Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-03-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-03-15

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Nord giv
ingen i zon
103
E96
E542
ED84
E97642
5
108
10953
Dkn
KD1074
Dkn76
K2
K85
kn832
K93
kn76

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N76657
S66647
Ö66786
V66786
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Henriksson - Per Sandberg Inger Ventura - Gert Christiansen 1NT S+1 E 120 22.0/0.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Olsson - Staffan Lindeborg 1NT S= 2 90 19.0/3.0
Britt Bergman - Leif Persson Egon Bohman - Yvonne Sahlin 1NT S= 2 90 19.0/3.0
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Jan Ödén - Barry Cotz 2 Ö-1 6 50 15.0/7.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Said Eliasson - Carin Dahlberg 1NT Ö-1 3 50 15.0/7.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Karin Westin - Joy Smidt 1NT S-1 9 -50 11.0/11.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Siv Lindgren - Eivor Örlefors 1NT S-1 5 -50 11.0/11.0
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Torsten Stier - Rolf Nyberg 1 Ö= 5 -80 8.0/14.0
Lars Olsson - Kurt Norström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT S-2 5 -100 6.0/16.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö+1 Kn -110 4.0/18.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3NT S-3 10 -150 2.0/20.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V+2 3 -170 0.0/22.0

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Öst giv
N-S i zon
10986
1052
D1075
107
Kkn542
EDkn
E92
43
D7
96
86
EKD9652
E3
K8743
Kkn43
kn8

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -920
 NT
N16531
S16531
Ö12771011
V12771011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Jan Ödén - Barry Cotz 3NT V-2 5 100 22.0/0.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Karin Westin - Joy Smidt 3 V+1 10 -170 19.0/3.0
Britt Bergman - Leif Persson Egon Bohman - Yvonne Sahlin 4 Ö+2 E -170 19.0/3.0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inger Olsson - Staffan Lindeborg 3 S-3 4 -300 16.0/6.0
Lars Olsson - Kurt Norström Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT V= 5 -400 13.0/9.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3NT V= 5 -400 13.0/9.0
Ulf Henriksson - Per Sandberg Inger Ventura - Gert Christiansen 5 Ö+1 E -420 10.0/12.0
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 V+1 5 -450 8.0/14.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT V+2 5 -460 6.0/16.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT V+3 5 -490 2.0/20.0
Åke Lindström - Bertil Häggström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT V+3 10 -490 2.0/20.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3NT V+3 10 -490 2.0/20.0

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Syd giv
Ö-V i zon
6
ED10
Kkn42
EK963
4
Kkn972
D763
742
Kkn1073
843
E85
85
ED9852
65
109
Dkn10

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N121191012
S121191012
Ö12431
V12431
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Stier - Rolf Nyberg Siv Lindgren - Eivor Örlefors 3NT N+3 5 490 20.8/1.2
Jan Ödén - Barry Cotz Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT N+3 5 490 20.8/1.2
Liane Svensson - Majlis Eriksson Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT N+2 8 460 15.4/6.6
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT N+2 5 460 15.4/6.6
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Karin Westin - Joy Smidt 3NT N+2 8 460 15.4/6.6
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Björn Backlund - Margareta Sandberg 3NT N+1 5 430 9.9/12.1
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3NT N+1 8 430 9.9/12.1
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT N= 5 400 6.6/15.4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 3 N+2 E 150 4.5/17.5
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S-1 6 -50 2.3/19.7
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 S-2 2 -100 0.1/21.9
Ulf Henriksson - Per Sandberg     - -/13.2

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Väst giv
alla i zon
kn5
10873
10942
ED8
D9873
Ekn9
753
74
EK42
KD65
8
K653
106
42
EKDkn6
kn1092

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N68424
S68424
Ö659117
V659117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 Ö-1 E 100 20.8/1.2
Torsten Stier - Rolf Nyberg Siv Lindgren - Eivor Örlefors 1NT V-1 8 100 20.8/1.2
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Karin Westin - Joy Smidt 3 V+1 10 -170 16.5/5.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Björn Backlund - Margareta Sandberg 3 V+1 10 -170 16.5/5.5
Liane Svensson - Majlis Eriksson Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 Ö+2 10 -200 9.9/12.1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Britt Bergman - Leif Persson 2 V+3 10 -200 9.9/12.1
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 V+2 8 -200 9.9/12.1
Jan Ödén - Barry Cotz Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 V+2 10 -200 9.9/12.1
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 V+3 4 -230 4.5/17.5
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Reidar Cedersund - Rune Lind 4 V+1 10 -650 1.2/20.8
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 V+1 10 -650 1.2/20.8
Ulf Henriksson - Per Sandberg     - -/13.2

