Kommande tävlingar
17/11 Uppsala bridgefest - Lagguld
01/12 Malmö BK - Guldtävling
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
Rapporterade tävlingar
10/11 Kamras Minne - omgång 4
10/11 Kamras Minne - omgång 3
10/11 Kamras Minne - omgång 2
Bridgeklubben BFR » Torsdagsbridge 2018-03-01 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Torsdagsbridge 2018-03-01

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Nord giv
ingen i zon
9
D98432
K5
D1076
743
7
D108
EK9852
1065
Kkn6
Ekn963
43
EKDkn82
E105
742
kn

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N65976
S64976
Ö78266
V78256
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N= E 420 17/1
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jan Söderberg - Göran Olsson 4 N= 10 420 17/1
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 4 V-3 9 150 14/4
Said Eliasson - Carin Dahlberg Inger Olsson - Birgitta Svensson 3 N= 4 140 12/6
Torsten Stier - Rolf Nyberg Gunnel Modig - Margareta Sandberg 2 S= 7 110 8/10
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg 2 S= K 110 8/10
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Leif Persson 2 S= K 110 8/10
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S-1 E -50 3/15
Bertil Häggström - Åke Lindström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 S-1 E -50 3/15
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 N-2 4 -100 0/18

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Öst giv
N-S i zon
E832
E109
E9
kn1095
74
K653
Dkn873
73
D1065
D4
K104
E864
Kkn9
kn872
652
KD2

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N96898
S96898
Ö47544
V47544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Häggström - Åke Lindström Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT N+1 4 150 18/0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 2 S+1 7 140 15/3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Jan Söderberg - Göran Olsson 1 N+2 D 140 15/3
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 2 N+2 4 130 12/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Ylva Papp - Agneta Danielsson 1NT N+1 5 120 10/8
Said Eliasson - Carin Dahlberg Inger Olsson - Birgitta Svensson 2 N= 4 110 8/10
Torsten Stier - Rolf Nyberg Gunnel Modig - Margareta Sandberg 1 Ö-2 K 100 6/12
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1NT S= 7 90 4/14
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Yngve Sundberg - Leif Persson 2 S-1 D -100 2/16
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg 3NT N-2 4 -200 0/18

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Syd giv
Ö-V i zon
7532
853
kn73
ED4
Ekn98
10964
E6
1096
K10
EK7
K108
kn7532
D64
Dkn2
D9542
K8

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N35444
S35444
Ö107999
V107999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Elisabeth Domeij - Egon Bohman 1NT Ö-1 2 100 17/1
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 1NT Ö-1 2 100 17/1
Ylva Papp - Agneta Danielsson Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg 1NT V= 7 -90 13/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Bertil Häggström - Åke Lindström 1NT Ö= 2 -90 13/5
Anneli Sagersten - Björn Backlund Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2 V= 3 -110 10/8
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT Ö+1 5 -120 8/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Söderberg - Göran Olsson 3 Ö+1 D -130 6/12
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Torsten Stier - Rolf Nyberg 2 Ö+1 5 -140 4/14
Inger Olsson - Birgitta Svensson Yngve Sundberg - Leif Persson 1NT V+3 4 -180 2/16
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 N-4 E -200 0/18

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Väst giv
alla i zon
K3
Dkn6
D109532
D8
kn5
K102
Kkn6
kn10542
E1064
9754
87
763
D9872
E83
E4
EK9

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N8109910
S8109910
Ö52443
V52443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Said Eliasson - Carin Dahlberg 3NT S+1 4 630 16/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Bertil Häggström - Åke Lindström 3NT S+1 2 630 16/2
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3NT S+1 5 630 16/2
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 2NT S+4 2 240 12/6
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Torsten Stier - Rolf Nyberg 2NT N+3 4 210 10/8
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Elisabeth Domeij - Egon Bohman 3 S+1 Kn 170 8/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Jan Söderberg - Göran Olsson 2NT S= 4 120 6/12
Ylva Papp - Agneta Danielsson Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg 3NT S-1 2 -100 3/15
Inger Olsson - Birgitta Svensson Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT S-1 Kn -100 3/15
Anneli Sagersten - Björn Backlund Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT S-2 2 -200 0/18

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Nord giv
N-S i zon
K5
D10542
ED6
ED5
1076
K9
kn53
87642
Ekn432
3
K1098
1093
D98
Ekn876
742
Kkn

