said Eliasson - Carin Dahlberg 5 Ö+1 8 -420 12/6
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V+2 D -460 9/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT V+2 D -460 9/9
Agneta Danielsson - Lena Becksén Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3NT V+3 D -490 3/15
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT V+3 10 -490 3/15
Åke Lindström - Bertil Häggström Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT V+3 D -490 3/15
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 3NT V+3 D -490 3/15

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Nord giv
Ö-V i zon
75
10942
K9532
E5
10642
5
10
KD98763
EDkn983
kn873
ED
4
K
EKD6
kn8764
kn102

Optimalt kontrakt: 6D N-3 -500
 NT
N39815
S29815
Ö1045118
V1045118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Elisabeth Nyberg - Inger Byström 5 Ö-1 E 100 18/0
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 S-2 5 -100 15/3
Majlis Eriksson - Liane Svensson Rolf Nyberg - Torsten Stier 5D N-1 E -100 15/3
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö+1 E -170 12/6
Lars Olsson - Kurt Norström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö+3 E -200 10/8
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 Ö= E -620 6/12
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Agneta Danielsson - Lena Becksén 4 Ö= 4 -620 6/12
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Åke Lindström - Bertil Häggström 4 Ö= E -620 6/12
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö+1 E -650 2/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 6D S-4 5 -800 0/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Öst giv
alla i zon
KD5
E10
Ekn7
Dkn843
Ekn973
kn76
D986
7
1084
K83
K10432
E6
62
D9542
5
K10952

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N104947
S104946
Ö39476
V39476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Åke Lindström - Bertil Häggström 2 V-2 E 200 18/0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 N+1 2 130 16/2
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2NT N= 2 120 13/5
Lars Olsson - Kurt Norström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT N+1 3 120 13/5
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N= E 110 8/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 N= E 110 8/10
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Yngve Sundberg - Leif Persson 2 N= E 110 8/10
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Said Eliasson - Carin Dahlberg 2NT N-1 4 -100 4/14
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Agneta Danielsson - Lena Becksén 2 V+1 3 -140 2/16
Majlis Eriksson - Liane Svensson Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 N-3 2 -300 0/18

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Syd giv
ingen i zon
D6
K643
Ekn64
K107
1072
ED85
K5
D983
EKkn98
kn72
D97
E2
543
109
10832
kn654

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N46323
S46323
Ö7710109
V97101110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 Ö-1 10 50 17/1
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 Ö-1 9 50 17/1
Åke Lindström - Bertil Häggström Eivor Örlefors - Ernst Lundgren 1 Ö+2 5 -140 13/5
Lars Olsson - Kurt Norström Said Eliasson - Carin Dahlberg 1 Ö+2 10 -140 13/5
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1 Ö+3 5 -170 9/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 Ö+2 10 -170 9/9
Rolf Nyberg - Torsten Stier Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 Ö+3 3 -200 6/12
Yngve Sundberg - Leif Persson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT Ö+1 10 -430 4/14
Majlis Eriksson - Liane Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö+1 10 -450 1/17
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Lena Becksén 4 Ö+1 10 -450 1/17

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Väst giv
N-S i zon
3
10973
85
Dkn10842
96
K8
Ekn942
E973
KD8752
Ekn62
KD10
Ekn104
D54
763
K65

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N61423
S61423
Ö6118119
V6118119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 5 V-2 3 100 18/0
Åke Lindström - Bertil Häggström Eivor Örlefors - Ernst Lundgren 3NT V-1 D 50 14/4
Yngve Sundberg - Leif Persson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V-1 D 50 14/4
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö-1 7 50 14/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT V= D -400 9/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT Ö= 7 -400 9/9
Rolf Nyberg - Torsten Stier Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö= 4 -420 4/14
Majlis Eriksson - Liane Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö= 4 -420 4/14
Lars Olsson - Kurt Norström Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö= D -420 4/14
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Agneta Danielsson - Lena Becksén 4 Ö+1 4 -450 0/18

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Nord giv
alla i zon
63
K53
Kkn1084
1083
Kkn7
kn104
D63
ED72
E984
D982
E92
K5
D1052
E76
75
kn964

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N45333
S45343
Ö87997
V981098
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT Ö-3 7 300 18/0
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 Ö-2 7 200 16/2
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT V-1 4 100 14/4
Anneli Sagersten - Björn Backlund Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 V+1 8 -140 12/6
Agneta Danielsson - Lena Becksén Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT V+2 3 -150 10/8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 Ö+1 7 -170 8/10
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Eivor Örlefors - Ernst Lundgren 4 Ö= 5 -620 5/13
Majlis Eriksson - Liane Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 Ö= 7 -620 5/13
Lars Olsson - Kurt Norström Åke Lindström - Bertil Häggström 3NT Ö+1 2 -630 2/16
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT Ö+2 2 -660 0/18