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Nord giv
N-S i zon
8

KD1086
Kkn109763
D76
K1096
972
542
Kkn1043
Dkn85
543
D
E952
E7432
Ekn
E8

Optimalt kontrakt: 7NT N= 2220
 NT
N13136613
S13136613
Ö00660
V00660
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 6NT N+1 3 1470 22.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Said Eliasson - Carin Dahlberg 6 N+1 10 1390 20.0/2.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Björn Backlund - Margareta Sandberg 4NT S+3 7 720 17.0/5.0
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Inger Olsson - Staffan Lindeborg 3NT S+4 5 720 17.0/5.0
Ulf Henriksson - Per Sandberg Åke Lindström - Bertil Häggström 3NT S+2 6 660 14.0/8.0
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Torsten Stier - Rolf Nyberg 5 N+2 3 640 7.0/15.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Ödén - Barry Cotz 5 N+2 Kn 640 7.0/15.0
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Britt Bergman - Leif Persson 5 N+2 D 640 7.0/15.0
Karin Westin - Joy Smidt Liane Svensson - Majlis Eriksson 5 N+2 D 640 7.0/15.0
Inger Ventura - Gert Christiansen Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 5 N+2 D 640 7.0/15.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Siv Lindgren - Eivor Örlefors 5 N+2 10 640 7.0/15.0
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 N+1 10 620 0.0/22.0

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Öst giv
Ö-V i zon
E987
4
Kkn10986
87
106
E832
E5432
kn3
D42
Dkn1076
D7
K104
Kkn53
K95

ED9652

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1095116
S1096117
Ö34727
V34625
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 S+2 E 480 22.0/0.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 S+1 E 450 20.0/2.0
Inger Ventura - Gert Christiansen Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 N= D 420 18.0/4.0
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Britt Bergman - Leif Persson 2 N+3 D 200 16.0/6.0
Karin Westin - Joy Smidt Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 S= E 140 14.0/8.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Jan Ödén - Barry Cotz 4 S= E 130 11.0/11.0
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Inger Olsson - Staffan Lindeborg 3 S+1 E 130 11.0/11.0
Ulf Henriksson - Per Sandberg Åke Lindström - Bertil Häggström 3 Ö-1 5 100 8.0/14.0
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S-1 E -50 5.0/17.0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 S-1 E -50 5.0/17.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Björn Backlund - Margareta Sandberg 1 Ö= E -80 2.0/20.0
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Torsten Stier - Rolf Nyberg 5D S-1 E -100 0.0/22.0

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Syd giv
alla i zon
ED
EK10865
kn43
86
874
kn4
K10852
975
kn1052
93
E76
KDkn10
K963
D72
D9
E432

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N7711810
S7711810
Ö55233
V55233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Karin Westin - Joy Smidt 4 N+1 10 650 19.7/2.3
Torsten Stier - Rolf Nyberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N+1 E 650 19.7/2.3
Jan Ödén - Barry Cotz Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 N+1 K 650 19.7/2.3
Ulf Henriksson - Per Sandberg Björn Backlund - Margareta Sandberg 4 N= D 620 14.3/7.7
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N= E 620 14.3/7.7
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 N+2 K 200 11.0/11.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Åke Lindström - Bertil Häggström 3 N+1 K 170 5.5/16.5
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Reidar Cedersund - Rune Lind 3 N+1 K 170 5.5/16.5
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 N+2 K 170 5.5/16.5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Egon Bohman - Yvonne Sahlin 3 N+1 K 170 5.5/16.5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 4 N-1 K -100 0.1/21.9
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered     - 12.6/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Väst giv
ingen i zon
EKD102
54
105
9876
kn8754
kn83
4
Kkn105
63
KD10
EK932
D43
9
E9762
Dkn876
E2