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N671079
S671068
Ö76364
V76364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 4 N+1 4 650 14/4
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Gunnel Modig - Margareta Sandberg 4 N+1 2 650 14/4
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 N+1 E 650 14/4
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Olsson - Birgitta Svensson 4 N+1 E 650 14/4
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 N+1 E 650 14/4
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 N= E 620 7/11
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Jan Söderberg - Göran Olsson 4 N= E 620 7/11
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Bertil Häggström - Åke Lindström 2 S+2 8 170 4/14
Yngve Sundberg - Leif Persson Said Eliasson - Carin Dahlberg 5 N-1 E -100 2/16
Torsten Stier - Rolf Nyberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 4NT N-5 3 -500 0/18

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Öst giv
Ö-V i zon
E6432
53
4
K7542
D10
K109872
K1073
10
K9
EDkn4
kn962
kn83
kn875
6
ED85
ED96

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N1153117
S1153117
Ö28826
V28826
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Olsson - Birgitta Svensson 4 N+2 E 480 18/0
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Gunnel Modig - Margareta Sandberg 4 N+1 E 450 14/4
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 N+1 E 450 14/4
Yngve Sundberg - Leif Persson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 N+1 E 450 14/4
Ylva Papp - Agneta Danielsson Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 5 V-2 4 200 7/11
Torsten Stier - Rolf Nyberg Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 V-2 4 200 7/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-2 E 200 7/11
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Bertil Häggström - Åke Lindström 3 N+2 E 200 7/11
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 Ö-1 E 100 2/16
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Jan Söderberg - Göran Olsson 2 V= E -110 0/18

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Syd giv
alla i zon
975
D7
D1098
E654
D10432
kn95432
62
E6
8
K73
KD109832
Kkn8
EK106
Ekn54
kn7

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N610778
S6107810
Ö73553
V73553
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3D V-4 10 1100 17/1
Jan Söderberg - Göran Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4D V-4 10 1100 17/1
Bertil Häggström - Åke Lindström Gunnel Modig - Margareta Sandberg 3NT S= 5 600 13/5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT S= 2 600 13/5
Yngve Sundberg - Leif Persson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4D Ö-2 K 500 10/8
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 V-2 8 200 8/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2NT S= 2 120 6/12
Said Eliasson - Carin Dahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 S= K 110 4/14
Inger Olsson - Birgitta Svensson Elisabeth Domeij - Egon Bohman 3 Ö-1 E 100 1/17
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3 Ö-1 E 100 1/17

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Väst giv
ingen i zon
EKD
K1076
K84
D98
kn74
92
D1097
kn764
1095
543
kn632
E53
8632
EDkn8
E5
K102

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N109121212
S109121212
Ö24111
V24111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 6 N= E 980 16/2
Jan Söderberg - Göran Olsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 6 N= E 980 16/2
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 6 N= E 980 16/2
Inger Olsson - Birgitta Svensson Elisabeth Domeij - Egon Bohman 4NT N+2 5 490 12/6
Bertil Häggström - Åke Lindström Gunnel Modig - Margareta Sandberg 4 N+2 10 480 8/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 N+2 3 480 8/10
Anneli Sagersten - Björn Backlund Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 4 N+2 3 480 8/10
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT N+1 2 430 3/15
Said Eliasson - Carin Dahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT N+1 10 430 3/15
Yngve Sundberg - Leif Persson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 6NT S-1 9 -50 0/18

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Nord giv
Ö-V i zon
E765
E86
kn983
E5
D3
Dkn9754
54
kn98
Kkn1082
32
K10
D1074
94
K10
ED762
K632

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N9128910
S9128910
Ö31542
V31542
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 3NT S+1 D 430 18/0
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Torsten Stier - Rolf Nyberg 5 N+1 10 420 16/2
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bertil Häggström - Åke Lindström 3 N+3 7 170 8/10
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anneli Sagersten - Björn Backlund 3 S+3 D 170 8/10
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 S+3 D 170 8/10
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3 N+3 10 170 8/10
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3 N+3 8 170 8/10
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Inger Olsson - Birgitta Svensson 3 N+3 Kn 170 8/10
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 N+3 2 170 8/10
Said Eliasson - Carin Dahlberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 S+2 8 150 0/18

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Öst giv
alla i zon
6
D9432
Kkn53
D83
KD1083
kn107
74
Ekn9
kn7
E65
E1062
10762
E9542
K8
D98
K54

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N67755
S67755
Ö75588
V75587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Torsten Stier - Rolf Nyberg 1NT N+3 2 180 18/0
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 V-1 6 100 16/2
Jan Söderberg - Göran Olsson Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 1NT N= 5 90 13/5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 1NT N= 6 90 13/5
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Bertil Häggström - Åke Lindström 2NT S-1 9 -100 7/11
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Yngve Sundberg - Leif Persson 1NT N-1 2 -100 7/11
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Inger Olsson - Birgitta Svensson 2NT S-1 Kn -100 7/11
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT N-1 2 -100 7/11
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Anneli Sagersten - Björn Backlund 1NT N-2 2 -200 2/16
Said Eliasson - Carin Dahlberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 N-3 Kn -300 0/18

