Kommande tävlingar
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
29/12 Allians Guld
Rapporterade tävlingar
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 15
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 14
18/11 IAF Uppsala lagguld Rond 13
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-03-08 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-03-08

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Nord giv
ingen i zon
1062
EK108652
96
6
D974
D7
K854
E85
EK53
kn943
3
kn1042
kn8

EDkn1072
KD973

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N68646
S68646
Ö74697
V63687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3 S= E 110 21/1
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Mats Johansson - Yngve Sundberg 3 N= 4 110 21/1
Ylva Papp - Agneta Danielsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 N-1 E -50 18/4
Björn Backlund - Anneli Sagersten Lena Becksén - Velina Blix 5 N-2 3 -100 11/11
Kerstin Selin - Yngve Sandström Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3 N-2 E -100 11/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 N-2 E -100 11/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Liz Callbo - Karin Lodin 3 N-2 E -100 11/11
Bert Hellström - Ulla Blanck Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 S-2 4 -100 11/11
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 N-2 3 -100 11/11
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Bertil Häggström - Åke Lindström 3NT S-3 7 -150 2/20
Rolf Nyberg - Torsten Stier Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 5 S-3 D -150 2/20
Joy Smidt - Karin Westin Egon Bohman - Per Sandberg 3 N-3 E -150 2/20

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Öst giv
N-S i zon
D1072
Dkn86
E
EK64
Kkn864
73
K962
85
E953
954
Dkn107
73

EK102
8543
Dkn1092

Optimalt kontrakt: 7D Ö-8 2000
 NT
N13813710
S13813710
Ö04053
V04053
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Ulla Blanck Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 4 N+2 D 680 22/0
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N+1 7 650 17/5
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Mats Johansson - Yngve Sundberg 4 S+1 9 650 17/5
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Liz Callbo - Karin Lodin 4 S+1 7 650 17/5
Joy Smidt - Karin Westin Egon Bohman - Per Sandberg 4 N+1 D 650 17/5
Björn Backlund - Anneli Sagersten Lena Becksén - Velina Blix 3NT N+1 10 630 10/12
Ylva Papp - Agneta Danielsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3NT N+1 3 630 10/12
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT N+1 Kn 630 10/12
Kerstin Selin - Yngve Sandström Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 5 N= E 600 6/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 S+2 2 200 4/18
Rolf Nyberg - Torsten Stier Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 2 N+5 10 190 2/20
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Bertil Häggström - Åke Lindström 3 N+3 D 170 0/22

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Syd giv
Ö-V i zon
EKDkn3
Kkn75
83
72
109872
D83
9
KDkn5
54
964
D106
E10986
6
E102
EKkn7542
43

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N61111108
S61111108
Ö70030
V70030
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N= E 420 21/1
Egon Bohman - Per Sandberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N= E 420 21/1
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Bert Hellström - Ulla Blanck 5 S= K 400 17/5
Bertil Häggström - Åke Lindström Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT N= 5 400 17/5
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lena Becksén - Velina Blix 3 S+1 K 130 13/9
Mats Johansson - Yngve Sundberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 4 S= K 130 13/9
Rolf Nyberg - Torsten Stier Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5 S-1 K -50 9/13
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5 S-1 K -50 9/13
Said Eliasson - Carin Dahlberg Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 N-2 E -100 3/19
Kerstin Selin - Yngve Sandström Joy Smidt - Karin Westin 4 N-2 10 -100 3/19
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Margareta Gustafsson - Leif Persson 5 S-2 2 -100 3/19
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3NT N-2 8 -100 3/19

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Väst giv
alla i zon
kn9652
D10765
6
73
E87
kn32
E72
ED64
K3
K98
Kkn84
10952
D104
E4
D10953
Kkn8

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N34674
S34674
Ö109769
V109769
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Carin Dahlberg Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 V-3 6 300 21/1
Mats Johansson - Yngve Sundberg Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3NT V-3 5 300 21/1
Kerstin Selin - Yngve Sandström Joy Smidt - Karin Westin 2NT V-1 5 100 16/6
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Bert Hellström - Ulla Blanck 3NT V-1 2 100 16/6
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT V-1 5 100 16/6
Egon Bohman - Per Sandberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2NT V= 5 -120 12/10
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2NT V+1 2 -150 10/12
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Margareta Gustafsson - Leif Persson 2NT Ö+2 5 -180 8/14
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V= 5 -600 4/18
Rolf Nyberg - Torsten Stier Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V= 5 -600 4/18
Bertil Häggström - Åke Lindström Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT V= 6 -600 4/18
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Lena Becksén - Velina Blix 3NT V+1 5 -630 0/22

