Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-04-12 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-04-12

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Nord giv
ingen i zon
kn1086
Dkn9642

875
D
E5
kn9764
D10962
753
K87
ED1052
EK
EK942
103
K83
kn43

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N22785
S22785
Ö1011558
V1011558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2 S+1 Kn 140 21/1
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 N= E 140 21/1
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT Ö-1 K 50 16/6
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT Ö-1 3 50 16/6
Rolf Nyberg - Torsten Stier Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö-1 E 50 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 N-2 E -100 12/10
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö+1 E -150 10/12
Britt Bergman - Leif Persson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4D S-2 E -300 8/14
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 5 Ö= E -400 3/19
Yngve Sandström - Bengt Eldered Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT Ö= 2 -400 3/19
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 Ö= E -400 3/19
Anneli Sagersten - Björn Backlund Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT Ö= 4 -400 3/19

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Öst giv
N-S i zon
kn9854
EKD
D8
K53
K7
963
E54
Dkn1096
1062
852
106
E8742
ED3
kn1074
Kkn9732

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N51111106
S51110106
Ö82236
V82236
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S+2 D 680 22/0
Yngve Sandström - Bengt Eldered Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 N+1 E 650 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N= E 620 15/7
Lars Olsson - Kurt Norström Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N= E 620 15/7
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4 N= E 620 15/7
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N= E 620 15/7
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 S+2 D 150 10/12
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 N+1 10 140 8/14
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N-1 E -100 6/16
Anneli Sagersten - Björn Backlund Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT N-2 2 -200 3/19
Britt Bergman - Leif Persson Agneta Danielsson - Ylva Papp 3NT N-2 E -200 3/19
Rolf Nyberg - Torsten Stier Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N-3 8 -300 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Syd giv
Ö-V i zon
D853
kn7
Dkn
107632
kn10
K10862
E9743
kn
K9642
D
65
KD954
E7
E9543
K1082
E8

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N67757
S67757
Ö66676
V66676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 Ö-1 E 100 22/0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Yngve Sandström - Bengt Eldered 1NT S= 2 90 20/2
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1 S= Kn 80 18/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 S-1 Kn -50 15/7
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT S-1 8 -50 15/7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT N-2 4 -100 8/14
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3 S-2 Kn -100 8/14
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 S-2 Kn -100 8/14
Agneta Danielsson - Ylva Papp Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 S-2 Kn -100 8/14
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 S-2 Kn -100 8/14
Lars Olsson - Kurt Norström Elisabeth Nyberg - Inger Byström 1 Ö+1 E -110 2/20
Britt Bergman - Leif Persson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 S-3 Kn -150 0/22

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Väst giv
alla i zon
D965
E754
95
875
4
D932
E104
KD1094
EK1083
8
763
Ekn63
kn72
Kkn106
KDkn82
2

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N26755
S26755
Ö116688
V116688
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 Ö-3 K 300 22/0
Lars Olsson - Kurt Norström Elisabeth Nyberg - Inger Byström 5 V-2 E 200 20/2
Agneta Danielsson - Ylva Papp Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 S+1 4 110 18/4
Anneli Sagersten - Björn Backlund Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 V= 5 -110 14/8
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Yngve Sandström - Bengt Eldered 3 V= 9 -110 14/8
Britt Bergman - Leif Persson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 V= 9 -110 14/8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2 V+2 E -130 9/13
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 V+1 9 -130 9/13
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 V+2 9 -150 6/16
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S-2 4 -200 4/18
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 3NT V= 9 -600 1/21
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 S-6 4 -600 1/21

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Nord giv
N-S i zon
E86
D43
865
E874
D9
Ekn1087
ED1042
D
54
K6
K973
96532
Kkn10732
952
kn
Kkn10

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N72393
S52393
Ö610933
V610933
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 S+2 D 200 22/0
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 3 S+1 E 170 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 S= D 140 18/4
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 V-2 E 100 16/6
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Rolf Nyberg - Torsten Stier 5 Ö-1 Kn 50 11/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Britt Bergman - Leif Persson 3 V-1 E 50 11/11
Anneli Sagersten - Björn Backlund Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 V-1 E 50 11/11
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5 V-1 E 50 11/11
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 V= E -110 6/16
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 V+1 E -130 4/18
Yngve Sandström - Bengt Eldered Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 3 V= E -140 2/20
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 V+3 E -150 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn65
EKkn643
K2
K
973
D2
9876
10842
E1082
108
kn5
Ekn976
K4
975
ED1043
D53