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Syd giv
ingen i zon
KD1094
D
kn109764
D
kn6
EK1086
83
K1092
E8
92
KD5
Ekn7653
7532
kn7543
E2
84

Optimalt kontrakt: 6D S-3 -500
 NT
N19281
S19281
Ö1249411
V1249411
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3 N= E 140 18/0
Yngve Sundberg - Leif Persson Elisabeth Domeij - Egon Bohman 4 Ö+1 7 -150 16/2
Torsten Stier - Rolf Nyberg Inger Olsson - Birgitta Svensson 3 Ö+3 E -170 13/5
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3 Ö+3 E -170 13/5
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 Ö+1 E -420 9/9
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 5 Ö+1 E -420 9/9
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3NT Ö+1 E -430 6/12
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT Ö+2 E -460 4/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jan Söderberg - Göran Olsson 5D N-3 2 -500 1/17
Anneli Sagersten - Björn Backlund Bertil Häggström - Åke Lindström 5D N-3 E -500 1/17

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Väst giv
N-S i zon
6
Dkn94
Dkn10
E6432
Kkn742
873
K863
10
98
EK52
E42
Dkn75
ED1053
106
975
K98

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N75555
S75555
Ö68787
V68787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Stier - Rolf Nyberg Inger Olsson - Birgitta Svensson 3NT Ö-2 7 100 17/1
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 V-2 D 100 17/1
Yngve Sundberg - Leif Persson Elisabeth Domeij - Egon Bohman 2 Ö-1 6 50 14/4
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 1NT Ö= 5 -90 12/6
Said Eliasson - Carin Dahlberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 1NT Ö+1 5 -120 9/9
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 1NT Ö+1 3 -120 9/9
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jan Söderberg - Göran Olsson 1NT Ö+2 10 -150 6/12
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 S-2 8 -200 2/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 2NT N-2 2 -200 2/16
Anneli Sagersten - Björn Backlund Bertil Häggström - Åke Lindström 2NT N-2 K -200 2/16

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Nord giv
alla i zon
E8754
K873
Dkn7
8
10
Dkn10652
43
E1052
KDkn9
E4
K985
D63
632
9
E1062
Kkn974

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N67475
S67475
Ö76858
V76758
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 V-3 8 300 18/0
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT Ö-2 2 200 16/2
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Elisabeth Domeij - Egon Bohman 4 V-1 E 100 13/5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT V-1 9 100 13/5
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö= 9 -140 10/8
Bertil Häggström - Åke Lindström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 Ö+2 6 -170 8/10
Ylva Papp - Agneta Danielsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V= 8 -620 3/15
Inger Olsson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 4 Ö= E -620 3/15
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 Ö= E -620 3/15
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 Ö= E -620 3/15

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Öst giv
ingen i zon
8654
10543
65
1052
103
E9
Kkn1084
E876
Dkn2
Dkn862
72
KDkn
EK97
K7
ED93
943

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N33354
S33354
Ö1091089
V1091089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT Ö-1 9 50 15/3
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT Ö-1 K 50 15/3
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 V-1 4 50 15/3
Said Eliasson - Carin Dahlberg Jan Söderberg - Göran Olsson 3NT Ö-1 3 50 15/3
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Yngve Sundberg - Leif Persson 2 Ö+1 E -110 10/8
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT Ö= E -120 8/10
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Elisabeth Domeij - Egon Bohman 2 V+2 4 -130 6/12
Bertil Häggström - Åke Lindström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT Ö= E -400 2/16
Inger Olsson - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT Ö= 3 -400 2/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT Ö= 2 -400 2/16

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Syd giv
N-S i zon
K10
932
Dkn984
K74
kn876542
kn76
107
10
3
EK8
K52
D86532
ED9
D1054
E63
Ekn9

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N8119711
S8119711
Ö52362
V42362
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ylva Papp - Agneta Danielsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT S+2 5 660 17/1
Said Eliasson - Carin Dahlberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 3NT S+2 8 660 17/1
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT S+1 6 630 12/6
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Anneli Sagersten - Björn Backlund 3NT N+1 10 630 12/6
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Birgitta Svensson 3NT S+1 2 630 12/6
Jan Söderberg - Göran Olsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT S= 6 600 7/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3NT S= 6 600 7/11
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Bertil Häggström - Åke Lindström 4 V-2 4 100 3/15
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö-2 3 100 3/15
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 2 Ö-1 E 50 0/18