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Nord giv
N-S i zon
kn108
E4
8765
8743
KD7
Kkn75
D103
Dkn6
95
D983
Kkn94
1052
E6432
1062
E2
EK9

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N75585
S75585
Ö67756
V67756
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 1 S+2 5 140 21/1
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Mats Johansson - Yngve Sundberg 2 S+1 5 140 21/1
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Joy Smidt - Karin Westin 2 S= D 110 17/5
Bert Hellström - Ulla Blanck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 S= D 110 17/5
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Margareta Gustafsson - Leif Persson 2 V-2 Kn 100 13/9
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 2NT V-2 Kn 100 13/9
Lena Becksén - Velina Blix Said Eliasson - Carin Dahlberg 1NT S= 5 90 10/12
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bertil Häggström - Åke Lindström 1NT Ö-1 9 50 6/16
Egon Bohman - Per Sandberg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 2 Ö-1 E 50 6/16
Liz Callbo - Karin Lodin Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 Ö-1 E 50 6/16
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ylva Papp - Agneta Danielsson 1NT S-1 7 -100 2/20
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Björn Backlund - Anneli Sagersten 2 V= Kn -110 0/22

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Öst giv
Ö-V i zon
3
E964
EK98
EK75
Dkn109764

4
kn10932
EK5
8532
kn1075
D6
82
KDkn107
D632
84

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 200
 NT
N8101136
S8101136
Ö522103
V522103
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Joy Smidt - Karin Westin 5 S+1 4 480 22/0
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Margareta Gustafsson - Leif Persson 4 S+1 Kn 450 16/6
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Mats Johansson - Yngve Sundberg 4 S+1 D 450 16/6
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 S+1 4 450 16/6
Lena Becksén - Velina Blix Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 S+1 9 450 16/6
Liz Callbo - Karin Lodin Rolf Nyberg - Torsten Stier 4 S+1 4 450 16/6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Björn Backlund - Anneli Sagersten 4 S= D 420 10/12
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bertil Häggström - Åke Lindström 5D V-1 E 200 8/14
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 4 V-1 E 100 6/16
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 V+1 E -170 2/20
Egon Bohman - Per Sandberg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3 V+1 E -170 2/20
Bert Hellström - Ulla Blanck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 3 V+1 K -170 2/20

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Syd giv
alla i zon
E85
942
E76
10643
K9432
EK87
Dkn
K7
10
Dkn1065
10982
Ekn8
Dkn76
3
K543
D952

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N75364
S75364
Ö681078
V581077
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-1 E 100 22/0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Margareta Gustafsson - Leif Persson 2 V= E -110 20/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Egon Bohman - Per Sandberg 1NT V+1 5 -120 18/4
Bertil Häggström - Åke Lindström Said Eliasson - Carin Dahlberg 1NT Ö+2 5 -150 16/6
Rolf Nyberg - Torsten Stier Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 V+1 6 -170 14/8
Mats Johansson - Yngve Sundberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 1NT Ö+3 3 -180 12/10
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT V= 9 -600 10/12
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Bert Hellström - Ulla Blanck 4 V= E -620 4/18
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Velina Blix 4 Ö= 3 -620 4/18
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 Ö= D -620 4/18
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 4 V= E -620 4/18
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Inger Olsson - Staffan Lindeborg 4 Ö= 5 -620 4/18

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Väst giv
ingen i zon
4
1082
kn9754
EK76
E876
EK743
D63
8
53
kn6
EK102
D9543
KDkn1092
D95
8
kn102