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N71111811
S71111811
Ö61132
V61132
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N+2 Kn 480 17/5
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 N+2 5 480 17/5
Yngve Sandström - Bengt Eldered Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 4 N+2 6 480 17/5
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 N+2 E 480 17/5
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N+2 Kn 480 17/5
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N+2 Kn 480 17/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N+1 E 450 7/15
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Britt Bergman - Leif Persson 4 N+1 E 450 7/15
Anneli Sagersten - Björn Backlund Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 N+1 Kn 450 7/15
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 5 N= E 450 7/15
Lars Olsson - Kurt Norström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 N+3 E 200 2/20
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N-1 E -50 0/22

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Syd giv
alla i zon
ED108543

1094
K42
Kkn6
EK82
K863
kn3
7
Dkn10754
kn2
D876
92
963
ED75
E1095

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N894117
S894117
Ö43923
V43923
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 4 N+3 Kn 710 22/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 4 N+2 7 680 20/2
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 4 N= Kn 620 17/5
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lars Olsson - Kurt Norström 4 N= 10 620 17/5
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5D Ö-2 9 500 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 5 Ö-2 E 200 10/12
Yngve Sandström - Bengt Eldered Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 V-2 E 200 10/12
Agneta Danielsson - Ylva Papp Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-2 9 200 10/12
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2 N+2 Kn 170 6/16
Rolf Nyberg - Torsten Stier Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö-1 2 100 4/18
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT V= 10 -600 2/20
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö= 9 -620 0/22

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Väst giv
ingen i zon
954
E9542
KD105
D
Dkn1062
K103
kn7
K62
E873
kn6
43
Ekn1054
K
D87
E9862
9873

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -100
 NT
N210913
S210913
Ö1034107
V1034107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sandström - Bengt Eldered Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 N= 3 140 21/1
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 2 N+1 3 140 21/1
Agneta Danielsson - Ylva Papp Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N= E 110 17/5
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Lars Olsson - Kurt Norström 2 N= K 110 17/5
Rolf Nyberg - Torsten Stier Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V-1 D 50 14/8
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Pass   12/10
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Britt Bergman - Leif Persson 3 N-1 E -50 8/14
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-1 E -50 8/14
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 4 N-1 E -50 8/14
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 5 N-2 E -100 4/18
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 V+1 D -140 2/20
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 3 V+1 D -170 0/22

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Nord giv
Ö-V i zon
E9875
K85
E
K762
64
E9743
D87
kn43
KDkn10
62
Kkn10654
8
32
Dkn10
932
ED1095

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N114897
S114897
Ö29544
V29544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Lars Olsson - Kurt Norström 5D Ö-3 3 800 22/0
Yngve Sandström - Bengt Eldered Elisabeth Nyberg - Inger Byström 1 N+2 8 140 20/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N= K 130 17/5
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 S= 7 130 17/5
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 Ö-1 D 100 12/10
Agneta Danielsson - Ylva Papp Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 3 Ö-1 3 100 12/10
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö-1 E 100 12/10
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2 Ö= 2 -90 8/14
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4D N-1 8 -100 6/16
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö+1 3 -110 3/19
Britt Bergman - Leif Persson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 Ö+1 3 -110 3/19
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3D Ö= E -670 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Öst giv
alla i zon
kn965
K9
10973
652
K3
Dkn10
654
Ekn874
7
E8532
EKD82
109
ED10842
764
kn
KD3

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N22271
S22171
Ö111011611
V111011611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 N= 4 110 21/1
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Lars Olsson - Kurt Norström 2 S= 6 110 21/1
Agneta Danielsson - Ylva Papp Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 4 Ö-1 Kn 100 17/5
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 Ö-1 E 100 17/5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S-1 E -100 14/8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 Ö+1 Kn -150 11/11
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö+1 Kn -150 11/11
Britt Bergman - Leif Persson Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 S-3 D -300 8/14
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö= Kn -620 6/16
Yngve Sandström - Bengt Eldered Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö+1 2 -650 2/20
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Henry Häljeryd - Bo Byléhn 4 Ö+1 E -650 2/20
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö+1 E -650 2/20