Optimalt kontrakt: 1 N= 80
 NT
N67776
S67776
Ö76566
V76566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Åke Lindström - Bertil Häggström 3 Ö-3 9 150 17.5/4.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Karin Westin - Joy Smidt 3 V-3 K 150 17.5/4.5
Ulf Henriksson - Per Sandberg Björn Backlund - Margareta Sandberg 2 Ö-3 9 150 17.5/4.5
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö-3 E 150 17.5/4.5
Jan Ödén - Barry Cotz Liane Svensson - Majlis Eriksson 3 Ö-3 9 150 17.5/4.5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Egon Bohman - Yvonne Sahlin 1NT N= E 90 11.0/11.0
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Reidar Cedersund - Rune Lind 1NT N-1 6 -50 8.8/13.2
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 1NT Ö= 6 -90 4.5/17.5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 1NT Ö= 6 -90 4.5/17.5
Torsten Stier - Rolf Nyberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT Ö= 6 -90 4.5/17.5
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Elisabeth Nyberg - Inger Byström 1NT Ö+1 6 -120 0.1/21.9
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered     - 12.6/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Nord giv
Ö-V i zon
953
E3
Ekn76
D853
kn10864
D8
K3
kn1074
7
kn10954
D954
962
EKD2
K762
1082
EK

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N101191010
S101191010
Ö32432
V32432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Henriksson - Per Sandberg Said Eliasson - Carin Dahlberg 6NT S= 4 990 21.9/0.1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT S+2 4 460 19.7/2.3
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT S+1 3 430 16.5/5.5
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Åke Lindström - Bertil Häggström 3NT N+1 5 430 16.5/5.5
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Ödén - Barry Cotz 3NT N= Kn 400 9.9/12.1
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Inger Ventura - Gert Christiansen 3NT S= Kn 400 9.9/12.1
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Britt Bergman - Leif Persson 3NT S= Kn 400 9.9/12.1
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Liane Svensson - Majlis Eriksson 3NT N= Kn 400 9.9/12.1
Björn Backlund - Margareta Sandberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT N-1 5 -50 4.5/17.5
Karin Westin - Joy Smidt Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 4 S-2 Kn -100 1.2/20.8
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4D S-1 Kn -100 1.2/20.8
Lars Olsson - Kurt Norström     - 11.8/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Öst giv
alla i zon
kn
Ekn9842
K843
E7
D82
53
Dkn76
Kkn105
K109653
6
95
8643
E74
KD107
E102
D92

Optimalt kontrakt: 6D Ö-4 1100
 NT
N61111511
S71112511
Ö62182
V62182
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Inger Ventura - Gert Christiansen 3NT N+3 10 690 21.9/0.1
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Åke Lindström - Bertil Häggström 4 S+2 10 680 18.6/3.4
Karin Westin - Joy Smidt Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 4 S+2 D 680 18.6/3.4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Reidar Cedersund - Rune Lind 4 S+1 2 650 8.8/13.2
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 N+1 3 650 8.8/13.2
Ulf Henriksson - Per Sandberg Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 N+1 9 650 8.8/13.2
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Britt Bergman - Leif Persson 4 S+1 D 650 8.8/13.2
Björn Backlund - Margareta Sandberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N+1 5 650 8.8/13.2
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 S+1 D 650 8.8/13.2
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 S+1 D 650 8.8/13.2
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Jan Ödén - Barry Cotz 6 N-1 9 -100 0.1/21.9
Lars Olsson - Kurt Norström     - 11.8/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Syd giv
ingen i zon
kn9
Dkn1094
754
Kkn7
8532
K87
9
E8643
KD76
653
EDkn108
10
E104
E2
K632
D952

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N66647
S66647
Ö67795
V67795
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Henriksson - Per Sandberg Karin Westin - Joy Smidt 1NT S+1 8 120 21.9/0.1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 Ö-1 E 50 19.7/2.3
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 N-1 K -50 14.3/7.7
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N-1 E -50 14.3/7.7
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Siv Lindgren - Eivor Örlefors 1NT S-1 3 -50 14.3/7.7
Jan Ödén - Barry Cotz Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 3 N-1 K -50 14.3/7.7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S-3 9 -150 5.5/16.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Ventura - Gert Christiansen 2 N-3 10 -150 5.5/16.5
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Björn Backlund - Margareta Sandberg 3 S-3 9 -150 5.5/16.5
Åke Lindström - Bertil Häggström Lars Olsson - Kurt Norström 2 N-3 10 -150 5.5/16.5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S-4 9 -200 0.1/21.9
Egon Bohman - Yvonne Sahlin     - 10.4/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Väst giv
N-S i zon
2
kn95
kn97543
1083
74
D32
EKD1082
97
EKDkn1086
K
6
Ekn65
953
E108764