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N54364
S54364
Ö89968
V89968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT V-3 5 150 21/1
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2NT Ö-3 K 150 21/1
Rolf Nyberg - Torsten Stier Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT Ö-2 9 100 17/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Egon Bohman - Per Sandberg 3NT Ö-2 K 100 17/5
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Bert Hellström - Ulla Blanck 2NT Ö-1 9 50 11/11
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3 V-1 4 50 11/11
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Inger Olsson - Staffan Lindeborg 2NT Ö-1 10 50 11/11
Mats Johansson - Yngve Sundberg Björn Backlund - Anneli Sagersten 2NT V-1 2 50 11/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Margareta Gustafsson - Leif Persson 2 S-1 3 -50 5/17
Bertil Häggström - Åke Lindström Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 S-1 8 -50 5/17
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Lena Becksén - Velina Blix 3 S-2 E -100 2/20
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V= 4 -140 0/22

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Nord giv
Ö-V i zon
kn8
E652
kn1052
D109
962
4
E843
Kkn653
1053
KDkn10987
K9
8
EKD74
3
D76
E742

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N88597
S89597
Ö44835
V44835
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Joy Smidt - Karin Westin 4 S= 4 420 22/0
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 Ö-2 E 200 19/3
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö-2 E 200 19/3
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 3 S= 4 140 16/6
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Bertil Häggström - Åke Lindström 3 Ö-1 E 100 11/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 Ö-1 E 100 11/11
Rolf Nyberg - Torsten Stier Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 Ö-1 E 100 11/11
Margareta Gustafsson - Leif Persson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 Ö-1 3 100 11/11
Björn Backlund - Anneli Sagersten Bert Hellström - Ulla Blanck 2 S-1 4 -50 5/17
Egon Bohman - Per Sandberg Liz Callbo - Karin Lodin 3 N-1 7 -50 5/17
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Mats Johansson - Yngve Sundberg 3 S-2 4 -100 2/20
Lena Becksén - Velina Blix Inger Olsson - Staffan Lindeborg 4 S-5 4 -250 0/22

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Öst giv
alla i zon
D107
E5
E10
KD10876
kn2
D1083
Dkn94
432
95
Kkn974
K62
Ekn5
EK8643
62
8753
9

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N965118
S965118
Ö36714
V36714
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Said Eliasson - Carin Dahlberg 5D Ö-4 E 1100 22/0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Bert Hellström - Ulla Blanck 4 S+1 D 650 17/5
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 S+1 8 650 17/5
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Bertil Häggström - Åke Lindström 4 S+1 8 650 17/5
Egon Bohman - Per Sandberg Liz Callbo - Karin Lodin 4 S+1 3 650 17/5
Lena Becksén - Velina Blix Inger Olsson - Staffan Lindeborg 4 S= D 620 12/10
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Joy Smidt - Karin Westin 3 S+1 D 170 10/12
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Mats Johansson - Yngve Sundberg 2 S+1 D 140 8/14
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 Ö-1 9 100 6/16
Rolf Nyberg - Torsten Stier Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 N-1 9 -100 3/19
Margareta Gustafsson - Leif Persson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 S-1 3 -100 3/19
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 2 Ö= E -110 0/22

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Syd giv
ingen i zon
D983
E4
E652
1092
EKkn10
9875
D8
kn85
652
K10
K1073
EK63
74
Dkn632
kn94
D74

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N45545
S45545
Ö98798
V98788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2NT Ö-2 3 100 22/0
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1NT Ö-1 2 50 20/2
Rolf Nyberg - Torsten Stier Margareta Gustafsson - Leif Persson 2 Ö= 3 -90 17/5
Egon Bohman - Per Sandberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT Ö= 2 -90 17/5
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 2 V= E -110 12/10
Said Eliasson - Carin Dahlberg Mats Johansson - Yngve Sundberg 1 V+1 9 -110 12/10
Bertil Häggström - Åke Lindström Inger Olsson - Staffan Lindeborg 1 V+1 E -110 12/10
Ylva Papp - Agneta Danielsson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 1NT Ö+1 6 -120 8/14
Kerstin Selin - Yngve Sandström Liz Callbo - Karin Lodin 1 V+2 E -140 6/16
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 1NT Ö+2 4 -150 4/18
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Becksén - Velina Blix 1NT Ö+3 4 -180 1/21
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 1NT Ö+3 2 -180 1/21