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Väst giv
Ö-V i zon
D9
K754
74
EKkn106
K
Ekn1086
Kkn1098
83
E10873
9
ED2
D752
kn6542
D32
653
94

Optimalt kontrakt: 5 V= -600
 NT
N51443
S51443
Ö811989
V811989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Söderberg - Göran Olsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT Ö-1 9 100 16/2
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Anneli Sagersten - Björn Backlund 2 Ö-1 4 100 16/2
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3NT Ö-1 9 100 16/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Inger Olsson - Birgitta Svensson 2 N-1 9 -50 12/6
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V+1 E -130 10/8
Said Eliasson - Carin Dahlberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V+1 E -150 8/10
Ylva Papp - Agneta Danielsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3NT Ö= 9 -600 3/15
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Yngve Sundberg - Leif Persson 3NT Ö= 9 -600 3/15
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Bertil Häggström - Åke Lindström 3NT Ö= 2 -600 3/15
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT Ö= 3 -600 3/15

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Nord giv
ingen i zon
D
Kkn973
kn84
KDkn3
EK2
E82
KD762
54
64
D10654
1093
E98
kn1098753

E5
10762

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N84485
S84485
Ö38858
V38858
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 S+1 7 170 18/0
Inger Olsson - Birgitta Svensson Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg 3 S= D 140 15/3
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jan Söderberg - Göran Olsson 2 S+1 E 140 15/3
Bertil Häggström - Åke Lindström Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3 N= 10 110 12/6
Anneli Sagersten - Björn Backlund Yngve Sundberg - Leif Persson 3 V-1 D 50 9/9
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 V-1 D 50 9/9
Said Eliasson - Carin Dahlberg Torsten Stier - Rolf Nyberg 3 S-2 6 -100 6/12
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 3 V= D -110 4/14
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 N-3 10 -150 2/16
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT N-4 10 -200 0/18

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Öst giv
N-S i zon
Kkn6
9852
E109
K74
104
EKD7
83
108653
ED85
kn104
KDkn
kn92
9732
63
76542
ED

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46465
S46465
Ö96978
V96978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Häggström - Åke Lindström Elisabeth Nyberg - Inger Byström 3NT Ö-1 2 50 15/3
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3NT Ö-1 2 50 15/3
Anneli Sagersten - Björn Backlund Yngve Sundberg - Leif Persson 1 V-1 E 50 15/3
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Ylva Papp - Agneta Danielsson 2 Ö-1 E 50 15/3
Inger Olsson - Birgitta Svensson Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg 2 Ö+1 2 -110 10/8
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2NT Ö= 4 -120 8/10
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT V+2 2 -150 4/14
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Jan Söderberg - Göran Olsson 1NT V+2 9 -150 4/14
Said Eliasson - Carin Dahlberg Torsten Stier - Rolf Nyberg 2NT Ö+1 9 -150 4/14
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson 1NT V+3 6 -180 0/18

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Syd giv
Ö-V i zon
D73
K93
432
D873
E86
1072
D10875
E10
K10
ED865
Ekn96
54
kn9542
kn4
K
Kkn962

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N61161
S61161
Ö71111710
V71111710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Olsson - Birgitta Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V+1 7 -130 17/1
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 2 V+2 3 -130 17/1
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö+1 2 -170 12/6
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Said Eliasson - Carin Dahlberg 3 Ö+1 5 -170 12/6
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 Ö+1 2 -170 12/6
Torsten Stier - Rolf Nyberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 3 Ö+2 9 -200 7/11
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 3 Ö+2 K -200 7/11
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Jan Söderberg - Göran Olsson 2 Ö+4 K -230 4/14
Anneli Sagersten - Björn Backlund Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö= 2 -620 2/16
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bertil Häggström - Åke Lindström 4 Ö+2 K -680 0/18

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Väst giv
alla i zon
K10753
E102
kn86
K10
Dkn
kn9874
EK107
52
98
K653
D9543
96
E642
D
2
EDkn8743

Optimalt kontrakt: 6 N= 1430
 NT
N1266128
S1266128
Ö07700
V07700
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 N+3 9 710 16/2
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Ylva Papp - Agneta Danielsson 4 N+3 K 710 16/2
Anneli Sagersten - Björn Backlund Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 N+3 K 710 16/2
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Yngve Sundberg - Leif Persson 4 N+2 K 680 12/6
Torsten Stier - Rolf Nyberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 4 N+1 D 650 10/8
Siv Lindgren - Staffan Lindeborg Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-2 E 200 7/11
Inger Olsson - Birgitta Svensson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V-2 K 200 7/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Bertil Häggström - Åke Lindström 3 S+3 E 170 3/15
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Jan Söderberg - Göran Olsson 3 S+3 K 170 3/15
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Ulla Berglund - Jeanette Jensen 3NT N-1 3 -100 0/18