KD42

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N64811
S64811
Ö7951111
V795911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Björn Backlund - Margareta Sandberg 4 Ö= E -420 21.9/0.1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 Ö+1 K -450 17.5/4.5
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö+1 K -450 17.5/4.5
Jan Ödén - Barry Cotz Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 4 Ö+1 E -450 17.5/4.5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 Ö+2 E -480 6.6/15.4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Inger Ventura - Gert Christiansen 4 Ö+2 E -480 6.6/15.4
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö+2 K -480 6.6/15.4
Ulf Henriksson - Per Sandberg Karin Westin - Joy Smidt 4 Ö+2 K -480 6.6/15.4
Said Eliasson - Carin Dahlberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö+2 E -480 6.6/15.4
Åke Lindström - Bertil Häggström Lars Olsson - Kurt Norström 4 Ö+2 E -480 6.6/15.4
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Siv Lindgren - Eivor Örlefors 4 Ö+2 E -480 6.6/15.4
Egon Bohman - Yvonne Sahlin     - 10.4/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Nord giv
alla i zon
kn642
D5
D82
D1083
E983
Kkn108
E54
E7
KD7
E92
K1063
kn92
105
7643
kn97
K654

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N52222
S52222
Ö811101010
V811111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Henriksson - Per Sandberg Jan Ödén - Barry Cotz 6 V-1 3 100 20.8/1.2
Björn Backlund - Margareta Sandberg Lars Olsson - Kurt Norström 4 V-1 3 100 20.8/1.2
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT Ö= 3 -600 17.5/4.5
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT Ö+1 7 -630 13.2/8.8
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Inger Ventura - Gert Christiansen 3NT Ö+1 7 -630 13.2/8.8
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Inger Olsson - Staffan Lindeborg 3NT V+1 3 -630 13.2/8.8
Liane Svensson - Majlis Eriksson Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT V+2 3 -660 7.7/14.3
Britt Bergman - Leif Persson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT Ö+2 7 -660 7.7/14.3
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö+3 5 -690 3.4/18.6
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Åke Lindström - Bertil Häggström 3NT V+3 7 -690 3.4/18.6
Karin Westin - Joy Smidt Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö+4 6 -720 0.1/21.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/9.7

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Öst giv
ingen i zon
1065
Dkn7
K9743
43
Dkn32
EK43
E2
kn75
E
109865
D86
D1062
K9874
2
kn105
EK98

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N57475
S57475
Ö85967
V85967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 Ö-4 2 200 21.9/0.1
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Inger Ventura - Gert Christiansen 3 S= E 140 19.7/2.3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Reidar Cedersund - Rune Lind 2 S= E 110 17.5/4.5
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 V-1 10 50 15.4/6.6
Björn Backlund - Margareta Sandberg Lars Olsson - Kurt Norström 2NT V= 10 -120 13.2/8.8
Ulf Henriksson - Per Sandberg Jan Ödén - Barry Cotz 3 Ö= E -140 8.8/13.2
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Inger Olsson - Staffan Lindeborg 3 V= 10 -140 8.8/13.2
Britt Bergman - Leif Persson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 V= 10 -140 8.8/13.2
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT V+1 10 -150 4.5/17.5
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Åke Lindström - Bertil Häggström 2 V+2 3 -170 2.3/19.7
Karin Westin - Joy Smidt Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö= E -420 0.1/21.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist     - -/9.7

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Syd giv
N-S i zon
K1086
E873
D
kn1053
kn2
KD65
92
ED862
ED93
kn2
K8654
K7
754
1094
Ekn1073
94