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Väst giv
N-S i zon
Ekn8543
K
kn9
D632
96
kn87
K863
Ekn84
K1072
10532
102
K75
D
ED964
ED754
109

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N78877
S79877
Ö64556
V64556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Carin Dahlberg Mats Johansson - Yngve Sundberg 3NT N= 2 600 22/0
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3 N+1 10 130 20/2
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Becksén - Velina Blix 2 N= 10 110 15/7
Rolf Nyberg - Torsten Stier Margareta Gustafsson - Leif Persson 2 N= K 110 15/7
Egon Bohman - Per Sandberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 S= 2 110 15/7
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Ingalill Eriksson - Bengt Eldered 2 N= 5 110 15/7
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S-1 3 -100 9/13
Ylva Papp - Agneta Danielsson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT S-1 3 -100 9/13
Kerstin Selin - Yngve Sandström Liz Callbo - Karin Lodin 4 N-2 10 -200 3/19
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N-2 10 -200 3/19
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT N-2 5 -200 3/19
Bertil Häggström - Åke Lindström Inger Olsson - Staffan Lindeborg 3NT N-2 5 -200 3/19

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Nord giv
alla i zon
K94
109
ED10754
53
52
Ekn852
K62
E82
D106
KD6
kn98
Dkn76
Ekn873
743
3
K1094

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N68596
S68596
Ö75746
V75736
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Selin - Yngve Sandström 4 V-3 E 300 22/0
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V-2 10 200 19/3
Lena Becksén - Velina Blix Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 V-2 K 200 19/3
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 2 S= E 110 16/6
Said Eliasson - Carin Dahlberg Bert Hellström - Ulla Blanck 3 V-1 E 100 12/10
Egon Bohman - Per Sandberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 V-1 3 100 12/10
Joy Smidt - Karin Westin Björn Backlund - Anneli Sagersten 3 V-1 E 100 12/10
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V= E -110 6/16
Rolf Nyberg - Torsten Stier Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 2 V= 4 -110 6/16
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Liz Callbo - Karin Lodin 2 V= 5 -110 6/16
Margareta Gustafsson - Leif Persson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 V+1 E -170 2/20
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Bertil Häggström - Åke Lindström 3 S-2 2 -200 0/22

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Öst giv
ingen i zon
8752
K964
943
D4
D10
E872
E7
EK1083
K964
D53
K6
kn765
Ekn3
kn10
Dkn10852
92

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N26322
S26332
Ö117101011
V117101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö-3 D 150 22/0
Joy Smidt - Karin Westin Björn Backlund - Anneli Sagersten 3NT V-2 9 100 20/2
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT V-1 4 50 17/5
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Selin - Yngve Sandström 3 Ö-1 Kn 50 17/5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Bert Hellström - Ulla Blanck 2 V= 9 -110 14/8
Egon Bohman - Per Sandberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 Ö+1 D -140 12/10
Rolf Nyberg - Torsten Stier Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 V+2 4 -150 9/13
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3 V+2 9 -150 9/13
Lena Becksén - Velina Blix Liane Svensson - Birgitta Svensson 3NT Ö= D -400 6/16
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Bertil Häggström - Åke Lindström 3NT V+1 4 -430 3/19
Margareta Gustafsson - Leif Persson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT V+1 8 -430 3/19
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Liz Callbo - Karin Lodin 3D N-5 K -1100 0/22

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Syd giv
N-S i zon
EK4
ED872
D6
E105
Dkn86
54
K1032
K93
109732
kn109
Ekn85
7
5
K63
974
Dkn8642

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N1061059
S1061059
Ö07370
V07373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anneli Sagersten Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N+3 7 710 20/2
Liane Svensson - Birgitta Svensson Bertil Häggström - Åke Lindström 4 N+3 7 710 20/2
Liz Callbo - Karin Lodin Inger Byström - Elisabeth Nyberg 4 N+3 7 710 20/2
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S+2 6 660 16/6
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Mats Johansson - Yngve Sundberg 4 N= 5 620 12/10
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 4 N= 7 620 12/10
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N= E 620 12/10
Egon Bohman - Per Sandberg Margareta Gustafsson - Leif Persson 3NT S= 2 600 8/14
Rolf Nyberg - Torsten Stier Lena Becksén - Velina Blix 1 N+4 7 200 6/16
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Said Eliasson - Carin Dahlberg 1NT N= 8 90 4/18
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 2NT S-1 2 -100 1/21
Ylva Papp - Agneta Danielsson Kerstin Selin - Yngve Sandström 4 N-1 7 -100 1/21