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Nord giv
N-S i zon
kn9873
95
kn97
Kkn5
E10
ED4
ED652
E32
D6542
Kkn76
3
964
K
10832
K1084
D1087

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N43334
S44334
Ö891099
V891099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 4 Ö-3 8 150 18/0
Jan Söderberg - Göran Olsson Gunnel Modig - Margareta Sandberg 4 Ö-2 7 100 15/3
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 Ö-2 K 100 15/3
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT Ö-1 9 50 12/6
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 1NT V+2 3 -150 10/8
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Bertil Häggström - Åke Lindström 3NT V= 3 -400 5/13
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT V= 3 -400 5/13
Yngve Sundberg - Leif Persson Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg 3NT V= 7 -400 5/13
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 3NT V= 3 -400 5/13
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inger Olsson - Birgitta Svensson 4 V= 9 -420 0/18

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn982
54
63
ED74
3
EKDkn7
kn85
kn963
107
83
EKD10972
K5
KD654
10962
4
1082

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N61191
S61191
Ö6111147
V6111147
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yngve Sundberg - Leif Persson Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg 4 Ö+1 K -150 18/0
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ylva Papp - Agneta Danielsson 5 Ö= K -600 13/5
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Torsten Stier - Rolf Nyberg 5 Ö= K -600 13/5
Said Eliasson - Carin Dahlberg Gunnel Sandberg - Klas Löfgren 5 Ö= D -600 13/5
Anneli Sagersten - Björn Backlund Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 Ö= K -600 13/5
Jan Söderberg - Göran Olsson Gunnel Modig - Margareta Sandberg 5 Ö+1 K -620 7/11
Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer Inger Olsson - Birgitta Svensson 4 V= 6 -620 7/11
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 5 V= E -650 4/14
Elisabeth Nyberg - Inger Byström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V+2 Kn -680 2/16
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Bertil Häggström - Åke Lindström 4 V+3 7 -710 0/18

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Syd giv
alla i zon
K87652
973
Kkn10
6
3
EKDkn42
E973
kn7
Dkn9
865
D82
ED85
E104
10
654
K109432

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -500
 NT
N63383
S63383
Ö791059
V791049
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Häggström - Åke Lindström Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 V-1 6 100 15/3
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 V-1 6 100 15/3
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 V-1 6 100 15/3
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Torsten Stier - Rolf Nyberg 4 V-1 6 100 15/3
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 V= 6 -620 6/12
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Olsson - Birgitta Svensson 4 V= K -620 6/12
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 V= 6 -620 6/12
Yngve Sundberg - Leif Persson Jan Söderberg - Göran Olsson 4 V= 6 -620 6/12
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V= 6 -620 6/12
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ylva Papp - Agneta Danielsson 3NT Ö+1 4 -630 0/18

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2018.03.01

Väst giv
ingen i zon
3
Kkn96
D4
EK10732
Ekn6
8
Kkn982
D954
KD98752
E1073
10
8
104
D542
E7653
kn6

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N86824
S86924
Ö463116
V464118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Sune Jansson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 Ö-1 Kn 50 13/5
Gunnel Sandberg - Klas Löfgren Inger Olsson - Birgitta Svensson 4 Ö-1 Kn 50 13/5
Bertil Häggström - Åke Lindström Said Eliasson - Carin Dahlberg 4 Ö-1 Kn 50 13/5
Yngve Sundberg - Leif Persson Jan Söderberg - Göran Olsson 5 Ö-1 Kn 50 13/5
Gunnel Modig - Margareta Sandberg Siv Lindgren - Staffan Lindeborg 4 Ö-1 Kn 50 13/5
Elisabeth Domeij - Egon Bohman Torsten Stier - Rolf Nyberg 5 Ö-1 6 50 13/5
Anneli Sagersten - Björn Backlund Ylva Papp - Agneta Danielsson 3 Ö+2 4 -200 6/12
Ulla Berglund - Jeanette Jensen Ingegerd Backlund - Margaretha Nehrer 4 Ö+1 E -450 3/15
Ann-Marie Norbäck - Ingrid Wahlberg Elisabeth Nyberg - Inger Byström 4 Ö+1 Kn -450 3/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 5 Ö+1 E -480 0/18