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N45554
S45444
Ö98889
V98889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Karin Westin - Joy Smidt 2NT V-2 6 100 20.8/1.2
Inger Ventura - Gert Christiansen Birgitta Svensson - Inger Eriksson 3NT Ö-2 3 100 20.8/1.2
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Inger Olsson - Staffan Lindeborg 3NT V-1 6 50 15.4/6.6
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT V-1 3 50 15.4/6.6
Åke Lindström - Bertil Häggström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT Ö-1 7 50 15.4/6.6
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Torsten Stier - Rolf Nyberg 2NT Ö+2 3 -180 11.0/11.0
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Björn Backlund - Margareta Sandberg 2 N-2 K -200 8.8/13.2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT Ö= 3 -400 4.5/17.5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jan Ödén - Barry Cotz 3NT Ö= 3 -400 4.5/17.5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 3NT V= 5 -400 4.5/17.5
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Liane Svensson - Majlis Eriksson 3NT Ö+1 3 -430 0.1/21.9
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist     - 13.2/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Väst giv
Ö-V i zon
K972
8
Dkn873
ED3
ED10
K652
E9654
6
653
EDkn9
K102
985
kn84
10743

Kkn10742

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N84476
S84476
Ö48967
V48967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Karin Westin - Joy Smidt 5D V-4 8 1100 21.9/0.1
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 Ö-2 4 200 16.5/5.5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jan Ödén - Barry Cotz 4 Ö-2 Kn 200 16.5/5.5
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Inger Olsson - Staffan Lindeborg 4 Ö-2 Kn 200 16.5/5.5
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Liane Svensson - Majlis Eriksson 4 Ö-2 10 200 16.5/5.5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Lars Olsson - Kurt Norström 1NT Ö= 10 -90 11.0/11.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 N-2 E -100 7.7/14.3
Åke Lindström - Bertil Häggström Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 5D S-1 E -100 7.7/14.3
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 Ö+1 2 -140 3.4/18.6
Inger Ventura - Gert Christiansen Birgitta Svensson - Inger Eriksson 2 Ö+1 10 -140 3.4/18.6
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Björn Backlund - Margareta Sandberg 4 V= Kn -620 0.1/21.9
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist     - 13.2/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Nord giv
ingen i zon
52
D105
kn7432
1062
10
EK6432
98
ED93
EK984
98
EK
Kkn54
Dkn763
kn7
D1065
87

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1440
 NT
N05121
S05121
Ö138121012
V138121012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Inger Ventura - Gert Christiansen 5 Ö= 5 -400 20.8/1.2
Reidar Cedersund - Rune Lind Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 5 Ö= D -400 20.8/1.2
Lars Olsson - Kurt Norström Karin Westin - Joy Smidt 4 Ö= 8 -420 16.5/5.5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 V= 2 -420 16.5/5.5
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT V+1 5 -430 13.2/8.8
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Staffan Lindeborg 4 V+2 7 -480 8.8/13.2
Liane Svensson - Majlis Eriksson Britt Bergman - Leif Persson 4 V+2 3 -480 8.8/13.2
Björn Backlund - Margareta Sandberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 V+2 2 -480 8.8/13.2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT Ö+3 6 -490 2.3/19.7
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3NT Ö+3 7 -490 2.3/19.7
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Åke Lindström - Bertil Häggström 3NT Ö+3 5 -490 2.3/19.7
Birgitta Svensson - Inger Eriksson     - -/7.9

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Öst giv
N-S i zon
86
K843
9872
E32
E72
E6
D10
Dkn8654
KDkn53
D9752
K5
K
1094
kn10
Ekn643
1097

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N27322
S27322
Ö10610108
V10610108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Margareta Sandberg Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 Ö-1 Kn 50 19.7/2.3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3NT Ö-1 3 50 19.7/2.3
Reidar Cedersund - Rune Lind Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 3NT Ö-1 3 50 19.7/2.3
Lars Olsson - Kurt Norström Karin Westin - Joy Smidt 3 V+1 E -170 15.4/6.6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Staffan Lindeborg 4 Ö= E -420 9.9/12.1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö= Kn -420 9.9/12.1
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 Ö= 10 -420 9.9/12.1
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Inger Ventura - Gert Christiansen 4 Ö= E -420 9.9/12.1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö+1 Kn -450 3.4/18.6
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Åke Lindström - Bertil Häggström 4 Ö+1 E -450 3.4/18.6
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö+2 10 -480 0.1/21.9
Birgitta Svensson - Inger Eriksson     - -/7.9

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Syd giv
Ö-V i zon
K109
ED2
Ekn943
74
532
K10984
52
K98
Dkn
kn753
D6
EDkn65
E8764
6
K1087
1032