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn3
Dkn74
104
kn954
E65
K632
Kkn732
6
K84
E8
98
ED8732
10972
1095
ED65
K10

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33444
S33545
Ö1010888
V1010888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT V-3 4 300 21/1
Ylva Papp - Agneta Danielsson Kerstin Selin - Yngve Sandström 3NT Ö-3 10 300 21/1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Bertil Häggström - Åke Lindström 3NT V-2 4 200 16/6
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3NT Ö-2 2 200 16/6
Liz Callbo - Karin Lodin Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3NT V-2 4 200 16/6
Björn Backlund - Anneli Sagersten Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2NT V-1 4 100 9/13
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Mats Johansson - Yngve Sundberg 3 V-1 3 100 9/13
Rolf Nyberg - Torsten Stier Lena Becksén - Velina Blix 2NT V-1 4 100 9/13
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT Ö-1 10 100 9/13
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 2NT Ö= 2 -120 4/18
Egon Bohman - Per Sandberg Margareta Gustafsson - Leif Persson 3 Ö+1 10 -130 1/21
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Said Eliasson - Carin Dahlberg 2 V+2 Kn -130 1/21

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Nord giv
ingen i zon
D875
D72
K10
Ekn43
E1032
10
E765
10852
kn94
Kkn963
32
K97
K6
E854
Dkn984
D6

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N68778
S68778
Ö55665
V55665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Lena Becksén - Velina Blix 3NT N+1 3 430 18/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT N+1 3 430 18/4
Egon Bohman - Per Sandberg Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3NT S+1 5 430 18/4
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3NT S+1 6 430 18/4
Bert Hellström - Ulla Blanck Inger Olsson - Staffan Lindeborg 3NT N+1 9 430 18/4
Said Eliasson - Carin Dahlberg Joy Smidt - Karin Westin 3NT N= 9 400 11/11
Liane Svensson - Birgitta Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N= 9 400 11/11
Margareta Gustafsson - Leif Persson Kerstin Selin - Yngve Sandström 2NT N+2 3 180 8/14
Björn Backlund - Anneli Sagersten Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 2NT S+1 5 150 6/16
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ylva Papp - Agneta Danielsson 2NT S= 10 120 4/18
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij 3NT N-1 3 -50 2/20
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liz Callbo - Karin Lodin 5 S-4 10 -200 0/22

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Öst giv
N-S i zon
K876
D87
Dkn1074
K
10542
932
K6
E1064
Dkn9
Kkn54
E985
73
E3
E106
32
Dkn9852

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N88677
S88677
Ö55665
V55666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT N= 4 600 20/2
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT N= 5 600 20/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij 3NT N= K 600 20/2
Margareta Gustafsson - Leif Persson Kerstin Selin - Yngve Sandström 1 N+3 7 170 16/6
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Lena Becksén - Velina Blix 2NT S= 9 120 14/8
Said Eliasson - Carin Dahlberg Joy Smidt - Karin Westin 2 S= K 90 12/10
Björn Backlund - Anneli Sagersten Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3 V-1 K 50 9/13
Liane Svensson - Birgitta Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö-1 E 50 9/13
Egon Bohman - Per Sandberg Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 S-1 2 -100 5/17
Bert Hellström - Ulla Blanck Inger Olsson - Staffan Lindeborg 3 N-1 7 -100 5/17
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Liz Callbo - Karin Lodin 2 V= K -110 2/20
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Inger Byström - Elisabeth Nyberg 2 N-3 4 -300 0/22

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Syd giv
Ö-V i zon
K103
8643
D97
EDkn
752
72
K32
109832
Ekn964
KD10
108
754
D8
Ekn95
Ekn654
K6