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Öst giv
ingen i zon
975
EKD63
kn10
ED2
1083
kn1084
K84
764
Dkn42
752
E65
K93
EK6
9
D9732
kn1085

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N1010988
S1010988
Ö33454
V33454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT S+2 4 460 18/0
Majlis Eriksson - Liane Svensson Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N+1 2 430 16/2
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N= E 420 14/4
Agneta Danielsson - Lena Becksén Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S= 4 400 12/6
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2NT N+2 4 180 10/8
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N+2 E 170 8/10
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Eivor Örlefors - Ernst Lundgren 2 N= 2 110 5/13
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 N+1 2 110 5/13
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Yngve Sundberg - Leif Persson 1NT S= 10 90 2/16
Lars Olsson - Kurt Norström Åke Lindström - Bertil Häggström 2 N-1 4 -50 0/18

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Syd giv
N-S i zon
E1096
7543
95
1064
K7
KD10982
kn2
ED3
kn832
6
D1064
kn872
D54
Ekn
EK873
K95

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N67585
S67586
Ö66757
V66757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Yngve Sundberg - Leif Persson 3 V-2 9 100 18/0
Agneta Danielsson - Lena Becksén Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 2 V-1 9 50 12/6
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V-1 9 50 12/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 V-1 9 50 12/6
Majlis Eriksson - Liane Svensson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 V-1 9 50 12/6
Lars Olsson - Kurt Norström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 V-1 5 50 12/6
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 V= E -110 5/13
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 V= E -110 5/13
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Åke Lindström - Bertil Häggström 2 V+1 E -140 2/16
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 S-3 K -300 0/18

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Väst giv
Ö-V i zon
EK943
10
kn103
kn1032
102
Dkn975
65
E754
D85
K832
KD94
98
kn76
E64
E872
KD6

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N88597
S88597
Ö54836
V54836
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 N+2 3 170 17/1
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Yngve Sundberg - Leif Persson 2 N+2 9 170 17/1
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 N+1 K 140 11/7
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Åke Lindström - Bertil Häggström 1 N+2 9 140 11/7
Majlis Eriksson - Liane Svensson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 N+1 K 140 11/7
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N+1 K 140 11/7
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 N= 9 110 6/12
Agneta Danielsson - Lena Becksén Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 N-1 3 -50 3/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 N-1 2 -50 3/15
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT S-2 7 -100 0/18

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Nord giv
ingen i zon
EKkn942
94
D85
E6
6
D82
Kkn963
kn1032
D1053
kn65
E72
987
87
EK1073
104
KD54

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N879107
S8710107
Ö46335
V46335
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 N+1 9 140 18/0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 N-1 2 -50 10/8
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Majlis Eriksson - Liane Svensson 4 N-1 9 -50 10/8
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N-1 E -50 10/8
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N-1 9 -50 10/8
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 4 N-1 E -50 10/8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Åke Lindström - Bertil Häggström 4 N-1 E -50 10/8
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Lena Becksén 4 N-1 2 -50 10/8
Said Eliasson - Carin Dahlberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT N-2 2 -100 1/17
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Rolf Nyberg - Torsten Stier 3NT N-2 2 -100 1/17

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Öst giv
N-S i zon
K74
E9854
E764
6
kn1083
D10
109832
D3
E652
K62
KD
EK97
D9
kn73
kn5
kn108542

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N63633
S63633
Ö797910
V797910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Carin Dahlberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö-3 Kn 150 18/0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 N= D 110 16/2
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 Ö-2 Kn 100 14/4
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Majlis Eriksson - Liane Svensson 2NT Ö-1 5 50 11/7
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 Ö-1 Kn 50 11/7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Anneli Sagersten - Björn Backlund 2NT Ö= 10 -120 7/11
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2NT Ö= Kn -120 7/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Åke Lindström - Bertil Häggström 3 Ö= Kn -140 4/14
Lars Olsson - Kurt Norström Yngve Sundberg - Leif Persson 1NT Ö+3 Kn -180 1/17
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Agneta Danielsson - Lena Becksén 2NT Ö+2 3 -180 1/17

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Syd giv
Ö-V i zon
D872
1095
K107
EK10
E9
KD8764
42
962
K10
kn2
E9653
D874
kn6543
E3
Dkn8
kn53

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N55475
S55475
Ö77958
V77958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Majlis Eriksson - Liane Svensson Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 S+1 D 140 17/1
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 S+1 K 140 17/1
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V-1 E 100 14/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 S-1 4 -50 10/8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3 N-1 2 -50 10/8
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 3 S-1 K -50 10/8
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Lena Becksén 2 V= E -110 6/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2 V+1 E -140 4/14
Rolf Nyberg - Torsten Stier Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 V+2 E -170 2/16
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Åke Lindström - Bertil Häggström 4 V= E -620 0/18