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N6116118
S6116118
Ö60611
V60611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Ventura - Gert Christiansen Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 Ö-4 6 400 21.9/0.1
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Britt Bergman - Leif Persson 2 N+4 3 230 19.7/2.3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3 S+2 8 200 16.5/5.5
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Björn Backlund - Margareta Sandberg 2 S+3 8 200 16.5/5.5
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Ödén - Barry Cotz 3 N+3 D 170 12.1/9.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 S+1 K 170 12.1/9.9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N+3 E 150 8.8/13.2
Åke Lindström - Bertil Häggström Birgitta Svensson - Inger Eriksson 2 N+2 D 130 4.5/17.5
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 N+2 E 130 4.5/17.5
Torsten Stier - Rolf Nyberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 N+1 E 130 4.5/17.5
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö-1 7 100 0.1/21.9
Siv Lindgren - Eivor Örlefors     - 10.8/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Väst giv
alla i zon
kn1092
D932
752
ED
5
874
KD104
87642
6
Kkn1065
kn983
K103
EKD8743
E
E6
kn95

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N6661110
S5661110
Ö77722
V77722
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 N+1 4 650 14.3/7.7
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S+1 K 650 14.3/7.7
Lars Olsson - Kurt Norström Jan Ödén - Barry Cotz 4 N+1 7 650 14.3/7.7
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 S+1 10 650 14.3/7.7
Åke Lindström - Bertil Häggström Birgitta Svensson - Inger Eriksson 4 S+1 4 650 14.3/7.7
Inger Ventura - Gert Christiansen Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 S+1 K 650 14.3/7.7
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S+1 K 650 14.3/7.7
Torsten Stier - Rolf Nyberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S+1 8 650 14.3/7.7
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 6 S-1 K -100 2.3/19.7
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Britt Bergman - Leif Persson 6 S-1 8 -100 2.3/19.7
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Björn Backlund - Margareta Sandberg 6 N-1 6 -100 2.3/19.7
Siv Lindgren - Eivor Örlefors     - 10.8/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Nord giv
N-S i zon
986432
Kkn9
97
105
EKkn
ED3
kn10653
K8

1086542
EK4
kn976
D1075
7
D82
ED432

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N54364
S54364
Ö891079
V891079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Åke Lindström - Bertil Häggström 4 Ö-1 E 50 19.7/2.3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö-1 3 50 19.7/2.3
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 5 Ö-1 5 50 19.7/2.3
Ulf Henriksson - Per Sandberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 V= 10 -90 15.4/6.6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Ventura - Gert Christiansen 2NT V+1 10 -150 12.1/9.9
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lars Olsson - Kurt Norström 1NT V+2 4 -150 12.1/9.9
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Karin Westin - Joy Smidt 3 Ö+1 8 -170 8.8/13.2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Reidar Cedersund - Rune Lind 4 N-2 E -200 6.6/15.4
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Britt Bergman - Leif Persson 4 Ö= 2 -420 3.4/18.6
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Björn Backlund - Margareta Sandberg 4 Ö= 5 -420 3.4/18.6
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Olsson - Staffan Lindeborg 4D N-3 E -800 0.1/21.9
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg     - -/9.5

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Öst giv
Ö-V i zon
kn42
ED
Kkn7
K9643
D97
K10832
52
kn105
108
kn965
D9864
D7
EK653
74
E103
E82

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N11981111
S11981111
Ö24522
V24522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Reidar Cedersund - Rune Lind 6NT N= 4 990 21.9/0.1
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Karin Westin - Joy Smidt 3NT S+3 10 490 19.7/2.3
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Olsson - Staffan Lindeborg 3NT S+2 2 460 15.4/6.6
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Britt Bergman - Leif Persson 3NT S+2 3 460 15.4/6.6
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Björn Backlund - Margareta Sandberg 3NT N+2 4 460 15.4/6.6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Ventura - Gert Christiansen 4 S+1 2 450 7.7/14.3
Ulf Henriksson - Per Sandberg Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 S+1 2 450 7.7/14.3
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Åke Lindström - Bertil Häggström 4 S+1 Kn 450 7.7/14.3
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Lars Olsson - Kurt Norström 4 S+1 5 450 7.7/14.3
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 S= Kn 420 2.3/19.7
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S= 8 400 0.1/21.9
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg     - -/9.5