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N7910710
S791078
Ö53363
V53363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3NT N+1 4 430 22/0
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Bertil Häggström - Åke Lindström 4 N= E 420 18/4
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Margareta Gustafsson - Leif Persson 4 S= 10 420 18/4
Ylva Papp - Agneta Danielsson Inger Byström - Elisabeth Nyberg 4 S= 2 420 18/4
Björn Backlund - Anneli Sagersten Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S= 2 400 14/8
Said Eliasson - Carin Dahlberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 4 N-1 E -50 6/16
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 4 S-1 7 -50 6/16
Kerstin Selin - Yngve Sandström Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 4 S-1 2 -50 6/16
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Joy Smidt - Karin Westin 4 N-1 E -50 6/16
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4 N-1 E -50 6/16
Liz Callbo - Karin Lodin Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij 4 N-1 E -50 6/16
Mats Johansson - Yngve Sundberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 N-1 E -50 6/16

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Väst giv
alla i zon
843
EK10652
kn53
3
9
kn9
D9862
EKkn52
EK107
D8
1074
10764
Dkn652
743
EK
D98

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N34986
S34986
Ö88355
V88355
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Anneli Sagersten Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 5D Ö-3 E 800 22/0
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ulla Berglund - Jeanette Jensen 4D V-2 E 500 20/2
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Bertil Häggström - Åke Lindström 5 V-3 E 300 18/4
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 1NT S+3 2 180 16/6
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Margareta Gustafsson - Leif Persson 3 N+1 K 170 12/10
Ylva Papp - Agneta Danielsson Inger Byström - Elisabeth Nyberg 3 N+1 E 170 12/10
Liz Callbo - Karin Lodin Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij 3 S+1 E 170 12/10
Said Eliasson - Carin Dahlberg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 N+1 E 140 5/17
Kerstin Selin - Yngve Sandström Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3 N= 10 140 5/17
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Joy Smidt - Karin Westin 2 S+1 E 140 5/17
Mats Johansson - Yngve Sundberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 N= E 140 5/17
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3 V-1 E 100 0/22

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Nord giv
N-S i zon
D6
842
KDkn64
D96
954
EKkn
83
EKkn73
1083
10965
1095
1082
EKkn72
D73
E72
54

Optimalt kontrakt: 4D Ö-3 500
 NT
N68788
S69799
Ö73633
V73633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Joy Smidt - Karin Westin 2 S+3 K 200 21/1
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V-4 D 200 21/1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Bert Hellström - Ulla Blanck 2NT N+2 10 180 18/4
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 S+2 E 170 15/7
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 3 S+1 E 170 15/7
Said Eliasson - Carin Dahlberg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3 N+2 2 150 12/10
Björn Backlund - Anneli Sagersten Liz Callbo - Karin Lodin 2 S+1 E 140 9/13
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij 2 S+1 E 140 9/13
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Margareta Gustafsson - Leif Persson 3 N+1 10 130 6/16
Kerstin Selin - Yngve Sandström Lena Becksén - Velina Blix 2 V-2 D 100 4/18
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 2 V-1 K 50 2/20
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT N-1 5 -100 0/22

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Öst giv
Ö-V i zon
95
kn7
K107643
974
K3
ED9832
2
Dkn63
D10862
K64
D5
E85
Ekn74
105
Ekn98
K102

Optimalt kontrakt: 5D S-3 -500
 NT
N38356
S38356
Ö951086
V951086
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Margareta Gustafsson - Leif Persson 4 V-1 K 100 22/0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 S-1 3 -50 20/2
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 4 S-2 E -100 18/4
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Joy Smidt - Karin Westin 3 V+1 5 -170 15/7
Liane Svensson - Birgitta Svensson Bert Hellström - Ulla Blanck 3 V+1 4 -170 15/7
Said Eliasson - Carin Dahlberg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 4 V= 10 -620 7/15
Kerstin Selin - Yngve Sandström Lena Becksén - Velina Blix 4 V= K -620 7/15
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 V= K -620 7/15
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij 4 V= 5 -620 7/15
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Fritiof Modig - Bernt Strömberg 4 V= 3 -620 7/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig 4 V= 9 -620 7/15
Björn Backlund - Anneli Sagersten Liz Callbo - Karin Lodin 4D V= 3 -790 0/22

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Syd giv
alla i zon
D10764
D8753