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Väst giv
alla i zon
KDkn108754
E742
7
93
Kkn105
E10843
76
E2
86
965
EKkn843
6
D93
KDkn2
D10952

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N54785
S54785
Ö78645
V78655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4D Ö-4 6 1100 18/0
Majlis Eriksson - Liane Svensson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 N= E 620 15/3
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 N= E 620 15/3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jeanette Jensen - Ulla Berglund 2 N+3 E 200 11/7
Lars Olsson - Kurt Norström Agneta Danielsson - Lena Becksén 3 N+2 E 200 11/7
Rolf Nyberg - Torsten Stier Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3 N= E 140 6/12
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Yngve Sundberg - Leif Persson 3 N= E 140 6/12
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N= E 140 6/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Åke Lindström - Bertil Häggström 4 N-1 K -100 1/17
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 N-1 6 -100 1/17

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Nord giv
N-S i zon

Dkn10853
K1032
ED7
E86
K94
Dkn9
6432
109732
E6
E864
kn5
KDkn54
72
75
K1098

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N76966
S76967
Ö56476
V56476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT S+1 E 630 18/0
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 2 N+2 E 170 14/4
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 N+2 Kn 170 14/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Yngve Sundberg - Leif Persson 3 N+1 Kn 170 14/4
Said Eliasson - Carin Dahlberg Agneta Danielsson - Lena Becksén 3D Ö-1 7 100 10/8
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 N-1 5 -100 4/14
Åke Lindström - Bertil Häggström Majlis Eriksson - Liane Svensson 4 N-1 10 -100 4/14
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT S-1 9 -100 4/14
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 N-1 2 -100 4/14
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N-1 Kn -100 4/14

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Öst giv
Ö-V i zon
D9
EKkn52
kn2
Ekn86
1054
87643
7
D1092
K63
D10
D9543
743
Ekn872
9
EK1086
K5

Optimalt kontrakt: 7NT S= 1520
 NT
N1212111213
S1212111213
Ö11210
V11210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 6NT N= 4 990 18/0
Anneli Sagersten - Björn Backlund Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT N+4 3 520 16/2
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lars Olsson - Kurt Norström 3NT N+3 3 490 13/5
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N+3 4 490 13/5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Agneta Danielsson - Lena Becksén 3NT N+2 3 460 7/11
Åke Lindström - Bertil Häggström Majlis Eriksson - Liane Svensson 3NT N+2 4 460 7/11
Jeanette Jensen - Ulla Berglund Ingalill Eriksson - Dan Mattsson 3NT N+2 3 460 7/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT N+2 4 460 7/11
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 3NT S+1 9 430 2/16
Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N= 3 420 0/18

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Syd giv
alla i zon
D6
53
D962
87542
54
KD9876
E10
EKD
EKkn10873
10
743
kn10
92
Ekn42
Kkn85
963

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N55211
S55311
Ö77101211
V77101211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 V+1 2 -170 18/0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 4 Ö= 5 -620 13/5
Åke Lindström - Bertil Häggström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö= 8 -620 13/5
Majlis Eriksson - Liane Svensson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 4 Ö= 5 -620 13/5
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V= 2 -620 13/5
Yngve Sundberg - Leif Persson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö+1 5 -650 7/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Agneta Danielsson - Lena Becksén 4 Ö+1 6 -650 7/11
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Rolf Nyberg - Torsten Stier 3NT V+2 2 -660 4/14
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö+2 9 -680 1/17
Said Eliasson - Carin Dahlberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 Ö+2 E -680 1/17

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.26

Väst giv
ingen i zon
ED
E106
EKD64
1042
K109865
K975
2
85
4
Dkn42
kn853
Ekn96
kn732
83
1097
KD73

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N910668
S910668
Ö43764
V43764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3NT S+1 8 430 18/0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Jeanette Jensen - Ulla Berglund 3NT S= 5 400 14/4
Åke Lindström - Bertil Häggström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N= 2 400 14/4
Eivor Örlefors - Ernst Lundgren Rolf Nyberg - Torsten Stier 3NT S= 8 400 14/4
Lars Olsson - Kurt Norström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2D V-2 E 300 9/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Agneta Danielsson - Lena Becksén 3D Ö-2 E 300 9/9
Majlis Eriksson - Liane Svensson Ann-Marie Norbäck - Britta Sundberg 2NT N+1 6 150 6/12
Said Eliasson - Carin Dahlberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 N+1 4 130 3/15
Yngve Sundberg - Leif Persson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 S+1 5 130 3/15
Ingalill Eriksson - Dan Mattsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT N= 6 120 0/18