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Syd giv
ingen i zon
D108
ED10987
9
D95
976
543
K10872
kn3
Kkn4
K2
E6
EK10876
E532
kn6
Dkn543
42

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N44854
S34753
Ö99589
V99589
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö-1 E 50 21/1
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö-1 E 50 21/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 N-1 E -50 17/5
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3 N-1 E -50 17/5
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 2 Ö= 5 -90 14/8
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 N-2 K -100 12/10
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3 Ö+1 Kn -130 8/14
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö= E -130 8/14
Agneta Danielsson - Ylva Papp Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 Ö+2 Kn -130 8/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sandström - Bengt Eldered 2 Ö+3 Kn -150 4/18
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3D N-2 E -300 2/20
Lars Olsson - Kurt Norström Henry Häljeryd - Bo Byléhn 4D N-3 E -500 0/22

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Väst giv
N-S i zon
K98743
43
KD3
53
E62
ED97
72
EK42
kn105
62
kn1064
kn987
D
Kkn1085
E985
D106

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N46765
S47776
Ö86667
V86667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Yngve Sandström - Bengt Eldered 1 V-3 K 150 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 N= 5 110 19/3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 N= 6 110 19/3
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 1 V-2 5 100 16/6
Lars Olsson - Kurt Norström Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 S-1 K -100 11/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 S-1 7 -100 11/11
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Rolf Nyberg - Torsten Stier 2NT S-1 9 -100 11/11
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 N-1 Kn -100 11/11
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 1NT V+1 3 -120 5/17
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Britt Bergman - Leif Persson 1NT V+1 3 -120 5/17
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3 S-2 K -200 1/21
Agneta Danielsson - Ylva Papp Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 2 N-2 6 -200 1/21

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Nord giv
alla i zon
9
K642
Ekn98
KD102
D6532
D
KD64
E87
E104
985
73
kn6543
Kkn87
Ekn1073
1052
9

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N691079
S691079
Ö64263
V64263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 S+1 K 650 20/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S+1 E 650 20/2
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S+1 K 650 20/2
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S= K 620 14/8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 4 N= 7 620 14/8
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eivor Örlefors - Siv Lindgren 4 S= K 620 14/8
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 S+2 E 200 10/12
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Britt Bergman - Leif Persson 3 S= K 140 8/14
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 2 V-1 E 100 6/16
Lars Olsson - Kurt Norström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N-1 7 -100 3/19
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Yngve Sandström - Bengt Eldered 4 N-1 E -100 3/19
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Agneta Danielsson - Ylva Papp 4 S-2 K -200 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Öst giv
ingen i zon
E3
D987
E102
9763
D6
EK64
D643
Kkn5
108542
103
kn75
D102
Kkn97
kn52
K98
E84

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N87989
S87989
Ö56454
V56454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NTD V-2 6 300 22/0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V-5 E 250 20/2
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Eivor Örlefors - Siv Lindgren 1D S= E 160 18/4
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Yngve Sandström - Bengt Eldered 2 V-3 E 150 16/6
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 1NT V-2 7 100 13/9
Henry Häljeryd - Bo Byléhn Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NTD V-1 7 100 13/9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 1NT N= 2 90 10/12
Lars Olsson - Kurt Norström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT Ö-1 7 50 7/15
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Agneta Danielsson - Ylva Papp 2 Ö-1 E 50 7/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 N-1 2 -50 3/19
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Rolf Nyberg - Torsten Stier 1NT N-1 2 -50 3/19
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Britt Bergman - Leif Persson 2 N-3 Kn -150 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Syd giv
N-S i zon
E632
Kkn5
K63
843
5
6432
Dkn74
KDkn5
Kkn874
D109
85
E106
D109
E87
E1092
972

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N56677
S56676
Ö77766
V77766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1NT V-1 2 50 22/0
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Pass   16/6
Lars Olsson - Kurt Norström Britt Bergman - Leif Persson Pass   16/6
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg Pass   16/6
Anneli Sagersten - Björn Backlund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Pass   16/6
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Pass   16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 1NT V= 5 -90 7/15
Yngve Sandström - Bengt Eldered Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 1NT V= 2 -90 7/15
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 1NT V= 3 -90 7/15
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT V= 5 -90 7/15
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Elisabeth Nyberg - Inger Byström 1NT V+1 5 -120 2/20
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Agneta Danielsson - Ylva Papp 2NT N-2 10 -200 0/22