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Syd giv
alla i zon
E9764
D3
Kkn9
K107
D108
8742
D652
D8
K32
Kkn6
10874
953
kn5
E1095
E3
Ekn642

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N128101011
S128101011
Ö14131
V14131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT S+2 5 660 21.9/0.1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT S+1 2 630 17.5/4.5
Britt Bergman - Leif Persson Ulf Henriksson - Per Sandberg 3NT N+1 4 630 17.5/4.5
Jan Ödén - Barry Cotz Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 3NT N+1 4 630 17.5/4.5
Lars Olsson - Kurt Norström Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 N= 6 620 13.2/8.8
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT N= 7 600 7.7/14.3
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Åke Lindström - Bertil Häggström 3NT S= 5 600 7.7/14.3
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT N= 4 600 7.7/14.3
Inger Ventura - Gert Christiansen Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S= 5 600 7.7/14.3
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT N+1 4 150 2.3/19.7
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 S= 5 110 0.1/21.9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 9.5/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Väst giv
ingen i zon
K95
K107632
kn9
E7
102
D85
K542
K1094
kn84
kn9
ED10
kn8653
ED763
E4
8763
D2

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N679118
S679118
Ö76324
V76324
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Bergman - Leif Persson Ulf Henriksson - Per Sandberg 4 N+2 Kn 480 21.9/0.1
Jan Ödén - Barry Cotz Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist 4 N+1 3 450 19.7/2.3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 N= E 420 14.3/7.7
Lars Olsson - Kurt Norström Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 N= 10 420 14.3/7.7
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 N= E 420 14.3/7.7
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Åke Lindström - Bertil Häggström 4 N= 3 420 14.3/7.7
Inger Ventura - Gert Christiansen Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3 S+3 9 230 8.8/13.2
Liane Svensson - Majlis Eriksson Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N+3 3 200 4.5/17.5
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Reidar Cedersund - Rune Lind 3 S+2 9 200 4.5/17.5
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N+3 3 200 4.5/17.5
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 4 S-1 2 -50 0.1/21.9
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 9.5/-

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Nord giv
Ö-V i zon
kn52
kn862
10862
K4
10743
K
ED943
853
ED986
74
Kkn75
Dkn
K
ED10953

E109762

Optimalt kontrakt: 6D Ö-3 800
 NT
N1231223
S1231223
Ö110091
V110091
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Torsten Stier - Rolf Nyberg 5D S= 3 650 21.9/0.1
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Ventura - Gert Christiansen 5 S+1 3 480 16.5/5.5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 4 S+2 10 480 16.5/5.5
Lars Olsson - Kurt Norström Reidar Cedersund - Rune Lind 4 S+2 10 480 16.5/5.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 5 S+1 10 480 16.5/5.5
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Björn Backlund - Margareta Sandberg 4 Ö-1 E 100 11.0/11.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Inger Olsson - Staffan Lindeborg 2 Ö+1 3 -140 7.7/14.3
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 Ö= E -140 7.7/14.3
Karin Westin - Joy Smidt Birgitta Svensson - Inger Eriksson 3 Ö+1 D -170 4.5/17.5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö= E -620 1.2/20.8
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ulf Henriksson - Per Sandberg 4 Ö= E -620 1.2/20.8
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 9.2/-

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.15

Öst giv
alla i zon
ED1065
kn109
E92
Ekn
K97
853
D853
KD3
kn82
E764
76
9652
43
KD2
Kkn104
10874

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N1011101010
S1011101010
Ö32333
V32333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Majlis Eriksson Inger Ventura - Gert Christiansen 3NT N+3 E 690 21.9/0.1
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Inger Olsson - Staffan Lindeborg 3NT S+1 3 630 17.5/4.5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Britt Bergman - Leif Persson 3NT N+1 E 630 17.5/4.5
Egon Bohman - Yvonne Sahlin Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT S+1 3 630 17.5/4.5
Karin Westin - Joy Smidt Birgitta Svensson - Inger Eriksson 4 S= 3 620 13.2/8.8
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT N= 4 600 9.9/12.1
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N= 4 600 9.9/12.1
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ulf Henriksson - Per Sandberg 1NT S+2 3 150 6.6/15.4
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Björn Backlund - Margareta Sandberg 1NT S+1 5 120 4.5/17.5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N+1 5 110 2.3/19.7
Lars Olsson - Kurt Norström Reidar Cedersund - Rune Lind 3NT N-1 3 -100 0.1/21.9
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer     - 9.2/-