D82
53
E104
E9763
E64
E82
kn92
KDkn
Kkn95
Kkn9
K6
108542
1073

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N22572
S22572
Ö10108510
V10108510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 2 S+1 4 140 22/0
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 2 Ö+1 2 -110 18/4
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Mats Johansson - Yngve Sundberg 3 V= 6 -110 18/4
Bertil Häggström - Åke Lindström Kerstin Selin - Yngve Sandström 2 Ö+1 2 -110 18/4
Joy Smidt - Karin Westin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT Ö+1 9 -120 14/8
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 V+1 4 -130 11/11
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 V+1 8 -130 11/11
Liz Callbo - Karin Lodin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT Ö+2 4 -150 8/14
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3NT Ö= K -600 6/16
Said Eliasson - Carin Dahlberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö+1 2 -630 3/19
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT Ö+1 9 -630 3/19
Rolf Nyberg - Torsten Stier Bert Hellström - Ulla Blanck 3NT Ö+2 5 -660 0/22

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Väst giv
ingen i zon
K1062
E54
E84
KD5
Dkn9
kn1086
K95
963
E83
9732
kn3
Ekn102
754
KD
D10762
874

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N79687
S78687
Ö64755
V64755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Marianne Norström - Ingrid Wahlberg 3NT N= 2 400 21/1
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT N= E 400 21/1
Björn Backlund - Anneli Sagersten Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT N+2 2 150 18/4
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1NT N+1 2 120 13/9
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Mats Johansson - Yngve Sundberg 1NT N+1 2 120 13/9
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 1NT N+1 2 120 13/9
Bertil Häggström - Åke Lindström Kerstin Selin - Yngve Sandström 1NT N+1 2 120 13/9
Said Eliasson - Carin Dahlberg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 1NT N= 2 90 6/16
Rolf Nyberg - Torsten Stier Bert Hellström - Ulla Blanck 1NT N= 2 90 6/16
Liz Callbo - Karin Lodin Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT N= 2 90 6/16
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3NT N-1 2 -50 2/20
Joy Smidt - Karin Westin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 S-2 Kn -100 0/22

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Nord giv
Ö-V i zon
K98
D5
982
Kkn975
kn
EK10974
Ekn4
D84
10753
832
6
E10632
ED642
kn6
KD10753

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N49384
S49384
Ö941058
V941058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 3 S= E 140 22/0
Said Eliasson - Carin Dahlberg Liz Callbo - Karin Lodin 2 S= K 110 19/3
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 S+1 E 110 19/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Joy Smidt - Karin Westin 3 S-1 E -50 13/9
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Bert Hellström - Ulla Blanck 4 S-1 K -50 13/9
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Margareta Gustafsson - Leif Persson 3 S-1 4 -50 13/9
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S-1 E -50 13/9
Egon Bohman - Per Sandberg Mats Johansson - Yngve Sundberg 3 S-2 E -100 8/14
Lena Becksén - Velina Blix Inger Byström - Elisabeth Nyberg 5 S-3 E -150 6/16
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 4 S-4 E -200 3/19
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ulla Berglund - Jeanette Jensen 5 S-4 E -200 3/19
Kerstin Selin - Yngve Sandström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 S-5 E -250 0/22

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.08

Öst giv
alla i zon
E82
983
D532
1042
kn1096
7652
6
K983
D73
ED10
Ekn9
kn765
K54
Kkn4
K10874
ED

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N58668
S58668
Ö85775
V84775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3NT S= 3 600 22/0
Kerstin Selin - Yngve Sandström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT Ö-3 4 300 20/2
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT S+2 Kn 150 18/4
Egon Bohman - Per Sandberg Mats Johansson - Yngve Sundberg 3 S+1 3 130 16/6
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Fritiof Modig - Bernt Strömberg 2 Ö-1 4 100 14/8
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Bert Hellström - Ulla Blanck 1NT S= Kn 90 11/11
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Margareta Gustafsson - Leif Persson 2 S= 2 90 11/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S-1 Kn -100 6/16
Lena Becksén - Velina Blix Inger Byström - Elisabeth Nyberg 1NT S-1 Kn -100 6/16
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Rolf Nyberg - Torsten Stier 3NT S-1 6 -100 6/16
Said Eliasson - Carin Dahlberg Liz Callbo - Karin Lodin 3 S-2 3 -200 1/21
Liane Svensson - Birgitta Svensson Joy Smidt - Karin Westin 4 S-2 9 -200 1/21