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Väst giv
Ö-V i zon
K1053
10962
E653
7
D6
EK5
98
Dkn8643
E2
kn83
KD1074
1092
kn9874
D74
kn2
EK5

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N45786
S45786
Ö98646
V98646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Elisabeth Nyberg - Inger Byström 1NT Ö-2 4 200 21/1
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Agneta Danielsson - Ylva Papp 4D Ö-1 E 200 21/1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 S+1 E 170 17/5
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 S+2 E 170 17/5
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3 S= K 140 13/9
Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S= 9 140 13/9
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V= E -90 10/12
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 4D S-1 K -100 8/14
Yngve Sandström - Bengt Eldered Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 V+1 10 -110 6/16
Lars Olsson - Kurt Norström Britt Bergman - Leif Persson 2 V+2 E -130 3/19
Anneli Sagersten - Björn Backlund Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 V= 3 -130 3/19
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 3 V+2 E -150 0/22

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Nord giv
ingen i zon
Kkn
E7632
K5
KD86
E63
54
D109874
72
D10975
Dkn9
E
kn1043
842
K108
kn632
E95

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N971078
S971078
Ö46364
V46364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N= E 420 21/1
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 N= E 420 21/1
Lars Olsson - Kurt Norström Rolf Nyberg - Torsten Stier 1NT V-4 6 200 18/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 N+1 E 170 16/6
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2NT S+1 10 150 13/9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 2NT S+1 7 150 13/9
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3D Ö-1 K 100 9/13
Yngve Sandström - Bengt Eldered Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3 Ö-2 8 100 9/13
Anneli Sagersten - Björn Backlund Britt Bergman - Leif Persson 4 N-1 D -50 4/18
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 3 N-1 E -50 4/18
Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N-1 5 -50 4/18
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 1 Ö+1 8 -110 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Öst giv
N-S i zon
EK9753
97
75
D74
kn2
K54
EKD6
Ekn109
D4
Ekn832
10983
32
1086
D106
kn42
K865

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N54476
S54486
Ö89957
V89957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3NT V-5 E 250 22/0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 3 N= 3 140 20/2
Lars Olsson - Kurt Norström Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 N= 2 110 16/6
Agneta Danielsson - Ylva Papp Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 N= 3 110 16/6
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N= E 110 16/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö-1 10 50 11/11
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 Ö-1 10 50 11/11
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 2 N-1 2 -100 8/14
Anneli Sagersten - Björn Backlund Britt Bergman - Leif Persson 3 V= E -110 5/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Eivor Örlefors - Siv Lindgren 3 V= E -110 5/17
Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3 Ö+1 10 -170 2/20
Yngve Sandström - Bengt Eldered Henry Häljeryd - Bo Byléhn 4 Ö= 8 -420 0/22

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Syd giv
Ö-V i zon
D5
87643
103
kn865
E10843
KD2
D642
7
62
Ekn1095
Kkn9
D92
Kkn97

E875
EK1043

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N95454
S95454
Ö38976
V38976
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3D S+1 K 570 22/0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 V-5 Kn 500 20/2
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö-2 K 200 18/4
Yngve Sandström - Bengt Eldered Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 S= K 110 16/6
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö-1 E 100 13/9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 4 Ö-1 E 100 13/9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britt Bergman - Leif Persson 5 S-1 E -50 10/12
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Lars Olsson - Kurt Norström 2 V= 10 -110 8/14
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 3 Ö= E -140 5/17
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö= E -140 5/17
Anneli Sagersten - Björn Backlund Rolf Nyberg - Torsten Stier 3NT S-3 2 -150 2/20
Agneta Danielsson - Ylva Papp Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4RD S-2 K -600 0/22

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Väst giv
alla i zon
542
D10932
ED7
K7
K76
Kkn54
kn64
943
Ekn109
7
K1092
E865
D83
E86
853
Dkn102