Bricka 27

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 3D N= E 530 22.0/0.0
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 N= E 140 18.0/4.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 2 N+1 E 140 18.0/4.0
Britt Bergman - Leif Persson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N+1 E 140 18.0/4.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 N= 4 110 12.0/10.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Ventura - Gert Christiansen 2 N= 4 110 12.0/10.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Egon Bohman - Yvonne Sahlin 2 N= E 110 12.0/10.0
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Jan Ödén - Barry Cotz 3 N-1 Kn -50 8.0/14.0
Lars Olsson - Kurt Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö= 8 -90 6.0/16.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT Ö+1 2 -120 2.0/20.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Åke Lindström - Bertil Häggström 1NT Ö+1 2 -120 2.0/20.0
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Ulf Henriksson - Per Sandberg 1NT Ö+1 8 -120 2.0/20.0

Bricka 28

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Inger Ventura - Gert Christiansen 3NT S+3 D 690 22.0/0.0
Britt Bergman - Leif Persson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT S+2 4 660 20.0/2.0
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT S+1 6 630 17.0/5.0
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT N+1 D 630 17.0/5.0
Lars Olsson - Kurt Norström Fritiof Modig - Bernt Strömberg 5 N= Kn 600 14.0/8.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Sven-Erik Svedin - Bert Hellström 2NT S+4 4 240 12.0/10.0
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3 N+2 Kn 150 5.0/17.0
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Jan Ödén - Barry Cotz 3 N+2 3 150 5.0/17.0
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Åke Lindström - Bertil Häggström 2 N+3 7 150 5.0/17.0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 N+2 Kn 150 5.0/17.0
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Ulf Henriksson - Per Sandberg 3 N+2 9 150 5.0/17.0
Reidar Cedersund - Rune Lind Egon Bohman - Yvonne Sahlin 3 N+2 9 150 5.0/17.0

Bricka 29

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Karin Westin - Joy Smidt 2 S-1 E -100 21.9/0.1
Björn Backlund - Margareta Sandberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT Ö+1 8 -120 19.7/2.3
Lars Olsson - Kurt Norström Britt Bergman - Leif Persson 2 Ö+1 3 -140 17.5/4.5
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Reidar Cedersund - Rune Lind 2NT Ö+1 6 -150 14.3/7.7
Ulf Henriksson - Per Sandberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT Ö+2 8 -150 14.3/7.7
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 S-2 E -200 9.9/12.1
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Egon Bohman - Yvonne Sahlin 2 S-2 4 -200 9.9/12.1
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Olsson - Staffan Lindeborg 3NT Ö= E -600 5.5/16.5
Torsten Stier - Rolf Nyberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3NT Ö= E -600 5.5/16.5
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT Ö+1 7 -630 1.2/20.8
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Jan Ödén - Barry Cotz 3NT Ö+1 E -630 1.2/20.8
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 15.3/-

Bricka 30

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Olsson - Staffan Lindeborg 2 N= E 110 21.9/0.1
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Karin Westin - Joy Smidt 4 V-2 9 100 18.6/3.4
Björn Backlund - Margareta Sandberg Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT Ö-2 2 100 18.6/3.4
Gunnel Modig - Gudrun Nordkvist Reidar Cedersund - Rune Lind 4 V-1 5 50 13.2/8.8
Siv Lindgren - Eivor Örlefors Jan Ödén - Barry Cotz 3 V-1 K 50 13.2/8.8
Sven-Erik Svedin - Bert Hellström Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 V-1 5 50 13.2/8.8
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Egon Bohman - Yvonne Sahlin 2 V= K -110 8.8/13.2
Lars Olsson - Kurt Norström Britt Bergman - Leif Persson 2 V+1 3 -140 5.5/16.5
Torsten Stier - Rolf Nyberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 Ö+1 2 -140 5.5/16.5
Birgitta Svensson - Inger Eriksson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 1NT Ö+2 2 -150 2.3/19.7
Ulf Henriksson - Per Sandberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 V+2 Kn -170 0.1/21.9
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin     - 15.3/-