Bricka 27

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij 5 Ö-3 2 150 22/0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 3NT V-2 4 100 19/3
Kerstin Selin - Yngve Sandström Mats Johansson - Yngve Sundberg 4 Ö-2 2 100 19/3
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V-1 E 50 15/7
Bert Hellström - Ulla Blanck Egon Bohman - Per Sandberg 4 V-1 K 50 15/7
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 1 Ö+1 4 -90 12/10
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1 Ö+1 6 -110 10/12
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 2 Ö+1 7 -140 8/14
Joy Smidt - Karin Westin Rolf Nyberg - Torsten Stier 2NT Ö+2 7 -180 6/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT V= 4 -400 3/19
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Liz Callbo - Karin Lodin 3NT V= 4 -400 3/19
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Bertil Häggström - Åke Lindström 3NT V+1 E -430 0/22

Bricka 28

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Staffan Lindeborg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S+1 6 630 18/4
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Ingrid Nyberg - Sven Nyberg 3NT S+1 3 630 18/4
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Bertil Häggström - Åke Lindström 3NT S+1 6 630 18/4
Lennart Wiklund - Ola Bergqvist Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+1 3 630 18/4
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT S+1 3 630 18/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT N= 4 600 10/12
Marianne Norström - Ingrid Wahlberg Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij 3NT S= 3 600 10/12
Bert Hellström - Ulla Blanck Egon Bohman - Per Sandberg 3NT S= 3 600 10/12
Liane Svensson - Birgitta Svensson Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck 1NT S+3 3 180 6/16
Kerstin Selin - Yngve Sandström Mats Johansson - Yngve Sundberg 2 N= 4 110 4/18
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Liz Callbo - Karin Lodin 3 N-1 5 -100 2/20
Joy Smidt - Karin Westin Rolf Nyberg - Torsten Stier 5 N-2 E -200 0/22

Bricka 29

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 4D Ö-2 E 500 22/0
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Rolf Nyberg - Torsten Stier 2 Ö-2 E 200 20/2
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö-1 E 100 18/4
Mats Johansson - Yngve Sundberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 V= 3 -110 16/6
Kerstin Selin - Yngve Sandström Bert Hellström - Ulla Blanck 2 Ö+1 E -140 11/11
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 Ö+1 E -140 11/11
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö= E -140 11/11
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Egon Bohman - Per Sandberg 2 Ö+1 E -140 11/11
Margareta Gustafsson - Leif Persson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 Ö+2 6 -170 6/16
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Bertil Häggström - Åke Lindström 3 S-2 Kn -200 4/18
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Joy Smidt - Karin Westin 3 S-3 Kn -300 1/21
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Lena Becksén - Velina Blix 3NT N-3 D -300 1/21

Bricka 30

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Nordkvist - Gunnel Modig Joy Smidt - Karin Westin 1NT N+2 6 150 21/1
Ingalill Eriksson - Bengt Eldered Bertil Häggström - Åke Lindström 2NT N+1 6 150 21/1
Inger Byström - Elisabeth Nyberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT N= 6 120 18/4
Fritiof Modig - Bernt Strömberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1 Ö-2 E 100 15/7
Mats Johansson - Yngve Sundberg Lennart Wiklund - Ola Bergqvist 2 Ö-2 K 100 15/7
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 2 V-1 Kn 50 10/12
Torbjörn Larsson - Elisabeth Domeij Lena Becksén - Velina Blix 1NT Ö-1 2 50 10/12
Britta Sundberg - Ann-Marie Norbäck Rolf Nyberg - Torsten Stier 1 Ö-1 2 50 10/12
Margareta Gustafsson - Leif Persson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2 S-1 5 -50 6/16
Kerstin Selin - Yngve Sandström Bert Hellström - Ulla Blanck 1 Ö= 2 -70 3/19
Ingrid Nyberg - Sven Nyberg Egon Bohman - Per Sandberg 1 Ö= 6 -70 3/19
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 V= 8 -110 0/22