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N54645
S55645
Ö78787
V78787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Britt Bergman - Leif Persson 1NT V-2 2 200 20/2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Rolf Nyberg - Torsten Stier 1NT V-2 3 200 20/2
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Lars Olsson - Kurt Norström 2 Ö-2 6 200 20/2
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N+1 Kn 140 16/6
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 2 V-1 10 100 14/8
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 1 Ö= E -80 12/10
Yngve Sandström - Bengt Eldered Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT V= 2 -90 9/13
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT Ö= 10 -90 9/13
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt 2 N-1 9 -100 6/16
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT V+1 2 -120 3/19
Agneta Danielsson - Ylva Papp Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 1NT Ö+1 10 -120 3/19
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 N-2 Kn -200 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Nord giv
N-S i zon
K7
kn93
D932
D984
964
2
K654
107632
10852
EK10864
10
Kkn
EDkn3
D75
Ekn87
E5

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N88779
S88779
Ö54644
V54644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Rolf Nyberg - Torsten Stier 3NT S= 2 600 21/1
Agneta Danielsson - Ylva Papp Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT N= E 600 21/1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT N+1 E 150 17/5
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT S+1 2 150 17/5
Yngve Sandström - Bengt Eldered Britt Bergman - Leif Persson 2 S= 2 110 14/8
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö-2 5 100 12/10
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 Ö-1 E 50 9/13
Lars Olsson - Kurt Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 Ö-1 K 50 9/13
Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3 N-1 10 -100 6/16
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 S-2 2 -200 3/19
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 2NT S-2 2 -200 3/19
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 S-4 2 -400 0/22

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Öst giv
Ö-V i zon
9643
Ekn3
kn1074
109
Kkn752
D92
53
764
E10
1065
KD82
kn532
D8
K874
E96
EKD8

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N991089
S991089
Ö43354
V43354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Olsson - Kurt Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N= 10 420 22/0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N= 2 400 18/4
Yngve Sandström - Bengt Eldered Britt Bergman - Leif Persson 3NT N= 2 400 18/4
Agneta Danielsson - Ylva Papp Henry Häljeryd - Bo Byléhn 3NT S= 7 400 18/4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2NT S+1 7 150 14/8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Rolf Nyberg - Torsten Stier 1NT S+1 2 120 10/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT S+1 5 120 10/12
Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 1NT S+1 2 120 10/12
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 1 S+2 5 110 6/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT S-1 2 -50 2/20
Börje Nilsson - Per-Arne Olsson Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT S-1 5 -50 2/20
Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson 3NT S-1 2 -50 2/20

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Syd giv
alla i zon
E10987542
95
109
7
kn
D876432
742
E3
3
Kkn
EKkn653
10982
KD6
E10
D8
KDkn654

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -200
 NT
N82296
S82296
Ö5101034
V5101034
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Danielsson - Ylva Papp Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N= K 620 20/2
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N= E 620 20/2
Rolf Nyberg - Torsten Stier Yngve Sandström - Bengt Eldered 4 N= E 620 20/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 5 N-1 E -100 11/11
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Henry Häljeryd - Bo Byléhn 4 N-1 E -100 11/11
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N-1 E -100 11/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 N-1 K -100 11/11
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 4 N-1 K -100 11/11
Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt Lars Olsson - Kurt Norström 4 N-1 E -100 11/11
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 5D N-1 E -200 2/20
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 5 N-2 E -200 2/20
Britt Bergman - Leif Persson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4D N-1 K -200 2/20

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.04.12

Väst giv
ingen i zon
Ekn3
K872
98
ED106
KD952
10953
D7
83
1084
D6
K10652
K72
76
Ekn4
Ekn43
kn954

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N108979
S108979
Ö35464
V35464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torsten Stier Yngve Sandström - Bengt Eldered 3NT N+1 2 430 22/0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Börje Nilsson - Per-Arne Olsson 3NT N= 2 400 19/3
Ingalill Eriksson - Birgitta Svensson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT N= 5 400 19/3
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT N+2 6 180 16/6
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Staffan Lindeborg - Ernst Lundgren 3 N= 10 140 14/8
Eivor Örlefors - Siv Lindgren Henry Häljeryd - Bo Byléhn 2 N+2 8 130 12/10
Agneta Danielsson - Ylva Papp Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT N= 10 120 10/12
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 V-2 E 100 8/14
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 1NT N= 6 90 6/16
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 N-1 4 -50 4/18
Britt Bergman - Leif Persson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 S-2 K -100 2/20
Viktoria Einarsson - Inga-Lisa Svanstedt Lars Olsson - Kurt Norström 3NT S-3 5 -150 0/22